Drama Season Summaries

* Last updated at 12:31 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1970-71

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Deerfield (H.S.) SQ 1        
Belleville (West) Q 2        
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 2        
Normal (University) SQ 2        
Maywood (Proviso East) SQ 5        
Freeport (H.S.) SQ          
Jacksonville (H.S.) SQ          

1971-72

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Dolton (Thornridge) Q 1        
Highland Park SQ 2        
Lansing (Thornton Fractional South) SQ 3        
Normal (University) SQ 4        
Wheaton (Central) SQ 5        
Peoria (Woodruff) SQ          
Wood River (East Alton-W.R.) SQ          

1972-73

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 1        
Highland Park Q 2        
Rantoul Q 3        
Normal (University) SQ          
Peoria (Richwoods) SQ          
Roselle (Lake Park) DQ         Michael Dice, Sr.
Summit (Argo) SQ          
Wood River (East Alton-W.R.) SQ          

1973-74

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) DSQ 1        
Dolton (Thornridge) DQ 2        
Normal (University) DSQ 3        
Naperville (H.S.) DQ 4        
Peoria (Richwoods) DSQ 4        
Cicero (Morton East) Q 6        
Lincoln DSQ 7        
Bloomington (H.S.) Q 8        
Waukegan (H.S.) SQ 9        
Sparta Q 10        
Berwyn (Morton West) DSQ          
Aurora (East) D          
Burbank (Reavis) D          
Centralia (H.S.) D          
Deerfield (H.S.) D          
Edwardsville (H.S.) D          
Effingham (H.S.) D          
Genoa (G.-Kingston) D          
Joliet (West) D          
Kankakee (Westview) D          
Macomb D          
Moline (H.S.) D          
Mt. Prospect (Prospect) D          
Quincy (Sr.) D          
Rolling Meadows D          
Sterling (H.S.) D          
Urbana (H.S.) D          
Wheaton (W.-Warrenville) D          

1974-75

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) DSQ 1        
Berwyn (Morton West) DQ 2        
Normal (University) SQ 3        
Wheaton (W.-Warrenville) DSQ 3        
Waukegan (H.S.) DSQ 5        
Lansing (Thornton Fractional South) DQ 6        
Geneseo (Darnall) SQ 7        
Lincoln DQ 7        
Northbrook (Glenbrook North) Q 9       Ralph Lane
Bloomington (Central Catholic) Q 10        
Wood River (East Alton-W.R.) DSQ          
Bloomington (H.S.) D          
Concord (Triopia) D          
East Moline (United) D          
Effingham (H.S.) D          
Elgin (H.S.) D          
Elk Grove Village (E.G.) D          
Freeport (H.S.) D          
Joliet (Central) D          
Kankakee (Westview) D          
Macomb D          
Peoria (Woodruff) D          
Rockford (Auburn) D          
Skokie (Niles North) D          
Sparta D          
Streator (Twp.) D          
Summit (Argo) D          
Urbana (H.S.) D          

1975-76

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) Q 1        
Dolton (Thornridge) DSQ 2        
Decatur (MacArthur) DQ 3        
Elgin (H.S.) DQ 4        
Berwyn (Morton West) DSQ 5        
Summit (Argo) Q 6        
Highland Park DSQ 7        
Rochester DSQ 8        
Pekin DSQ 9        
Edwardsville (H.S.) Q 10        
Peoria (Richwoods) Q          
Urbana (H.S.) DSQ          
Belleville (West) D          
Des Plaines (Maine North) D          
Downers Grove (South) D         John Hires & Jan Heiteen
Fulton (H.S.) D          
Galesburg (H.S.) D          
Geneseo (Darnall) D          
Geneva D          
Jacksonville (H.S.) D          
Joliet (West) D          
Kankakee (Eastridge) D          
Normal (University) D          
South Holland (Thornwood) D          
Sparta D          
Wheaton (W.-Warrenville) D          
Woodstock (H.S.) D          
Yorkville (H.S.) D          

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) DSQ 1        
Mt. Prospect (Prospect) DQ 2        
Dolton (Thornridge) DQ 3        
East Moline (United) DQ 4        
Highland Park DSQ 5        
Quincy (Sr.) DQ 6        
Pekin DQ 7        
Cicero (Morton East) SQ 8        
Sparta DSQ 9        
Wheaton (W.-Warrenville) DQ 10        
Freeport (H.S.) DSQ          
Normal (University) DSQ          
Aurora (East) D          
Berwyn (Morton West) D          
Carbondale (H.S.) D          
Chenoa D          
Dundee D          
Hillside (Proviso West) D          
Lansing (Thornton Fractional South) D          
Lincoln D          
Northbrook (Glenbrook North) D         Pat Murphy & Chuck Dribin
Peoria (Richwoods) D          
Streator (Twp.) D          
Summit (Argo) D          
Wood River (East Alton-W.R.) D          

1977-78

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Highland Park Q 1       Barbara Greener Patterson
Belleville (East) Q 2       Phillip Paeltz & Ronald Isom
Normal (University) Q 3       Sue Sherman
Flossmoor (Homewood-F.) Q 4       Tom Sweeney & Barry Kautz
Hillside (Proviso West) Q 5       Robert Grothe
Bensenville (Fenton) Q 6       Frank Tourangeau
Mt. Prospect (Prospect) Q 7       Patricia Lewkowicz
Tremont Q 8       L.J. Miller
Lansing (Thornton Fractional South) Q 9       R.J. Phillips & William Barth
Quincy (Sr.) Q 10       Thomas Burnett
East Moline (United) Q         Mike Schmidt
Freeport (H.S.) Q         Robert Estrin

1978-79

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Bensenville (Fenton) Q 1       Frank Tourangeau, Bob Grothe, & Tess Wald
Flossmoor (Homewood-F.) Q 2       Thomas Sweeney & Barry Kautz
Dolton (Thornridge) Q 3       Tim Sweeney
Berwyn (Morton West) Q 4       Fred Meyer
Des Plaines (Maine North) Q 5       Judy McGuinn
Arlington Heights (Forest View) Q 6       Cary Libkin
Belleville (West) Q 6       Michael Boyll & Joe Chemlek
Carbondale (H.S.) Q 6       Mary Boyle
Peoria (Woodruff) Q 9       Kenneth Freeburn
East Moline (United) Q 10       Mike Schmidt
Joliet (Central) Q         Michael Zigrossi
Sterling (H.S.) Q         Dave Stolzoff

1979-80

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Roselle (Lake Park) Q 1       Michael Dice, Sr.
Flossmoor (Homewood-F.) Q 2       Tom Sweeney & Barry Kautz
Belleville (West) Q 3       William Kirksey
Normal (University) Q 4       Neal A. Cobb & Sandra Zielinski
Belleville (East) Q 5       Charles Zeller
South Holland (Thornwood) Q 6       Mike Sanders
Bensenville (Fenton) Q 7       R. Grothe, L. Annunziata, & J. Palumbo
Peoria (Woodruff) Q 8       Ken Freeburn
Wheaton (W.-Warrenville) Q 9       Les Schomas, Merle Goodman, & C.P. Palia
Downers Grove (South) Q 10       John Hires & Judy Hammontree
Freeport (H.S.) Q         Robert Estrin & Catherine Estrin
Rochelle Q         Michael Brust