Boys Golf Individual Champions

* Last updated at 7:35 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Year Class Name School Mark
1915-16   Walter Barndt Chicago (Hyde Park) 244
1918-19   Rial Rolfe Chicago (Senn) 316
1919-20   Raymond Duggan Chicago (Bowen) 308
1920-21   Herbert Skinner Chicago (University) 231
1921-22   Harold Martin Highland Park (Deerfield-Shields) 231
1922-23   Louis McDonough Peoria (H.S.) 232
1923-24   Richard Martin Highland Park (Deerfield-Shields) 236
    Robert Stupple Highland Park (Deerfield-Shields) 236
1924-25   Richard Martin Highland Park (Deerfield-Shields) 233
1925-26   Bill Brown Champaign (H.S.) 333
1926-27   Tom Cooley Kankakee (Sr.) 248
1927-28   Gene Nelson Elgin (H.S.) 242
1928-29   Alex Drinka Waukegan (H.S.) 168
1929-30   Herbert Field Chicago (University) 161
1930-31   George Corby Moweaqua 162
1931-32   Elton Hill Urbana (H.S.) 153
1932-33   Keith Johnson Bloomington (H.S.) 154
1933-34   Tom Sheehan Chicago Heights (Bloom Twp.) 152
1934-35   Chester Bland Rockford (H.S.) 152
1935-36   Frank Richart Urbana (H.S.) 152*
1936-37   Alex Welsh Rockford (H.S.) 149
1937-38   Ed Wysowski Kewanee (H.S.) 156
1938-39   Mark Gronier Danville (H.S.) 158
1939-40   Manuel de la Torre Highland Park 147
1940-41   Bob Rosencrans Rockford (West) 154*
1941-42   Dean Nelson Rockford (East) 160
1942-43   Dean Nelson Rockford (East) 166
1943-44   Bob Abrahams LaGrange (Lyons) 151
1944-45   Howard Whiteway Glen Ellyn (Glenbard) 160
1945-46   Henry Heinly Hinsdale (Twp.) 152
1946-47   Jim Love Peoria (H.S.) 148
1947-48   Dean Lind Rockford (East) 153
1948-49   Don Schrabulus Kewanee (H.S.) 152
1949-50   Ransom Bricker Aurora (West) 148
1950-51   Walt Durdle Peoria (Woodruff) 160*
1951-52   Ken Scott Rockford (West) 161*
1952-53   Pete Beardsley Springfield (H.S.) 156
1953-54   Geoffrey Ames Hinsdale (Twp.) 153
1954-55   Bernie Magnussen Winnetka (New Trier) 146
1955-56   Bill Barnett West Frankfort (Frankfort) 150
1956-57   Emil Esposito Franklin Park-Northlake (Leyden) 145*
1957-58   William Gifford Aurora (West) 146
1958-59   Dave Huske Elgin (H.S.) 147
1959-60   Ray Barnhart Downers Grove (H.S.) 154*
1960-61   Warren Smith Waukegan (H.S.) 151*
1961-62   Gary Flowers Pinckneyville 151
1962-63   Joff Eyre Galesburg (H.S.) 153
1963-64   Jim Cheney Hinsdale (Twp.) 153*
1964-65   Dan Bishop Mahomet (M.-Seymour) 151
1965-66   Ralph Gierens Elgin (St. Edward) 158
1966-67   Robert Pegoraro Rockford (Boylan) 147
1967-68   Phil Noakes Carterville 153
1968-69   Terry Kegley Danville (H.S.) 147
1969-70   Scott Ittersagen Flossmoor (Homewood-F.) 145*
1970-71   Gary Ostrega Bensenville (Fenton) 143
1971-72   Jay Haas Belleville (West) 140
1972-73   Jerry Vidovic Blue Island (Eisenhower) 146
1973-74   Gary Pinns Lombard (Glenbard East) 145
1974-75   Gary Hallberg Barrington 143
1975-76 A Pat Venker Normal (University) 153
1975-76 AA Dave Ogrin Waukegan (East) 145
1976-77 A John Given Carmi 150
1976-77 AA Tom Ferlmann Peoria (Spalding) 152
1977-78 A Mike Mortell Kankakee (McNamara) 139
1977-78 AA Dave Hahn Wheaton (W.-Warrenville) 146
1978-79 A John Given Carmi 151
1978-79 AA Greg Petersen Charleston 149
1979-80 A Keith Bratton Carmi 147
1979-80 AA J.C. Anderson Springfield (Griffin) 146*
1980-81 A Mark Young Petersburg (PORTA) 148
1980-81 AA Jerry Haas Belleville (West) 146
1981-82 A Todd Hamilton Biggsville (Union) 150
1981-82 AA Pete Leveille Crystal Lake (South) 152*
1982-83 A Todd Hamilton Biggsville (Union) 157
1982-83 AA Jeff Morey Springfield (H.S.) 146
1983-84 A Chuck Fiser Port Byron (Riverdale) 147
1983-84 AA Tom Prince Wheaton (North) 153*
1984-85 A Matt Ewing Aledo 154
1984-85 AA Chris Stoops Freeport (H.S.) 149
1985-86 A Mike Hild Mt. Pulaski 157*
1985-86 AA Mike Sipula Ottawa (Twp.) 147*
1986-87 A Mike Briggs Monmouth (H.S.) 148
1986-87 AA Ted Meyer Wilmette (Loyola Academy) 150
1987-88 A Randy Briggs Monmouth (H.S.) 146
1987-88 AA Jerome Andrews Oak Park (O.P.-River Forest) 152
1988-89 A Tadd Bednar Monmouth (H.S.) 153
1988-89 AA Jamie Fairbanks Champaign (Centennial) 148
1989-90 A Randy Briggs Monmouth (H.S.) 149
1989-90 AA Jamie Fairbanks Champaign (Centennial) 144
1990-91 A Matt Armstrong Metropolis (Massac County) 150
1990-91 AA Ryan Graff Quincy (Sr.) 148*
1991-92 A Aaron Wright Anna (A.-Jonesboro) 155
1991-92 AA Tim Carlson St. Charles (H.S.) 150
1992-93 A Aaron Wright Anna (A.-Jonesboro) 149
1992-93 AA Mark Holton Glenview (Glenbrook South) 151*
1993-94 A Matt Livingston Monmouth (H.S.) 75
    Tony Turner Dunlap 75
    Bucky Weiss Huntley 75
1993-94 AA D.A. Points Pekin 74
1994-95 A Andrew Johnson Monmouth (H.S.) 144
1994-95 AA Erik Ciotti Barrington 148
1995-96 A Brandon Kepple Tremont 143
1995-96 AA Phil Caravia Belleville (West) 154
1996-97 A Tim Riley Belleville (Althoff) 149
1996-97 AA J.D. Goering Wilmette (Loyola Academy) 149
1997-98 A Dan Citro Quincy (Notre Dame) 142
1997-98 AA Dan Kraft Wheaton (W. Warrenville South) 149
1998-99 A Matt Yelovich Mt. Zion 149
1998-99 AA Clark Smith Rantoul 152
1999-00 A Brian Anderson Rochester 149
1999-00 AA Michael Slaven Winnetka (New Trier) 148
2000-01 A Jonas DeWitte Taylor Ridge (Rockridge) 145
2000-01 AA Drew Pierson Lockport (Twp.) 150
2001-02 A Ryan Brown Staunton 72
    Josh Hart Erie 72
    Kyle Hosick Carmi (C.-White County) 72
    Mike Imburgia Effingham (St. Anthony) 72
    Kris Wildenradt Hartsburg (H.-Emden) 72
    Zac Zedrick Danville (Schlarman) 72
2001-02 AA Jon Schram Buffalo Grove 69
2002-03 A Mike Imburgia Effingham (St. Anthony) 147
2002-03 AA Brandon Lawson Aurora (Marmion Academy) 150
2003-04 A Zach Barlow Campbell Hill (Trico) 143
2003-04 AA Adam Pfeiffer Quincy (Sr.) 143
2004-05 A Matt Davis Bluffs 142
2004-05 AA Ryan Linton Lake Forest (H.S.) 145
2005-06 A Mason Jacobs Metropolis (Massac County) 137
2005-06 AA Thomas Greene Roselle (Lake Park) 141*
2006-07 A Mason Jacobs Metropolis (Massac County) 147
2006-07 AA Luke Guthrie Quincy (Sr.) 143*
2007-08 1A Jonathan Hauter Peoria (P. Christian) 137
2007-08 2A Mason Jacobs Metropolis (Massac County) 137
2007-08 3A Luke Guthrie Quincy (Sr.) 139
2008-09 1A Travis Kreiter Brimfield 142
2008-09 2A David Flynn West Chicago (Wheaton Academy) 142
2008-09 3A Joe Carlson Arlington Heights (St. Viator) 137
2009-10 1A Shane Convery Raymond (Lincolnwood) 144
2009-10 2A Logan Stauffer Normal (University) 147
2009-10 3A Dan Stringfellow Arlington Heights (St. Viator) 144
2010-11 1A Nate Davis Winchester 145
2010-11 2A Mitchell Homb Dixon (H.S.) 150
2010-11 3A Thomas O'Bryan Aurora (Waubonsie Valley) 148*
2011-12 1A Austin Sproles Downs (Tri-Valley) 150*
2011-12 2A Jaret Brewer Marion (H.S.) 148*
2011-12 3A Joe Willis Lake Forest (H.S.) 144
2012-13 1A Nick McCall Winnetka (North Shore Country Day) 70
2012-13 2A Adam Baracani Normal (University) 72
2012-13 3A Jack Junge Winnetka (New Trier) 71
    Ian Kelsey Deerfield 71
2013-14 1A Trey Timpe Stockton 145
2013-14 2A Danny Gorman Rockford (Boylan Catholic) 142
2013-14 3A Brian Ohr Northbrook (Glenbrook North) 141
2014-15 1A Hunter York Decatur (D. Lutheran) 144
2014-15 2A Tommy Kuhl Morton 142
2014-15 3A Kenneth Li Hinsdale (Central) 140
2015-16 1A Michael Mattas Elgin (St. Edward) 149
2015-16 2A Drew Miles Winnetka (North Shore Country Day) 140
2015-16 3A Justin Hemings Edwardsville (H.S.) 145
2016-17 1A Trent Snodgrass Byron 146
2016-17 2A Luke Armbrust Wheaton (St. Francis) 147
2016-17 3A Brendan O'Reilly Hinsdale (Central) 142