Boys Golf Season Summaries

* Last updated at 8:29 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1970-71

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Belleville (West) DSQ 1       Dave Shannahan
Quincy (Sr.) DQ 2        
Champaign (Central) DSQ 3        
Galesburg (H.S.) DQ 3 10 3   Roger Soper
Flossmoor (Homewood-F.) DSQ 5        
Northfield (New Trier West) DQ 6        
Addison (A. Trail) Q 7        
Deerfield (H.S.) DSQ 8        
Springfield (H.S.) DQ 9        
Mt. Prospect (Prospect) DSQ 10 8 2   Mike Nisen
Alton (Sr.) DQ   17 2   Glen McPherson
Arlington Heights (Arlington) DQ          
Belleville (Althoff Catholic) Q          
Bensenville (Fenton) Q          
Benton Q   15 1   Ken Hungate
Chicago (Fenger) PQ          
Crete (C.-Monee) Q          
Danville (H.S.) Q   7 2   Jerry Flannagan
Glenview (Glenbrook South) Q          
Mattoon Q          
Normal (University) Q         Robert Metcalf
Orland Park (Sandburg) Q          
Robinson DQ          
Rock Island (H.S.) SQ          
Rockford (East) SQ          
Rockford (Guilford) DQ          
Sterling (H.S.) DQ          
Streator (Twp.) DSQ          
Carbondale (H.S.) D          
Joliet (Catholic Academy) D          
Kankakee (McNamara) D         Bob Sterr
LaGrange (Lyons) D          
Normal (Community) D          
Pekin D   16 2 2 Delmar Davis
Plano D          
Riverside (R.-Brookfield) D   3 8   Luebben
St. Charles (H.S.) D          
Waukegan (H.S.) D          

1971-72

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Galesburg (H.S.) DSQ 1       Roger Soper
Northfield (New Trier West) DSQ 2        
Northbrook (Glenbrook North) Q 3        
Pekin Q 3 19 3   Delmar Davis
Belleville (West) DSQ 5        
Naperville (H.S.) Q 6        
Urbana (H.S.) DQ 6        
Lombard (Glenbard East) SQ 8        
Flossmoor (Homewood-F.) DSQ 9        
Kankakee (McNamara) DQ 10       Bob Sterr
Rockford (Guilford) Q 10        
Alton (Sr.) DQ   19 4   Glen McPherson
Blue Island (Eisenhower) Q          
Chicago (Bogan) PQ          
Country Club Hills (Hillcrest) Q          
DeKalb DQ          
Dixon (H.S.) DSQ          
Edwardsville (H.S.) DQ   24 6   Dick Gerber
Glen Ellyn (Glenbard West) Q          
Lake Forest (H.S.) Q          
Monmouth (H.S.) Q          
Robinson DQ          
Springfield (H.S.) DSQ          
Streator (Twp.) DSQ          
Washington Q          
Addison (A. Trail) D          
Aurora (West Aurora) D   9 2   Jim Pittman
Bloomington (H.S.) D   11 8   Herb Curtis
Deerfield (H.S.) D          
Downers Grove (South) D          
Freeport (H.S.) D          
Mt. Vernon (H.S.) D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Orland Park (Sandburg) D          
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Sr.) D          
Waukegan (H.S.) D          

1972-73

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Belleville (West) DSQ 1       Dave Shannahan
Pekin DQ 2 24 1   Delmar Davis
Flossmoor (Homewood-F.) DSQ 3        
Hinsdale (Central) DSQ 3        
Peoria (Richwoods) Q 5        
Rockford (Guilford) Q 6        
Decatur (Lakeview) DQ 7        
Edwardsville (H.S.) Q 8 24 3   Dick Gerber
Decatur (MacArthur) SQ 9        
Mt. Prospect (Prospect) Q 9 13 4   George Bork
Normal (University) Q 9       Robert Metcalf
Springfield (Griffin) Q 9        
Chicago (Fenger) PQ          
Country Club Hills (Hillcrest) DQ          
Downers Grove (North) Q          
Lake Forest (H.S.) DSQ          
Mt. Vernon (H.S.) DQ          
Naperville (H.S.) DQ          
Normal (Community) DSQ          
Quincy (Sr.) SQ          
Rochelle Q          
Rockford (East) DSQ          
Streator (Twp.) DQ          
Wheeling Q          
Alton (Sr.) D          
Berwyn (Morton West) D          
Danville (Schlarman) D          
DeKalb D          
Galesburg (H.S.) D   6 3   Roger Soper
Mundelein (Carmel) D          
Quincy (Catholic Boys) D          
Robinson D          
Roselle (Lake Park) D          
Skokie (Niles East) D          
Sterling (H.S.) D          
Urbana (H.S.) D          

1973-74

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Pekin DSQ 1       Delmar Davis
Normal (University) DSQ 2       Robert Metcalf
Rockford (Guilford) SQ 3        
Edwardsville (H.S.) SQ 4 26 2 1 Dick Gerber
Aurora (West Aurora) Q 5 9 3   Jim Pittman
Decatur (Stephen Decatur) SQ 6        
Flossmoor (Homewood-F.) DQ 6        
Arlington Heights (St. Viator) Q 8        
Aurora (East) Q 8        
Hinsdale (Central) SQ 10        
Alton (Sr.) DQ          
Barrington DSQ          
Belleville (East) DQ          
Champaign (Centennial) Q         Bob Nelson
Chicago (Mather) PQ          
Des Plaines (Maine West) Q         Ken Olson
Freeport (H.S.) Q          
Joliet (West) SQ          
Moline (H.S.) Q          
Naperville (H.S.) DQ          
New Lenox (Lincoln-Way) DQ          
Normal (Community) Q          
Ottawa (Twp.) Q   8 8   Randy Bretag
Peoria (Richwoods) Q          
Rockford (East) DQ          
Springfield (Griffin) Q          
Winnetka (New Trier East) DQ          
Woodstock (Marian) Q          
Carbondale (H.S.) D          
Decatur (MacArthur) D          
DeKalb D          
Dwight D          
Elgin (Larkin) D          
Elmhurst (York) D          
Evergreen Park D   12 8   Dick Dystrup
Galesburg (H.S.) D   7 6   Roger Soper
Newton D          
Quincy (Catholic Boys) D          
Rantoul D          
Sterling (H.S.) D          
Urbana (H.S.) D          
Waukegan (H.S.) D          

1974-75

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rockford (Guilford) DSQ 1       Roger Lindemann
Barrington SQ 2        
Naperville (Central) DSQ 3        
Decatur (MacArthur) DQ 4        
Belleville (East) SQ 5        
Decatur (Lakeview) SQ 6        
Pekin Q 7 20 7 1 Delmar Davis
Flossmoor (Homewood-F.) Q 8        
Lake Forest (H.S.) DQ 9        
Bloomington (H.S.) DSQ 10 10 9   Herb Curtis
Addison (A. Trail) Q          
Aurora (West Aurora) Q   12 3   Jim Pittman
Belleville (Althoff Catholic) Q          
Chicago (Lane) Q          
Chicago Heights (Marian) SQ   14 3   Don Berg
Downers Grove (South) Q          
Edwardsville (H.S.) DQ   18 2 3 Dick Gerber
Galesburg (H.S.) DSQ   13 1   Roger Soper
Glenview (Glenbrook South) Q          
Mattoon Q          
Mendota Q          
New Lenox (Lincoln-Way) DQ          
Normal (University) Q         Robert Metcalf
Quincy (Sr.) DQ          
Rockford (East) Q          
Sterling (H.S.) DQ          
Waukegan (H.S.) Q          
Belleville (West) D          
Carterville D         Newton
Champaign (Central) D          
Danville (H.S.) D   12 8   Jerry Flannigan
DeKalb D          
Dundee D          
Evergreen Park D   12 9   Dick Dystrup
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Mt. Carmel D          
Mundelein (Carmel) D          
Northfield (New Trier West) D          
Peoria (Richwoods) D          
South Holland (Thornwood) D          
Streator (Twp.) D          

1975-76 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Carmi DSQ 1       Dave Johnson
Normal (University) SQ 2       Robert Metcalf
Bloomington (Central Catholic) Q 3        
Plano DQ 4 15 0    
Chatham (Glenwood) DQ 5        
Dunlap DQ 6        
Danville (Schlarman) DQ 7        
Sandwich SQ 8        
Monmouth (H.S.) DQ 9        
Kankakee (McNamara) D         Pat Hickey
Mt. Morris D          
Quincy (Notre Dame) D         Jim Citro

1975-76 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rockford (Guilford) DSQ 1       Roger Lindemann
Belleville (West) DSQ 2        
Mundelein (Carmel) Q 3        
Northfield (New Trier West) Q 4        
Aurora (West Aurora) DQ 5 12 1   Jim Pittman
Hinsdale (Central) SQ 5        
Decatur (MacArthur) Q 7       Hugh Phipps
Skokie (Niles North) DQ 7 4 3   Joe Rusk
Chicago Heights (Bloom Twp.) SQ 9       Dave Wheeler
Flossmoor (Homewood-F.) Q 10       Gordon McGregor
Lisle (Benet Academy) DQ 10        
Belleville (Althoff Catholic) Q          
Cary (C.-Grove) Q          
Chicago (Lane) PQ          
Freeport (H.S.) Q          
Hillside (Proviso West) Q          
Mt. Prospect (Prospect) SQ   13 3   George Bork
Barrington D          
Country Club Hills (Hillcrest) D          
Dixon (H.S.) D          
Edwardsville (H.S.) D   23 3   Dick Gerber
Franklin Park (East Leyden) D         Pat Owen
Glenview (Glenbrook South) D          
McHenry D         Charles Cuda
Pekin D   24 2   Delmar Davis
South Holland (Thornwood) D          
Springfield (Southeast) D          
Waukegan (East) D          

1976-77 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Carmi DSQ 1       Dave Johnson
Auburn Q 2       Anton Dolenc
Dunlap DQ 3       Charles Crider
Quincy (Notre Dame) DQ 4       Jim Citro
Kankakee (McNamara) DQ 5       Pat Hickey
Mt. Morris DQ 6       Jim Jenning
Monmouth (H.S.) DSQ 7       Bill Peiper
Bloomington (Central Catholic) SQ 8       Joe Barth
Peru (St. Bede) Q 9        
Aurora (Marmion Academy) D         Joe Nardone
Danville (Schlarman) D         E. Joseph Quane
Lebanon D         Richard Neal
Lombard (Montini) D         Br. Leo Weidner
Staunton D   10 2 1 Larry Kuba

1976-77 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mt. Prospect (Prospect) DQ 1       George Bork
Flossmoor (Homewood-F.) DQ 2       Gordon McGregor
Northfield (New Trier West) Q 3        
Naperville (North) SQ 4       Bob Campbell
Buffalo Grove DSQ 5       Fred Van Eiten
Lombard (Glenbard East) DQ 6       Bill Sergeant
Joliet (West) DSQ 7       Paul Morzorati
Hillside (Proviso West) SQ 8       Tony Fioravanti
New Lenox (Lincoln-Way) Q 9        
Quincy (Sr.) SQ 10       Dennis Rineberg
Alton (Sr.) Q   17 5   Larry Overath
Bloomington (H.S.) DQ   15 2 1 Herb Curtis
Chicago (Hubbard) PQ         Milo Parello
Decatur (MacArthur) DQ         Hugh Phipps
Edwardsville (H.S.) DSQ   22 2   Dick Gerber
Franklin Park (East Leyden) DQ         Pat Owen
Hinsdale (Central) Q          
Lake Forest (H.S.) SQ         Chuck McDermand
Peoria (Richwoods) DQ         Wayne Hammerton
South Holland (Thornwood) Q          
Waukegan (East) Q          
Addison (A. Trail) D         Frank Hulka
Chicago (Marist) D         Paul Forgues, F.M.S.
Chicago (Mt. Carmel) D         Rev. Bob Lee
Decatur (Stephen Decatur) D         Everett Baldwin
DeKalb D         Steve Robinson
Downers Grove (North) D         Bruce Johnson
LaGrange (Lyons) D         Bert Kraus
Orland Park (Sandburg) D         Don Schultz
Springfield (Griffin) D         Ron Brian
West Frankfort (Frankfort) D         George Karoski
Zion (Z.-Benton) D         John Portman

1977-78 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Carmi DSQ 1       Dave Johnson
Kankakee (McNamara) DQ 2       Pat Hickey
Elgin (St. Edward) DQ 3        
Quincy (Notre Dame) DQ 4       Jim Citro
Auburn DQ 5        
Dunlap SQ 5        
Effingham (St. Anthony) Q 5        
Addison (Driscoll) SQ 8        
Lombard (Montini) Q 9        
Dwight D          
Mt. Morris D          
Peru (St. Bede) D          
Sullivan D          

1977-78 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier East) DQ 1       Clint Carlstrom
Palatine (Fremd) SQ 2        
McHenry Q 3       Charles Cuda
Moline (H.S.) DQ 4        
Freeport (H.S.) SQ 5        
Hinsdale (Central) DQ 6        
Springfield (Griffin) Q 7        
Flossmoor (Homewood-F.) DQ 8        
Northfield (New Trier West) SQ 9        
Franklin Park (East Leyden) Q 10        
Belleville (East) Q          
Bloomington (H.S.) SQ   11 10 2 Herb Curtis
Chicago (Lane) Q          
Edwardsville (H.S.) DQ   27 4   Dick Gerber
Glen Ellyn (Glenbard West) Q          
Joliet (West) DQ          
Palos Heights (Shepard) Q          
South Holland (Thornwood) DSQ          
West Frankfort (Frankfort) DSQ          
Barrington D          
Chicago (Marist) D          
Decatur (Eisenhower) D         Jim LeMaster
DeKalb D          
Palatine (H.S.) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Peoria (Spalding) D          
Quincy (Sr.) D          
Waukegan (East) D          
Wheaton (W.-Warrenville) D          

1978-79 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Carmi DSQ 1       Dave Johnson
Quincy (Notre Dame) DSQ 2       Jim Citro
Elgin (St. Edward) DSQ 3        
Dwight Q 4        
Petersburg (PORTA) Q 5 21 3   Ray Toland
Sullivan DQ 6        
Morrison Q 7 14 1   Gus Linke
Woodstock (Marian) DQ 8        
Metropolis Q 9        
Auburn D          
Danville (Schlarman) D          
Normal (University) D         Robert Metcalf
Port Byron (Riverdale) D   15 9   Wayne Brinkmeier

1978-79 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Springfield (Griffin) DSQ 1       Ron Brian
Peoria (Spalding) DQ 2        
Arlington Heights (Hersey) DSQ 3        
Hinsdale (Central) DSQ 3        
Naperville (North) DQ 5        
Rockford (Guilford) SQ 6        
Flossmoor (Homewood-F.) DSQ 7        
Freeport (H.S.) DQ 8        
LaGrange (Lyons) DQ 8        
Libertyville Q 10        
Barrington Q          
Belleville (West) DSQ          
Chicago (Lane) PQ          
Decatur (Eisenhower) Q         Jim LeMaster
Downers Grove (South) Q          
Edwardsville (H.S.) DQ   24 1   Dick Gerber
Hoffman Estates (Conant) DQ          
Lincoln Q          
Oak Forest Q          
South Holland (Thornwood) Q          
Decatur (Lakeview) D          
Galesburg (H.S.) D   9 4 2 Mick Hickey
Lake Forest (H.S.) D          
LaSalle (L.-Peru) D   19 1   George Weber
Palos Heights (Shepard) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Waukegan (West) D          

1979-80 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Carmi DSQ 1       Mike Croghan
Elgin (St. Edward) DSQ 2        
Sullivan DQ 3        
Dwight Q 4        
Morrison DSQ 5        
Kewanee (Wethersfield) Q 6        
Staunton DQ 7 12 2   Larry Kuba
Port Byron (Riverdale) DQ 8 20 8   Wayne Brinkmeier
Danville (Schlarman) SQ 9        
Normal (University) Q 10       Robert Metcalf
Girard D          
Kankakee (McNamara) D         Pat Hickey
Mahomet (M.-Seymour) D          
Monmouth (H.S.) D          
Somonauk D   10 0   Chuck Hickey
Walnut D          
Woodstock (Marian) D          

1979-80 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Springfield (Griffin) DSQ 1       Ron Brian
Peoria (Richwoods) DQ 2        
Naperville (North) DQ 3        
Champaign (Central) Q 4        
Winnetka (New Trier East) DSQ 5        
West Frankfort (Frankfort) DSQ 6        
South Holland (Thornwood) DQ 7        
LaGrange (Lyons) SQ 8        
Belleville (West) Q 9        
Flossmoor (Homewood-F.) DSQ 10        
Belleville (East) Q          
Chicago (Lane) Q          
Chicago (Marist) Q          
DeKalb DQ          
Glen Ellyn (Glenbard West) Q          
Highland Park Q          
Oak Forest DQ          
Oak Park (Fenwick) Q          
Palatine (H.S.) DSQ          
Rockford (Guilford) Q          
Springfield (H.S.) Q         Ron Ziegler
Bensenville (Fenton) D          
Bloomington (H.S.) D   16 10   Herb Curtis
Burbank (St. Laurence) D         Tom Gorman
Crystal Lake (Central) D   6 8   Ron Marks
Decatur (Eisenhower) D         Jim LeMaster
Hinsdale (Central) D          
LaSalle (L.-Peru) D   20 1   George Weber
O'Fallon (H.S.) D   23 3 3 Dan May
Waukegan (East) D