Boys Cross Country Individual Champions

* Last updated at 7:34 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Year Class Name School Mark
1946-47   Warren Dreutzler LaGrange (Lyons) 10:07.8
1947-48   Bob Collenberger Paris 9:58
1948-49   Stacey Siders Buffalo (Tri-City) 9:55.3
1949-50   James Henry Evanston (Twp.) 9:35.1
1950-51   Steve Murphy Chicago (Calumet) 9:47.6
1951-52   Charles Matheny Paris 10:22.4
1952-53   Charles Hakes Peoria (Woodruff) 10:16.6
1953-54   Louis Kujawinski Evanston (Twp.) 9:21.6
1954-55   Fred Sandoval East Moline (United) 9:34
1955-56   Jim Bowers DeKalb 9:15.2
1956-57   Brian White Rockford (East) 9:31.8
1957-58   Ray Ott Moline (H.S.) 9:31.8
1958-59   Marvin Silliman Kankakee (Sr.) 9:21.0
1959-60   Weymouth Kirkland Winnetka (New Trier) 9:20.5
1960-61   Weymouth Kirkland Winnetka (New Trier) 9:15.0
1961-62   Jim Weinert Highland Park 10:11.3
1962-63   Charles Schulz Evanston (Twp.) 9:57.0
1963-64   Charles Schulz Evanston (Twp.) 9:30.9
1964-65   Bruce Bowman Hillside (Proviso West) 9:36.8
1965-66   Mike Collins Winnetka (New Trier) 9:53.4
1966-67   Jim Press Riverside (R.-Brookfield) 9:45.4
1967-68   Lee LaBadie Des Plaines (Maine West) 9:54.4
1968-69   Ken Popejoy Glen Ellyn (Glenbard West) 13:26.3
1969-70   David Merrick New Lenox (Lincoln-Way) 13:19.4
1970-71   David Merrick New Lenox (Lincoln-Way) 12:37.6
1971-72   Craig Virgin Lebanon 13:59.3
1972-73   Craig Virgin Lebanon 13:50.6
1973-74   Dave Walters New Lenox (Lincoln-Way) 13:57.7
1974-75   Tom Marino Hillside (Proviso West) 14:14.3
1975-76   Ron Craker Elmhurst (York) 14:10.3
1976-77 A Doug Drogemuller Winnebago 14:46.5
1976-77 AA Tom Graves Orland Park (Sandburg) 14:08.5
1977-78 A Mark Capelle Highland (St. Paul) 14:49.4
1977-78 AA Tom Graves Orland Park (Sandburg) 13:56.6
1978-79 A Craig Hayden Pittsfield 14:53.4
1978-79 AA Don Volkey Belvidere (H.S.) 14:16.0
1979-80 A Gary Bremer Metropolis 14:49.2
1979-80 AA Jim Files Springfield (Lanphier) 14:18.3
1980-81 A Eric Volkert Peoria (Bergan) 14:46.9
1980-81 AA Mike Patton Chicago (St. Ignatius College Prep) 14:24.3
1981-82 A John King Elmhurst (Immaculate Conception) 14:49.6
1981-82 AA Jim Knudsen Lockport (Twp.) 14:22.2
1982-83 A John Jacobson Cornell 14:43.2
1982-83 AA Brent McLain Benton 14:39.5
1983-84 A Ron Speletich Beecher 15:02.8
1983-84 AA Craig Van Dyke Maywood (Proviso East) 14:24.0
1984-85 A Troy Maddux Streator (Woodland) 14:35.1
1984-85 AA Jim White Elmhurst (York) 14:30.5
1985-86 A Troy Maddux Streator (Woodland) 14:18.5
1985-86 AA Jim Gibson Lake Forest (H.S.) 14:28.0
1986-87 A Tony Fernatt Beecher 14:42.0
1986-87 AA Len Sitko Niles (Notre Dame) 14:08.0
1987-88 A Scott Maddux Streator (Woodland) 14:48.0
1987-88 AA Mark Schierer Metamora 14:22.0
1988-89 A Eric Detmer Breese (Mater Dei) 15:05.0
1988-89 AA Mario Vesey Rock Island (H.S.) 14:42.0
1989-90 A John Eggenberger Herscher 15:05.0
1989-90 AA Bob Watson Palatine (H.S.) 14:35.0
1990-91 A Chris Adesso Wheaton (St. Francis) 15:04.0
1990-91 AA Vadim Nemad Skokie (Niles North) 14:17.0
1991-92 A Brad Kaufmann Tremont 15:04.0
1991-92 AA Pat Joyce Lincolnshire (Stevenson) 14:41.0
1992-93 A Christian Natusch Rushville 14:53.0
1992-93 AA Pat Joyce Lincolnshire (Stevenson) 14:30.0
1993-94 A Chris Bailey Westmont 14:55.0
1993-94 AA Tim Broe East Peoria 14:22.0
1994-95 A Chris Bailey Westmont 14:52.0
1994-95 AA Tim Broe East Peoria 14:52.0
1995-96 A Matt McClelland Rushville 15:10
1995-96 AA Matt Macievic Chicago (De La Salle) 14:32
1996-97 A Peter Muller Chicago (University) 14:46
1996-97 AA Jorge Torres Wheeling 14:29
1997-98 A Ryan Young Fairbury (Prairie Central) 14:57
1997-98 AA Jorge Torres Wheeling 14:15
1998-99 A Ryan Young Fairbury (Prairie Central) 15:00
1998-99 AA Jorge Torres Wheeling 14:00
1999-00 A Dustin Franckey Eureka 14:46
1999-00 AA Donald Sage Elmhurst (York) 14:03
2000-01 A Paul Jellema Lansing (Illiana Christian) 14:39
2000-01 AA Dan Haut Lockport (Twp.) 14:12
2001-02 A Paul Jellema Lansing (Illiana Christian) 14:32
2001-02 AA Micah VanDenend Glen Ellyn (Glenbard South) 14:19
2002-03 A Kacey Carr Downs (Tri-Valley) 14:52
2002-03 AA Stephen Pifer Edwardsville (H.S.) 14:33
2003-04 A Jeremy Stevens Winnebago 14:58
2003-04 AA Matt Withrow Tinley Park (Andrew) 14:14
2004-05 A Charlie Hatch Nashville 14:51
2004-05 AA Sean McNamara Elmhurst (York) 14:32.43
2005-06 A Jeremy Stevens Winnebago 14:18
2005-06 AA Steve Finley Palatine (H.S.) 14:20
2006-07 A Matt Feldhake Effingham (St. Anthony) 14:55
2006-07 AA Evan Jager Algonquin (Jacobs) 14:07
2007-08 1A Parker Thompson Tremont 14:49
2007-08 2A Nick Holmes Bartonville (Limestone) 14:21
2007-08 3A Chris Derrick Naperville (Neuqua Valley) 13:52
2008-09 1A Sean Smith Winnebago 15:03
2008-09 2A Tim Hird Rock Island (Alleman) 14:56
2008-09 3A Jeff Thode Hoffman Estates (Conant) 14:18
2009-10 1A Justin Rehfeldt Rockford (R. Christian) 15:06
2009-10 2A Paul Zeman Belvidere (North) 15:09
2009-10 3A Lukas Verzbicas Orland Park (Sandburg) 14:07
2010-11 1A Chase Coffey Farmington 14:48
2010-11 2A Michael Clevenger Decatur (MacArthur) 14:35
2010-11 3A Lukas Verzbicas Orland Park (Sandburg) 13:54
2011-12 1A Steve Schroeder Monticello 14:28
2011-12 2A Michael Clevenger Decatur (MacArthur) 14:26
2011-12 3A Leland Later Winnetka (New Trier) 14:17
2012-13 1A Grant Nykaza Beecher 14:22
2012-13 2A John Wold Glen Ellyn (Glenbard South) 14:16
2012-13 3A Jack Keelan Chicago (St. Ignatius College Prep) 14:05
2013-14 1A Jon Davis Fithian (Oakwood) 14:47
2013-14 2A John Wold Glen Ellyn (Glenbard South) 14:38
2013-14 3A Patrick Perrier O'Fallon (H.S.) 14:21
2014-15 1A Jon Davis Fithian (Oakwood) 14:20
2014-15 2A Jake Hoffert Yorkville 14:30
2014-15 3A Jesse Reiser McHenry 14:11
2015-16 1A Jon Davis Fithian (Oakwood) 14:00
2015-16 2A Jack Aho Grayslake (Central) 14:25
2015-16 3A Kevin Salvano Buffalo Grove 14:20
2016-17 1A Brayden Hamblen Rock Falls 14:23
2016-17 2A Jack Aho Grayslake (Central) 14:12
2016-17 3A Soren Knudsen Minooka 14:02