Girls Golf Season Summaries

* Last updated at 8:29 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1990-91

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Regina Dominican) RQ 1       Vi Reego
Winnetka (New Trier) SQ 2        
Naperville (North) RQ 3 13 0   Ed Rosenthal
New Lenox (Providence Catholic) RSQ 4        
Galesburg (H.S.) RSQ 5 16 0   John C. Chapman
Barrington RQ 6        
Edwardsville (H.S.) RSQ 7 16 1   Paul Lancaster
Wheaton (Central) Q 8        
Rock Island (H.S.) Q 9        
Salem Q 10        
Belleville (East) Q          
Moline (H.S.) Q          
Flossmoor (Homewood-F.) R          
Mt. Vernon (H.S.) R          
Normal (Community) R          
Springfield (Sacred Heart-Griffin) R          
Varna (Mid-County) R          
Waukegan (H.S.) R          

1991-92

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Waukegan (H.S.) RQ 1       Bob Franz
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 2        
Naperville (North) RQ 3 10 3   Ed Rosenthal
St. Charles (H.S.) SQ 4        
Moline (H.S.) RSQ 5        
Galesburg (H.S.) Q 6 17 2   John C. Chapman
Palatine (Fremd) Q 7        
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 8        
Salem RSQ 9        
Mt. Vernon (H.S.) Q 10        
Springfield (Sacred Heart-Griffin) RQ          
Varna (Mid-County) RQ          
Alton (Sr.) R          
New Lenox (Providence Catholic) R          
Petersburg (PORTA) R   6 3   Nick Johnson
Rockford (Guilford) R          

1992-93

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 1       Vi Reego
St. Charles (H.S.) RSQ 2       Rod Osborne
Waukegan (H.S.) RQ 3       Bob Franz
Rockford (Guilford) Q 4        
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 5        
Moline (H.S.) RSQ 6        
Springfield (Sacred Heart-Griffin) RSQ 7        
Freeport (H.S.) Q 8        
Galesburg (H.S.) Q 9 16 4   John C. Chapman
Carbondale (H.S.) RQ 10        
Alton (Sr.) Q          
Naperville (North) Q   8 5   Ed Rosenthal
Hinsdale (Central) R         Jim Cuny
Mattoon R   11 1   Craig Dixon
Normal (Community) R          
Palatine (Fremd) R          

1993-94

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) RSQ 1       Rod Osborne
Rockford (Guilford) RSQ 2        
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 3        
Moline (H.S.) RSQ 4        
Waukegan (H.S.) Q 5        
Winnetka (New Trier) RQ 6        
Naperville (North) Q 7 10 3   Ed Rosenthal
Rock Island (H.S.) Q 8        
Springfield (Sacred Heart-Griffin) RSQ 9        
Normal (Community) RQ 10        
Carbondale (H.S.) RQ          
Mattoon RQ   15 0   Craig Dixon
New Lenox (Providence Catholic) R          
Palatine (Fremd) R          
Varna (Mid-County) R          

1994-95

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rockford (Guilford) RQS 1       Charles McGonigal
Winnetka (New Trier) RQ 2       Gary Groh
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 3       Jill Saniski
Naperville (North) SQ 4 11 2   Ed Rosenthal
Rock Island (H.S.) RSQ 5       Sue Boeye
St. Charles (H.S.) RQ 6       Rod Osborne
Waukegan (H.S.) Q 7        
Springfield (Sacred Heart-Griffin) Q 8        
Galesburg (H.S.) Q 9 15 3   John C. Chapman
Normal (Community) RQ 10       Dee Leonard
Carbondale (H.S.) Q          
Edwardsville (H.S.) RQ   17 2   Dennis Erlich
Salem RSQ         Mary Riley
Barrington R         Jodi Schoeck
Charleston R         Stan Adkins
New Lenox (Lincoln-Way) R         Tim Daly
Quincy (Sr.) R         Dennis Rineberg

1995-96

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Springfield (Sacred Heart-Griffin) RSQ 1       Joe Pecaut
Decatur (Eisenhower) RSQ 2       Mike Rusk
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 3       Jill Saviski
Winnetka (New Trier) RQ 4       Gary Groh
Barrington SQ 5       Jodi Schoeck
St. Charles (H.S.) RQ 6       Rod Osborne
Salem RQ 7       Mary Riley
Palatine (Fremd) RQ 8       Terry Gellinger
Rock Island (H.S.) RQ 8       Sue Boeye
Naperville (North) Q 10 9 4   Ed Rosenthal
Aurora (Waubonsie Valley) Q   12 2   Dick Allen
Edwardsville (H.S.) RQ   17 4   Dennis Erlich
Galesburg (H.S.) Q   13 3   John C. Chapman
Lake Forest (H.S.) RQ         Marlene Miller
Metropolis (Massac County) Q         Bob Midnight
Normal (University) RQ         Cal Hubbard
New Lenox (Lincoln-Way) R         Tim Daly

1996-97

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lake Forest (H.S.) RSQ 1       Marlene Miller
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 2        
Barrington RQ 3        
Winnetka (New Trier) RQ 4        
Moline (H.S.) Q 5        
Naperville (Central) RQ 6        
Galesburg (H.S.) Q 7 11 4   John C. Chapman
Metropolis (Massac County) RQ 8        
Aurora (Waubonsie Valley) Q 9 13 3   Mike DiTella
Highland RQ 10 17 1   Jeff Faulkenberg
Decatur (Eisenhower) RSQ          
Edwardsville (H.S.) RQ   17 0   Dennis Erlich
Libertyville Q   10 3   Jim Seward
Naperville (North) Q   12 5   Ed Rosenthal
Rock Island (H.S.) RSQ          
Springfield (Sacred Heart-Griffin) RQ          
Hinsdale (Central) R         Nancy (Prentice) Ahitow
Normal (Community West) R          

1997-98

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 1       Horace Howard
Lake Forest (H.S.) RQ 2        
St. Charles (H.S.) Q 3        
Naperville (Central) Q 4        
Galesburg (H.S.) RSQ 5 14 0   Loraine Gottenborg
Barrington RQ 6        
Naperville (North) RQ 7 17 1   Ed Rosenthal
Edwardsville (H.S.) RSQ 8 18 4   Dennis Erlich
Palatine (Fremd) SQ 9        
Highland Q 10 25 0   Jeff Faulkenberg
Decatur (Eisenhower) RQ          
Metropolis (Massac County) RQ          
Moline (H.S.) Q          
Normal (University) RQ          
Rockford (Boylan Catholic) Q          
Springfield (Sacred Heart-Griffin) RQ          
Hinsdale (Central) R         Nancy (Prentice) Ahitow
Winnetka (New Trier) R          

1998-99

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lake Forest (H.S.) RSQ 1       Marlene Miller
St. Charles (H.S.) RQ 2       Rod Osborne
Winnetka (New Trier) RQ 3       Gary Groh
Rockford (Guilford) Q 4       Charles McGonigal
Naperville (North) SQ 5 14 1   Ed Rosenthal
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 6       Horace Howard
Naperville (Central) Q 7       Jane Thompson
Springfield (Sacred Heart-Griffin) RQ 8       Leah Marriott
Carbondale (H.S.) RSQ 9       Steve Smith
Edwardsville (H.S.) Q 10 27 3   Gary Bair
Decatur (Eisenhower) RQ         Mike Rusk
Highland RQ   22 1   Gina Hirsch
Moline (H.S.) RSQ         Todd Rosenthal
Normal (Community) Q         Dee Leonard
Rock Island (H.S.) Q         Cindy Lukasik
Wilmette (Regina Dominican) Q         Currency Kerndt
Elgin (St. Edward) R         Pat McGough
LaGrange (Lyons) R         Mike Morris
Normal (Community West) R         Chris Biggs

1999-00

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) RSQ 1       Rod Osborne
Winnetka (New Trier) RSQ 2       Gary Groh
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 3       Horace Howard
Moline (H.S.) Q 4        
Maroa (M.-Forsyth) RQ 5        
Normal (University) RQ 6       Cal Hubbard
Lake Forest (H.S.) Q 7        
Rock Island (H.S.) RQ 8        
Galesburg (H.S.) SQ 9 10 3   Loraine Gottenborg
Rockford (Guilford) RQ 10        
Carbondale (H.S.) RSQ          
Decatur (Eisenhower) Q          
Edwardsville (H.S.) RQ   28 0   Gary Bair
Glenview (Glenbrook South) Q          
Naperville (North) Q   11 1   Ed Rosenthal
Wheaton (W. Warrenville South) Q          
Buffalo Grove R          
Orland Park (Sandburg) R          
Springfield (Sacred Heart-Griffin) R