Boys Golf Medalists

* Last updated at 7:35 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Macomb

Name Year Class Place
Dan King 1953-54   11
Andy Teslow 1998-99 A 7
Tyler Thorman 2010-11 1A 15

Mahomet (M.-Seymour)

Name Year Class Place
Dan Bishop 1964-65   1
Garrett Cox 2011-12 2A 3
Ryan Gumbel 2001-02 AA 12
  2002-03 AA 8
Kent Hassett 1988-89 A 6
  1989-90 A 12
  1990-91 A 11
Dave Holzner 1995-96 A 10
Tom Parkhill 1962-63   2
Mark Rodgers 1982-83 A 14
Seth Trolia 2010-11 2A 3

Manito (Midwest Central)

Name Year Class Place
Chase Picken 2013-14 1A 14
  2014-15 1A 10

Manlius (Bureau Valley)

Name Year Class Place
Justin Van Landuit 1995-96 A 9

Manteno

Name Year Class Place
Andrew Frame 2004-05 A 2
  2005-06 A 2

Maple Park (Kaneland)

Name Year Class Place
Brandon Darnold 1999-00 A 10
Milo French 2002-03 AA 2
Will Marshall 2015-16 2A 4
Matt Yonkovich 2013-14 2A 5

Marengo

Name Year Class Place
Todd Henke 1986-87 A 10

Marion (H.S.)

Name Year Class Place
Jaret Brewer 2011-12 2A 1
B.W. Bruce 1986-87 AA 9
  1987-88 AA 2
Brendan Lewis 2014-15 2A 14

Mascoutah

Name Year Class Place
Ryan Florek 1991-92 AA 8
Alex Gorman 2016-17 2A 14

Mattoon

Name Year Class Place
Kris Heller 2011-12 2A 7
Nick Heller 2008-09 2A 11
Nicholas Nguyen 2016-17 2A 11

Maywood (Proviso)

Name Year Class Place
George Dunlap 1923-24   13
Hyman Judelson 1926-27   11
Spanheimer 1923-24   3

McHenry

Name Year Class Place
Adams 1937-38   3
Kirk Barnicle 1982-83 AA 4
Dave Cable 1988-89 AA 2
Art Jackson 1942-43   13
  1943-44   3
Tom Pepping 1977-78 AA 7
Kurt Sroka 2001-02 AA 4
Chris Vehring 1982-83 AA 6

McLeansboro (Hamilton County)

Name Year Class Place
Donald Christensen 2010-11 1A 8
Marc Cox 2011-12 1A 6
Landon Vaughan 2012-13 1A 2
  2013-14 1A 5
  2014-15 1A 14

Mendota

Name Year Class Place
Lorrin Anderson 1984-85 A 9
Rod Becker 1988-89 A 11
Perry May 1988-89 A 9
Chad Rosenwinkel 1992-93 A 6

Metamora

Name Year Class Place
Trey Tussey 2015-16 2A 2

Metropolis

Name Year Class Place
John Riegger 1980-81 A 10

Metropolis (Massac County)

Name Year Class Place
Matt Armstrong 1990-91 A 1
  1991-92 A 3
  1992-93 A 2
Zach Burnham 2012-13 2A 12
Mason Jacobs 2005-06 A 1
  2006-07 A 1
  2007-08 2A 1
Dustin Korte 2006-07 A 2
  2007-08 2A 7
  2008-09 1A 2

Milford

Name Year Class Place
Charles Hopkins 2007-08 1A 14
Charlie Hopkins 2008-09 1A 8

Moline (H.S.)

Name Year Class Place
Howard Bingham 1938-39   11
Virgil Bozeman 1928-29   15
George Brown 1944-45   7
Joe Conley 1950-51   4
David Holmes 1983-84 AA 7
  1984-85 AA 8
Joe Irwin 1984-85 AA 4
Jim Jamieson 1959-60   3
  1960-61   6
Dave Johnson 1977-78 AA 8
Gene Larson 1947-48   6
Massey 1936-37   7
Mitchell Medinger 2011-12 3A 9
Phil Olson 1950-51   7
D. Pearson 1930-31   8
Robert Tunberg 2007-08 3A 6

Monmouth (H.S.)

Name Year Class Place
Matt Baker 2000-01 A 4
Tadd Bednar 1987-88 A 15
  1988-89 A 1
Chuck Blake 1996-97 A 14
Mel Blasi 1980-81 A 7
Mike Briggs 1984-85 A 12
  1986-87 A 1
Randy Briggs 1987-88 A 1
  1988-89 A 2
  1989-90 A 1
Adam Goldie 1993-94 A 14
  1994-95 A 13
  1995-96 A 2
  1996-97 A 2
Robbie Hawk 1990-91 A 14
Andrew Johnson 1994-95 A 1
Dave Levine 1976-77 A 2
Matt Livingston 1993-94 A 1
Buck McBride 1985-86 A 4
  1987-88 A 8
Carl Odendahl 1985-86 A 7
  1986-87 A 8
Mark Odendahl 1990-91 A 2
Aaron Pieper 1991-92 A 8
Erik Pieper 1989-90 A 14
  1990-91 A 6
Scott Pieper 1988-89 A 15
Bill Rhea 1975-76 A 2

Monmouth (M.-Roseville)

Name Year Class Place
Shane Creighton 2008-09 1A 3
Ben Gillen 2007-08 1A 3

Monmouth (Yorkwood)

Name Year Class Place
Richard Thomas 1998-99 A 10

Monticello

Name Year Class Place
Drew Heffley 2011-12 2A 15
Sharp 1923-24   14

Morris

Name Year Class Place
Pete Trucano 1960-61   5

Morrison

Name Year Class Place
Dave Hilty 1979-80 A 6
Jay Nelson 1998-99 A 13
  1999-00 A 2
  2000-01 A 3

Morton

Name Year Class Place
Pete Kuhl 2014-15 2A 11
  2015-16 2A 5
Tommy Kuhl 2014-15 2A 1
  2016-17 2A 4
Cal Meister 1971-72   11
Scott Phegley 2000-01 AA 2
  2001-02 AA 12
Dennis Rouland 1986-87 AA 11
Alex Shane 2011-12 2A 15
Trevor Tompkins 2013-14 2A 12

Mounds (Meridian)

Name Year Class Place
Bobby Pfaff 1994-95 A 7

Moweaqua

Name Year Class Place
George Corby 1930-31   1

Mt. Carmel

Name Year Class Place
Ryan Bobbitt 2001-02 A 15
Blake Golden 2016-17 1A 13
Tucker Guisewite 2009-10 1A 8
Jared Paddick 2009-10 1A 8
Christian Seaton 2011-12 2A 7
  2012-13 2A 7
Wade Thompson 2010-11 1A 4
Tom Tinsley 1968-69   2

Mt. Prospect (Prospect)

Name Year Class Place
Mike Dee 1976-77 AA 7
Dave Fatina 1976-77 AA 10
Art Hage 1970-71   13
Paul Moas 1976-77 AA 6
Nick Tenuta 2016-17 3A 3

Mt. Pulaski

Name Year Class Place
Mike Hild 1985-86 A 1

Mt. Sterling (Brown County)

Name Year Class Place
Dick Tracy 1986-87 A 12

Mt. Vernon (H.S.)

Name Year Class Place
Haynes Hawkins 1948-49   13
  1949-50   7
Logan Murphy 2009-10 2A 14
Don Nathlich 1968-69   15
Paul Smith 1938-39   10

Mt. Zion

Name Year Class Place
Jason Enloe 1989-90 AA 3
  1990-91 AA 2
Matt Yelovich 1998-99 A 1
  2000-01 AA 7
Mick Yelovich 2001-02 AA 4

Mundelein (Carmel)

Name Year Class Place
Tyler Anderson 2016-17 2A 2
Mark Esler 1975-76 AA 6
  1976-77 AA 5
Jack Watson 2009-10 3A 3
Billy White 2009-10 3A 6
Jackson Wietecha 2011-12 3A 8

Murphysboro

Name Year Class Place
Kody Rendleman 2013-14 2A 7
Kody Rendlemen 2012-13 2A 12

Naperville (Central)

Name Year Class Place
Mike Baldwin 1999-00 AA 2
Jeff King 1988-89 AA 14
Curt Malm 1995-96 AA 6
Peter Mandich 2012-13 3A 5
Rich Matter 1969-70   15
Scott Persin 1992-93 AA 5
Robb Rugg 1974-75   5

Naperville (H.S.)

Name Year Class Place
D Givier 1921-22   3
Jack Knosher 1946-47   4
Rennes 1922-23   9

Naperville (Neuqua Valley)

Name Year Class Place
Thomas Huang 2015-16 3A 13
Jordan Yamamoto 2012-13 3A 9

Naperville (North)

Name Year Class Place
Dave Broadbent 1980-81 AA 6
Keith Buckhouse 1979-80 AA 11
Nick Buege 2010-11 3A 6
Scott Fee 1996-97 AA 11
  1997-98 AA 11
Tom Fuglestad 1981-82 AA 3
Alex Hagmeyer 2000-01 AA 7
  2001-02 AA 12
Jeff Jarvis 1991-92 AA 4
Steve Keller 1978-79 AA 5
Raymond Knoll 2009-10 3A 13
  2010-11 3A 5
  2012-13 3A 3
Dave Scott 1984-85 AA 12
Guy Wuollet 1976-77 AA 2
Steve Zwick 1980-81 AA 9

Nashville

Name Year Class Place
Dustin Diedrich 1991-92 A 12
Lanny Diedrich 1989-90 A 14
Ryan Keller 2006-07 A 8
Keith King 1985-86 A 10
Garrett Stiegman 1994-95 A 10
Tyler Wall 2014-15 1A 5

New Lenox (Lincoln-Way)

Name Year Class Place
Gabe Adducci 1984-85 AA 4
Andy Mickelson 1998-99 AA 13

New Lenox (Providence Catholic)

Name Year Class Place
Ricky Costello 2014-15 3A 6
  2015-16 3A 4
John Thomas 2009-10 3A 6
Ryan Utter 2011-12 3A 4

Niles (Northridge Prep)

Name Year Class Place
Joseph Egan 2014-15 1A 13
John Powell 2004-05 A 15

Normal (Community West)

Name Year Class Place
Steven Mullins 2012-13 3A 3
Dave Shelton 2007-08 3A 12
Braxton Weaver 2002-03 AA 14

Normal (Community)

Name Year Class Place
Roger Dortch 1996-97 AA 15
Allen Fry 1984-85 AA 8
  1985-86 AA 3
F.J. Hafner 1989-90 AA 10
H. Mecherle 1931-32   4
Frank Niepagen 1964-65   8
Craig Onsrud 1987-88 AA 9
Kyle Ritter 1991-92 AA 11
Lane Vance 1968-69   15
Rob Wuethrich 2014-15 3A 12
  2016-17 3A 3

Normal (University)

Name Year Class Place
Adam Baracani 2012-13 2A 1
Jordan Carpenter 2000-01 A 4
  2001-02 A 7
Dave Coffman 1986-87 A 2
  1987-88 A 9
William Cullen 2004-05 A 14
  2006-07 AA 2
Seth Doran 2005-06 AA 8
Sean Dozier 2007-08 2A 6
Kyle English 2006-07 AA 11
  2007-08 2A 4
  2008-09 2A 3
Martin Grupp 1980-81 A 9
Robert Harvey 1938-39   14
John Higgins 2001-02 A 15
  2002-03 A 11
Bob Kauth 1986-87 A 12
  1987-88 A 15
Brady Knight 1991-92 A 12
Dallas Koth 2016-17 2A 2
Dusty Koth 2003-04 A 9
  2004-05 A 3
  2006-07 AA 8
Mike McKinzie 2004-05 A 11
Peter McKinzie 2008-09 2A 11
  2009-10 2A 14
Tyler McNeely 2004-05 A 8
Eric Meier 2007-08 2A 2
Drew Miller 2003-04 A 6
  2004-05 A 4
  2005-06 AA 8
Pat Milligan 1995-96 A 13
  1996-97 A 2
  1997-98 A 11
Steve Milligan 1980-81 A 11
  1981-82 A 8
Todd Mitchell 1993-94 A 10
  1994-95 A 2
  1995-96 A 4
Steve Orrick 1992-93 A 9
  1993-94 A 4
Nate Romance 1997-98 A 13
Logan Stauffer 2007-08 2A 11
  2008-09 2A 5
  2009-10 2A 1
  2010-11 2A 5
Pat Venker 1975-76 A 1
  1976-77 A 3
Josh Wheeler 1996-97 A 8
  1997-98 A 2
  1998-99 A 10

Norris City (N.C.-Omaha-Enfield)

Name Year Class Place
Jordan Johnson 2007-08 1A 7

North Chicago

Name Year Class Place
Randy Harman 1968-69   9

Northbrook (Glenbrook North)

Name Year Class Place
Tom Evans 1971-72   7
Nick Hardy 2010-11 3A 14
  2012-13 3A 9
  2013-14 3A 3
Nick Jan 2011-12 3A 13
Brian Ohr 2012-13 3A 9
  2013-14 3A 1
Scott Wille 1993-94 AA 12

Northbrook (Glenbrook)

Name Year Class Place
David Patterson 1957-58   6

Northfield (New Trier West)

Name Year Class Place
Robert Beaudine 1971-72   15
Jeff Bruce 1976-77 AA 10
  1977-78 AA 13
Lee Gurley 1968-69   15
Phil Kenny 1969-70   8
  1970-71   2

Oak Forest

Name Year Class Place
Tim Roberts 1997-98 AA 14

Oak Park (Fenwick)

Name Year Class Place
John Cox 1991-92 AA 14
Jason Gorman 1993-94 AA 2
  1994-95 AA 2
Jack Mortell 2015-16 2A 12
Conor Weldon 2005-06 AA 7
Paul Wheatfield 1979-80 AA 5

Oak Park (O.P.-River Forest)

Name Year Class Place
Jerome Andrews 1986-87 AA 4
  1987-88 AA 1
Bill Becker 1957-58   8
  1959-60   9
Chris Bell 2014-15 3A 12
Earl Wilde 1936-37   8
  1937-38   4

Oakland

Name Year Class Place
Matthew Shafer 2003-04 A 10
Cole Taylor 2000-01 A 11
  2002-03 A 11

O'Fallon (H.S.)

Name Year Class Place
Bill Walker 1985-86 AA 12

Oregon

Name Year Class Place
Justin Brown 1996-97 A 8
John Franklin 1939-40   4
Ian McDonald 1992-93 A 5
Matt Wennmaker 2005-06 A 14

Orland Park (Sandburg)

Name Year Class Place
Larry Blatt 2004-05 AA 9
Pat Kennedy 2008-09 3A 10
Tom Thanasouras 2012-13 3A 5

Ottawa (Marquette)

Name Year Class Place
Steve Sisco 1964-65   5

Ottawa (Twp.)

Name Year Class Place
Jeremy Debernardi 1999-00 AA 3
Mike Sipula 1985-86 AA 1
  1986-87 AA 4
Tom Sipula 1986-87 AA 2
  1987-88 AA 9
A. Vicini 1932-33   7

Palatine (Fremd)

Name Year Class Place
Jon Bruning 1984-85 AA 7
Brad Jones 1984-85 AA 3
Sean Jones 2007-08 3A 8
  2008-09 3A 8
  2009-10 3A 4
Erik Peterson 2007-08 3A 12
Don Sullivan 1977-78 AA 4
Rob Sullivan 1983-84 AA 4

Palatine (H.S.)

Name Year Class Place
John Goetz 1954-55   12
Brendan Jonland 2000-01 AA 2
Norman Olson 1961-62   3
John Seehausen 1961-62   9
Nick Zambole 1976-77 AA 3

Palmyra (Northwestern)

Name Year Class Place
Tyler Woods 2015-16 1A 11

Palos Heights (Chicago Christian)

Name Year Class Place
Pete Vos 2015-16 1A 10
  2016-17 2A 14

Palos Heights (Shepard)

Name Year Class Place
Guy Sadler 1980-81 AA 10

Palos Hills (Stagg)

Name Year Class Place
Dan Cerny 1995-96 AA 14
Chris Wlezien 1978-79 AA 13

Pana (H.S.)

Name Year Class Place
Matt Downs 1990-91 A 13

Paris

Name Year Class Place
Brad Hamilton 1978-79 AA 8
Drue Johnson 1964-65   5
Greg Punzelt 1999-00 A 14

Park Forest (Rich East)

Name Year Class Place
Steve Childress 1995-96 AA 14

Park Ridge (Maine East)

Name Year Class Place
Ken Bieschke 1969-70   15
Bob Rolston 1970-71   13
Orion Yamat 2014-15 3A 2

Park Ridge (Maine South)

Name Year Class Place
Tony Albano 2010-11 3A 14
Les Matthews 1966-67   8
  1967-68   12
Stino Milito 1995-96 AA 8

Pekin

Name Year Class Place
Walter Brown 1998-99 AA 5
Drake Bushong 2014-15 3A 6
Coleman 1926-27   13
Don Dray 1971-72   11
Doug Forte 1972-73   5
  1973-74   2
Ron Ghidina 1954-55   12
Mike Gianessi 1956-57   6
Keith Groen 1957-58   8
Rich Hawkins 1965-66   10
Drae Jarvill 1996-97 AA 11
Ray Kralis 1985-86 AA 5
Rob Louchart 1973-74   6
Ryan Mahoney 2005-06 AA 11
Tim Martin 1979-80 AA 10
Justin McKinley 2002-03 AA 8
Colin Mowrer 2005-06 AA 15
  2006-07 AA 15
D.A. Points 1991-92 AA 2
  1992-93 AA 2
  1993-94 AA 1
  1994-95 AA 9
Tim Saurs 1974-75   7
Emil Scodeller 1947-48   9
  1948-49   2
Paul Scodeller 1947-48   4
  1948-49   3
Barry Shadoan 1985-86 AA 15
Scott Strubbar 1974-75   9
Brian Tanner 1994-95 AA 10
  1995-96 AA 11
Steve Von Seeger 1969-70   12

Peoria (Bergan)

Name Year Class Place
Marty Best 1967-68   12
  1968-69   4
Dan Kazlauski 1983-84 A 5
  1984-85 A 3
Chris Neville 1985-86 A 10
Mike Poulsen 1966-67   4
Bob Schelly 1978-79 AA 11
Scott Zarley 1980-81 A 5

Peoria (H.S.)

Name Year Class Place
Bob Andrews 1936-37   3
Alan Caplan 1943-44   9
R. Hill 1932-33   7
S. R. Hill 1933-34   5
Hotchkiss 1922-23   9
Jim Love 1946-47   1
Derek Loy 2004-05 AA 14
Larry Markman 1953-54   6
  1955-56   10
McCracken 1922-23   14
McDonald 1923-24   7
Louis McDonough 1922-23   1
Jack McIntire 1949-50   6
Gene Modjeska 1936-37   3
  1937-38   2
Scott Petty 1992-93 AA 8
Bob Phalen 1942-43   6
Ronald Streibich 1953-54   6
Sund 1926-27   15
Jay Swardenski 1955-56   6
Frank Van Auken 1945-46   2

Peoria (Manual)

Name Year Class Place
R. Fragel 1930-31   6
  1931-32   8

Peoria (Notre Dame)

Name Year Class Place
Eric Akeson 2003-04 AA 12
Blake Biggs 2007-08 2A 7
Ryan Cusack 1998-99 AA 4
Jordan Fahel 2009-10 2A 8
  2010-11 2A 4
Iain Ferlmann 2012-13 2A 7
Nate McMillin 2013-14 2A 15
Miguel Montelongo 2015-16 2A 6
  2016-17 2A 14

Peoria (P. Christian)

Name Year Class Place
David Ackerman 2002-03 A 5
Trevor Fitch 2005-06 A 14
Tyler Fitch 2003-04 A 2
Kyle Gunther 2009-10 1A 2
Jonathan Hauter 2006-07 A 2
  2007-08 1A 1
  2008-09 1A 3
Isaak Ramsey 2016-17 1A 7
Austin Seei 2011-12 1A 12
Zach Zobrist 2005-06 A 7

Peoria (Richwoods)

Name Year Class Place
Tom Hammerton 1979-80 AA 3
Dave Loyd 1972-73   8
Bob Moreland 1959-60   5
  1960-61   6
  1961-62   3
Steve Moreland 1962-63   6
Walter Owen 1962-63   6
Terry Schad 1961-62   3
Kyle Shay 2003-04 AA 8
Jason Stuckwisch 1998-99 AA 13

Peoria (Spalding)

Name Year Class Place
Matt Fahel 1978-79 AA 4
Tom Ferlmann 1976-77 AA 1

Peoria (Woodruff)

Name Year Class Place
Walt Durdle 1948-49   4
  1949-50   9
  1950-51   1
Larry Walden 1956-57   4

Peru (St. Bede)

Name Year Class Place
Mike Sale 1978-79 A 13

Petersburg (PORTA)

Name Year Class Place
Shannon Alderman 1983-84 A 6
Ethan Brue 2012-13 1A 3
  2013-14 1A 6
Kevin Fry 1984-85 A 12
Jeff Janssen 1989-90 A 10
Jason Pope 1992-93 A 13
Seth Rebbe 2014-15 1A 14
Mark Toland 1985-86 A 10
  1986-87 A 12
Taylor Wells 2007-08 1A 12
Mark Young 1978-79 A 4
  1979-80 A 3
  1980-81 A 1

Pinckneyville

Name Year Class Place
Gary Flowers 1961-62   1
  1962-63   8
Steve Hancock 1965-66   4
Mark Johnson 1984-85 A 8
Sam Schmidt 2006-07 A 8

Pittsfield

Name Year Class Place
Tom Casteel 1968-69   3
George Graham 1982-83 A 6
Todd Platner 1982-83 A 10
Kerry Zimmerman 1982-83 A 8

Pleasant Plains

Name Year Class Place
Austin Havens 2011-12 1A 3
Quentin Hooker 2010-11 1A 15
Aaron Sczurko 1999-00 A 14

Pontiac

Name Year Class Place
Mike Cushing 1990-91 AA 3
  1991-92 AA 8
  1992-93 AA 14
Fred Lyon 1924-25   6
  1925-26   3
Ortman 1928-29   3
Joel Radtke 1990-91 AA 12
Eric Raube 2013-14 2A 9

Port Byron (Riverdale)

Name Year Class Place
Tyler Bussert 2015-16 1A 9
  2016-17 1A 2
Chuck Fiser 1980-81 A 8
  1981-82 A 3
  1982-83 A 2
  1983-84 A 1
Anthony Ruthey 2016-17 1A 9

Princeton

Name Year Class Place
Kyle Castner 2003-04 A 3
John Hederich 1984-85 A 12
Kevin Johnson 1985-86 A 10
Dan Nelson 2003-04 A 10
Danny Nelson 2005-06 A 14
Collin Slattery 2010-11 1A 8
Bob White 1938-39   6

Prophetstown

Name Year Class Place
Adam Majeski 1998-99 A 10
  1999-00 A 4

Quincy (Notre Dame)

Name Year Class Place
Dave Aschemann 1978-79 A 13
Kyle Awerkamp 1998-99 A 3
  1999-00 A 14
Dan Citro 1997-98 A 1
Mike Dailing 1989-90 A 11
  1990-91 A 2
Drew Eaton 2014-15 2A 9
  2015-16 1A 2
Matt Ehrhart 1978-79 A 9
George Eversman 1986-87 A 6
Doug Freese 1983-84 A 7
  1984-85 A 4
Blaise Haxel 2007-08 2A 11
Casey Hill 1987-88 A 12
Jeff Hogge 1976-77 A 10
  1977-78 A 2
Chris Obert 1987-88 A 3
Adam Peters 1999-00 A 11
Matt Rischar 1995-96 A 10
Tim Schrage 2002-03 A 9
Nick Stratton 2010-11 1A 6
Dan Talken 1978-79 A 10
Curt Wavering 1996-97 A 11
Don "D.A." Weibring 1969-70   2

Quincy (Sr.)

Name Year Class Place
Cory Boots 2012-13 3A 14
Zach Burry 2012-13 3A 5
  2013-14 3A 8
Tony Carnivale 1988-89 AA 4
  1989-90 AA 3
  1990-91 AA 12
Joe Citro 1995-96 AA 8
Conner Daniels 2007-08 3A 8
Dave Fisher 1982-83 AA 3
Parker Freiburg 2008-09 3A 2
Scott Gilliland 1987-88 AA 3
Ryan Graff 1989-90 AA 15
  1990-91 AA 1
Frank Groves 1962-63   3
Luke Guthrie 2005-06 AA 3
  2006-07 AA 1
  2007-08 3A 1
Zachary Guthrie 2001-02 AA 2
D. Hodgkin 1929-30   8
Mike Kistner 1970-71   10
Mike McCulla 1969-70   4
  1970-71   3
Tim Miles 1964-65   2
Tom Oakley 1948-49   13
Chris O'Connell 1990-91 AA 8
Mike O'Connell 1986-87 AA 9
  1987-88 AA 9
Rand Olson 1963-64   2
Adam Pfeiffer 2003-04 AA 1
Todd Rodemich 1996-97 AA 3
Rodney Rogers 1953-54   11
Rick Sellers 1974-75   9
Frank Siepker 1956-57   9
Ryan Smith 1993-94 AA 12
Dick Sturhahn 1956-57   5
  1958-59   2
Mitch Vandenboom 1999-00 AA 6
Richard Winters 1938-39   15

Rantoul

Name Year Class Place
Jay Scott 1988-89 AA 12
  1989-90 AA 3
Clark Smith 1996-97 AA 9
  1997-98 AA 2
  1998-99 AA 1

Raymond (Lincolnwood)

Name Year Class Place
Shane Convery 2006-07 A 12
  2007-08 1A 3
  2008-09 1A 3
  2009-10 1A 1
Brock Lambert 1993-94 A 4

Richmond (R.-Burton)

Name Year Class Place
Jordan Hahn 2013-14 2A 3
  2014-15 2A 3

Riverside (R.-Brookfield)

Name Year Class Place
Marv Razabek 1961-62   9
Jack Voyda 1953-54   11

Robinson

Name Year Class Place
Richard Heath 1948-49   8

Rochelle

Name Year Class Place
Mark Tilton 1992-93 AA 7

Rochester

Name Year Class Place
Brian Anderson 1997-98 A 13
  1998-99 A 7
  1999-00 A 1
Paul Baisier 1980-81 A 3
  1982-83 A 5
Brett Borota 1992-93 A 9
  1993-94 A 14
Michael Bunchman 1997-98 A 9
  1998-99 A 7
Cory Wells 1992-93 A 3
  1993-94 A 10

Rock Falls

Name Year Class Place
Jarred Hippen 2007-08 2A 11

Rock Island (Alleman)

Name Year Class Place
Conner Boyd 2015-16 1A 8
Peter Callas 2008-09 2A 11
Dan Cutkomp 2012-13 2A 4
Mark Johnson 1991-92 A 2

Rock Island (H.S.)

Name Year Class Place
Gadient 1925-26   9
Drew Pitlik 2000-01 AA 7

Rockford (Boylan Catholic)

Name Year Class Place
Danny Gorman 2013-14 2A 1
Kyle Slattery 2013-14 2A 12
  2014-15 3A 6

Rockford (Boylan)

Name Year Class Place
Sean Bidzinski 2004-05 AA 9
Sean Donnelly 2003-04 AA 3
Corey Konieczki 2008-09 3A 7
  2009-10 3A 10
Frank Linquist 2002-03 AA 8
Robert Pegoraro 1966-67   1
Andrew Shiels 2001-02 AA 8
  2003-04 AA 4
Andy Shiels 2002-03 AA 8
Karl Zimmerman 1977-78 AA 13

Rockford (Christian Life

Name Year Class Place
Matt Kieffer 2003-04 A 10

Rockford (Christian Life)

Name Year Class Place
Nic Barnes 2006-07 A 2

Rockford (East)

Name Year Class Place
Pete Anderson 1946-47   3
Paul Birk 1942-43   10
Jerry Carlson 1954-55   6
Todd Fowler 1985-86 AA 15
Russ Johnson 1947-48   7
  1948-49   9
  1949-50   2
Harold Larson 1953-54   3
Royal Lightcap 1943-44   6
Dean Lind 1946-47   9
  1947-48   1
Roger Lindeman 1945-46   4
Chuck Lindgren 1942-43   15
  1943-44   2
  1944-45   2
Hiram Loveland 1944-45   5
Dean Nelson 1941-42   1
  1942-43   1
Earl Peterson 1941-42   2
Eugene Peterson 1942-43   3
Don Pugh 1947-48   11
Wayne Ring 1942-43   10

Rockford (Guilford)

Name Year Class Place
Tom Anderson 1967-68   6
Eric Bates 1981-82 AA 6
  1982-83 AA 8
Brad Benjamin 2004-05 AA 2
Jim Bullard 1967-68   8
Brent Fredburg 1987-88 AA 13
Grant Halvorson 1984-85 AA 8
  1985-86 AA 15
John Hinde 1988-89 AA 3
Jamie Hogan 1985-86 AA 2
Ben Holmstrom 1992-93 AA 14
  1993-94 AA 4
Scott Johnson 1979-80 AA 7
Ken Kellaney 1971-72   3
  1972-73   3
  1973-74   5
Brian King 1985-86 AA 12
Barry Linhart 1983-84 AA 6
Erron Neilsen 1991-92 AA 4
Mark Taylor 1975-76 AA 3

Rockford (H.S.)

Name Year Class Place
Chester Bland 1934-35   1
Louis Castiglioni 1934-35   3
John Holmstrom 1935-36   3
  1937-38   4
Jensen 1936-37   5
Phil Marcelius 1938-39   7
Ray Nihan 1939-40   4
Vincent Oaklay 1933-34   3
Olson 1928-29   10
Jack Porter 1938-39   15
Alex Welsh 1936-37   1
Gordon Wolfley 1934-35   4

Rockford (Jefferson)

Name Year Class Place
Scott Alwes 1997-98 AA 5

Rockford (Lutheran)

Name Year Class Place
Matt Anderson 1990-91 A 10
  1991-92 A 9
Will Drerup 2010-11 1A 15
Jeff Kellen 2005-06 A 5
  2006-07 A 5
Zachary Larson 2009-10 1A 6
Matt Tamar 2015-16 1A 15
Ryan Williford 1994-95 A 13

Rockford (West)

Name Year Class Place
Anderson 1944-45   6
Bill Brick 1952-53   9
Tom Olson 1953-54   3
Bob Reitsch 1951-52   5
Bob Rosencrans 1940-41   1
Ken Scott 1950-51   6
  1951-52   1
  1952-53   3

Rockton (Hononegah)

Name Year Class Place
Chad Black 1987-88 AA 9
Dan Gratton 2001-02 AA 8

Rolling Meadows

Name Year Class Place
John Wallace 1986-87 AA 7

Roselle (Lake Park)

Name Year Class Place
Jay Bechtold 1968-69   9
Thomas Greene 2004-05 AA 9
  2005-06 AA 1
Jeff Martin 1993-94 AA 4
  1994-95 AA 11

Roxana

Name Year Class Place
Dillon Brasher 2005-06 A 7

Rushville

Name Year Class Place
Street 1939-40   4

Salem

Name Year Class Place
Mark Edwards 2007-08 2A 11
Jeff Morgan 1991-92 AA 11

Shabbona (Indian Creek)

Name Year Class Place
Kyle Davis 2001-02 A 10

Skokie (Niles)

Name Year Class Place
Bob Dombrowski 1946-47   2

Somonauk

Name Year Class Place
Roger Duffield 1981-82 A 10
Scott McRill 1980-81 A 6
  1981-82 A 9
Lance Olson 1988-89 A 4
Brad Woodrich 1976-77 A 7

South Elgin

Name Year Class Place
Xavier Owens 2009-10 3A 13

Sparta

Name Year Class Place
Bobby Bauman 1997-98 A 9
Eric Dandridge 1995-96 A 13

Spring Valley (Hall)

Name Year Class Place
James Thompson 1995-96 A 7
  1996-97 A 6

Springfield (Griffin)

Name Year Class Place
J.C. Anderson 1977-78 AA 5
  1978-79 AA 2
  1979-80 AA 1
Todd Gedaminski 1982-83 AA 9
Doug Williams 1978-79 AA 8

Springfield (H.S.)

Name Year Class Place
Pete Beardsley 1952-53   1
  1953-54   2
Charlton 1924-25   10
Robby Hill 2010-11 2A 14
Cress Maddox 1932-33   2
Mike Mathiot 1985-86 AA 8
  1986-87 AA 7
W. McKinzie 1930-31   9
Jeff Morey 1980-81 AA 4
  1982-83 AA 1
Cullen Patton 1952-53   9
Schuster 1923-24   8
George Tate 2009-10 2A 4
Dave Zuspann 1981-82 AA 7

Springfield (Lanphier)

Name Year Class Place
Robert Galasee 1948-49   7
Ben Patton 2009-10 2A 13
  2010-11 2A 8
  2011-12 2A 3

Springfield (Sacred Heart-Griffin)

Name Year Class Place
Josh Edison 2008-09 2A 15
  2009-10 2A 10
  2010-11 2A 2
Clark Etheridge 2009-10 2A 14
Joe Titus 1989-90 AA 12
Andy Wells 1991-92 AA 14

Springfield (Southeast)

Name Year Class Place
Mark Hofstetter 1975-76 AA 8

St. Charles (East)

Name Year Class Place
Wes Apple 2009-10 3A 11
Nick Edwards 2004-05 AA 5
D.J. Magee 2004-05 AA 2
Jordan Wetsch 2010-11 3A 6

St. Charles (H.S.)

Name Year Class Place
Rich Balla 1987-88 AA 3
Mike Calkin 1999-00 AA 6
Tim Carlson 1991-92 AA 1
Patrick Cesario 1997-98 AA 3
Todd Gilgrist 1982-83 AA 11
Chris Kanute 1984-85 AA 2
Jared Kowalczyk 1992-93 AA 10
Ted Kruse 1989-90 AA 15
Bruce Locke 1968-69   13
Steve Powers 1986-87 AA 11
Tim Schwob 1968-69   7
Davis Trybus 1991-92 AA 4
Ken Vanko 1987-88 AA 3
  1988-89 AA 7
  1989-90 AA 2

Staunton

Name Year Class Place
B.J. Brown 1994-95 A 6
  1996-97 A 2
Ryan Brown 2001-02 A 1
Mark Marcuzzo 1978-79 A 2

Sterling (H.S.)

Name Year Class Place
Andrew Blackburn 2011-12 2A 15
  2012-13 2A 7
Joe Demory 1999-00 AA 6
Reid Pettit 1967-68   3
Chuck Walrath 1967-68   12

Sterling (Newman Central Catholic)

Name Year Class Place
Matt Hageman 2007-08 1A 7
  2008-09 1A 12
Ben Hermes 2002-03 A 5
Joe Hermes 1997-98 A 7

Stillman Valley

Name Year Class Place
Tracy Vest 1990-91 A 5

Stockton

Name Year Class Place
Alex Staver 2016-17 1A 9
Trey Timpe 2013-14 1A 1

Streator (Twp.)

Name Year Class Place
John Bailey 1963-64   5
William Francis 1922-23   2
  1923-24   10
Austin Gass 2010-11 2A 14
  2011-12 2A 7
Jerry Missel 1958-59   8
Ellis Wilkinson 1922-23   12

Streator (Woodland)

Name Year Class Place
Dean Bundy 1984-85 A 9
  1985-86 A 10
Robbie Keen 1983-84 A 2
Rodney Leonard 1982-83 A 14

Sullivan

Name Year Class Place
Chick Webb 1977-78 A 9
  1978-79 A 15
  1979-80 A 5

Sycamore (H.S.)

Name Year Class Place
Bruce Smith 1931-32   6
  1932-33   4

Taylor Ridge (Rockridge)

Name Year Class Place
Dylan Daxon 2011-12 1A 3
  2012-13 1A 8
Jonas DeWitte 2000-01 A 1
Chad Nitz 2012-13 1A 15
Kurt Slattery 2007-08 1A 6

Taylorville

Name Year Class Place
Hoover 1926-27   8
Dave Ryan 1971-72   11

Tinley Park (Andrew)

Name Year Class Place
John Joyce 1987-88 AA 15

Tremont

Name Year Class Place
Ryan Grant 1996-97 A 8
Brandon Kepple 1995-96 A 1
Drew Kepple 2001-02 A 15

Troy (Triad)

Name Year Class Place
Austin Buente 2013-14 2A 5
Blaine Buente 2012-13 2A 2
Matt Gindler 1991-92 AA 8
  1992-93 AA 10

Tuscola

Name Year Class Place
Pat Keen 1966-67   2
Cameron Westjohn 2012-13 1A 8

Urbana (H.S.)

Name Year Class Place
Danely 1923-24   12
C. Gerhart 1930-31   10
Gildersleeve 1932-33   10
Mark Gomperts 2000-01 AA 13
John Hayes 1936-37   5
John Hays 1938-39   11
Charles Heisner 1992-93 AA 14
Elton Hill 1931-32   1
Buddy Hult 1959-60   8
Lyle Licht 1944-45   3
Nelson Licht 1942-43   6
Dallas Peters 1958-59   6
  1960-61   10
Frank Richart 1935-36   1
Sams 1924-25   12
Tom Wallace 1971-72   4

Urbana (University)

Name Year Class Place
Varun Chopra 2015-16 1A 2
  2016-17 1A 4

Vandalia

Name Year Class Place
Mark Metivier 1986-87 A 8
K. Oglesby 1931-32   12
Robert Oglesby 1941-42   3
  1942-43   12
Blake Swofford 2011-12 1A 12

Varna (Mid-County)

Name Year Class Place
Kris Hahn 1988-89 A 14

Vernon Hills

Name Year Class Place
Daniel Downey 2007-08 2A 10
Justin Park 2015-16 2A 11
  2016-17 2A 4

Villa Grove

Name Year Class Place
Carl Gadd 1994-95 A 7

Waltonville

Name Year Class Place
Sam Waters 2009-10 1A 13

Washington

Name Year Class Place
Talon Supak 2012-13 2A 7

Waterloo (Gibault Catholic)

Name Year Class Place
Justin Beaston 1998-99 A 13
Jeff Harrison 2006-07 A 14
  2007-08 1A 5
Spencer Harrison 2006-07 A 14
  2007-08 1A 14
Sam Range 2014-15 1A 8
Steve Souchek 2008-09 1A 8
  2009-10 1A 2
Matt Wilson 1993-94 A 14

Waterloo (H.S.)

Name Year Class Place
Mitchell Gregson 2005-06 AA 2
Charles Hawn 2012-13 2A 5
Wils Hawn 2008-09 2A 5
  2009-10 2A 6
Clayton Stoker 2012-13 2A 12
Johnny Wirth 2010-11 2A 8
Mark Yochum 1984-85 A 2

Watseka

Name Year Class Place
Brian Williams 1992-93 A 6

Wauconda

Name Year Class Place
Dave Esler 1980-81 AA 8
Josh Esler 2002-03 AA 4

Waukegan (East)

Name Year Class Place
Dave Ogrin 1975-76 AA 1

Waukegan (H.S.)

Name Year Class Place
S. Abrahamian 1929-30   8
Gary Alloian 1967-68   5
  1969-70   15
Mike Dicello 1963-64   7
Alex Drinka 1928-29   1
Fitch 1925-26   5
Morton Havey 1962-63   10
Tom Kerr 1957-58   8
Fred Knutel 1953-54   8
Robbie Makela 1969-70   12
Maki 1928-29   9
Mesec 1928-29   11
Dave Ogrin 1972-73   2
  1974-75   4
Greg Pitzer 1962-63   5
Jack Seyring 1953-54   10
Warren Smith 1960-61   1
Mike Stolorik 1939-40   2

Waukegan (West)

Name Year Class Place
Randy Pilotte 1979-80 AA 9

Wayne City

Name Year Class Place
Nate Caudle 2014-15 1A 10
  2015-16 1A 5
  2016-17 1A 9

West Chicago (Wheaton Academy)

Name Year Class Place
Blake Biddle 2008-09 2A 9
  2009-10 2A 8
Josh Butterfield 2004-05 A 8
  2005-06 A 6
David Flynn 2007-08 2A 7
  2008-09 2A 1
  2009-10 2A 6
Joe Madda 2005-06 A 10
Lars Olson 2010-11 2A 8

West Frankfort (Frankfort)

Name Year Class Place
Bill Barnett 1955-56   1
  1956-57   7
Bob Brown 1961-62   9
Jay Draksler 1935-36   4
Trent Hudgens 1996-97 A 5
Brian Kriby 1994-95 A 5
Randy Lewis 1978-79 AA 15
  1979-80 AA 2
James Mitchell 1949-50   7
Josh Ridgeway 2006-07 A 11
Jay Sala 1981-82 A 4
  1982-83 A 4
Charles Sweetin 1950-51   9
  1952-53   6
Andy Woods 1988-89 A 15

Westmont

Name Year Class Place
Bill Baker 1987-88 A 12

Westville

Name Year Class Place
Jeremy Hamilton 1989-90 A 14

Wheaton (H.S.)

Name Year Class Place
Dawson 1919-20   3
  1924-25   6
Fred Schultz 1959-60   9
  1960-61   10

Wheaton (North)

Name Year Class Place
Kyle Martin 2006-07 AA 8
Tom Prince 1983-84 AA 1
  1985-86 AA 5

Wheaton (St. Francis)

Name Year Class Place
Luke Armbrust 2016-17 2A 1
Adam Jordan 1995-96 A 15
Paul Ladone 1983-84 A 3
Tim Merchant 1993-94 A 14
Jonathan Nocek 2014-15 2A 11
  2015-16 2A 7

Wheaton (W. Warrenville South)

Name Year Class Place
Dan Kraft 1997-98 AA 1
Brian McCaffrey 2014-15 3A 6
Evan Olson 1997-98 AA 10
Kevin Streelman 1996-97 AA 2

Wheaton (W.-Warrenville)

Name Year Class Place
Dave Hahn 1977-78 AA 1

Williamsfield

Name Year Class Place
Aaron Thiel 2003-04 A 15

Williamsville

Name Year Class Place
Marty Pesch 2013-14 1A 11
Kyle Peterman 2004-05 A 4
  2005-06 A 3

Wilmette (Loyola Academy)

Name Year Class Place
Bennett Cotten 2014-15 3A 5
J.D. Goering 1996-97 AA 1
Sean Jules 2001-02 AA 12
Peter Leinenweber 2012-13 3A 14
Kevin Magner 1989-90 AA 7
Mike McNerney 1983-84 AA 9
Ted Meyer 1986-87 AA 1
Dan Murray 2001-02 AA 12
Colin O'Neill 2011-12 3A 9
Connor Prassas 2016-17 3A 11
Bill Zanoni 1996-97 AA 5

Winchester

Name Year Class Place
Nate Davis 2010-11 1A 1
Ryan Suttles 2009-10 1A 15

Winnebago

Name Year Class Place
Marcus Smith 2016-17 1A 6

Winnetka (New Trier East)

Name Year Class Place
Mike DeBartolo 1977-78 AA 9
Peter Goldsmith 1968-69   9
Dave Gurley 1965-66   4
Brian Kotzin 1966-67   9
Greg Spray 1977-78 AA 6
Rick Synek 1977-78 AA 13

Winnetka (New Trier)

Name Year Class Place
David Alexander 1993-94 AA 12
Dave Andrew 1982-83 AA 5
Bobby Bennett 2002-03 AA 14
Wilson Bowen 2005-06 AA 11
  2006-07 AA 4
  2007-08 3A 4
Richard Briggs 1963-64   10
  1964-65   8
Ryan Carlyle 1995-96 AA 2
  1996-97 AA 15
Justin Choi 2014-15 3A 12
  2015-16 3A 9
  2016-17 3A 11
Tom Conlon 1995-96 AA 11
Damski 1927-28   5
Russell Etiene 1954-55   6
Fred Fischl 1958-59   3
Joe Franco 1935-36   2
Graham Frank 2007-08 3A 12
Peter Haller 2004-05 AA 9
  2005-06 AA 11
Michael Hermanson 2008-09 3A 4
Hunter Hicks 1928-29   7
Andrew Huber 2014-15 3A 6
  2015-16 3A 9
Jack Junge 2012-13 3A 1
Frank Kastor 1950-51   2
Edgar Kilen 1997-98 AA 3
Robert Krueger 1950-51   3
Bernie Magnussen 1954-55   1
Martin 1915-16   13
Nick Martin 2003-04 AA 12
John Mattson 1993-94 AA 8
Oswald Mazzetta 1950-51   9
McCurdy 1915-16   9
Eric Meierdierks 2001-02 AA 12
Matt Murlick 2015-16 3A 4
Kyle Nathan 1999-00 AA 15
Steve O'Bryan 1982-83 AA 2
Dan Ofman 2001-02 AA 12
Paletti 1925-26   4
Joe Paletti 1924-25   2
  1926-27   3
Waddy Paletti 1924-25   3
Ethan Park 2010-11 3A 11
Brian Payne 1990-91 AA 10
Phil Purcell 2009-10 3A 13
Austin Rendell 2011-12 3A 13
Mills Rendell 2009-10 3A 6
Ward Russell 1984-85 AA 4
Denny Scully 1942-43   6
Jim Sims 1984-85 AA 12
Michael Slaven 1999-00 AA 1
Michael Slovitt 2004-05 AA 14
Mike Slovitt 2005-06 AA 11
Phil Slovitt 1997-98 AA 7
C. Steffens 1929-30   7
Jared Steger 2003-04 AA 6

Winnetka (North Shore Country Day)

Name Year Class Place
David Blechman 2011-12 1A 15
Nick McCall 2011-12 1A 5
  2012-13 1A 1
Drew Miles 2014-15 1A 14
  2015-16 2A 1
Sam Reategui 2014-15 1A 10
Jordan Stein 2009-10 1A 5
Eric Van Wart 2009-10 1A 8

Wood River (East Alton-W.R.)

Name Year Class Place
Drew Sobol 2016-17 2A 14

Woodlawn

Name Year Class Place
Nick Tannahill 2011-12 1A 15

Woodstock (Marian)

Name Year Class Place
Cam Clark 1961-62   3
John Leucht 1978-79 A 15
Scott Smith 1993-94 A 7
John Vurdelja 2003-04 A 6
Luke Waggoner 2011-12 2A 2