Boys Golf Medalists

* Last updated at 7:35 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1915-16

Place Name School Mark
1 Walter Barndt Chicago (Hyde Park) 244
2 James Douglas Chicago (University) 248
3 Foster Chicago (Senn) 256
4 Bill Bone Chicago (Hyde Park) 261
5 Bensinger Lake Forest (H.S.) 266
6 Rial Rolfe Chicago (Senn) 268
7 Marshall Chicago (Lane) 269
7 H. Moore Chicago (University) 269
9 McCurdy Winnetka (New Trier) 270
10 Charles Kinnucan Chicago (Bowen) 271
11 Garner DeKalb 281
12 Gates Chicago (Lake View) 282
13 Ingwersen Chicago (Phillips) 283
13 Martin Winnetka (New Trier) 283
13 Lowell Needler Chicago (Lane) 283

1918-19

Place Name School Mark
1 Rial Rolfe Chicago (Senn) 316
2 Chuck Windett Chicago (Hyde Park) 319
3 George Bennett Champaign (H.S.) 320
4 Clyde Kennedy Freeport (H.S.) 323

1919-20

Place Name School Mark
1 Raymond Duggan Chicago (Bowen) 308
2 Sol Miller Chicago (Hyde Park) 322
3 Dawson Wheaton (H.S.) 329
3 Shaun MacElhattan Chicago (Senn) 329
5 Hensel Chicago (Senn) 332
6 Addie Baum Chicago (Hyde Park) 336
7 Craig Galesburg (H.S.) 338
8 Colomb Galesburg (H.S.) 388

1920-21

Place Name School Mark
1 Herbert Skinner Chicago (University) 231
2 Harold Martin Highland Park (Deerfield-Shields) 235
3 R. Stipes Champaign (H.S.) 240
4 George Hackl Chicago (Lane) 242

1921-22

Place Name School Mark
1 Harold Martin Highland Park (Deerfield-Shields) 231
2 Fred Glader Highland Park (Deerfield-Shields) 239
3 D Givier Naperville (H.S.) 243
4 Eldridge Robinson Chicago (Englewood) 246

1922-23

Place Name School Mark
1 Louis McDonough Peoria (H.S.) 232
2 William Francis Streator (Twp.) 235
3 Robert Stupple Highland Park (Deerfield-Shields) 236
4 Tewskbury LaGrange (Lyons) 237
5 Bob White Chicago (Lindblom) 240
6 Courtney Chicago (Lindblom) 242
6 Arthur Patterson Chicago (Hyde Park) 242
6 Stipes Champaign (H.S.) 242
9 Hotchkiss Peoria (H.S.) 243
9 Rennes Naperville (H.S.) 243
9 Donald Ritchie Chicago (Hyde Park) 243
12 John Beahan Chicago (Hyde Park) 246
12 Ellis Wilkinson Streator (Twp.) 245
14 Best Chicago (Hyde Park) 248
14 McCracken Peoria (H.S.) 248

1923-24

Place Name School Mark
1 Richard Martin Highland Park (Deerfield-Shields) 236
1 Robert Stupple Highland Park (Deerfield-Shields) 236
3 Spanheimer Maywood (Proviso) 241
4 McCracken Des Plaines (Maine) 247
5 Casner Chicago Heights (Bloom Twp.) 249
6 Baldwin Chicago Heights (Bloom Twp.) 250
7 McDonald Peoria (H.S.) 251
8 Schuster Springfield (H.S.) 256
9 Wilmore Miller Evanston (Twp.) 257
10 William Francis Streator (Twp.) 258
11 Rogers Des Plaines (Maine) 259
12 Danely Urbana (H.S.) 260
13 George Dunlap Maywood (Proviso) 262
14 Lind Des Plaines (Maine) 263
14 Sharp Monticello 263

1924-25

Place Name School Mark
1 Richard Martin Highland Park (Deerfield-Shields) 233
2 Joe Paletti Winnetka (New Trier) 238
3 Waddy Paletti Winnetka (New Trier) 243
4 Francis Clary Chicago (Lake View) 243
5 Sam Gilbert Chicago (Lake View) 244
6 Dawson Wheaton (H.S.) 246
6 Fred Lyon Pontiac 246
6 Robert Stewart Chicago (Lake View) 246
9 George Poole Chicago (University) 248
10 Charlton Springfield (H.S.) 255
10 Robert Willman Bloomington (H.S.) 255
12 Sams Urbana (H.S.) 256
12 Williams Evanston (Twp.) 256
14 Conrad Highland Park (Deerfield-Shields) 258

1925-26

Place Name School Mark
1 Bill Brown Champaign (H.S.) 333
2 Tom Cooley Kankakee (Sr.) 341
3 Fred Lyon Pontiac 343
4 Paletti Winnetka (New Trier) 346
5 Bob Crowe Chicago (Austin) 349
5 Fitch Waukegan (H.S.) 349
7 Primm Lincoln 352
8 Wheeler Chicago (Hyde Park) 353
9 Gadient Rock Island (H.S.) 355
10 Alex Stupple Highland Park (Deerfield-Shields) 356

1926-27

Place Name School Mark
1 Tom Cooley Kankakee (Sr.) 248
2 Bill Brown Champaign (H.S.) 251
3 Joe Paletti Winnetka (New Trier) 253
4 Burwitz Bloomington (H.S.) 254
5 Bob Crowe Chicago (Austin) 260
5 Dick Mullin LaGrange (Lyons) 260
7 Sam Alpert Chicago (Austin) 261
8 Hoover Taylorville 262
8 Ralph Ong Chicago (Hyde Park) 262
10 Gordon Lietzow Chicago (Senn) 263
11 Hyman Judelson Maywood (Proviso) 264
12 Gene Nelson Elgin (H.S.) 266
13 Coleman Pekin 270
13 Warren Stromberg Chicago (Senn) 270
15 Sund Peoria (H.S.) 271

1927-28

Place Name School Mark
1 Gene Nelson Elgin (H.S.) 242
2 Tony Caruso Bloomington (H.S.) 246
3 Dick Mullin LaGrange (Lyons) 247
4 Ralph Morgan Chicago (Schurz) 248
5 Damski Winnetka (New Trier) 248

1928-29

Place Name School Mark
1 Alex Drinka Waukegan (H.S.) 168
2 William Chambers Highland Park (Deerfield-Shields) 170
3 Ortman Pontiac 172
4 John Banks LaGrange (Lyons) 173
4 Willie Tenbroech Chicago (Lindblom) 173
6 Turido Saielli Highland Park (Deerfield-Shields) 174
7 Hunter Hicks Winnetka (New Trier) 175
7 Karr Kankakee (Sr.) 175
9 Maki Waukegan (H.S.) 177
10 Olson Rockford (H.S.) 178
11 Lasdo Harvey (Thornton) 179
11 Mesec Waukegan (H.S.) 179
11 Seeley Chicago Heights (Bloom Twp.) 179
11 Harry Smock Chicago (Senn) 179
15 Virgil Bozeman Moline (H.S.) 181

1929-30

Place Name School Mark
1 Herbert Field Chicago (University) 161
2 John Banks LaGrange (Lyons) 161
2 Woody Johnson Bloomington (H.S.) 161
2 Robert Saielli Highland Park (Deerfield-Shields) 161
5 L. Hoffman Downers Grove (H.S.) 163
5 George Weager Chicago (Senn) 163
7 C. Steffens Winnetka (New Trier) 164
8 S. Abrahamian Waukegan (H.S.) 165
8 D. Hodgkin Quincy (Sr.) 165

1930-31

Place Name School Mark
1 George Corby Moweaqua 162
2 Harvey Sheppard Chicago (Austin) 165
3 Warren Geary Highland Park (Deerfield-Shields) 166
4 Oswaldo Saielli Highland Park (Deerfield-Shields) 170
5 Keith Johnson Bloomington (H.S.) 171
6 Durwood Boone Bloomington (H.S.) 172
6 R. Fragel Peoria (Manual) 172
8 D. Pearson Moline (H.S.) 173
9 W. McKinzie Springfield (H.S.) 174
10 Joe Blanton Chicago (Roosevelt) 175
10 C. Gerhart Urbana (H.S.) 175
12 W. Bublis Calumet City (Thornton Fractional) 176

1931-32

Place Name School Mark
1 Elton Hill Urbana (H.S.) 153
2 Robert Ascher Chicago (Hyde Park) 158
3 E. Fricke Aurora (East) 161
4 H. Mecherle Normal (Community) 161
5 Will Kokes Berwyn-Cicero (Morton) 161
6 H. Haberman Aurora (East) 161
6 Bruce Smith Sycamore (H.S.) 161
8 Charles Baywid Chicago (Lane) 162
8 R. Fragel Peoria (Manual) 162
8 Keith Johnson Bloomington (H.S.) 162
8 J. Thissel Elgin (H.S.) 162
12 W. Bublis Calumet City (Thornton Fractional) 163
12 Russell Eddy Chicago (Hyde Park) 163
12 K. Oglesby Vandalia 163
12 B. Roman East Moline (United) 163

1932-33

Place Name School Mark
1 Keith Johnson Bloomington (H.S.) 154
2 Cress Maddox Springfield (H.S.) 159
3 Fred Wysowski Kewanee (H.S.) 160
4 Bruce Smith Sycamore (H.S.) 161
5 F. Willett LaGrange (Lyons) 163
6 Owen Berger Barrington 165
7 R. Hill Peoria (H.S.) 169
7 A. Vicini Ottawa (Twp.) 169
9 Harold Witt Blue Island 170
10 Gildersleeve Urbana (H.S.) 171

1933-34

Place Name School Mark
1 Tom Sheehan Chicago Heights (Bloom Twp.) 152
2 Jerome Barber Jacksonville (H.S.) 154
3 Vincent Oaklay Rockford (H.S.) 156
4 Frank Penning Chicago (Schurz) 156
5 S. R. Hill Peoria (H.S.) 156

1934-35

Place Name School Mark
1 Chester Bland Rockford (H.S.) 152
2 Joe Deksnis Chicago (Tilden) 155
3 Louis Castiglioni Rockford (H.S.) 157
4 William Saielli Highland Park (Deerfield-Shields) 158
4 Gordon Wolfley Rockford (H.S.) 158

1935-36

Place Name School Mark
1 Frank Richart Urbana (H.S.) 152*
2 Joe Franco Winnetka (New Trier) 152
3 John Holmstrom Rockford (H.S.)  
4 Jay Draksler West Frankfort (Frankfort)  
5 Stanley Grauman Chicago (Lake View)  
5 Ed Wysowski Kewanee (H.S.)  

1936-37

Place Name School Mark
1 Alex Welsh Rockford (H.S.) 149
2 Ed Wysowski Kewanee (H.S.) 150
3 Bob Andrews Peoria (H.S.) 153
3 Gene Modjeska Peoria (H.S.) 153
5 John Hayes Urbana (H.S.) 157
5 Jensen Rockford (H.S.) 157
7 Massey Moline (H.S.) 158
8 Earl Wilde Oak Park (O.P.-River Forest) 159
9 Kasper Chicago Heights (Bloom Twp.) 160
9 Hal Stone Bloomington (H.S.) 160

1937-38

Place Name School Mark
1 Ed Wysowski Kewanee (H.S.) 156
2 Gene Modjeska Peoria (H.S.) 157
3 Adams McHenry 160
4 John Holmstrom Rockford (H.S.) 161
4 Earl Wilde Oak Park (O.P.-River Forest) 161

1938-39

Place Name School Mark
1 Mark Gronier Danville (H.S.) 158
2 Manuel de la Torre Highland Park 162
3 Dale Sarver Galesburg (H.S.) 163
4 Fred Hawkins Antioch 165
5 Marshall Springer Chicago (Lindblom) 166
6 Bob White Princeton 167
7 Edwin Grabici Downers Grove (H.S.) 168
7 Edwin Kleblusik Chicago (Lindblom) 168
7 Phil Marcelius Rockford (H.S.) 168
10 Paul Smith Mt. Vernon (H.S.) 169
11 Howard Bingham Moline (H.S.) 171
11 John Hays Urbana (H.S.) 171
11 Robert Swittalia Chicago (Schurz) 171
14 Robert Harvey Normal (University) 172
15 Jack Porter Rockford (H.S.) 175
15 Richard Winters Quincy (Sr.) 175

1939-40

Place Name School Mark
1 Manuel de la Torre Highland Park 147
2 Mike Stolorik Waukegan (H.S.) 155
3 Herbert Chambers Highland Park 158
4 John Franklin Oregon 160
4 Ray Nihan Rockford (H.S.) 160
4 Street Rushville 160

1940-41

Place Name School Mark
1 Bob Rosencrans Rockford (West) 154*
2 Herbert Chambers Highland Park 154
3 Eugene Erickson Galesburg (H.S.) 154

1941-42

Place Name School Mark
1 Dean Nelson Rockford (East) 160
2 Earl Peterson Rockford (East) 161
3 Herbert Chambers Highland Park 162
3 Robert Oglesby Vandalia 162
5 Robert White Kewanee (H.S.) 166

1942-43

Place Name School Mark
1 Dean Nelson Rockford (East) 166
2 Howard Litwiller Champaign (H.S.) 167
3 Eugene Peterson Rockford (East)  
4 Jerry Rataski Hinsdale (Twp.)  
5 Lyle Gilliatt Bridgeport 171
6 Sox Howell Glen Ellyn (Glenbard) 172
6 Nelson Licht Urbana (H.S.) 172
6 Bob Phalen Peoria (H.S.) 172
6 Denny Scully Winnetka (New Trier) 172
10 Paul Birk Rockford (East) 173
10 Wayne Ring Rockford (East) 173
12 Robert Oglesby Vandalia 174
13 Art Jackson McHenry 175
14 Edwin Schaefer Carlinville 176
15 Chuck Lindgren Rockford (East) 178
15 Harvey Wyns Glen Ellyn (Glenbard) 178

1943-44

Place Name School Mark
1 Bob Abrahams LaGrange (Lyons) 151
2 Chuck Lindgren Rockford (East) 158
3 Art Jackson McHenry 159
4 Edwin Schaefer Carlinville 161
5 Henry Heinly Hinsdale (Twp.) 162
6 Royal Lightcap Rockford (East) 163
7 Tom Beall Alton (Sr.) 164
7 Frank Rice East Moline (United) 164
9 Alan Caplan Peoria (H.S.) 165
9 Ralph Robinet LaGrange (Lyons) 165

1944-45

Place Name School Mark
1 Howard Whiteway Glen Ellyn (Glenbard) 160
2 Chuck Lindgren Rockford (East) 161
3 Lyle Licht Urbana (H.S.) 161
4 Rod "Pete" Fletcher Champaign (H.S.) 162
5 Hiram Loveland Rockford (East) 162
6 Anderson Rockford (West) 163
7 George Brown Moline (H.S.) 164

1945-46

Place Name School Mark
1 Henry Heinly Hinsdale (Twp.) 152
2 Frank Van Auken Peoria (H.S.) 159
3 Connie Creed Hinsdale (Twp.) 160
4 Roger Lindeman Rockford (East) 160
5 Rod "Pete" Fletcher Champaign (H.S.) 161

1946-47

Place Name School Mark
1 Jim Love Peoria (H.S.) 148
2 Bob Dombrowski Skokie (Niles) 157
3 Pete Anderson Rockford (East) 160
4 Jack Knosher Naperville (H.S.) 160
5 Dominic Ori Highland Park 160
6 Donald Fairfield Jacksonville (H.S.) 160
7 Robert Kosar Belleville (Cathedral) 161
8 Rod "Pete" Fletcher Champaign (H.S.) 162
9 Dean Lind Rockford (East) 163

1947-48

Place Name School Mark
1 Dean Lind Rockford (East) 153
2 Dan Coleman Highland Park 155
3 Rod "Pete" Fletcher Champaign (H.S.) 157
4 Paul Scodeller Pekin 157
5 Dominic Ori Highland Park 159
6 Gene Larson Moline (H.S.) 160
7 Russ Johnson Rockford (East) 161
7 Carol Stanford Centralia 161
9 Martin Gazdic Hinsdale (Twp.) 162
9 Emil Scodeller Pekin 162
11 W. Mansfield Highland Park 165
11 Don Pugh Rockford (East) 165

1948-49

Place Name School Mark
1 Don Schrabulus Kewanee (H.S.) 152
2 Emil Scodeller Pekin 155
3 Paul Scodeller Pekin 155
4 Walt Durdle Peoria (Woodruff) 155
5 Martin Gazdic Hinsdale (Twp.) 156
5 Carol Stanford Centralia 156
7 Robert Galasee Springfield (Lanphier) 157
8 Richard Heath Robinson 158
9 Dan Coleman Highland Park 159
9 Russ Johnson Rockford (East) 159
11 Lester Repka Kewanee (H.S.) 160
12 Jim Tery Kewanee (H.S.) 163
13 Haynes Hawkins Mt. Vernon (H.S.) 164
13 Tom Oakley Quincy (Sr.) 164

1949-50

Place Name School Mark
1 Ransom Bricker Aurora (West) 148
2 Russ Johnson Rockford (East) 150
3 Ed Storen LaGrange (Lyons) 150
4 Bill McIlvain Champaign (H.S.) 152
5 Tom Hayes Champaign (H.S.) 152
6 Jack McIntire Peoria (H.S.) 153
7 Haynes Hawkins Mt. Vernon (H.S.) 154
7 James Mitchell West Frankfort (Frankfort) 154
9 Walt Durdle Peoria (Woodruff) 155
9 Bob Glader Des Plaines (Maine) 155
9 Dave White Champaign (H.S.) 155

1950-51

Place Name School Mark
1 Walt Durdle Peoria (Woodruff) 160*
2 Frank Kastor Winnetka (New Trier) 160
3 Robert Krueger Winnetka (New Trier) 160
4 Joe Conley Moline (H.S.) 160
5 Ken West Carthage 161
6 Ken Scott Rockford (West) 161
7 Joe Korst Joliet (Catholic Academy) 163
7 Phil Olson Moline (H.S.) 163
9 Oswald Mazzetta Winnetka (New Trier) 165
9 Charles Sweetin West Frankfort (Frankfort) 165
9 Tyler Whitmer Bloomington (H.S.) 165
9 Louis Woodworth East Moline (United) 165

1951-52

Place Name School Mark
1 Ken Scott Rockford (West) 161*
2 Roger Rubendall Freeport (H.S.) 161
3 Ron Kempin Kewanee (H.S.) 166
4 Bob Sparks Galesburg (H.S.) 167
5 Paul Day Highland Park 168
5 Bob Reitsch Rockford (West) 168
5 Ray Zanarini Highland Park 168
8 Brad Godfrey Alton (Western Military) 169
8 Bob Pell Joliet (Twp.) 169
8 Bob Pellegrini Joliet (Twp.) 169

1952-53

Place Name School Mark
1 Pete Beardsley Springfield (H.S.) 156
2 Pat Keefe Freeport (H.S.) 159
3 Ken Scott Rockford (West) 160
4 Chris Phelps Highland Park 161
5 Allen French LaGrange (Lyons) 162
6 Dick Bither Hinsdale (Twp.) 162
6 Charles Sweetin West Frankfort (Frankfort) 162
8 Bob Pell Joliet (Twp.) 163
9 Bill Brick Rockford (West) 164
9 Tom Brown Aurora (West) 164
9 Paul Day Highland Park 164
9 Cullen Patton Springfield (H.S.) 164
9 Lawrence Reich Highland Park 164
9 Tyler Whitmer Bloomington (H.S.) 164

1953-54

Place Name School Mark
1 Geoffrey Ames Hinsdale (Twp.) 153
2 Pete Beardsley Springfield (H.S.) 156
3 Richard Bither Hinsdale (Twp.) 157
3 Harold Larson Rockford (East) 157
3 Tom Olson Rockford (West) 157
3 Duane Stang East Moline (United) 157
6 Larry Markman Peoria (H.S.) 159
6 Ronald Streibich Peoria (H.S.) 159
8 Fred Knutel Waukegan (H.S.) 160
8 Charles Rachke Joliet (Twp.) 160
10 Jack Seyring Waukegan (H.S.) 161
11 Dan King Macomb 162
11 Rodney Rogers Quincy (Sr.) 162
11 Jack Voyda Riverside (R.-Brookfield) 162

1954-55

Place Name School Mark
1 Bernie Magnussen Winnetka (New Trier) 146
2 Emil Esposito Franklin Park-Northlake (Leyden) 150
3 Bob Kletcke Chicago (Morgan Park) 153
4 Ron Cwiklinski Chicago (Taft) 154
5 Ronald Towne Lincoln 155
6 Jerry Carlson Rockford (East) 157
6 Russell Etiene Winnetka (New Trier) 157
6 Bill Flinn Highland Park 157
9 Bruce Bullis Franklin Park-Northlake (Leyden) 158
9 Mannie Mickle Lockport (Twp.) 158
9 Andy Polise Chicago (C. Vocational) 158
12 Ron Ghidina Pekin 159
12 John Goetz Palatine (H.S.) 159
12 Charles Rachke Joliet (Twp.) 159

1955-56

Place Name School Mark
1 Bill Barnett West Frankfort (Frankfort) 150
2 Emil Esposito Franklin Park-Northlake (Leyden) 151
3 Bob Kletcke Chicago (Morgan Park) 151
4 Bruce Houdek Glen Ellyn (Glenbard) 152
5 Robert McDonald Arlington Heights (Arlington) 154
6 Al Geirsbach Glen Ellyn (Glenbard) 155
6 Mike Spinello Arlington Heights (Arlington) 155
6 Jay Swardenski Peoria (H.S.) 155
9 Joe England East Moline (United) 157
10 Larry Markman Peoria (H.S.) 158
10 Ronald Towne Lincoln 158

1956-57

Place Name School Mark
1 Emil Esposito Franklin Park-Northlake (Leyden) 145*
2 Bob Kletcke Chicago (Morgan Park) 145
3 Joel Hirsch Highland Park 153
4 Larry Walden Peoria (Woodruff) 153
5 Dick Sturhahn Quincy (Sr.) 153
6 Mike Gianessi Pekin 157
7 Bill Barnett West Frankfort (Frankfort) 158
7 Ed Menke Chicago Heights (Bloom Twp.) 158
9 John Easterbrook Champaign (H.S.) 159
9 Frank Siepker Quincy (Sr.) 159
9 Jay Swardenski Joliet (Catholic Academy) 159
9 Jack Thorington Joliet (Catholic Academy) 159

1957-58

Place Name School Mark
1 William Gifford Aurora (West) 146
2 Ed Moehling Arlington Heights (Arlington) 153
3 Mike Toliuszis Bradley (B.-Bourbonnais) 153
4 Joe Pfeiffer Hinsdale (Twp.) 153
5 Joel Hirsch Highland Park 153
6 Ernie Kolak Berwyn-Cicero (Morton) 154
6 David Patterson Northbrook (Glenbrook) 154
8 Bill Becker Oak Park (O.P.-River Forest) 155
8 Keith Groen Pekin 155
8 John Hasemeyer Kankakee (Sr.) 155
8 Tom Kerr Waukegan (H.S.) 155
8 Richard Walker Evanston (Twp.) 155

1958-59

Place Name School Mark
1 Dave Huske Elgin (H.S.) 147
2 Dick Sturhahn Quincy (Sr.) 149
3 Fred Fischl Winnetka (New Trier) 151
4 Frank Mores Joliet (Catholic Academy) 152
5 John Levinson Highland Park 155
6 Dallas Peters Urbana (H.S.) 155
7 Steve Oggel Highland Park 156
8 Alan Kruse Arlington Heights (Arlington) 159
8 Jerry Missel Streator (Twp.) 159
10 Ray Barnhart Downers Grove (H.S.) 160
10 Ricky Haegele Dwight 160
10 Tony Lammanna Highland Park 160

1959-60

Place Name School Mark
1 Ray Barnhart Downers Grove (H.S.) 154*
2 Alan Kruse Arlington Heights (Arlington) 154
3 Jim Jamieson Moline (H.S.) 156
4 Dave Huske Elgin (H.S.) 157
5 Bob Moreland Peoria (Richwoods) 157
6 Ken Bensen Crete (C.-Monee) 160
6 Len Fiocca Harvey (Thornton) 160
8 Buddy Hult Urbana (H.S.) 162
9 Bill Becker Oak Park (O.P.-River Forest) 163
9 Sherman Finger Evanston (Twp.) 163
9 Fred Schultz Wheaton (H.S.) 163