Girls Golf Season Summaries

* Last updated at 8:29 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

2000-01

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) RSQ 1       Gary Groh
Naperville (Neuqua Valley) RQ 2       John Keller
Maroa (M.-Forsyth) RSQ 3       Troy Holthaus
Galesburg (H.S.) RSQ 4 13 1   Lorraine Gottenborg
Normal (University) RQ 4       Cal Hubbard
St. Charles (East) SQ 6       Rod Osborne
Glenview (Glenbrook South) Q 7       Jan Fuller
Lake Forest (H.S.) Q 8       Marlene Miller
Naperville (North) Q 9 13 4   Ed Rosenthal
Champaign (Centennial) RQ 10 13 2   Randy Rose
Alton (Marquette) Q   25 3   Jerry Montague
Decatur (Eisenhower) Q         Bob Moore
Edwardsville (H.S.) RSQ   27 0   Gary Bair
Moline (H.S.) Q         Erin Stukart
Sparta RQ         Jim Jeffers
Carbondale (H.S.) R         Marla Boyer
Charleston R         Stan Adkins
Flossmoor (Homewood-F.) R         Horace Howard
Hoffman Estates (H.S.) R   14 3   Fred Bryant
LaGrange (Lyons) R         Mike Morris
Palatine (Fremd) R         Rob Higgins
Quincy (Sr.) R         Dennis Rineberg

2001-02

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) RSQ 1       Gary Groh
Maroa (M.-Forsyth) RQ 2       Dana Dale
Normal (University) Q 3        
Naperville (Neuqua Valley) RSQ 4       John Keller
Galesburg (H.S.) RSQ 5 17 1   Lorraine Gottenborg
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 6       Horace Howard
Wheaton (W. Warrenville South) Q 6        
Rockton (Hononegah) Q 8        
Champaign (Centennial) RQ 9 10 4   Darren Tee
Mt. Prospect (Prospect) SQ 9       Pat Kivland
Nashville RSQ         Sue Pries
Palatine (Fremd) RQ         Rob Higgins
Rockford (Boylan Catholic) RQ         Matt Schwartz
Sparta Q          
Springfield (Sacred Heart-Griffin) Q          
Carbondale (H.S.) R         Marla Boyer
Hinsdale (Central) R         Nancy (Prentice) Ahitow
Normal (Community) R         Dee Leonard
Quincy (Sr.) R         Dennis Rineberg
Rockford (Guilford) R         Chuck Behrends
St. Charles (East) R         Rob Osborne

2002-03

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) RSQ 1        
Maroa (M.-Forsyth) SQ 2        
Normal (University) RQ 3        
Naperville (Neuqua Valley) RSQ 4        
Rockton (Hononegah) RQ 5        
Lake Forest (H.S.) Q 6        
Normal (Community) Q 7        
Wheaton (W. Warrenville South) RQ 8        
Galesburg (H.S.) RSQ 9 18 2   Lorraine Gottenborg
Palatine (Fremd) RQ 9        
Coulterville Q          
Highland Q   23 3   Gina Hirsch
Hinsdale (Central) Q         Nancy (Prentice) Ahitow
O'Fallon (H.S.) RSQ          
Rockford (Boylan Catholic) Q          
Belleville (East) R          
Carbondale (H.S.) R          
Champaign (Centennial) R   13 2   Darren Tee
Charleston R         Todd Keating
Dunlap R          
Freeport (H.S.) R         Jennifer Slaght
Mt. Prospect (Prospect) R          
Orland Park (Sandburg) R          
Palos Hills (Stagg) R          
Quincy (Sr.) R          
Springfield (Sacred Heart-Griffin) R          
St. Charles (North) R         Peter Gleason

2003-04

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) RSQ 1       Gary Groh
St. Charles (North) RQ 2       Chris Patrick
Edwardsville (H.S.) RSQ 3 23 0   Gary Bair
Hinsdale (Central) RQ 4       Nancy Ahitow
Normal (University) RSQ 5       Cal Hubbard
Mt. Prospect (Prospect) RQ 6       Patrick Kivland
Rockton (Hononegah) Q 7        
Galesburg (H.S.) RSQ 8 15 3   Lorraine Gottenborg
Coulterville Q 9        
Belleville (East) RQ 10       Terry Neutzling
LaGrange (Lyons) Q          
Maroa (M.-Forsyth) Q          
Naperville (Central) RQ         Jane Thompson
Quincy (Notre Dame) RQ   33 1   Chris Hogge
Rockford (Boylan Catholic) RQ         Matt Schwartz
Barrington R         Jodi Schoeck
Champaign (Centennial) R   10 4   Darren Tee
Chatham (Glenwood) R         Nichole Bennett
Dunlap R         Ron Carrothers
Effingham (St. Anthony) R         Kevin Behl
Freeport (H.S.) R         Jennifer Slaght
Metropolis (Massac County) R         Gary Pirtle
Palos Hills (Stagg) R         Mike Kubowicz
Somonauk R         Chuck Hickey

2004-05

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Edwardsville (H.S.) RSQ 1 27 0   Gary Bair
Normal (University) RSQ 2       Cal Hubbard
LaGrange (Lyons) SQ 3       Mike Morris
Rockford (Boylan Catholic) RSQ 4       Debbie VanSistine
Winnetka (New Trier) RQ 4       Scott Fricke
Quincy (Notre Dame) RQ 6 33 0   Chris Hogge
Rockton (Hononegah) Q 7       Ken Lewis
Libertyville Q 8 9 3   Jim Seward
Hinsdale (Central) RQ 9       Nancy Abitow
Maroa (M.-Forsyth) Q 10 21 0   Dana Dale
Barrington RSQ         Jodi Schoeck
Belleville (East) Q         Terry Neutzling
Freeport (H.S.) RQ         Jennifer Slaght
Hillsboro Q         Fuzzy Jacobs
Oak Park (Fenwick) Q         Joseph Konrad
Champaign (Centennial) R   13 2   Darren Tee
Chicago Heights (Marian) R   16 0   Linda Gilley
Effingham (St. Anthony) R   11 1   Kevin Behl
Fairbury (Prairie Central) R         Tom Waterson
Galesburg (H.S.) R   18 1   Lorraine Gottenborg
Lake Forest (H.S.) R         Marlene Miller
Lemont (H.S.) R          
Marissa R         Susan Watt
Metropolis (Massac County) R         Gary Pirtle
Moline (H.S.) R         Maggie Woods
Naperville (Central) R         Jane Thompson
St. Charles (North) R         Chris Patrick

2005-06

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Normal (University) RSQ 1       Cal Hubbard
Chicago Heights (Marian) RSQ 2 13 0   Linda Gilley
LaGrange (Lyons) RQ 2       Brad Anderson
Winnetka (New Trier) RQ 4       Scott Fricke
Quincy (Notre Dame) RQ 5 34 0   Chris Hogge
Edwardsville (H.S.) RSQ 6 26 0   Tresa LaBoube
Metropolis (Massac County) RQ 7       Gary Pirtle
Barrington RQ 8       Jodi Schoeck
St. Charles (North) RSQ 9       Chris Patrick
Maroa (M.-Forsyth) RQ 10       Dana Dale
Effingham (St. Anthony) RQ   12 0   Kevin Behl
Galesburg (H.S.) RQ   12 1   Lorraine Gottenborg
Moline (H.S.) Q         Randy Ericksen
Oak Park (Fenwick) Q         Joe Konrad
Rockford (Boylan Catholic) RSQ         Debby VanSistine
Belleville (East) R         Terry Neutzling
Champaign (Centennial) R   13 2   Darren Tee
Fairbury (Prairie Central) R         Tom Waterson
Freeport (H.S.) R         Jennifer Slaght
Lisle (Benet Academy) R         Tony LaScala
Mundelein (Carmel) R   12 3   Brian Smithe
Naperville (Neuqua Valley) R         John Keller

2006-07 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Metropolis (Massac County) RSQ 1       Gary Pirtle
Effingham (St. Anthony) RSQ 2       Kevin Behl
Champaign (St. Thomas More) RSQ 3 16 2   Pat Hettermann
Hillsboro Q 4       Fuzzy Jacobs
Okawville RQ 5       David Blumhorst
Bloomington (Central Catholic) Q 6       Mary Jo Bell
Williamsville Q 7       Bev Snyder
Shabbona (Indian Creek) RQ 8 10 2   Gary Richardson
Petersburg (PORTA) RSQ 9 24 3   Beth French
Elgin (St. Edward) SQ 10       Mike Lehman
Aledo R         Aaron Heartt
Carterville R         Sarah Haas
Dwight R   19 2   Barb Patten
Elmwood R         Ken Coulter
Greenville R         Denny Lloyd
Paris R         Tim Sears
Princeton R         Roger Lowe
Rochester R   10 13   Jeff Hill
Rockford (Lutheran) R         Joe Lodico

2006-07 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Normal (University) RSQ 1       Cal Hubbard
Hinsdale (Central) SQ 2       Nancy Ahitow
Edwardsville (H.S.) RSQ 3 28 0   Tresa LaBoube
Chicago Heights (Marian) RSQ 4 13 0   Linda Gilley
Marion (H.S.) RQ 5       Mary Thomason
Winnetka (New Trier) RQ 6       Scott Fricke
Barrington RSQ 7       Jodi Schoeck
Rockford (Boylan Catholic) RQ 8       Debbie VanSistine
Chicago (Mother McAuley) Q 9       Marianne Durham
Lincolnshire (Stevenson) Q 10 11 2   Andy Conneen
Aurora (Waubonsie Valley) R   11 1   Laura Jones
LaGrange (Lyons) R         Brad Anderson
Lake Forest (H.S.) R         Marlene Miller
Lemont (H.S.) R   10 2   Bill Mondrela
Morton R         Scott Lynn
Mt. Prospect (Prospect) R         James Hamann
Quincy (Notre Dame) R   34 0   Chris Hogge
St. Charles (North) R         Chris Patrick

2007-08 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Effingham (St. Anthony) RSQ 1       Kevin J. Behl
Champaign (St. Thomas More) RSQ 2 18 3   Pat Hettermann
Hillsboro RQ 3       Fuzzy Jacobs
Camp Point (Central) RSQ 4       Kirk Gauldin
Okawville RQ 5       David Blumhorst
Metropolis (Massac County) RSQ 6       Kimberly Hille
Kankakee (McNamara) RQ 7       Bill Johnson
Williamsville Q 8       Carissa Szoke
El Paso (E.P.-Gridley) RSQ 9 11 3   Ken Colmone
Westmont RQ 10       Marc DeLisle
Aledo R         Aaron Heartt
Byron R         Dale Hartman
Murphysboro R         Steve Stewart
Pana (H.S.) R         Tim Casner
Paris R         Tim Sears
Petersburg (PORTA) R   19 9   Beth French

2007-08 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Normal (University) RSQ 1       Cal Hubbard
Marion (H.S.) RSQ 2       Mary Thomason
Chicago Heights (Marian) SQ 3 13 1   Linda Gilley
Wilmette (Loyola Academy) RSQ 4       Jim Jackimiec
Hinsdale (Central) RQ 5       Nancy Ahitow
Winnetka (New Trier) Q 6 12 1   Scott Fricke
Edwardsville (H.S.) Q 7 22 1   Tresa LaBoube
Barrington RSQ 8       Jodi Schoeck
Lincolnshire (Stevenson) Q 9 13 1   Andy Conneen
Rockford (Boylan Catholic) RQ 10       Debbie VanSistine
Flossmoor (Homewood-F.) R         Rick Pavinato
Frankfort (Lincoln-Way East) R   10 3   Mary McGivern
Geneseo R         Judi Nash
Highland R   21 3   Gina Hirsch
LaGrange (Lyons) R         Brad Anderson
Park Ridge (Maine South) R         Jeff Hamann
Quincy (Notre Dame) R   33 0   Chris Hogge
St. Charles (East) R         Rod Osborne
Woodstock (Marian) R         James Speaker

2008-09 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Effingham (St. Anthony) RSQ 1       Kevin Behl
Champaign (St. Thomas More) RQ 2 18 2   Pat Hettermann
Bloomington (Central Catholic) RSQ 3 11 4   Mary Jo Bell
Metropolis (Massac County) RSQ 4       Kimberly Hille
Rockford (Lutheran) RSQ 5       Joe Lodico
Petersburg (PORTA) RQ 6 25 2   Beth French
Williamsville SQ 7       Carissa Szoke
Carterville Q 8       Sarah Haas
Hillsboro RQ 9       Fuzzy Jacobs
Shabbona (Indian Creek) Q 10       Rosalyn Richardson
Aledo R         Aaron Heartt
Camp Point (Central) R         Kirk Gauldin
Carmi (C.-White County) R         Cathy Wilkey
Kankakee (McNamara) R         Bill Johnson
Princeton R         Roger Lowe
Sparta R         Jim Jeffers
Staunton R   20 4   Troy Redfern
Westmont R         Marc DeLisle

2008-09 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Marion (H.S.) RSQ 1       Mary Thomason
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 2       Rick Pavinato
Winnetka (New Trier) RSQ 3 15 0   Scott Fricke
Wilmette (Loyola Academy) RQ 4       Jim Jackimiec
St. Charles (East) RQ 5       Rod Osborne
Rockford (Boylan Catholic) SQ 6       Debbie VanSistine
Arlington Heights (St. Viator) Q 7 14 0   Mick Drewes
Wheaton (W. Warrenville South) SQ 8       Art Tang
Champaign (Centennial) RQ 9       Darren Tee
Rockton (Hononegah) Q 10       Ken Lewis
Barrington R         Jodi Schoeck
Batavia R         Leon Pedraza
Belleville (Althoff Catholic) R         Tim Gehrs
Belvidere (North) R         Ron Anderson
Frankfort (Lincoln-Way East) R   12 0   Mary McGivern
Hinsdale (Central) R         Nancy Ahitow
Lincolnshire (Stevenson) R   11 0   Andy Conneen
Normal (Community West) R   10 3   Chris Clark
Sterling (H.S.) R         Irish Whalen

2009-10 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Metropolis (Massac County) RSQ 1       Kimberly Hille
Bloomington (Central Catholic) RQ 2 8 7 1 Mary Jo Bell
Petersburg (PORTA) SQ 3       Beth French
Champaign (St. Thomas More) RSQ 4 14 2   Pat Hettermann
Harrisburg Q 5       Marcus Questelle
Effingham (St. Anthony) RQ 6 12 1   Kevin Behl
Elgin (St. Edward) RSQ 7       Mike Lehman
Rock Island (Alleman) RQ 8 16 3   Jay Hatch
Williamsville RSQ 9       Carissa Szoke
El Paso (E.P.-Gridley) RQ 10 13 1   Ken Colmone
Camp Point (Central) R         Kirk Gauldin
Freeburg R         Doug Haas
Kankakee (McNamara) R         Bill Johnson
Nashville R         Danielle Kaufmann
Rockford (Lutheran) R         Joe Lodico
Staunton R   26 6   Troy Redfern
Taylor Ridge (Rockridge) R         Mike Orr

2009-10 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 1       Rick Pavinato
Winnetka (New Trier) RSQ 2 12 0   Scott Fricke
Marion (H.S.) RSQ 3       Mary Thomason
Normal (University) RQ 4 13 0   Lieschen Grussing
Wheaton (W. Warrenville South) RQ 5       Arthur Tang
Hinsdale (Central) RSQ 6       Janelle Marconi
Wilmette (Loyola Academy) Q 7       Jim Jackimiec
St. Charles (East) RSQ 8       Rod Osborne
Frankfort (Lincoln-Way East) Q 9 9 2   Mary McGivern
Galesburg (H.S.) RQ 10 15 3   Marcy Davis
Arlington Heights (St. Viator) R   15 0   Mick Drewes
Batavia R         Leon Pedraza
Champaign (Centennial) R         Darren Tee
Chicago (Mother McAuley) R         Marianne Durham
Darien (Hinsdale South) R         Julie Sweet
Lincolnshire (Stevenson) R   8 2   Andy Conneen
Rockford (Boylan Catholic) R         Debbie VanSistine