Boys Cross Country Season Summaries

* Last updated at 12:30 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1960-61

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Glen Ellyn (Glenbard West) DQ 1       C.A.R. Johnson
Winnetka (New Trier) DQ 2        
Chicago (Phillips) PQ 3        
Moline (H.S.) DQ 4        
Urbana (H.S.) Q 5        
Champaign (H.S.) DQ 6        
Alton (Sr.) DQ 7        
LaGrange (Lyons) Q 8        
Chicago (Lane) Q 9        
Edwardsville (H.S.) Q 10        
Blue Island DQ          
DeKalb Q          
East Peoria Q          
Evanston (Twp.) Q          
Flossmoor (Homewood-F.) Q          
Geneseo (Darnall) Q          
Marion (H.S.) DQ          
Morton Q          
Oak Park (O.P.-River Forest) Q          
Pekin DQ         John McFeron
Peoria (Richwoods) DQ          
Pinckneyville Q          
Rockford (East) DQ          

1961-62

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Highland Park Q 1       Dick Ault
Glen Ellyn (Glenbard West) DQ 2        
Evanston (Twp.) DQ 3        
Edwardsville (H.S.) Q 4        
Peoria (Richwoods) DQ 5        
Moline (H.S.) DQ 6        
Elmhurst (York) Q 7        
Alton (Sr.) DQ 8        
Blue Island DQ 9        
Fox Lake (Grant) DQ 10        
Champaign (H.S.) DQ          
Chicago (Harlan) PQ          
Chicago (Lane) Q          
DeKalb Q          
East Moline (United) Q          
Flora DQ          
LaSalle (L.-Peru) Q          
Marion (H.S.) Q          
Midlothian (Bremen) Q          
Paris Q          
Pekin Q         John McFeron
Springfield (H.S.) DQ          

1962-63

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) DQ 1       Joe Newton
Evanston (Twp.) DQ 2        
Winnetka (New Trier) DQ 3        
Glen Ellyn (Glenbard West) Q 4        
Urbana (H.S.) DQ 5        
Rockford (East) DQ 6        
Palatine (H.S.) Q 7        
Chicago (Lane) PQ 8        
Pekin DQ 9       John McFeron
Alton (Sr.) DQ 10        
Blue Island (Eisenhower) DQ          
Champaign (H.S.) Q          
Chicago (Marshall) Q          
Edwardsville (H.S.) Q          
Evanston (St. George) Q          
LaSalle (L.-Peru) Q          
Marion (H.S.) Q          
Moline (H.S.) DQ          
Springfield (H.S.) Q          
Streator (Twp.) DQ          

1963-64

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Lane) PQ 1       Leonard Jareczek
Glen Ellyn (Glenbard West) DQ 2        
Evanston (Twp.) DQ 3        
Oak Park (O.P.-River Forest) Q 4        
Winnetka (New Trier) Q 5        
Maywood (Proviso East) Q 6        
Hillside (Proviso West) DQ 7        
Moline (H.S.) DQ 8        
Dolton (Thornridge) Q 9       Don McAlvey
Alton (Sr.) DQ 10        
Belleville (Twp.) Q          
Centralia (H.S.) DQ          
Chicago (Harlan) Q          
Danville (H.S.) Q   0 0   Wilbur Dickson
Fox Lake (Grant) Q          
Ottawa (Twp.) Q          
Park Forest (Rich East) DQ   11 1   Pat Grant
Pekin DQ         John McFeron
Peoria (H.S.) DQ          
Pinckneyville Q          
Springfield (H.S.) Q          
Sterling (H.S.) Q          
Urbana (H.S.) DQ          
Waukegan (H.S.) DQ          

1964-65

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hillside (Proviso West) DQ 1       Dick McCallister
Elmhurst (York) DQ 2       Joe Newton
Chicago (Lane) PQ 3        
Lombard (Glenbard East) Q 4        
Evanston (Twp.) Q 5        
Moline (H.S.) DQ 6        
Winnetka (New Trier East) DQ 7        
Chicago (St. Ignatius College Prep) Q 8        
Park Forest (Rich East) DQ 9       Pat Grant
Rochelle Q 10        
Alton (Sr.) DQ          
Belleville (Twp.) Q          
Chicago (Harlan) Q          
Danville (H.S.) DQ   0 0   Wilbur Dickson
Dundee DQ          
Flora Q          
Galesburg (H.S.) Q          
Harvey (Thornton) Q          
Olney (East Richland) DQ          
Peoria (Richwoods) DQ          
Springfield (H.S.) DQ          
Springfield (Lanphier) Q         Arlyn Lober
Urbana (H.S.) Q          
Waukegan (H.S.) Q          

1965-66

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) DQ 1       Joe Newton
Rockford (Guilford) DQ 2        
Lombard (Glenbard East) Q 3        
Chicago (Harlan) Q 4        
Winnetka (New Trier East) DQ 5        
Hillside (Proviso West) Q 6        
Naperville (H.S.) DQ 7        
Urbana (H.S.) DQ 8        
Chicago (Lane) PQ 9        
Rock Island (H.S.) Q 10        
Alton (Sr.) DQ          
Belleville (Twp.) Q          
Crystal Lake (H.S.) DQ   3 6   Dick Kloepfer
Danville (H.S.) Q   0 0   Wilbur Dickson
Decatur (Stephen Decatur) Q          
Elgin (Larkin) Q          
Evanston (Twp.) Q          
Flossmoor (Homewood-F.) Q          
Moline (H.S.) DQ          
Olney (East Richland) Q          
Ottawa (Twp.) Q          
Park Forest (Rich East) DQ         Sherman Hafner
Pekin DQ   10 1   John McFeron
Peoria (H.S.) Q          
Springfield (H.S.) DQ          
West Frankfort (Frankfort) DQ          

1966-67

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) DQ 1       Jim Nelson
Naperville (H.S.) DQ 2        
Elmhurst (York) Q 3       Joe Newton
Chicago (Lane) PQ 4        
Hillside (Proviso West) DQ 5        
Glen Ellyn (Glenbard West) Q 6        
Des Plaines (Maine West) Q 7       Bill Barringer
Urbana (H.S.) DQ 8        
Pekin DQ 9 10 0   John McFeron
Ottawa (Twp.) DQ 10        
Alton (Sr.) Q          
Aurora (East) Q          
Belleville (West) DQ          
Chicago (Englewood) Q          
Danville (H.S.) Q   13 1   Larry Burgess
Dolton (Thornridge) Q          
Dundee DQ          
Freeport (H.S.) Q          
Lawrenceville Q          
Libertyville Q   14 3   Ernie Ritta
Moline (H.S.) Q          
Olney (East Richland) DQ          
Park Forest (Rich East) DQ   13 0   Sherman Hafner
Rock Island (H.S.) DQ          
Rockford (Guilford) DQ          
Springfield (H.S.) Q          

1967-68

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (Arlington) DQ 1       Bruce Samoore
Hillside (Proviso West) DQ 2        
Elmhurst (York) Q 3       Joe Newton
Glen Ellyn (Glenbard West) DQ 4        
Ottawa (Twp.) Q 5        
Peoria (Richwoods) DQ 6        
Palatine (Fremd) DQ 7        
Pekin Q 8 8 1   John McFeron
Villa Park (Willowbrook) Q 9 8 0   Jim Tyree
Chicago (Lane) PQ 10        
Belleville (West) DQ          
Carrier Mills Q          
Chicago (Englewood) Q          
Danville (H.S.) DQ   15 0   Larry Burgess
Decatur (MacArthur) DQ          
Decatur (Stephen Decatur) Q          
Edwardsville (H.S.) Q          
LaGrange (Lyons) Q          
Moline (H.S.) DQ          
New Lenox (Lincoln-Way) DQ          
Olney (East Richland) DQ          
Park Forest (Rich East) Q   12 0   Sherman Hafner
Rock Island (H.S.) Q          
Rockford (Guilford) DQ          
Urbana (University) Q          
Woodstock (H.S.) Q          

1968-69

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) DQ 1       Joe Newton
Evanston (Twp.) Q 2        
New Lenox (Lincoln-Way) DQ 3        
Glen Ellyn (Glenbard West) Q 4        
Ottawa (Twp.) DQ 5        
Riverside (R.-Brookfield) Q 6 5 3   Laulunen
Winnetka (New Trier East) DQ 7        
Arlington Heights (Arlington) DQ 8        
Chicago (Englewood) PQ 9        
Belleville (West) DQ 10        
Alton (Sr.) Q          
Chicago (Lane) Q          
Danville (H.S.) DQ   12 0   Jack Chantos
Decatur (MacArthur) DQ          
Decatur (Stephen Decatur) Q          
East Moline (United) Q          
Flossmoor (Homewood-F.) Q          
Hillside (Proviso West) DQ          
Lake Forest (H.S.) Q          
McHenry DQ          
Newton Q          
Palatine (Fremd) Q          
Pekin Q         John McFeron
Peoria (H.S.) DQ          
Rantoul Q          
Robinson DQ         Jim Fox
Rock Island (H.S.) DQ          
Rockford (Guilford) Q          
Springfield (H.S.) Q          
Springfield (Southeast) DQ          

1969-70

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Palatine (Fremd) SQ 1       Ron Menely
Elmhurst (York) Q 2       Joe Newton
Mt. Prospect (Prospect) DQ 3 12 1   Joe Wanner
Park Ridge (Maine East) Q 3        
Hillside (Proviso West) DQ 5        
Riverside (R.-Brookfield) DSQ 6 7 0   Laulunen
Glen Ellyn (Glenbard West) DSQ 7        
Lombard (Glenbard East) Q 8        
Ottawa (Twp.) DSQ 9        
New Lenox (Lincoln-Way) DQ 10        
Belleville (West) DQ          
Centralia (H.S.) DSQ          
Chicago (Lane) Q          
Jacksonville (H.S.) DQ         Dan Moy
Mattoon DSQ          
Moline (H.S.) DSQ          
Peoria (Richwoods) DQ          
Rockford (Guilford) Q          
Springfield (Southeast) DSQ          
Urbana (H.S.) Q          
Chicago (Taft) P          
Alton (Sr.) D          
Carrier Mills D          
Decatur (MacArthur) D          
DeKalb D          
Dixon (H.S.) D          
Dolton (Thornridge) D          
Evanston (Twp.) D          
McHenry D          
Pekin D   6 3   John McFeron
Streator (Woodland) D          
Winnetka (New Trier East) D