Boys Golf Season Summaries

* Last updated at 12:31 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1990-91 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Monmouth (H.S.) RSQ 1       Bill Pieper
Kankakee (McNamara) RSQ 2 15 0   Mike McGuckin
Normal (University) RQ 3       Jim Scott
Quincy (Notre Dame) RQ 4 8 6   Bob Kies
Belleville (Althoff Catholic) RQ 5        
Carterville SQ 6       Ray Kemp
Dunlap RQ 7        
Rochester SQ 8 31 1   Les Auxier
Decatur (St. Teresa) Q 9        
Macomb Q 10 7 9   Gary Saunders
Addison (Driscoll) RQ          
Elgin (St. Edward) RQ          
Litchfield Q   17 5   Don Gursh
Manteno Q          
Rock Island (Alleman) Q          
Staunton Q   22 1   Larry Kuba
Danville (Schlarman) R          
Freeport (Aquin) R         Bill Pospischil
Nashville R          
Robinson R   10 2   Deb Whipkey

1990-91 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Quincy (Sr.) RSQ 1       Don Kelly
Winnetka (New Trier) RSQ 2        
St. Charles (H.S.) RSQ 3 12 0   Rob Prentiss
Freeport (H.S.) Q 4        
Rantoul RQ 5        
Belleville (West) Q 6        
Naperville (Central) Q 6        
Rockford (Guilford) RSQ 8        
Springfield (H.S.) Q 9       Ron Ziegler
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 10        
Chicago (Marist) RQ          
Deerfield (H.S.) Q          
Glen Ellyn (Glenbard West) RQ          
Libertyville Q   9 2   John Estep
South Holland (Thornwood) Q          
Barrington R          
Belleville (East) R          
Crete (C.-Monee) R          
Franklin Park-Northlake (Leyden) R          
Lake Forest (H.S.) R          
Lockport (Twp.) R          
Mt. Vernon (H.S.) R          
Pontiac R   15 2   Don Daluga

1991-92 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Normal (University) SQ 1       Jim Scott
Kankakee (McNamara) RSQ 2 16 4   Mike McGuckin
Elgin (St. Edward) RQ 3        
Nashville RSQ 4        
Carterville Q 5       Ray Kemp
Staunton RQ 6 17 3   Larry Kuba
Monmouth (H.S.) RSQ 7        
Dwight Q 8        
Kewanee (H.S.) Q 8       Jim Peck
Rochester Q 10 28 4   Les Auxier
Coal City Q          
Freeport (Aquin) RQ         Bill Pospischil
Hamilton Q          
Mendota Q          
Metropolis (Massac County) Q          
Petersburg (PORTA) RQ   25 1   Nick Johnson
Camp Point (Central) R          
Danville (Schlarman) R          
Dunlap R          
Elmhurst (Timothy Christian) R          
Robinson R   10 1   Deb Whipkey

1991-92 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) RSQ 1 13 0   Rob Prentiss
Wilmette (Loyola Academy) Q 2        
Rockford (Guilford) SQ 3        
Naperville (North) Q 4        
Lake Forest (H.S.) RQ 5        
Normal (Community) Q 5        
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 7        
Deerfield (H.S.) SQ 8        
Rockford (Boylan Catholic) Q 9        
Belleville (East) RQ 10        
Crete (C.-Monee) Q          
Decatur (MacArthur) SQ          
Jacksonville (H.S.) Q         Jim Buckley
Lisle (Benet Academy) Q          
Lockport (Twp.) RQ          
Bloomington (H.S.) R   12 3   Jeff Roche
Burbank (St. Laurence) R         Tom Gorman
Champaign (Central) R          
Dixon (H.S.) R          
Elgin (Larkin) R         TimJones
Geneseo (Darnall) R          
Glen Ellyn (Glenbard West) R          
Glenview (Glenbrook South) R          
Oak Park (Fenwick) R          
Salem R          
South Holland (Thornwood) R          
Springfield (H.S.) R         Ron Ziegler

1992-93 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Kankakee (McNamara) SQ 1 11 5   Mike McGuckin
Hamilton RQ 2        
Normal (University) SQ 2       Jim Scott
Monmouth (H.S.) RSQ 4        
Nashville Q 4        
Mendota Q 6        
Elgin (St. Edward) Q 7        
Freeport (Aquin) RQ 7       Bill Pospischil
Breese (Mater Dei) Q 9        
Petersburg (PORTA) RQ 10 27 0   Nick Johnson
Addison (Driscoll) Q          
Bloomington (Central Catholic) RQ          
Coal City Q          
Hillsboro Q          
Minonk (Fieldcrest) Q          
Robinson SQ   7 3   Deb Whipkey
Belleville (Althoff Catholic) R         Jim Karwoski
Danville (Schlarman) R          
Dwight R          
Elmhurst (Timothy Christian) R          
Rockford (Lutheran) R          
Sparta R          
Sullivan R          

1992-93 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Barrington RSQ 1       Jeff Blessman
Champaign (Central) SQ 2        
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 3        
Belleville (East) RQ 4        
Glen Ellyn (Glenbard West) RQ 4        
Wilmette (Loyola Academy) RQ 6        
Normal (Community) RQ 7        
Pekin Q 8 9 1   Bob Neal
Lockport (Twp.) Q 9        
Oak Park (Fenwick) Q 10        
Elgin (Larkin) Q         Tim Jones
Granite City Q          
Lake Forest (H.S.) SQ          
O'Fallon (H.S.) SQ   20 0 1 Dan May
Orland Park (Sandburg) RQ          
Chicago (Brother Rice) R          
Dixon (H.S.) R          
Joliet (Catholic Academy) R          
Libertyville R   8 0   John Estep
Marion (H.S.) R          
Naperville (North) R          
Oak Park (O.P.-River Forest) R          
Peoria (H.S.) R          
Taylorville R         Mick Sullivan

1993-94 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Breese (Mater Dei) Q 1       Dennis Trame
Monmouth (H.S.) RSQ 2        
Normal (University) RSQ 2       Jim Scott
Wheaton (St. Francis) Q 4        
Danville (Schlarman) RQ 5        
Kankakee (McNamara) RQ 5       Brad Shear
Staunton Q 5 16 3   Larry Kuba
Raymond (Lincolnwood) Q 8 20 5   Maury Hough
Belleville (Althoff Catholic) RSQ 9       Jim Karwoski
Kewanee (H.S.) Q 10       Chris Gustafson
Rock Island (Alleman) Q 10 6 6 1 Gene Elsner
Addison (Driscoll) RQ          
Elgin (St. Edward) SQ          
Freeport (Aquin) RQ         Bill Pospischil
Rochester RQ   30 2   Les Auxier
Sparta RQ          
Pittsfield R          
Rockford (Lutheran) R          
Sullivan R          

1993-94 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Pekin SQ 1 11 0   Bob Neal
Winnetka (New Trier) SQ 2        
Glen Ellyn (Glenbard West) RSQ 3        
Dixon (H.S.) RQ 4        
St. Charles (H.S.) RQ 5 10 2   Rob Prentiss
Naperville (North) Q 6        
Lake Forest (H.S.) Q 7        
Quincy (Sr.) Q 8        
Galesburg (H.S.) RQ 9 9 3   Steve Ferguson
Wilmette (Loyola Academy) Q 9        
Chicago Heights (Marian) RSQ   16 1   Jim Mendenhall
Edwardsville (H.S.) RSQ   23 4   Dick Gerber
Flossmoor (Homewood-F.) Q          
Jacksonville (H.S.) RQ         Jim Buckley
Lansing (Thornton Fractional South) Q          
Barrington R          
Bloomington (H.S.) R   16 4 1 Joan Dickson
Buffalo Grove R          
Charleston R         Stan Adkins
Chicago (Marist) R          
Joliet (Catholic Academy) R          
Libertyville R   7 2   John Estep
Oak Park (Fenwick) R          

1994-95 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Monmouth (H.S.) RSQ 1       Bill Pieper
Normal (University) RQ 2       John McQuary
Belleville (Althoff Catholic) RQ 3       Jim Karwoski
Rochester RQ 4 32 1   Les Auxier
West Frankfort (Frankfort) RSQ 5       Mike Karoski
Kankakee (McNamara) RQ 6       Karl Keller
Nashville Q 7        
Dunlap SQ 8       Ray Hassett
Kewanee (H.S.) Q 9       Chris Gustafson
Danville (Schlarman) RQ 10       Vici Peayler
Addison (Driscoll) Q          
Elmhurst (Immaculate Conception) RQ         Mike Doolin
McLeansboro Q          
Pittsfield Q          
Quincy (Notre Dame) RQ   10 6   Bob Kies
Wheaton (St. Francis) SQ         Joseph Flynn
Freeport (Aquin) R         Bill Pospischil
Rockford (Lutheran) R         Brad Stradtmann
Sullivan R         Larry Wagner

1994-95 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Naperville (North) RQ 1       Bob Campbell
Galesburg (H.S.) RQ 2 9 3   Steve Ferguson
Quincy (Sr.) SQ 3       Don Kelly
Pekin Q 4 12 0   Bob Neal
Barrington Q 5        
Winnetka (New Trier) SQ 6       Mel Sheets
Dixon (H.S.) SQ 7       Barb Meiners
LaGrange (Lyons) SQ 8       Dan McMahon
Edwardsville (H.S.) Q 9 20 3   Dick Gerber
Park Ridge (Maine South) Q 10        
Flossmoor (Homewood-F.) SQ         Earl Hari
Lake Forest (H.S.) Q          
Mascoutah RQ         Jim Knott
Orland Park (Sandburg) Q          
Plainfield (H.S.) Q          
Arlington Heights (Hersey) R         Pat Tuttle
Belleville (East) R         Jim Reynolds
Bradley (B.-Bourbonnais) R         John McCarthy
Chicago (Marist) R         Jerry Sullivan
Crete (C.-Monee) R         Rick Nathan
Freeport (H.S.) R         Jeff Bennett
Jacksonville (H.S.) R         Jim Buckley
Lincolnshire (Stevenson) R   7 2   Fred Cremer
Oak Park (O.P.-River Forest) R         Ed Zembal & Earl O'Malley
Palatine (Fremd) R         Len Fiocca
Pontiac R   10 2   Mike McGuckin
Wheaton (W. Warrenville South) R         Jeff Anhut

1995-96 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Monmouth (H.S.) RSQ 1       Mel Blasi
Belleville (Althoff Catholic) RSQ 2       Jim Karwoski
Kankakee (McNamara) RQ 3       Karl Keller
Normal (University) RQS 4       John McQuary
Quincy (Notre Dame) Q 5 15 4   Bob Kies
Sparta RQ 6       Jim Jeffers
Kewanee (H.S.) Q 7       Chris Gustafson
Hillsboro RQ 8       Chris Matthews
Rock Island (Alleman) Q 9 7 2   Gene Eisner
Rochester Q 10 24 4   Les Auxier
Elgin (St. Edward) RSQ         Bob Fluery
Fairfield Q         Brent Sutton
Maple Park (Kaneland) Q         Richard Ross
Monticello Q         Chris Townsend
Nashville Q         Don Hawkins
Watseka Q         Chuck Peabody
Clinton R   21 2   Jeff Burger
Effingham (St. Anthony) R         Dave Woltman
Fairbury (Prairie Central) R         Jerry Freadhoff
Macomb R   5 10   Gary Saunders
Mendota R         Dean Lubbs

1995-96 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) RSQ 1       Mel Sheets
Belleville (East) RQ 2       Jim Reynolds
Quincy (Sr.) SQ 2       Don Kelly
Palatine (Fremd) RQ 4       Len Fiocca
Wilmette (Loyola Academy) Q 4       Ray Del Fava
Aurora (Waubonsie Valley) Q 6 13 0   Spike Grosshuesch
Wheaton (W. Warrenville South) RQ 7       Jeff Anhut
Mascoutah RQ 8       Jim Knott
Bradley (B.-Bourbonnais) SQ 9       Dick Carley
Barrington RSQ 10       Jeff Blessman
Crete (C.-Monee) RQ         Rick Nathan
Freeport (H.S.) RSQ         Jeff Bennett
New Lenox (Lincoln-Way) RQ         Mike Corey
Rock Island (H.S.) Q         Chuck Austin
Rockton (Hononegah) Q         Jay Bryant
Chicago (Mt. Carmel) R         Tom Nicklas
Naperville (Central) R         Bob Sterr
Oak Park (O.P.-River Forest) R         Ed Zembal & Earl O'Malley
Pekin R   12 0   Bob Neal
Pontiac R   11 3   Mike McGuckin
Springfield (H.S.) R         Robb Schurman

1996-97 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Normal (University) SQ 1       John McQuary
Clinton Q 2 19 1   Jeff Burger
Quincy (Notre Dame) RQ 3 13 5   Mark Longo
Monmouth (H.S.) RSQ 4        
Oregon RQ 5       Larry McDonald
Staunton Q 5 20 0   Larry Kuba
Belleville (Althoff Catholic) Q 7       Jim Karwoski
Rochester RQ 8 35 1   Les Auxier
Elgin (St. Edward) RQ 9        
Kankakee (McNamara) RQ 9       Karl Keller
Addison (Driscoll) Q          
Anna (A.-Jonesboro) RQ          
Freeburg Q          
Mendota RSQ          
Monticello RQ          
Waterloo (Gibault Catholic) RSQ          
Bloomington (Central Catholic) R          
Olney (East Richland) R   21 11   Dave Carmody

1996-97 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Loyola Academy) Q 1       Ray Del Fava
Winnetka (New Trier) RSQ 2        
Quincy (Sr.) RSQ 3        
St. Charles (H.S.) RQ 4 10 0   Rob Prentiss
Barrington RSQ 5        
Pekin Q 6 12 1   Bob Neal
Collinsville Q 7 15 1   Mel Heien
Wheaton (W. Warrenville South) RSQ 8        
Moline (H.S.) RQ 9        
Highland Park Q 10        
Darien (Hinsdale South) RQ          
Flossmoor (Homewood-F.) Q          
Jacksonville (H.S.) Q         Jim Buckley
Lake Zurich Q   7 5   John Nesheim
Rantoul SQ          
Bloomington (H.S.) R   9 5   Joan Dickson
Chicago (Mt. Carmel) R          
Chicago Heights (Marian) R   17 0   Jim Mendenhall
Evanston (Twp.) R          
Mt. Vernon (H.S.) R          
O'Fallon (H.S.) R   13 4   Dan May
Palatine (Fremd) R          
Rockton (Hononegah) R          

1997-98 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Quincy (Notre Dame) RQ 1 18 4   Mark Longo
Normal (University) RSQ 2       John McQuary
Anna (A.-Jonesboro) SQ 3        
Elgin (St. Edward) SQ 4        
Sparta RQ 4        
Kewanee (H.S.) RQ 6       Chris Gustafson
Havana SQ 7 24 1   Dick Lounsberry
Mendota RQ 8        
Lombard (Montini) RQ 9        
Maroa (M.-Forsyth) Q 10 23 2   Dana Dale
Benton Q   13 4   Marilyn McFadden
Fairbury (Prairie Central) Q          
LeRoy Q          
Monmouth (H.S.) Q          
Port Byron (Riverdale) Q   15 4   Wayne Brinkmeier
Shelbyville Q   23 1   Bud Wilhelm
Danville (Schlarman) R          
DuQuoin (H.S.) R          
Effingham (St. Anthony) R          
Kankakee (McNamara) R         Karl Keller
Rochester R   27 2   Les Auxier
Rockford (Lutheran) R   12 3   Chuck Black

1997-98 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) RSQ 1       Mike Duroe
Quincy (Sr.) RSQ 2        
Wheaton (W. Warrenville South) Q 3        
Rantoul RQ 4        
Lake Forest (H.S.) Q 5        
Galesburg (H.S.) RSQ 6 12 2   Steve Ferguson
St. Charles (H.S.) SQ 7 12 2   Rob Prentiss
Bloomington (H.S.) SQ 8 12 2   Joan Dickson
Arlington Heights (Hersey) Q 9        
Naperville (North) RQ 10        
Chicago (Hubbard) Q          
Collinsville Q   15 4   Mel Heien
Elgin (Larkin) RQ         Tim Jones
Freeport (H.S.) Q          
Mt. Vernon (H.S.) Q          
New Lenox (Lincoln-Way) RQ          
Chicago Heights (Marian) R   11 3   Jim Mendenhall
Edwardsville (H.S.) R   24 4   Dick Gerber
Geneva R          
LaGrange (Lyons) R   6 6   Mark Doyle
Mattoon R   7 2   Craig Dixon
Oak Park (Fenwick) R          
Palatine (Fremd) R          
Rockford (Guilford) R          

1998-99 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Havana Q 1 24 2   Dick Lounsberry
Quincy (Notre Dame) RQ 1 17 3   Mark Longo
Rochester RQ 3 27 1   Les Auxier
Kankakee (McNamara) RQ 4       Karl Keller
Monmouth (H.S.) RSQ 5       Mark Shrader
Normal (University) RQ 6       John McQuary
Fairbury (Prairie Central) Q 7       Jerry Freadhoff
Lombard (Montini) RSQ 8       Jim Kavanaugh
Rockford (Lutheran) RQ 9 11 1   Chuck Black
DuQuoin (H.S.) Q 10       Chad Cruthis
Elgin (St. Edward) Q         Bob Fleury
Elmhurst (Timothy Christian) Q         Tom Day
Fairfield Q         Brent Sutton
LeRoy SQ         David Henry
Nashville SQ         Jim Wilkey
Red Bud RQ         Vance Porter
Anna (A.-Jonesboro) R         Mike Crews
Effingham (St. Anthony) R         Matt Hensley
Maroa (M.-Forsyth) R   27 2   Dana Dale
Mendota R         Dean Lubbs

1998-99 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) RSQ 1 12 2   Rob Prentiss
Winnetka (New Trier) Q 2       Robert Ruiz
Crystal Lake (South) SQ 3       Rick Podraza
Lake Forest (H.S.) RQ 4       Jay Hoffman
Naperville (North) RQ 4       Bob Campbell
Buffalo Grove SQ 6       Fred Van Iten
Bloomington (H.S.) Q 7 12 2   Joan Dickson
Pekin Q 8 10 1   Bob Neal
Peoria (Richwoods) RQ 9       Gary Sullivan
Mattoon SQ 10 6 5   Craig Dixon
Belleville (East) Q         Jim Reynolds
Chicago (Hubbard) Q         Pat Flanagan
Jacksonville (H.S.) Q   14 1   Perry Crowley
Oak Forest RSQ   14 0   Ken Johnson
Ottawa (Twp.) RQ         Randy Bretag
Wheaton (North) Q         Jim Hedrick
Arlington Heights (Hersey) R         Dan Caporusso
Elgin (Larkin) R         Tim Jones
Granite City R         Boone Chaney
LaGrange (Lyons) R   9 4   Mark Doyle
Park Ridge (Maine South) R         Ron Ross
Quincy (Sr.) R         Jeff Wallace
Rantoul R         Ray Smith
Rockford (Boylan Catholic) R         Larry Newman
Salem R         Bill Morgan

1999-00 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Fairbury (Prairie Central) RQ 1       Jerry Freadhoff
Rochester RQ 1 30 0   Les Auxier
Monmouth (H.S.) RQ 3       Mark Shrader
Quincy (Notre Dame) SQ 4 19 3   Mark Longo
Kankakee (McNamara) RSQ 5       Karl Keller
Elmhurst (Timothy Christian) SQ 6        
Byron Q 7 13 1   Mark Cameron
Effingham (St. Anthony) RSQ 8 24 1   Phil Zaccari
Fairfield Q 9        
Maroa (M.-Forsyth) RQ 10 30 2   Dana Dale
Normal (University) Q 10       John McQuary
Carmi (C.-White County) RQ          
Elgin (St. Edward) Q          
Hillsboro Q          
Nashville RQ          
Rockford (Lutheran) RQ   21 2   Chuck Black
Kewanee (H.S.) R         Chris Gustafson
Petersburg (PORTA) R         Mark Cox
Woodstock (Marian) R          

1999-00 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lake Forest (H.S.) RQ 1       Jay Hoffman
Winnetka (New Trier) RSQ 2       Robert Ruiz
Freeport (H.S.) SQ 3       Jeff Bennett
St. Charles (H.S.) RQ 4 14 6   Rob Prentiss
Ottawa (Twp.) RQ 5        
Lockport (Twp.) Q 6        
Hinsdale (Central) Q 7        
Elgin (Larkin) SQ 8       Tim Jones
Pekin RQ 9 11 1   Bob Neal
Quincy (Sr.) RSQ 10        
Arlington Heights (St. Viator) Q   8 2   Jack Halpin
Charleston RQ         Stan Adkins
Chicago (Lane) PQ          
Edwardsville (H.S.) Q   24 3   Dennis Erlich
Flossmoor (Homewood-F.) Q          
New Lenox (Providence Catholic) RSQ          
Alton (Sr.) R          
Antioch R          
Chicago (St. Ignatius College Prep) R          
Naperville (Central) R          
Oak Forest R   12 0   Ken Johnson
Park Ridge (Maine South) R          
Rockton (Hononegah) R