Table of Titles: Team Chess

* Last updated at 10:31 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

This table includes all IHSA Team Chess titles and trophies won, sorted by times qualified for state finals, trophies won, and championships won.

A few titles may be missing (complete list of missing titles). If you have additions for your school, please let us know.

* Indicates that the listing includes one or more predecessor schools with a different name.

Key to titles: Qual – team qualifier for state finals (does not include super-sectionals), Troph – trophies won; 1st, 2nd, 3rd, 4th – place in state finals (4th place trophy awarded in bracketed team sports only); Top10 – top 10 finishes (or top 4 in bracketed team sports); CPL – Public League champion (only when an automatic qualifier), Super – super-sectional, Sect – sectional, Reg – regional, Dist – district.

School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Urbana (University) 0 13 7 3 3 0 24 0 0 0 0 0
Evanston (Twp.) 0 11 6 3 2 0 29 0 0 0 0 0
Aurora (Illinois Math and Science Academy) 0 11 5 1 5 0 22 0 0 0 0 0
Chicago (Whitney Young) 0 10 4 3 3 0 13 0 0 0 0 0
Skokie (Niles North) 0 9 3 4 2 0 21 0 0 0 0 0
Hillside (Proviso West) 0 8 4 2 2 0 14 0 0 0 0 0
Poplar Grove (North Boone) 0 8 2 5 1 0 14 0 0 0 0 0
*Winnetka (New Trier) 0 8 1 2 5 0 23 0 0 0 0 0
Chicago (Lane) 0 7 3 2 2 0 19 0 0 0 0 0
Lincolnshire (Stevenson) 0 7 2 5 0 0 17 0 0 0 0 0
Roanoke (R.-Benson) 0 6 2 2 1 1 18 0 0 0 0 0
Sherrard 0 5 3 0 2 0 11 0 0 0 0 0
Park Ridge (Maine South) 0 5 3 1 1 0 9 0 0 0 0 0
Rockford (Auburn) 0 5 2 3 0 0 11 0 0 0 0 0
Chicago (University) 0 5 2 1 1 1 5 0 0 0 0 0
*Georgetown (G.-Ridge Farm) 0 5 1 1 3 0 12 0 0 0 0 0
Aurora (Marmion Academy) 0 5 1 3 1 0 7 0 0 0 0 0
Downers Grove (South) 0 4 2 2 0 0 8 0 0 0 0 0
Moline (H.S.) 0 3 2 0 1 0 3 0 0 0 0 0
Aurora (Central Catholic) 0 3 2 0 0 1 2 0 0 0 0 0
Westmont 0 3 1 1 1 0 13 0 0 0 0 0
Normal (University) 0 3 1 1 1 0 9 0 0 0 0 0
Stillman Valley 0 3 1 0 2 0 9 0 0 0 0 0
Rockford (Jefferson) 0 3 1 2 0 0 5 0 0 0 0 0
Urbana (H.S.) 0 3 1 0 2 0 5 0 0 0 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Chicago (St. Ignatius College Prep) 0 3 1 0 2 0 4 0 0 0 0 0
Northfield (New Trier West) 0 3 1 2 0 0 4 0 0 0 0 0
West Chicago (H.S.) 0 3 1 1 1 0 4 0 0 0 0 0
East St. Louis (Sr.) 0 3 0 2 1 0 12 0 0 0 0 0
Glen Ellyn (Glenbard West) 0 3 0 3 0 0 10 0 0 0 0 0
Hinsdale (Central) 0 3 0 0 3 0 9 0 0 0 0 0
Naperville (North) 0 2 2 0 0 0 9 0 0 0 0 0
Chicago (Kenwood) 0 2 2 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Harvard 0 2 2 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Red Bud 0 2 1 0 1 0 4 0 0 0 0 0
Lisle (Sr.) 0 2 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0
Rockford (Christian Life) 0 2 0 1 1 0 8 0 0 0 0 0
Northbrook (Glenbrook North) 0 2 0 1 1 0 7 0 0 0 0 0
Wheaton (W. Warrenville South) 0 2 0 0 2 0 7 0 0 0 0 0
Bradley (B.-Bourbonnais) 0 2 0 2 0 0 2 0 0 0 0 0
Elgin (St. Edward) 0 2 0 1 1 0 2 0 0 0 0 0
Genoa (G.-Kingston) 0 2 0 1 1 0 2 0 0 0 0 0
Rock Island (H.S.) 0 1 1 0 0 0 6 0 0 0 0 0
Oak Park (O.P.-River Forest) 0 1 1 0 0 0 5 0 0 0 0 0
*New Lenox (Lincoln-Way Central) 0 1 0 1 0 0 8 0 0 0 0 0
Chicago (Carver) 0 1 0 1 0 0 7 0 0 0 0 0
*Chicago (Quigley Prep) 0 1 0 1 0 0 7 0 0 0 0 0
Darien (Hinsdale South) 0 1 0 1 0 0 7 0 0 0 0 0
Chicago (Hales Franciscan) 0 1 0 1 0 0 5 0 0 0 0 0
Hampshire 0 1 0 1 0 0 5 0 0 0 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Chicago (C. Vocational) 0 1 0 0 1 0 4 0 0 0 0 0
Chicago (St. Patrick) 0 1 0 1 0 0 4 0 0 0 0 0
Belleville (East) 0 1 0 0 1 0 3 0 0 0 0 0
Edwardsville (H.S.) 0 1 0 1 0 0 2 0 0 0 0 0
Flossmoor (Homewood-F.) 0 1 0 0 1 0 2 0 0 0 0 0
Lisle (Benet Academy) 0 1 0 1 0 0 2 0 0 0 0 0
Oak Park (Fenwick) 0 1 0 0 1 0 2 0 0 0 0 0
Riverside (R.-Brookfield) 0 1 0 1 0 0 2 0 0 0 0 0
Tinley Park (H.S.) 0 1 0 0 1 0 2 0 0 0 0 0
Belleville (West) 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0
*Berwyn-Cicero (Morton) 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0
Elgin (H.S.) 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0
Granite City 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0
Northlake (West Leyden) 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0
Ridge Farm 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0
Rockford (Lutheran) 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0
Glenview (Glenbrook South) 0 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0
Barrington 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0
Chicago (Northside) 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0
Donovan 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0
Highland Park 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0
Naperville (Neuqua Valley) 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0
Bismarck (B.-Henning) 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Chicago (Bowen) 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Glen Ellyn (Glenbard South) 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Kincaid (South Fork) 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Mattoon 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Aurora (West Aurora) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
Chicago (Lindblom) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
Chicago (Orr) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
Chicago (South Shore) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
Evergreen Park 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
Skokie (Niles West) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
South Holland (Thornwood) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
Stanford (Olympia) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
Woodstock (Marian) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
Addison (Driscoll) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Bunker Hill 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Byron 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Carol Stream (Glenbard North) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Cary (C.-Grove) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Chicago Heights (Bloom Trail) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Crete (C.-Monee) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Downers Grove (North) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Hoffman Estates (H.S.) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Lake Forest (H.S.) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Mundelein (Carmel) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Palos Heights (Shepard) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Quincy (Notre Dame) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Springfield (Lutheran) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Viola (Winola) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Amboy 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Calumet City (Thornton Fractional North) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Carthage 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (Harper) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (Mather) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (Morgan Park) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (Payton) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (Roosevelt) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (Senn) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (St. Gregory) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (St. Michael) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (St. Rita) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Clinton 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Danville (H.S.) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Deerfield (H.S.) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Dolton (Thornridge) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
East St. Louis (Central Catholic) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Hebron (Alden-H.) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
LaSalle (L.-Peru) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Lombard (Glenbard East) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Mascoutah 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Midlothian (Bremen) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Naperville (Central) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Niles (Northridge Prep) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Orland Park (Sandburg) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Rolling Meadows 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Sidell (Jamaica) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Sparta 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Virginia 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Waukegan (H.S.) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Worden 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0