Group Interpretation Top 10 Teams

* Last updated at 8:12 am on Monday, November 27, 2017

Print this page

GI.1973-74

Place School Score Coach
1 Peoria (Richwoods) 6  
2 Decatur (Eisenhower) 8  
3 Normal (University) 10  
4 Highland Park 12  
5 Cicero (Morton East) 13  
6 Murphysboro 23  
7 Dolton (Thornridge) 24  
8 Sparta 27  
9 Bartonville (Limestone) 28  
10 Normal (Community) 29  

GI.1974-75

Place School Score Coach
1 Dolton (Thornridge) 13  
2 North Chicago 23  
3 Tremont 25  
4 Carbondale (H.S.) 26  
5 Sparta 25  
6 Evanston (Twp.) 29  
7 Oak Lawn (Richards) 31  
8 Addison (A. Trail) 34  
8 Peoria (H.S.) 34  
10 Park Forest (Rich East) 37  

GI.1975-76

Place School Score Coach
1 Berwyn (Morton West) 6  
2 Tremont 7  
3 Lansing (Thornton Fractional South) 9  
4 Flossmoor (Homewood-F.) 13  
5 Peoria (Richwoods) 17  
6 Murphysboro 22  
7 North Chicago 24  
8 Burbank (Reavis) 24  
9 Belleville (West) 25  
10 Bloomington (Central Catholic) 26  

GI.1976-77

Place School Score Coach
1 Tremont 7  
2 Gurnee (Warren) 9  
3 Flossmoor (Homewood-F.) 10  
4 South Holland (Thornwood) 10  
5 Normal (University) 11  
6 Des Plaines (Maine West) 16  

GI.1977-78

Place School Score Coach
1 Oak Forest 4 Marilyn Menozzi
2 Lincoln 8 Dan McLaughlin
3 Lansing (Illiana Christian) 11 Phyllis Schuringa
3 Normal (University) 11 Margaret S. Kirk
3 Peoria (H.S.) 11 John Davidson
6 Rock Island (H.S.) 17 John Hires

GI.1978-79

Place School Score Coach
1 South Holland (Thornwood) 3 Joanne Evans
2 East St. Louis (Lincoln) 8 Ron Barbra
3 Bensenville (Fenton) 9 Jim Seamon
4 Flossmoor (Homewood-F.) 14 Cyndi Adcock
5 Arlington Heights (Forest View) 17 David Good
6 Northbrook (Glenbrook North) 17 Chuck Dribin
7 Lincoln 20 Dan McLaughlin
8 Peoria (Richwoods) 22 Jane Clapp

GI.1979-80

Place School Score Coach
1 Highland Park 5 Barbara Greener Patterson
2 Bensenville (Fenton) 6 Leah Johnson-Mannos
3 Lincoln 9 Dan McLaughlin
4 Lansing (Thornton Fractional South) 12 Henry Hertz
5 Aurora (East) 13 Jerry Dellinger
6 Dolton (Thornridge) 18 Jan Benjamin

GI.1980-81

Place School Score Coach
1 Harvey (Thornton) 5 Paul Swanson
2 Dolton (Thornridge) 8 Jan Benjamin
3 Lincoln 9 Dan McLaughlin
4 Highland Park 16 Barbara Greener Patterson
5 Rochelle 17 Carol Weidmann
6 Belleville (West) 19 Bill Kirksey
7 Carbondale (H.S.) 20 Karen Mitchell
8 Berwyn (Morton West) 21 Richard C. Treadway
9 Wheaton (W.-Warrenville) 28 C.P. Palia
10 Stanford (Olympia) 29 Marge Risser

GI.1981-82

Place School Score Coach
1 Wheaton (Central) 5 Anne Marie Gerace
2 Crystal Lake (Central) 7 Don Rourke
3 North Chicago 11 Duane Kovacek
4 Flossmoor (Homewood-F.) 16 Joanne Evans
5 Roselle (Lake Park) 19 Larry Studt
6 Buffalo Grove 22 John Marquette
7 Tremont 22 Joann Miller
8 Belleville (West) 23 John Seibert
9 Harvey (Thornton) 25 Jim Clark
10 Pekin 28 Fred Vogt

GI.1982-83

Place School Score Coach
1 Harvey (Thornton) 3 Paul Swanstrom
2 Lansing (Thornton Fractional South) 7 Henry Hertz
3 Normal (University) 8 Sandra Zielinski
4 Crystal Lake (Central) 11 Don Rourke
5 Tinley Park (Andrew) 17 Merle Marine
6 Pekin 18 Fred Vogt
7 Belleville (West) 21 John Seibert
8 Carbondale (H.S.) 23 Karen Mitchell
9 Des Plaines (Maine West) 27 Mariann R. Guyou
10 Rochelle 28 Barbara Cantlin

GI.1983-84

Place School Score Coach
1 Palos Heights (Shepard) 4 Chet Brown
2 Normal (University) 9 Sandra Zielinski
3 Northbrook (Glenbrook North) 14 Chuck Dribin
4 Lansing (Thornton Fractional South) 14 Henry Hertz
5 East St. Louis (Lincoln) 17 Ron Barbre
6 Downers Grove (South) 21 Jon Hires
7 Peoria (Woodruff) 22 Molly McCallen
8 Pekin 22 Fred Vogt
9 Lincoln 24 Dan McLaughlin
10 Roselle (Lake Park) 29 Larry Studt

GI.1984-85

Place School Score Coach
1 Carbondale (H.S.) 5 Karen S. Mitchell
2 Palos Heights (Shepard) 8 Chet Brown
3 Des Plaines (Maine West) 12 Mariann Guyan
4 Downers Grove (South) 14 Jon Hires
5 East St. Louis (Lincoln) 19 Ronald Barbree
6 Tremont 20 Joanne Miller
7 Lincoln 20 Dan McLaughlin
8 Roselle (Lake Park) 23 Larry Studt
9 Danville (H.S.) 23 James Beebee
10 Mt. Prospect (Prospect) 24 John Marquette

GI.1985-86

Place School Score Coach
1 Pekin 4 Fred Vogt
2 Northbrook (Glenbrook North) 7 Chuck Dribin
3 Lansing (Thornton Fractional South) 8 Henry Hertz
4 Chicago Heights (Bloom Twp.) 14 Lisa Newkirk
5 Tinley Park (Andrew) 15 Merel Marine
6 Roselle (Lake Park) 20 Larry Studt
7 Normal (University) 21 William Ducett
8 Carbondale (H.S.) 24 William Kirksey
9 Charleston 25 Tina Winings
10 DuQuoin (H.S.) 25 Allan Kimball

GI.1986-87

Place School Score Coach
1 Chicago Heights (Bloom Twp.) 3 John Reimler
2 South Holland (Thornwood) 8 Patricia Wozny
3 Peoria (Richwoods) 14 Steve Peters
4 Downers Grove (South) 14 Jon Hires
5 Des Plaines (Maine West) 16 Mariann Guyan Oliver
6 Tinley Park (H.S.) 18 Mark Donaway
7 Pekin 19 Fred Vogt
8 Carbondale (H.S.) 23 William Kirksey
9 Wheaton (Central) 23 Donna Messina
10 DuQuoin (H.S.) 27 Allan Kimball

GI.1987-88

Place School Score Coach
1 South Holland (Thornwood) 8 Patricia Wozney
2 Northbrook (Glenbrook North) 9 Chuck Dribin
3 Tinley Park (H.S.) 13 Mark Donaway
4 Elk Grove Village (E.G.) 14 Karen Mitchell
5 Lansing (Thornton Fractional South) 15 Henry Hertz
6 Wheaton (Central) 16 Donna Messina
7 Lincoln 16 Dan McLaughlin
8 Pekin 18 Fred Vogt
9 Geneseo (Darnall) 26 Harvey Green
10 Charleston 29 Tina Winings

GI.1988-89

Place School Score Coach
1 Peoria (Richwoods) 7 Steve Peters
2 Harvey (Thornton) 10 Michael L. Sanders
3 Glen Ellyn (Glenbard West) 13 Michael Kolodziej
4 South Holland (Thornwood) 14 Patricia J. Wozny
5 Downers Grove (South) 17 Jon Hires
6 Pekin 19 Fred Vogt
7 DuQuoin (H.S.) 21 Allan Kimball
8 Northbrook (Glenbrook North) 22 Mark Linsenmayer
9 Lincoln 22 Dan McLaughlin
10 Chicago Heights (Bloom Twp.) 25 Lisa Newkirk

GI.1989-90

Place School Score Coach
1 Lansing (Thornton Fractional South) 4 Henry L. Hertz
2 South Holland (Thornwood) 6 Karen Eldred
3 Peoria (Richwoods) 10 Steve Peters
4 Glen Ellyn (Glenbard West) 11 Mike Kolodziej
5 Palos Heights (Shepard) 13 Sharon Palmer
6 Downers Grove (South) 17 Jon Hires

GI.1990-91

Place School Score Coach
1 South Holland (Thornwood) 4 Karen Eldred
2 Roselle (Lake Park) 5 Larry Studt
3 Downers Grove (South) 11 Jon Hires
4 Palos Heights (Shepard) 12 Sharon Palmer
5 Gurnee (Warren) 14 J. Spencer Greene
6 Palatine (Fremd) 15 Judy Klinger
7 Lansing (Thornton Fractional South) 19 Henry L. Hertz

GI.1991-92

Place School Score Coach
1 Downers Grove (South) 6 Jon Hires
2 South Holland (Thornwood) 8 Cheryl Clinton
3 Lincoln 10 Dan McLaughlin
4 Roselle (Lake Park) 12 Larry Studt
5 Palos Heights (Shepard) 14 Sharon Palmer
6 Pekin 17 Lauren Morgan

GI.1992-93

Place School Score Coach
1 South Holland (Thornwood) 4 Cheryl Clinton
2 Downers Grove (South) 5 Jon Hires
3 Glen Ellyn (Glenbard West) 11 Mike Kolodziej
4 Roselle (Lake Park) 12 Larry Studt
5 Chicago Heights (Bloom Twp.) 14 Lisa Newkirk-Reimler
6 Elk Grove Village (E.G.) 18 John Bottiglieri

GI.1993-94

Place School Score Coach
1 Dolton (Thornridge) 3 Tim Sweeney
2 Downers Grove (South) 7 Jon Hires
3 Northbrook (Glenbrook North) 9 Chuck Dribin
4 Flossmoor (Homewood-F.) 13 Jill Bonavia
5 South Holland (Thornwood) 14 Patricia Wozny
6 Palos Heights (Shepard) 18 Sharon Palmer

GI.1994-95

Place School Score Coach
1 South Holland (Thornwood) 3 Darcell Williams
2 Lincoln 7 Dan McLaughlin
3 Roselle (Lake Park) 9 Larry Studt
4 Lansing (Thornton Fractional South) 14 Ann Witting
5 Downers Grove (South) 15 Jon Hires
6 Rock Island (H.S.) 18 Rino C. Della Vedova
7 Palatine (Fremd) 18 Judy Klinger

GI.1995-96

Place School Score Coach
1 Flossmoor (Homewood-F.) 6 Jill Bonavia
2 Lincoln 7 Dan McLaughlin
3 Elk Grove Village (E.G.) 10 John Sciesa
4 South Holland (Thornwood) 11 Darcelle Williams
5 Aurora (Waubonsie Valley) 12 Rebecca Schreiber
6 Dolton (Thornridge) 15 Timothy Sweeney
7 Palatine (Fremd) 19 Marilyn Berdick

GI.1996-97

Place School Score Coach
1 Harvey (Thornton)   Roberta James
2 Aurora (Waubonsie Valley)   Rebecca Schreiber
3 Lincoln   Don McLaughlin
4 Dolton (Thornridge)   Tim Sweeney
5 Charleston   Tina Winins
6 Rock Island (H.S.)   Rino C. Della Vedova

GI.1997-98

Place School Score Coach
1 Lansing (Thornton Fractional South)   Henry Hertz
2 Dolton (Thornridge)   Bill Kirksey
3 Roselle (Lake Park)   Larry Studt
4 DuQuoin (H.S.)   Allan Kimball
5 Burbank (Reavis)   Carmel DeStefano

GI.1998-99

Place School Score Coach
1 Lansing (Thornton Fractional South)   Henry Hertz
2 Flossmoor (Homewood-F.)   Jill Bonavia-Galligani
3 Aurora (Waubonsie Valley)   Rebecca Schreiber
4 Lincoln   Carolyn Schreiber
5 Dolton (Thornridge)   Tim Sweeney
6 Tinley Park (Andrew)   M.K. Marine

GI.1999-00

Place School Score Coach
1 Flossmoor (Homewood-F.)   Jill Bonavia-Galligani
2 Tinley Park (Andrew)   Merel Marine
3 Aurora (Waubonsie Valley)   Rebecca Schreider
4 Dolton (Thornridge)   Timothy Sweeney
5 Roselle (Lake Park)   Larry Studt
6 Northbrook (Glenbrook North)   Chuck Dribin

GI.2000-01

Place School Score Coach
1 Lansing (Thornton Fractional South)   Henry Hertz
2 Dolton (Thornridge)   Tim Sweeney
3 Roselle (Lake Park)   Larry Studt
4 Rock Island (H.S.)   Rino C. Della Vedova
5 Flossmoor (Homewood-F.)   Jill Bonavia
6 Naperville (Neuqua Valley)   Roberta L. James

GI.2001-02

Place School Score Coach
1 Lansing (Thornton Fractional South)   Henry L. Hertz
2 Charleston   Tina Winings
3 Roselle (Lake Park)   Larry Studt
4 Lincoln   Carolyn Schreiber
5 Belleville (West)   Adam Jenkins
6 Rock Island (H.S.)   Rino C. Della Vedova
7 Dolton (Thornridge)   Tim Sweeney

GI.2002-03

Place School Score Coach
1 Dolton (Thornridge)   Timothy Sweeney
2 Palatine (Fremd)   Judy Klingner
3 Lansing (Thornton Fractional South)   Henry L. Hertz
4 Oak Lawn (Community)   Mark Donaway
5 Benton   Pam Kimball
6 South Holland (Thornwood)   Cheryl Frazier

GI.2003-04

Place School Score Coach
1 Oak Lawn (Community)   Mark Donaway
2 Dolton (Thornridge)   Tim Sweeney
3 Burbank (Reavis)   Carmel DeStefano
4 Flossmoor (Homewood-F.)   Jill Bonavia-Galligani
5 Lansing (Thornton Fractional South)   Nikki Burk
6 Sterling (H.S.)   Janet Ward

GI.2004-05

Place School Score Coach
1 Sterling (H.S.)   Jacob Wallingford
2 Palatine (Fremd)   Judy Klingner
3 South Holland (Thornwood)   Cheryl Frazier
4 Lansing (Thornton Fractional South)   Nikki Burk
5 Oak Lawn (Community)   Dennis Anastasopoulos
6 Lincoln   Ed Jodlowski

GI.2005-06

Place School Score Coach
1 South Holland (Thornwood)   Cheryl Frazier
2 Palatine (Fremd)   Marilyn Berdick
3 Oak Lawn (Community)   T.J. Kahriman
4 Flossmoor (Homewood-F.)   Jill Bonavia-Galligani
5 Roselle (Lake Park)   Marti Shirley
6 Northbrook (Glenbrook North)   Charles Dribin

GI.2006-07

Place School Score Coach
1 Flossmoor (Homewood-F.)   Jill Bonavia-Galligani
2 South Holland (Thornwood)   Cheryl Frazier
3 Rock Island (H.S.)   Rino C. Della Vedova
4 Oak Lawn (Community)   Erica Buys
5 Burbank (Reavis)   Dennis Annastasopoulos
6 Palatine (Fremd)   Judy Klingner

GI.2007-08

Place School Score Coach
1 Oak Lawn (Community)   Erika Buys
2 Flossmoor (Homewood-F.)   Jill Bonavia-Galligani
3 Chicago Heights (Marian)   Mark Donaway
4 Rock Island (H.S.)   Rino C. Della Vedova
5 Burbank (Reavis)   Dennis Anastasopoulos
6 Lockport (Twp.)   Laura Gilbert

GI.2008-09

Place School Score Coach
1 South Holland (Thornwood)   Cheryl Frazier
2 Chicago Heights (Marian)   Mark Donaway
3 Burbank (Reavis)   Carmel DeStefano
4 Northbrook (Glenbrook North)   Julie Ann Robinson
5 Charleston   Tina Winings
6 Belleville (West)   Adam Jenkins

GI.2009-10

Place School Score Coach
1 Chicago Heights (Marian)   Mark Donaway
2 Flossmoor (Homewood-F.)   Jill Bonavia-Galligani
3 Normal (Community West)   Ellie Marvin
4 South Holland (Thornwood)   Lauren Wells
5 Lockport (Twp.)   Laura Gilbert
6 Roselle (Lake Park)   Marti Shirley

GI.2010-11

Place School Score Coach
1 Oak Lawn (Community)   Erika Buys
2 Flossmoor (Homewood-F.)   Janine Stroemer
3 Chicago Heights (Marian)   Mark Donaway
4 Harvey (Thornton)   Marie Wojdelski
5 Burbank (Reavis)   Carmel DeStefano
6 Benton   Pam Kimball

GI.2011-12

Place School Score Coach
1 Chicago Heights (Marian) 4  
2 South Holland (Thornwood) 7  
3 Flossmoor (Homewood-F.) 8  
4 Oak Lawn (Community) 12  
5 Lemont (H.S.) 15  
6 Sterling (H.S.) 18  

GI.2012-13

Place School Score Coach
1 Burbank (Reavis)   Carmel DeStefano
2 Palatine (Fremd)   Judy Klingner
3 Harvey (Thornton)   Patrice Payne
4 Chicago Heights (Marian)   Mark Donaway
5 Flossmoor (Homewood-F.)   Janine Stroemer
6 Oak Lawn (Richards)   Dennis Brumirski

GI.2013-14

Place School Score Coach
1 Oak Lawn (Community)    
2 Richton Park (Southland College Prep)    
3 Northbrook (Glenbrook North)    
4 Lockport (Twp.)    
5 Oak Lawn (Richards)    
6 Dolton (Thornridge)    

GI.2014-15

Place School Score Coach
1 Palatine (Fremd)   Judy Klingner
2 Northbrook (Glenbrook North)   Julie Ann Robinson
3 Chicago Heights (Marian)   Mark Donaway
4 Sterling (H.S.)   Tim Schlegel
5 Lockport (Twp.)   Laura Gilbert
6 Elmhurst (York)   Brian Kulaga

GI.2015-16

Place School Score Coach
1 Oak Lawn (Community) 6  
2 Chicago Heights (Marian) 8  
3 Northbrook (Glenbrook North) 8  
4 Bensenville (Fenton) 14  
5 Palatine (Fremd) 14  
6 West Chicago (H.S.) 15  

GI.2016-17

Place School Score Coach
1 Richton Park (Southland College Prep Charter) 12  
2 Burbank (Reavis) 15  
3 Flossmoor (Homewood-F.) 18  
4 Oak Lawn (Community) 19  
5 Blue Island (Eisenhower) 21  
6 Darien (Hinsdale South) 23  
7 Joliet (West) 32