Boys Football Playoff Scores

* Last updated at 10:16 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1995-96 (1A)

First Round

@Cerro Gordo 34, Colfax (Ridgeview) 0

@Martinsville 20, Milford 8

Chenoa 12, @El Paso 7

@Arcola 14, Arthur 13

@Greenfield 30, Mendon (Unity) 14

@Carrollton 16, Winchester 14

Hardin (Calhoun) 35, @Virden 10

@Mackinaw (Deer Creek-M.) 44, Nokomis 12

@Galena (H.S.) 25, Poplar Grove (North Boone) 16

@Durand 21, Polo 6

@Milledgeville 26, Orangeville 8

@Sterling (Newman Central Catholic) 47, Joy (Westmer) 6

@Sciota (Northwestern) 34, Stronghurst (Southern) 8

Flanagan 14, @Oneida (ROWVA) 13

@Kewanee (Wethersfield) 14, Monmouth (Warren) 12

@Carthage 44, Peoria Heights 18

Second Round

Cerro Gordo 42, @Martinsville 0

Arcola 30, @Chenoa 28

Greenfield 12, @Carrollton 6

@Hardin (Calhoun) 28, Mackinaw (Deer Creek-M.) 14

Galena (H.S.) 12, @Durand 0

@Sterling (Newman Central Catholic) 13, Milledgeville 12

Sciota (Northwestern) 34, @Flanagan 8

@Carthage 26, Kewanee (Wethersfield) 12

Quarterfinals

@Arcola 6, Cerro Gordo 0

@Greenfield 20, Hardin (Calhoun) 13

Sterling (Newman Central Catholic) 12, @Galena (H.S.) 8

Carthage 14, @Sciota (Northwestern) 0

Semifinals

@Arcola 26, Greenfield 16

Carthage 14, @Sterling (Newman Central Catholic) 6

Championship

Carthage 45, Arcola 13

1995-96 (2A)

First Round

@Williamsville 16, New Berlin 14

@Quincy (Notre Dame) 28, Pittsfield 0

@Beardstown 43, Rushville 18

@Lewistown 20, Minonk (Fieldcrest) 6

Sullivan 31, @Carterville 20

@Johnston City 30, Auburn 23

@Carlyle 16, Sesser (S.-Valier) 0

@Moweaqua (Central A & M) 51, Casey (C.-Westfield) 6

@Aurora (Central Catholic) 25, Lena (L.-Winslow) 0

@Hampshire 16, Byron 7

@Melrose Park (Walther Lutheran) 36, Warren 0

@Taylor Ridge (Rockridge) 34, Morrison 0

Tuscola 18, @LeRoy 12

@Decatur (St. Teresa) 48, Farmer City (Blue Ridge) 9

St. Joseph (S.J.-Ogden) 20, @Tolono (Unity) 0

@Paxton (P.-Buckley-Loda) 26, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 3

Second Round

@Quincy (Notre Dame) 41, Williamsville 29

@Lewistown 20, Beardstown 12

@Sullivan 18, Johnston City 0

@Moweaqua (Central A & M) 31, Carlyle 16

@Hampshire 14, Aurora (Central Catholic) 8

@Taylor Ridge (Rockridge) 28, Melrose Park (Walther Lutheran) 26

Decatur (St. Teresa) 41, @Tuscola 0

Paxton (P.-Buckley-Loda) 37, @St. Joseph (S.J.-Ogden) 20

Quarterfinals

@Lewistown 28, Quincy (Notre Dame) 6

Moweaqua (Central A & M) 8, @Sullivan 2

Hampshire 20, @Taylor Ridge (Rockridge) 14

@Paxton (P.-Buckley-Loda) 30, Decatur (St. Teresa) 20

Semifinals

@Moweaqua (Central A & M) 40, Lewistown 26

Hampshire 7, @Paxton (P.-Buckley-Loda) 6

Championship

Hampshire 20, Moweaqua (Central A & M) 18

1995-96 (3A)

First Round

Freeburg 25, @Waterloo (H.S.) 6

@Breese (Mater Dei) 20, Mahomet (M.-Seymour) 6

@Macomb 40, Carlinville 0

@Hillsboro 41, Clinton 6

Benton 21, @Robinson 12

@Mt. Carmel 29, Murphysboro 20

@Fairfield 30, West Frankfort (Frankfort) 26

@DuQuoin (H.S.) 33, Olney (East Richland) 7

Woodstock (Marian) 35, @LaGrange Park (Nazareth Academy) 6

@Harvard 20, Marengo 0

@Maple Park (Kaneland) 21, Addison (Driscoll) 0

@Lombard (Montini) 30, Evergreen Park 0

@Pontiac 26, Bloomington (Central Catholic) 14

Normal (University) 22, @Clifton (Central) 20

Spring Valley (Hall) 28, @Mendota 7

@Coal City 21, Monmouth (H.S.) 7

Second Round

@Freeburg 28, Breese (Mater Dei) 21

@Hillsboro 22, Macomb 19

Mt. Carmel 28, @Benton 0

@DuQuoin (H.S.) 26, Fairfield 16

@Woodstock (Marian) 38, Harvard 6

@Lombard (Montini) 27, Maple Park (Kaneland) 21

@Normal (University) 36, Pontiac 8

@Spring Valley (Hall) 34, Coal City 7

Quarterfinals

@Freeburg 21, Hillsboro 7

DuQuoin (H.S.) 34, @Mt. Carmel 7

@Woodstock (Marian) 28, Lombard (Montini) 18

@Spring Valley (Hall) 30, Normal (University) 6

Semifinals

@DuQuoin (H.S.) 21, Freeburg 7

@Spring Valley (Hall) 22, Woodstock (Marian) 15

Championship

Spring Valley (Hall) 38, DuQuoin (H.S.) 32

1995-96 (4A)

First Round

@Peoria (H.S.) 34, Springfield (H.S.) 13

@Sterling (H.S.) 18, Peoria (Richwoods) 13

@Washington 16, Canton 6

@Metamora 21, Morton 0

@Highland 36, Troy (Triad) 29

@Bethalto (Civic Memorial) 25, Decatur (Eisenhower) 13

Springfield (Lanphier) 24, @Jerseyville (Jersey) 21

@Springfield (Sacred Heart-Griffin) 40, Springfield (Southeast) 7

Chicago (Robeson) 34, @Chicago (Harper) 0

Midlothian (Bremen) 18, @Oswego (H.S.) 14

@Joliet (Catholic Academy) 7, Mundelein (Carmel) 6

@Oak Lawn (Richards) 45, Chicago (Calumet) 0

Kankakee (Sr.) 18, @Lansing (Thornton Fractional South) 13

@Morris 7, Minooka 3

Champaign (Centennial) 14, @Peotone 6

@New Lenox (Providence Catholic) 60, Park Forest (Rich East) 6

Second Round

@Sterling (H.S.) 28, Peoria (H.S.) 14

@Metamora 14, Washington 13

@Bethalto (Civic Memorial) 14, Highland 0

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 25, @Springfield (Lanphier) 21

Midlothian (Bremen) 13, @Chicago (Robeson) 12

@Oak Lawn (Richards) 16, Joliet (Catholic Academy) 7

@Kankakee (Sr.) 30, Morris 22

New Lenox (Providence Catholic) 43, @Champaign (Centennial) 6

Quarterfinals

@Metamora 20, Sterling (H.S.) 0

@Springfield (Sacred Heart-Griffin) 13, Bethalto (Civic Memorial) 0

Oak Lawn (Richards) 46, @Midlothian (Bremen) 6

@New Lenox (Providence Catholic) 46, Kankakee (Sr.) 6

Semifinals

@Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20, Metamora 8

@New Lenox (Providence Catholic) 17, Oak Lawn (Richards) 0

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 22, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 17

1995-96 (5A)

First Round

@Chicago (Mt. Carmel) 35, Chicago (Morgan Park) 14

@Rockford (Boylan Catholic) 32, Chicago (Hubbard) 0

Chicago (Mather) 21, @Chicago (Julian) 8

@Ottawa (Twp.) 53, Chicago (South Shore) 6

Kankakee (McNamara) 20, @Rock Island (Alleman) 0

East St. Louis (Sr.) 40, @O'Fallon (H.S.) 20

@Cahokia (H.S.) 14, Belleville (Althoff Catholic) 6

@Edwardsville (H.S.) 28, Bloomington (H.S.) 22

Wilmette (Loyola Academy) 14, @McHenry 7

@Oak Park (Fenwick) 41, Crystal Lake (South) 0

@Bolingbrook 28, Rockford (Guilford) 7

Lake Zurich 62, @Chicago (Marshall) 14

Chicago (St. Rita) 49, @Chicago (Lake View) 0

Chicago Heights (Marian) 13, @Chicago (Simeon) 6

@Park Ridge (Maine South) 55, Chicago (Foreman) 0

@Danville (H.S.) 28, Burbank (Reavis) 21

Second Round

Chicago (Mt. Carmel) 10, @Rockford (Boylan Catholic) 6

Ottawa (Twp.) 27, @Chicago (Mather) 0

East St. Louis (Sr.) 37, @Kankakee (McNamara) 26

@Edwardsville (H.S.) 40, Cahokia (H.S.) 12

Oak Park (Fenwick) 29, @Wilmette (Loyola Academy) 7

Bolingbrook 37, @Lake Zurich 16

@Chicago (St. Rita) 10, Chicago Heights (Marian) 8

Park Ridge (Maine South) 45, @Danville (H.S.) 13

Quarterfinals

Chicago (Mt. Carmel) 30, @Ottawa (Twp.) 20

@East St. Louis (Sr.) 32, Edwardsville (H.S.) 26

@Oak Park (Fenwick) 7, Bolingbrook 0

Park Ridge (Maine South) 18, @Chicago (St. Rita) 8

Semifinals

@Chicago (Mt. Carmel) 57, East St. Louis (Sr.) 27

Park Ridge (Maine South) 24, @Oak Park (Fenwick) 21 (OT)

Championship

Park Ridge (Maine South) 31, Chicago (Mt. Carmel) 28

1995-96 (6A)

First Round

@Naperville (North) 33, New Lenox (Lincoln-Way) 3

Lake Forest (H.S.) 42, @Chicago (C. Vocational) 14

@Downers Grove (South) 23, Palatine (Fremd) 15

@Naperville (Central) 21, Hinsdale (Central) 19

@Schaumburg (H.S.) 26, Darien (Hinsdale South) 16

@Orland Park (Sandburg) 21, Harvey (Thornton) 14

@Romeoville (H.S.) 33, Chicago (Brother Rice) 22

@Pekin 40, Moline (H.S.) 8

@Roselle (Lake Park) 48, Chicago (Clemente) 0

@Winnetka (New Trier) 12, Waukegan (H.S.) 0

@Elmhurst (York) 28, Elgin (Larkin) 7

@Lincolnshire (Stevenson) 48, Chicago (Whitney Young) 6

Wheaton (W. Warrenville South) 28, @St. Charles (H.S.) 7

@Palatine (H.S.) 12, Libertyville 6

@Evanston (Twp.) 30, Chicago (Dunbar) 18

@Glenview (Glenbrook South) 34, Chicago (Curie) 0

Second Round

Naperville (North) 45, @Lake Forest (H.S.) 20

Naperville (Central) 40, @Downers Grove (South) 21

@Orland Park (Sandburg) 20, Schaumburg (H.S.) 13

Romeoville (H.S.) 36, @Pekin 34

@Winnetka (New Trier) 18, Roselle (Lake Park) 6

Elmhurst (York) 21, @Lincolnshire (Stevenson) 14

@Wheaton (W. Warrenville South) 21, Palatine (H.S.) 18

@Glenview (Glenbrook South) 27, Evanston (Twp.) 25

Quarterfinals

@Naperville (Central) 35, Naperville (North) 12

@Romeoville (H.S.) 22, Orland Park (Sandburg) 0

@Elmhurst (York) 6, Winnetka (New Trier) 0

@Wheaton (W. Warrenville South) 28, Glenview (Glenbrook South) 21

Semifinals

@Naperville (Central) 41, Romeoville (H.S.) 21

Wheaton (W. Warrenville South) 29, @Elmhurst (York) 7

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) 22, Naperville (Central) 21

1996-97 (1A)

First Round

@Orangeville 42, Durand 13

@Cambridge 20, Kewanee (Wethersfield) 12

@Milledgeville 34, Poplar Grove (North Boone) 6

@Galena (H.S.) 44, Polo 22

@Toulon (Stark County) 38, Milford 6

@El Paso 46, Gilman (Iroquois West) 6

@Chenoa 29, Mackinaw (Deer Creek-M.) 8

Lexington 20, @Mooseheart 14

@Carthage 34, Virginia 6

@Monmouth (Warren) 46, Abingdon 14

Biggsville (Union) 52, @Lewistown 22

@Sciota (Northwestern) 26, Oneida (ROWVA) 0

@Hardin (Calhoun) 47, Pawnee 35

@Greenfield 36, Girard 8

@Cerro Gordo 22, Oakland 12

@Virden 15, Carrollton 12

Second Round

@Cambridge 21, Orangeville 14

@Galena (H.S.) 24, Milledgeville 6

@El Paso 40, Toulon (Stark County) 18

Chenoa 35, @Lexington 0

@Monmouth (Warren) 33, Carthage 8

Sciota (Northwestern) 41, @Biggsville (Union) 0

@Greenfield 15, Hardin (Calhoun) 6

@Virden 13, Cerro Gordo 6

Quarterfinals

@Galena (H.S.) 20, Cambridge 12

@Chenoa 24, El Paso 12

@Sciota (Northwestern) 20, Monmouth (Warren) 13

Greenfield 35, @Virden 34 (OT)

Semifinals

@Chenoa 28, Galena (H.S.) 15

@Sciota (Northwestern) 14, Greenfield 10

Championship

Chenoa 35, Sciota (Northwestern) 28

1996-97 (2A)

First Round

@Rushville 47, Havana 12

@LeRoy 44, Beardstown 7

@Monticello 21, Mendon (Unity) 14

@Tolono (Unity) 42, St. Joseph (S.J.-Ogden) 6

Richmond (R.-Burton) 33, @Paxton (P.-Buckley-Loda) 15

@Clifton (Central) 55, Colfax (Ridgeview) 11

@Aurora (Central Catholic) 42, Peru (St. Bede) 13

@Melrose Park (Walther Lutheran) 32, Minonk (Fieldcrest) 15

Fulton (H.S.) 14, @Morrison 7

@Byron 29, Warren 12

@Aledo 18, Winnebago 12

@Sterling (Newman Central Catholic) 33, Orion 0

@Casey (C.-Westfield) 38, Sesser (S.-Valier) 8

@Tuscola 49, Chester 8

@Moweaqua (Central A & M) 52, Georgetown (G.-Ridge Farm) 22

@Decatur (St. Teresa) 54, Staunton 8

Second Round

@LeRoy 54, Rushville 14

@Tolono (Unity) 22, Monticello 7

Clifton (Central) 28, @Richmond (R.-Burton) 6

@Melrose Park (Walther Lutheran) 20, Aurora (Central Catholic) 12

Byron 35, @Fulton (H.S.) 0

Aledo 20, @Sterling (Newman Central Catholic) 7

@Tuscola 28, Casey (C.-Westfield) 21 (OT)

Moweaqua (Central A & M) 19, @Decatur (St. Teresa) 7

Quarterfinals

LeRoy 45, @Tolono (Unity) 12

@Clifton (Central) 31, Melrose Park (Walther Lutheran) 14

Aledo 27, @Byron 14

@Moweaqua (Central A & M) 40, Tuscola 14

Semifinals

@LeRoy 6, Clifton (Central) 0

Moweaqua (Central A & M) 37, @Aledo 14

Championship

LeRoy 16, Moweaqua (Central A & M) 14

1996-97 (3A)

First Round

Marengo 19, @Normal (University) 6

@Bloomington (Central Catholic) 38, Harvard 0

@Lombard (Montini) 31, Burlington (Central) 7

@Wilmington 37, Seneca 6

@Spring Valley (Hall) 36, Watseka 12

@Coal City 26, Johnsburg 10

@Maple Park (Kaneland) 41, Farmington 13

@Addison (Driscoll) 55, Yorkville (H.S.) 20

@Metropolis (Massac County) 13, Sullivan 7

@Vandalia 25, Piasa (Southwestern) 23

Murphysboro 41, @Pana (H.S.) 18

@Carterville 24, Herrin (H.S.) 12

@DuQuoin (H.S.) 21, Robinson 14

@Freeburg 42, Fairfield 22

Bridgeport (Red Hill) 43, @Eldorado 28

@Mt. Carmel 34, Carlyle 20

Second Round

@Marengo 14, Bloomington (Central Catholic) 7

@Wilmington 24, Lombard (Montini) 18

Spring Valley (Hall) 21, @Coal City 14

@Addison (Driscoll) 24, Maple Park (Kaneland) 6

Metropolis (Massac County) 26, @Vandalia 2

Carterville 23, @Murphysboro 21

DuQuoin (H.S.) 16, @Freeburg 10

@Bridgeport (Red Hill) 34, Mt. Carmel 20

Quarterfinals

@Marengo 21, Wilmington 14

@Spring Valley (Hall) 22, Addison (Driscoll) 21

@Carterville 31, Metropolis (Massac County) 8

@DuQuoin (H.S.) 21, Bridgeport (Red Hill) 7

Semifinals

@Spring Valley (Hall) 41, Marengo 28

@Carterville 28, DuQuoin (H.S.) 21 (OT)

Championship

Carterville 23, Spring Valley (Hall) 20

1996-97 (4A)

First Round

@Charleston 40, Champaign (Central) 7

@Springfield (H.S.) 19, Jerseyville (Jersey) 7

Oak Forest 35, @Kankakee (Sr.) 12

@Normal (Community) 44, Midlothian (Bremen) 20

@Riverside (R.-Brookfield) 44, Morton 14

@Geneseo (Darnall) 20, Richton Park (Rich South) 19

@Belleville (Althoff Catholic) 10, Springfield (Lanphier) 6

@Metamora 47, LaSalle (L.-Peru) 12

@Troy (Triad) 40, Salem 22

@Springfield (Sacred Heart-Griffin) 31, Canton 14

@Minooka 29, Morris 28 (OT)

Glen Ellyn (Glenbard South) 14, @Pontiac 13

@Batavia 34, Peotone 0

@Chicago (Englewood) 56, Aurora (Marmion Academy) 15

Kankakee (McNamara) 24, @Rochelle 7

@New Lenox (Providence Catholic) 48, Chicago (Leo) 14

Second Round

@Springfield (H.S.) 24, Charleston 15

Normal (Community) 22, @Oak Forest 14

Riverside (R.-Brookfield) 34, @Geneseo (Darnall) 27

@Metamora 34, Belleville (Althoff Catholic) 0

@Springfield (Sacred Heart-Griffin) 49, Troy (Triad) 28

Minooka 37, @Glen Ellyn (Glenbard South) 13

Batavia 55, @Chicago (Englewood) 6

New Lenox (Providence Catholic) 42, @Kankakee (McNamara) 7

Quarterfinals

@Normal (Community) 34, Springfield (H.S.) 14

Metamora 35, @Riverside (R.-Brookfield) 13

@Minooka 31, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 17

@New Lenox (Providence Catholic) 49, Batavia 6

Semifinals

@Metamora 28, Normal (Community) 20

@New Lenox (Providence Catholic) 47, Minooka 0

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 28, Metamora 21

1996-97 (5A)

First Round

@East St. Louis (Sr.) 28, Bloomington (H.S.) 0

Joliet (Catholic Academy) 43, @Chicago (Harper) 0

@Chicago (St. Rita) 34, Lansing (Thornton Fractional South) 29

@Bolingbrook 54, Chicago (Lake View) 0

@Chicago (Mather) 18, Chicago (St. Patrick) 13

@Rockford (Boylan Catholic) 34, Cary (C.-Grove) 7

@Lake Forest (H.S.) 35, Chicago (Julian) 0

@Rockton (Hononegah) 49, Freeport (H.S.) 14

@Rock Island (H.S.) 56, Chicago (Collins) 20

Chicago (Hubbard) 20, @Chicago (Marshall) 6

@Woodstock (H.S.) 36, Crete (C.-Monee) 8

@Edwardsville (H.S.) 14, Ottawa (Twp.) 13 (OT)

@Oak Lawn (Richards) 32, Chicago (Robeson) 6

@Danville (H.S.) 34, Cahokia (H.S.) 30

McHenry 27, @Chicago (Simeon) 13

@Chicago (Mt. Carmel) 61, Chicago (Prosser) 0

Second Round

@Joliet (Catholic Academy) 45, East St. Louis (Sr.) 8

Chicago (St. Rita) 38, @Bolingbrook 27

@Rockford (Boylan Catholic) 35, Chicago (Mather) 6

@Rockton (Hononegah) 56, Lake Forest (H.S.) 38

Rock Island (H.S.) 53, @Chicago (Hubbard) 22

Woodstock (H.S.) 17, @Edwardsville (H.S.) 14 (OT)

Oak Lawn (Richards) 50, @Danville (H.S.) 6

Chicago (Mt. Carmel) 42, @McHenry 23

Quarterfinals

Joliet (Catholic Academy) 27, @Chicago (St. Rita) 17

@Rockton (Hononegah) 20, Rockford (Boylan Catholic) 14

@Rock Island (H.S.) 44, Woodstock (H.S.) 36

@Chicago (Mt. Carmel) 49, Oak Lawn (Richards) 20

Semifinals

@Joliet (Catholic Academy) 41, Rockton (Hononegah) 20

@Chicago (Mt. Carmel) 39, Rock Island (H.S.) 0

Championship

Chicago (Mt. Carmel) 17, Joliet (Catholic Academy) 6

1996-97 (6A)

First Round

@Addison (A. Trail) 48, Pekin 19

Palatine (Fremd) 14, @Elmhurst (York) 10

@Wheaton (North) 27, Glenview (Glenbrook South) 16

@Lincolnshire (Stevenson) 38, Collinsville 8

@Wheaton (W. Warrenville South) 34, Orland Park (Sandburg) 7

@Chicago (Dunbar) 52, East Moline (United) 23

@Evanston (Twp.) 29, Elgin (Larkin) 28

@Winnetka (New Trier) 42, Romeoville (H.S.) 0

Wilmette (Loyola Academy) 9, @Naperville (Central) 7

@St. Charles (H.S.) 34, Chicago (Bogan) 0

@Chicago (Marist) 28, Moline (H.S.) 7

@Palatine (H.S.) 41, Schaumburg (H.S.) 21

@Park Ridge (Maine South) 48, Burbank (St. Laurence) 6

@Harvey (Thornton) 18, Roselle (Lake Park) 8

Hoffman Estates (Conant) 27, @Wheeling 6

@New Lenox (Lincoln-Way) 48, Chicago (Taft) 0

Second Round

@Palatine (Fremd) 21, Addison (A. Trail) 13

@Lincolnshire (Stevenson) 34, Wheaton (North) 14

Wheaton (W. Warrenville South) 30, @Chicago (Dunbar) 22

@Winnetka (New Trier) 41, Evanston (Twp.) 13

St. Charles (H.S.) 23, @Wilmette (Loyola Academy) 14

@Palatine (H.S.) 41, Chicago (Marist) 14

@Harvey (Thornton) 18, Park Ridge (Maine South) 7

New Lenox (Lincoln-Way) 32, @Hoffman Estates (Conant) 12

Quarterfinals

Lincolnshire (Stevenson) 18, @Palatine (Fremd) 13

@Wheaton (W. Warrenville South) 42, Winnetka (New Trier) 0

Palatine (H.S.) 31, @St. Charles (H.S.) 0

@New Lenox (Lincoln-Way) 19, Harvey (Thornton) 6

Semifinals

Wheaton (W. Warrenville South) 18, @Lincolnshire (Stevenson) 6

@New Lenox (Lincoln-Way) 41, Palatine (H.S.) 6

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) 42, New Lenox (Lincoln-Way) 27

1997-98 (1A)

First Round

@Monmouth (Warren) 34, Abingdon 18

@Tuscola 61, Auburn 14

Biggsville (Union) 21, @Mackinaw (Deer Creek-M.) 6

Villa Grove 14, @Sciota (Northwestern) 9

@Toulon (Stark County) 30, Flanagan 8

@Carrollton 34, Bushnell (B.-Prairie City) 20

@Colfax (Ridgeview) 22, Cerro Gordo 21

@Kewanee (Wethersfield) 36, Jacksonville (Routt) 20

@Poplar Grove (North Boone) 40, Mooseheart 0

@Lexington 29, Bement 28

Greenfield 21, @Lewistown 12

@Galena (H.S.) 43, Forreston 22

@Arcola 28, El Paso 0

Monmouth (Yorkwood) 15, @Polo 14

@Concord (Triopia) 38, Princeville 12

@Hardin (Calhoun) 32, Carthage 30

Second Round

@Tuscola 53, Monmouth (Warren) 28

Villa Grove 45, @Biggsville (Union) 20

Toulon (Stark County) 22, @Carrollton 0

Colfax (Ridgeview) 36, @Kewanee (Wethersfield) 22

Poplar Grove (North Boone) 34, @Lexington 14

Galena (H.S.) 38, @Greenfield 0

Arcola 47, @Monmouth (Yorkwood) 25

@Hardin (Calhoun) 28, Concord (Triopia) 6

Quarterfinals

@Villa Grove 54, Tuscola 21

@Toulon (Stark County) 38, Colfax (Ridgeview) 8

@Galena (H.S.) 43, Poplar Grove (North Boone) 7

@Arcola 28, Hardin (Calhoun) 0

Semifinals

Toulon (Stark County) 14, @Villa Grove 12

@Galena (H.S.) 30, Arcola 6

Championship

Galena (H.S.) 14, Toulon (Stark County) 0

1997-98 (2A)

First Round

@Gilman (Iroquois West) 34, Winnebago 6

@St. Joseph (S.J.-Ogden) 35, Milford 3

@Morrison 14, Lena (L.-Winslow) 0

@Clifton (Central) 39, Bismarck (B.-Henning) 6

@Stillman Valley 21, Melrose Park (Walther Lutheran) 14

@Sterling (Newman Central Catholic) 57, Paxton (P.-Buckley-Loda) 14

@Palos Heights (Chicago Christian) 42, Pearl City 7

@Aledo 33, Fulton (H.S.) 0

Sullivan 27, @Carterville 0

@Christopher 36, Sesser (S.-Valier) 6

@Monticello 49, Havana 20

Rushville 28, @Virden 14

Maroa (M.-Forsyth) 13, @Beardstown 3

@Tolono (Unity) 45, New Berlin 0

@Casey (C.-Westfield) 21, Riverton 0

@Moweaqua (Central A & M) 56, Marshall 7

Second Round

@St. Joseph (S.J.-Ogden) 45, Gilman (Iroquois West) 18

@Clifton (Central) 24, Morrison 14

Stillman Valley 21, @Sterling (Newman Central Catholic) 14

@Aledo 30, Palos Heights (Chicago Christian) 8

@Sullivan 47, Christopher 13

Monticello 21, @Rushville 20

Tolono (Unity) 28, @Maroa (M.-Forsyth) 20

@Moweaqua (Central A & M) 30, Casey (C.-Westfield) 0

Quarterfinals

St. Joseph (S.J.-Ogden) 27, @Clifton (Central) 9

@Stillman Valley 20, Aledo 14 (OT)

@Monticello 24, Sullivan 13

Moweaqua (Central A & M) 36, @Tolono (Unity) 6

Semifinals

@St. Joseph (S.J.-Ogden) 39, Stillman Valley 14

@Moweaqua (Central A & M) 33, Monticello 30

Championship

Moweaqua (Central A & M) 35, St. Joseph (S.J.-Ogden) 28

1997-98 (3A)

First Round

Woodstock (Marian) 28, @LaGrange Park (Nazareth Academy) 21

@Wilmington 28, Wheaton (St. Francis) 10

Byron 20, @Normal (University) 8

@Maple Park (Kaneland) 38, Lisle (Sr.) 14

@Spring Valley (Hall) 49, Lombard (Montini) 7

@Bloomington (Central Catholic) 27, Farmington 13

@Harvard 28, Aurora (Central Catholic) 15

@Marengo 37, Coal City 7

Vandalia 41, @Mt. Carmel 27

@Nashville 42, Roxana 7

Quincy (Notre Dame) 30, @Greenville 20

@Harrisburg 35, Piasa (Southwestern) 7

Chester 35, @Breese (Mater Dei) 21

@Benton 39, Freeburg 0

DuQuoin (H.S.) 21, @Pana (H.S.) 19

@Staunton 13, Bridgeport (Red Hill) 7

Second Round

@Woodstock (Marian) 33, Wilmington 7

Maple Park (Kaneland) 56, @Byron 21

Spring Valley (Hall) 27, @Bloomington (Central Catholic) 21

@Marengo 20, Harvard 13

Nashville 48, @Vandalia 27

Harrisburg 43, @Quincy (Notre Dame) 6

Benton 30, @Chester 7

@DuQuoin (H.S.) 14, Staunton 7

Quarterfinals

@Maple Park (Kaneland) 21, Woodstock (Marian) 14

Marengo 7, @Spring Valley (Hall) 6

@Harrisburg 45, Nashville 0

DuQuoin (H.S.) 21, @Benton 6

Semifinals

Maple Park (Kaneland) 41, @Marengo 7

Harrisburg 34, @DuQuoin (H.S.) 14

Championship

Maple Park (Kaneland) 31, Harrisburg 7

1997-98 (4A)

First Round

Mundelein (Carmel) 50, @Princeton 27

@Johnsburg 20, Rantoul 16

@Morris 21, Batavia 14

@Midlothian (Bremen) 20, Champaign (Central) 13

@Aurora (Marmion Academy) 33, Tinley Park (H.S.) 14

@New Lenox (Providence Catholic) 49, Riverside (R.-Brookfield) 6

@Lisle (Benet Academy) 21, Norridge (Ridgewood) 6

@Geneseo (Darnall) 48, Chicago (Leo) 25

@Chatham (Glenwood) 42, Highland 14

Normal (Community) 17, @Taylorville 13

@Mt. Zion 31, Springfield (H.S.) 6

@Metamora 41, Peoria (Richwoods) 0

Morton 40, @Salem 14

@Jerseyville (Jersey) 21, Bethalto (Civic Memorial) 0

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 17, @Canton 14

@Pontiac 35, Washington 7

Second Round

@Mundelein (Carmel) 48, Johnsburg 33

Morris 30, @Midlothian (Bremen) 0

@New Lenox (Providence Catholic) 45, Aurora (Marmion Academy) 12

@Geneseo (Darnall) 10, Lisle (Benet Academy) 0

Chatham (Glenwood) 14, @Normal (Community) 0

@Metamora 26, Mt. Zion 8

@Morton 14, Jerseyville (Jersey) 6

Pontiac 38, @Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20

Quarterfinals

@Morris 41, Mundelein (Carmel) 0

New Lenox (Providence Catholic) 45, @Geneseo (Darnall) 0

Metamora 58, @Chatham (Glenwood) 26

@Pontiac 26, Morton 12

Semifinals

@New Lenox (Providence Catholic) 34, Morris 17

Metamora 24, @Pontiac 14

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 26, Metamora 12

1997-98 (5A)

First Round

@Chicago (Hubbard) 14, Chicago Heights (Marian) 6

@Kankakee (McNamara) 51, Rockford (Boylan Catholic) 20

Edwardsville (H.S.) 49, @Sterling (H.S.) 28

Niles (Notre Dame) 14, @Champaign (Centennial) 3

@Oak Lawn (Richards) 31, Chicago (Robeson) 0

@Minooka 40, Chicago (Collins) 0

@Machesney Park (Harlem) 33, Peoria (Notre Dame) 21

@Woodstock (H.S.) 29, Oak Park (Fenwick) 7

@Cary (C.-Grove) 21, Bolingbrook 14

Oswego (H.S.) 15, @Chicago (Harper) 6

@Bloomington (H.S.) 29, Cahokia (H.S.) 28

Belvidere (H.S.) 19, @Park Ridge (Maine South) 10

Chicago (Simeon) 26, @Park Forest (Rich East) 12

@Chicago (Mt. Carmel) 35, McHenry 7

@Chicago (Mather) 15, Chicago (Marshall) 0

@Rock Island (H.S.) 49, O'Fallon (H.S.) 6

Second Round

@Kankakee (McNamara) 41, Chicago (Hubbard) 6

Niles (Notre Dame) 16, @Edwardsville (H.S.) 6

Oak Lawn (Richards) 14, @Minooka 7

@Woodstock (H.S.) 28, Machesney Park (Harlem) 0

Cary (C.-Grove) 49, @Oswego (H.S.) 30

@Belvidere (H.S.) 29, Bloomington (H.S.) 14

Chicago (Mt. Carmel) 45, @Chicago (Simeon) 6

@Rock Island (H.S.) 30, Chicago (Mather) 13

Quarterfinals

Kankakee (McNamara) 10, @Niles (Notre Dame) 7 (OT)

Woodstock (H.S.) 36, @Oak Lawn (Richards) 8

@Cary (C.-Grove) 7, Belvidere (H.S.) 6

Rock Island (H.S.) 17, @Chicago (Mt. Carmel) 7

Semifinals

@Woodstock (H.S.) 49, Kankakee (McNamara) 14

@Rock Island (H.S.) 14, Cary (C.-Grove) 13 (OT)

Championship

Woodstock (H.S.) 35, Rock Island (H.S.) 28

1997-98 (6A)

First Round

@Elmhurst (York) 22, St. Charles (H.S.) 7

Tinley Park (Andrew) 20, @Aurora (Waubonsie Valley) 16

@Libertyville 28, Hoffman Estates (Conant) 21

@Evanston (Twp.) 34, Zion (Z.-Benton) 7

@Lincolnshire (Stevenson) 34, Winnetka (New Trier) 28

Flossmoor (Homewood-F.) 14, @Moline (H.S.) 7

@Barrington 24, Downers Grove (North) 21

@New Lenox (Lincoln-Way) 28, Roselle (Lake Park) 18

Chicago (Dunbar) 24, @Wilmette (Loyola Academy) 19

@Naperville (Central) 27, Streamwood 6

@Naperville (North) 47, Darien (Hinsdale South) 12

@Downers Grove (South) 43, Chicago (Lane) 6

@Addison (A. Trail) 15, Palatine (Fremd) 7

@Lockport (Twp.) 31, Wheaton (W. Warrenville South) 27

@Orland Park (Sandburg) 55, Belleville (East) 6

@Palatine (H.S.) 35, Elgin (Larkin) 14

Second Round

@Tinley Park (Andrew) 27, Elmhurst (York) 21

@Evanston (Twp.) 32, Libertyville 10

@Flossmoor (Homewood-F.) 20, Lincolnshire (Stevenson) 14

@New Lenox (Lincoln-Way) 30, Barrington 7

Naperville (Central) 35, @Chicago (Dunbar) 0

Naperville (North) 34, @Downers Grove (South) 28

Addison (A. Trail) 20, @Lockport (Twp.) 17

@Palatine (H.S.) 41, Orland Park (Sandburg) 7

Quarterfinals

@Tinley Park (Andrew) 13, Evanston (Twp.) 0

New Lenox (Lincoln-Way) 48, @Flossmoor (Homewood-F.) 21

@Naperville (Central) 16, Naperville (North) 12

@Addison (A. Trail) 29, Palatine (H.S.) 28 (OT)

Semifinals

@New Lenox (Lincoln-Way) 48, Tinley Park (Andrew) 22

Addison (A. Trail) 21, @Naperville (Central) 19

Championship

New Lenox (Lincoln-Way) 52, Addison (A. Trail) 22

1998-99 (1A)

First Round

@Virden 39, Tuscola 20

@Galena (H.S.) 32, Ottawa (Marquette) 0

@Sterling (Newman Central Catholic) 35, Sciota (Northwestern) 8

@Concord (Triopia) 28, Orangeville 14

@Lexington 35, Abingdon 13

@Arcola 40, Mackinaw (Deer Creek-M.) 16

@Poplar Grove (North Boone) 27, Chenoa 2

@El Paso 41, Jacksonville (Illinois School for the Deaf) 16

@Toulon (Stark County) 27, Princeville 17

@Monmouth (Warren) 39, Kewanee (Wethersfield) 12

@Lewistown 46, Albion (Edwards County) 6

@Carthage 46, Dakota 8

@Auburn 12, Mendon (Unity) 0

@Pleasant Hill 40, Freeport (Aquin) 26

@Hardin (Calhoun) 34, Annawan 6

@Milledgeville 55, Sidell (Jamaica) 20

Second Round

@Galena (H.S.) 47, Virden 12

Sterling (Newman Central Catholic) 48, @Concord (Triopia) 21

Lexington 24, @Arcola 13

Poplar Grove (North Boone) 20, @El Paso 6

@Monmouth (Warren) 21, Toulon (Stark County) 0

@Carthage 34, Lewistown 14

@Pleasant Hill 16, Auburn 13

@Milledgeville 22, Hardin (Calhoun) 18

Quarterfinals

@Sterling (Newman Central Catholic) 17, Galena (H.S.) 14

@Lexington 38, Poplar Grove (North Boone) 19

@Carthage 28, Monmouth (Warren) 20 (2 OT)

@Milledgeville 53, Pleasant Hill 8

Semifinals

Sterling (Newman Central Catholic) 21, @Lexington 14

Carthage 30, @Milledgeville 14

Championship

Carthage 30, Sterling (Newman Central Catholic) 26

1998-99 (2A)

First Round

@Decatur (St. Teresa) 49, Dupo 21

@Casey (C.-Westfield) 16, Orion 14

@St. Joseph (S.J.-Ogden) 36, Christopher 14

@Moweaqua (Central A & M) 35, Fithian (Oakwood) 7

@Illiopolis 18, Clifton (Central) 15

@Pearl City 42, New Berlin 13

Aledo 35, @Beardstown 25

@Tolono (Unity) 28, Minonk (Fieldcrest) 6

@Sesser (S.-Valier) 28, Carterville 21 (OT)

Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 28, @Rushville 24

@Stillman Valley 29, Melrose Park (Walther Lutheran) 28

Staunton 19, @LeRoy 16

@Morrison 38, Fulton (H.S.) 15

@Paxton (P.-Buckley-Loda) 45, Riverton 14

Monticello 54, @Williamsville 19

@Taylor Ridge (Rockridge) 40, Gilman (Iroquois West) 14

Second Round

@Casey (C.-Westfield) 53, Decatur (St. Teresa) 6

St. Joseph (S.J.-Ogden) 20, @Moweaqua (Central A & M) 13

Illiopolis 27, @Pearl City 14

@Aledo 22, Tolono (Unity) 20

@Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 36, Sesser (S.-Valier) 14

Stillman Valley 27, @Staunton 15

@Paxton (P.-Buckley-Loda) 20, Morrison 19

Taylor Ridge (Rockridge) 54, @Monticello 12

Quarterfinals

Casey (C.-Westfield) 34, @St. Joseph (S.J.-Ogden) 21

Aledo 39, @Illiopolis 20

@Stillman Valley 35, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 7

@Taylor Ridge (Rockridge) 24, Paxton (P.-Buckley-Loda) 14

Semifinals

@Aledo 49, Casey (C.-Westfield) 7

@Taylor Ridge (Rockridge) 28, Stillman Valley 26

Championship

Aledo 25, Taylor Ridge (Rockridge) 16

1998-99 (3A)

First Round

Evergreen Park 21, @Seneca 7

@Herscher 21, Wheaton (St. Francis) 13

Mahomet (M.-Seymour) 20, @Coal City 17

@Maple Park (Kaneland) 54, Wilmington 9

Spring Valley (Hall) 47, @Peotone 6

Lombard (Montini) 21, @Johnsburg 20

Woodstock (Marian) 28, @LaGrange Park (Nazareth Academy) 0

@Byron 28, Kewanee (H.S.) 12

Harrisburg 10, @Benton 7

@Newton 18, Waterloo (H.S.) 14

@Breese (Mater Dei) 15, Quincy (Notre Dame) 14

@Nashville 21, Shelbyville 19

Macomb 21, @Piasa (Southwestern) 0

Olney (East Richland) 21, @Pana (H.S.) 20

@Metropolis (Massac County) 35, DuQuoin (H.S.) 18

@Mt. Carmel 47, Freeburg 6

Second Round

@Evergreen Park 15, Herscher 6

Maple Park (Kaneland) 41, @Mahomet (M.-Seymour) 28

@Spring Valley (Hall) 42, Lombard (Montini) 28

Byron 34, @Woodstock (Marian) 14

@Harrisburg 22, Newton 14

@Nashville 14, Breese (Mater Dei) 0

@Macomb 19, Olney (East Richland) 7

@Mt. Carmel 41, Metropolis (Massac County) 19

Quarterfinals

@Maple Park (Kaneland) 21, Evergreen Park 6

Spring Valley (Hall) 35, @Byron 14

Nashville 30, @Harrisburg 21

@Macomb 21, Mt. Carmel 19

Semifinals

Maple Park (Kaneland) 40, @Spring Valley (Hall) 21

@Nashville 28, Macomb 7

Championship

Maple Park (Kaneland) 21, Nashville 7

1998-99 (4A)

First Round

@Pontiac 45, Salem 3

@Peoria (Manual) 36, Bethalto (Civic Memorial) 32

@Peoria (Notre Dame) 42, Morton 19

@Kankakee (McNamara) 33, Jacksonville (H.S.) 16

@Jerseyville (Jersey) 46, Kankakee (Sr.) 20

@Metamora 34, Chicago (Collins) 6

@Taylorville 37, Crete (C.-Monee) 20

@Rochelle 35, Normal (Community West) 14

@Midlothian (Bremen) 35, Washington 7

@Canton 27, River Grove (Holy Cross) 0

Oak Park (Fenwick) 21, @Chicago (Robeson) 0

@Chatham (Glenwood) 46, Rantoul 38

@Geneseo (Darnall) 24, Normal (Community) 23

@Morris 31, Wauconda 7

Joliet (Catholic Academy) 21, @Tinley Park (H.S.) 6

@Aurora (Marmion Academy) 28, Arlington Heights (St. Viator) 26

Second Round

Pontiac 39, @Peoria (Manual) 22

@Kankakee (McNamara) 34, Peoria (Notre Dame) 11

@Metamora 27, Jerseyville (Jersey) 20

@Rochelle 30, Taylorville 14

@Canton 40, Midlothian (Bremen) 21

Chatham (Glenwood) 35, @Oak Park (Fenwick) 20

Geneseo (Darnall) 26, @Morris 14

Aurora (Marmion Academy) 13, @Joliet (Catholic Academy) 7

Quarterfinals

Kankakee (McNamara) 15, @Pontiac 14

@Rochelle 36, Metamora 30

@Chatham (Glenwood) 31, Canton 14

Geneseo (Darnall) 17, @Aurora (Marmion Academy) 6

Semifinals

@Kankakee (McNamara) 28, Rochelle 21

Chatham (Glenwood) 37, @Geneseo (Darnall) 34 (2 OT)

Championship

Chatham (Glenwood) 28, Kankakee (McNamara) 21

1998-99 (5A)

First Round

@New Lenox (Providence Catholic) 28, Niles (Notre Dame) 19

@Chicago (Hubbard) 40, Antioch 10

Blue Island (Eisenhower) 21, @Chicago (Dunbar) 14

@Oak Lawn (Richards) 41, Woodstock (H.S.) 26

@Bolingbrook 13, Lisle (Benet Academy) 10

@Belvidere (H.S.) 29, Lansing (Thornton Fractional South) 22

@Chicago (Simeon) 22, East Moline (United) 6

@Rock Island (H.S.) 38, Des Plaines (Maine West) 7

@Oswego (H.S.) 35, O'Fallon (H.S.) 14

@Champaign (Centennial) 33, Ottawa (Twp.) 7

@Batavia 19, Rockford (Boylan Catholic) 14

@McHenry 31, Algonquin (Jacobs) 13

East St. Louis (Sr.) 20, @Collinsville 14

@Cary (C.-Grove) 21, Arlington Heights (Hersey) 7

@Bloomington (H.S.) 35, Chicago (Harper) 6

@Chicago (Mt. Carmel) 57, Summit (Argo) 8

Second Round

New Lenox (Providence Catholic) 28, @Chicago (Hubbard) 0

@Blue Island (Eisenhower) 20, Oak Lawn (Richards) 6

Bolingbrook 10, @Belvidere (H.S.) 0

@Rock Island (H.S.) 45, Chicago (Simeon) 14

@Champaign (Centennial) 20, Oswego (H.S.) 7

@McHenry 49, Batavia 14

Cary (C.-Grove) 25, @East St. Louis (Sr.) 7

@Chicago (Mt. Carmel) 37, Bloomington (H.S.) 14

Quarterfinals

@New Lenox (Providence Catholic) 42, Blue Island (Eisenhower) 0

@Bolingbrook 3, Rock Island (H.S.) 0

Champaign (Centennial) 30, @McHenry 21

Chicago (Mt. Carmel) 23, @Cary (C.-Grove) 7

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 17, @Bolingbrook 13

@Chicago (Mt. Carmel) 42, Champaign (Centennial) 14

Championship

Chicago (Mt. Carmel) 28, New Lenox (Providence Catholic) 3

1998-99 (6A)

First Round

@Downers Grove (South) 38, Evanston (Twp.) 0

@New Lenox (Lincoln-Way) 27, Hoffman Estates (Conant) 21

@Franklin Park-Northlake (Leyden) 37, Moline (H.S.) 7

@Barrington 38, Flossmoor (Homewood-F.) 0

@Tinley Park (Andrew) 27, Buffalo Grove 0

@Lockport (Twp.) 61, Elgin (Larkin) 39

Naperville (North) 40, @Chicago (Mather) 8

@Libertyville 45, Belleville (East) 0

Harvey (Thornton) 50, @Park Ridge (Maine South) 10

Naperville (Central) 42, @Edwardsville (H.S.) 21

Orland Park (Sandburg) 20, @Lincolnshire (Stevenson) 14

@Wheaton (W. Warrenville South) 42, Chicago (Lane) 0

Maywood (Proviso East) 28, @Oak Park (O.P.-River Forest) 8

Downers Grove (North) 21, @Palatine (Fremd) 19

@Wilmette (Loyola Academy) 34, Winnetka (New Trier) 27 (2 OT)

@St. Charles (H.S.) 27, Roselle (Lake Park) 0

Second Round

@New Lenox (Lincoln-Way) 34, Downers Grove (South) 0

@Barrington 21, Franklin Park-Northlake (Leyden) 20

@Lockport (Twp.) 47, Tinley Park (Andrew) 19

@Naperville (North) 27, Libertyville 21 (OT)

Naperville (Central) 27, @Harvey (Thornton) 22

Wheaton (W. Warrenville South) 54, @Orland Park (Sandburg) 14

Downers Grove (North) 29, @Maywood (Proviso East) 6

@St. Charles (H.S.) 35, Wilmette (Loyola Academy) 20

Quarterfinals

@Barrington 41, New Lenox (Lincoln-Way) 14

@Naperville (North) 20, Lockport (Twp.) 17

Wheaton (W. Warrenville South) 40, @Naperville (Central) 26

@Downers Grove (North) 14, St. Charles (H.S.) 12

Semifinals

Barrington 34, @Naperville (North) 28 (2 OT)

@Wheaton (W. Warrenville South) 38, Downers Grove (North) 6

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) 42, Barrington 14

1999-00 (1A)

First Round

@Oneida (ROWVA) 53, White Hall (North Greene) 27

@Lexington 49, Joy (Westmer) 8

@Palestine 28, Mackinaw (Deer Creek-M.) 9

@Carthage 14, Mendon (Unity) 7

Dakota 13, @Alexis 6

@El Paso 37, Arthur 19

@Flanagan 42, Jacksonville (Routt) 0

@Virden 41, Hardin (Calhoun) 0

@Winnetka (North Shore Country Day) 22, Palmyra (Northwestern) 12

@Galena (H.S.) 40, Monmouth (Yorkwood) 14

@Greenfield 49, Albion (Edwards County) 0

@Carrollton 34, Abingdon 0

@Cerro Gordo 42, Kewanee (Wethersfield) 0

Milledgeville 14, @Toulon (Stark County) 0

@Arcola 42, Durand 0

@Freeport (Aquin) 47, Monmouth (Warren) 14

Second Round

@Lexington 22, Oneida (ROWVA) 20

@Carthage 54, Palestine 12

@Dakota 13, El Paso 7

@Virden 32, Flanagan 22

@Galena (H.S.) 36, Winnetka (North Shore Country Day) 6

Greenfield 21, @Carrollton 20

@Milledgeville 50, Cerro Gordo 23

@Freeport (Aquin) 38, Arcola 6

Quarterfinals

@Carthage 26, Lexington 7

@Dakota 16, Virden 13

Galena (H.S.) 32, @Greenfield 14

@Milledgeville 41, Freeport (Aquin) 8

Semifinals

Carthage 14, @Dakota 12

@Galena (H.S.) 30, Milledgeville 0

Championship

Carthage 14, Galena (H.S.) 12

1999-00 (2A)

First Round

@Sciota (Northwestern) 30, Forreston 0

@Melrose Park (Walther Lutheran) 45, Clifton (Central) 0

Fulton (H.S.) 55, @Gilman (Iroquois West) 0

@Lewistown 46, Rushville 6

@Aledo 41, Peru (St. Bede) 8

@Morrison 56, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 6

@Stillman Valley 18, Lena (L.-Winslow) 14

Hampshire 40, @Sterling (Newman Central Catholic) 6

@Argenta (A.-Oreana) 35, Decatur (St. Teresa) 14

@Sidell (Jamaica) 22, Nokomis 16

Auburn 19, @Petersburg (PORTA) 7

@Macon (Meridian) 28, Maroa (M.-Forsyth) 20

@Riverton 21, Casey (C.-Westfield) 6

@Tolono (Unity) 56, Beardstown 41

@Sesser (S.-Valier) 31, Chester 30

@Tuscola 35, Dupo 7

Second Round

Sciota (Northwestern) 36, @Melrose Park (Walther Lutheran) 35 (OT)

@Fulton (H.S.) 41, Lewistown 40 (3 OT)

Aledo 27, @Morrison 12

Stillman Valley 40, @Hampshire 28

Argenta (A.-Oreana) 50, @Sidell (Jamaica) 20

Macon (Meridian) 20, @Auburn 6

@Tolono (Unity) 25, Riverton 3

@Tuscola 35, Sesser (S.-Valier) 28

Quarterfinals

Fulton (H.S.) 34, @Sciota (Northwestern) 7

Stillman Valley 13, @Aledo 12

@Macon (Meridian) 41, Argenta (A.-Oreana) 0

Tolono (Unity) 32, @Tuscola 14

Semifinals

@Stillman Valley 45, Fulton (H.S.) 6

@Macon (Meridian) 40, Tolono (Unity) 13

Championship

Stillman Valley 28, Macon (Meridian) 0

1999-00 (3A)

First Round

@Seneca 22, Taylor Ridge (Rockridge) 19

@Newton 48, Flora 14

@Addison (Driscoll) 35, Oregon 21

@Benton 48, Bridgeport (Red Hill) 7

@Wilmington 34, Breese (Mater Dei) 28

@Mt. Carmel 26, Harrisburg 7

@Rockford (Lutheran) 29, Momence 20

@Byron 62, Braidwood (Reed-Custer) 13

@DuQuoin (H.S.) 42, Metropolis (Massac County) 26

Lombard (Montini) 28, @Hillsboro 14

@Yorkville (H.S.) 32, Wood River (East Alton-W.R.) 0

Bloomington (Central Catholic) 30, @Carterville 14

@Woodstock (Marian) 30, Maple Park (Kaneland) 0

@Kewanee (H.S.) 30, Fairbury (Prairie Central) 6

Quincy (Notre Dame) 46, @Piasa (Southwestern) 6

@St. Joseph (S.J.-Ogden) 54, Coal City 23

Second Round

@Newton 28, Seneca 21

@Benton 41, Addison (Driscoll) 24

@Mt. Carmel 34, Wilmington 24

@Byron 60, Rockford (Lutheran) 8

@Lombard (Montini) 35, DuQuoin (H.S.) 10

Yorkville (H.S.) 35, @Bloomington (Central Catholic) 14

@Kewanee (H.S.) 7, Woodstock (Marian) 0

St. Joseph (S.J.-Ogden) 21, @Quincy (Notre Dame) 17

Quarterfinals

Newton 34, @Benton 14

@Byron 57, Mt. Carmel 15

Lombard (Montini) 22, @Yorkville (H.S.) 21

@St. Joseph (S.J.-Ogden) 7, Kewanee (H.S.) 6

Semifinals

Byron 49, @Newton 13

St. Joseph (S.J.-Ogden) 34, @Lombard (Montini) 13

Championship

Byron 41, St. Joseph (S.J.-Ogden) 8

1999-00 (4A)

First Round

@Geneseo (Darnall) 42, Kankakee (McNamara) 21

Peoria (Richwoods) 42, @Jerseyville (Jersey) 21

Peoria (Notre Dame) 38, @Bethalto (Civic Memorial) 13

@Chatham (Glenwood) 35, Carmi (C.-White County) 0

@Morris 45, Salem 7

Washington 21, @Midlothian (Bremen) 7

Fox Lake (Grant) 14, @LaGrange Park (Nazareth Academy) 8

@Joliet (Catholic Academy) 54, Taylorville 3

@Metamora 35, Pontiac 20

Olympia Fields (Rich Central) 30, @Chicago (Collins) 8

Sterling (H.S.) 22, @Evergreen Park 19

@Peoria (Manual) 42, Springfield (Southeast) 20

@Mattoon 27, Chicago (Robeson) 7

@Normal (Community) 41, Highland 14

@Canton 28, Johnsburg 26

@Rochelle 29, River Grove (Holy Cross) 25

Second Round

Geneseo (Darnall) 35, @Peoria (Richwoods) 25

@Peoria (Notre Dame) 13, Chatham (Glenwood) 8

Morris 38, @Washington 0

Joliet (Catholic Academy) 42, @Fox Lake (Grant) 6

Metamora 13, @Olympia Fields (Rich Central) 6

@Sterling (H.S.) 32, Peoria (Manual) 22

@Normal (Community) 42, Mattoon 7

Canton 55, @Rochelle 34

Quarterfinals

@Geneseo (Darnall) 14, Peoria (Notre Dame) 3

@Joliet (Catholic Academy) 16, Morris 14

@Metamora 28, Sterling (H.S.) 21

Normal (Community) 16, @Canton 7

Semifinals

@Joliet (Catholic Academy) 28, Geneseo (Darnall) 14

Metamora 41, @Normal (Community) 14

Championship

Joliet (Catholic Academy) 48, Metamora 13

1999-00 (5A)

First Round

Chicago Heights (Marian) 18, @Northbrook (Glenbrook North) 17

@Kankakee (Sr.) 28, Lansing (Thornton Fractional South) 20

Cary (C.-Grove) 25, @Rolling Meadows 21

Glen Ellyn (Glenbard South) 47, @Cahokia (H.S.) 20

@Bloomington (H.S.) 41, Antioch 24

@New Lenox (Providence Catholic) 46, Chicago (Mather) 0

@Crete (C.-Monee) 10, Belvidere (H.S.) 6

@Rockford (Boylan Catholic) 47, Highland Park 17

@Addison (A. Trail) 40, Rockton (Hononegah) 12

@Rock Island (H.S.) 28, Ottawa (Twp.) 7

Chicago (De La Salle) 28, @Chicago (Simeon) 20

@Chicago (Mt. Carmel) 17, Crystal Lake (Prairie Ridge) 0

@Bolingbrook 22, North Chicago 6

Oak Lawn (Richards) 27, @Chicago (Hubbard) 6

Oswego (H.S.) 42, @East Moline (United) 7

@McHenry 38, Champaign (Centennial) 0

Second Round

@Chicago Heights (Marian) 47, Kankakee (Sr.) 14

Glen Ellyn (Glenbard South) 17, @Cary (C.-Grove) 7

@New Lenox (Providence Catholic) 42, Bloomington (H.S.) 21

@Rockford (Boylan Catholic) 14, Crete (C.-Monee) 7

@Rock Island (H.S.) 17, Addison (A. Trail) 13

Chicago (Mt. Carmel) 24, @Chicago (De La Salle) 0

@Oak Lawn (Richards) 17, Bolingbrook 8

@Oswego (H.S.) 24, McHenry 7

Quarterfinals

Chicago Heights (Marian) 49, @Glen Ellyn (Glenbard South) 7

New Lenox (Providence Catholic) 13, @Rockford (Boylan Catholic) 10

@Chicago (Mt. Carmel) 42, Rock Island (H.S.) 0

@Oswego (H.S.) 24, Oak Lawn (Richards) 16

Semifinals

@Chicago Heights (Marian) 14, New Lenox (Providence Catholic) 12

@Chicago (Mt. Carmel) 35, Oswego (H.S.) 7

Championship

Chicago (Mt. Carmel) 31, Chicago Heights (Marian) 7

1999-00 (6A)

First Round

@Schaumburg (H.S.) 42, Park Ridge (Maine South) 21

@Downers Grove (South) 19, Chicago (Brother Rice) 0

Plainfield (H.S.) 27, @Chicago (Curie) 17

Elmhurst (York) 19, @Hinsdale (Central) 7

@Harvey (Thornton) 14, Barrington 0

@Roselle (Lake Park) 38, Lockport (Twp.) 14

St. Charles (H.S.) 41, @Moline (H.S.) 20

@New Lenox (Lincoln-Way) 39, Villa Park (Willowbrook) 16

Palatine (Fremd) 37, @Tinley Park (Andrew) 33

Lombard (Glenbard East) 28, @Winnetka (New Trier) 14

Downers Grove (North) 40, @Naperville (North) 37

Gurnee (Warren) 17, @Edwardsville (H.S.) 14

Elgin (Larkin) 34, @Chicago (Lane) 7

@Algonquin (Jacobs) 48, Libertyville 13

@Wheaton (W. Warrenville South) 28, Lincolnshire (Stevenson) 7

@Naperville (Central) 43, Orland Park (Sandburg) 6

Second Round

Schaumburg (H.S.) 31, @Downers Grove (South) 14

Elmhurst (York) 35, @Plainfield (H.S.) 0

@Roselle (Lake Park) 29, Harvey (Thornton) 18

New Lenox (Lincoln-Way) 24, @St. Charles (H.S.) 14

Lombard (Glenbard East) 12, @Palatine (Fremd) 7

@Downers Grove (North) 21, Gurnee (Warren) 11

@Elgin (Larkin) 48, Algonquin (Jacobs) 21

@Naperville (Central) 29, Wheaton (W. Warrenville South) 18

Quarterfinals

Schaumburg (H.S.) 32, @Elmhurst (York) 13

@New Lenox (Lincoln-Way) 34, Roselle (Lake Park) 15

@Lombard (Glenbard East) 14, Downers Grove (North) 6

Naperville (Central) 42, @Elgin (Larkin) 6

Semifinals

@Schaumburg (H.S.) 20, New Lenox (Lincoln-Way) 10

Naperville (Central) 49, @Lombard (Glenbard East) 7

Championship

Naperville (Central) 56, Schaumburg (H.S.) 31