Boys Bowling Medalists

* Last updated at 7:34 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

2002-03

Place Name School Mark
1 Matt Hudzik Waterloo (Gibault Catholic) 2877
2 Alex de Guzman Oak Park (Fenwick) 2788
3 Jesse Buss Freeport (H.S.) 2783
4 Jason Krankel Alton (Sr.) 2745
5 Brian Valenta Lockport (Twp.) 2735
6 Brian Matiasek Lockport (Twp.) 2731
7 Matt Zylius Oak Lawn (Community) 2728
8 Eric Caldwell Addison (Driscoll) 2725
9 Andrew Olson Rockford (Jefferson) 2723
10 Jared Brynildsen Alton (Sr.) 2679
11 Nick Jones Staunton 2668
12 Ben Stromberg Rockford (Guilford) 2654

2003-04

Place Name School Mark
1 Zach Hahs Edwardsville (H.S.) 2897
2 Brian Lillevold Freeport (H.S.) 2660
3 Luis Gonzalez Chicago (Gordon Tech) 2655
4 Jon Matthews-Edwards Westchester (St. Joseph) 2631
5 Alex de Guzman Oak Park (Fenwick) 2628
6 Daulton Colligan Edwardsville (H.S.) 2582
7 Adam Kusmierczak Edwardsville (Metro-East Lutheran) 2568
7 Jimmy Miller Westchester (St. Joseph) 2568
9 Aaron Dellamano Collinsville 2559
10 James Carraway Chicago (Morgan Park) 2558
11 Mikey Sanchez Niles (Notre Dame) 2552
12 Brian Ginger Chicago (De La Salle) 2547

2004-05

Place Name School Mark
1 Nick Palanyk Chicago (Brother Rice) 2713
2 Nick Swan Plainfield (Central) 2671
3 Jon Marut Roselle (Lake Park) 2663
4 Jimmy Villier Trenton (Wesclin) 2643
5 Brian Gebhart Edwardsville (H.S.) 2637
6 Alex Henseler Salem 2620
7 Chance Strader Edwardsville (H.S.) 2618
8 Jeremy Fleming Collinsville 2610
9 Tony Yakes Tinley Park (Andrew) 2604
10 Mackenzie Trosper Rochelle 2595
11 Nick Thomas Machesney Park (Harlem) 2591
12 Jeremy Drye South Beloit 2590

2005-06

Place Name School Mark
1 Bryan Thompson Chicago (Brother Rice) 2885
2 John Flanagan Belleville (West) 2815
3 Willie Jubiter Chicago (Morgan Park) 2791
4 Ken Trumpey Tinley Park (Andrew) 2786
5 Tony Yakes Tinley Park (Andrew) 2763
6 Alex Doolittle Granite City 2717
7 Andy Mank Belleville (East) 2677
8 Jordan Weaver Vernon Hills 2665
9 Brian Gebhart Edwardsville (H.S.) 2663
10 Keith Dickerson Collinsville 2649
11 Brett Hinnen Edwardsville (H.S.) 2635
11 Nick Palanyk Chicago (Brother Rice) 2635

2006-07

Place Name School Mark
1 John Flanagan Belleville (West) 2841
2 Alex Henseler Salem 2823
3 Austin Boulds Harrisburg 2732
4 Ben Bruncic Collinsville 2674
5 Eric Henke Rockford (Jefferson) 2636
6 Travis Beasley O'Fallon (H.S.) 2615
7 Ethan Koch Rochelle 2603
8 Steve Bryant Salem 2598
9 Brandon Lunsford Granite City 2585
10 Keith Gallup Alton (Sr.) 2578
11 Vinni Pastore Rockton (Hononegah) 2574
12 Zach Van Vleet Machesney Park (Harlem) 2571

2007-08

Place Name School Mark
1 Alex Henseler Salem 2963
2 Steve McNellis New Lenox (Lincoln-Way Central) 2819
3 Dan Lemiesz Machesney Park (Harlem) 2766
4 Sam Lenz Rockford (Guilford) 2747
5 Bryan Thompson Chicago (Brother Rice) 2720
6 Eddie Cetwinski New Lenox (Lincoln-Way Central) 2719
7 Austin Boulds Harrisburg 2697
8 Eric Henke Rockford (Jefferson) 2696
9 Justin Gamblin Cahokia (H.S.) 2677
10 Billy Netzhammer Alton (Sr.) 2675
11 Ryan Buss Freeport (H.S.) 2669
12 Ron Tucker Tinley Park (Andrew) 2667

2008-09

Place Name School Mark
1 Cody Clayton Edwardsville (H.S.) 2783
2 Dan Lemiesz Machesney Park (Harlem) 2775
3 Mike Provancal Lockport (Twp.) 2729
4 Adam Keith Roselle (Lake Park) 2721
5 Ryan Keith Roselle (Lake Park) 2717
6 Austin Ewell Harrisburg 2710
7 J. J. Hogue Granite City 2704
8 Bryan Thompson Chicago (Brother Rice) 2700
9 Adam Czerniewski Rockford (Boylan) 2693
10 Ron Tucker Tinley Park (Andrew) 2690
11 John Beissmann Lockport (Twp.) 2663
12 Brauc Palmer Chicago (Mt. Carmel) 2662

2009-10

Place Name School Mark
1 Kyle Anderson Lockport (Twp.) 2799
2 Adam Johnson Oswego (H.S.) 2735
3 Justin Sanetra Niles (Notre Dame) 2726
4 Austin Ewell Harrisburg 2708
5 Matt Warnecke Belleville (West) 2698
6 Zak LaMonte Lansing (Thornton Fractional South) 2694
7 Brandyn Andelbradt Plainfield (South) 2693
8 Calvin Hendrickson Plainfield (South) 2665
9 Bobby Phillips Rockton (Hononegah) 2648
10 Ryan Bigger Biggsville (West Central) 2635
11 Will Eklove Plainfield (South) 2634
12 John Zalecki Bensenville (Fenton) 2625

2010-11

Place Name School Mark
1 Kyle Anderson Lockport (Twp.) 2817
2 Mike Schmitt Lake Zurich 2772
3 Aaron Adams Roselle (Lake Park) 2749
4 Joe Netzel Chicago (St. Patrick) 2706
5 Joey Kopera Orland Park (Sandburg) 2705
6 Brett Isaacson Tinley Park (Andrew) 2659
7 Zach Cole Deerfield 2634
8 Mikey Preston Oswego (H.S.) 2624
9 Cal Kramer Romeoville (H.S.) 2619
10 Nic Aures Rockford (Guilford) 2609
11 Anthony Betcher Mascoutah 2605
12 Darrell Eaton Calumet City (Thornton Fractional North) 2604

2011-12

Place Name School Mark
1 Joey Kopera Orland Park (Sandburg) 2733
2 C.J. Kirchner Herrin (H.S.) 2730
3 Mike Schmitt Lake Zurich 2706
4 Josh Powell Tinley Park (Andrew) 2704
5 David Cliffe Rockton (Hononegah) 2699
6 Dan Wolniak Bartlett 2677
7 Josh Dory Tinley Park (Andrew) 2671
8 Jonathan Melton Rockford (R. Christian) 2656
9 Austin Buss Rockton (Hononegah) 2655
10 Philip Meyer Alton (Sr.) 2648
11 Billy Goodman O'Fallon (H.S.) 2644
11 Corey McReady Romeoville (H.S.) 2644

2012-13

Place Name School Mark
1 Shane Matejcek Lockport (Twp.) 2924
2 Dylan Plahm Salem 2819
3 Billy Goodman O'Fallon (H.S.) 2775
4 Livio Bolzon Chicago (Whitney Young) 2756
5 Josh Glover New Lenox (Lincoln-Way West) 2712
6 Kolton Hess Belleville (East) 2673
7 Cameron Touchette Columbia 2672
8 Thomas Peters Belleville (East) 2663
9 Evan Johnson Freeport (H.S.) 2644
10 Daman McIntire O'Fallon (H.S.) 2628
11 Cody Netzhammer Alton (Sr.) 2623
11 Pete Switalski Chicago (Marist) 2623

2013-14

Place Name School Mark
1 Joshuan Glover New Lenox (Lincoln-Way West) 2967
2 Brandon Biondo Algonquin (Jacobs) 2878
3 Dakota Vostry Romeoville (H.S.) 2841
4 Perry Sibby Richton Park (Southland College Prep Charter) 2783
5 Livio Bolzon Chicago (Whitney Young) 2767
6 Christopher Wiley Freeport (H.S.) 2753
7 Zach Segatto Minooka 2747
8 Mikaid Stewart O'Fallon (H.S.) 2729
9 Lucas Pejakovic Alton (Sr.) 2697
10 John Kauffman Minooka 2678
11 Brett Sprecher Rockford (Guilford) 2677
12 Joe Heathscott Machesney Park (Harlem) 2671
12 Mike Kicmal LaGrange (Lyons) 2671

2014-15

Place Name School Mark
1 Jacob Nimtz Machesney Park (Harlem) 3011
2 Tom Ochal Niles (Notre Dame) 2756
3 Brandon Mooney Rockton (Hononegah) 2715
4 Domenick Strauss St. Charles (East) 2714
5 Cameron Touchette Columbia 2699
6 Kyle Krupske Frankfort (Lincoln-Way North) 2676
7 Lucas Pejakovich Alton (Sr.) 2675
8 Gavin Pisetta Troy (Triad) 2659
9 Donny Gross Lake Zurich 2648
10 Brandon Biondo Algonquin (Jacobs) 2647
11 Clay Coogan Rockton (Hononegah) 2643
12 Ryan Kirby Oak Lawn (Community) 2626

2015-16

Place Name School Mark
1 Zach Singer Lincolnshire (Stevenson) 2899
2 Richy Zenner Lincolnshire (Stevenson) 2879
3 Andrew Orf O'Fallon (H.S.) 2863
4 Nate Stubler LaSalle (L.-Peru) 2835
5 Jacob Nimtz Machesney Park (Harlem) 2824
6 Brandon Mooney Rockton (Hononegah) 2816
7 Connell Kelleher Niles (Notre Dame) 2799
8 Jack McGuinn LaGrange (Lyons) 2793
9 Mike Pruchnik Lockport (Twp.) 2788
10 Trevor Smith Sycamore (H.S.) 2759
11 Matthew Toohey O'Fallon (H.S.) 2756
12 Ethan Gerald Tinley Park (Andrew) 2742

2016-17

Place Name School Mark
1 Nate Stubler LaSalle (L.-Peru) 3116
2 Clayton Hartman Collinsville 2808
3 Josh Boger Oak Forest 2734
4 Brandon Mooney Rockton (Hononegah) 2699
5 Andrew Orf O'Fallon (H.S.) 2698
6 Connell Kelleher Niles (Notre Dame) 2671
7 Tyler Hunter Freeburg 2666
8 Noah Mandujano Machesney Park (Harlem) 2665
9 Collin Day Machesney Park (Harlem) 2662
10 Jack Bedtke Roselle (Lake Park) 2654
11 Caleb Kirby New Lenox (Lincoln-Way West) 2651
12 Jacob Nimtz Machesney Park (Harlem) 2643