Girls Basketball Tournament Scores

* Last updated at 10:16 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1976-77

Super-Sectionals

Chicago (Fenger) 43, Chicago (C. Vocational) 36

Sterling (H.S.) 81, Kewanee (H.S.) 36

Palatine (Fremd) 64, Wauconda 63

Darien (Hinsdale South) 50, Skokie (Niles West) 39

Mattoon 40, Champaign (Central) 39

Washington 49, Jacksonville (H.S.) 47

Joliet (West) 51, Harvey (Thornton) 50 (2 OT)

Centralia (H.S.) 78, Fairfield 52

Quarterfinals

Sterling (H.S.) 43, Chicago (Fenger) 38 (OT)

Palatine (Fremd) 48, Darien (Hinsdale South) 47

Washington 55, Mattoon 38

Centralia (H.S.) 56, Joliet (West) 47

Semifinals

Sterling (H.S.) 69, Palatine (Fremd) 57

Washington 44, Centralia (H.S.) 38

Third Place

Palatine (Fremd) 56, Centralia (H.S.) 50

Championship

Sterling (H.S.) 52, Washington 38

1977-78

Super-Sectionals

Mattoon 80, Chatsworth 73

Dundee 73, Skokie (Niles West) 70

Lincoln 59, Bartonville (Limestone) 51

Crystal Lake (H.S.) 62, Wheaton (W.-Warrenville) 46

Belleville (West) 50, Eldorado 46

Moline (H.S.) 78, Annawan 74 (OT)

Joliet (West) 51, Harvey (Thornton) 44

Chicago (Marshall) 49, Chicago (Orr) 20

Quarterfinals

Mattoon 65, Dundee 61

Lincoln 66, Crystal Lake (H.S.) 65

Moline (H.S.) 51, Belleville (West) 38

Joliet (West) 64, Chicago (Marshall) 46

Semifinals

Lincoln 67, Mattoon 48

Joliet (West) 60, Moline (H.S.) 40

Third Place

Moline (H.S.) 60, Mattoon 59

Championship

Joliet (West) 64, Lincoln 48

1978-79

Super-Sectionals

Skokie (Niles West) 71, Glen Ellyn (Glenbard West) 64

Chicago (Marshall) 61, Chicago (Corliss) 47

Bartonville (Limestone) 81, Jacksonville (H.S.) 56

Oak Forest 68, Pontiac 27

Mattoon 53, Chatsworth 51

Sterling (H.S.) 55, Kewanee (H.S.) 45

East St. Louis (Lincoln) 86, Mt. Vernon (H.S.) 42

Waukegan (West) 86, Maple Park (Kaneland) 47

Quarterfinals

Skokie (Niles West) 80, Chicago (Marshall) 50

Oak Forest 70, Bartonville (Limestone) 67 (OT)

Sterling (H.S.) 60, Mattoon 32

East St. Louis (Lincoln) 71, Waukegan (West) 55

Semifinals

Skokie (Niles West) 68, Oak Forest 44

East St. Louis (Lincoln) 41, Sterling (H.S.) 33

Third Place

Sterling (H.S.) 60, Oak Forest 47

Championship

Skokie (Niles West) 63, East St. Louis (Lincoln) 47

1979-80 (A)

Super-Sectionals

Lemont (H.S.) 70, Elmhurst (Immaculate Conception) 46

Morrison 51, Genoa (G.-Kingston) 47

Benton 41, Metropolis 39

Paxton 43, Monticello 34

London Mills (Spoon River Valley) 55, Stronghurst (Southern) 42

Sidell (Jamaica) 74, Casey 64

Carlinville 60, Greenville 38

Bradford 56, Brimfield 49

Quarterfinals

Lemont (H.S.) 44, Morrison 32

Benton 53, Paxton 50

Sidell (Jamaica) 64, London Mills (Spoon River Valley) 60

Carlinville 46, Bradford 32

Semifinals

Benton 46, Lemont (H.S.) 40

Sidell (Jamaica) 53, Carlinville 37

Third Place

Lemont (H.S.) 62, Carlinville 37

Championship

Benton 52, Sidell (Jamaica) 42

1979-80 (AA)

Super-Sectionals

East St. Louis (Lincoln) 80, Belleville (West) 40

Chicago (Maria) 61, Harvey (Thornton) 60 (OT)

Northfield (Marillac) 60, Skokie (Niles North) 53

Buffalo Grove 63, Carpentersville (Crown) 51

Joliet (East) 70, Naperville (Central) 53

Sterling (H.S.) 63, Elk Grove Village (E.G.) 59

Peoria (Richwoods) 93, Decatur (Lakeview) 50

Chicago (Marshall) 63, Chicago (South Shore) 38

Quarterfinals

East St. Louis (Lincoln) 84, Chicago (Maria) 31

Buffalo Grove 47, Northfield (Marillac) 44

Joliet (East) 56, Sterling (H.S.) 43

Chicago (Marshall) 68, Peoria (Richwoods) 66

Semifinals

East St. Louis (Lincoln) 66, Buffalo Grove 38

Chicago (Marshall) 72, Joliet (East) 35

Third Place

Joliet (East) 68, Buffalo Grove 59

Championship

East St. Louis (Lincoln) 64, Chicago (Marshall) 47

1980-81 (A)

Super-Sectionals

Forreston 53, Morrison 46

Quincy (Notre Dame) 54, Carlinville 53

Rushville 66, Brimfield 53

Paxton 53, Chatsworth 49 (2 OT)

Altamont 33, Villa Grove 29

Eldorado 54, Bridgeport (Red Hill) 41

Bloomington (Central Catholic) 40, Bradford 37

Palos Heights (Chicago Christian) 70, Yorkville (H.S.) 38

Quarterfinals

Quincy (Notre Dame) 49, Forreston 39

Rushville 58, Paxton 45

Eldorado 79, Altamont 57

Palos Heights (Chicago Christian) 55, Bloomington (Central Catholic) 33

Semifinals

Quincy (Notre Dame) 65, Rushville 48

Palos Heights (Chicago Christian) 63, Eldorado 51

Third Place

Rushville 68, Eldorado 63

Championship

Palos Heights (Chicago Christian) 44, Quincy (Notre Dame) 36

1980-81 (AA)

Super-Sectionals

Elk Grove Village (E.G.) 58, Dixon (H.S.) 41

Joliet (East) 63, Naperville (Central) 40

Skokie (Niles West) 48, Des Plaines (Maine West) 41

Waukegan (West) 58, Crystal Lake (Central) 50

East St. Louis (Lincoln) 51, Belleville (West) 34

Peoria (Richwoods) 61, Lincoln 42

Orland Park (Sandburg) 46, Chicago (Maria) 45

Chicago (Marshall) 80, Chicago (Lindblom) 36

Quarterfinals

Elk Grove Village (E.G.) 52, Joliet (East) 51 (OT)

Skokie (Niles West) 58, Waukegan (West) 42

Peoria (Richwoods) 50, East St. Louis (Lincoln) 43

Chicago (Marshall) 30, Orland Park (Sandburg) 18

Semifinals

Elk Grove Village (E.G.) 44, Skokie (Niles West) 42

Peoria (Richwoods) 44, Chicago (Marshall) 38

Third Place

Chicago (Marshall) 66, Skokie (Niles West) 37

Championship

Elk Grove Village (E.G.) 50, Peoria (Richwoods) 33

1981-82 (A)

Super-Sectionals

Maple Park (Kaneland) 56, Melrose Park (Walther Lutheran) 50

Morrison 57, Winnebago 36

Manito (Forman) 54, Farmington (East) 48 (OT)

Quincy (Notre Dame) 63, Bunker Hill 50

Chatsworth 57, Fithian (Oakwood) 47

Seneca 56, Granville (Putnam County) 49

Argenta (A.-Oreana) 59, Casey 46

Metropolis (Massac County) 55, Fairfield 41

Semi-States

Maple Park (Kaneland) 52, Morrison 49

Quincy (Notre Dame) 54, Manito (Forman) 47

Seneca 37, Chatsworth 32

Metropolis (Massac County) 64, Argenta (A.-Oreana) 51

Semifinals

Maple Park (Kaneland) 59, Quincy (Notre Dame) 47

Metropolis (Massac County) 61, Seneca 57

Third Place

Quincy (Notre Dame) 69, Seneca 59

Championship

Maple Park (Kaneland) 55, Metropolis (Massac County) 41

1981-82 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (Maria) 50, Orland Park (Sandburg) 49

Aurora (East) 60, Lockport (Twp.) 54

Chicago (Marshall) 62, Chicago (Lindblom) 39

Winnetka (New Trier) 38, Libertyville 34

Bartonville (Limestone) 55, Danville (H.S.) 45

East St. Louis (Lincoln) 40, Belleville (West) 31

Dixon (H.S.) 56, Villa Park (Willowbrook) 50

Hoffman Estates (H.S.) 45, Crystal Lake (Central) 38

Semi-States

Aurora (East) 59, Chicago (Maria) 54

Chicago (Marshall) 53, Winnetka (New Trier) 27

East St. Louis (Lincoln) 67, Bartonville (Limestone) 46

Dixon (H.S.) 59, Hoffman Estates (H.S.) 35

Semifinals

Chicago (Marshall) 84, Aurora (East) 48

East St. Louis (Lincoln) 52, Dixon (H.S.) 42

Third Place

Dixon (H.S.) 61, Aurora (East) 58 (OT)

Championship

Chicago (Marshall) 57, East St. Louis (Lincoln) 49

1982-83 (A)

Super-Sectionals

Chatsworth 44, Cissna Park 40

Bloomington (Central Catholic) 57, Granville (Putnam County) 56

Rushville 76, Kewanee (Wethersfield) 56

Metropolis (Massac County) 70, Lawrenceville 47

Morrison 46, Winnebago 44

Melrose Park (Walther Lutheran) 56, Harvard 52

Quincy (Notre Dame) 66, Bunker Hill 57

Teutopolis 59, Arcola 40

Quarterfinals

Bloomington (Central Catholic) 47, Chatsworth 45

Rushville 66, Metropolis (Massac County) 48

Melrose Park (Walther Lutheran) 51, Morrison 40

Quincy (Notre Dame) 72, Teutopolis 49

Semifinals

Rushville 65, Bloomington (Central Catholic) 60

Quincy (Notre Dame) 74, Melrose Park (Walther Lutheran) 58

Third Place

Melrose Park (Walther Lutheran) 67, Bloomington (Central Catholic) 64

Championship

Quincy (Notre Dame) 57, Rushville 53

1982-83 (AA)

Super-Sectionals

East St. Louis (Lincoln) 60, Murphysboro 36

Chicago (Marshall) 43, Chicago (Collins) 36

Peoria (Richwoods) 72, Decatur (Stephen Decatur) 45

Naperville (North) 50, New Lenox (Lincoln-Way) 45

Chicago (Maria) 69, Flossmoor (Homewood-F.) 28

Des Plaines (Maine West) 52, Freeport (H.S.) 51

Sterling (H.S.) 50, Elmhurst (York) 46

Libertyville 61, Wilmette (Regina Dominican) 54

Quarterfinals

Chicago (Marshall) 72, East St. Louis (Lincoln) 71 (OT)

Peoria (Richwoods) 63, Naperville (North) 40

Chicago (Maria) 68, Des Plaines (Maine West) 53

Sterling (H.S.) 56, Libertyville 50 (OT)

Semifinals

Peoria (Richwoods) 49, Chicago (Marshall) 43

Chicago (Maria) 44, Sterling (H.S.) 42

Third Place

Chicago (Marshall) 60, Sterling (H.S.) 54

Championship

Peoria (Richwoods) 56, Chicago (Maria) 43

1983-84 (A)

Super-Sectionals

Eldorado 56, Breese (Mater Dei) 55

Bradford 68, Seneca 47

Teutopolis 62, Arcola 55

Chatsworth 46, Fithian (Oakwood) 35

Lemont (H.S.) 32, Burlington (Central) 29

Quincy (Notre Dame) 68, Litchfield 66

Bushnell (B.-Prairie City) 45, Farmington (East) 41

Atkinson 41, Amboy 37

Quarterfinals

Eldorado 73, Bradford 43

Teutopolis 53, Chatsworth 41

Quincy (Notre Dame) 69, Lemont (H.S.) 50

Bushnell (B.-Prairie City) 38, Atkinson 34

Semifinals

Teutopolis 50, Eldorado 48 (OT)

Quincy (Notre Dame) 62, Bushnell (B.-Prairie City) 58

Third Place

Eldorado 56, Bushnell (B.-Prairie City) 44

Championship

Quincy (Notre Dame) 56, Teutopolis 53 (OT)

1983-84 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (Marshall) 69, Chicago (Whitney Young) 56

East St. Louis (Lincoln) 45, Highland 31

Oak Forest 36, Oak Lawn (Richards) 34

Elmhurst (York) 66, Wheaton (Central) 47

Wilmette (Regina Dominican) 54, Wauconda 50

Aurora (East) 52, Joliet (St. Francis) 44

Carpentersville (Dundee-Crown) 63, Hoffman Estates (Conant) 59

Peoria (Richwoods) 66, Decatur (Eisenhower) 45

Quarterfinals

Chicago (Marshall) 67, East St. Louis (Lincoln) 55

Elmhurst (York) 47, Oak Forest 45 (OT)

Wilmette (Regina Dominican) 58, Aurora (East) 57

Peoria (Richwoods) 68, Carpentersville (Dundee-Crown) 49

Semifinals

Elmhurst (York) 42, Chicago (Marshall) 41

Peoria (Richwoods) 50, Wilmette (Regina Dominican) 42

Third Place

Wilmette (Regina Dominican) 44, Chicago (Marshall) 42

Championship

Elmhurst (York) 55, Peoria (Richwoods) 46

1984-85 (A)

Super-Sectionals

Cairo 45, Woodlawn 38

Cissna Park 61, Piper City (Ford Central) 57

Winnebago 84, Galena (H.S.) 77

Teutopolis 64, Argenta (A.-Oreana) 61

Elgin (St. Edward) 43, Lansing (Illiana Christian) 38

Litchfield 70, Quincy (Notre Dame) 34

Cambridge 49, Carthage (Hancock Central) 48

Bradford 53, Seneca 50

Quarterfinals

Cairo 63, Cissna Park 52

Teutopolis 67, Winnebago 52

Elgin (St. Edward) 48, Litchfield 45 (OT)

Bradford 38, Cambridge 32

Semifinals

Teutopolis 47, Cairo 45

Elgin (St. Edward) 45, Bradford 43

Third Place

Cairo 63, Bradford 52

Championship

Elgin (St. Edward) 48, Teutopolis 46

1984-85 (AA)

Super-Sectionals

Joliet (St. Francis) 62, Aurora (East) 59

Peoria (Richwoods) 81, Normal (Community) 48

Centralia (H.S.) 49, Belleville (West) 44

Chicago (Marshall) 74, Chicago (Phillips) 44

Libertyville 73, Cary (C.-Grove) 34

Wheaton (Central) 62, Oak Park (O.P.-River Forest) 48

Oak Lawn (Richards) 67, Oak Forest 53

Des Plaines (Maine West) 57, Wilmette (Regina Dominican) 44

Quarterfinals

Peoria (Richwoods) 65, Joliet (St. Francis) 58

Chicago (Marshall) 63, Centralia (H.S.) 41

Wheaton (Central) 58, Libertyville 50

Des Plaines (Maine West) 54, Oak Lawn (Richards) 48

Semifinals

Chicago (Marshall) 62, Peoria (Richwoods) 48

Wheaton (Central) 30, Des Plaines (Maine West) 25

Third Place

Peoria (Richwoods) 63, Des Plaines (Maine West) 40

Championship

Chicago (Marshall) 63, Wheaton (Central) 37

1985-86 (A)

Super-Sectionals

Pittsfield 69, Rochester 61

Eureka 53, Fairbury (Prairie Central) 52

Piper City (Ford Central) 81, Sidell (Jamaica) 52

Teutopolis 54, Tolono (Unity) 28

Atkinson 60, Byron 58

Metropolis (Massac County) 56, Breese (Mater Dei) 48

Elgin (St. Edward) 68, Chicago (St. Gregory) 59

Rushville 63, Oneida (ROVA) 56

Quarterfinals

Pittsfield 45, Eureka 37

Teutopolis 57, Piper City (Ford Central) 49

Metropolis (Massac County) 45, Atkinson 44

Elgin (St. Edward) 62, Rushville 56 (OT)

Semifinals

Teutopolis 55, Pittsfield 43

Metropolis (Massac County) 56, Elgin (St. Edward) 37

Third Place

Elgin (St. Edward) 72, Pittsfield 39

Championship

Teutopolis 59, Metropolis (Massac County) 44

1985-86 (AA)

Super-Sectionals

Oak Lawn (Richards) 53, South Holland (Thornwood) 52

Lockport (Twp.) 53, Westchester (Immaculate Heart of Mary) 48

Chicago (Marshall) 60, Chicago (Whitney Young) 59 (2 OT)

Lake Zurich 60, Rockford (East) 46

Peoria (Manual) 55, Champaign (Centennial) 35

Wheaton (North) 52, Elmhurst (York) 47

Des Plaines (Maine West) 39, Park Ridge (Maine South) 33

East St. Louis (Lincoln) 60, Mt. Vernon (H.S.) 36

Quarterfinals

Oak Lawn (Richards) 47, Lockport (Twp.) 46

Chicago (Marshall) 54, Lake Zurich 39

Peoria (Manual) 57, Wheaton (North) 40

East St. Louis (Lincoln) 57, Des Plaines (Maine West) 41

Semifinals

Chicago (Marshall) 44, Oak Lawn (Richards) 22

Peoria (Manual) 51, East St. Louis (Lincoln) 46

Third Place

East St. Louis (Lincoln) 68, Oak Lawn (Richards) 37

Championship

Peoria (Manual) 57, Chicago (Marshall) 46

1986-87 (A)

Super-Sectionals

Piper City (Ford Central) 66, Fithian (Oakwood) 46

Seneca 60, Eureka 55

Hume (Shiloh) 45, Teutopolis 41

Dakota 47, Winnebago 29

Greenville 51, Mt. Sterling (Brown County) 37

Carthage (Hancock Central) 78, London Mills (Spoon River Valley) 41

McLeansboro 37, Sandoval 32

Chicago (Luther North) 79, Elgin (St. Edward) 68

Quarterfinals

Seneca 54, Piper City (Ford Central) 49

Hume (Shiloh) 49, Dakota 48

Carthage (Hancock Central) 54, Greenville 44

McLeansboro 52, Chicago (Luther North) 46

Semifinals

Seneca 60, Hume (Shiloh) 46

Carthage (Hancock Central) 47, McLeansboro 39

Third Place

McLeansboro 59, Hume (Shiloh) 38

Championship

Seneca 54, Carthage (Hancock Central) 47

1986-87 (AA)

Super-Sectionals

Elmhurst (York) 59, St. Charles (H.S.) 51

Westchester (Immaculate Heart of Mary) 57, Romeoville (H.S.) 46

Cary (C.-Grove) 63, Rockton (Hononegah) 28

Geneseo (Darnall) 48, Mt. Zion 37

Metropolis (Massac County) 47, East St. Louis (Lincoln) 44

Chicago (Marshall) 76, Chicago (Robeson) 60

Chicago (Mother McAuley) 68, Country Club Hills (Hillcrest) 36

Des Plaines (Maine West) 48, Winnetka (New Trier) 40

Quarterfinals

Westchester (Immaculate Heart of Mary) 52, Elmhurst (York) 41

Geneseo (Darnall) 49, Cary (C.-Grove) 27

Metropolis (Massac County) 56, Chicago (Marshall) 44

Des Plaines (Maine West) 41, Chicago (Mother McAuley) 40

Semifinals

Westchester (Immaculate Heart of Mary) 52, Geneseo (Darnall) 40

Metropolis (Massac County) 42, Des Plaines (Maine West) 40

Third Place

Des Plaines (Maine West) 43, Geneseo (Darnall) 37

Championship

Westchester (Immaculate Heart of Mary) 45, Metropolis (Massac County) 43

1987-88 (A)

Super-Sectionals

Kewanee (H.S.) 58, Rushville 50

Greenville 60, Camp Point (Central) 42

Elgin (St. Edward) 70, Chicago (Luther South) 57

Metropolis (Massac County) 51, Nashville 48

Teutopolis 78, Warrensburg (W.-Latham) 34

Eureka 52, Bloomington (Central Catholic) 50

Byron 63, Orangeville 45

Hume (Shiloh) 62, Crescent City (Crescent-Iroquois) 45

Quarterfinals

Kewanee (H.S.) 79, Greenville 54

Elgin (St. Edward) 51, Metropolis (Massac County) 44

Teutopolis 73, Eureka 24

Hume (Shiloh) 55, Byron 48

Semifinals

Elgin (St. Edward) 55, Kewanee (H.S.) 49

Teutopolis 47, Hume (Shiloh) 29

Third Place

Hume (Shiloh) 76, Kewanee (H.S.) 68

Championship

Teutopolis 54, Elgin (St. Edward) 35

1987-88 (AA)

Super-Sectionals

Gurnee (Warren) 61, Rockford (Boylan Catholic) 54

Chicago (Marshall) 58, Chicago (Whitney Young) 53

Des Plaines (Maine West) 82, Evanston (Twp.) 56

Mattoon 76, Belleville (East) 68

Naperville (North) 64, Romeoville (H.S.) 60

Chicago (Lourdes) 65, Chicago Heights (Marian) 41

Bartonville (Limestone) 68, Normal (Community) 46

Elmhurst (York) 52, Streamwood 49

Quarterfinals

Chicago (Marshall) 55, Gurnee (Warren) 38

Des Plaines (Maine West) 83, Mattoon 49

Naperville (North) 40, Chicago (Lourdes) 39

Elmhurst (York) 44, Bartonville (Limestone) 39

Semifinals

Des Plaines (Maine West) 52, Chicago (Marshall) 51

Elmhurst (York) 47, Naperville (North) 45 (OT)

Third Place

Chicago (Marshall) 59, Naperville (North) 43

Championship

Des Plaines (Maine West) 46, Elmhurst (York) 37

1988-89 (A)

Super-Sectionals

Lombard (Montini) 56, Elgin (St. Edward) 48

Hume (Shiloh) 73, Braidwood (Reed-Custer) 57

Kewanee (H.S.) 59, Carthage (Hancock Central) 57 (OT)

Nashville 60, Metropolis (Massac County) 52

Seneca 61, Dunlap 57

Springfield (Lutheran) 54, Greenville 51

Winnebago 59, Orangeville 40

Teutopolis 79, Sullivan 44

Quarterfinals

Hume (Shiloh) 52, Lombard (Montini) 38

Nashville 63, Kewanee (H.S.) 43

Seneca 68, Springfield (Lutheran) 42

Teutopolis 72, Winnebago 41

Semifinals

Hume (Shiloh) 63, Nashville 51

Teutopolis 52, Seneca 30

Third Place

Nashville 71, Seneca 51

Championship

Teutopolis 46, Hume (Shiloh) 44

1988-89 (AA)

Super-Sectionals

Westchester (Immaculate Heart of Mary) 67, Dixon (H.S.) 49

Jerseyville (Jersey) 49, Harrisburg 43 (OT)

Tinley Park (H.S.) 57, Chicago (Mother McAuley) 45

Winnetka (New Trier) 81, Mt. Prospect (Prospect) 49

Belvidere (H.S.) 54, Cary (C.-Grove) 52

Moline (H.S.) 63, Mt. Zion 45

Chicago (Marshall) 62, Chicago (Whitney Young) 57

Romeoville (H.S.) 63, Aurora (East) 56

Quarterfinals

Westchester (Immaculate Heart of Mary) 84, Jerseyville (Jersey) 42

Winnetka (New Trier) 52, Tinley Park (H.S.) 49

Moline (H.S.) 73, Belvidere (H.S.) 65

Chicago (Marshall) 48, Romeoville (H.S.) 32

Semifinals

Winnetka (New Trier) 69, Westchester (Immaculate Heart of Mary) 56

Chicago (Marshall) 53, Moline (H.S.) 31

Third Place

Westchester (Immaculate Heart of Mary) 68, Moline (H.S.) 65 (3 OT)

Championship

Chicago (Marshall) 56, Winnetka (New Trier) 50 (OT)

1989-90 (A)

Super-Sectionals

Nashville 45, West Frankfort (Frankfort) 40

Bloomington (Central Catholic) 56, Dunlap 52

Hume (Shiloh) 62, Cissna Park 40

Greenville 49, Mason City (Illini Central) 48

Warren 56, Leland 37

Carthage (Hancock Central) 59, Sherrard 46

Teutopolis 42, Sullivan 41

Lombard (Montini) 69, Maple Park (Kaneland) 64

Quarterfinals

Nashville 56, Bloomington (Central Catholic) 48

Hume (Shiloh) 60, Greenville 27

Carthage (Hancock Central) 81, Warren 48

Teutopolis 54, Lombard (Montini) 30

Semifinals

Nashville 52, Hume (Shiloh) 51 (OT)

Teutopolis 55, Carthage (Hancock Central) 34

Third Place

Hume (Shiloh) 65, Carthage (Hancock Central) 61

Championship

Teutopolis 62, Nashville 29

1989-90 (AA)

Super-Sectionals

Westchester (Immaculate Heart of Mary) 61, Dixon (H.S.) 54

Chicago (Marshall) 57, Chicago (Washington) 47

Chicago (Mother McAuley) 72, Tinley Park (H.S.) 58

Rockford (Boylan Catholic) 46, Gurnee (Warren) 30

Aurora (West Aurora) 60, Joliet (West) 50

Bartonville (Limestone) 73, Mt. Zion 52

East St. Louis (Lincoln) 49, Olney (East Richland) 36

Palatine (Fremd) 54, Des Plaines (Maine West) 52

Quarterfinals

Chicago (Marshall) 53, Westchester (Immaculate Heart of Mary) 44

Chicago (Mother McAuley) 72, Rockford (Boylan Catholic) 55

Aurora (West Aurora) 67, Bartonville (Limestone) 53

East St. Louis (Lincoln) 52, Palatine (Fremd) 39

Semifinals

Chicago (Marshall) 45, Chicago (Mother McAuley) 43

Aurora (West Aurora) 47, East St. Louis (Lincoln) 38

Third Place

East St. Louis (Lincoln) 53, Chicago (Mother McAuley) 51

Championship

Chicago (Marshall) 65, Aurora (West Aurora) 49

1990-91 (A)

Super-Sectionals

Breese (Mater Dei) 61, West Frankfort (Frankfort) 49

Elgin (St. Edward) 60, Northfield (Marillac) 50

Georgetown (G.-Ridge Farm) 74, Braidwood (Reed-Custer) 55

Sullivan 60, Olney (East Richland) 47

Leland 46, Orangeville 19

Piasa (Southwestern) 67, Williamsville 58

Kewanee (H.S.) 58, Carthage (Hancock Central) 54 (OT)

Seneca 58, Neponset 53

Quarterfinals

Elgin (St. Edward) 60, Breese (Mater Dei) 52

Sullivan 63, Georgetown (G.-Ridge Farm) 60

Piasa (Southwestern) 54, Leland 47 (2 OT)

Seneca 51, Kewanee (H.S.) 35

Semifinals

Sullivan 68, Elgin (St. Edward) 52

Seneca 65, Piasa (Southwestern) 56

Third Place

Piasa (Southwestern) 70, Elgin (St. Edward) 57

Championship

Sullivan 65, Seneca 48

1990-91 (AA)

Super-Sectionals

Hoffman Estates (H.S.) 63, Downers Grove (South) 48

Bartonville (Limestone) 72, Springfield (Lanphier) 59

Chicago (Washington) 56, Chicago (Marshall) 53 (OT)

East St. Louis (Lincoln) 80, Mattoon 56

Richton Park (Rich South) 49, New Lenox (Lincoln-Way) 44

Rockford (Jefferson) 48, Rock Island (H.S.) 45

Evanston (Twp.) 69, Gurnee (Warren) 60

Chicago (Mother McAuley) 72, Chicago (St. Ignatius College Prep) 64

Quarterfinals

Hoffman Estates (H.S.) 56, Bartonville (Limestone) 44

East St. Louis (Lincoln) 54, Chicago (Washington) 35

Richton Park (Rich South) 56, Rockford (Jefferson) 50

Chicago (Mother McAuley) 65, Evanston (Twp.) 61

Semifinals

East St. Louis (Lincoln) 58, Hoffman Estates (H.S.) 53 (OT)

Chicago (Mother McAuley) 73, Richton Park (Rich South) 42

Third Place

Richton Park (Rich South) 60, Hoffman Estates (H.S.) 56

Championship

Chicago (Mother McAuley) 69, East St. Louis (Lincoln) 65

1991-92 (A)

Super-Sectionals

Okawville 55, West Frankfort (Frankfort) 47

Carthage (Hancock Central) 80, Rock Island (Alleman) 56

Carrollton 62, Williamsville 50

Crescent City (Crescent-Iroquois) 54, St. Joseph (S.J.-Ogden) 52

Sullivan 55, Teutopolis 49

Wheaton (St. Francis) 57, Palos Heights (Chicago Christian) 47

Seneca 51, Neponset 49 (OT)

Winnebago 75, Stockton 45

Quarterfinals

Carthage (Hancock Central) 74, Okawville 67 (OT)

Crescent City (Crescent-Iroquois) 60, Carrollton 52

Sullivan 57, Wheaton (St. Francis) 47

Winnebago 66, Seneca 38

Semifinals

Carthage (Hancock Central) 67, Crescent City (Crescent-Iroquois) 52

Sullivan 59, Winnebago 46

Third Place

Winnebago 45, Crescent City (Crescent-Iroquois) 44

Championship

Carthage (Hancock Central) 74, Sullivan 69 (OT)

1991-92 (AA)

Super-Sectionals

East St. Louis (Lincoln) 64, Centralia (H.S.) 46

Des Plaines (Maine West) 74, Waukegan (H.S.) 26

Moline (H.S.) 42, Belvidere (H.S.) 27

Chicago (Marshall) 66, Chicago (Whitney Young) 30

LaGrange (Lyons) 62, Chicago (Mother McAuley) 57

Richton Park (Rich South) 51, New Lenox (Lincoln-Way) 43

Buffalo Grove 62, Downers Grove (South) 58

Bartonville (Limestone) 68, Bloomington (H.S.) 54

Quarterfinals

Des Plaines (Maine West) 39, East St. Louis (Lincoln) 23

Chicago (Marshall) 48, Moline (H.S.) 32

LaGrange (Lyons) 62, Richton Park (Rich South) 37

Bartonville (Limestone) 73, Buffalo Grove 47

Semifinals

Chicago (Marshall) 51, Des Plaines (Maine West) 39

Bartonville (Limestone) 52, LaGrange (Lyons) 50 (OT)

Third Place

Des Plaines (Maine West) 54, LaGrange (Lyons) 41

Championship

Chicago (Marshall) 48, Bartonville (Limestone) 46

1992-93 (A)

Super-Sectionals

Okawville 99, Vienna 47

Williamsville 67, Carrollton 58

Stockton 72, Stillman Valley 70

Lombard (Montini) 49, Hinckley (H.-Big Rock) 48

Tolono (Unity) 55, Braidwood (Reed-Custer) 42

Gibson City 59, Neponset 53

Teutopolis 65, Warrensburg (W.-Latham) 34

Carthage 86, Woodhull (AlWood) 73

Quarterfinals

Okawville 65, Williamsville 35

Stockton 56, Lombard (Montini) 55 (OT)

Gibson City 59, Tolono (Unity) 41

Carthage 44, Teutopolis 41

Semifinals

Okawville 82, Stockton 52

Carthage 63, Gibson City 43

Third Place

Gibson City 62, Stockton 51

Championship

Carthage 69, Okawville 57

1992-93 (AA)

Super-Sectionals

LaGrange (Lyons) 57, Burbank (Queen of Peace) 44

Peoria (Manual) 56, Springfield (H.S.) 52

Chicago (Marshall) 66, Chicago (Washington) 55

Buffalo Grove 91, Naperville (Central) 73

Des Plaines (Maine West) 63, Libertyville 34

Centralia (H.S.) 75, Jerseyville (Jersey) 65

Belvidere (H.S.) 42, Moline (H.S.) 39 (OT)

New Lenox (Lincoln-Way) 54, Chicago Heights (Bloom Twp.) 51

Quarterfinals

LaGrange (Lyons) 72, Peoria (Manual) 63

Chicago (Marshall) 66, Buffalo Grove 52

Des Plaines (Maine West) 45, Centralia (H.S.) 43

Belvidere (H.S.) 40, New Lenox (Lincoln-Way) 36

Semifinals

Chicago (Marshall) 58, LaGrange (Lyons) 52

Des Plaines (Maine West) 33, Belvidere (H.S.) 31 (OT)

Third Place

LaGrange (Lyons) 54, Belvidere (H.S.) 25

Championship

Chicago (Marshall) 44, Des Plaines (Maine West) 41

1993-94 (A)

Super-Sectionals

Teutopolis 51, Sullivan 30

Normal (University) 45, Eureka 42

Stillman Valley 74, Stockton 72 (OT)

Okawville 86, Eldorado 63

Williamsville 54, Carrollton 50

Richmond (R.-Burton) 55, Westmont 45

Lansing (Illiana Christian) 57, Sidell (Jamaica) 47

Woodhull (AlWood) 94, Bushnell (B.-Prairie City) 59

Quarterfinals

Teutopolis 50, Normal (University) 28

Okawville 64, Stillman Valley 44

Williamsville 48, Richmond (R.-Burton) 46

Woodhull (AlWood) 90, Lansing (Illiana Christian) 35

Semifinals

Okawville 55, Teutopolis 51

Woodhull (AlWood) 91, Williamsville 53

Third Place

Teutopolis 77, Williamsville 32

Championship

Okawville 80, Woodhull (AlWood) 68

1993-94 (AA)

Super-Sectionals

Centralia (H.S.) 52, Jerseyville (Jersey) 50 (OT)

Freeport (H.S.) 47, Elgin (H.S.) 43

Peoria (Notre Dame) 73, Normal (Community) 70

Chicago (Marshall) 71, Chicago (Whitney Young) 62

Downers Grove (South) 68, Arlington Heights (Hersey) 67 (OT)

Chicago (Mother McAuley) 65, Elmhurst (York) 39

Glenview (Glenbrook South) 85, Libertyville 75

Joliet (Twp.) 59, Chicago Heights (Bloom Twp.) 51

Quarterfinals

Freeport (H.S.) 50, Centralia (H.S.) 49

Chicago (Marshall) 75, Peoria (Notre Dame) 59

Chicago (Mother McAuley) 59, Downers Grove (South) 57 (OT)

Glenview (Glenbrook South) 52, Joliet (Twp.) 40

Semifinals

Chicago (Marshall) 69, Freeport (H.S.) 54

Glenview (Glenbrook South) 60, Chicago (Mother McAuley) 54

Third Place

Freeport (H.S.) 58, Chicago (Mother McAuley) 56 (OT)

Championship

Glenview (Glenbrook South) 67, Chicago (Marshall) 62

1994-95 (A)

Super-Sectionals

Normal (University) 65, Dunlap 50

Stillman Valley 66, Pearl City 54

Teutopolis 59, Warrensburg (W.-Latham) 41

Elmhurst (Timothy Christian) 58, Somonauk 50

Woodhull (AlWood) 81, Carthage 72

Carlyle 52, Harrisburg 29

Sidell (Jamaica) 38, Lansing (Illiana Christian) 37

Gillespie 42, Quincy (Notre Dame) 33

Quarterfinals

Normal (University) 54, Stillman Valley 45

Teutopolis 51, Elmhurst (Timothy Christian) 40

Carlyle 71, Woodhull (AlWood) 50

Gillespie 63, Sidell (Jamaica) 55

Semifinals

Teutopolis 52, Normal (University) 47

Carlyle 50, Gillespie 48

Third Place

Normal (University) 55, Gillespie 54

Championship

Teutopolis 48, Carlyle 46

1994-95 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (Mother McAuley) 56, LaGrange (Lyons) 54 (OT)

Chicago (Whitney Young) 43, Chicago (Marshall) 23

Normal (Community) 62, Galesburg (H.S.) 42

Buffalo Grove 52, Naperville (North) 48

Paris 68, Jerseyville (Jersey) 59 (OT)

Freeport (H.S.) 72, Elgin (H.S.) 53

Lincolnshire (Stevenson) 55, Chicago (Resurrection) 47

Joliet (Twp.) 60, Oak Forest 44

Quarterfinals

Chicago (Mother McAuley) 55, Chicago (Whitney Young) 41

Normal (Community) 58, Buffalo Grove 53

Freeport (H.S.) 63, Paris 47

Lincolnshire (Stevenson) 70, Joliet (Twp.) 40

Semifinals

Chicago (Mother McAuley) 56, Normal (Community) 52

Lincolnshire (Stevenson) 64, Freeport (H.S.) 47

Third Place

Freeport (H.S.) 66, Normal (Community) 63

Championship

Lincolnshire (Stevenson) 77, Chicago (Mother McAuley) 47

1995-96 (A)

Super-Sectionals

Byron 56, Lanark (Eastland) 43

Carrollton 55, Concord (Triopia) 42

Carthage 51, Stronghurst (Southern) 31

Elmhurst (Timothy Christian) 55, Hinckley (H.-Big Rock) 49

Pana (H.S.) 65, Clinton 37

Dunlap 69, Normal (University) 66

Seneca 74, Sidell (Jamaica) 65 (2 OT)

Carlyle 95, Fairfield 57

Quarterfinals

Byron 48, Carrollton 36

Carthage 66, Elmhurst (Timothy Christian) 56 (OT)

Dunlap 67, Pana (H.S.) 66 (OT)

Carlyle 76, Seneca 53

Semifinals

Carthage 47, Byron 36

Carlyle 88, Dunlap 50

Third Place

Byron 59, Dunlap 57

Championship

Carlyle 86, Carthage 50

1995-96 (AA)

Super-Sectionals

Galesburg (H.S.) 62, Belvidere (H.S.) 51

Normal (Community West) 63, Quincy (Sr.) 57

Lincolnshire (Stevenson) 67, Wilmette (Loyola Academy) 62

Paris 56, Jerseyville (Jersey) 55

Elgin (H.S.) 58, Naperville (North) 42

Chicago (Marshall) 61, Chicago (Whitney Young) 54

LaGrange (Lyons) 66, Chicago (St. Ignatius College Prep) 48

Morris 70, Country Club Hills (Hillcrest) 52

Quarterfinals

Galesburg (H.S.) 59, Normal (Community West) 54

Lincolnshire (Stevenson) 60, Paris 53

Elgin (H.S.) 61, Chicago (Marshall) 52

Morris 45, LaGrange (Lyons) 43

Semifinals

Lincolnshire (Stevenson) 71, Galesburg (H.S.) 54

Elgin (H.S.) 53, Morris 41

Third Place

Galesburg (H.S.) 79, Morris 68

Championship

Lincolnshire (Stevenson) 50, Elgin (H.S.) 35

1996-97 (A)

Super-Sectionals

Warsaw 56, Kewanee (Wethersfield) 52

Marengo 51, Elmhurst (Timothy Christian) 50

Dunlap 66, Normal (University) 52

Carlyle 60, Carmi (C.-White County) 46

Sterling (Newman Central Catholic) 51, Stockton 48

Lansing (Illiana Christian) 66, Hoopeston (H. Area) 25

Pittsfield 58, Quincy (Notre Dame) 31

Teutopolis 60, Arthur 42

Quarterfinals

Warsaw 58, Marengo 41

Carlyle 60, Dunlap 50

Sterling (Newman Central Catholic) 39, Lansing (Illiana Christian) 25

Teutopolis 56, Pittsfield 45

Semifinals

Carlyle 81, Warsaw 53

Teutopolis 36, Sterling (Newman Central Catholic) 32

Third Place

Sterling (Newman Central Catholic) 55, Warsaw 45

Championship

Carlyle 57, Teutopolis 48

1996-97 (AA)

Super-Sectionals

Galesburg (H.S.) 76, Belvidere (H.S.) 56

Flossmoor (Homewood-F.) 50, Joliet (Twp.) 49

Buffalo Grove 57, Wheaton (W. Warrenville South) 41

Taylorville 80, Paris 71

Chicago (Marshall) 49, Chicago (Whitney Young) 44

Chicago (Mother McAuley) 57, Hinsdale (Central) 54

Normal (Community West) 60, Springfield (H.S.) 44

Wilmette (Loyola Academy) 56, Lincolnshire (Stevenson) 25

Quarterfinals

Galesburg (H.S.) 66, Flossmoor (Homewood-F.) 42

Taylorville 69, Buffalo Grove 61

Chicago (Marshall) 75, Chicago (Mother McAuley) 44

Wilmette (Loyola Academy) 62, Normal (Community West) 49

Semifinals

Taylorville 67, Galesburg (H.S.) 61

Wilmette (Loyola Academy) 70, Chicago (Marshall) 61

Third Place

Chicago (Marshall) 80, Galesburg (H.S.) 61

Championship

Wilmette (Loyola Academy) 59, Taylorville 40

1997-98 (A)

Super-Sectionals

Nokomis 61, Warrensburg (W.-Latham) 33

South Holland (Seton Academy) 54, Hampshire 47

Carrollton 70, Pleasant Plains 44

Sterling (Newman Central Catholic) 61, Stockton 55 (OT)

West Frankfort (Frankfort) 64, Fairfield 57

Mendota 50, Normal (University) 44

Carthage 55, Rock Island (Alleman) 30

Lansing (Illiana Christian) 64, Danville (Schlarman) 45

Quarterfinals

Nokomis 68, South Holland (Seton Academy) 34

Sterling (Newman Central Catholic) 28, Carrollton 26 (OT)

West Frankfort (Frankfort) 73, Mendota 67

Carthage 69, Lansing (Illiana Christian) 68 (OT)

Semifinals

Nokomis 63, Sterling (Newman Central Catholic) 47

Carthage 53, West Frankfort (Frankfort) 48

Third Place

Sterling (Newman Central Catholic) 63, West Frankfort (Frankfort) 48

Championship

Nokomis 70, Carthage 60

1997-98 (AA)

Super-Sectionals

Lisle (Benet Academy) 40, Palatine (Fremd) 38

Chicago (Marshall) 86, Chicago (Dunbar) 48

Galesburg (H.S.) 58, Carpentersville (Dundee-Crown) 45

Wilmette (Loyola Academy) 53, Lake Zurich 38

Quincy (Sr.) 50, Peoria (H.S.) 31

East St. Louis (Lincoln) 70, Taylorville 67 (OT)

Morris 61, South Holland (Thornwood) 53

Orland Park (Sandburg) 35, Hinsdale (Central) 23

Quarterfinals

Chicago (Marshall) 63, Lisle (Benet Academy) 37

Wilmette (Loyola Academy) 59, Galesburg (H.S.) 43

East St. Louis (Lincoln) 56, Quincy (Sr.) 49

Orland Park (Sandburg) 37, Morris 29

Semifinals

Wilmette (Loyola Academy) 62, Chicago (Marshall) 60

East St. Louis (Lincoln) 54, Orland Park (Sandburg) 31

Third Place

Chicago (Marshall) 63, Orland Park (Sandburg) 45

Championship

Wilmette (Loyola Academy) 62, East St. Louis (Lincoln) 48

1998-99 (A)

Super-Sectionals

Quincy (Notre Dame) 55, Rock Island (Alleman) 47

Nokomis 65, Monticello 49

Seneca 51, Tolono (Unity) 43

Okawville 82, Metropolis (Massac County) 42

Marengo 49, Elmhurst (Timothy Christian) 44

Carrollton 75, Pleasant Plains 46

Rockford (Christian Life) 55, Stockton 45

Mendota 63, Cissna Park 44

Quarterfinals

Nokomis 44, Quincy (Notre Dame) 40

Okawville 60, Seneca 51

Carrollton 60, Marengo 55

Mendota 71, Rockford (Christian Life) 67

Semifinals

Nokomis 63, Okawville 54

Carrollton 45, Mendota 37

Third Place

Okawville 56, Mendota 38

Championship

Nokomis 45, Carrollton 40 (OT)

1998-99 (AA)

Super-Sectionals

Salem 72, East St. Louis (Sr.) 65

Glen Ellyn (Glenbard West) 47, Palatine (Fremd) 40

Aurora (Waubonsie Valley) 59, Country Club Hills (Hillcrest) 48

Chicago (Marshall) 65, Chicago (Morgan Park) 54

Wilmette (Loyola Academy) 55, Lake Zurich 52

Galesburg (H.S.) 65, Machesney Park (Harlem) 64 (OT)

Lincoln 51, Peoria (Notre Dame) 33

LaGrange (Lyons) 55, Tinley Park (Andrew) 40

Quarterfinals

Glen Ellyn (Glenbard West) 47, Salem 45

Chicago (Marshall) 52, Aurora (Waubonsie Valley) 44

Galesburg (H.S.) 56, Wilmette (Loyola Academy) 54

Lincoln 48, LaGrange (Lyons) 42

Semifinals

Chicago (Marshall) 64, Glen Ellyn (Glenbard West) 59

Galesburg (H.S.) 41, Lincoln 39

Third Place

Glen Ellyn (Glenbard West) 59, Lincoln 43

Championship

Chicago (Marshall) 68, Galesburg (H.S.) 56

1999-00 (A)

Super-Sectionals

Lewistown 62, Monmouth (H.S.) 59

Freeport (Aquin) 53, Byron 45

Cissna Park 61, Pleasant Plains 57

Alton (Marquette) 67, Breese (Central) 52

Okawville 63, Harrisburg 38

Seneca 53, Peru (St. Bede) 52

Elmhurst (Timothy Christian) 58, Chicago (St. Benedict) 54

Newton 53, Warrensburg (W.-Latham) 50

Quarterfinals

Lewistown 79, Freeport (Aquin) 59

Alton (Marquette) 51, Cissna Park 35

Okawville 57, Seneca 48

Elmhurst (Timothy Christian) 44, Newton 19

Semifinals

Lewistown 56, Alton (Marquette) 49

Okawville 46, Elmhurst (Timothy Christian) 29

Third Place

Alton (Marquette) 55, Elmhurst (Timothy Christian) 48

Championship

Okawville 73, Lewistown 49

1999-00 (AA)

Super-Sectionals

Galesburg (H.S.) 68, Machesney Park (Harlem) 63

Aurora (West Aurora) 60, Joliet (Twp.) 41

Jerseyville (Jersey) 58, Mt. Vernon (H.S.) 55

Chicago (Washington) 53, Chicago (Marshall) 50

Oak Park (Fenwick) 60, Evanston (Twp.) 45

Peoria (H.S.) 66, Champaign (Centennial) 50

Buffalo Grove 55, Barrington 52

South Holland (Thornwood) 59, Orland Park (Sandburg) 49

Quarterfinals

Galesburg (H.S.) 51, Aurora (West Aurora) 45

Chicago (Washington) 73, Jerseyville (Jersey) 48

Oak Park (Fenwick) 49, Peoria (H.S.) 35

Buffalo Grove 43, South Holland (Thornwood) 36

Semifinals

Chicago (Washington) 54, Galesburg (H.S.) 45

Buffalo Grove 45, Oak Park (Fenwick) 34

Third Place

Oak Park (Fenwick) 63, Galesburg (H.S.) 44

Championship

Buffalo Grove 60, Chicago (Washington) 51 (OT)

2000-01 (A)

Super-Sectionals

Teutopolis 71, Moweaqua (Central A & M) 50

Lansing (Illiana Christian) 54, Elmhurst (Timothy Christian) 45

Rock Island (Alleman) 57, Kankakee (McNamara) 51

Normal (University) 39, Rochester 38

Carrollton 45, Breese (Central) 40

Monmouth (H.S.) 67, Concord (Triopia) 42

Nashville 40, McLeansboro 33

Stockton 60, Rockford (Lutheran) 51

Quarterfinals

Teutopolis 56, Lansing (Illiana Christian) 40

Normal (University) 59, Rock Island (Alleman) 48

Carrollton 63, Monmouth (H.S.) 37

Stockton 47, Nashville 34

Semifinals

Teutopolis 65, Normal (University) 54

Carrollton 59, Stockton 37

Third Place

Stockton 58, Normal (University) 45

Championship

Carrollton 49, Teutopolis 35

2000-01 (AA)

Super-Sectionals

Winnetka (New Trier) 41, Hinsdale (Central) 26

Lincolnshire (Stevenson) 50, Palatine (Fremd) 46

Chicago (Marshall) 64, Chicago (Washington) 40

Oak Park (Fenwick) 45, Country Club Hills (Hillcrest) 33

Naperville (Neuqua Valley) 57, Naperville (Central) 49

Belleville (East) 55, Chatham (Glenwood) 46

Galesburg (H.S.) 64, Rockton (Hononegah) 53

Peoria (H.S.) 71, Urbana (H.S.) 65

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) 44, Lincolnshire (Stevenson) 38

Oak Park (Fenwick) 63, Chicago (Marshall) 54

Naperville (Neuqua Valley) 49, Belleville (East) 46

Galesburg (H.S.) 69, Peoria (H.S.) 47

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 56, Winnetka (New Trier) 42

Naperville (Neuqua Valley) 51, Galesburg (H.S.) 37

Third Place

Winnetka (New Trier) 65, Galesburg (H.S.) 45

Championship

Oak Park (Fenwick) 65, Naperville (Neuqua Valley) 32

2001-02 (A)

Super-Sectionals

Teutopolis 52, Sullivan 28

Rock Island (Alleman) 52, Seneca 33

Normal (University) 46, Rochester 26

Carrollton 33, Breese (Central) 31

Augusta (Southeastern) 49, Dunlap 37

Elmhurst (Timothy Christian) 72, Lansing (Illiana Christian) 70 (4 OT)

Hampshire 63, Dakota 31

Nashville 38, McLeansboro (Hamilton County) 30

Quarterfinals

Rock Island (Alleman) 47, Teutopolis 43

Carrollton 31, Normal (University) 27

Augusta (Southeastern) 39, Elmhurst (Timothy Christian) 36 (OT)

Nashville 28, Hampshire 22

Semifinals

Carrollton 53, Rock Island (Alleman) 47

Augusta (Southeastern) 42, Nashville 23

Third Place

Rock Island (Alleman) 48, Nashville 44 (OT)

Championship

Carrollton 24, Augusta (Southeastern) 20

2001-02 (AA)

Super-Sectionals

Naperville (Neuqua Valley) 68, Lisle (Benet Academy) 49

Olney (East Richland) 55, Chatham (Glenwood) 52

Chicago (Marshall) 70, Chicago (John Hope) 58 (2 OT)

Chicago Heights (Marian) 62, Chicago (Mother McAuley) 39

Moline (H.S.) 64, Rockford (Boylan Catholic) 56

Lake Zurich 47, Buffalo Grove 39 (2 OT)

Hinsdale (Central) 33, Winnetka (New Trier) 22

Champaign (Centennial) 54, Galesburg (H.S.) 48

Quarterfinals

Naperville (Neuqua Valley) 58, Olney (East Richland) 48

Chicago Heights (Marian) 54, Chicago (Marshall) 50

Lake Zurich 47, Moline (H.S.) 35

Hinsdale (Central) 51, Champaign (Centennial) 29

Semifinals

Chicago Heights (Marian) 59, Naperville (Neuqua Valley) 55 (OT)

Hinsdale (Central) 50, Lake Zurich 38

Third Place

Naperville (Neuqua Valley) 52, Lake Zurich 45

Championship

Hinsdale (Central) 43, Chicago Heights (Marian) 38

2002-03 (A)

Super-Sectionals

Riverton 49, Lewistown 47

Chicago (John Hope) 39, Elmhurst (Timothy Christian) 36

Decatur (St. Teresa) 50, Teutopolis 36

Hampshire 58, Prophetstown 55

Okawville 68, Metropolis (Massac County) 42

Gilman (Iroquois West) 66, Bloomington (Central Catholic) 65

Carthage 58, Ottawa (Marquette) 45

Pana (H.S.) 73, Columbia 41

Quarterfinals

Chicago (John Hope) 59, Riverton 57

Hampshire 57, Decatur (St. Teresa) 54

Okawville 67, Gilman (Iroquois West) 45

Pana (H.S.) 64, Carthage 58

Semifinals

Chicago (John Hope) 63, Hampshire 58

Pana (H.S.) 63, Okawville 56

Third Place

Hampshire 68, Okawville 62

Championship

Chicago (John Hope) 49, Pana (H.S.) 43

2002-03 (AA)

Super-Sectionals

Belleville (Althoff Catholic) 48, Chatham (Glenwood) 47

Champaign (Centennial) 61, Peoria (Woodruff) 58

Oak Park (Fenwick) 63, Chicago (Mother McAuley) 52

Galesburg (H.S.) 67, Rockford (Boylan Catholic) 41

River Forest (Trinity) 41, Lisle (Benet Academy) 37

Wilmette (Regina Dominican) 51, Carpentersville (Dundee-Crown) 32

Chicago Heights (Marian) 65, Palos Hills (Stagg) 60

Naperville (Central) 63, Roselle (Lake Park) 37

Quarterfinals

Belleville (Althoff Catholic) 63, Champaign (Centennial) 50

Oak Park (Fenwick) 53, Galesburg (H.S.) 35

Wilmette (Regina Dominican) 39, River Forest (Trinity) 36

Naperville (Central) 61, Chicago Heights (Marian) 41

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 80, Belleville (Althoff Catholic) 54

Naperville (Central) 56, Wilmette (Regina Dominican) 54

Third Place

Wilmette (Regina Dominican) 64, Belleville (Althoff Catholic) 60 (2 OT)

Championship

Naperville (Central) 63, Oak Park (Fenwick) 59 (OT)

2003-04 (A)

Super-Sectionals

Hampshire 59, Lanark (Eastland) 48

Riverton 45, Ottawa (Marquette) 36

Kankakee (McNamara) 58, St. Joseph (S.J.-Ogden) 51

Carthage 58, Rock Island (Alleman) 51

Lansing (Illiana Christian) 59, Lisle (Sr.) 44

Carrollton 45, Freeburg 40

Anna (A.-Jonesboro) 51, Benton 48

Decatur (St. Teresa) 60, Olney (East Richland) 51

Quarterfinals

Hampshire 38, Riverton 37

Carthage 47, Kankakee (McNamara) 42

Lansing (Illiana Christian) 41, Carrollton 35

Decatur (St. Teresa) 78, Anna (A.-Jonesboro) 58

Semifinals

Hampshire 48, Carthage 46

Decatur (St. Teresa) 56, Lansing (Illiana Christian) 42

Third Place

Carthage 60, Lansing (Illiana Christian) 41

Championship

Decatur (St. Teresa) 59, Hampshire 50

2003-04 (AA)

Super-Sectionals

Algonquin (Jacobs) 62, Rockton (Hononegah) 56

Oak Park (Fenwick) 72, Chicago (Harlan) 43

Edwardsville (H.S.) 47, Mascoutah 44

Winnetka (New Trier) 50, Chicago (Whitney Young) 27

Naperville (Central) 59, Lisle (Benet Academy) 46

Peoria (Richwoods) 62, Champaign (Centennial) 43

Chicago Heights (Marian) 67, Palos Hills (Stagg) 52

Grayslake (H.S.) 60, Glenview (Glenbrook South) 51

Quarterfinals

Oak Park (Fenwick) 77, Algonquin (Jacobs) 26

Winnetka (New Trier) 56, Edwardsville (H.S.) 32

Naperville (Central) 61, Peoria (Richwoods) 53

Chicago Heights (Marian) 74, Grayslake (H.S.) 67

Semifinals

Winnetka (New Trier) 38, Oak Park (Fenwick) 35

Naperville (Central) 56, Chicago Heights (Marian) 44

Third Place

Oak Park (Fenwick) 69, Chicago Heights (Marian) 50

Championship

Naperville (Central) 48, Winnetka (New Trier) 37

2004-05 (A)

Super-Sectionals

Rock Island (Alleman) 48, Quincy (Notre Dame) 41

Nashville 39, McLeansboro (Hamilton County) 20

Chillicothe (Illinois Valley Central) 50, Bloomington (Central Catholic) 40

Sterling (Newman Central Catholic) 52, Byron 45

Paris 64, Teutopolis 39

Belleville (Althoff Catholic) 39, Carrollton 34

Kankakee (McNamara) 45, St. Joseph (S.J.-Ogden) 14

Chicago (John Hope) 47, Lombard (Montini) 35 (forfeited)

Quarterfinals

Rock Island (Alleman) 32, Nashville 27

Sterling (Newman Central Catholic) 59, Chillicothe (Illinois Valley Central) 50

Belleville (Althoff Catholic) 64, Paris 47

Chicago (John Hope) 41, Kankakee (McNamara) 36 (forfeited)

Semifinals

Rock Island (Alleman) 53, Sterling (Newman Central Catholic) 48

Chicago (John Hope) 42, Belleville (Althoff Catholic) 39 (forfeited)

Third Place

Belleville (Althoff Catholic) 42, Sterling (Newman Central Catholic) 33

Championship

Rock Island (Alleman) 58, Chicago (John Hope) 53

2004-05 (AA)

Super-Sectionals

Oak Park (Fenwick) 2, Chicago (Harlan) 0

Peoria (Richwoods) 50, Normal (Community) 41

Gurnee (Warren) 55, Buffalo Grove 34

Chicago (Whitney Young) 51, Winnetka (New Trier) 47

Orland Park (Sandburg) 51, South Holland (Thornwood) 43

Bolingbrook 70, Naperville (Central) 51

Edwardsville (H.S.) 44, Belleville (East) 41

Bartlett 63, Rockton (Hononegah) 46

Quarterfinals

Peoria (Richwoods) 48, Oak Park (Fenwick) 43

Chicago (Whitney Young) 47, Gurnee (Warren) 32

Bolingbrook 55, Orland Park (Sandburg) 43 (OT)

Bartlett 54, Edwardsville (H.S.) 44

Semifinals

Peoria (Richwoods) 59, Chicago (Whitney Young) 51

Bartlett 47, Bolingbrook 40

Third Place

Chicago (Whitney Young) 56, Bolingbrook 43

Championship

Peoria (Richwoods) 52, Bartlett 48

2005-06 (A)

Super-Sectionals

Hillsboro 40, Rochester 31

Byron 47, Forreston 24

Carthage 58, Piasa (Southwestern) 43

Melrose Park (Walther Lutheran) 52, Dwight 46

Spring Valley (Hall) 65, Kewanee (Wethersfield) 46

Flanagan 48, St. Joseph (S.J.-Ogden) 42

Okawville 65, Olney (East Richland) 50

Metropolis (Massac County) 62, Sparta 52

Quarterfinals

Hillsboro 55, Byron 41

Carthage 62, Melrose Park (Walther Lutheran) 46

Flanagan 75, Spring Valley (Hall) 62

Okawville 63, Metropolis (Massac County) 45

Semifinals

Hillsboro 50, Carthage 33

Okawville 45, Flanagan 43

Third Place

Carthage 73, Flanagan 57

Championship

Hillsboro 44, Okawville 43

2005-06 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (Whitney Young) 49, Wilmette (Loyola Academy) 29

Kankakee (McNamara) 43, Moline (H.S.) 42

Bolingbrook 35, Lombard (Montini) 27

Buffalo Grove 51, Gurnee (Warren) 48

Belleville (Althoff Catholic) 67, Effingham (H.S.) 55

River Forest (Trinity) 73, Chicago (Harlan) 56

Chicago Heights (Marian) 71, Orland Park (Sandburg) 58

Park Ridge (Maine South) 40, DeKalb 34

Quarterfinals

Chicago (Whitney Young) 54, Kankakee (McNamara) 39

Bolingbrook 55, Buffalo Grove 54 (OT)

Belleville (Althoff Catholic) 60, River Forest (Trinity) 42

Park Ridge (Maine South) 57, Chicago Heights (Marian) 52

Semifinals

Bolingbrook 40, Chicago (Whitney Young) 38 (OT)

Belleville (Althoff Catholic) 56, Park Ridge (Maine South) 41

Third Place

Chicago (Whitney Young) 57, Park Ridge (Maine South) 36

Championship

Bolingbrook 45, Belleville (Althoff Catholic) 34

2006-07 (A)

Super-Sectionals

Elgin (St. Edward) 59, Forreston 52

Melrose Park (Walther Lutheran) 54, Momence 45

St. Joseph (S.J.-Ogden) 64, Fairbury (Prairie Central) 45

Breese (Central) 86, Olney (East Richland) 59

Jacksonville (Routt) 50, Camp Point (Central) 43

Toulon (Stark County) 54, Princeton 40

Rochester 44, Hillsboro 37

Nashville 48, Metropolis (Massac County) 37

Quarterfinals

Melrose Park (Walther Lutheran) 64, Elgin (St. Edward) 52

Breese (Central) 56, St. Joseph (S.J.-Ogden) 39

Jacksonville (Routt) 35, Toulon (Stark County) 28

Rochester 28, Nashville 17

Semifinals

Breese (Central) 40, Melrose Park (Walther Lutheran) 36

Rochester 48, Jacksonville (Routt) 35

Third Place

Jacksonville (Routt) 34, Melrose Park (Walther Lutheran) 32

Championship

Breese (Central) 47, Rochester 41

2006-07 (AA)

Super-Sectionals

Chicago Heights (Marian) 75, Chicago (Marist) 60

Edwardsville (H.S.) 35, Belleville (East) 34

Oak Park (Fenwick) 69, Chicago (Bogan) 45

Sterling (H.S.) 61, Des Plaines (Maine West) 47

Buffalo Grove 61, Gurnee (Warren) 40

Morton 52, Kankakee (McNamara) 24

Winnetka (New Trier) 45, Chicago (Whitney Young) 43

Bolingbrook 72, Lombard (Montini) 31

Quarterfinals

Chicago Heights (Marian) 48, Edwardsville (H.S.) 40

Oak Park (Fenwick) 55, Sterling (H.S.) 29

Morton 59, Buffalo Grove 55

Bolingbrook 48, Winnetka (New Trier) 25

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 53, Chicago Heights (Marian) 39

Bolingbrook 36, Morton 13

Third Place

Chicago Heights (Marian) 63, Morton 59 (OT)

Championship

Oak Park (Fenwick) 35, Bolingbrook 27

2007-08 (1A)

Super-Sectionals

Moweaqua (Central A & M) 64, Okawville 51

Newark 54, Warren 37

Flanagan 53, Tuscola 32

Jacksonville (Routt) 35, Brimfield 32

Semifinals

Newark 49, Moweaqua (Central A & M) 48 (OT)

Flanagan 45, Jacksonville (Routt) 42

Third Place

Moweaqua (Central A & M) 49, Jacksonville (Routt) 41

Championship

Flanagan 62, Newark 60 (OT)

2007-08 (2A)

Super-Sectionals

Teutopolis 64, Bloomington (Central Catholic) 49

Warsaw 50, Sterling (Newman Central Catholic) 38

Kankakee (McNamara) 55, Addison (Driscoll) 42

Rochester 54, Metropolis (Massac County) 40

Semifinals

Warsaw 43, Teutopolis 38

Rochester 44, Kankakee (McNamara) 24

Third Place

Teutopolis 50, Kankakee (McNamara) 40

Championship

Warsaw 44, Rochester 37

2007-08 (3A)

Super-Sectionals

Chicago (Marshall) 60, Johnsburg 37

Quincy (Notre Dame) 48, Highland 42

Lombard (Montini) 54, Chicago (Washington) 39

Freeport (H.S.) 50, Peoria (Richwoods) 48

Semifinals

Chicago (Marshall) 76, Quincy (Notre Dame) 73 (OT)

Freeport (H.S.) 41, Lombard (Montini) 35

Third Place

Lombard (Montini) 50, Quincy (Notre Dame) 35

Championship

Chicago (Marshall) 58, Freeport (H.S.) 47

2007-08 (4A)

Super-Sectionals

Bolingbrook 64, Oak Park (Fenwick) 45

Chicago (Marist) 48, Edwardsville (H.S.) 44

Buffalo Grove 50, St. Charles (North) 39

Chicago (Whitney Young) 49, Park Ridge (Maine South) 32

Semifinals

Bolingbrook 56, Chicago (Marist) 47 (OT)

Chicago (Whitney Young) 38, Buffalo Grove 32

Third Place

Buffalo Grove 66, Chicago (Marist) 50

Championship

Chicago (Whitney Young) 54, Bolingbrook 45

2008-09 (1A)

Super-Sectionals

Winchester 48, Cobden 38

Brimfield 69, Havana 62

Colfax (Ridgeview) 59, Hume (Shiloh) 49

Hinckley (H.-Big Rock) 53, Dakota 44

Semifinals

Winchester 48, Brimfield 35

Hinckley (H.-Big Rock) 52, Colfax (Ridgeview) 37

Third Place

Colfax (Ridgeview) 44, Brimfield 37

Championship

Hinckley (H.-Big Rock) 42, Winchester 30

2008-09 (2A)

Super-Sectionals

Addison (Driscoll) 54, Kankakee (McNamara) 35

Olney (East Richland) 38, Tolono (Unity) 33

Nashville 39, Carlinville 34

Hamilton 50, Sterling (Newman Central Catholic) 41

Semifinals

Addison (Driscoll) 44, Olney (East Richland) 29

Hamilton 32, Nashville 26

Third Place

Nashville 35, Olney (East Richland) 32

Championship

Addison (Driscoll) 40, Hamilton 35

2008-09 (3A)

Super-Sectionals

Chicago (Marshall) 40, Lombard (Montini) 37

Peoria (Richwoods) 56, Country Club Hills (Hillcrest) 47

Springfield (H.S.) 66, Breese (Mater Dei) 62

Freeport (H.S.) 53, Johnsburg 52

Semifinals

Peoria (Richwoods) 50, Chicago (Marshall) 35

Freeport (H.S.) 64, Springfield (H.S.) 43

Third Place

Chicago (Marshall) 56, Springfield (H.S.) 43

Championship

Peoria (Richwoods) 56, Freeport (H.S.) 19

2008-09 (4A)

Super-Sectionals

Bolingbrook 59, Edwardsville (H.S.) 41

Wheeling 64, Rockford (Boylan Catholic) 51

Chicago (Whitney Young) 78, Chicago Heights (Marian) 76

Geneva 54, Winnetka (New Trier) 49

Semifinals

Bolingbrook 53, Wheeling 40

Chicago (Whitney Young) 63, Geneva 42

Third Place

Wheeling 59, Geneva 40

Championship

Bolingbrook 53, Chicago (Whitney Young) 29

2009-10 (1A)

Super-Sectionals

Cowden (C.-Herrick) 54, Cobden 38

Jacksonville (Routt) 54, Havana 47 (OT)

Hinckley (H.-Big Rock) 57, Stockton 31

Woodhull (AlWood) 70, Colfax (Ridgeview) 58

Semifinals

Jacksonville (Routt) 56, Cowden (C.-Herrick) 36

Hinckley (H.-Big Rock) 49, Woodhull (AlWood) 46 (OT)

Third Place

Woodhull (AlWood) 54, Cowden (C.-Herrick) 44

Championship

Hinckley (H.-Big Rock) 38, Jacksonville (Routt) 32

2009-10 (2A)

Super-Sectionals

Bloomington (Central Catholic) 57, Olney (East Richland) 44

Kankakee (McNamara) 51, Melrose Park (Walther Lutheran) 38

Quincy (Notre Dame) 50, Byron 24

Nashville 37, Piasa (Southwestern) 21

Semifinals

Bloomington (Central Catholic) 67, Kankakee (McNamara) 40

Quincy (Notre Dame) 39, Nashville 33

Third Place

Nashville 44, Kankakee (McNamara) 35

Championship

Bloomington (Central Catholic) 64, Quincy (Notre Dame) 58

2009-10 (3A)

Super-Sectionals

Oswego (H.S.) 51, Johnsburg 48

Country Club Hills (Hillcrest) 55, Peoria (Richwoods) 47

Springfield (H.S.) 60, Belleville (Althoff Catholic) 59 (OT)

Lombard (Montini) 34, River Forest (Trinity) 23

Semifinals

Country Club Hills (Hillcrest) 54, Oswego (H.S.) 45

Lombard (Montini) 57, Springfield (H.S.) 40

Third Place

Springfield (H.S.) 65, Oswego (H.S.) 41

Championship

Lombard (Montini) 64, Country Club Hills (Hillcrest) 53

2009-10 (4A)

Super-Sectionals

Bolingbrook 36, Edwardsville (H.S.) 27

Arlington Heights (Hersey) 60, Geneva 54

Oak Park (Fenwick) 54, Skokie (Niles West) 40

Chicago (Whitney Young) 74, Chicago Heights (Marian) 57

Semifinals

Bolingbrook 56, Arlington Heights (Hersey) 30

Chicago (Whitney Young) 54, Oak Park (Fenwick) 38

Third Place

Oak Park (Fenwick) 55, Arlington Heights (Hersey) 51

Championship

Bolingbrook 60, Chicago (Whitney Young) 50

2010-11 (1A)

Super-Sectionals

Hume (Shiloh) 36, Goreville 31

Winchester 64, Havana 51

Hanover (River Ridge) 43, Hinckley (H.-Big Rock) 28

Colfax (Ridgeview) 48, Toulon (Stark County) 45

Semifinals

Winchester 48, Hume (Shiloh) 33

Hanover (River Ridge) 58, Colfax (Ridgeview) 48

Third Place

Colfax (Ridgeview) 67, Hume (Shiloh) 66 (OT)

Championship

Winchester 29, Hanover (River Ridge) 26

2010-11 (2A)

Super-Sectionals

Bloomington (Central Catholic) 65, Litchfield 33

Kankakee (McNamara) 48, Melrose Park (Walther Lutheran) 42

Quincy (Notre Dame) 51, Rockford (Lutheran) 38

Nashville 38, Teutopolis 23

Semifinals

Quincy (Notre Dame) 34, Nashville 25

Bloomington (Central Catholic) 51, Kankakee (McNamara) 49

Third Place

Kankakee (McNamara) 29, Nashville 25

Championship

Quincy (Notre Dame) 75, Bloomington (Central Catholic) 64

2010-11 (3A)

Super-Sectionals

Springfield (H.S.) 68, Breese (Mater Dei) 57

Lombard (Montini) 64, Grayslake (Central) 41

Country Club Hills (Hillcrest) 77, Galesburg (H.S.) 70

Chicago (Marshall) 46, Westchester (St. Joseph) 37

Semifinals

Lombard (Montini) 55, Springfield (H.S.) 39

Country Club Hills (Hillcrest) 65, Chicago (Marshall) 43

Third Place

Springfield (H.S.) 53, Chicago (Marshall) 43

Championship

Lombard (Montini) 67, Country Club Hills (Hillcrest) 45

2010-11 (4A)

Super-Sectionals

Zion (Z.-Benton) 46, Geneva 36

Park Ridge (Maine South) 42, Maywood (Proviso East) 37

Bolingbrook 59, Edwardsville (H.S.) 45

Chicago (Whitney Young) 74, Chicago Heights (Marian) 52

Semifinals

Zion (Z.-Benton) 45, Park Ridge (Maine South) 37

Bolingbrook 50, Chicago (Whitney Young) 49 (OT)

Third Place

Park Ridge (Maine South) 54, Chicago (Whitney Young) 53

Championship

Bolingbrook 72, Zion (Z.-Benton) 42

2011-12 (1A)

Super-Sectionals

LeRoy 56, Annawan 53

Freeport (Aquin) 61, South Holland (Seton Academy) 35

Glasford (Illini Bluffs) 57, Hardin (Calhoun) 48

Cowden (C.-Herrick) 57, Goreville 46

Semifinals

Freeport (Aquin) 56, LeRoy 42

Cowden (C.-Herrick) 63, Glasford (Illini Bluffs) 54

Third Place

Glasford (Illini Bluffs) 58, LeRoy 50

Championship

Freeport (Aquin) 61, Cowden (C.-Herrick) 51

2011-12 (2A)

Super-Sectionals

Quincy (Notre Dame) 69, Champaign (St. Thomas More) 28

Aurora (Central Catholic) 58, Chicago (Raby) 29

Breese (Central) 48, Pana (H.S.) 44

Stillman Valley 38, Eureka 26

Semifinals

Quincy (Notre Dame) 74, Aurora (Central Catholic) 36

Breese (Central) 44, Stillman Valley 29

Third Place

Stillman Valley 41, Aurora (Central Catholic) 40

Championship

Quincy (Notre Dame) 62, Breese (Central) 31

2011-12 (3A)

Super-Sectionals

Springfield (H.S.) 77, Salem 50

Vernon Hills 53, Belvidere (North) 46

Lombard (Montini) 46, Chicago (Crane) 24

Country Club Hills (Hillcrest) 48, Morton 39

Semifinals

Vernon Hills 49, Springfield (H.S.) 45

Lombard (Montini) 52, Country Club Hills (Hillcrest) 48

Third Place

Country Club Hills (Hillcrest) 70, Springfield (H.S.) 54

Championship

Lombard (Montini) 56, Vernon Hills 38

2011-12 (4A)

Super-Sectionals

Bartlett 48, DeKalb 30

Chicago (Whitney Young) 74, Bolingbrook 65 (4 OT)

Edwardsville (H.S.) 48, Chicago (Marist) 41

Wilmette (Loyola Academy) 43, Wheeling 41

Semifinals

Chicago (Whitney Young) 67, Bartlett 43

Edwardsville (H.S.) 51, Wilmette (Loyola Academy) 34

Third Place

Bartlett 61, Wilmette (Loyola Academy) 59 (OT)

Championship

Chicago (Whitney Young) 63, Edwardsville (H.S.) 51

2012-13 (1A)

Super-Sectionals

Annawan 45, Gilman (Iroquois West) 40

Freeport (Aquin) 57, Elgin (Westminster Christian) 39

Mt. Pulaski 43, Okawville 30

Cowden (C.-Herrick) 70, Goreville 57

Semifinals

Freeport (Aquin) 39, Annawan 38

Mt. Pulaski 49, Cowden (C.-Herrick) 41

Third Place

Annawan 47, Cowden (C.-Herrick) 37

Championship

Freeport (Aquin) 55, Mt. Pulaski 46

2012-13 (2A)

Super-Sectionals

Nashville 43, Teutopolis 36

Melrose Park (Walther Lutheran) 57, South Holland (Seton Academy) 47

El Paso (E.P.-Gridley) 49, Byron 39

Champaign (St. Thomas More) 75, Litchfield 36

Semifinals

Nashville 50, Melrose Park (Walther Lutheran) 29

Champaign (St. Thomas More) 62, El Paso (E.P.-Gridley) 48

Third Place

El Paso (E.P.-Gridley) 55, Melrose Park (Walther Lutheran) 46

Championship

Nashville 42, Champaign (St. Thomas More) 29

2012-13 (3A)

Super-Sectionals

Vernon Hills 39, Burlington (Central) 31

Lombard (Montini) 72, Chicago (Phillips) 41

Morton 66, Kankakee (McNamara) 40

Quincy (Notre Dame) 56, Breese (Mater Dei) 30

Semifinals

Vernon Hills 48, Lombard (Montini) 45

Quincy (Notre Dame) 67, Morton 51

Third Place

Lombard (Montini) 42, Morton 38

Championship

Quincy (Notre Dame) 62, Vernon Hills 45

2012-13 (4A)

Super-Sectionals

Huntley 47, Wheaton (W. Warrenville South) 43

Rolling Meadows 54, Evanston (Twp.) 31

Chicago Heights (Marian) 56, Peoria (Richwoods) 37

Chicago (Whitney Young) 61, Bolingbrook 60 (OT)

Semifinals

Rolling Meadows 61, Huntley 44

Chicago Heights (Marian) 63, Chicago (Whitney Young) 39

Third Place

Chicago (Whitney Young) 60, Huntley 27

Championship

Chicago Heights (Marian) 48, Rolling Meadows 47

2013-14 (1A)

Super-Sectionals

Carrollton 40, Astoria 38

Moweaqua (Central A & M) 67, Goreville 41

Lanark (Eastland) 36, Hinckley (H.-Big Rock) 33

Annawan 71, Cissna Park 52

Semifinals

Carrollton 40, Moweaqua (Central A & M) 38

Annawan 71, Lanark (Eastland) 45

Third Place

Lanark (Eastland) 55, Moweaqua (Central A & M) 50

Championship

Annawan 59, Carrollton 23

2013-14 (2A)

Super-Sectionals

Champaign (St. Thomas More) 74, Riverton 35

Teutopolis 49, Breese (Central) 44

Prophetstown 58, El Paso (E.P.-Gridley) 48

Elmhurst (IC Catholic) 40, South Holland (Seton Academy) 38

Semifinals

Champaign (St. Thomas More) 63, Teutopolis 43

Prophetstown 57, Elmhurst (IC Catholic) 48

Third Place

Teutopolis 32, Elmhurst (IC Catholic) 28

Championship

Champaign (St. Thomas More) 70, Prophetstown 34

2013-14 (3A)

Super-Sectionals

Burlington (Central) 41, Mundelein (Carmel) 29

Lombard (Montini) 59, Chicago (De La Salle) 27

Joliet (Catholic Academy) 56, Washington 43

Quincy (Notre Dame) 42, Bethalto (Civic Memorial) 27

Semifinals

Lombard (Montini) 34, Burlington (Central) 26

Joliet (Catholic Academy) 70, Quincy (Notre Dame) 59

Third Place

Quincy (Notre Dame) 64, Burlington (Central) 40

Championship

Lombard (Montini) 57, Joliet (Catholic Academy) 44

2013-14 (4A)

Super-Sectionals

Geneva 60, Rockford (Boylan Catholic) 41

Rolling Meadows 60, Winnetka (New Trier) 43

Chicago (Whitney Young) 57, Naperville (Neuqua Valley) 39

Chicago Heights (Marian) 71, Edwardsville (H.S.) 45

Semifinals

Rolling Meadows 51, Geneva 43

Chicago (Whitney Young) 60, Chicago Heights (Marian) 20

Third Place

Chicago Heights (Marian) 45, Geneva 34

Championship

Chicago (Whitney Young) 60, Rolling Meadows 44

2014-15 (1A)

Super-Sectionals

Prophetstown 50, Annawan 37

Moweaqua (Central A & M) 69, Astoria 51

Hardin (Calhoun) 68, Steeleville 24

Gilman (Iroquois West) 74, Elgin (Harvest Christian Academy) 64

Semifinals

Moweaqua (Central A & M) 56, Prophetstown 52

Hardin (Calhoun) 49, Gilman (Iroquois West) 36

Third Place

Prophetstown 45, Gilman (Iroquois West) 28

Championship

Moweaqua (Central A & M) 51, Hardin (Calhoun) 41

2014-15 (2A)

Super-Sectionals

Bloomington (Central Catholic) 65, Flora 51

Kankakee (McNamara) 58, Havana 41

Elmhurst (IC Catholic) 42, South Holland (Seton Academy) 29

Breese (Central) 68, Athens 46

Semifinals

Kankakee (McNamara) 57, Bloomington (Central Catholic) 40

Breese (Central) 50, Elmhurst (IC Catholic) 41

Third Place

Bloomington (Central Catholic) 51, Elmhurst (IC Catholic) 29

Championship

Kankakee (McNamara) 55, Breese (Central) 51

2014-15 (3A)

Super-Sectionals

Lombard (Montini) 61, Antioch 44

Morton 55, Rockford (Lutheran) 42

Rochester 39, Metropolis (Massac County) 35

Chicago (Bogan) 63, Richton Park (Rich South) 60

Semifinals

Morton 58, Lombard (Montini) 44

Rochester 71, Chicago (Bogan) 60

Third Place

Lombard (Montini) 63, Chicago (Bogan) 40

Championship

Morton 47, Rochester 37

2014-15 (4A)

Super-Sectionals

Lisle (Benet Academy) 61, Edwardsville (H.S.) 50

Flossmoor (Homewood-F.) 72, River Forest (Trinity) 68

Palatine (Fremd) 50, Huntley 34

Winnetka (New Trier) 57, Geneva 49

Semifinals

Lisle (Benet Academy) 77, Flossmoor (Homewood-F.) 71

Palatine (Fremd) 57, Winnetka (New Trier) 28

Third Place

Winnetka (New Trier) 43, Flossmoor (Homewood-F.) 41

Championship

Lisle (Benet Academy) 61, Palatine (Fremd) 39

2015-16 (1A)

Super-Sectionals

Shabbona (Indian Creek) 54, Galena (H.S.) 50

Moweaqua (Central A & M) 70, Brimfield 52

South Holland (Seton Academy) 48, Danville (Schlarman) 44

Hardin (Calhoun) 60, Woodlawn 27

Semifinals

Moweaqua (Central A & M) 34, Shabbona (Indian Creek) 31

Hardin (Calhoun) 58, South Holland (Seton Academy) 42

Third Place

Shabbona (Indian Creek) 56, South Holland (Seton Academy) 50 (OT)

Championship

Hardin (Calhoun) 60, Moweaqua (Central A & M) 56 (OT)

2015-16 (2A)

Super-Sectionals

Teutopolis 52, Bloomington (Central Catholic) 45

Westchester (St. Joseph) 63, Chicago (Raby) 43

Camp Point (Central) 50, Breese (Central) 47

Byron 46, Peoria (P. Christian) 37

Semifinals

Teutopolis 45, Westchester (St. Joseph) 43

Byron 55, Camp Point (Central) 31

Third Place

Camp Point (Central) 67, Westchester (St. Joseph) 53

Championship

Byron 53, Teutopolis 44

2015-16 (3A)

Super-Sectionals

Highland 48, Lincoln 40

Chicago (North Lawndale Charter) 50, Johnsburg 41

Morton 34, Burlington (Central) 29

Chicago (Morgan Park) 74, Chicago (Bogan) 47

Semifinals

Chicago (North Lawndale Charter) 59, Highland 57 (2 OT)

Morton 54, Chicago (Morgan Park) 39

Third Place

Highland 62, Chicago (Morgan Park) 51

Championship

Morton 58, Chicago (North Lawndale Charter) 41

2015-16 (4A)

Super-Sectionals

Chicago (Whitney Young) 76, Flossmoor (Homewood-F.) 74

Palatine (Fremd) 48, Huntley 36

Lisle (Benet Academy) 53, Edwardsville (H.S.) 51

River Forest (Trinity) 60, Lombard (Montini) 53

Semifinals

Palatine (Fremd) 47, Chicago (Whitney Young) 40 (OT)

Lisle (Benet Academy) 68, River Forest (Trinity) 51

Third Place

River Forest (Trinity) 63, Chicago (Whitney Young) 46

Championship

Lisle (Benet Academy) 42, Palatine (Fremd) 39

2016-16 (1A)

Super-Sectionals

Elgin (Harvest Christian Academy) 54, Heyworth 39

Annawan 55, Galena (H.S.) 44

Mendon (Unity) 37, Centralia (Christ Our Rock Lutheran) 33

Hardin (Calhoun) 70, Goreville 41

Semifinals

Annawan 51, Elgin (Harvest Christian Academy) 42

Mendon (Unity) 42, Hardin (Calhoun) 34

Third Place

Hardin (Calhoun) 72, Elgin (Harvest Christian Academy) 51

Championship

Annawan 39, Mendon (Unity) 37

2016-16 (2A)

Super-Sectionals

Byron 56, Sherrard 20

Camp Point (Central) 43, Breese (Mater Dei) 36

Elgin (St. Edward) 49, Lansing (Illiana Christian) 46

Bloomington (Central Catholic) 70, Teutopolis 47

Semifinals

Byron 53, Camp Point (Central) 37

Bloomington (Central Catholic) 45, Elgin (St. Edward) 42

Third Place

Elgin (St. Edward) 47, Camp Point (Central) 42

Championship

Byron 55, Bloomington (Central Catholic) 32

2016-16 (3A)

Super-Sectionals

Morton 48, Stillman Valley 31

Chicago (Simeon) 44, Chicago (Morgan Park) 23

Chicago (Marshall) 55, Antioch 48

Rochester 44, Bethalto (Civic Memorial) 39

Semifinals

Morton 56, Chicago (Simeon) 41

Rochester 46, Chicago (Marshall) 35

Third Place

Chicago (Marshall) 55, Chicago (Simeon) 41

Championship

Morton 44, Rochester 37

2016-16 (4A)

Super-Sectionals

Edwardsville (H.S.) 59, Lisle (Benet Academy) 38

Lombard (Montini) 39, Flossmoor (Homewood-F.) 35

Geneva 65, Des Plaines (Maine West) 46

Palatine (Fremd) 55, Rockford (Boylan Catholic) 45

Semifinals

Edwardsville (H.S.) 37, Lombard (Montini) 35

Geneva 34, Palatine (Fremd) 33

Third Place

Lombard (Montini) 35, Palatine (Fremd) 22

Championship

Geneva 41, Edwardsville (H.S.) 40