Competitive Cheerleading Season Summaries

* Last updated at 12:31 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

2010-11

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Roselle (Lake Park) SQ 1       Samantha Pavesich
Libertyville SQ 2       Cory Deacon
Mundelein (H.S.) Q 3       Amber Babin
Buffalo Grove Q 4       Jeffrey Siegal
Downers Grove (North) SQ 5       Megan Growe
Belvidere (North) Q 6       Tammy Rentschler
Barrington Q 7       Laura Meehan
Streamwood Q 8       Heather Daley
Skokie (Niles North) Q 9       Jody Trapani & Jeff Tackes
Palatine (H.S.) SQ 10       Adrienne Stackwell
Bartonville (Limestone) Q         Brittany Christensen
Bensenville (Fenton) Q         Tara Putman & Lisa English
Chicago (St. Ignatius College Prep) Q         Gina Laio
Chicago Heights (Bloom Twp.) SQ         Niaya Howard-Taylor
Downers Grove (South) Q         Ryan Buado
Elk Grove Village (E.G.) Q         Danielle Damato
Joliet (West) Q         Amanda Mahoney
Olympia Fields (Rich Central) Q         Zenia Smith
Plainfield (East) Q         Teresa Murphy
Rockton (Hononegah) Q         Calianne Hufford
Romeoville (H.S.) Q         Lyndsey Banser
South Elgin Q         Jennifer Jurkovic
South Holland (Thornwood) Q         Billie Griggs
St. Charles (North) Q         Amber Millard
Summit (Argo) Q         Torina Moffet

2010-11

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lake Zurich SQ 1       Pam Bonnevier
Hoffman Estates (Conant) SQ 2       Dana Musinski
New Lenox (Providence Catholic) SQ 3       Laura Duesing
Orland Park (Sandburg) SQ 4       Mike Bruce
Lockport (Twp.) Q 5       Danielle Calabrese
Chicago (Marist) Q 6       Nicole Broadhurst
Tinley Park (Andrew) Q 7       April Mahy
Arlington Heights (St. Viator) Q 8       Chrissy Palumbo Loeffler
Frankfort (Lincoln-Way East) Q 8       Vicki Fredrickson
Glen Ellyn (Glenbard West) Q 10       Michelle Gatz
Belleville (West) Q         Christy Cerminn
Bolingbrook Q         Tammy North
Bradley (B.-Bourbonnais) SQ         Tania Wilson
DeKalb Q         Jenna Kempen & Kelsey Sharer
Edwardsville (H.S.) Q         Emily Johnston
Fox Lake (Grant) Q         Veronica Lukemeyer
Lincolnshire (Stevenson) Q         Erin Vance
Mundelein (Carmel) Q         Shannon Doyle-Leetch
Naperville (Neuqua Valley) Q         Kathy Troczynski
O'Fallon (H.S.) Q         Tami Hudson
Palos Heights (Shepard) Q         Colleen Sands
Park Ridge (Maine South) Q         Pati Coy
Rolling Meadows Q         Patti Hein
Schaumburg (H.S.) Q         Cindy Manning
Wilmette (Loyola Academy) Q         Laura Soldato

2010-11

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lemont (H.S.) Q 1       Brittany Glowa
Antioch SQ 2       Robin Gwinn
Crystal Lake (Prairie Ridge) Q 3       Kristen Bartells
Wauconda Q 4       Kate Gehrke
Bloomington (H.S.) SQ 5       Tiffany Michaels
Mascoutah SQ 6       Laurie Wager
Oak Forest SQ 7       Christine DiVenti
Vernon Hills Q 8       Shaunna Rivera
Grayslake (North) Q 9       Stephanie Kapchinski
Highland Q 10       Angie Fears
Bethalto (Civic Memorial) Q         Casey Mikhayel
Breese (Mater Dei) Q         Sandy Bonvie
Elmwood Park Q         Bob Pacini
Glen Ellyn (Glenbard South) Q         Erica Hearn
Kankakee (McNamara) Q         Dawn Akerman
LaSalle (L.-Peru) Q         Holly Rathbun
Morris Q         Kristin Sanders
New Lenox (Lincoln-Way West) Q         Christina Murawski
Normal (University) Q         Drew Miller
Oak Lawn (Richards) Q         Heather Bergman
Riverside (R.-Brookfield) SQ         Nicky Benson & Elyse Presta
Tinley Park (H.S.) Q         Janelle Johnston
Troy (Triad) Q         Jenny Seger
Wheaton (St. Francis) Q         Lauren Wood
Yorkville (H.S.) Q         Megan Musser

2010-11

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Columbia SQ 1       Robbie Walters
Palos Heights (Chicago Christian) SQ 2       Carolynn Kloese
Lexington SQ 3       Rita Grunloh
Wilmington Q 4       Jeannine Allred
Sherrard SQ 5       Tristi Marolf
Breese (Central) Q 6       Julianne Harris
Elmhurst (Timothy Christian) Q 7       Cheryl Jokich
Byron Q 8       Nicole Daggert
Kincaid (South Fork) Q 9       Debbie Orrison
Oblong Q 10       Mary Patchett
Benton Q         Linda Smith
Brimfield Q         Katie Bennett
Clifton (Central) Q         Kaelyn Bess
Colfax (Ridgeview) Q         Carla Taylor
Eureka Q         Krista Swanson and Jill Niemi
Farmington Q         Callie Sears
New Berlin Q         Stacey Killion
Oregon Q         Annie Faivre
Pana (H.S.) Q         Emalie Babb
Paris SQ         Tricia Moreschi
Paxton (P.-Buckley-Loda) Q         Jill Schrodt
Riverton Q         Pam Garcia
Sesser (S.-Valier) Q         Chrissy Vickers
Westmont Q         Becky Freeman
Winchester Q         Karen McLaughlin

2011-12

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Olympia Fields (Rich Central) Q 1       Zenia Smith
Barrington SQ 2       Laura Meehan
Buffalo Grove SQ 3       Jeffrey Siegal
Downers Grove (South) Q 4       Ryan Buado
Fox Lake (Grant) SQ 5       Veronica Lukemeyer
Mundelein (H.S.) Q 6       Amber Babin
Roselle (Lake Park) Q 7       Samantha Pavesich
O'Fallon (H.S.) SQ 8       Tami Hudson
Downers Grove (North) Q 9       Megan Growe
Chicago (St. Ignatius College Prep) Q 10       Gina Laio
Bartlett Q         Sara Palmer
Batavia Q         Lynette Olexa
Belleville (West) Q         Christy Cerminn
Belvidere (North) Q         Tammy Rentschler
Bolingbrook SQ         Tammy North
Chicago Heights (Bloom Twp.) Q         Niaya Howard-Taylor
Elk Grove Village (E.G.) Q         Danielle Damato
Joliet (Central) Q         Teresa Spata
Libertyville Q         Craig El
Palatine (H.S.) Q         Adrienne Stewart
Skokie (Niles North) Q         Jeff Tackes
South Elgin Q         Linda Johnson
South Holland (Thornwood) Q         Billie Griggs
St. Charles (North) Q         Amber Millard
Streamwood Q         Heather Daley

2011-12

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Orland Park (Sandburg) Q 1       Mike Bruce
Lockport (Twp.) Q 2       Danielle Calabrese
Chicago (Marist) SQ 3       Nicole Broadhurst
New Lenox (Providence Catholic) SQ 4       Laura Duesing
Hoffman Estates (Conant) SQ 5       Dana Nauman
Frankfort (Lincoln-Way East) Q 6       Vicki Fredrickson
Joliet (West) SQ 7       Amy Diforti
Naperville (Neuqua Valley) Q 8       Kathy Troczynski
Plainfield (Central) Q 9       Elizabeth Arendziak
Lincolnshire (Stevenson) Q 10       Erin Vance
Addison (A. Trail) Q         Tammy Gomez & Alex Mercado
Algonquin (Jacobs) Q         Brittany Hoskins
Arlington Heights (Hersey) Q         Keri Sebesta
Bradley (B.-Bourbonnais) Q         Tania Wilson
Carol Stream (Glenbard North) Q         Ashley Patla
Frankfort (Lincoln-Way North) Q         Jaime Calby
Glen Ellyn (Glenbard West) Q         Michelle Gatz
Gurnee (Warren) Q         Katie Mohr
Lake Zurich Q         Pam Bonnevier
Mundelein (Carmel) SQ         Shannon Doyle-Leetch
Naperville (North) Q         Keri Storako
Palos Heights (Shepard) Q         Colleen Sands
Park Ridge (Maine South) Q         Pati Coy
Rolling Meadows Q         Patti Hein
St. Charles (East) Q         Stacey Naumann

2011-12

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (St. Viator) SQ 1       Chrissy Palumbo
Oak Forest SQ 2       Christine DiVenti
Lemont (H.S.) Q 3       Brittany Glowa
Vernon Hills Q 4       Shaunna Rivera
Mascoutah SQ 5       Laurie Wager
Wauconda Q 6       Kate Gehrke
Highland Q 7       Angie Fears
Antioch SQ 8       Robin Gwinn
Grayslake (North) Q 9       Jenny Garza
Richmond (R.-Burton) Q 10       Gary Layton
Bensenville (Fenton) Q         Kearsten DeVivo
Bethalto (Civic Memorial) Q         Casey Mikhayel
Bloomington (H.S.) Q         Bradley Leake
Champaign (Centennial) Q         Melody Dreger
Crystal Lake (Central) Q         Elizabeth Brauneis
Crystal Lake (Prairie Ridge) Q         Kristen Bartells
LaGrange Park (Nazareth Academy) Q         Jorie Stevens
Midlothian (Bremen) Q         Melissa Matlon
Mt. Vernon (H.S.) Q         Paula Metcalf
New Lenox (Lincoln-Way West) Q         Sara Sabo
Normal (University) SQ         Drew Miller
Tinley Park (H.S.) Q         Arianne Montgomery
Troy (Triad) Q         Jenny Seger
Washington Q         Wendy Haight
Yorkville (H.S.) Q         Becki Deater

2011-12

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Columbia SQ 1       Robbie Walters
Elmhurst (Timothy Christian) Q 2       Cheryl Jokich
Somonauk SQ 3       Laci McConoughay
Breese (Central) Q 4       Julianne Harris
Byron SQ 5       Nicole Yerly
Lexington Q 6       Rita Grunloh
Eureka SQ 7       Krista Swanson/Jill Niemi
Sesser (S.-Valier) Q 8       Chrissy Vickers
Taylor Ridge (Rockridge) Q 9       Joey Stanforth
New Berlin SQ 10       Stacey Killion
Carterville Q         Erin Peak
Dwight Q         Angie Goley
Fithian (Oakwood) Q         Jennifer Leach & Kacie Wilson
Lisle (Sr.) Q         Courtney Multhaupt
Monticello Q         Morgan Piper & Caitlyn Ross
Oblong Q         Mary Patchett
Pana (H.S.) Q         Emalie Babb
Paxton (P.-Buckley-Loda) Q         Jill Schrodt
Pinckneyville Q         Cheryl Clark
Shelbyville Q         Katy Ladd
Sherrard Q         Tristi Marolf
Sterling (Newman Central Catholic) Q         Susie Lemay
Stillman Valley Q         Connie Davidson
Virden (North Mac) Q         Kim Biehl
Wilmington Q         Jeannine Allred

2012-13

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Buffalo Grove SQ 1       Jeffrey Siegal
Barrington Q 2       Laura Meehan
Fox Lake (Grant) Q 3       Veronica Lukemeyer
Mascoutah Q 4       Laurie Wager
Olympia Fields (Rich Central) Q 5       Zenia Smith
Downers Grove (South) SQ 6       Ryan Buado
Glen Ellyn (Glenbard West) Q 7       Michelle Gatz
South Elgin SQ 8       Linda Roggensack
Normal (University) SQ 9       Drew Miller
Mundelein (H.S.) Q 10       Amber Babin
Bartonville (Limestone) Q         Brittany Christensen
Bolingbrook SQ         Tammy North
Chicago (St. Ignatius College Prep) Q         Gina Laio
Downers Grove (North) Q         Denise Kavanaugh
Elk Grove Village (E.G.) Q         Danielle Damato
Flossmoor (Homewood-F.) Q         Johnna Armellino-Kerr
Hoffman Estates (H.S.) Q         Brittany London
Naperville (North) Q         Keri Storako
Normal (Community West) Q         Tara Loyer
Palatine (H.S.) Q         Adrienne Stewart
Rockton (Hononegah) Q         Calianne Hufford
Roselle (Lake Park) Q         Samantha Pavesich
South Holland (Thornwood) Q         Billie Griggs
Summit (Argo) Q         Torina Moffett
Tremont Q         Shari Muehlich

2012-13

School Titles Place Won Lost Tied Coach
New Lenox (Providence Catholic) SQ 1       Laura Duesing
Chicago (Marist) Q 2       Nicole White
Hoffman Estates (Conant) SQ 3       Dana Musinski
Orland Park (Sandburg) SQ 4       Mike Bruce
Lockport (Twp.) Q 5       Danielle Calabrese
Frankfort (Lincoln-Way East) Q 6       Julianne Polad & Jayson Polad
Bradley (B.-Bourbonnais) Q 7       Tania Wilson
Lake Zurich Q 8       Pam Bonnevier
St. Charles (East) Q 9       Tawny Powers
Naperville (Neuqua Valley) SQ 10       Kathy Tichelbaut
Aurora (Metea Valley) Q         Lisa Braheny
Bartlett Q         Sarah Schwartz
Cary (C.-Grove) SQ         Jamie Reiche
Crystal Lake (Central) Q         Elizabeth Brauneis
Frankfort (Lincoln-Way North) Q         Jaime Calby
Grayslake (North) Q         Jennifer Garza
Huntley Q         Nathan Schmitt
Joliet (West) Q         Amy DiForti
Lincolnshire (Stevenson) Q         Jessica Murphy
Naperville (Central) Q         Samantha Szopinski
Palos Hills (Stagg) Q         Bridget Guzior
Park Ridge (Maine South) Q         Pati Coy
Plainfield (South) Q         Robin Jaquinde
Rockford (Guilford) Q         August Toldo
Rolling Meadows Q         Patti Hein

2012-13

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Columbia SQ 1       Robbie Walters
Lemont (H.S.) Q 2       David Erlenbaugh
Oak Forest Q 3       Christine DiVenti
Wauconda SQ 4       Kate Noll
Antioch Q 5       Robin Gwinn
Grayslake (Central) Q 6       Jessica Reblin
Elmhurst (Timothy Christian) Q 7       Cheryl Jokich
Highland Q 8       Angela M. Fears
Troy (Triad) Q 9       Heather Kirkley
Midlothian (Bremen) Q 10       Melissa Matlon
Bloomington (H.S.) Q         Lea Menning
Champaign (Centennial) Q         Melody Dreger
Glen Ellyn (Glenbard South) Q         Melanie Gold
Hampshire Q         Jennifer Coleman
LaSalle (L.-Peru) Q         Holly Rathbun
Lombard (Montini) Q         Mary Mudd
Morris SQ         Kristin Sanders
Mt. Vernon (H.S.) Q         Paula Metcalf
New Lenox (Lincoln-Way West) Q         Sara Sabo
Oak Park (Fenwick) Q         Sara Wert
Peoria (Notre Dame) Q         Megan Sangalli
Richmond (R.-Burton) Q         Cyndi Forster
Tinley Park (H.S.) SQ         Morgan Slattery
Vernon Hills SQ         Jaclyn Weinstein
Waterloo (H.S.) Q         Amber Hensiek

2012-13

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Dwight SQ 1       Angie Goley
Taylor Ridge (Rockridge) SQ 2       Joey Stanforth
Breese (Central) SQ 3       Julianne Jacob
Byron Q 4       Emily Conroy
Sesser (S.-Valier) Q 5       Chrissy Vickers
Paxton (P.-Buckley-Loda) SQ 6       Amber Weber
Somonauk Q 7       Laci McConnaughay
Carlyle Q 8       Kris Schwarz
Braidwood (Reed-Custer) Q 9       Nicole Faletti
Kankakee (McNamara) Q 10       Dawn Akerman
Benton Q         Linda Smith
Clifton (Central) Q         Kaelyn Bess
Effingham (St. Anthony) Q         Julie Wortman
Eureka Q         Krista Swanson
Farmington Q         Sara Hanlin
Gillespie Q         Melissa Bussmann
Lexington Q         Rita Grunloh
Macomb Q         Ketra Russell
New Berlin Q         Stacey Killion
Paris Q         Tanner Laughlin
Roxana SQ         Stephanie Palen
Shelbyville Q         Katy Ladd
Sherrard Q         Jenna Washko
Wilmington Q         Jeannine Bejlovec
Winchester Q         Karen McLaughlin

2013-14

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hoffman Estates (Conant) SQ 1       Christina Schweinebraten
Buffalo Grove SQ 2       Jeffrey Siegal
Barrington SQ 3       Laura Meehan
Aurora (Metea Valley) SQ 4       Lisa Braheny
Elk Grove Village (E.G.) Q 5       Danielle Damato
Wauconda Q 6       Felicia Pancratz
Normal (University) Q 7       Drew Miller
Mundelein (H.S.) Q 8       Becca Dolan
Belvidere (North) Q 9       Tammy Rentschler
Naperville (North) Q 10       Keri Storako
Bolingbrook Q         Tammy North
Carol Stream (Glenbard North) Q         Ashley Patla
Chicago Heights (Bloom Twp.) Q         Niaya Howard-Taylor
Flossmoor (Homewood-F.) SQ         Johnna Armellino-Kerr
Fox Lake (Grant) Q         Carrie Svoboda
Glen Ellyn (Glenbard West) Q         Michelle Gatz
Hoffman Estates (H.S.) Q         Brittany London
Normal (Community West) Q         Tara Loyer
Olympia Fields (Rich Central) Q         Zenia Smith
Palos Heights (Shepard) Q         Colleen Sands
Roselle (Lake Park) Q         Steven Quaglia
Skokie (Niles North) Q         Aleka Landon
South Elgin Q         Linda Roggensack
South Holland (Thornwood) Q         Billie Griggs
Summit (Argo) Q         Torina Moffet

2013-14

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Frankfort (Lincoln-Way East) Q 1 0 0   Julianne Polad & Jayson Polad
Naperville (Neuqua Valley) SQ 2       Kathy Tichelbaut
New Lenox (Providence Catholic) SQ 3       Laura Duesing
Joliet (West) Q 4       Amy Diforti
Chicago (Marist) SQ 5       Nicole White
Lake Zurich SQ 6       Pam Bonnevier
Orland Park (Sandburg) Q 7       Mike Bruce
Lincolnshire (Stevenson) SQ 8       Jessie Murphy
St. Charles (East) Q 9       Tawny Powers
O'Fallon (H.S.) Q 10       Amber Warchol
Algonquin (Jacobs) Q         Shannon Jamrozy
Bartlett Q         Nicollette Warczynski
Cary (C.-Grove) Q         Jamie Reiche
Edwardsville (H.S.) Q         Tess Henke
Elmhurst (York) Q         Dena Poulos
Lockport (Twp.) Q         Danielle Calabrese
Minooka Q         Leigh Cosgrove
Naperville (Central) Q         Samantha Szopinski
Palatine (Fremd) Q         Lindsey Corcoran
Park Ridge (Maine South) Q         Pati Coy
Rockford (Guilford) Q         Shelli McGinley
Rolling Meadows Q         Patti Hein
Schaumburg (H.S.) Q         Whitney Gbur
Yorkville (H.S.) Q         Becki Deater
Zion (Z.-Benton) Q         Linda Norman

2013-14

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lemont (H.S.) Q 1       David Erlenbaugh
Morris SQ 2       Kristin Sanders
Highland Q 3       Angie Fears
Mascoutah Q 4       Laurie Wager
Crystal Lake (Central) Q 5       Elizabeth Brauneis
Champaign (Centennial) Q 6       Melody Dreger
Grayslake (North) SQ 7       Jenny Garza
Grayslake (Central) Q 8       Kelsey Pierotti
Hampshire Q 9       Rachael Kent
Tinley Park (H.S.) Q 10       Morgan Slattery
Aurora (Rosary) Q         Brittany Esquivel
Bensenville (Fenton) Q         Kearsten DeVivo
Bloomington (H.S.) Q         Lea Menning
Columbia SQ         Robbie Walters
Elmwood Park Q         Bob Pacini
Glen Ellyn (Glenbard South) Q         Lauren Friedericks
Manteno Q         Jennifer West
New Lenox (Lincoln-Way West) Q         Sarah Sabo
Oak Forest SQ         Christine DiVenti
Peoria (H.S.) Q         Gina Dailey
Riverside (R.-Brookfield) Q         Chris Borzym
Sandwich SQ         Kris Mitchell
Troy (Triad) Q         Heather Kirkley
Vernon Hills Q         Jaclyn Weinstein
Waterloo (H.S.) Q         Amber Hensiek

2013-14

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Breese (Central) SQ 1       Julianne Jacob
Sesser (S.-Valier) Q 2       Chrissy Vickers
Somonauk Q 3       Laci McConnaughay
Eureka SQ 4       Krista Swanson
Taylor Ridge (Rockridge) SQ 5       Joey Stanforth
Fithian (Oakwood) Q 6       Kacie Wilson
Paris Q 7       Tanner Laughlin
Wilmington Q 8       Jeannine Bejlovec
Carlyle Q 9       Kris Schwarz
Braidwood (Reed-Custer) Q 10       Nicole Faletti
Bunker Hill SQ         Theresa Owen
Byron Q         Emily Conroy
Dwight Q         Angie Goley
Effingham (St. Anthony) Q         Julie Wortman
Elmhurst (Timothy Christian) SQ         Cheryl Jokich
Herscher Q         Kathy Astrella
Kankakee (McNamara) Q         Dawn Akerman
Lexington Q         Rita Grunloh
Macomb Q         Ketra Russell
Monticello Q         Caitlyn Ross
New Berlin Q         Stacy Killion
Paxton (P.-Buckley-Loda) Q         Jill Schrodt
Pinckneyville Q         Cheryl Clark
Roxana Q         Stephanie Palen
Sherrard Q         Cindy Campbell
Wood River (East Alton-W.R.) Q         Alison Beachum

2014-15

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Buffalo Grove SQ 1       Jeffrey Siegal
Hoffman Estates (Conant) Q 2       Christina Schweinebraten
Palos Hills (Stagg) SQ 3       Bridget Guzior
Barrington Q 4       Laura Meehan
vacated   5        
Normal (University) SQ 6       Drew Miller
Belvidere (North) SQ 7       Tammy Rentschler
Roselle (Lake Park) Q 8       Steven Quaglia
Skokie (Niles North) Q 9       Aleka Landon
Elk Grove Village (E.G.) SQ 10       Danielle Damato
Aurora (Metea Valley) Q         Lisa Braheny
Bartonville (Limestone) Q         Brittany Christensen
Bolingbrook Q         Tammy North
Chicago (St. Ignatius College Prep) Q         Gina Laio
Danville (H.S.) Q         Sharda Pascal
Darien (Hinsdale South) Q         Colleen McAvoy
Flossmoor (Homewood-F.) Q         Johnna Armellino-Kerr
Fox Lake (Grant) Q         Carrie Svoboda
Lake Villa (Lakes) Q         Korrina Miller
Lombard (Glenbard East) Q         Kelly Dolan & Stephanie Bauer
Mundelein (H.S.) Q         Rebecca Kassebaum
Palatine (H.S.) Q         Samantha Dolen
Palos Heights (Shepard) Q         Nicole Staehlin
5th place vacated
South Holland (Thornwood) Q         Billie Griggs
Streamwood Q         Jean Sloat
Waterloo (H.S.) Q         Amber Hensiek

2014-15

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Frankfort (Lincoln-Way East) Q 1 0 0   Julianne Polad & Jayson Polad
Lockport (Twp.) SQ 2       Jenny Krumlinde
Naperville (Neuqua Valley) SQ 3       Kathy Tichelbaut
Frankfort (Lincoln-Way North) Q 4       Jaime Pearson
Crystal Lake (Central) SQ 5       Elizabeth Brauneis
Orland Park (Sandburg) Q 6       Mike Bruce
Yorkville (H.S.) Q 7       Hannah Hunt
Wheaton (North) Q 8       Antonia Steinmiller & Sasha Lutz
Rolling Meadows Q 9       Meg Marciniec
Lake Zurich SQ 10       Pam Bonnevier
Arlington Heights (Hersey) Q         Keri Skarb
Arlington Heights (St. Viator) Q         Chrissy Palumbo
Bradley (B.-Bourbonnais) Q         Amy Cook
Edwardsville (H.S.) Q         Tess Henke
Elmhurst (York) Q         Dena Poulos
Grayslake (North) Q         Jenny Garza
Huntley Q         Kimberlee Hoffmann
Joliet (West) Q         Amy Diforti
Minooka Q         Leigh Cosgrove
Naperville (Central) Q         Samantha Szopinski
Park Ridge (Maine South) SQ         Pati Coy
Rockford (Guilford) Q         Shelli McGinley
Schaumburg (H.S.) Q         Whitney Gbur
South Elgin Q         Katelyn Kelley
St. Charles (East) Q         Tawny Powers

2014-15

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hampshire Q 1       Rachael Fischer
Columbia SQ 2       Robbie Walters
New Lenox (Lincoln-Way West) SQ 3       Sarah Sabo
Lemont (H.S.) Q 4       David Erlenbaugh
Tinley Park (H.S.) Q 5       Morgan Slattery
Highland Q 6       Angie Fears
Troy (Triad) Q 7       Heather Kirkley
Mascoutah Q 8       Laurie Wager
Grayslake (Central) Q 9       Kelsey Pierotti
Stillman Valley Q 10       Val Slack
Antioch SQ         Matt Dawes
Bensenville (Fenton) Q         Kearsten DeVivo
Bloomington (H.S.) SQ         Lea Menning
Champaign (Centennial) Q         Melody Dreger
Elmhurst (Timothy Christian) Q         Cheryl Jokich
LaGrange Park (Nazareth Academy) Q         Jorie Stevens
Lisle (Benet Academy) SQ         Sarah Kula
Lombard (Montini) Q         Mary Mudd
Manteno Q         Jennifer West
Midlothian (Bremen) Q         Melissa Matlon
Morris Q         Kristin Sanders
Oak Forest Q         Christine DiVenti
Paris Q         Tanner Laughlin
Vernon Hills Q         Jaclyn Weinstein
Washington Q         Wendy Bielema

2014-15

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Breese (Central) Q 1       Julianne Jacob
Taylor Ridge (Rockridge) SQ 2       Joey Stanforth
Sesser (S.-Valier) SQ 3       Chrissy Vickers
Fithian (Oakwood) SQ 4       Kacie Wilson
Braidwood (Reed-Custer) Q 5       Nicole Faletti
Wilmington SQ 6       Jeannine Bejlovec
Elgin (St. Edward) Q 7       Kelley McDonald
Tremont Q 8       Shari Muehlich
Eureka Q 9       Krista Swanson
Rockford (Lutheran) Q 9       Cyndi Baird
Bunker Hill Q         Theresa Owen
Byron Q         Emily Hoppe
Carlyle Q         Kris Schwarz
Clifton (Central) Q         Kaelyn Bess
Effingham (St. Anthony) Q         Julie Wortman
Farmington Q         Kim Litchfield
Jacksonville (Routt) Q         Lori Smith
Kankakee (McNamara) Q         Dawn Akerman
Lexington Q         Rita Grunloh
Lisle (Sr.) Q         Courtney Multhaupt
New Berlin Q         Stacy Killion
Pinckneyville Q         Cheryl Clark
Roxana SQ         Stephanie Palen
Shelbyville Q         Katy Ladd
Somonauk Q         Laci McConnaughay

2015-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Buffalo Grove SQ 1       Jeffrey Siegal
Belvidere (North) SQ 2       Tammy Rentschler
Skokie (Niles North) Q 3       Aleka Landon
Elmhurst (York) Q 4       Dena Poulos
Flossmoor (Homewood-F.) Q 5       Zenia Smith
Roselle (Lake Park) Q 6       Steven Quaglia
Aurora (Metea Valley) Q 7       Lisa Braheny
Fox Lake (Grant) Q 8       Carrie Joray
Hoffman Estates (Conant) SQ 9       Christina Schweinebraten
Normal (University) SQ 10       Drew Miller
Barrington Q         Laura Meehan
Bolingbrook Q         Tammy North
Danville (H.S.) Q         Sharda Pascal
Darien (Hinsdale South) SQ         Nicole White
Elk Grove Village (E.G.) Q         Danielle Damato
Hoffman Estates (H.S.) Q         Brittany Donatucci
LeRoy Q         Kelsey Soris
Mundelein (H.S.) Q         Rebecca Kassebaum
Normal (Community West) Q         Tara Loyer
Normal (Community) Q         Katie Lopez
Palos Heights (Shepard) Q         Nicole Rodrick
Palos Hills (Stagg) Q         Bridget Guzior
Rockton (Hononegah) Q         Alex Davidson
South Holland (Thornwood) Q         Billie Griggs
Streamwood Q         Jean Sloat

2015-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Joliet (West) Q 1       Amy Diforti
New Lenox (Providence Catholic) SQ 2       Laura Duesing
Naperville (Neuqua Valley) Q 3       Kathy Tichelbaut
Orland Park (Sandburg) Q 4       Mike Bruce
Frankfort (Lincoln-Way North) Q 5       Danielle Lambe-Emmart
Huntley SQ 6       Renee Fowler
Lake Zurich SQ 7       Pam Bonnevier
Lincolnshire (Stevenson) Q 8       Jessie Murphy
Lockport (Twp.) SQ 9       Jenny Krumlinde
Wheaton (North) Q 10       Antonia Steinmiller
Chicago (Marist) Q         Amber Weber
Edwardsville (H.S.) Q         Shanna Combes
Gurnee (Warren) Q         Katie Mohr
McHenry Q         Julia Pontarelli
Minooka Q         Leigh Cosgrove
Mt. Prospect (Prospect) SQ         Jackie Gronski
Mundelein (Carmel) Q         Kacey Valentine
Palatine (Fremd) Q         Lindsey Corcoran
Park Ridge (Maine South) Q         Pati Coy
Rockford (Guilford) Q         Shelli McGinley
Rolling Meadows Q         Barbara Golik
Schaumburg (H.S.) Q         Whitney Gbur
South Elgin Q         Katelyn Kelley
St. Charles (East) Q         Tawny Powers
Tinley Park (Andrew) Q         Candice Kehr

2015-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Forest SQ 1       Christine DiVenti
Lemont (H.S.) Q 2       David Erlenbaugh
Crystal Lake (Central) SQ 3       Elizabeth Brauneis
Yorkville (H.S.) Q 4       Erin George
Columbia Q 5       Robbie Walters
Tinley Park (H.S.) Q 6       Morgan Slattery
Washington Q 7       Wendy Bielema
Wauconda SQ 8       Felicia Pancratz
Grayslake (Central) Q 9       Kelsey Pierotti
Highland SQ 10       Angie Fears
Antioch Q         Matt Dawes
Bethalto (Civic Memorial) Q         Chelsea Weider
Bloomington (H.S.) Q         Lea Menning
Crystal Lake (Prairie Ridge) Q         Madysen Sheen
Grayslake (North) Q         Jenny Garza
Hampshire Q         Rachael Fischer
Lombard (Montini) Q         Mary Mudd
Manteno Q         Lindsay Kociolek
Midlothian (Bremen) Q         Melissa Matlon
Morris Q         Kristin Sanders
Richton Park (Rich South) SQ         Elvina Ford
Riverside (R.-Brookfield) Q         Rachel Huedepohl
Rockford (Lutheran) Q         Billie Makeever
Troy (Triad) Q         Heather Kirkley
Waterloo (H.S.) Q         Amber Hensiek

2015-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmington Q 1       Jeannine Bejlovec
Carlyle Q 2       Kris Schwarz
Breese (Central) SQ 3       Julianne Jacob
Fithian (Oakwood) Q 4       Kacie Jones
Dwight Q 5       Angie Goley
Paris SQ 6       Tanner Laughlin
Elmhurst (Timothy Christian) Q 7       Aaron Armstrong
Braidwood (Reed-Custer) SQ 8       Nicole Faletti
Carterville Q 9       Linda Drust
New Berlin Q 10       Stacy Killion
Beecher Q         Dawn Compton & Loren Assise
Bunker Hill Q         Theresa Owen
Byron Q         Emily Hoppe
Chester Q         Cindy McDaniels
Effingham (St. Anthony) Q         Julie Wortman
Elmhurst (IC Catholic) Q         Courtney Connolly
Eureka Q         Krista Swanson
Greenville SQ         Amanda Simpson
Hinckley (H.-Big Rock) Q         Jill Cotton
Monticello Q         Tristin Duffy
Paxton (P.-Buckley-Loda) Q         Kylee Kilian
Pinckneyville Q         Natasha Plumlee
Roxana Q         Stephanie Palen
Sherrard Q         Alyssa Mack
Somonauk SQ         Laci McConnaughay

2016-17

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Belvidere (North) SQ 1       Lacee Slaven
Hoffman Estates (Conant) SQ 2       Christina Schweinebraten
Buffalo Grove Q 3       Jeff Siegal
Normal (University) SQ 4       Drew Miller
Lincolnshire (Stevenson) Q 5       Jessie Murphy
Hoffman Estates (H.S.) Q 6       Brittany Donatucci
Palos Hills (Stagg) SQ 7       Bridget Guzior
South Elgin Q 8       Brittney Prochaska
Plainfield (South) Q 9       Brooke Twohill
Elmhurst (York) Q 10       Olivia Wolicki
Barrington Q         Laura Meehan
Bartonville (Limestone) Q         Autum Greeson
Bradley (B.-Bourbonnais) Q         Amy Cook
Burbank (Reavis) Q         K Arnold/S Ippolito
Centralia (H.S.) Q         Jennifer Jolliff
Elk Grove Village (E.G.) Q         Danielle Damato
Fox Lake (Grant) Q         Carrie Joray
Lombard (Glenbard East) Q         Kelly Dolan
Midlothian (Bremen) Q         Melissa Matlon
Palos Heights (Shepard) Q         Nicole Staehlin
Roselle (Lake Park) Q         Samantha LaLonde
South Holland (Thornwood) Q         Billie Griggs
Streamwood Q         Jean Sloat
Trenton (Wesclin) Q         Amanda Winters
Troy (Triad) SQ         Heather Kirkley

2016-17

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Frankfort (Lincoln-Way East) SQ 1 0 0   Julianne Polad & Jayson Polad
Joliet (West) SQ 2       Amy Diforti
Orland Park (Sandburg) Q 3       Mike Bruce
New Lenox (Providence Catholic) Q 4       Laura Duesing
Naperville (Neuqua Valley) Q 5       Kathy Tichelbaut
Lockport (Twp.) Q 6       Jenny Krumlinde
Lake Zurich Q 7       Rachael Fischer
St. Charles (East) Q 8       Tawny Powers
Edwardsville (H.S.) Q 9       Shanna Combes
Mt. Prospect (Prospect) Q 10       Jackie Gronski
Algonquin (Jacobs) SQ         Jillian Kurelo
Bartlett Q         Nicollette Warczynski
Carol Stream (Glenbard North) SQ         Erin Dugan
Chicago (Marist) Q         Amber Weber
Gurnee (Warren) Q         Katie Mohr
Huntley Q         Renee Fowler
Machesney Park (Harlem) Q         Rebecca Doxtater
Minooka Q         Leigh Cosgrove
Mundelein (Carmel) Q         Nathan Palmer
Palatine (Fremd) Q         Lindsey Corcoran
Plainfield (East) Q         Samantha Bosi
Rolling Meadows SQ         Barbara Golik
Schaumburg (H.S.) Q         Whitney Gbur
Wheaton (North) Q         Kirstin Scardina
Wheaton (W. Warrenville South) Q         Emili Schultz

2016-17

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lemont (H.S.) Q 1       David Erlenbaugh
Columbia Q 2       Robbie Walters
Oak Forest SQ 3       Christine DiVenti
Antioch Q 4       Matt Dawes
Yorkville (H.S.) Q 5       Caitlin Graff
Morris SQ 6       Kristin Sanders
Crystal Lake (Central) SQ 7       Elizabeth Brauneis
Grayslake (North) Q 8       Jenny Garza
Tinley Park (H.S.) Q 9       Ashley Gerber
Grayslake (Central) Q 10       Kelsey Pierotti
Arlington Heights (St. Viator) Q         Amanda Ray
Bloomington (H.S.) Q         Lea Menning
Darien (Hinsdale South) Q         Kearsten Nardulli
Elmwood Park Q         Heather Grendzinski
Hampshire Q         Jillian Merrill
Highland Q         Angie Fears
LaSalle (L.-Peru) Q         Julia Blomquist
Lombard (Montini) Q         Mary Mudd
Mascoutah Q         Brittany Moll
Mt. Vernon (H.S.) Q         Paula Metcalf
Richton Park (Rich South) Q         Elvina Ford
Riverside (R.-Brookfield) Q         Rachel Huedepohl
Washington Q         Wendy Bielema
Waterloo (H.S.) SQ         Amber Hensiek
Wauconda SQ         Samantha Wellbank

2016-17

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Breese (Central) SQ 1       Julianne Jacob
Braidwood (Reed-Custer) SQ 2       Nicole Faletti
Paris Q 3       Pia Twigg
Rockford (Lutheran) Q 4       Billie Makeever
Farmington SQ 5       Kim Litchfield
Taylor Ridge (Rockridge) Q 6       Joey Stanforth
Breese (Mater Dei) Q 7       Amber Stiebel
Elmhurst (Timothy Christian) Q 8       Aaron Armstrong
Byron Q 9       Emily Hoppe
Fithian (Oakwood) Q 10       Kacie Jones
Anna (A.-Jonesboro) Q         Kristin Chamness
Bunker Hill Q         Theresa Owen
Carterville Q         Linda Drust
Dwight Q         Angie Goley
Greenville Q         Amanda Simpson
Jacksonville (Routt) Q         Christy Buhlig
Kankakee (McNamara) Q         Dawn Akerman
Lexington Q         Rita Grunloh
New Berlin SQ         Stacy Killion
Paxton (P.-Buckley-Loda) Q         Kylee Kilian
Poplar Grove (North Boone) Q         Krystal Jole
Sesser (S.-Valier) Q         Michelle Snell
Somonauk SQ         Laci McConnaughay
Williamsville Q         Danielle Duncan
Wilmington Q         Jeannine Bejlovec