Table of Titles: Girls Bowling

* Last updated at 10:31 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

This table includes all IHSA Girls Bowling titles and trophies won, sorted by times qualified for state finals, trophies won, and championships won.

A few titles may be missing (complete list of missing titles). If you have additions for your school, please let us know.

* Indicates that the listing includes one or more predecessor schools with a different name.

Key to titles: Qual – team qualifier for state finals (does not include super-sectionals), Troph – trophies won; 1st, 2nd, 3rd, 4th – place in state finals (4th place trophy awarded in bracketed team sports only); Top10 – top 10 finishes (or top 4 in bracketed team sports); CPL – Public League champion (only when an automatic qualifier), Super – super-sectional, Sect – sectional, Reg – regional, Dist – district.

School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Aurora (West Aurora) 25 3 0 2 1 0 18 0 0 12 0 6
Schaumburg (H.S.) 24 6 1 2 3 0 14 0 0 9 1 4
Morris 24 3 0 1 2 0 12 0 0 19 1 1
Lockport (Twp.) 22 7 4 1 2 0 19 0 0 19 4 0
DeKalb 20 4 2 0 2 0 11 0 0 7 0 5
Roselle (Lake Park) 20 4 2 1 1 0 9 0 0 10 3 0
Rock Island (H.S.) 20 2 0 1 1 0 10 0 0 5 0 4
Chicago (Lane) 20 0 0 0 0 0 1 6 0 2 0 1
Dixon (H.S.) 19 5 2 3 0 0 15 0 0 9 0 5
East Moline (United) 19 3 1 2 0 0 12 0 0 10 3 1
Bensenville (Fenton) 18 4 3 0 1 0 9 0 0 12 0 0
Collinsville 18 4 1 2 1 0 12 0 0 8 4 1
Machesney Park (Harlem) 17 8 6 1 1 0 15 0 0 8 3 0
Hoffman Estates (Conant) 16 2 0 1 1 0 8 0 0 5 0 2
Gurnee (Warren) 16 0 0 0 0 0 7 0 0 5 1 3
Mt. Prospect (Prospect) 15 2 0 2 0 0 10 0 0 8 0 1
Antioch 15 0 0 0 0 0 6 0 0 13 0 0
Abingdon 14 7 3 2 2 0 12 0 0 5 0 8
Oswego (H.S.) 14 2 1 1 0 0 8 0 0 6 0 0
O'Fallon (H.S.) 14 0 0 0 0 0 6 0 0 3 1 0
Olympia Fields (Rich Central) 13 8 3 3 2 0 10 0 0 10 0 3
Sycamore (H.S.) 13 1 1 0 0 0 7 0 0 7 2 4
Palatine (H.S.) 13 1 1 0 0 0 5 0 0 10 0 0
Lemont (H.S.) 13 1 0 0 1 0 5 0 0 3 0 5
Chicago (Morgan Park) 13 0 0 0 0 0 0 4 0 1 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Burbank (Reavis) 12 3 0 1 2 0 5 0 0 11 0 0
Lansing (Thornton Fractional South) 12 1 1 0 0 0 3 0 0 6 3 0
Franklin Park-Northlake (Leyden) 12 1 0 1 0 0 6 0 0 10 1 0
Sterling (H.S.) 12 1 0 1 0 0 5 0 0 5 0 3
Darien (Hinsdale South) 12 0 0 0 0 0 1 0 0 7 0 2
Hoffman Estates (H.S.) 11 3 1 1 1 0 8 0 0 5 1 0
Decatur (Eisenhower) 11 3 0 1 2 0 5 0 0 8 0 0
Minooka 11 2 0 1 1 0 6 0 0 3 3 0
Elk Grove Village (E.G.) 11 1 0 0 1 0 4 0 0 6 1 0
Midlothian (Bremen) 11 0 0 0 0 0 1 0 0 5 0 2
Chicago (Whitney Young) 11 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0
Streamwood 10 3 2 1 0 0 8 0 0 6 0 0
Freeport (H.S.) 10 2 0 2 0 0 8 0 0 3 1 0
Belleville (East) 10 0 0 0 0 0 5 0 0 7 1 0
Chicago (Kennedy) 10 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0
Aurora (Waubonsie Valley) 9 6 2 0 4 0 9 0 0 5 4 0
Rockford (East) 9 5 1 1 2 1 6 0 0 3 0 4
Buffalo Grove 9 1 0 0 1 0 4 0 0 5 2 1
Crete (C.-Monee) 9 1 0 0 1 0 3 0 0 4 0 1
Salem 9 0 0 0 0 0 5 0 0 5 0 0
Oak Lawn (Richards) 9 0 0 0 0 0 3 0 0 4 2 1
Taylorville 9 0 0 0 0 0 1 0 0 3 1 3
Chicago (Von Steuben) 9 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0
Arlington Heights (Forest View) 8 5 3 2 0 0 5 0 0 0 0 7
Rockford (Jefferson) 8 4 1 1 2 0 6 0 0 4 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Evergreen Park 8 3 0 0 3 0 6 0 0 1 1 6
Oswego (East) 8 2 0 2 0 0 7 0 0 5 0 0
Elgin (H.S.) 8 1 0 0 1 0 2 0 0 2 0 6
Herrin (H.S.) 8 0 0 0 0 0 2 0 0 3 4 0
Berwyn-Cicero (Morton) 8 0 0 0 0 0 0 0 0 4 1 0
Chicago (C. Vocational) 8 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0
Chicago (Kenwood) 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Rockford (Guilford) 7 2 0 1 1 0 5 0 0 1 0 0
Elgin (Larkin) 7 0 0 0 0 0 3 0 0 4 0 1
Downers Grove (South) 7 0 0 0 0 0 2 0 0 3 0 0
Arlington Heights (Hersey) 7 0 0 0 0 0 1 0 0 1 1 0
Chicago (Taft) 7 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0
Chicago (Hyde Park) 7 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0
Country Club Hills (Hillcrest) 6 1 0 0 1 0 2 0 0 5 0 0
Blue Island (Eisenhower) 6 0 0 0 0 0 2 0 0 4 0 1
Decatur (MacArthur) 6 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 1
Libertyville 6 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0
*Plainfield (Central) 5 2 0 1 1 0 3 0 0 1 0 0
Tinley Park (Andrew) 5 1 1 0 0 0 1 0 0 0 1 0
Chicago (Hubbard) 5 1 0 1 0 0 2 2 0 0 0 0
Canton 5 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 5
Chillicothe (Illinois Valley Central) 5 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 3
Gillespie 5 0 0 0 0 0 1 0 0 4 0 1
Granite City (North) 5 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 5
Chicago (Bogan) 5 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Chicago (St. Ignatius College Prep) 5 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0
Peotone 5 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 3
Rolling Meadows 5 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Richton Park (Rich South) 4 1 0 1 0 0 2 0 0 2 0 0
Hoopeston (H. Area) 4 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 4
Mt. Morris 4 1 0 0 0 1 1 0 0 0 0 4
Alton (Sr.) 4 0 0 0 0 0 2 0 0 2 2 0
Colfax (Octavia) 4 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 3
Lisle (Sr.) 4 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 2
Orland Park (Sandburg) 4 0 0 0 0 0 1 0 0 4 0 0
Wheeling 4 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1
Berwyn (Morton West) 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4
Calumet City (Thornton Fractional North) 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3
Chicago (Resurrection) 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Elmhurst (York) 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Fox Lake (Grant) 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3
Huntley 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4
Park Forest (Rich East) 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
St. Charles (East) 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3
Joliet (West) 3 1 1 0 0 0 3 0 0 0 1 0
Cahokia (H.S.) 3 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (Steinmetz) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Dolton (Thornridge) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
Fithian (Oakwood) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3
Galesburg (H.S.) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Lombard (Glenbard East) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
Minonk (M.-Dana-Rutland) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3
Moline (H.S.) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0
Mt. Vernon (H.S.) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Skokie (Niles North) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3
Skokie (Niles West) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Villa Park (Willowbrook) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Winnebago 2 1 1 0 0 0 2 0 0 1 0 0
Belvidere (North) 2 0 0 0 0 0 2 0 0 2 1 0
Plainfield (South) 2 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Belleville (West) 2 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0
Plainfield (North) 2 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0
Washington 2 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 2
Addison (A. Trail) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Algonquin (Jacobs) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Belvidere (H.S.) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Chicago (Curie) 2 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0
Chicago (Julian) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Chicago (Luther South) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Chicago (Simeon) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Chicago (Washington) 2 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0
Downers Grove (North) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Edwardsville (H.S.) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
Grayslake (North) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Hampshire 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Jerseyville (Jersey) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Kankakee (Westview) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Lake Zurich 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
LaSalle (L.-Peru) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Litchfield 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Mascoutah 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Moweaqua 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Mt. Sterling (Brown County) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Oak Forest 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Rushville 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
South Holland (Thornwood) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Stanford (Olympia) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Toledo (Cumberland) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Vernon Hills 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Walnut 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Rochelle 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Round Lake 1 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0
Arlington Heights (Arlington) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Aurora (East) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Aurora (Metea Valley) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Chatham (Glenwood) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Chicago (Brooks) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Chicago (Clemente) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Chicago (Dunbar) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Chicago (Fenger) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Chicago (Jones) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Chicago (Lindblom) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Chicago (Luther North) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Chicago (Payton) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Chicago (St. Benedict) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Clifton (Central) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Clinton 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Decatur (Stephen Decatur) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Dwight 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Farmer City (F.C.-Mansfield) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Frankfort (Lincoln-Way North) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Gibson City 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Harrisburg 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Hillside (Proviso West) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
*Joliet (Twp.) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Kewanee (H.S.) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Kirkland (Hiawatha) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
LaGrange (Lyons) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
LaMoille 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Lincolnshire (Stevenson) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Marengo 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Momence 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Mooseheart 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
New Lenox (Lincoln-Way Central) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
New Lenox (Lincoln-Way West) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Northbrook (Glenbrook North) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Oak Lawn (Community) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Oregon 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Palatine (Fremd) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Pana (H.S.) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Park Ridge (Maine East) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Plano 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Prophetstown 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Richmond (R.-Burton) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
River Forest (Trinity) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Rockford (Boylan Catholic) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Rockton (Hononegah) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Skokie (Niles East) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Sparta 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Spring Valley (Hall) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Stockton 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Streator (Twp.) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Wilmington 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Zion (Z.-Benton) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Carpentersville (Dundee-Crown) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0