Class 1A Girls Basketball Brackets — 2017-18

* Last updated at 8:01 am on Friday, February 16, 2018

Print this page

Super Sixteen

Sectional Finals Super-Sectionals STATE SEMIFINALS STATE FINALS
 
Mounds (Meridian) 67
New Athens 53
Mounds (Meridian)  
Bethany (Okaw Valley)  
Bethany (Okaw Valley) 51 Mon 2/19 Salem 6 pm
Hume (Shiloh) [Coop] 43
Winner Salem (H.S.) Super-Sectional  
Winner Belvidere (H.S.) Super-Sectional  
Freeport (Aquin) 65 Fri 2/23 Normal (Redbird Arena) 11:15 am
Stockton 71
Stockton  
Melrose Park (Walther Christian)  
Melrose Park (Walther Christian) 66 Mon 2/19 Belvidere (H.S.) 7 pm
Chicago (C. Hope Academy) 43 STATE Championship
   
   
Princeville 42 Sat 2/24 Normal (Redbird Arena) 1 pm
Lewistown 45
Lewistown  
Lebanon  
Lebanon 50 Mon 2/19 Mt. Sterling (Brown County) 7 pm
Okawville 46
Winner Mt. Sterling (Brown County) Super-Sectional  
Winner Pontiac Super-Sectional  
Lexington 29 Fri 2/23 Normal (Redbird Arena) 1 pm
Danville (Schlarman) 60
Danville (Schlarman)  
Annawan   Third Place
Annawan 52 Mon 2/19 Pontiac 6 pm    
Newark 45    
Sat 2/24 Normal (Redbird Arena) 11:15 am


Goreville Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
 
   
   
(1) Steeleville 53
Bluford (Webber) 54
(7) Bluford (Webber) 38
(9) Galatia [Coop] 35
Bluford (Webber) 48
Woodlawn 40
   
   
(4) Woodlawn 30
Christopher 29
(5) Christopher 41
(11) Zeigler (Z.-Royalton) 26
Bluford (Webber) 36
Mounds (Meridian) 65
   
   
(2) Goreville 79
Tamms (Egyptian) 35
(7) Dongola 65
(8) Tamms (Egyptian) 69
Goreville 50
Mounds (Meridian) 57
   
   
(3) Mounds (Meridian) 88
(6) Cairo 23
   
    SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Mounds (Meridian) 67
New Athens 53
   
   
(1) Junction (Gallatin County) 60
Elizabethtown (Hardin County) 14
(9) Elizabethtown (Hardin County) 39
(10) Joppa (J.-Maple Grove) 34
Junction (Gallatin County) 70
Ullin (Century) 51
   
   
(4) Ullin (Century) 64
(5) Golconda (Pope County) 56
   
   
Junction (Gallatin County) 49
New Athens 51
   
   
(2) Cobden 45
New Athens 54
(8) New Athens 50
(10) Wolf Lake (Shawnee) 18
New Athens 49
Elkville (Elverado) 30
   
   
(3) Elkville (Elverado) 40
(6) Marissa [Coop] 28
   
   


Louisville (North Clay) Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
 
   
   
(1) Altamont 66
Cowden (C.-Herrick) [Coop] 42
(7) Cowden (C.-Herrick) [Coop] 53
(9) Ramsey 46
Altamont 56
Louisville (North Clay) [Coop] 51
   
   
(4) Louisville (North Clay) [Coop] 58
Strasburg (Stewardson-S.) [Coop] 45
(6) Strasburg (Stewardson-S.) [Coop] 53
(10) Farina (South Central) 7
Altamont 59
Bethany (Okaw Valley) 69
   
   
(2) Bethany (Okaw Valley) 58
Martinsville 29
(9) Martinsville 45
(11) Chrisman 26
Bethany (Okaw Valley) 52
Moweaqua (Central A & M) 38
   
   
(3) Moweaqua (Central A & M) 56
(8) Arcola 16
   
    SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Bethany (Okaw Valley) 51
Hume (Shiloh) [Coop] 43
   
   
(1) Hume (Shiloh) [Coop] 81
Kincaid (South Fork) [Coop] 36
(6) Kincaid (South Fork) [Coop] 50
(7) Cerro Gordo [Coop] 39
Hume (Shiloh) [Coop] 48
Nokomis 38
   
   
(4) Nokomis 47
Springfield (Lutheran) 35
(5) Springfield (Lutheran) 57
(10) Springfield (Calvary) 45
Hume (Shiloh) [Coop] 57
Oblong 46
   
   
(2) Oblong 55
Dieterich 47
(8) Dieterich 48
(11) Palestine [Coop] 30
Oblong 42
Brownstown [Coop] 36
   
   
(3) Brownstown [Coop] 46
(5) Neoga 45
   
   


Freeport (Aquin) Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
 
   
   
(1) East Dubuque 53
Lena (L.-Winslow) 34
(7) Hanover (River Ridge) [Coop] 51
(8) Lena (L.-Winslow) 68
East Dubuque 43
Dakota 26
   
   
(4) Dakota 57
(6) Pearl City 44
   
   
East Dubuque 38
Freeport (Aquin) 49
   
   
(2) Freeport (Aquin) 58
Polo 28
(9) Kirkland (Hiawatha) 21
(10) Polo 48
Freeport (Aquin) 47
Forreston 40
   
   
(3) Forreston 49
(8) Pecatonica 36
   
    SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Freeport (Aquin) 65
Stockton 71
   
   
(1) Lanark (Eastland) 53
Sterling (Newman Central Catholic) 47
(6) Sterling (Newman Central Catholic) 53
(7) Erie 37
Lanark (Eastland) 48
Prophetstown 40
   
   
(4) Milledgeville 29
(5) Prophetstown 41
   
   
Lanark (Eastland) 46
Stockton 48
   
   
(2) Stockton 72
Warren 48
(9) Warren 61
(10) Orangeville 39
Stockton 62
Galena (H.S.) 43
   
   
(3) Galena (H.S.) 48
(5) Durand 40
   
   


Melrose Park (Walther Christian) Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
 
   
   
(1) Melrose Park (Walther Christian) 2
Chicago (Horizon/Southwest Chicago) 0
(8) Chicago (Horizon/Southwest Chicago) 2
(9) Lombard (College Prep) 0
Melrose Park (Walther Christian) 64
Chicago (Richards) 33
   
   
(4) Chicago (Richards) 68
(6) Villa Park (Islamic Foundation) 13
   
   
Melrose Park (Walther Christian) 59
Hebron (Alden-H.) 18
   
   
(2) Hebron (Alden-H.) 66
Arlington Heights (Christian Liberty Academy) [Coop] 37
(8) Elgin (Westminster Christian) 42
(9) Arlington Heights (Christian Liberty Academy) [Coop] 44
Hebron (Alden-H.) 48
Skokie (Ida Crown) 29
   
   
(3) Skokie (Ida Crown) 39
(7) Elgin (E. Academy) 23
   
    SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Melrose Park (Walther Christian) 66
Chicago (C. Hope Academy) 43
   
   
(1) Winnetka (North Shore Country Day) 41
Lake Forest (Woodlands Academy) 17
(6) Lake Forest (Woodlands Academy) 56
(10) Evanston (Beacon Academy) 24
Winnetka (North Shore Country Day) 53
Schaumburg (S. Christian) 37
   
   
(4) Schaumburg (S. Christian) 40
(5) Deerfield (Rochelle Zell) 27
   
   
Winnetka (North Shore Country Day) 37
Chicago (C. Hope Academy) 61
   
   
(2) Chicago (Providence-St. Mel) 60
(7) Chicago (Waldorf) 32
   
   
Chicago (Providence-St. Mel) 35
Chicago (C. Hope Academy) 52
   
   
(3) Chicago (C. Hope Academy) 72
(5) Chicago (Lycée Français de Chicago) 33
   
   


Bushnell (B.-Prairie City) Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
 
   
   
(1) Princeville 74
Varna (Midland) 37
(7) Varna (Midland) 47
(9) Roanoke (R.-Benson) 37
Princeville 57
Elmwood 30
   
   
(4) Elmwood 41
(5) Galva 34
   
   
Princeville 64
Mt. Sterling (Brown County) 39
   
   
(2) Glasford (Illini Bluffs) 30
Astoria [Coop] 41
(8) Astoria [Coop] 53
(10) London Mills (Spoon River Valley) [Coop] 38
Astoria [Coop] 32
Mt. Sterling (Brown County) 36
   
   
(3) Mt. Sterling (Brown County) 49
(5) Mason City (Illini Central) 42
   
    SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Princeville 42
Lewistown 45
   
   
(1) Lewistown 60
Mendon (Unity) 42
(7) Mendon (Unity) 63
(9) Biggsville (West Central) 38
Lewistown 69
Liberty 25
   
   
(4) Bushnell (B.-Prairie City) 33
(6) Liberty 42
   
   
Lewistown 53
Brimfield 50
   
   
(2) Brimfield 57
Abingdon (A.-Avon) 32
(8) Oneida (ROWVA) 27
(10) Abingdon (A.-Avon) 29
Brimfield 55
Toulon (Stark County) 36
   
   
(3) Toulon (Stark County) 36
(6) Woodhull (AlWood) [Coop] 31
   
   


White Hall (North Greene) Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
 
   
   
(1) Lebanon 54
O'Fallon (First Baptist Academy) 16
(8) Madison 40
(9) O'Fallon (First Baptist Academy) 45
Lebanon 55
Edwardsville (Metro-East Lutheran) 42
   
   
(4) Edwardsville (Metro-East Lutheran) 54
(6) Glen Carbon (Father McGivney) 47
   
   
Lebanon 55
Carrollton 35
   
   
(2) Greenfield [Coop] 61
Bunker Hill 52
(8) Bunker Hill 71
(10) Brussels 38
Greenfield [Coop] 46
Carrollton 51
   
   
(3) Carrollton 34
(6) Hardin (Calhoun) 23
   
    SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Lebanon 50
Okawville 46
   
   
(1) Jacksonville (Routt) 48
White Hall (North Greene) 25
(7) White Hall (North Greene) 63
(9) Jacksonville (Illinois School for the Deaf) 32
Jacksonville (Routt) 45
Winchester [Coop] 39
   
   
(4) Winchester [Coop] 44
(5) Concord (Triopia) [Coop] 32
   
   
Jacksonville (Routt) 33
Okawville 45
   
   
(2) Okawville 62
Sandoval [Coop] 26
(7) Sandoval [Coop] 61
(10) Valmeyer 37
Okawville 34
Centralia (Christ Our Rock Lutheran) 26
   
   
(3) Centralia (Christ Our Rock Lutheran) 54
(5) Waterloo (Gibault Catholic) 19
   
   


Colfax (Ridgeview) Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
 
   
   
(1) Colfax (Ridgeview) 42
LeRoy 25
(6) Champaign (Judah Christian) 30
(7) LeRoy 37
Colfax (Ridgeview) 43
Lexington 49
   
   
(4) Lexington 53
Fisher 36
(5) Fisher 38
(9) Urbana (University) 14
Lexington 52
Cissna Park 38
   
   
(2) Cissna Park 44
Grant Park 17
(7) Grant Park 51
(11) Crete (Illinois Lutheran) 20
Cissna Park 45
Dwight 33
   
   
(3) Dwight 67
(5) Gardner (G.-South Wilmington) 47
   
    SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Lexington 29
Danville (Schlarman) 60
   
   
(1) Danville (Schlarman) 67
Cullom (Tri-Point) 26
(8) Cullom (Tri-Point) 39
(9) St. Anne 31
Danville (Schlarman) 57
Milford 19
   
   
(4) Milford 50
Armstrong 18
(6) Armstrong 46
(10) Donovan 17
Danville (Schlarman) 66
Decatur (St. Teresa) 37
   
   
(2) Decatur (St. Teresa) 77
Decatur (D. Lutheran) 16
(10) Decatur (D. Lutheran) 43
(11) Forsyth (Decatur Christian) 20
Decatur (St. Teresa) 70
Mt. Pulaski 50
   
   
(3) Mt. Pulaski 67
(8) Normal (Calvary Christian Academy) 27
   
   


Hinckley (H.-Big Rock) Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
 
   
   
(1) Annawan 58
Shabbona (Indian Creek) 33
(7) Shabbona (Indian Creek) 66
(8) Paw Paw 52
Annawan 68
Ottawa (Marquette) 36
   
   
(3) Ottawa (Marquette) 58
(6) Earlville [Coop] 43
   
   
Annawan 66
Serena 28
   
   
(2) Chicago (Morgan Park Academy) 79
Chicago (St. Francis de Sales) 24
(7) Chicago (Amandla Charter) 46
(10) Chicago (St. Francis de Sales) 48
Chicago (Morgan Park Academy) 45
Serena 53
   
   
(4) Serena 60
(5) Bridgeview (Universal) 22
   
    SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Annawan 52
Newark 45
   
   
(1) Newark 66
Mooseheart 20
(8) Mooseheart 2
(9) Bridgeview (Aqsa) 0
Newark 43
Aurora (A. Christian) 40
   
   
(3) Aurora (A. Christian) 54
(6) Hinckley (H.-Big Rock) 23
   
   
Newark 50
Kewanee (Wethersfield) 48
   
   
(2) Kewanee (Wethersfield) 73
LaMoille [Coop] 34
(9) LaMoille [Coop] 52
(10) DePue 29
Kewanee (Wethersfield) 59
Amboy 39
   
   
(4) Ashton (A.-Franklin Center) 37
(5) Amboy 45