Boys Bowling Medalists

* Last updated at 7:34 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Addison (Driscoll)

Name Year Class Place
Eric Caldwell 2002-03   8

Algonquin (Jacobs)

Name Year Class Place
Brandon Biondo 2013-14   2
  2014-15   10

Alton (Sr.)

Name Year Class Place
Jared Brynildsen 2002-03   10
Keith Gallup 2006-07   10
Jason Krankel 2002-03   4
Philip Meyer 2011-12   10
Billy Netzhammer 2007-08   10
Cody Netzhammer 2012-13   11
Lucas Pejakovic 2013-14   9
Lucas Pejakovich 2014-15   7

Bartlett

Name Year Class Place
Dan Wolniak 2011-12   6

Belleville (East)

Name Year Class Place
Kolton Hess 2012-13   6
Andy Mank 2005-06   7
Thomas Peters 2012-13   8

Belleville (West)

Name Year Class Place
John Flanagan 2005-06   2
  2006-07   1
Matt Warnecke 2009-10   5

Bensenville (Fenton)

Name Year Class Place
John Zalecki 2009-10   12

Biggsville (West Central)

Name Year Class Place
Ryan Bigger 2009-10   10

Cahokia (H.S.)

Name Year Class Place
Justin Gamblin 2007-08   9

Calumet City (Thornton Fractional North)

Name Year Class Place
Darrell Eaton 2010-11   12

Chicago (Brother Rice)

Name Year Class Place
Nick Palanyk 2004-05   1
  2005-06   11
Bryan Thompson 2005-06   1
  2007-08   5
  2008-09   8

Chicago (De La Salle)

Name Year Class Place
Brian Ginger 2003-04   12

Chicago (Gordon Tech)

Name Year Class Place
Luis Gonzalez 2003-04   3

Chicago (Marist)

Name Year Class Place
Pete Switalski 2012-13   11

Chicago (Morgan Park)

Name Year Class Place
James Carraway 2003-04   10
Willie Jubiter 2005-06   3

Chicago (Mt. Carmel)

Name Year Class Place
Brauc Palmer 2008-09   12

Chicago (St. Patrick)

Name Year Class Place
Joe Netzel 2010-11   4

Chicago (Whitney Young)

Name Year Class Place
Livio Bolzon 2012-13   4
  2013-14   5

Collinsville

Name Year Class Place
Ben Bruncic 2006-07   4
Aaron Dellamano 2003-04   9
Keith Dickerson 2005-06   10
Jeremy Fleming 2004-05   8
Clayton Hartman 2016-17   2

Columbia

Name Year Class Place
Cameron Touchette 2012-13   7
  2014-15   5

Deerfield

Name Year Class Place
Zach Cole 2010-11   7

Edwardsville (H.S.)

Name Year Class Place
Cody Clayton 2008-09   1
Daulton Colligan 2003-04   6
Brian Gebhart 2004-05   5
  2005-06   9
Zach Hahs 2003-04   1
Brett Hinnen 2005-06   11
Chance Strader 2004-05   7

Edwardsville (Metro-East Lutheran)

Name Year Class Place
Adam Kusmierczak 2003-04   7

Frankfort (Lincoln-Way North)

Name Year Class Place
Kyle Krupske 2014-15   6

Freeburg

Name Year Class Place
Tyler Hunter 2016-17   7

Freeport (H.S.)

Name Year Class Place
Jesse Buss 2002-03   3
Ryan Buss 2007-08   11
Evan Johnson 2012-13   9
Brian Lillevold 2003-04   2
Christopher Wiley 2013-14   6

Granite City

Name Year Class Place
Alex Doolittle 2005-06   6
J. J. Hogue 2008-09   7
Brandon Lunsford 2006-07   9

Harrisburg

Name Year Class Place
Austin Boulds 2006-07   3
  2007-08   7
Austin Ewell 2008-09   6
  2009-10   4

Herrin (H.S.)

Name Year Class Place
C.J. Kirchner 2011-12   2

LaGrange (Lyons)

Name Year Class Place
Mike Kicmal 2013-14   12
Jack McGuinn 2015-16   8

Lake Zurich

Name Year Class Place
Donny Gross 2014-15   9
Mike Schmitt 2010-11   2
  2011-12   3

Lansing (Thornton Fractional South)

Name Year Class Place
Zak LaMonte 2009-10   6

LaSalle (L.-Peru)

Name Year Class Place
Nate Stubler 2015-16   4
  2016-17   1

Lincolnshire (Stevenson)

Name Year Class Place
Zach Singer 2015-16   1
Richy Zenner 2015-16   2

Lockport (Twp.)

Name Year Class Place
Kyle Anderson 2009-10   1
  2010-11   1
John Beissmann 2008-09   11
Shane Matejcek 2012-13   1
Brian Matiasek 2002-03   6
Mike Provancal 2008-09   3
Mike Pruchnik 2015-16   9
Brian Valenta 2002-03   5

Machesney Park (Harlem)

Name Year Class Place
Collin Day 2016-17   9
Joe Heathscott 2013-14   12
Dan Lemiesz 2007-08   3
  2008-09   2
Noah Mandujano 2016-17   8
Jacob Nimtz 2014-15   1
  2015-16   5
  2016-17   12
Nick Thomas 2004-05   11
Zach Van Vleet 2006-07   12

Mascoutah

Name Year Class Place
Anthony Betcher 2010-11   11

Minooka

Name Year Class Place
John Kauffman 2013-14   10
Zach Segatto 2013-14   7

New Lenox (Lincoln-Way Central)

Name Year Class Place
Eddie Cetwinski 2007-08   6
Steve McNellis 2007-08   2

New Lenox (Lincoln-Way West)

Name Year Class Place
Josh Glover 2012-13   5
Joshuan Glover 2013-14   1
Caleb Kirby 2016-17   11

Niles (Notre Dame)

Name Year Class Place
Connell Kelleher 2015-16   7
  2016-17   6
Tom Ochal 2014-15   2
Mikey Sanchez 2003-04   11
Justin Sanetra 2009-10   3

Oak Forest

Name Year Class Place
Josh Boger 2016-17   3

Oak Lawn (Community)

Name Year Class Place
Ryan Kirby 2014-15   12
Matt Zylius 2002-03   7

Oak Park (Fenwick)

Name Year Class Place
Alex de Guzman 2002-03   2
  2003-04   5

O'Fallon (H.S.)

Name Year Class Place
Travis Beasley 2006-07   6
Billy Goodman 2011-12   11
  2012-13   3
Daman McIntire 2012-13   10
Andrew Orf 2015-16   3
  2016-17   5
Mikaid Stewart 2013-14   8
Matthew Toohey 2015-16   11

Orland Park (Sandburg)

Name Year Class Place
Joey Kopera 2010-11   5
  2011-12   1

Oswego (H.S.)

Name Year Class Place
Adam Johnson 2009-10   2
Mikey Preston 2010-11   8

Plainfield (Central)

Name Year Class Place
Nick Swan 2004-05   2

Plainfield (South)

Name Year Class Place
Brandyn Andelbradt 2009-10   7
Will Eklove 2009-10   11
Calvin Hendrickson 2009-10   8

Richton Park (Southland College Prep Charter)

Name Year Class Place
Perry Sibby 2013-14   4

Rochelle

Name Year Class Place
Ethan Koch 2006-07   7
Mackenzie Trosper 2004-05   10

Rockford (Boylan)

Name Year Class Place
Adam Czerniewski 2008-09   9

Rockford (Guilford)

Name Year Class Place
Nic Aures 2010-11   10
Sam Lenz 2007-08   4
Brett Sprecher 2013-14   11
Ben Stromberg 2002-03   12

Rockford (Jefferson)

Name Year Class Place
Eric Henke 2006-07   5
  2007-08   8
Andrew Olson 2002-03   9

Rockford (R. Christian)

Name Year Class Place
Jonathan Melton 2011-12   8

Rockton (Hononegah)

Name Year Class Place
Austin Buss 2011-12   9
David Cliffe 2011-12   5
Clay Coogan 2014-15   11
Brandon Mooney 2014-15   3
  2015-16   6
  2016-17   4
Vinni Pastore 2006-07   11
Bobby Phillips 2009-10   9

Romeoville (H.S.)

Name Year Class Place
Cal Kramer 2010-11   9
Corey McReady 2011-12   11
Dakota Vostry 2013-14   3

Roselle (Lake Park)

Name Year Class Place
Aaron Adams 2010-11   3
Jack Bedtke 2016-17   10
Adam Keith 2008-09   4
Ryan Keith 2008-09   5
Jon Marut 2004-05   3

Salem

Name Year Class Place
Steve Bryant 2006-07   8
Alex Henseler 2004-05   6
  2006-07   2
  2007-08   1
Dylan Plahm 2012-13   2

South Beloit

Name Year Class Place
Jeremy Drye 2004-05   12

St. Charles (East)

Name Year Class Place
Domenick Strauss 2014-15   4

Staunton

Name Year Class Place
Nick Jones 2002-03   11

Sycamore (H.S.)

Name Year Class Place
Trevor Smith 2015-16   10

Tinley Park (Andrew)

Name Year Class Place
Josh Dory 2011-12   7
Ethan Gerald 2015-16   12
Brett Isaacson 2010-11   6
Josh Powell 2011-12   4
Ken Trumpey 2005-06   4
Ron Tucker 2007-08   12
  2008-09   10
Tony Yakes 2004-05   9
  2005-06   5

Trenton (Wesclin)

Name Year Class Place
Jimmy Villier 2004-05   4

Troy (Triad)

Name Year Class Place
Gavin Pisetta 2014-15   8

Vernon Hills

Name Year Class Place
Jordan Weaver 2005-06   8

Waterloo (Gibault Catholic)

Name Year Class Place
Matt Hudzik 2002-03   1

Westchester (St. Joseph)

Name Year Class Place
Jon Matthews-Edwards 2003-04   4
Jimmy Miller 2003-04   7