Boys Cross Country Season Summaries

* Last updated at 12:30 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1980-81 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Peoria (Bergan) Q 1       Mike Sullivan
Princeton Q 2       Gary Coates
Elmhurst (Immaculate Conception) Q 3       Tom Anstett
Paxton Q 4       Fred Guyot
Trenton (Wesclin) Q 5       Keith Hall
Petersburg (PORTA) Q 6       Mike Johnson
Lebanon Q 7       Ira Price
Elmhurst (Timothy Christian) Q 8       Don Greenfield
Freeburg Q 9       Wayne Wiseman
Winnebago Q 9       Roger Schmidt
Breese (Mater Dei) Q         Dennis Trame
Brimfield Q         Mike Pryor
Carthage (Hancock Central) Q         Harold Shumaker
Chrisman Q         Roger Beals
Downs (Tri-Valley) Q         Tom Boward
Farmington (East) Q         Dave Giagnoni
Fithian (Oakwood) Q   16 6   Ray Wittmann
Georgetown Q         Tom Kulbartz
Mahomet (M.-Seymour) Q         John King
Woodstock (Marian) Q         Hans Rokus

1980-81 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) Q 1       Joe Newton
Palatine (H.S.) Q 2       Joe Johnson
Naperville (North) Q 3       Gus Scott
Schaumburg (H.S.) RQ 4 7 2   Jim Macnider
Oak Park (O.P.-River Forest) Q 5       Dave Brooks
Barrington Q 6       George Sladek
Hoffman Estates (H.S.) Q 7 10 0   Jim Swift
New Lenox (Lincoln-Way) Q 8       Al Logsdon
Deerfield (H.S.) Q 9       Rich Elliott
Lockport (Twp.) Q 10       Keith Reed
Alton (Sr.) Q         Bill Diddlebock
Belvidere (H.S.) Q         Gerry Hinton
Bloomington (H.S.) Q   17 0   Dean Graven
Centralia (H.S.) Q         Rod White
Chicago (Fenger) Q         Bruce Boniecki
Chicago (Lane) Q         Jesse Sibert
Crystal Lake (Central) Q   6 1   Dick Kloepfer
East Moline (United) Q         Gary Phillips
Effingham (H.S.) Q         Tom Fish
Geneseo (Darnall) Q         Jeff Quick
Machesney Park (Harlem) Q         Larry Swanson
Mattoon Q         Thersa lane
Midlothian (Bremen) Q         Bob Keller
Orland Park (Sandburg) Q         John Wilson
Oswego (H.S.) Q   12 1   John Sammons
Park Forest (Rich East) Q   5 1   Larry Roland
Park Ridge (Maine East) Q         Richard Sazonoff

1981-82 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Peoria (Bergan) Q 1       Mike Sullivan
Trenton (Wesclin) Q 2       Keith Hall
Prophetstown Q 3       Irv Sanderson
Aurora (Marmion Academy) Q 4       Tom Choice
Petersburg (PORTA) Q 5       Mike Johnson
Pontiac Q 6       Kevin Forney
Chrisman Q 7       Roger Beals
St. Joseph (S.J.-Ogden) Q 8       Rick Mohr
Herscher Q 9        
Woodstock (Marian) Q 10       Han Rokus
Delavan Q         Walt Dare
Farmington (East) Q         Dae Giagnoni
Fithian (Oakwood) Q   22 2   Ray Wittmann
Flora Q         Dave Dulaney
Franklin Q         Rick Smith
Newton Q         Chuck Schackmann
Robinson Q         Jim Fox
Shelbyville Q   17 0   Bob Herdes
St. Anne Q         Mike Rebello
Streator (Woodland) Q         Rick Knuffman

1981-82 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) RSQ 1       Joe Newton
Schaumburg (H.S.) RQ 2 9 1   Jim Macnider
McHenry Q 3       Bill Hutchinson
Orland Park (Sandburg) Q 4       John Wilson
Geneseo (Darnall) Q 5       Jeff Quick
Springfield (Lanphier) Q 6       Lee Halberg
Darien (Hinsdale South) Q 7       Dave Jackson
Hoffman Estates (H.S.) Q 8 8 2   Jim Swift
Oak Park (O.P.-River Forest) Q 9       David Brooks
Lockport (Twp.) Q 10       Keith Reed
Bloomington (H.S.) Q   9 1   Dean Graven
Chicago (Calumet) Q         Norman Taylor
Chicago (Lane) Q         Jesse Sibert
Chicago (Marist) Q         Pat Quinn
Chicago (St. Ignatius College Prep) Q         Rev. Robert Bueter, S.J.
Crystal Lake (Central) Q   7 0   Dick Kloepfer
Danville (H.S.) Q   10 0   John R. Eakle
Deerfield (H.S.) Q         Rich Elliott
East Peoria Q         Ed McGraw
East St. Louis (Lincoln) Q         Leonard Manley
Lansing (Thornton Fractional South) Q         Richard Dust
Machesney Park (Harlem) Q         Larry Swanson
O'Fallon (H.S.) Q         Bob Nesbit
Palatine (H.S.) Q         Joe Johnson
Rockford (East) Q         Chuck Wallin
St. Charles (H.S.) Q         Rich Sazanoff
Winnetka (New Trier) Q         Doug Chase

1982-83 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Trenton (Wesclin) RSQ 1       Keith Hall
Peoria (Bergan) RSQ 2       Mark Sullivan
Streator (Woodland) RSQ 3       Rick Knuffman
Elmwood Q 4       Tom Myers
Elmhurst (Immaculate Conception) SQ 5       Tom Anstett
Elmhurst (Timothy Christian) RQ 6       Don Greenfield
Erie RQ 7       Roger Frederickson
DuQuoin (H.S.) RQ 8       Roger Craft
Shelbyville Q 9 12 0   Bob Herdes
Pontiac Q 10       Kevin Forney
Athens RQ         Paul Miller
Chrisman RQ         Roger Beals
Fithian (Oakwood) Q   22 2   Ray Wittmann
Liberty Q         David Dinkheller
Melrose Park (Walther Lutheran) Q   12 1   Stan Reddel
Newton Q         Charles Schackmann
Prophetstown Q         Irv Sanderson
Robinson RQ         Jim Fox
Rushville RQ         Dick Tucker
St. Joseph (S.J.-Ogden) RQ         Rick Mohr
Clinton R   8 3 1 Walter "Tad" Foster
Flora R          
Franklin R          
St. Anne R          
Stillman Valley R          

1982-83 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) RSQ 1       Joe Newton
Chicago (St. Ignatius College Prep) RQ 2       Rev. Robert Bueter, S.J.
Springfield (Lanphier) RSQ 3       Lee Halberg
Chicago (Marist) RSQ 4       Pat Quinn
Darien (Hinsdale South) Q 5       Dave Jackson
Palatine (H.S.) RQ 6       Joe Johnson
Lockport (Twp.) RQ 7       Keith Reed
Sterling (H.S.) Q 8       Mike Sullivan
Chicago (Gordon Tech) Q 9       Ed Schalek
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 10       Ted Van Dorn
Bensenville (Fenton) Q          
Bloomington (H.S.) RQ   8 1   John Szabo
Chicago (Lane) PQ         Jesse Sibert
Chicago (Taft) Q         Roy Horton
Deerfield (H.S.) RQ         Terry Pearce
Dolton (Thornridge) RQ         Jim Yamka
Downers Grove (South) Q         Kevin Keogh
East St. Louis (Sr.) RQ         Roosevelt Wilson
Geneseo (Darnall) RQ         Jeff Quick
Hoffman Estates (Conant) RQ         Jack Ary
Machesney Park (Harlem) Q         Larry Swanson
Peoria (H.S.) RQ         Bob LaCroix
Rockford (Guilford) RSQ         Brad Seago
Salem RQ         Jim Corrona
Troy (Triad) Q         Tal Fisk
Wilmette (Loyola Academy) RSQ         Doug Berger
Winnetka (New Trier) Q         Doug Chan
Crystal Lake (Central) R   7 0   Dick Kloepfer
Naperville (North) R          
Schaumburg (H.S.) R   11 0   Jim Macnider

1983-84 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmwood RSQ 1       Tom Meyers
Erie RSQ 2       Roger Fredrickson
Petersburg (PORTA) Q 3       Mike Johnson
Streator (Woodland) RQ 4       Rick Knuffman
Athens RQ 5       Phil Miller
Peoria (Bergan) Q 6       Mike Sullivan
Elmhurst (Immaculate Conception) Q 7       Tom Anstett
Chrisman RQ 8       Roger Beals
Mendota Q 9       Jim Bergland
Liberty Q 10       Dave Dinkheller
Breese (Mater Dei) RSQ         Marvin Eversgerd
Herscher Q          
Lebanon Q         Ira Price
Shelbyville Q   13 0   Bob Herdes
Sparta Q         Clarence "Buzz" ???
Spring Valley (Hall) Q   10 3   Rollie Morris
St. Anne RSQ         Miek Lehman
St. Joseph (S.J.-Ogden) Q         Rick Mohr
Toledo (Cumberland) Q         Mike Viano
Urbana (University) RQ         Mike McCollom
Chicago (Latin) R         James Burnett
Clinton R   14 1   Walter "Tad" Foster
Cowden (C.-Herrick) R          
DuQuoin (H.S.) R          
Franklin R          
Lisle (Sr.) R          
McLeansboro R          
Rushville R          

1983-84 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) RSQ 1       Joe Newton
Rockford (Guilford) RSQ 2       Brad Seago
Hoffman Estates (Conant) Q 3       Jack Ary
Chicago (Marist) RSQ 4       Pat Quinn
Hoffman Estates (H.S.) RSQ 5 9 0   Jim Swift
Lockport (Twp.) Q 6       Keith Reed
Darien (Hinsdale South) Q 7       Mike Madsen
Aurora (East) RQ 8       Cliff Pensyl
Pekin RQ 9 8 0   Don Merrick
Springfield (Lanphier) RSQ 10       Lee Halberg
Aurora (Marmion Academy) Q         Tom Choice
Burbank (St. Laurence) RQ   12 0   Terry Murphy
Chicago (Lane) Q         Jesse Sibert
Chicago (Lincoln Park) Q         Shirley Roman
Crystal Lake (Central) RQ   6 1   Dick Kloepfer
Danville (H.S.) Q   1 5   John R. Eakle
East St. Louis (Sr.) RQ         Roosevelt Wilson
Flossmoor (Homewood-F.) RQ         Ted Van Dorn
McHenry Q         Bill Hutchinson
Metamora Q   8 1   Gene Jones
Rantoul RQ         Al Taylor
Richton Park (Rich South) Q         Lee Johnson
Rockford (East) Q         Charles Wallin
Salem RQ         Jim Corrona
Schaumburg (H.S.) Q   6 2   Jim Macnider
Springfield (H.S.) Q         Mike Nuding
Sterling (H.S.) RQ         Mike Sullivan
Tinley Park (Andrew) RQ   9 2   Joe Mortimer
Belvidere (H.S.) R          
Bensenville (Fenton) R          
Glenview (Glenbrook South) R   7 0   Dave Pasquini
Highland Park R          
Oak Park (O.P.-River Forest) R          

1984-85 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmwood RSQ 1       Tom Meyers
Rushville RQ 2       Dick Tucker
Streator (Woodland) RQ 3       Rick Knuffman
Petersburg (PORTA) RQ 4       Mike Johnson
Princeton RSQ 4       Gary Coates
Forreston Q 6       Rich Bennett
Elmhurst (Timothy Christian) RQ 7       Don Greenfield
Athens Q 8       Phil Miller
Herscher RQ 9        
Chrisman RQ 10       Roger Beals
Cowden (C.-Herrick) Q         Jim Edmundson
DuQuoin (H.S.) RQ         Roger Craft
Franklin RQ         Rick Smith
Lebanon RQ         Ira Price
Shelbyville Q   12 1   Lindsay Camfield
Toledo (Cumberland) RSQ          
Urbana (University) RSQ         Mike McCollom
Warrensburg (W.-Latham) Q         Mike Snow
Westville Q         James Mayfield
Yorkville (H.S.) Q         Ken Jakalski
Addison (Driscoll) R          
Clinton R   10 3   Walter "Tad" Foster
Robinson R   9 4   Tony Cork

1984-85 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) RSQ 1       Joe Newton
Rockford (Guilford) RSQ 2       Brad Seago
Wheeling Q 3       Jim Nagle
Hoffman Estates (Conant) RSQ 4       Jack Ary
Schaumburg (H.S.) Q 5 8 2   Jim Macnider
Chicago (Marist) RSQ 6       Pat Quinn
Darien (Hinsdale South) Q 7       Dave Jackson
Roselle (Lake Park) RQ 8       Ed Wardzala
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 9       Ted Van Dorn
Oak Park (O.P.-River Forest) Q 10       Jose Sosa
Bloomington (H.S.) RQ   10 0   John Szabo
Centralia (H.S.) RQ         Rod White
Chicago (Lane) Q         Jesse Sibert
Chicago (Mendel) Q         Mike Garcia
Chicago (Taft) Q         Roy Horton
Chillicothe (Illinois Valley Central) RQ         Wendell Childs
East St. Louis (Lincoln) RQ         Leonard Manley
Galesburg (H.S.) RQ         Evan Massey
Glenview (Glenbrook South) RQ   7 0   Dave Pasquini
Lockport (Twp.) Q         Keith Reid
Mt. Vernon (H.S.) Q         Sonny Ellis
New Lenox (Lincoln-Way) RQ         Al Logsdon
Northbrook (Glenbrook North) Q         Ken Roy
Rock Island (H.S.) Q         John Coolidge
Rockford (East) Q         Chuck Wallin
Springfield (Lanphier) RSQ         Lee Halberg
Tinley Park (Andrew) Q   8 2   Joe Mortimer
Aurora (East) R          
Carpentersville (Dundee-Crown) R   13 1   Tom Smith
Chicago (St. Ignatius College Prep) R         Don Amidei
Deerfield (H.S.) R          
LaGrange (Lyons) R          
Rochelle R          

1985-86 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmwood RSQ 1       Tom Meyers
Pontiac RSQ 2       Kevin Forney
Yorkville (H.S.) RQ 3       Ken Jakalski
Joy (Westmer) RQ 4 12 0   Doug Crowell
Streator (Woodland) Q 5       Rick Knuffman
Athens RQ 6       R. Philip Miller
Petersburg (PORTA) RQ 7       Mike Johnson
Herscher SQ 8        
Lebanon RSQ 9       Ira Price
Rushville Q 10       Dick Tucker
Breese (Mater Dei) Q         Marvin Eversgerd
Carmi RQ         Harold Poore
Chrisman RQ         Roger Beals
Elmhurst (Immaculate Conception) Q         Jim Vincenti
Elmhurst (Timothy Christian) Q         Don Greenfield
Georgetown Q         Tom Kulbartz
Henry (H.-Senachwine) RQ         Richard Crawley
Lansing (Illiana Christian) RQ         Phil Van Noord
Toledo (Cumberland) RQ         Mike Schmidt
Trenton (Wesclin) Q         Keith Hall
Chicago (Hales Franciscan) R          
Forreston R         Rich Bennett
Paxton R          
Sparta R          

1985-86 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Schaumburg (H.S.) RQ 1 8 2   Jim Macnider
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 2       Ted Van Dorn
Hoffman Estates (Conant) SQ 3       Jack Ary
Elmhurst (York) RQ 4       Joe Newton
Oswego (H.S.) RQ 5 12 0   Mike Schnable
Rockford (Guilford) Q 6       Brad Seago
Chicago (Mendel) Q 7       Mike Garcia
New Lenox (Lincoln-Way) RQ 8       Al Logsdon
Rockford (East) RSQ 9       Chuck Wallin
Roselle (Lake Park) Q 10       Ed Wardzala
Bloomington (H.S.) RQ   7 0   John Szabo
Centralia (H.S.) RQ         Rod White
Chicago (Calumet) Q         Norman Taylor
Chicago (Lane) PQ         Jesse Sibert
Chicago (Marist) RQ         Pat Quinn
Danville (H.S.) Q   4 0   John R. Eakle
Mt. Prospect (Prospect) Q   5 5   Joe Wanner
Mt. Vernon (H.S.) Q         Sonny Ellis
Naperville (Central) RQ         George Cyr
Northbrook (Glenbrook North) Q         Ken Roy
Oak Park (O.P.-River Forest) Q         Jose Sosa
Palatine (Fremd) Q         Rich Bokor
Peoria (Richwoods) RQ         Bob LaCroix
Rock Island (H.S.) RQ         John Coolidge
Springfield (Lanphier) RSQ         Lee Halberg
Wheeling RSQ         Jim Nagle
Winnetka (New Trier) RQ         Doug Chase
Downers Grove (North) R          
East St. Louis (Lincoln) R         Leonard Manley
LaGrange (Lyons) R          
Lake Forest (H.S.) R          
Woodstock (H.S.) R          

1986-87 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Pontiac RSQ 1       Kevin Forney
Elmwood RSQ 2       Tom Meyers
Forreston RQ 3       Rich Bennett
Herscher SQ 4        
Breese (Mater Dei) RQ 5       Marvin Eversgerd
Delavan RQ 6       Walt Dare
Lansing (Illiana Christian) RQ 7       Phil Van Noord
Trenton (Wesclin) SQ 8       Keith Hall
Petersburg (PORTA) Q 9       Mike Johnson
Rushville RQ 10       Dick Tucker
Breese (Central) Q         Bob Pierce
Chrisman RQ         Roger Beals
Cowden (C.-Herrick) RQ   15 0   Jim Edmundson
Elgin (St. Edward) Q         John D'Agostino
Fithian (Oakwood) Q   17 2   Ray Wittmann
Hillsboro RQ         Mel Romanus
Lebanon Q         Ira Price
Maple Park (Kaneland) RQ         Larry Eddington
Westville Q         Jack Hardy
Yorkville (H.S.) Q         Vic Mead
Chicago (Hales Franciscan) R          
Monticello R          
Normal (University) R          
Pinckneyville R          
Robinson R   9 1   Tony Cork

1986-87 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) RSQ 1       Joe Newton
Rockford (Guilford) RQ 2       Brad Seago
St. Charles (H.S.) RQ 3       Jeff Leavey
Downers Grove (North) Q 4       Mike Kayse
Darien (Hinsdale South) RQ 5       Dave Jackson
Naperville (Central) Q 6       George Cyr
Centralia (H.S.) RQ 7       Rod White
Springfield (Lanphier) RSQ 8       Lee Halberg
Rockford (East) SQ 9       Charles Wallin
Chicago (Marist) RSQ 10       Pat Quinn
Barrington Q         George Sladek
Bloomington (H.S.) RQ   6 1   John Szabo
Chicago (Lane) Q         Jesse Sibert
Chicago (Mendel) Q         Mike Garcia
Chicago (Whitney Young) PQ         Ed Wallace
Flossmoor (Homewood-F.) RQ         Ted Van Dorn
Glenview (Glenbrook South) Q   6 1   Dave Pasquini
Moline (H.S.) RQ         Jeff Quick
Mt. Vernon (H.S.) Q         Sonny Ellis
Northbrook (Glenbrook North) RQ         Ken Roy
Oak Park (Fenwick) Q         John Polka
Oswego (H.S.) RQ   10 1   Mike Schnable
Palatine (H.S.) Q         Joe Johnson
Peoria (Richwoods) RQ         Bob LaCroix
Quincy (Sr.) Q         Angelo Rinchiuso
Tinley Park (Andrew) RQ   8 0   Joe Mortimer
Winnetka (New Trier) SQ         Doug Chase
Crystal Lake (Central) R   6 0   Dick Kloepfer
East St. Louis (Lincoln) R         Leonard Manley
Elk Grove Village (E.G.) R          
Schaumburg (H.S.) R   8 0   Jim Macnider
Wheeling R         Jim Nagle

1987-88 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maple Park (Kaneland) RSQ 1       Larry Eddington
Chrisman RSQ 2       Roger Beals
Yorkville (H.S.) Q 3       Vic Mead
Rock Island (Alleman) RQ 4       Joe Lopez
Delavan RSQ 5       Walt Dare
Elmwood Q 6       Tom Meyers
Princeton RQ 7       Gary Coates
Chicago (Hales Franciscan) RQ 8       John A. Fulton
Knoxville Q 9       Tom Hillier
Mahomet (M.-Seymour) RQ 10       John King
Breese (Mater Dei) Q         Marvin Eversgerd
Carmi Q         Harold Poore
Elmhurst (Timothy Christian) Q         Don Greenfield
Fithian (Oakwood) Q   14 1   Ray Wittmann
Lansing (Illiana Christian) Q         Phil Van Nord
Monmouth (H.S.) Q         Carol Pullen
Normal (University) RQ         Jerry Parsons
Pinckneyville RQ         Dick Corn
Shelbyville RSQ   11 0   Kevin Kramer
Sparta Q         Mark North
Toledo (Cumberland) Q         Mike Schmidt
Burlington (Central) R          
Herscher R          
Joy (Westmer) R         Doug Crowell
Pleasant Plains R          
Robinson R   9 1   Tony Cork

1987-88 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Schaumburg (H.S.) SQ 1 7 0   Jim Macnider
Naperville (Central) Q 2       George Cyr
Roselle (Lake Park) RQ 3       Ed Wardzala
Elmhurst (York) RQ 4       Joe Newton
Downers Grove (North) Q 5       Michael Kayse
Pontiac RSQ 6       Kevin Forney
Moline (H.S.) RQ 7       Jeff Quick
Rockford (Guilford) RQ 8       Brad Seago
St. Charles (H.S.) RSQ 9       Jeff Leavey
Rockford (East) Q 10       Chuck Wallin
Chicago (Brother Rice) Q         Don Molenda
Chicago (C. Vocational) Q         Sandy Jenkins
Chicago (Lane) PQ         Jesse Sibert
Chicago (Mendel) Q         Mike Garcia
East St. Louis (Lincoln) RQ         Leonard Manley
Evanston (Twp.) Q         Donald Michelein
Highland Park Q         Brad Hanson
Marion (H.S.) Q         Gene Watson
Midlothian (Bremen) RQ         Kevin O'Donnell
Oswego (H.S.) Q   6 1   Mike Schnable
Palatine (H.S.) RQ         Joe Johnson
Palos Hills (Stagg) RSQ         Chris Stec
Quincy (Sr.) Q         Angelo Rinchiuso
Salem Q         Kirby Phillips
Springfield (Lanphier) RSQ         Lee Halberg
Tinley Park (Andrew) RQ   11 0   Joe Mortimer
Wheeling Q         Jim Nagle
Bloomington (H.S.) R   8 0   John Szabo
Carpentersville (Dundee-Crown) R   14 0   Tom Smith
Centralia (H.S.) R          
Crete (C.-Monee) R          
Glenview (Glenbrook South) R   6 1   Dave Pasquini
Lincolnshire (Stevenson) R   8 1   Paul Fitzgerald
Oak Park (O.P.-River Forest) R          
Peoria (Richwoods) R          

1988-89 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chrisman RSQ 1       Roger Beals
Tremont RSQ 2       Mike Lynn
Maple Park (Kaneland) RSQ 3       Larry Eddington
Elmhurst (Timothy Christian) Q 4       Don Greenfield
West Frankfort (Frankfort) RQ 5       Rocky Rice
Princeton RQ 6       Gary Coates
Sparta RSQ 7       Mark North
Toledo (Cumberland) RQ 8       Mike Schmidt
Normal (University) RQ 9       Lester Hampton
Kankakee (McNamara) RQ 10       Ken Klipp
Breese (Mater Dei) Q         Marvin Eversgerd
Cowden (C.-Herrick) Q   7 1   Jim Edmundson
Delavan Q         Walt Dare
Herscher Q          
Kewanee (H.S.) RQ         Ken Vincent
Mahomet (M.-Seymour) Q         John King
Monmouth (H.S.) RQ         Carol Pullen
Seneca Q         James Helton
Sherrard Q         Lori Baker
Trenton (Wesclin) Q         Keith Hall
Winnebago RQ         Roger Fredrickson
Chicago (Luther North) R         David Grim
Mason City R          
Shelbyville R   10 0   Kevin Kramer

1988-89 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Schaumburg (H.S.) RSQ 1 7 0   Jim Macnider
Elmhurst (York) RSQ 2       Joe Newton
Moline (H.S.) RSQ 3       Jeff Quick
Palos Hills (Stagg) RSQ 4       Chris Stec
Lombard (Glenbard East) Q 5       Jack Brady
Palatine (H.S.) Q 6       Joe Johnson
Roselle (Lake Park) RQ 7       Ed Wardzala
Naperville (Central) Q 8       George Cyr
Hoffman Estates (H.S.) Q 9 7 1   Pete Reiff
Libertyville RQ 10 9 0   William Dortch
Aurora (East) RQ         Cliff Pensyl
Champaign (Central) RQ         Dike Stirrett
Chicago (C. Vocational) Q         Sandra Jenkins
Chicago (Lane) Q         Jessie Siebert
Chicago (Marist) RQ         Pat Quinn
Chicago (St. Martin de Porres) Q         Mike Garcia
East St. Louis (Lincoln) RQ         Leonard Manley
Geneseo (Darnall) Q         Don Frederick
Hoffman Estates (Conant) Q         Jack Ary
Midlothian (Bremen) Q         Kevin O'Donnell
Mt. Vernon (H.S.) RQ         Sonny Ellis
Normal (Community) Q         Tom Patten
Peoria (Richwoods) RQ         Bob LaCroix
Rock Island (H.S.) Q         John Collidge
Rockford (Guilford) Q         Brad Seago
Springfield (Lanphier) RSQ         Lee Halberg
Tinley Park (Andrew) RQ   8 0   Joe Mortimer
Belvidere (H.S.) R          
Berwyn-Cicero (Morton) R          
Carpentersville (Dundee-Crown) R   11 3   Tom Smith
Chicago Heights (Bloom Twp.) R   12 0   James Pisakowy
Northbrook (Glenbrook North) R          
Pontiac R          

1989-90 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Seneca RQ 1       James Helton
West Frankfort (Frankfort) RQ 2       Rocky Rice
Chrisman RQ 3       Roger Beals
Normal (University) RSQ 4       Lester Hampton
Winnebago RSQ 5       Roger Fredrickson
Kankakee (McNamara) RQ 6       Ken Klipp
Aurora (Central Catholic) RQ 7 21 0   Troy Kerber & Anderson
Elmwood RQ 8       Tom Meyers
Elmhurst (Timothy Christian) Q 9       Don Greenfield
Leland Q 10       Barry Vegter
Breese (Mater Dei) RSQ         Marvin Eversgerd
Cowden (C.-Herrick) Q   8 0   Jim Edmundson
Herscher Q          
Kewanee (H.S.) Q         Ken Vincent
Liberty Q         Dave Dinkheller
Mahomet (M.-Seymour) RQ         John King
Pinckneyville Q         Dick Corn
Shelbyville RQ   10 1   Kevin Kramer
Sherrard Q         Lori Baker
Tremont RSQ         Mike Lynn
Chicago (University) R         Bud James
Joy (Westmer) R         Doug Crowell
Mason City (Illini Central) R         Jerry Sullivan
Robinson R   11 2   Tony Cork

1989-90 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) RSQ 1       Joe Newton
Palos Hills (Stagg) RSQ 2       Chris Stec
Bensenville (Fenton) Q 3       John Kurtz
Moline (H.S.) RSQ 4       Jeff Quick
Schaumburg (H.S.) RSQ 5 7 0   Jim Macnider
New Lenox (Lincoln-Way) RQ 6       Al Logsdon
Peoria (Notre Dame) RQ 7       Mike Sullivan
Naperville (Central) RQ 8       George Cyr
Glenview (Glenbrook South) RQ 9 6 1   Dave Pasquini
St. Charles (H.S.) RQ 10       Jeff Leavey
Burbank (St. Laurence) Q   12 0   Terry Murphy
Chicago (C. Vocational) Q         Sandra Jenkins
Chicago (Lane) PQ         Jesse Sibert
Decatur (MacArthur) Q         Bill Harbeck
East St. Louis (Lincoln) SQ         Leonard Manley
Flossmoor (Homewood-F.) RQ         Gary Haut
Geneseo (Darnall) Q         Don Fredericks
Hoffman Estates (H.S.) Q   6 1   Pete Reiff
Mt. Vernon (H.S.) RQ         Sonny Ellis
Normal (Community) RQ         Tom Patten
Palatine (H.S.) Q         Joe Johnson
Peoria (Richwoods) Q         Bob LaCroix
Pontiac RQ         Kevin Forney
Springfield (Lanphier) Q         Barry Dopp
Tinley Park (Andrew) Q   8 1   Joe Mortimer
West Chicago (H.S.) Q         Bob Thomson
Winnetka (New Trier) Q         Doug Chase
Antioch R          
Carpentersville (Dundee-Crown) R   10 2   Tom Smith
Chicago (Marist) R         Pat Quinn
Lincoln R          
Rockford (Guilford) R