Girls Bowling Season Summaries

* Last updated at 8:29 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1972-73

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Abingdon DQ 1       Margaret Atkins
Schaumburg (H.S.) DQ 2        
Elgin (H.S.) DQ 3        
Rockford (East) DQ 4        
Chicago (Luther South) DQ          
Darien (Hinsdale South) DQ          
Mt. Morris DQ          

1973-74

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (Forest View) DQ 1       Diann Tomaino
Hoopeston (H.-East Lynn) DQ 2        
Schaumburg (H.S.) DQ 3        
Mt. Morris DQ 4        
Abingdon DQ          
Berwyn (Morton West) DQ          
Calumet City (Thornton Fractional North) DQ          
Canton DQ          
Chicago (Fenger) DQ          
Chicago (Lane) DQ          
Chicago (Luther South) DQ          
Clinton DQ          
Dwight DQ          
Elgin (Larkin) DQ          
Farmer City (F.C.-Mansfield) DQ          
Fithian (Oakwood) DQ          
Gillespie DQ          
Huntley DQ          
Kankakee (Westview) DQ          
Kirkland (Hiawatha) DQ          
LaSalle (L.-Peru) DQ         Mary Loebach
Lisle (Sr.) DQ   10 2   Lizz Armstrong
Minonk (M.-Dana-Rutland) DQ          
Moweaqua DQ          
Pana (H.S.) DQ         Carol Schramm
Plano DQ          
Prophetstown DQ          
Rock Island (H.S.) DQ          
Rockford (East) DQ          
Rushville DQ          
Sparta DQ          
Toledo (Cumberland) DQ          

1974-75

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Dixon (H.S.) DQ 1       Mona Hohm
Arlington Heights (Forest View) DQ 2        
Abingdon DQ 3        
Chicago (Lane) Q 4        
Berwyn (Morton West) DQ          
Blue Island (Eisenhower) DQ          
Chatham (Glenwood) DQ          
Chicago (Kennedy) PQ          
Chillicothe (Illinois Valley Central) DQ          
Clifton (Central) DQ          
Elgin (H.S.) DQ          
Fithian (Oakwood) DQ          
Granite City (North) DQ          
Hoopeston (H.-East Lynn) DQ          
Huntley DQ          
LaGrange (Lyons) DQ          
LaSalle (L.-Peru) DQ         Mary Loebach
Lemont (H.S.) DQ          
Minonk (M.-Dana-Rutland) DQ          
Moweaqua DQ          
Mt. Morris DQ          
Mt. Vernon (H.S.) DQ          
Northbrook (Glenbrook North) DQ          
Peotone DQ          
Richmond (R.-Burton) DQ          
Rock Island (H.S.) DQ          
Rockford (East) DQ          
Rushville DQ          
Schaumburg (H.S.) DQ          
Stanford (Olympia) DQ          
Sterling (H.S.) DQ   6 3   Mary Phillips
Toledo (Cumberland) DQ          

1975-76

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Abingdon DQ 1       Margaret Atkins
Arlington Heights (Forest View) DQ 2       Pam Frase
Rockford (East) DQ 3        
Aurora (West Aurora) DQ 4       Sally Boynton
Berwyn (Morton West) DQ         Kenlyn Rini
Calumet City (Thornton Fractional North) DQ         Sharlene Luther
Chicago (Kennedy) PQ         Marilyn Lang
Elgin (H.S.) DQ         Doris Baldridge
Evergreen Park DQ         Marilyn Wax
Fox Lake (Grant) DQ         Linda Wagner
Gibson City DQ         Anita Kinate
Granite City (North) DQ         Terry Papa
Harrisburg DQ         Barbara Allen
Hoopeston (H.-East Lynn) DQ         Eileen Vines
Huntley DQ         Julie Peterson
Lemont (H.S.) DQ         Geri Sikkema
Litchfield DQ         Theresa Duncan
Minonk (M.-Dana-Rutland) DQ         Marjorie Ehrhardt
Momence DQ         Kathy Orban
Mt. Sterling (Brown County) DQ         Evelyn Kamm
Rock Island (H.S.) DQ         Marcia Lange
Rolling Meadows DQ         Joan Jensen
Skokie (Niles East) DQ         Dee Whyman
Spring Valley (Hall) DQ   7 7   Sue Schott
Stanford (Olympia) DQ         Deby Wentworth
Sterling (H.S.) DQ   12 2   Mary Phillips
Stockton DQ         Barbara Rocco
Sycamore (H.S.) DQ         Mary Friedman
Taylorville DQ         Joyce Wilcox

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (Forest View) DQ 1       Warren Myers
Abingdon DQ 2       Margaret Atkins
Evergreen Park DQ 3       Marilyn Wax
Oak Lawn (Richards) DQ 4       Ann Hohn
Arlington Heights (Arlington) DQ         Linda Thompson
Aurora (West Aurora) DQ         Sally Boynton
Calumet City (Thornton Fractional North) DQ         Sharlene Luther
Canton DQ         Karolyn Sebree
Chicago (St. Benedict) DQ         Sr. Marie Terese
Chicago (Washington) PQ         Therese Derbas
DeKalb DQ         Gertrude Brigham
East Moline (United) DQ         Linda Wadsager
Elgin (H.S.) DQ         Doris Baldridge
Fox Lake (Grant) DQ         Linda Wagner
Granite City (North) DQ         Terry Papa
Hillside (Proviso West) DQ         Nancy Campbell
Hoopeston (H.-East Lynn) DQ         Janet Odle
Huntley DQ         Julianne Peterson
Lisle (Sr.) DQ   7 1   Liz Armstrong
Mt. Morris DQ         Kathryn Dirksen
Mt. Sterling (Brown County) DQ         Evelyn Kamm
Mt. Vernon (H.S.) DQ         Sara Rennie
Peotone DQ         Valerie Schrock
Skokie (Niles North) DQ         Carol Wellman
St. Charles (H.S.) DQ         Mary Gysin
Sycamore (H.S.) DQ         Mary Friedman
Taylorville DQ         Joyce Wilcox
Walnut DQ         Marcia Swanson
Washington DQ         Paul Cram

1977-78

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (Forest View) DQ 1       Warren Myers
Chicago (Hubbard) PQ 2       Judith Lund
Evergreen Park DQ 3       Marilyn Wax
Elgin (H.S.) DQ 4       Doris Baldridge
Washington DQ 5       Paul Cram
Chicago (Taft) Q 6       Fran Volpe
Dixon (H.S.) DQ 7       Dave Berglund
DeKalb DQ 8       Gertrude Brigham
Abingdon DQ         Margaret Atkins
Aurora (West Aurora) DQ         Sally Boynton
Berwyn (Morton West) DQ         Jerry Radeke
Chicago (C. Vocational) Q         Judith Sterling
Chicago (Lane) Q         Joyce King
Colfax (Octavia) DQ         Carmen Blair
Crete (C.-Monee) DQ         Jean Edstrom
Fox Lake (Grant) DQ         Linda Hofeldt
LaMoille DQ         Betty Madsen
Lemont (H.S.) DQ         Mary Lou Cralle
Litchfield DQ         Theresa Duncan
Peotone DQ         Valerie Schrock
Schaumburg (H.S.) DQ         Cathy Crawford
St. Charles (H.S.) DQ         Karen Anderson
Sterling (H.S.) DQ   13 5   Bob Barber
Sycamore (H.S.) DQ         Mary Friedman
Taylorville DQ         Joyce Wilcox

1978-79

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Abingdon DQ 1       Margaret Atkins
Dixon (H.S.) DQ 2       Dave Berglund
DeKalb DQ 3       Gertruce Brigham
Evergreen Park DQ 4 5 0   Marilyn Wax
Mt. Prospect (Prospect) DQ 5       David Manchester
Lemont (H.S.) DQ 6       Mary Lou Cralle
Granite City (North) DQ 7       Lori Houser
Chicago (Hubbard) PQ 8       Judith Lund
Aurora (West Aurora) DQ 9       Sally Boynton
Gurnee (Warren) DQ 10       Jim Czocher
Elgin (H.S.) DQ 11       Doris Baldridge
Canton DQ         Karolyn Sebree
Chicago (Bogan) Q         Patricia Mette
Chicago (Lane) Q         Joyce King
Chicago (Taft) Q         Caryl Heinichen
Colfax (Octavia) DQ         Carmen Blair
Fithian (Oakwood) DQ         Norma Jenkins
Hampshire DQ         Don Cunningham & RON ELLETT
Kankakee (Westview) DQ         Cheryl Robertson
Mooseheart DQ         Katherine Goldenstein
Olympia Fields (Rich Central) DQ         Dave Seidler
Park Ridge (Maine East) DQ         Carole Jaacks
Skokie (Niles North) DQ         Carol Wellman
Walnut DQ         Marcia Swanson

1979-80

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Olympia Fields (Rich Central) DQ 1       Dave Seidler
Dixon (H.S.) DQ 2       Dave Berglund
Abingdon DQ 3       M. Atkins
Chillicothe (Illinois Valley Central) DQ 4       Bonnie Swanson
Gurnee (Warren) DQ 5       Julie Cadieux
Colfax (Octavia) DQ 6       Carmen Blair
Midlothian (Bremen) DQ 7       Emily Wahlberg
Lemont (H.S.) DQ 8       Mary Lou Cralle
Evergreen Park DQ 9 14 4   Marilyn Wax
Hoffman Estates (Conant) DQ 10       Joe Petricca
Arlington Heights (Forest View) DQ         Warren Myers
Aurora (West Aurora) DQ         Sally Boynton
Canton DQ         Doris Hall
Chicago (Bogan) Q         Patricia Mette
Chicago (C. Vocational) Q         Judith Sterling
Chicago (Hubbard) Q         Judith Lund
Chicago (Taft) Q         Gloria Herrick
DeKalb DQ         Gertrude Brigham
Granite City (North) DQ         R. Dillard
Skokie (Niles North) DQ         Carol Wellman
St. Charles (H.S.) DQ         Karen Haas
Sycamore (H.S.) DQ         Sandy Birkenbine
Wheeling DQ         Len Swanson
Wilmington DQ         Joseph Smith