Boys Football Season Summaries

* Last updated at 12:31 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1974-75 Class 1A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flanagan Q 1 12 0   Roger Zehr
Concord (Triopia) Q 2 11 1   Don Kemp
Broadlands (ABL) Q         Scott Mayer
Casey Q   10 1   Robert Durham
Cullom (Tri-Point) Q   7 2   Dick Finley
Genoa (G.-Kingston) Q   11 1   Dave Russell
Illiopolis Q   7 3   Jerry Smalling
Jacksonville (Routt) Q   8 2   Dan Bowman
Kincaid (South Fork) Q   10 1   Larry Smith
LaMoille Q         Blake Oleson
Milledgeville Q   8 1 1 Les Snow
New Berlin Q   8 2   Woody Chessman
Princeville Q   8 2   Tom Bruna
Stronghurst (Southern) Q         Will Bavery
Table Grove (VIT) Q   8 3   Nelson Snowden
Villa Grove Q   8 4   Russ Ghere

1974-75 Class 2A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Decatur (St. Teresa) Q 1 13 0   Ed Boehm
Alexis Q 2 11 2   John Elder
Carlinville Q   8 2   William Schuetze
Carthage (Hancock Central) Q   8 2   Ed Test
Eldorado Q   7 4   Al Adams
Eureka Q   9 2   Jim Sanders
Freeport (Aquin) Q   6 2 1 Greg Timlin
Galva Q   8 1   Dick Martoglio
Gillespie Q   8 2   Don Dobrino
LeRoy Q   9 1   John Fippinger
Oneida (ROVA) Q   8 2   Bill Whalen
Petersburg (PORTA) Q   7 4   Jack Coil
Sherrard Q   11 1   Wayne DeSutter
Stillman Valley Q   10 2   William Ferris
Stockton Q   7 2   John O'Boyle
Watseka Q   10 2   Gordon McKenzie

1974-75 Class 3A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
West Chicago (H.S.) Q 1 13 0   Paul Unruh
Mt. Carmel Q 2 11 2   Larry Davis
Alton (Marquette) Q   9 1   John Rogers
Aurora (Central Catholic) Q   8 2   Mike Dunn
Elmhurst (Immaculate Conception) Q   9 3   Jack Lewis
Geneseo (Darnall) Q   9 2   Bob Reade
Gurnee (Warren) Q   9 2   Mike Kunkle
Lisle (Sr.) Q   7 3   G.C. Nalley
Momence Q   9 1   Jack Cherry
Morton Q         Gene Muzzarelli
Mt. Zion Q   6 3 1 Bob Herrmann
Quincy (Catholic Boys) Q   12 1   John Rodeman
Rockton (Hononegah) Q   9 1   Robert “Butch” Maloney
Sparta Q   9 2   Gary Schopp
Taylorville Q   8 2   Don Anderson
Wauconda Q         Fred Loffredo

1974-75 Class 4A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rockford (East) Q 1 13 0   Bob Pellant
Normal (Community) Q 2 12 1   Dick Tharp
Barrington Q   11 1   Bill Graham
Belvidere (H.S.) Q   8 2   Doug Chapman
Centralia (H.S.) Q   9 2   Don Smith
Glen Ellyn (Glenbard South) Q         Kurt Anderson
Granite City (North) Q         Tom Wyrostek
Joliet (Catholic Academy) Q   7 4   Gordon Gillespie
Lansing (Thornton Fractional South) Q   8 3   Joe DeSoto
Mascoutah Q   8 1   Fred VonderLinden
Mattoon Q         Bill Bess
Mt. Vernon (H.S.) Q   8 2   Les Feuquay
Norridge (Ridgewood) Q   9 1   Mike Mariani
Peoria (H.S.) Q   10 1   Larry Lavery
Sterling (H.S.) Q   7 2   Jim Scott
Tinley Park (H.S.) Q   7 3   J. Fredenberger

1974-75 Class 5A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Northbrook (Glenbrook North) Q 1 12 0   Harold Samorian
East St. Louis (Sr.) Q 2 12 1   Cornelius Perry
Arlington Heights (St. Viator) Q   9 2   Jim Lyne
Chicago (Gordon Tech) Q   11 2   Tom Winiecki
Country Club Hills (Hillcrest) Q   8 1   Robert Binette
Deerfield (H.S.) Q   7 3   Paul Adams
Evanston (Twp.) Q   7 2   Murney Lazier
Flossmoor (Homewood-F.) Q   9 2   Bob Lombardi
Franklin Park (East Leyden) Q   9 2   Jack Leese
Glen Ellyn (Glenbard West) Q   8 2   Bill Duchon
Hinsdale (Central) Q   7 3   Gene Strode
Naperville (Central) Q   9 2   Dick Smith
Quincy (Sr.) Q         Bill Gross
Schaumburg (H.S.) Q   8 2   Bob Ferguson
Skokie (Niles West) Q   6 2   Don Huff
Villa Park (Willowbrook) Q   10 2   Clint Evans

1975-76 Class 1A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Concord (Triopia) Q 1 13 0   Don Kemp
Princeville Q 2 12 1   Tom Bruna
Annawan Q   8 1   David Bills
Broadlands (ABL) Q   5 4   Scott Mayer
Carterville Q   11 2   Bernard Decker
Fithian (Oakwood) Q   7 2   Rich Eaton
Forrest (F.-Strawn-Wing) Q         Robert Cotter
Genoa (G.-Kingston) Q   10 1   Dave Russell
Greenfield Q   7 3   Mike Weller
Mackinaw (Deer Creek-M.) Q   10 2   Larry Young
Macon Q         Jack Burns
Milford Q         Jack Shanks
Milledgeville Q   10 1   Les Snow
Newman Q   9 2   Bill Crum
Stronghurst (Southern) Q         Will Bavery
Virginia Q   7 3   John Dye

1975-76 Class 2A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Decatur (St. Teresa) Q 1 13 0   Ed Boehm
Stockton Q 2 12 1   John O'Boyle
Aledo Q   6 4   Ray Harris
Bushnell (B.-Prairie City) Q   1 8   John Weber
Carlinville Q   7 3   William Schuetze
Colfax (Octavia) Q         Leon Kellar
Danville (Schlarman) Q   8 4   Dick Zasada
Dupo Q   9 2   Jerry Germain
Eureka Q   11 1   Jim Sanders
Forreston Q   8 2   Ken Ryder
Fulton (H.S.) Q   8 2   Dale Giesler
Gillespie Q   8 2   Don Dobrino
Hamilton Q   6 4   Jim Repplinger
Mahomet (M.-Seymour) Q   8 2   Frank Dutton
Marshall Q   8 2   Dick Parker
Sherrard Q   9 2   Wayne DeSutter

1975-76 Class 3A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Metamora Q 1 13 0   John Helmick
Geneva Q 2 11 2   Jerry Auchstetter
Alton (Marquette) Q   7 2 1 John Rogers
Aurora (Central Catholic) Q   7 2 1 Mike Dunn
Aurora (Marmion Academy) Q   9 1 1 James Fraser
Carmi Q   9 1   Carl Justice
East St. Louis (Lincoln) Q         Jimmie Adams
Geneseo (Darnall) Q   10 1   Bob Reade
Harvard Q   6 3   Mic Stevens
Kankakee (McNamara) Q   9 2   Rich Zinanni
Lisle (Sr.) Q   9 1   G.C. Nalley
New Lenox (Providence Catholic) Q   8 2   Matt Senffner
Newton Q   9 2   Verlon Myers
Rochelle Q         Joel Colbert
Sparta Q   6 4   Gary Schopp
Vandalia Q   8 2   Dick Hood

1975-76 Class 4A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Joliet (Catholic Academy) Q 1 13 0   Gordon Gillespie
Springfield (Griffin) Q 2 10 3   George Fleischli
Bradley (B.-Bourbonnais) Q   8 2   Ken Bye
Carbondale (H.S.) Q   9 2   Tom O'Boyle
Country Club Hills (Hillcrest) Q   9 1   Carl Zambo
Danville (H.S.) Q   8 2   Paul Shebby
Fox Lake (Grant) Q         Darrel Baxter
LaSalle (L.-Peru) Q         Joe Marini
Lincoln Q   9 1   Gene McDonald
Mascoutah Q   8 2   Fred VonderLinden
Naperville (Central) Q   9 3   Dick Smith
Norridge (Ridgewood) Q   8 2   Mike Mariani
Peoria (Manual) Q   10 1   Bob Smith
Roselle (Lake Park) Q   7 3   Robert Monken
Sterling (H.S.) Q   8 2   Jim Scott
Zion (Z.-Benton) Q   9 2   LeRoy Cliff

1975-76 Class 5A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Deerfield (H.S.) Q 1 13 0   Paul Adams
Rockford (Boylan Catholic) Q 2 11 2   Ben Murray
Arlington Heights (Hersey) Q   10 1   Joe Gliwa
Arlington Heights (St. Viator) Q   6 4   Jim Lyne
Belleville (West) Q   9 2   Bruce Arnold
Edwardsville (H.S.) Q         Richard Ford
Flossmoor (Homewood-F.) Q   4 6   Bob Lombardi
Glen Ellyn (Glenbard West) Q   10 1   Bill Duchon
Glenview (Glenbrook South) Q         Ken Hurlbut
Orland Park (Sandburg) Q   8 2   Cliff Eade
Park Ridge (Maine South) Q   8 2   Bob Schmidt
Rock Island (Alleman) Q   10 1   Jim Jorgensen
Schaumburg (H.S.) Q   9 1   Bob Ferguson
St. Charles (H.S.) Q         Leo Vitali
Villa Park (Willowbrook) Q   11 1   Clint Evans
Wilmette (Loyola Academy) Q   10 2   Tom Powers

1976-77 Class 1A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hampshire Q 1 13 0   Ron Ellett
Concord (Triopia) Q 2 11 1   Don Kemp
Argenta (A.-Oreana) Q   11 1   Larry Engle
Buda (Western) Q   8 2   Rich Corpus
Cambridge Q   8 3   Carl Goff
Catlin Q   8 2   Don Lashmet
Cerro Gordo Q   8 2   Bill Estes
Chenoa Q   9 1   Ed Thomas
Durand Q   8 1   Jim Carver
Maroa (M.-Forsyth) Q   10 2   Fred Thompson
Meredosia (M.-Chambersburg) Q   8 2    
Milford Q         Jack Shanks
Newman Q   7 3   Bill Crum
Pawnee Q   10 1   Bob Dixon
Stronghurst (Southern) Q         Will Bavery
Williamsville Q   7 2 1 Paul Jenkins

1976-77 Class 2A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Fulton (H.S.) Q 1 13 0   Dale Giesler
Gillespie Q 2 12 1   Don Dobrino
Arcola Q   9 1   Steve Thomas
Beardstown Q   7 3   Bob Hembrough
Carterville Q   7 3   Mike Deck
Dunlap Q         Ken Belisle
East Dubuque Q         Mike Garrity
Forreston Q   9 2   Ken Ryder
Gibson City Q   8 3   Ron Metz
Hamilton Q   10 2   Jim Repplinger
Marshall Q   6 4   Dick Parker
Monmouth (H.S.) Q         John Bickell
Princeville Q   9 2   Tom Bruna
Rockton (Hononegah) Q   8 2   Robert “Butch” Maloney
Stockton Q   9 1   John O'Boyle
Tuscola Q   9 1   Lynn Strack

1976-77 Class 3A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Geneseo (Darnall) Q 1 13 0   Bob Reade
Metamora Q 2 12 1   John Helmick
Charleston Q   6 3   Chuck Budde
Dundee Q   6 4   Jerry Curtright
Elmhurst (Immaculate Conception) Q   8 2   Jack Lewis
Herscher Q   7 3   Jim Finley
Lisle (Benet Academy) Q   7 4   Tim Cederblad
Lisle (Sr.) Q   10 1   G.C. Nalley
Melrose Park (Walther Lutheran) Q         Warren Hoger
Momence Q   8 2   Jack Cherry
Mt. Carmel Q   9 1   Larry Davis
Murphysboro Q   8 3   Tim Mash
New Lenox (Providence Catholic) Q   7 3   Matt Senffner
Roxana Q   10 2   Charles Raich
Sycamore (H.S.) Q   9 3   Bert Frederick
Vandalia Q   10 1   Dick Hood

1976-77 Class 4A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Joliet (Catholic Academy) Q 1 12 1   Gordon Gillespie
Danville (H.S.) Q 2 12 1   Paul Shebby
Barrington Q   8 2   Bill Graham
Carol Stream (Glenbard North) Q   9 2   Dale Evans
Country Club Hills (Hillcrest) Q   8 2   Carl Zambo
Herrin (H.S.) Q   6 4   Chuck Koerner
Joliet (Central) Q   8 2   George Legan
Normal (Community) Q   9 1   Dick Tharp
Peoria (Manual) Q   10 1   Bob Smith
Richton Park (Rich South) Q   7 3   Bob Quinn
Rockford (Boylan Catholic) Q   9 2   Ben Murray
Roselle (Lake Park) Q   6 4 1 Robert Monken
Streator (Twp.) Q   9 1   Jim Young
Wheaton (W.-Warrenville) Q         Dan Boals
Woodstock (H.S.) Q   9 1   Bob Bradshaw
Zion (Z.-Benton) Q   9 2   LeRoy Cliff

1976-77 Class 5A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Burbank (St. Laurence) Q 1 13 0   Tom Kavanagh
Glen Ellyn (Glenbard West) Q 2 11 2   Bill Duchon
Arlington Heights (Hersey) Q   7 4   Joe Gliwa
Arlington Heights (St. Viator) Q   7 3   Jim Lyne
Aurora (East) Q   8 3   Del Dufrain
Belleville (West) Q   11 1   Bruce Arnold
Blue Island (Eisenhower) Q   7 2   Ken Bye
Burbank (Reavis) Q   8 2   Dennis Wierzal
Chicago (Brother Rice) Q   8 2   Tom Mitchell
Elgin (H.S.) Q   5 5   Dick Stephens
Elk Grove Village (E.G.) Q   9 2   Don Schnake
Galesburg (H.S.) Q   7 3   Kelly Kane
Northbrook (Glenbrook North) Q   8 2   Harold Samorian
Park Ridge (Maine South) Q   8 2   Bob Schmidt
Villa Park (Willowbrook) Q   9 2   Clint Evans
Winnetka (New Trier East) Q   10 2   Eugene Cichowski

1977-78 Class 1A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Genoa (G.-Kingston) Q 1 13 0   Dave Russell
Arcola Q 2 11 1   Steve Thomas
Argenta (A.-Oreana) Q   9 2   Larry Engle
Auburn Q   8 3   Tony Parola
Buda (Western) Q   9 1   Rich Corpus
Catlin Q   8 2   Don Lashmet
Cerro Gordo Q   9 2   Bill Estes
Jacksonville (Illinois School for the Deaf) Q   7 3   Jim Bonds
Jacksonville (Routt) Q   10 1   Dan Bowman
Macon Q   7 4   Gerald Temples
Milledgeville Q   8 2   Steve Parker
Minonk (M.-Dana-Rutland) Q         Mike Cazalet
Monmouth (Yorkwood) Q   10 1   Ron Goodwin
Pawnee Q   8 2   Bob Dixon
Reddick (RUCE) Q   8 2   Tom Greene
Winnetka (North Shore Country Day) Q   9 2   M.J. McCarty

1977-78 Class 2A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mahomet (M.-Seymour) Q 1 12 1   Frank Dutton
Stockton Q 2 12 1   John O'Boyle
Alexis Q   10 2   John Elder
Carterville Q   8 2   Mike Deck
Dupo Q   9 2   Jerry Germain
Gibson City Q   6 4   Ron Metz
Hamilton Q   11 1   Jim Repplinger
Martinsville Q         Steve Bennett
Monmouth (H.S.) Q         John Bickell
Nokomis Q   9 2   Bill Vangel
Polo Q   6 3   Dwight Sellers
Princeville Q   8 2   Tom Bruna
Rushville Q         Warner McCollum
Staunton Q   8 2   Barry Deist
Sterling (Newman Central Catholic) Q   8 3   Ben Todaro
Tremont Q   8 2   Wally Kitsenfeger

1977-78 Class 3A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Geneseo (Darnall) Q 1 12 1   Bob Reade
Metamora Q 2 12 1   John Helmick
Aurora (Central Catholic) Q   8 2   Mike Dunn
Charleston Q   10 1   Chuck Budde
Geneva Q   9 3   Jerry Auchstetter
Harvard Q   9 1   Mic Stevens
Herscher Q   8 2   Dean Cappel
Kankakee (McNamara) Q   8 3   Rich Zinanni
Lawrenceville Q   8 2   Clarence Reedy
Lisle (Benet Academy) Q   10 1   Tim Cederblad
Lisle (Sr.) Q   8 2   G.C. Nalley
Mascoutah Q   9 1   Fred VonderLinden
McLeansboro Q   8 3   Lew Reed
Murphysboro Q   9 2   Tim Mash
Rochelle Q   9 1   Joel Colbert
Taylorville Q   8 3   Don Anderson

1977-78 Class 4A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Joliet (Catholic Academy) Q 1 13 0   Gordon Gillespie
LaSalle (L.-Peru) Q 2 11 2   Joe Marini
Bloomington (H.S.) Q   8 2   Mike Neal
Centralia (H.S.) Q   7 3   Don Smith
Crete (C.-Monee) Q   6 4   William Brechler
Danville (H.S.) Q   10 1   Paul Shebby
Elmwood Park Q         Gary Stearns
Evergreen Park Q   10 1   Jim Kroll
Glen Ellyn (Glenbard South) Q         Kurt Anderson
Gurnee (Warren) Q   8 2   Mike Kunkle
Lake Forest (H.S.) Q   7 3   George Barry
Machesney Park (Harlem) Q   7 4   Jerry Stalcup
Peoria (Manual) Q   9 1   Hal Montville
Springfield (Griffin) Q   9 3   George Fleischli
Streator (Twp.) Q   8 2   Jim Young
Woodstock (H.S.) Q   11 1   Bob Bradshaw

1977-78 Class 5A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Franklin Park (East Leyden) Q 1 13 0   Jack Leese
Deerfield (H.S.) Q 2 12 1   Paul Adams
Barrington Q   9 1   Bill Graham
Burbank (Reavis) Q   8 2   Dennis Wierzal
Burbank (St. Laurence) Q   10 2   Tom Kavanagh
Dolton (Thornridge) Q   7 4   Wayne Lunak
East St. Louis (Sr.) Q   9 2   Robert Shannon
Elgin (H.S.) Q   10 1   Dick Stephens
Elk Grove Village (E.G.) Q   9 2   Don Schnake
Glen Ellyn (Glenbard West) Q   9 1   Jim Covert
Moline (H.S.) Q   7 3   Paul Unruh
Mt. Prospect (Prospect) Q   8 2   Gary Grouwinkel
Oak Park (O.P.-River Forest) Q   8 2   Ed Zembal
Palatine (Fremd) Q   8 2   Joe Samojedny
Park Ridge (Maine East) Q   9 1   Al Eck
River Grove (Holy Cross) Q   7 4   Bob Roleno

1978-79 Class 1A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arcola Q 1 11 1   Steve Thomas
Hampshire Q 2 13 1   Ron Ellett
Assumption Q   9 1   Keith Sinclair
Bement Q   7 3   Jim Hays
Cambridge Q   8 2   Carl Goff
Catlin Q   9 2   Don Lashmet
Chatsworth Q         Dwight Unzicker
Colfax (Octavia) Q         Leon Kellar
Jacksonville (Routt) Q   11 1   Dan Bowman
Minonk (M.-Dana-Rutland) Q         Mike Cazalet
Mt. Carroll Q   7 3   Ed Knirlberger
Pawnee Q   8 2   Bob Dixon
Pleasant Hill Q   10 1   Don Flowers
Stronghurst (Southern) Q         Will Bavery
Tiskilwa Q   10 1   Randy Oberembt
Virginia Q   7 3   Bob Winstead

1978-79 Class 2A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Stockton Q 1 12 1   John O'Boyle
Carlinville Q 2 12 1   Andy Easton
Beardstown Q   10 2   Paul Thomason
Carterville Q   9 2   Mike Deck
Dupo Q   7 2   Jerry Germain
Fulton (H.S.) Q   11 1   Dale Giesler
Hamilton Q   10 1   Jim Repplinger
Havana Q   9 1   Art Dufelmeier
Marshall Q   7 3   Dick Parker
Oregon Q   7 2   Ken Scott
Paxton Q   10 1   Norm Henderson
Polo Q   7 2   Dwight Sellers
Princeville Q   9 1   Tom Bruna
Sherrard Q   9 2   Dale Maynard
Tolono (Unity) Q   8 2   Joe Summerville
Wyoming Q   8 2   Gary Johnson

1978-79 Class 3A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Geneseo (Darnall) Q 1 13 0   Bob Reade
Kankakee (McNamara) Q 2 12 2   Rich Zinanni
Alton (Marquette) Q   9 1   John Rogers
Charleston Q   10 1   Chuck Budde
Chatham (Glenwood) Q   8 2   Charlie Cottle
Effingham (H.S.) Q   7 3   Jack Klosterman
Elmhurst (Immaculate Conception) Q   9 2   Jack Lewis
Lisle (Sr.) Q   9 2   G.C. Nalley
McLeansboro Q   9 2   Lew Reed
Metamora Q   7 3   John Helmick
Murphysboro Q   10 1   Rich Pickering
New Lenox (Providence Catholic) Q   5 5   Matt Senffner
Olney (East Richland) Q   8 2   Noel Loftin
Rockton (Hononegah) Q   5 4   Robert “Butch” Maloney
Sycamore (H.S.) Q   11 1   Bert Frederick
Yorkville (H.S.) Q   10 1   Robert Evans

1978-79 Class 4A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Joliet (Catholic Academy) Q 1 13 0   Gordon Gillespie
LaSalle (L.-Peru) Q 2 10 3   Joe Marini
Canton Q   8 2   Ron Ellberg
Crystal Lake (Central) Q   10 1   Bill Mack
Danville (H.S.) Q   10 2   Paul Shebby
Gurnee (Warren) Q   8 2   Mike Kunkle
Harrisburg Q   8 2   Ken Joggerst
Kankakee (Westview) Q   7 3   Bill Wendling
Lake Forest (H.S.) Q   10 2   George Barry
Olympia Fields (Rich Central) Q   9 2   Bill Sneddon
Peoria (Manual) Q   9 2   Hal Montville
Peoria (Woodruff) Q         William Sissel
Roxana Q   8 2   Charles Raich
Springfield (Griffin) Q   10 1   George Fleischli
West Chicago (H.S.) Q   6 4   Larry Parker
Wheaton (North) Q   8 2   Jim Rexilius

1978-79 Class 5A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (St. Rita) Q 1 13 0   Pat Cronin
Buffalo Grove Q 2 11 2   Grant Blaney
Arlington Heights (Forest View) Q   9 2   Fred Lussow
Arlington Heights (St. Viator) Q   9 1   Jim Lyne
Aurora (West Aurora) Q   7 3   Bob Quinn
Darien (Hinsdale South) Q   8 2   Dave Smith
East St. Louis (Sr.) Q   9 2   Robert Shannon
Freeport (H.S.) Q         Erv Olson
Glenview (Glenbrook South) Q   10 1   Bob Schoenwetter
LaGrange (Lyons) Q   8 2   Dick Wojick
Oak Lawn (Richards) Q   10 2   Gary Korhonen
Palatine (Fremd) Q   8 2   Joe Samojedny
Palos Heights (Shepard) Q   9 1   Don Webster
Rock Island (H.S.) Q   6 4   Hugh Johnson
Villa Park (Willowbrook) Q   8 2   Clint Evans
Winnetka (New Trier East) Q   8 2   Eugene Cichowski

1979-80 Class 1A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hampshire Q 1 13 0   Ron Ellett
Chenoa Q 2 12 2   Ed Thomas
Alexis Q   9 2   John Elder
Argenta (A.-Oreana) Q   9 2   Larry Engle
Atwood (A.-Hammond) Q   9 1   John Lyons
Buda (Western) Q   8 2   Jim Hewitt
Catlin Q   9 2   Don Lashmet
Forrest (F.-Strawn-Wing) Q   7 3   Robert Cotter
Genoa (G.-Kingston) Q   8 2   Dave Russell
Jacksonville (Routt) Q   9 1   Dan Bowman
Macon Q         Robert Herrmann
Milledgeville Q   9 2   Gary Hartje
New Berlin Q   10 1   Tom Jobst
Stronghurst (Southern) Q         Will Bavery
Table Grove (VIT) Q   7 3   Nelson Snowden
Walnut Q   7 3   Charles Lane

1979-80 Class 2A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Decatur (St. Teresa) Q 1 12 1   Ralph McQuiggan
Amboy Q 2 12 1   Don Wyzgowski
Carlinville Q   9 1   Andy Easton
Carthage (Hancock Central) Q   8 2   Bob Steinman
Christopher Q   9 1   Max McDonald
Cuba Q         John Weber
East St. Louis (Assumption) Q         Jim Monken
Forreston Q   8 2   Ken Ryder
Havana Q   9 1   Art Dufelmeier
Knoxville Q   9 2   Dennis Larson
Marshall Q   11 1   Dick Parker
Paxton Q   8 2   Clinton Forsyth
Princeville Q   10 2   Tom Bruna
Rockton (Hononegah) Q   7 3   Robert “Butch” Maloney
Stockton Q   10 1   John O'Boyle
Yorkville (H.S.) Q   8 3   Robert Evans

1979-80 Class 3A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mascoutah Q 1 13 0   Fred VonderLinden
Morris Q 2 12 1   Dan Darlington
Alton (Marquette) Q   8 2   John Rogers
Aurora (Central Catholic) Q   5 5   Bob Stewart
Charleston Q   10 2   Chuck Budde
Geneseo (Darnall) Q   11 1 1 Larry Johnsen
Harrisburg Q   10 1   Ken Joggerst
Herscher Q   10 1   Dean Cappel
Lisle (Benet Academy) Q   9 2   Tim Cederblad
Lisle (Sr.) Q   8 2   G.C. Nalley
Macomb Q   7 4   Mike Cazlet
Metamora Q   9 2   John Helmick
Mt. Carmel Q   7 3   Larry Davis
Mt. Zion Q   8 2   Ted Phelps
Murphysboro Q   8 2   Rich Pickering
Taylorville Q   7 3   Don Anderson

1979-80 Class 4A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wheaton (North) Q 1 12 1   Jim Rexilius
LaSalle (L.-Peru) Q 2 12 1   Joe Marini
Algonquin (Jacobs) Q   8 3   Bob Bejcek
Antioch Q   8 4   Steve Wapon
Belleville (Althoff Catholic) Q   8 4   Glenn Schott
Champaign (Central) Q   7 3   Tom Stewart
Chicago (Simeon) Q   8 1   Alvin Scott
Chicago (Sullivan) Q   7 3   Mike Pols
Lake Forest (H.S.) Q   7 3   George Barry
Lockport (Twp.) Q   7 3   Bill Zimmer
Norridge (Ridgewood) Q   8 2   Alan Marks
Olympia Fields (Rich Central) Q   9 2   Bill Sneddon
Park Forest (Rich East) Q   7 3   Bob Lombardi
Peoria (Richwoods) Q   10 1   Tom Peeler
Rockford (Boylan Catholic) Q   8 2   Ben Murray
Springfield (Griffin) Q   8 4   George Fleischli

1979-80 Class 5A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Sr.) Q 1 10 0   Robert Shannon
Burbank (St. Laurence) Q 2 11 2   Mike O'Neill
Chicago (Marist) Q   7 3   Tony Pietrzak
Chicago (Robeson) Q   9 1   Roy Curry
Chicago (Schurz) Q   6 4   Frank Preo
Deerfield (H.S.) Q   10 2   Paul Adams
Des Plaines (Maine West) Q   7 3   Dan Mortier
Elgin (Larkin) Q   11 1   Ray Haley
Elk Grove Village (E.G.) Q   10 1   Don Schnake
Franklin Park (East Leyden) Q   9 1   Len Janik
Glen Ellyn (Glenbard West) Q   8 2   Jim Covert
Moline (H.S.) Q   9 2   Paul Unruh
New Lenox (Lincoln-Way) Q   8 2   Dennis Bundy
Oak Lawn (Richards) Q   9 1   Gary Korhonen
Oak Park (Fenwick) Q   8 3   Jack Derning
Palatine (Fremd) Q   6 4   Joe Samojedny