Girls Golf Season Summaries

* Last updated at 12:31 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1980-81

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Waukegan (East) SQ 1       Bob Franz
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 2        
Dixon (H.S.) SQ 3        
Mattoon Q 4 11 2   Robert Sink
Quincy (Sr.) Q 5        
Hinsdale (Central) Q 6       Nancy Prentice
Wilmette (Regina Dominican) Q 7        
Macomb Q 8        
Rockford (Guilford) Q 9        
Country Club Hills (Hillcrest) Q 10        
Carlyle Q   4 2    
Edwardsville (H.S.) DSQ   5 2   Dick Gerber

1981-82

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) DSQ 1       Jan Mueller
Waukegan (East) SQ 2        
Wilmette (Regina Dominican) DSQ 3        
Rockford (Guilford) DSQ 4        
Mattoon DSQ 5 12 0   Robert Sink
Hinsdale (Central) DQ 6       Nancy Prentice
Quincy (Sr.) DSQ 7        
Naperville (North) Q 8 14 2   Ed Rosenthal
Galesburg (H.S.) DQ 9 13 1   John C. Chapman
Quincy (Notre Dame) Q 10        
Carlyle DQ   8 2    
Alton (Sr.) D          
Barrington D          
Bloomington (Central Catholic) D          
New Lenox (Lincoln-Way) D          

1982-83

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 1       Vi Reego
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 2        
Rockford (Guilford) RQ 3        
Bloomington (Central Catholic) RSQ 4        
Mattoon RSQ 5 17 0   Robert Sink
Quincy (Sr.) RQ 5        
Waukegan (East) RQ 7        
Galesburg (H.S.) RQ 8 12 0   John C. Chapman
Naperville (North) RQ 9 13 2   Ed Rosenthal
Hinsdale (Central) Q 10       Nancy Prentice
Belleville (East) RQ          
Mt. Vernon (H.S.) RQ          
Peotone R          

1983-84

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 1       Vi Reego
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 2        
Quincy (Sr.) RSQ 3        
Waukegan (West) RQ 4        
Moline (H.S.) RQ 5        
Belleville (East) RSQ 6        
Dixon (H.S.) RQ 7        
Naperville (North) RQ 8 10 1   Ed Rosenthal
Bloomington (Central Catholic) RQ 9        
Edwardsville (H.S.) Q 10 5 4   Dick Gerber
Naperville (Central) Q 10        
Mattoon RQ   12 0   Robert Sink
Mt. Vernon (H.S.) R          
New Lenox (Lincoln-Way) R          

1984-85

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 1       Jan Mueller
Springfield (H.S.) RQ 2        
Naperville (North) RSQ 3 16 1   Ed Rosenthal
Geneseo (Darnall) RQ 4        
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 5        
Barrington RQ 6        
Naperville (Central) Q 7        
Red Bud SQ 8        
Galesburg (H.S.) SQ 9 12 1   John C. Chapman
Edwardsville (H.S.) RQ 10 9 2   Dick Gerber
Lake Forest (H.S.) Q          
Litchfield RQ          
Carlyle R   3 3    
New Lenox (Lincoln-Way) R          
Normal (Community) R          
Rockford (Guilford) R          

1985-86

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 1       Jan Mueller
Naperville (North) RQ 2 16 1   Ed Rosenthal
Springfield (H.S.) Q 2        
Barrington RQ 4        
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 5        
Galesburg (H.S.) RSQ 6 12 1   John C. Chapman
Edwardsville (H.S.) SQ 7 14 2   Dick Gerber
Hinsdale (Central) Q 8       Nancy Prentice
Mattoon RQ 9 9 2   Robert Sink
Geneseo (Darnall) Q 10        
Red Bud RQ          
Winnetka (New Trier) Q          
Carbondale (H.S.) R          
East Moline (United) R          
New Lenox (Lincoln-Way) R          
Normal (Community) R          
Rockford (Guilford) R          

1986-87

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 1       Vi Reego
Edwardsville (H.S.) RSQ 2 13 0 1 Paul Lancaster
Lockport (Twp.) RQ 3        
Galesburg (H.S.) SQ 4 10 0   John C. Chapman
Naperville (North) RQ 5 11 2   Ed Rosenthal
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 6        
Barrington Q 7        
Springfield (H.S.) RQ 8        
Waukegan (East) RQ 9        
Carmi RQ 10        
Belleville (East) Q          
Bloomington (H.S.) Q   7 3   Joan Dickson
East Moline (United) R          
Freeport (H.S.) R         Jeff Bennett
Normal (Community) R          
Sullivan R          

1987-88

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 1       Vi Reego
Lockport (Twp.) RSQ 2        
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 3        
Hinsdale (Central) Q 4       Nancy Prentice
Edwardsville (H.S.) RSQ 5 21 0   Paul Lancaster
Normal (Community) RSQ 6        
Waukegan (East) RQ 7        
Galesburg (H.S.) RQ 8 12 1   John C. Chapman
Mt. Prospect (Prospect) Q 9        
Geneseo (Darnall) Q 10        
Mattoon RQ   9 1   Craig Dixon
Springfield (H.S.) Q          
Barrington R          
Dixon (H.S.) R          
Mt. Vernon (H.S.) R          
Naperville (North) R   11 2   Ed Rosenthal

1988-89

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 1       Vi Reego
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 2        
Naperville (North) RQ 3 11 1   Ed Rosenthal
Edwardsville (H.S.) RSQ 4 19 0   Paul Lancaster
Normal (Community) RQ 5        
Glenview (Glenbrook South) Q 6        
Galesburg (H.S.) RSQ 7 11 0   John C. Chapman
Barrington Q 8        
Geneseo (Darnall) Q 9        
New Lenox (Providence Catholic) RQ 10        
Olney (East Richland) RQ          
Springfield (H.S.) Q          
Mattoon R   7 3   Craig Dixon
Rock Island (H.S.) R          
Waukegan (East) R          
Winnetka (New Trier) R          

1989-90

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Regina Dominican) RSQ 1       Vi Reego
Winnetka (New Trier) Q 2        
Normal (Community) RSQ 3        
New Lenox (Providence Catholic) RQ 4        
Waukegan (East) RQ 5        
Naperville (North) RSQ 6 12 3   Ed Rosenthal
Hinsdale (Central) RQ 7       Jim Cuny
Edwardsville (H.S.) RQ 8 15 0   Paul Lancaster
Galesburg (H.S.) RQ 9 14 2   John C. Chapman
Varna (Mid-County) Q 10        
Mattoon RSQ   7 1   Craig Dixon
Olney (East Richland) RQ   17 0   David Shafer
Rock Island (H.S.) Q          
Salem Q          
Barrington R          
Metamora R