Drama Season Summaries

* Last updated at 8:29 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

2000-01

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 1       Tom Sweeney, Don Calgaro, & Patricia Wozny
Lansing (Thornton Fractional South) Q 2       Ann L. Witting & Henry L. Hertz
Roselle (Lake Park) SQ 3       Michael Dice, Sr., Seth Hible, & Sara Dice
Belleville (West) SQ 4       Laurie Bielong & John Lodle
Burbank (Reavis) SQ 5       Erika Banick & Tom Witting
Aurora (Waubonsie Valley) Q         David Calvert
Benton Q         Allan Kimball
Geneseo (Darnall) Q         David Kintigh & Harvey Green
Palatine (Fremd) Q         Marilyn Berdick, Judy Klingner, & Lauren Dennhardt, Jeff Greene
Pekin Q         Lisa Walker
Rock Island (H.S.) SQ         Rino C. Della Vedova
Stanford (Olympia) SQ         Bill DeLoriea

2001-02

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 1       Tom Sweeney, Don Calagaro, & Patricia Wozny
Benton SQ 2 0 0   Allan Kimball
Roselle (Lake Park) SQ 3       Sara Dice, Tom McAvoy, & Mike Dice, Jr.
Dolton (Thornridge) Q 4       Francois Battiste, Bill Kirksey, & Cindy McKinnon, Tom Pelaga
Palatine (Fremd) Q 5       Judy Klingner, John Malecki, Lauren Dennhardt, & Marilyn Berdick, Michael Karasch
Belleville (West) Q         John Lodle & Laurie Bielong
Burbank (Reavis) Q         Erika Banick & Tom Witting
Lincoln SQ         Ed Jodlowski & Carrie Schreiber
Normal (Community West) SQ         Todd Winebruner & Erica Sommers, Student Director
Oak Lawn (Richards) SQ         Charles C. Palia, Jr.
Rock Island (H.S.) SQ         Rino C. Della Vedova
Stanford (Olympia) SQ         Bill DeLoriea, Kevin Vernon, & Fran Walker
Sterling (H.S.) Q         Patrice E. LeFevre

2002-03

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lansing (Thornton Fractional South) SQ 1       Ann L. Witting, Gloria Kijewski, & Henry Hertz, Jacob Gourley
Roselle (Lake Park) SQ 2       Sara Dice & Seth Hible
Charleston SQ 3       Tina Winings
Aurora (Waubonsie Valley) SQ 4       Dave Calvert & Larry Knudtson
Bensenville (Fenton) Q 5       Mike Mitchell
Belleville (West) SQ         John Lodle & Laurie Bielong
Benton Q   0 0   Allan Kimball
Harvey (Thornton) Q         Mike Badger, Brad Ablin, & Mike Davidson
LaSalle (L.-Peru) Q         Mark Brown & Doug Kotecki
Lincoln Q         Carrie Schreiber & Ed Jodlowski
Oak Lawn (Community) Q         Thomas J. Dzurison, Marcus Wargin, & Jen Galante, T.J. Callahan
Rock Island (H.S.) SQ         Rino C. Della Vedova

2003-04

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Dolton (Thornridge) SQ 1       Bill Kirksey, Yvonne Nesbitt, & Tom Paliga, Cindy McKinnon
Oak Lawn (Community) SQ 2       Thomas J. Dzurison, Meredith Morris, & Marcus Wargin, Jenefer Galante
Palatine (Fremd) SQ 3       Judy Klingner, John Malecki, & Lauren Dennhardt, Michael Karasch
Burbank (Reavis) Q 4       Erika Banick & Tom Witting
Lansing (Thornton Fractional South) Q 5       Ann L. Witting & Jacob Gourley
Rock Island (H.S.) SQ 5       Rino C. Della Vedova & Jeffrey Watters
Belleville (West) Q         John Lodle & Laurie Bielong
Benton SQ   0 0   Pam Kimball
Charleston SQ         Tina Winings
Franklin Park-Northlake (Leyden) Q         Mark Begovich
Normal (Community West) Q         Ellie Marvin & Dan Broyles
Sterling (H.S.) Q         Patrice LeFevre

2004-05

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Dolton (Thornridge) SQ 1       Bill Kirksey, Yvonne Nesbitt, & Chris Mallek
Oak Lawn (Community) SQ 2       Tom Dzurison, T.J. Kahriman, Marcus Wargin, & Jennifer Wargin, Dennis Anastasopoulos
Charleston SQ 3       Tina Winings
Burbank (Reavis) Q 4       Erika Banick & Tom Witting
Benton Q 5 0 0   Allan Kimball
Belleville (West) SQ 6       John Lodle & Laurie Bielong
Roselle (Lake Park) SQ 7       Sara Dice, Val DeLuca, & Michael Rossman
Harvey (Thornton) Q 8       Mike Badger, Brad Ablin, & Mike Davidson
Lincoln Q 9       Chelsea Cheatham & Jennifer Keith
Rock Island (H.S.) SQ 10       Rino C. Della Vedova
Palatine (Fremd) Q 11       Marilyn Berdick, John Malecki, & Lauren Dennhardt, Michael Karasch
Sterling (H.S.) Q 12       Tim Schlegel & Jill Price

2005-06

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Lawn (Community) SQ 1       T.J. Kahriman & Marcus Wargin
Dolton (Thornridge) SQ 2       Bill Kirksey, Yvonne Nesbitt, & Chris Mallek
Flossmoor (Homewood-F.) Q 3       J.R. Rose & Kevin Wall
Benton SQ 4 0 0   Allan Kimball
Burbank (Reavis) Q 5       Erika Banick & Tom Witting
Palatine (Fremd) Q 5       Judy Klingner, Michael Karasch, & John Malecki, Lauren Dennhardt
Belleville (West) Q 7       John Lodle & Laurie Bielong
Stanford (Olympia) SQ 8       Bill DeLoriea, Deanna Wiist, & Jon Mladic
Sterling (H.S.) Q 9       Tim Schlegel & Jill Price
Roselle (Lake Park) SQ 10       Sara Dice & Seth Hible
Lincoln Q 11       Chelsea Cheatham & Jennifer Keith
Rock Island (H.S.) SQ 12       Rino C. Della Vedova

2006-07

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Burbank (Reavis) SQ 1       Erika Banick & Tom Witting
Rock Island (H.S.) SQ 2       Rino C. Della Vedova
Oak Lawn (Community) Q 3       Tom Dzurison, Billy Denton, & Marcus Wargin
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 4       Carrie Grzeskiewicz-Sauer & Kevin Wall
Charleston Q 5       Tina Winings
Belleville (West) SQ 6       John Lodle & Laurie Bielong
Harvey (Thornton) Q 6       Brad Ablin, Mike Davidson, & Brian Devries
Stanford (Olympia) SQ 6       Bill DeLoriea, Katie Olson, & Rachel Thomas
Roselle (Lake Park) Q 9       Sara Dice & Michael Rossman
Palatine (Fremd) SQ 10       Marilyn Berdick, Michael Karasch, & Lauren Dennhardt and John Malecki
Normal (Community West) Q 11       Katie Hartweg
Geneseo Q 12       Deanna Bott

2007-08

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Dolton (Thornridge) Q 1       Yvonne Nesbitt
Oak Lawn (Community) SQ 2       Tom Dzurison, Billy Denton, & Marcus Wargin
Benton SQ 3       Allan Kimball & Pam Kimball
Normal (Community West) Q 4       Lori Adams
Harvey (Thornton) SQ 5       Brad Ablin, M. Davidson, & B. DeVries & J. Pondelicek
Roselle (Lake Park) SQ 6       Sara Dice & Michael Rossman
Belleville (West) Q 7       Laurie Bielong & John Lodle
Burbank (Reavis) Q 8       Erika Banick & Tom Witting
Rock Island (H.S.) SQ 9       Rino C. Della Vedova
Joliet (Twp.) SQ 10       Michael Zigrossi
Palatine (Fremd) Q 11       Judy Klingner
Dunlap Q 12       Eddie Urish

2008-09

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rock Island (H.S.) SQ 1       Rino C. Della Vedova
Lansing (Thornton Fractional South) Q 2       Ann L. Witting & Jacob M. Gourley
Oak Lawn (Richards) Q 3       Mike Badger
Roselle (Lake Park) SQ 4       Sara Dice & Michael Rossman
Belleville (West) SQ 5       John Lodle & Laurie Bielong
Dolton (Thornridge) SQ 6       Yvonne Nesbitt
Burbank (Reavis) SQ 7       Erika Banick & Tom Witting
Dunlap Q 8       Eddie Urish
Benton Q 9 0 0   Allan Kimball
Joliet (Twp.) Q 10       Mike Zigrossi
Stanford (Olympia) SQ 11       Bill DeLoriea
Des Plaines (Maine West) Q 12       Mark Begovich

2009-10

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Lawn (Community) SQ 1       Billy Denton, T.J. Kahriman, & Marcus Wargin
Northbrook (Glenbrook North) SQ 2       Julie Ann Robinson & Pat Murphy
Benton SQ 3 0 0   Allan Kimball
Flossmoor (Homewood-F.) Q 4       J.R. Rose & Kevin Wall
Harvey (Thornton) SQ 5       Brad Ablin, Marie Wojdelski, & Mike Davidson
Joliet (Twp.) SQ 6       Michael Zigrossi
Lemont (H.S.) Q 7       Dan Franke
Rock Island (H.S.) SQ 8       Rino C. Della Vedova
Oak Lawn (Richards) Q 9       Mike Badger
Belleville (West) Q 10       John Lodle & Laura Bielong
Palatine (Fremd) Q 11       Judy Klingner
Geneseo Q 12       Deanna Bott