Drama Season Summaries

* Last updated at 8:29 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1990-91

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Harvey (Thornton) SQ 1       Michael Sanders & John Cash
Charleston SQ 2       Tina Winings
Oak Lawn (Richards) Q 3       Chuck Palia
Joliet (Central) Q 4       Michael Zigrossi
Roselle (Lake Park) Q 5       Michael Dice, Sr., Dan Proctor, & Sue Rothchild
Tremont SQ 6       Joanne Miller
Gurnee (Warren) SQ 7       J. Spencer Greene
Glen Ellyn (Glenbard West) SQ 8       Michael Kolodziej & Merel Marine
Benton Q 9       Pam Kimball
Peoria (Richwoods) SQ 10       Connie Sinn
East Moline (United) Q         Michael C. Schmidt
Pekin Q         Glenn Smith & Roger Baldwin

1991-92

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Roselle (Lake Park) SQ 1       Michael Dice, Sr., Dan Proctor, & Sue Rothchild
Lansing (Thornton Fractional South) SQ 2       Ann Witting & Henry Hertz
Harvey (Thornton) Q 3       Michael Sanders & Mike Davidson
Downers Grove (South) Q 4       John Hires & Jan Heiteen
Gurnee (Warren) Q 5       J. Spencer Greene
Lincoln SQ 6       Carolyn Schreiber
Oak Lawn (Richards) SQ 7       Chuck Palia
Peoria (Manual) Q 8       Amanda Thomas
East Peoria Q 9       Eddie Urish
Rock Island (H.S.) SQ 10       Rino C. Della Vedova
Benton Q         Pam Kimball
Granite City SQ         Beverley Scroggins

1992-93

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Northbrook (Glenbrook North) SQ 1       Pat Murphy & Chuck Dribin
Harvey (Thornton) SQ 2       Michael Sanders & Michael Davidson
Roselle (Lake Park) Q 3       Michael Dice, Sr., Dan Proctor, & Sue Rothchild
Oak Lawn (Richards) SQ 4       Chuck Palia
Sycamore (H.S.) Q 5       David A. Pearce
Rock Island (H.S.) SQ 6       Rino C. Della Vedova
Dolton (Thornridge) Q 7       Rob Nerius & Cindy McKinnon
Lincoln SQ 8       Carolyn Schreiber & Larry Brown
DuQuoin (H.S.) SQ 9       Allan Kimball & Karen Brackney
Charleston Q 10       Tina Winings
Joliet (Central) Q         Mike Zigrossi
Pekin Q         Glenn Smith

1993-94

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Harvey (Thornton) Q 1       Michael L. Sanders
Chicago Heights (Bloom Twp.) SQ 2       John Reimler & Lisa Newkirk-Reimler
Charleston SQ 3       Tina Winings
Joliet (Twp.) SQ 4       Michael Zigrossi
DuQuoin (H.S.) Q 5       Allan Kimball
Roselle (Lake Park) Q 6       Michael Dice, Sr., Dan Proctor, & Sue Rothchild
Lincoln SQ 7       Carolyn Schreiber
Downers Grove (South) Q 8       John Hires & Jan Heiteen
Gurnee (Warren) SQ 9       Dave Ruzevich
Kewanee (H.S.) SQ 10       William McKee
Geneseo (Darnall) Q         Hsrvey Green
Glasford (Illini Bluffs) Q         Thomas J. Schultz & Jeff Lox

1994-95

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Gurnee (Warren) SQ 1       Dave Ruzevich & Rob Proce
Downers Grove (South) SQ 2       John Hires & Jan Heiteen
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 3       Thomas Sweeney & Don Calgaro
Lincoln SQ 4       Carolyn Schreiber
DuQuoin (H.S.) SQ 5       Allan Kimball & Chris Cook-Leitz
Lansing (Thornton Fractional South) Q 6       Ann Witting & Henry Hertz
Roselle (Lake Park) Q 7       Michael Dice, Sr., Seth Hible, & Sue Rothchild, Scott Thompson
Charleston Q 8       Tina Winings
Stanford (Olympia) Q 9       Ed Jodlowski
Joliet (Twp.) Q 10       Michael Zigrossi
East Moline (United) SQ         Michael Schmidt & Robert Hanske
Rock Falls Q         Judy Thome

1995-96

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Northbrook (Glenbrook North) Q 1       Pat Murphy
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 2       Tom Sweeney & Don Calgaro
DuQuoin (H.S.) SQ 3       Allan Kimball & Denise Lythgoe
Tinley Park (Andrew) Q 4       Merle K. Marine, Kathy Southcott, & Michelle Etchason
Dolton (Thornridge) Q 5       Cindy McKinnon
Benton Q 6       Pam Kimball & Tawmi Conley
Gurnee (Warren) SQ 7       Debra Woodard & Robert Proce
Stanford (Olympia) Q 8       Bill DeLoriea
Rock Island (H.S.) SQ 9       Rino C. Della Vedova
Normal (Community West) SQ 10       Mike Mitchell
Oak Lawn (Richards) SQ         Charles Palia, Jr.
Rock Falls Q          

1996-97

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Harvey (Thornton) Q 1       Michael Sanders & Mike Davidson
Flossmoor (Homewood-F.) Q 2       Tom Sweeney & Don Calgaro
Tinley Park (Andrew) Q 3       M.K. Marine & Janine Stroemer
DuQuoin (H.S.) Q 4       Allan Kimball
Stanford (Olympia) Q 5       Ed Jodlowski & Erik Berry
Charleston Q 6       Tina Winings & Kim Hunter
Elk Grove Village (E.G.) Q         Sharman Thuren, Kevin Holly, & Jim Brown
Kewanee (H.S.) Q         Bill McKee
Northbrook (Glenbrook North) Q         Pat Murphy & Chuck Dribin
Oak Lawn (Richards) Q         Charles Palia, Jr.
Peoria (Woodruff) Q          
Rock Falls Q         Judy Thome

1997-98

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) Q 1       Tom Sweeney, Don Calgaro, & Sahar Kayyal
Harvey (Thornton) Q 2       Mike Sanders & Mike Davidson
Northbrook (Glenbrook North) Q 3       Pat Murphy & Chuck Dribin
Roselle (Lake Park) Q 4       Michael Dice, Sr. & Seth Hible
Stanford (Olympia) Q 5       Bill DeLoriea
Aurora (Waubonsie Valley) Q         Larry Knudtson
Benton Q         Pam Kimball
Burbank (Reavis) Q         Tom Witting & Carmel DeStefano
DuQuoin (H.S.) Q         Alan Kimball
Normal (Community West) Q         Mike Mitchell & Nathan King
Rock Falls Q         Judy Thome
Rock Island (H.S.) Q         Rino C. Della Vedova

1998-99

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) Q 1       Tom Sweeney & Don Calgaro
Northbrook (Glenbrook North) Q 2       Pat Murphy & Chuck Dribin
Harvey (Thornton) Q 3       Mike Sanders & Mike Davidson
Burbank (Reavis) Q 4       Tom Witting
Normal (Community West) Q 5       Mike Mitchell, Todd Wineburner, & Pat Jacobs
Roselle (Lake Park) Q 6       Michael Dice, Sr.
Benton Q         Pam Kimball
Berwyn-Cicero (Morton) Q         Thomas Rusnak
DuQuoin (H.S.) Q         Russell Reidelberger & Don Barnett
Rock Falls Q         Judy Thome
Stanford (Olympia) Q         Bill Deloriea
Sterling (H.S.) Q         Patrice LeFevre

1999-00

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 1       Tom Sweeney, Don Calgaro, & Patricia Wozny
Harvey (Thornton) Q 2       Michael L. Sanders & Mike Davidson
Normal (Community West) SQ 3       Mike Mitchell & Todd Wineburner
Palatine (Fremd) SQ 4       Judy Klingner, J. Spencer Greene, & Marilyn Berdick, Lauren Dennhardt
Benton SQ 5       Pam Kimball & Allan Kimball
Aurora (Waubonsie Valley) Q 6       David Calvert
Burbank (Reavis) SQ         Tom Witting
Harrisburg Q         C.J. Harbison, Lindsey Nave, & Kyle Chanbers
LaSalle (L.-Peru) SQ         Mark Brown & Arnie Petrus
Rock Falls Q         Judy Thome
Roselle (Lake Park) Q         Michael Dice, Sr., Seth Hible, & Patrick Mogge
Stanford (Olympia) Q         Bill DeLoriea, Brian Wojcik, & Fran Walker