Boys Football Playoff Scores

* Last updated at 10:16 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1974-75 (1A)

Preliminary Round

Genoa (G.-Kingston) 7, @Milledgeville 6

LaMoille 18, @Princeville 12 (OT)

@Flanagan 56, Cullom (Tri-Point) 0

@Stronghurst (Southern) 26, Table Grove (VIT) 8

@Casey 10, Broadlands (ABL) 7

@Villa Grove 14, Jacksonville (Routt) 12

@Kincaid (South Fork) 6, New Berlin 0

Concord (Triopia) 45, @Illiopolis 0

Quarterfinals

Genoa (G.-Kingston) 10, @LaMoille 0

Flanagan 46, @Stronghurst (Southern) 12

@Villa Grove 18, Casey 16

@Concord (Triopia) 32, Kincaid (South Fork) 0

Semifinals

Flanagan 37, @Genoa (G.-Kingston) 7

@Concord (Triopia) 14, Villa Grove 0

Championship

Flanagan 13, Concord (Triopia) 8

1974-75 (2A)

Preliminary Round

Galva 29, @Eureka 21

@Sherrard 33, Stockton 8

@Stillman Valley 21, Freeport (Aquin) 7

@Alexis 21, Oneida (ROVA) 0

Watseka 51, @LeRoy 7

@Petersburg (PORTA) 14, Carthage (Hancock Central) 9

Eldorado 8, @Carlinville 6

@Decatur (St. Teresa) 20, Gillespie 3

Quarterfinals

@Sherrard 47, Galva 6

@Alexis 7, Stillman Valley 0

Watseka 60, @Petersburg (PORTA) 8

@Decatur (St. Teresa) 33, Eldorado 0

Semifinals

@Alexis 10, Sherrard 9 (2 OT)

@Decatur (St. Teresa) 20, Watseka 8

Championship

Decatur (St. Teresa) 15, Alexis 6

1974-75 (3A)

Preliminary Round

Elmhurst (Immaculate Conception) 14, @Lisle (Sr.) 7

@Gurnee (Warren) 7, Rockton (Hononegah) 0

@West Chicago (H.S.) 20, Wauconda 14

@Geneseo (Darnall) 37, Aurora (Central Catholic) 22

@Sparta 6, Alton (Marquette) 3

@Mt. Carmel 14, Mt. Zion 13

Quincy (Catholic Boys) 22, @Taylorville 6

@Morton 28, Momence 14

Quarterfinals

Elmhurst (Immaculate Conception) 22, @Gurnee (Warren) 10

West Chicago (H.S.) 3, @Geneseo (Darnall) 0

@Mt. Carmel 32, Sparta 16

Quincy (Catholic Boys) 10, @Morton 8

Semifinals

@West Chicago (H.S.) 20, Elmhurst (Immaculate Conception) 0

Mt. Carmel 3, @Quincy (Catholic Boys) 0 (OT)

Championship

West Chicago (H.S.) 32, Mt. Carmel 0

1974-75 (4A)

Preliminary Round

@Lansing (Thornton Fractional South) 17, Norridge (Ridgewood) 7

@Rockford (East) 30, Belvidere (H.S.) 13

@Joliet (Catholic Academy) 22, Tinley Park (H.S.) 8

Barrington 34, @Glen Ellyn (Glenbard South) 19

Centralia (H.S.) 32, @Mascoutah 7

@Mattoon 38, Mt. Vernon (H.S.) 21

@Peoria (H.S.) 54, Granite City (North) 21

Normal (Community) 49, @Sterling (H.S.) 26

Quarterfinals

@Rockford (East) 28, Lansing (Thornton Fractional South) 0

@Barrington 28, Joliet (Catholic Academy) 20

@Mattoon 32, Centralia (H.S.) 6

@Normal (Community) 14, Peoria (H.S.) 10

Semifinals

Rockford (East) 31, @Barrington 7

@Normal (Community) 27, Mattoon 22

Championship

Rockford (East) 34, Normal (Community) 15

1974-75 (5A)

Preliminary Round

@Villa Park (Willowbrook) 21, Skokie (Niles West) 3

@Arlington Heights (St. Viator) 19, Deerfield (H.S.) 8

Northbrook (Glenbrook North) 7, @Evanston (Twp.) 6

Franklin Park (East Leyden) 14, @Schaumburg (H.S.) 8

@Flossmoor (Homewood-F.) 9, Country Club Hills (Hillcrest) 8

Chicago (Gordon Tech) 22, @Hinsdale (Central) 14

@East St. Louis (Sr.) 34, Quincy (Sr.) 21

@Naperville (Central) 19, Glen Ellyn (Glenbard West) 14

Quarterfinals

Villa Park (Willowbrook) 22, @Arlington Heights (St. Viator) 6

Northbrook (Glenbrook North) 13, @Franklin Park (East Leyden) 0

@Chicago (Gordon Tech) 17, Flossmoor (Homewood-F.) 16

East St. Louis (Sr.) 35, @Naperville (Central) 0

Semifinals

@Northbrook (Glenbrook North) 26, Villa Park (Willowbrook) 7

@East St. Louis (Sr.) 46, Chicago (Gordon Tech) 0

Championship

Northbrook (Glenbrook North) 19, East St. Louis (Sr.) 13 (OT)

1975-76 (1A)

Preliminary Round

Stronghurst (Southern) 40, @Annawan 6

@Princeville 40, Forrest (F.-Strawn-Wing) 8

Milledgeville 31, @Genoa (G.-Kingston) 0

Mackinaw (Deer Creek-M.) 38, @Milford 0

@Carterville 49, Greenfield 7

@Newman 26, Fithian (Oakwood) 0

Concord (Triopia) 46, @Virginia 0

@Macon 9, Broadlands (ABL) 6

Quarterfinals

Princeville 26, @Stronghurst (Southern) 24

@Mackinaw (Deer Creek-M.) 10, Milledgeville 8

Carterville 20, @Newman 6

@Concord (Triopia) 24, Macon 0

Semifinals

Princeville 26, @Mackinaw (Deer Creek-M.) 3

@Concord (Triopia) 38, Carterville 6

Championship

Concord (Triopia) 36, Princeville 6

1975-76 (2A)

Preliminary Round

@Stockton 18, Forreston 0

Sherrard 42, @Fulton (H.S.) 20

Bushnell (B.-Prairie City) 20, @Hamilton 0

Eureka 28, @Aledo 14

@Colfax (Octavia) 24, Carlinville 0

@Danville (Schlarman) 35, Mahomet (M.-Seymour) 34 (3 OT)

Dupo 20, @Marshall 0

@Decatur (St. Teresa) 46, Gillespie 0

Quarterfinals

Stockton 8, @Sherrard 0

@Eureka 20, Bushnell (B.-Prairie City) 6

@Danville (Schlarman) 7, Colfax (Octavia) 6

Decatur (St. Teresa) 33, @Dupo 0

Semifinals

Stockton 8, @Eureka 7

@Decatur (St. Teresa) 45, Danville (Schlarman) 0

Championship

Decatur (St. Teresa) 35, Stockton 0

1975-76 (3A)

Preliminary Round

Geneseo (Darnall) 29, @Harvard 7

@Aurora (Marmion Academy) 21, New Lenox (Providence Catholic) 0

@Geneva 20, Aurora (Central Catholic) 0

@Rochelle 12, Lisle (Sr.) 6

@Metamora 41, Alton (Marquette) 28

@Kankakee (McNamara) 26, Vandalia 6

@Newton 24, Sparta 6

East St. Louis (Lincoln) 33, @Carmi 10

Quarterfinals

@Geneseo (Darnall) 15, Aurora (Marmion Academy) 14

Geneva 21, @Rochelle 14

Metamora 31, @Kankakee (McNamara) 8

@East St. Louis (Lincoln) 32, Newton 19

Semifinals

Geneva 12, @Geneseo (Darnall) 0

Metamora 14, @East St. Louis (Lincoln) 12

Championship

Metamora 25, Geneva 7

1975-76 (4A)

Preliminary Round

@Zion (Z.-Benton) 28, Fox Lake (Grant) 6

@Naperville (Central) 17, Norridge (Ridgewood) 14

@Country Club Hills (Hillcrest) 40, Roselle (Lake Park) 7

Joliet (Catholic Academy) 20, @Bradley (B.-Bourbonnais) 7

@LaSalle (L.-Peru) 22, Danville (H.S.) 7

@Peoria (Manual) 34, Sterling (H.S.) 2

@Carbondale (H.S.) 16, Mascoutah 0

@Springfield (Griffin) 9, Lincoln 8

Quarterfinals

@Naperville (Central) 24, Zion (Z.-Benton) 14

@Joliet (Catholic Academy) 20, Country Club Hills (Hillcrest) 16

LaSalle (L.-Peru) 22, @Peoria (Manual) 6

@Springfield (Griffin) 33, Carbondale (H.S.) 6

Semifinals

@Joliet (Catholic Academy) 20, Naperville (Central) 8

@Springfield (Griffin) 12, LaSalle (L.-Peru) 0

Championship

Joliet (Catholic Academy) 34, Springfield (Griffin) 14

1975-76 (5A)

Preliminary Round

@Wilmette (Loyola Academy) 33, Park Ridge (Maine South) 6

@Arlington Heights (Hersey) 27, Arlington Heights (St. Viator) 14

Deerfield (H.S.) 35, @Glenview (Glenbrook South) 7

Glen Ellyn (Glenbard West) 16, @Schaumburg (H.S.) 13

Belleville (West) 27, @Orland Park (Sandburg) 19

Villa Park (Willowbrook) 35, @Flossmoor (Homewood-F.) 7

@Rock Island (Alleman) 23, Edwardsville (H.S.) 7

@Rockford (Boylan Catholic) 34, St. Charles (H.S.) 7

Quarterfinals

Wilmette (Loyola Academy) 10, @Arlington Heights (Hersey) 3

Deerfield (H.S.) 12, @Glen Ellyn (Glenbard West) 0

@Villa Park (Willowbrook) 14, Belleville (West) 7

@Rockford (Boylan Catholic) 13, Rock Island (Alleman) 7

Semifinals

@Deerfield (H.S.) 35, Wilmette (Loyola Academy) 13

@Rockford (Boylan Catholic) 21, Villa Park (Willowbrook) 13

Championship

Deerfield (H.S.) 14, Rockford (Boylan Catholic) 7

1976-77 (1A)

Preliminary Round

Hampshire 34, @Durand 14

@Cambridge 21, Stronghurst (Southern) 20

Maroa (M.-Forsyth) 34, @Milford 14

@Chenoa 32, Buda (Western) 21

@Catlin 24, Newman 12

@Argenta (A.-Oreana) 29, Cerro Gordo 14

Concord (Triopia) 48, @Meredosia (M.-Chambersburg) 0

Williamsville 10, @Pawnee 6

Quarterfinals

@Hampshire 28, Cambridge 8

@Maroa (M.-Forsyth) 43, Chenoa 18

@Argenta (A.-Oreana) 28, Catlin 12

Concord (Triopia) 46, @Williamsville 0

Semifinals

Hampshire 33, @Maroa (M.-Forsyth) 30

@Concord (Triopia) 14, Argenta (A.-Oreana) 13

Championship

Hampshire 47, Concord (Triopia) 6

1976-77 (2A)

Preliminary Round

@Fulton (H.S.) 28, East Dubuque 6

@Forreston 10, Rockton (Hononegah) 6

Princeville 18, @Dunlap 12

@Monmouth (H.S.) 28, Stockton 24

Hamilton 21, @Beardstown 0

Gibson City 29, @Tuscola 22

Arcola 40, @Marshall 14

@Gillespie 21, Carterville 0

Quarterfinals

Fulton (H.S.) 20, @Forreston 14

Monmouth (H.S.) 26, @Princeville 22

Hamilton 15, @Gibson City 8

Gillespie 19, @Arcola 6

Semifinals

Fulton (H.S.) 47, @Monmouth (H.S.) 14

Gillespie 14, @Hamilton 13

Championship

Fulton (H.S.) 8, Gillespie 0 (OT)

1976-77 (3A)

Preliminary Round

@Lisle (Benet Academy) 18, Dundee 0

@Sycamore (H.S.) 14, Elmhurst (Immaculate Conception) 6

@Lisle (Sr.) 38, Melrose Park (Walther Lutheran) 6

@Geneseo (Darnall) 34, New Lenox (Providence Catholic) 6

@Murphysboro 16, Mt. Carmel 12

@Roxana 17, Charleston 7

@Vandalia 29, Herscher 12

@Metamora 22, Momence 21

Quarterfinals

@Sycamore (H.S.) 12, Lisle (Benet Academy) 0

@Geneseo (Darnall) 35, Lisle (Sr.) 6

@Roxana 38, Murphysboro 7

@Metamora 37, Vandalia 14

Semifinals

@Geneseo (Darnall) 25, Sycamore (H.S.) 6

@Metamora 13, Roxana 8

Championship

Geneseo (Darnall) 20, Metamora 12

1976-77 (4A)

Preliminary Round

@Zion (Z.-Benton) 29, Woodstock (H.S.) 28

@Rockford (Boylan Catholic) 35, Barrington 28

@Roselle (Lake Park) 28, Joliet (Central) 22

@Joliet (Catholic Academy) 28, Country Club Hills (Hillcrest) 14

Carol Stream (Glenbard North) 22, @Richton Park (Rich South) 8

Wheaton (W.-Warrenville) 7, @Streator (Twp.) 6

@Danville (H.S.) 28, Herrin (H.S.) 7

@Peoria (Manual) 26, Normal (Community) 14

Quarterfinals

@Rockford (Boylan Catholic) 43, Zion (Z.-Benton) 13

@Joliet (Catholic Academy) 34, Roselle (Lake Park) 14

@Wheaton (W.-Warrenville) 28, Carol Stream (Glenbard North) 12

Danville (H.S.) 35, @Peoria (Manual) 8

Semifinals

@Joliet (Catholic Academy) 8, Rockford (Boylan Catholic) 7

@Danville (H.S.) 14, Wheaton (W.-Warrenville) 0

Championship

Joliet (Catholic Academy) 16, Danville (H.S.) 8

1976-77 (5A)

Preliminary Round

@Winnetka (New Trier East) 35, Arlington Heights (St. Viator) 8

@Arlington Heights (Hersey) 15, Chicago (Brother Rice) 14

Burbank (St. Laurence) 9, @Northbrook (Glenbrook North) 0

@Villa Park (Willowbrook) 28, Park Ridge (Maine South) 13

@Glen Ellyn (Glenbard West) 31, Burbank (Reavis) 7

Aurora (East) 41, @Blue Island (Eisenhower) 13

@Belleville (West) 23, Galesburg (H.S.) 11

Elk Grove Village (E.G.) 20, @Elgin (H.S.) 12

Quarterfinals

Winnetka (New Trier East) 18, @Arlington Heights (Hersey) 7

@Burbank (St. Laurence) 22, Villa Park (Willowbrook) 0

Glen Ellyn (Glenbard West) 20, @Aurora (East) 7

Belleville (West) 24, @Elk Grove Village (E.G.) 21

Semifinals

@Burbank (St. Laurence) 21, Winnetka (New Trier East) 0

Glen Ellyn (Glenbard West) 13, @Belleville (West) 10

Championship

Burbank (St. Laurence) 22, Glen Ellyn (Glenbard West) 21 (OT)

1977-78 (1A)

Preliminary Round

@Genoa (G.-Kingston) 27, Milledgeville 0

@Monmouth (Yorkwood) 6, Buda (Western) 0 (2 OT)

Winnetka (North Shore Country Day) 12, @Reddick (RUCE) 8

Argenta (A.-Oreana) 14, @Minonk (M.-Dana-Rutland) 3

Arcola 20, @Catlin 6

@Macon 20, Auburn 6

@Cerro Gordo 36, Pawnee 0

@Jacksonville (Routt) 41, Jacksonville (Illinois School for the Deaf) 0

Quarterfinals

Genoa (G.-Kingston) 13, @Monmouth (Yorkwood) 9

Winnetka (North Shore Country Day) 24, @Argenta (A.-Oreana) 22 (OT)

@Arcola 21, Macon 0

@Jacksonville (Routt) 19, Cerro Gordo 0

Semifinals

Genoa (G.-Kingston) 28, @Winnetka (North Shore Country Day) 14

@Arcola 7, Jacksonville (Routt) 0

Championship

Genoa (G.-Kingston) 18, Arcola 0

1977-78 (2A)

Preliminary Round

@Stockton 17, Polo 0

@Monmouth (H.S.) 6, Rushville 0

@Alexis 12, Tremont 7

@Sterling (Newman Central Catholic) 18, Princeville 12

Nokomis 35, @Gibson City 14

@Mahomet (M.-Seymour) 32, Martinsville 20

@Hamilton 12, Staunton 6

Dupo 21, @Carterville 14

Quarterfinals

Stockton 46, @Monmouth (H.S.) 38

Alexis 15, @Sterling (Newman Central Catholic) 14

Mahomet (M.-Seymour) 41, @Nokomis 14

Hamilton 26, @Dupo 20 (OT)

Semifinals

Stockton 14, @Alexis 0

Mahomet (M.-Seymour) 47, @Hamilton 6

Championship

Mahomet (M.-Seymour) 19, Stockton 0

1977-78 (3A)

Preliminary Round

Lisle (Benet Academy) 27, @Aurora (Central Catholic) 6

Geneva 28, @Harvard 13

@Kankakee (McNamara) 15, Herscher 6

Geneseo (Darnall) 18, @Rochelle 6

Murphysboro 42, @Lawrenceville 14

@Charleston 49, McLeansboro 7

@Taylorville 15, Mascoutah 0

@Metamora 29, Lisle (Sr.) 0

Quarterfinals

@Geneva 30, Lisle (Benet Academy) 28

@Geneseo (Darnall) 55, Kankakee (McNamara) 8

Charleston 28, @Murphysboro 21

@Metamora 44, Taylorville 0

Semifinals

@Geneseo (Darnall) 21, Geneva 14

Metamora 18, @Charleston 6

Championship

Geneseo (Darnall) 34, Metamora 0

1977-78 (4A)

Preliminary Round

@Machesney Park (Harlem) 21, Gurnee (Warren) 14

@Woodstock (H.S.) 28, Lake Forest (H.S.) 6

@Glen Ellyn (Glenbard South) 28, Elmwood Park 6

@Joliet (Catholic Academy) 42, Crete (C.-Monee) 8

Danville (H.S.) 23, @Centralia (H.S.) 21

@Springfield (Griffin) 34, Bloomington (H.S.) 14

@Evergreen Park 16, Streator (Twp.) 15

@LaSalle (L.-Peru) 28, Peoria (Manual) 7

Quarterfinals

@Woodstock (H.S.) 33, Machesney Park (Harlem) 0

@Joliet (Catholic Academy) 20, Glen Ellyn (Glenbard South) 3

Springfield (Griffin) 20, @Danville (H.S.) 14 (OT)

@LaSalle (L.-Peru) 14, Evergreen Park 6

Semifinals

@Joliet (Catholic Academy) 26, Woodstock (H.S.) 7

LaSalle (L.-Peru) 22, @Springfield (Griffin) 12

Championship

Joliet (Catholic Academy) 30, LaSalle (L.-Peru) 6

1977-78 (5A)

Preliminary Round

@Burbank (St. Laurence) 35, Park Ridge (Maine East) 0

@Elk Grove Village (E.G.) 16, Barrington 13

@River Grove (Holy Cross) 7, Palatine (Fremd) 0

@Deerfield (H.S.) 9, Mt. Prospect (Prospect) 0

Franklin Park (East Leyden) 8, @Glen Ellyn (Glenbard West) 7

@Elgin (H.S.) 32, Oak Park (O.P.-River Forest) 6

Dolton (Thornridge) 16, @Burbank (Reavis) 8

East St. Louis (Sr.) 33, @Moline (H.S.) 26

Quarterfinals

Burbank (St. Laurence) 34, @Elk Grove Village (E.G.) 15

@Deerfield (H.S.) 29, River Grove (Holy Cross) 0

Franklin Park (East Leyden) 28, @Elgin (H.S.) 6

@East St. Louis (Sr.) 14, Dolton (Thornridge) 12

Semifinals

Deerfield (H.S.) 14, @Burbank (St. Laurence) 0

Franklin Park (East Leyden) 36, @East St. Louis (Sr.) 13

Championship

Franklin Park (East Leyden) 8, Deerfield (H.S.) 0

1978-79 (1A)

Preliminary Round

Jacksonville (Routt) 18, @Pawnee 6

Pleasant Hill 34, @Virginia 14

Arcola 14, @Assumption 0

@Catlin 23, Bement 12

Hampshire 20, @Mt. Carroll 12

@Tiskilwa 20, Cambridge 13

@Colfax (Octavia) 40, Chatsworth 19

Stronghurst (Southern) 25, @Minonk (M.-Dana-Rutland) 22 (OT)

Quarterfinals

Jacksonville (Routt) 20, @Pleasant Hill 12

@Arcola 27, Catlin 12

@Hampshire 22, Tiskilwa 12

@Stronghurst (Southern) 18, Colfax (Octavia) 0

Semifinals

Arcola 14, @Jacksonville (Routt) 8

Hampshire 40, @Stronghurst (Southern) 36

Championship

Arcola 42, Hampshire 14

1978-79 (2A)

Preliminary Round

Carterville 6, @Marshall 0

@Carlinville 37, Dupo 28

Beardstown 16, @Tolono (Unity) 7

Hamilton 21, @Havana 20

@Sherrard 34, Wyoming 0

Stockton 38, @Oregon 7

@Fulton (H.S.) 20, Polo 6

@Paxton 15, Princeville 6

Quarterfinals

Carlinville 14, @Carterville 6

Beardstown 19, @Hamilton 13

@Stockton 22, Sherrard 0

Fulton (H.S.) 22, @Paxton 16

Semifinals

Carlinville 8, @Beardstown 7 (OT)

Stockton 15, @Fulton (H.S.) 0

Championship

Stockton 9, Carlinville 0

1978-79 (3A)

Preliminary Round

@Murphysboro 28, Alton (Marquette) 3

@Charleston 26, Olney (East Richland) 12

@Kankakee (McNamara) 27, Chatham (Glenwood) 14

McLeansboro 27, @Effingham (H.S.) 21

Geneseo (Darnall) 20, @Rockton (Hononegah) 0

@Elmhurst (Immaculate Conception) 31, New Lenox (Providence Catholic) 16

@Yorkville (H.S.) 28, Metamora 6

@Sycamore (H.S.) 47, Lisle (Sr.) 0

Quarterfinals

@Charleston 39, Murphysboro 0

Kankakee (McNamara) 36, @McLeansboro 12

@Geneseo (Darnall) 21, Elmhurst (Immaculate Conception) 16

@Sycamore (H.S.) 22, Yorkville (H.S.) 21

Semifinals

@Kankakee (McNamara) 7, Charleston 0

@Geneseo (Darnall) 25, Sycamore (H.S.) 8

Championship

Geneseo (Darnall) 14, Kankakee (McNamara) 7

1978-79 (4A)

Preliminary Round

Peoria (Manual) 18, @Canton 12

LaSalle (L.-Peru) 18, @Peoria (Woodruff) 12

Springfield (Griffin) 33, @Roxana 7

@Danville (H.S.) 56, Harrisburg 7

Olympia Fields (Rich Central) 40, @Kankakee (Westview) 34

@Joliet (Catholic Academy) 22, West Chicago (H.S.) 0

@Lake Forest (H.S.) 22, Wheaton (North) 0

Crystal Lake (Central) 20, @Gurnee (Warren) 13

Quarterfinals

@LaSalle (L.-Peru) 14, Peoria (Manual) 0

Danville (H.S.) 16, @Springfield (Griffin) 6

Joliet (Catholic Academy) 26, @Olympia Fields (Rich Central) 0

Lake Forest (H.S.) 26, @Crystal Lake (Central) 13

Semifinals

LaSalle (L.-Peru) 28, @Danville (H.S.) 19

Joliet (Catholic Academy) 33, @Lake Forest (H.S.) 0

Championship

Joliet (Catholic Academy) 25, LaSalle (L.-Peru) 0

1978-79 (5A)

Preliminary Round

@East St. Louis (Sr.) 35, Rock Island (H.S.) 0

Chicago (St. Rita) 22, @Villa Park (Willowbrook) 0

@LaGrange (Lyons) 31, Darien (Hinsdale South) 8

@Oak Lawn (Richards) 14, Palos Heights (Shepard) 3

@Buffalo Grove 24, Arlington Heights (St. Viator) 20

@Freeport (H.S.) 23, Palatine (Fremd) 6

@Arlington Heights (Forest View) 15, Aurora (West Aurora) 9

@Glenview (Glenbrook South) 35, Winnetka (New Trier East) 14

Quarterfinals

@Chicago (St. Rita) 48, East St. Louis (Sr.) 12

@Oak Lawn (Richards) 20, LaGrange (Lyons) 17

Buffalo Grove 23, @Freeport (H.S.) 7

Arlington Heights (Forest View) 21, @Glenview (Glenbrook South) 14

Semifinals

@Chicago (St. Rita) 28, Oak Lawn (Richards) 0

Buffalo Grove 20, @Arlington Heights (Forest View) 14

Championship

Chicago (St. Rita) 15, Buffalo Grove 9

1979-80 (1A)

Preliminary Round

@Hampshire 20, Genoa (G.-Kingston) 7

@Alexis 28, Walnut 6

@Stronghurst (Southern) 24, Table Grove (VIT) 0

Milledgeville 24, @Buda (Western) 8

@Argenta (A.-Oreana) 17, Forrest (F.-Strawn-Wing) 8

Chenoa 8, @Macon 7

New Berlin 3, @Jacksonville (Routt) 0

Catlin 35, @Atwood (A.-Hammond) 8

Quarterfinals

Hampshire 32, @Alexis 14

Stronghurst (Southern) 20, @Milledgeville 13

@Chenoa 21, Argenta (A.-Oreana) 7

@Catlin 28, New Berlin 12

Semifinals

Hampshire 26, @Stronghurst (Southern) 16

Chenoa 47, @Catlin 15

Championship

Hampshire 34, Chenoa 8

1979-80 (2A)

Preliminary Round

@Stockton 28, Rockton (Hononegah) 22 (3 OT)

Amboy 20, @Forreston 17 (OT)

@Princeville 9, Cuba 0

@Yorkville (H.S.) 20, Paxton 14

@Decatur (St. Teresa) 22, Havana 14

Knoxville 12, @Carthage (Hancock Central) 7

East St. Louis (Assumption) 20, @Carlinville 9

Marshall 12, @Christopher 0

Quarterfinals

@Amboy 38, Stockton 16

Princeville 28, @Yorkville (H.S.) 6

Decatur (St. Teresa) 42, @Knoxville 0

@Marshall 22, East St. Louis (Assumption) 14

Semifinals

Amboy 41, @Princeville 14

Decatur (St. Teresa) 26, @Marshall 13

Championship

Decatur (St. Teresa) 36, Amboy 12

1979-80 (3A)

Preliminary Round

Lisle (Benet Academy) 34, @Aurora (Central Catholic) 7

@Morris 29, Lisle (Sr.) 10

@Geneseo (Darnall) 28, Herscher 6

@Macomb 27, Alton (Marquette) 6

@Metamora 26, Mt. Zion 6

Mascoutah 23, @Taylorville 14

Charleston 46, @Mt. Carmel 14

@Harrisburg 27, Murphysboro 7

Quarterfinals

Morris 21, @Lisle (Benet Academy) 6

Geneseo (Darnall) 30, @Macomb 13

@Mascoutah 21, Metamora 0

@Charleston 35, Harrisburg 14

Semifinals

Morris 14, @Geneseo (Darnall) 8

Mascoutah 21, @Charleston 15

Championship

Mascoutah 7, Morris 6

1979-80 (4A)

Preliminary Round

@Algonquin (Jacobs) 13, Lake Forest (H.S.) 7

Antioch 14, @Rockford (Boylan Catholic) 7

Norridge (Ridgewood) 40, @Chicago (Sullivan) 8

@Wheaton (North) 37, Chicago (Simeon) 22

@Olympia Fields (Rich Central) 35, Lockport (Twp.) 20

@LaSalle (L.-Peru) 64, Park Forest (Rich East) 19

@Peoria (Richwoods) 13, Champaign (Central) 0

Belleville (Althoff Catholic) 27, @Springfield (Griffin) 14

Quarterfinals

@Antioch 35, Algonquin (Jacobs) 12

Wheaton (North) 28, @Norridge (Ridgewood) 0

@LaSalle (L.-Peru) 22, Olympia Fields (Rich Central) 14

@Belleville (Althoff Catholic) 33, Peoria (Richwoods) 7

Semifinals

@Wheaton (North) 14, Antioch 6

LaSalle (L.-Peru) 14, @Belleville (Althoff Catholic) 7

Championship

Wheaton (North) 14, LaSalle (L.-Peru) 6

1979-80 (5A)

Preliminary Round

@Deerfield (H.S.) 22, Palatine (Fremd) 0

@Elk Grove Village (E.G.) 28, Des Plaines (Maine West) 6

Oak Park (Fenwick) 26, @Chicago (Schurz) 8

@Burbank (St. Laurence) 24, Chicago (Robeson) 6

@Elgin (Larkin) 15, Franklin Park (East Leyden) 8

@Moline (H.S.) 14, Glen Ellyn (Glenbard West) 7

Oak Lawn (Richards) 12, @Chicago (Marist) 7

East St. Louis (Sr.) 36, @New Lenox (Lincoln-Way) 0

Quarterfinals

Deerfield (H.S.) 14, @Elk Grove Village (E.G.) 0

Burbank (St. Laurence) 14, @Oak Park (Fenwick) 6

Elgin (Larkin) 16, @Moline (H.S.) 14

@East St. Louis (Sr.) 38, Oak Lawn (Richards) 6

Semifinals

@Burbank (St. Laurence) 17, Deerfield (H.S.) 14

@East St. Louis (Sr.) 21, Elgin (Larkin) 15

Championship

East St. Louis (Sr.) 20, Burbank (St. Laurence) 14