Boys Football Playoff Scores

* Last updated at 10:16 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1980-81 (1A)

Preliminary Round

@Martinsville 30, Arcola 28

@Atwood (A.-Hammond) 18, Jacksonville (Routt) 12

@Table Grove (VIT) 36, Stronghurst (Southern) 14

Roseville 20, @Alexis 16

Chenoa 24, @Gilman 6

@Lexington 43, Wyoming 6

Freeport (Aquin) 19, @Walnut 6

Annawan 29, @Milledgeville 14

Quarterfinals

@Atwood (A.-Hammond) 14, Martinsville 0

@Roseville 22, Table Grove (VIT) 0

Lexington 12, @Chenoa 0

Freeport (Aquin) 54, @Annawan 14

Semifinals

Atwood (A.-Hammond) 35, @Roseville 34 (OT)

Lexington 15, @Freeport (Aquin) 14

Championship

Atwood (A.-Hammond) 17, Lexington 16

1980-81 (2A)

Preliminary Round

East St. Louis (Assumption) 19, @Sesser (S.-Valier) 13

Macon 16, @Williamsville 14

@Danville (Schlarman) 44, Catlin 12

Cerro Gordo 36, @Farmer City (F.C.-Mansfield) 7

Kewanee (Wethersfield) 34, @Carthage (Hancock Central) 8

@Havana 28, Cuba 0

Amboy 38, @Galena (H.S.) 15

Genoa (G.-Kingston) 27, @Pecatonica 6

Quarterfinals

East St. Louis (Assumption) 29, @Macon 8

Danville (Schlarman) 33, @Cerro Gordo 0

Havana 26, @Kewanee (Wethersfield) 14

Amboy 41, @Genoa (G.-Kingston) 29

Semifinals

Danville (Schlarman) 15, @East St. Louis (Assumption) 12

@Amboy 32, Havana 21

Championship

Danville (Schlarman) 21, Amboy 6

1980-81 (3A)

Preliminary Round

Harrisburg 28, @Murphysboro 6

Mt. Carmel 17, @Breese (Mater Dei) 6

Effingham (H.S.) 38, @Litchfield 27

Monticello 13, @Mt. Zion 12

@Plano 21, Marengo 0

Chicago (Luther North) 9, @Lemont (H.S.) 6

Morris 27, @Kankakee (McNamara) 8

Metamora 35, @Taylor Ridge (Rockridge) 8

Quarterfinals

Harrisburg 34, @Mt. Carmel 27

Effingham (H.S.) 24, @Monticello 13

Plano 6, @Chicago (Luther North) 0

Morris 21, @Metamora 6

Semifinals

Harrisburg 36, @Effingham (H.S.) 14

@Morris 34, Plano 0

Championship

Morris 40, Harrisburg 0

1980-81 (4A)

Preliminary Round

Belleville (Althoff Catholic) 24, @Mascoutah 7

@Champaign (Central) 14, Morton 12

Lisle (Benet Academy) 27, @Kankakee (Eastridge) 8

@Chicago Heights (Marian) 35, Richton Park (Rich South) 7

DeKalb 9, @Rockton (Hononegah) 0

@Geneseo (Darnall) 20, Rock Island (Alleman) 14

@Cary (C.-Grove) 26, Chicago (Sullivan) 8

@Wheaton (North) 42, Woodstock (H.S.) 7

Quarterfinals

@Belleville (Althoff Catholic) 29, Champaign (Central) 7

Chicago Heights (Marian) 25, @Lisle (Benet Academy) 14

@DeKalb 30, Geneseo (Darnall) 8

@Wheaton (North) 34, Cary (C.-Grove) 6

Semifinals

Belleville (Althoff Catholic) 22, @Chicago Heights (Marian) 14

@DeKalb 12, Wheaton (North) 6

Championship

Belleville (Althoff Catholic) 10, DeKalb 7

1980-81 (5A)

Preliminary Round

@Chicago (Mt. Carmel) 33, Chicago (Carver) 0

Chicago (Bogan) 28, @Chicago (Manley) 22 (4 OT)

@Calumet City (Thornton Fractional North) 26, Oak Forest 6

@Peoria (H.S.) 27, Springfield (Griffin) 21

Glen Ellyn (Glenbard West) 17, @Bensenville (Fenton) 6

Darien (Hinsdale South) 24, @Sterling (H.S.) 14

@Rockford (West) 14, Arlington Heights (St. Viator) 6

Rockford (Boylan Catholic) 16, @Gurnee (Warren) 0

Quarterfinals

Chicago (Mt. Carmel) 39, @Chicago (Bogan) 8

Calumet City (Thornton Fractional North) 9, @Peoria (H.S.) 0

@Darien (Hinsdale South) 37, Glen Ellyn (Glenbard West) 9

Rockford (West) 7, @Rockford (Boylan Catholic) 6

Semifinals

@Chicago (Mt. Carmel) 22, Calumet City (Thornton Fractional North) 13

Darien (Hinsdale South) 18, @Rockford (West) 6

Championship

Chicago (Mt. Carmel) 15, Darien (Hinsdale South) 10

1980-81 (6A)

Preliminary Round

@Belleville (East) 28, Galesburg (H.S.) 17

@Burbank (Reavis) 24, Oak Lawn (Richards) 0

@Hoffman Estates (Conant) 20, Elgin (Larkin) 0

Villa Park (Willowbrook) 27, @Aurora (East) 22

Chicago (Robeson) 26, @Chicago (Simeon) 18

Chicago (Lane) 13, @Chicago (Curie) 6

@Chicago (Gordon Tech) 14, Winnetka (New Trier East) 0

Buffalo Grove 14, @Northbrook (Glenbrook North) 0

Quarterfinals

@Burbank (Reavis) 14, Belleville (East) 10

Hoffman Estates (Conant) 31, @Villa Park (Willowbrook) 11

@Chicago (Lane) 27, Chicago (Robeson) 6

Chicago (Gordon Tech) 13, @Buffalo Grove 7

Semifinals

Burbank (Reavis) 10, @Hoffman Estates (Conant) 0

@Chicago (Gordon Tech) 15, Chicago (Lane) 8

Championship

Chicago (Gordon Tech) 6, Burbank (Reavis) 0

1981-82 (1A)

Preliminary Round

@Freeport (Aquin) 38, Milledgeville 0

@Walnut 21, Annawan 13

Gridley 20, @Bradford 7

@Tiskilwa 40, Alexis 22

Gilman 20, @Colfax (Octavia) 6

@Arcola 43, Newman 7

@Pleasant Hill 27, Jacksonville (Routt) 8

@Maroa (M.-Forsyth) 50, Virginia 6

Quarterfinals

Freeport (Aquin) 38, @Walnut 0

@Gridley 14, Tiskilwa 12

Gilman 8, @Arcola 6

@Maroa (M.-Forsyth) 35, Pleasant Hill 7

Semifinals

Freeport (Aquin) 43, @Gridley 0

Maroa (M.-Forsyth) 10, @Gilman 8

Championship

Freeport (Aquin) 6, Maroa (M.-Forsyth) 0

1981-82 (2A)

Preliminary Round

@Richmond (R.-Burton) 31, Pecatonica 16

Polo 35, @Morrison 6

Danville (Schlarman) 27, @Peotone 7

@El Paso 25, Williamsville 14

Biggsville (Union) 18, @Hamilton 0

Havana 20, @Auburn 7

@Dupo 14, Gillespie 12

@Carterville 30, Marshall 15

Quarterfinals

Richmond (R.-Burton) 21, @Polo 6

@Danville (Schlarman) 22, El Paso 8

Biggsville (Union) 16, @Havana 13

Dupo 15, @Carterville 8

Semifinals

@Danville (Schlarman) 14, Richmond (R.-Burton) 2

@Biggsville (Union) 38, Dupo 0

Championship

Danville (Schlarman) 28, Biggsville (Union) 6

1981-82 (3A)

Preliminary Round

Lombard (Montini) 22, @Lisle (Sr.) 8

Kankakee (McNamara) 38, @New Lenox (Providence Catholic) 20

@Dunlap 12, Monmouth (H.S.) 0

Yorkville (H.S.) 30, @Mendota 8

Pittsfield 30, @Alton (Marquette) 23

Hillsboro 16, @Monticello 15

Mt. Carmel 26, @Effingham (H.S.) 14

Nashville 40, @Harrisburg 8

Quarterfinals

@Kankakee (McNamara) 44, Lombard (Montini) 16

@Yorkville (H.S.) 13, Dunlap 7

Pittsfield 27, @Hillsboro 6

Mt. Carmel 31, @Nashville 24

Semifinals

Kankakee (McNamara) 36, @Yorkville (H.S.) 22

@Mt. Carmel 20, Pittsfield 6

Championship

Mt. Carmel 22, Kankakee (McNamara) 8

1981-82 (4A)

Preliminary Round

@DeKalb 21, Rockton (Hononegah) 14

Wheaton (North) 34, @Cary (C.-Grove) 8

Lisle (Benet Academy) 23, @Norridge (Ridgewood) 13

@Richton Park (Rich South) 34, Chicago (Sullivan) 12

@Geneseo (Darnall) 21, Canton 12

@Plainfield (H.S.) 34, Metamora 12

Roxana 17, @Rantoul 14

@Murphysboro 40, Salem 6

Quarterfinals

@Wheaton (North) 20, DeKalb 6

@Lisle (Benet Academy) 24, Richton Park (Rich South) 0

Geneseo (Darnall) 21, @Plainfield (H.S.) 7

@Roxana 17, Murphysboro 8

Semifinals

Wheaton (North) 7, @Lisle (Benet Academy) 0

Geneseo (Darnall) 10, @Roxana 0

Championship

Wheaton (North) 14, Geneseo (Darnall) 0

1981-82 (5A)

Preliminary Round

@Rockford (Guilford) 27, Gurnee (Warren) 0

Deerfield (H.S.) 49, @Lake Forest (H.S.) 7

@Elk Grove Village (E.G.) 42, Chicago (Collins) 14

Chicago (Bogan) 34, @Chicago (Carver) 6

@Joliet (Catholic Academy) 50, Olympia Fields (Rich Central) 18

@Darien (Hinsdale South) 14, Calumet City (Thornton Fractional North) 0

Champaign (Central) 27, @Washington 21

@Springfield (Griffin) 15, Granite City (North) 7

Quarterfinals

@Deerfield (H.S.) 44, Rockford (Guilford) 21

Elk Grove Village (E.G.) 21, @Chicago (Bogan) 7

Joliet (Catholic Academy) 30, @Darien (Hinsdale South) 13

@Champaign (Central) 14, Springfield (Griffin) 13

Semifinals

Deerfield (H.S.) 24, @Elk Grove Village (E.G.) 0

Joliet (Catholic Academy) 44, @Champaign (Central) 7

Championship

Joliet (Catholic Academy) 8, Deerfield (H.S.) 7

1981-82 (6A)

Preliminary Round

@Winnetka (New Trier) 17, Buffalo Grove 14

Oak Park (Fenwick) 29, @Chicago (Lane) 6

@Chicago (Brother Rice) 20, Chicago (Robeson) 8

@Chicago (Julian) 21, Chicago (Curie) 15

Naperville (Central) 31, @Niles (Notre Dame) 17

Burbank (Reavis) 28, @Hinsdale (Central) 17

@Flossmoor (Homewood-F.) 17, Chicago (Marist) 14

@East Moline (United) 36, Belleville (East) 13

Quarterfinals

@Oak Park (Fenwick) 10, Winnetka (New Trier) 0

Chicago (Brother Rice) 20, @Chicago (Julian) 14

@Burbank (Reavis) 10, Naperville (Central) 0

@East Moline (United) 45, Flossmoor (Homewood-F.) 24

Semifinals

@Chicago (Brother Rice) 7, Oak Park (Fenwick) 6

@Burbank (Reavis) 19, East Moline (United) 7

Championship

Chicago (Brother Rice) 14, Burbank (Reavis) 0

1982-83 (1A)

Preliminary Round

@Jacksonville (Routt) 14, Pleasant Hill 13

@Illiopolis 36, Williamsville 7

@Bement 6, Colfax (Octavia) 0

Zeigler (Z.-Royalton) 38, @Oakland 3

Kewanee (Wethersfield) 20, @Annawan 0

Gridley 12, @Monmouth (Yorkwood) 10

Durand 13, @South Beloit 0

Walnut 24, @Stockton 6

Quarterfinals

@Illiopolis 6, Jacksonville (Routt) 0 (OT)

@Zeigler (Z.-Royalton) 27, Bement 0

Kewanee (Wethersfield) 16, @Gridley 12

@Walnut 16, Durand 13

Semifinals

@Zeigler (Z.-Royalton) 20, Illiopolis 8

Walnut 19, @Kewanee (Wethersfield) 14

Championship

Zeigler (Z.-Royalton) 7, Walnut 6

1982-83 (2A)

Preliminary Round

Casey 8, @Eldorado 6

Tuscola 14, @Fithian (Oakwood) 7

@East St. Louis (Assumption) 21, Gillespie 7

@Mt. Sterling (Brown County) 21, Auburn 20 (OT)

@Peoria Heights 21, Knoxville 6

Bloomington (Central Catholic) 23, @Ottawa (Marquette) 22 (OT)

@Richmond (R.-Burton) 13, Morrison 7

@Oregon 22, Fulton (H.S.) 8

Quarterfinals

Casey 28, @Tuscola 22 (OT)

East St. Louis (Assumption) 14, @Mt. Sterling (Brown County) 6

@Bloomington (Central Catholic) 34, Peoria Heights 2

Richmond (R.-Burton) 44, @Oregon 0

Semifinals

@Casey 20, East St. Louis (Assumption) 3

Bloomington (Central Catholic) 17, @Richmond (R.-Burton) 10 (OT)

Championship

Bloomington (Central Catholic) 38, Casey 0

1982-83 (3A)

Preliminary Round

Harrisburg 14, @Anna (A.-Jonesboro) 13

Greenville 9, @Troy (Triad) 7

Alton (Marquette) 28, @Carlinville 20

Monmouth (H.S.) 12, @Pittsfield 6

Kewanee (H.S.) 25, @Yorkville (H.S.) 21

@Geneva 49, Aurora (Central Catholic) 0

Kankakee (McNamara) 25, @Herscher 21

@Clifton (Central) 21, Mahomet (M.-Seymour) 7

Quarterfinals

@Greenville 33, Harrisburg 6

Alton (Marquette) 35, @Monmouth (H.S.) 0

Geneva 42, @Kewanee (H.S.) 0

@Kankakee (McNamara) 21, Clifton (Central) 0

Semifinals

@Alton (Marquette) 17, Greenville 0

@Kankakee (McNamara) 30, Geneva 24 (OT)

Championship

Kankakee (McNamara) 17, Alton (Marquette) 6

1982-83 (4A)

Preliminary Round

Champaign (Central) 21, @Washington 0

Springfield (Griffin) 33, @Mt. Zion 0

@Olney (East Richland) 34, Charleston 15

@Roxana 28, Belleville (Althoff Catholic) 7

@Lombard (Montini) 26, Crystal Lake (South) 17

@Olympia Fields (Rich Central) 28, Chicago (Sullivan) 0

Peoria (Spalding) 29, @Peoria (Manual) 6

Geneseo (Darnall) 14, @Rockton (Hononegah) 8 (OT)

Quarterfinals

@Springfield (Griffin) 13, Champaign (Central) 9

@Roxana 20, Olney (East Richland) 14 (OT)

Lombard (Montini) 15, @Olympia Fields (Rich Central) 8

@Geneseo (Darnall) 26, Peoria (Spalding) 3

Semifinals

@Springfield (Griffin) 29, Roxana 8

@Geneseo (Darnall) 46, Lombard (Montini) 15

Championship

Geneseo (Darnall) 44, Springfield (Griffin) 36

1982-83 (5A)

Preliminary Round

@Antioch 15, Lake Forest (H.S.) 6

@Chicago (Tilden) 27, Deerfield (H.S.) 21

@Chicago (Bogan) 13, Chicago (Simeon) 12

Chicago (Robeson) 48, @Chicago (Collins) 0

@Chicago (Mt. Carmel) 28, Chicago (Corliss) 0

Joliet (Catholic Academy) 40, @Bradley (B.-Bourbonnais) 0

Rockford (Guilford) 26, @Sterling (H.S.) 14

@Bloomington (H.S.) 21, Normal (Community) 0

Quarterfinals

Antioch 30, @Chicago (Tilden) 20

@Chicago (Robeson) 36, Chicago (Bogan) 0

Chicago (Mt. Carmel) 28, @Joliet (Catholic Academy) 22

@Rockford (Guilford) 21, Bloomington (H.S.) 6

Semifinals

@Chicago (Robeson) 18, Antioch 16

@Rockford (Guilford) 14, Chicago (Mt. Carmel) 10

Championship

Rockford (Guilford) 16, Chicago (Robeson) 12

1982-83 (6A)

Preliminary Round

@Rock Island (H.S.) 17, Aurora (East) 14

@Carol Stream (Glenbard North) 14, Villa Park (Willowbrook) 12

@East St. Louis (Sr.) 52, Orland Park (Sandburg) 10

Burbank (Reavis) 19, @Harvey (Thornton) 12

@Winnetka (New Trier) 13, Barrington 7

Evanston (Twp.) 21, @Hoffman Estates (Conant) 7

Chicago (St. Rita) 22, @Chicago (Lane) 0

@Oak Park (O.P.-River Forest) 35, Chicago (Curie) 14

Quarterfinals

@Carol Stream (Glenbard North) 27, Rock Island (H.S.) 6

@Burbank (Reavis) 25, East St. Louis (Sr.) 13

Winnetka (New Trier) 6, @Evanston (Twp.) 3

Oak Park (O.P.-River Forest) 6, @Chicago (St. Rita) 0

Semifinals

@Burbank (Reavis) 14, Carol Stream (Glenbard North) 0

Winnetka (New Trier) 21, @Oak Park (O.P.-River Forest) 14

Championship

Burbank (Reavis) 20, Winnetka (New Trier) 7

1983-84 (1A)

Preliminary Round

@Bradford 23, Minonk (M.-Dana-Rutland) 14

Maroa (M.-Forsyth) 14, @Lexington 7

@Mt. Carroll 12, Freeport (Aquin) 6

Walnut 27, @Alexis 3

@Oakland 24, Bement 6

Jacksonville (Routt) 14, @Kincaid (South Fork) 13

@Monmouth (Yorkwood) 37, Avon 0

Concord (Triopia) 42, @Jacksonville (Illinois School for the Deaf) 6

Quarterfinals

@Maroa (M.-Forsyth) 27, Bradford 0

@Walnut 25, Mt. Carroll 0

Oakland 3, @Jacksonville (Routt) 0

Monmouth (Yorkwood) 10, @Concord (Triopia) 0

Semifinals

Maroa (M.-Forsyth) 9, @Walnut 6

@Monmouth (Yorkwood) 44, Oakland 0

Championship

Monmouth (Yorkwood) 12, Maroa (M.-Forsyth) 6 (OT)

1983-84 (2A)

Preliminary Round

@Woodstock (Marian) 61, Hampshire 35

Ottawa (Marquette) 16, @Amboy 12

@Poplar Grove (North Boone) 14, Byron 12

@Polo 20, Stockton 6

Bloomington (Central Catholic) 27, @Villa Grove 6

@Dwight 34, Fairbury (F.-Cropsey) 6

East St. Louis (Assumption) 36, @Williamsville 7

@Hamilton 14, Galva 8

Quarterfinals

Woodstock (Marian) 33, @Ottawa (Marquette) 0

@Polo 50, Poplar Grove (North Boone) 22

@Bloomington (Central Catholic) 15, Dwight 7

@East St. Louis (Assumption) 20, Hamilton 14

Semifinals

@Woodstock (Marian) 26, Polo 0

Bloomington (Central Catholic) 14, @East St. Louis (Assumption) 0

Championship

Woodstock (Marian) 34, Bloomington (Central Catholic) 14

1983-84 (3A)

Preliminary Round

@Addison (Driscoll) 20, Clifton (Central) 6

@Mahomet (M.-Seymour) 26, Fithian (Oakwood) 14

@Normal (University) 28, Dunlap 21

Monmouth (H.S.) 27, @Farmington (East) 15

@Dupo 20, Carlinville 0

Pittsfield 3, @Quincy (Notre Dame) 0

Anna (A.-Jonesboro) 23, @Carterville 16

@Shelbyville 28, Marshall 11

Quarterfinals

Addison (Driscoll) 13, @Mahomet (M.-Seymour) 7

@Monmouth (H.S.) 21, Normal (University) 18

Dupo 8, @Pittsfield 7

@Anna (A.-Jonesboro) 17, Shelbyville 0

Semifinals

@Monmouth (H.S.) 20, Addison (Driscoll) 0

@Anna (A.-Jonesboro) 30, Dupo 6

Championship

Monmouth (H.S.) 26, Anna (A.-Jonesboro) 7

1983-84 (4A)

Preliminary Round

New Lenox (Providence Catholic) 14, @Elmwood Park 12

@Woodstock (H.S.) 20, Elgin (St. Edward) 14 (OT)

Morris 20, @Kewanee (H.S.) 11

Geneseo (Darnall) 12, @Rock Island (Alleman) 7

Washington 27, @Springfield (Griffin) 6

@Jerseyville (Jersey) 7, Roxana 0

@Mt. Zion 34, Effingham (H.S.) 8

Harrisburg 28, @Mt. Carmel 23

Quarterfinals

Woodstock (H.S.) 21, @New Lenox (Providence Catholic) 6

Morris 17, @Geneseo (Darnall) 6

@Washington 28, Jerseyville (Jersey) 18

@Harrisburg 28, Mt. Zion 0

Semifinals

Woodstock (H.S.) 14, @Morris 3

Washington 21, @Harrisburg 3

Championship

Woodstock (H.S.) 41, Washington 28

1983-84 (5A)

Preliminary Round

@Glen Ellyn (Glenbard West) 16, Chicago (Weber) 0

@Belvidere (H.S.) 26, Antioch 13

Lansing (Thornton Fractional South) 20, @Crete (C.-Monee) 14

Chicago (Tilden) 43, @Burbank (Reavis) 38

@Joliet (Catholic Academy) 26, Sterling (H.S.) 21

Peoria (Richwoods) 17, @Galesburg (H.S.) 7

@Bartonville (Limestone) 13, Peoria (H.S.) 7

@Normal (Community) 31, Belleville (West) 8

Quarterfinals

Glen Ellyn (Glenbard West) 22, @Belvidere (H.S.) 16

@Chicago (Tilden) 12, Lansing (Thornton Fractional South) 7

Joliet (Catholic Academy) 28, @Peoria (Richwoods) 21

Bartonville (Limestone) 23, @Normal (Community) 14

Semifinals

Glen Ellyn (Glenbard West) 14, @Chicago (Tilden) 6

@Bartonville (Limestone) 31, Joliet (Catholic Academy) 28

Championship

Glen Ellyn (Glenbard West) 21, Bartonville (Limestone) 7

1983-84 (6A)

Preliminary Round

@Barrington 21, Hoffman Estates (Conant) 0

Evanston (Twp.) 7, @Glenview (Glenbrook South) 6

Addison (A. Trail) 20, @Aurora (West Aurora) 7

LaGrange (Lyons) 9, @Naperville (Central) 8

@Berwyn (Morton West) 8, Chicago (Gordon Tech) 7 (OT)

Chicago (St. Rita) 19, @Dolton (Thornridge) 15

@Romeoville (H.S.) 23, Burbank (St. Laurence) 17 (OT)

East St. Louis (Sr.) 37, @Danville (H.S.) 8

Quarterfinals

Barrington 17, @Evanston (Twp.) 14

Addison (A. Trail) 17, @LaGrange (Lyons) 7

@Chicago (St. Rita) 35, Berwyn (Morton West) 13

@East St. Louis (Sr.) 13, Romeoville (H.S.) 12

Semifinals

@Addison (A. Trail) 13, Barrington 7

@East St. Louis (Sr.) 8, Chicago (St. Rita) 0

Championship

East St. Louis (Sr.) 13, Addison (A. Trail) 0

1984-85 (1A)

Preliminary Round

@Pawnee 12, Concord (Triopia) 6

Jacksonville (Routt) 13, @Meredosia (M.-Chambersburg) 6

@Bloomington (Central Catholic) 34, Flanagan 0

Arcola 27, @Sidell (Jamaica) 6

@Walnut 21, Bradford 0

@Carthage (Hancock Central) 19, Monmouth (Yorkwood) 0

@Lanark 19, Milledgeville 0

Stockton 40, @Kirkland (Hiawatha) 14

Quarterfinals

@Jacksonville (Routt) 28, Pawnee 6

Bloomington (Central Catholic) 17, @Arcola 7

@Carthage (Hancock Central) 52, Walnut 19

Lanark 6, @Stockton 0

Semifinals

Jacksonville (Routt) 10, @Bloomington (Central Catholic) 7

Carthage (Hancock Central) 13, @Lanark 0

Championship

Jacksonville (Routt) 20, Carthage (Hancock Central) 0

1984-85 (2A)

Preliminary Round

Dupo 29, @Casey 16

Maroa (M.-Forsyth) 35, @Bismarck (B.-Henning) 21

@El Paso 17, Dwight 14

Paxton 53, @LeRoy 14

Polo 49, @South Beloit 32

Woodstock (Marian) 14, @Richmond (R.-Burton) 7

@Kewanee (Wethersfield) 26, Prophetstown 14

Amboy 26, @Princeville 0

Quarterfinals

@Maroa (M.-Forsyth) 22, Dupo 21

@Paxton 25, El Paso 0

@Woodstock (Marian) 34, Polo 7

@Amboy 34, Kewanee (Wethersfield) 6

Semifinals

@Paxton 42, Maroa (M.-Forsyth) 28

@Amboy 36, Woodstock (Marian) 27

Championship

Amboy 16, Paxton 7

1984-85 (3A)

Preliminary Round

Anna (A.-Jonesboro) 18, @Johnston City 6

@DuQuoin (H.S.) 8, Breese (Mater Dei) 0

@Pittsfield 51, Piasa (Southwestern) 0

Mahomet (M.-Seymour) 33, @Carlinville 6

@Monmouth (H.S.) 31, Farmington (East) 13

Taylor Ridge (Rockridge) 14, @Princeton 0

@Ottawa (Marquette) 6, Yorkville (H.S.) 0

@Clifton (Central) 34, Herscher 0

Quarterfinals

@Anna (A.-Jonesboro) 13, DuQuoin (H.S.) 6

Pittsfield 16, @Mahomet (M.-Seymour) 6

Monmouth (H.S.) 33, @Taylor Ridge (Rockridge) 18

Ottawa (Marquette) 25, @Clifton (Central) 8

Semifinals

Anna (A.-Jonesboro) 40, @Pittsfield 7

@Ottawa (Marquette) 38, Monmouth (H.S.) 27

Championship

Anna (A.-Jonesboro) 24, Ottawa (Marquette) 22

1984-85 (4A)

Preliminary Round

@Bethalto (Civic Memorial) 35, Salem 7

Mt. Carmel 38, @Charleston 16

@Lincoln 10, Springfield (Griffin) 6

@Morris 22, Metamora 3

@Lisle (Benet Academy) 24, Chicago (Sullivan) 0

@Calumet City (Thornton Fractional North) 14, Chicago (Harper) 6

New Lenox (Providence Catholic) 22, @Richton Park (Rich South) 21

Rock Island (Alleman) 19, @Sterling (H.S.) 14

Quarterfinals

Bethalto (Civic Memorial) 15, @Mt. Carmel 0

@Morris 16, Lincoln 0

Lisle (Benet Academy) 12, @Calumet City (Thornton Fractional North) 0

@Rock Island (Alleman) 21, New Lenox (Providence Catholic) 14

Semifinals

Morris 27, @Bethalto (Civic Memorial) 7

Lisle (Benet Academy) 15, @Rock Island (Alleman) 14

Championship

Morris 31, Lisle (Benet Academy) 14

1984-85 (5A)

Preliminary Round

Gurnee (Warren) 30, @Crystal Lake (South) 0

@Deerfield (H.S.) 21, Chicago (Collins) 0

@Bensenville (Fenton) 27, Chicago (Tilden) 6

Wheaton (North) 26, @Chicago (Lindblom) 6

@Joliet (Catholic Academy) 36, Chicago (Julian) 0

@Orland Park (Sandburg) 20, Chicago (South Shore) 6

Chicago Heights (Marian) 13, @Champaign (Centennial) 0

Peoria (Richwoods) 27, @Mt. Vernon (H.S.) 0

Quarterfinals

Deerfield (H.S.) 28, @Gurnee (Warren) 0

Bensenville (Fenton) 7, @Wheaton (North) 0

Joliet (Catholic Academy) 22, @Orland Park (Sandburg) 13

@Peoria (Richwoods) 13, Chicago Heights (Marian) 7

Semifinals

Deerfield (H.S.) 43, @Bensenville (Fenton) 22

@Peoria (Richwoods) 27, Joliet (Catholic Academy) 15

Championship

Peoria (Richwoods) 21, Deerfield (H.S.) 14

1984-85 (6A)

Preliminary Round

Elgin (H.S.) 38, @Rockford (Jefferson) 13

Buffalo Grove 21, @Mt. Prospect (Prospect) 14

Romeoville (H.S.) 57, @Chicago Heights (Bloom Twp.) 37

@East St. Louis (Sr.) 35, Aurora (West Aurora) 13

@Evanston (Twp.) 28, Chicago (Whitney Young) 0

@Oak Park (O.P.-River Forest) 24, Chicago (Curie) 14

@Downers Grove (South) 21, Chicago (St. Rita) 0

Burbank (St. Laurence) 26, @Chicago (Bogan) 8

Quarterfinals

@Buffalo Grove 33, Elgin (H.S.) 12

East St. Louis (Sr.) 30, @Romeoville (H.S.) 13

@Oak Park (O.P.-River Forest) 14, Evanston (Twp.) 7

Downers Grove (South) 6, @Burbank (St. Laurence) 0

Semifinals

@East St. Louis (Sr.) 35, Buffalo Grove 12

@Downers Grove (South) 20, Oak Park (O.P.-River Forest) 6

Championship

East St. Louis (Sr.) 38, Downers Grove (South) 6