Boys Basketball Tournament Scores

* Last updated at 10:15 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1990-91 (A)

Super-Sectionals

McLeansboro 58, Waterloo (Gibault Catholic) 51

Effingham (St. Anthony) 82, Madison 81 (OT)

Orangeville 70, Dunlap 64 (OT)

Seneca 54, Aurora (Central Catholic) 52

Pittsfield 61, Augusta (Southeastern) 44

Rockford (Lutheran) 81, Spring Valley (Hall) 70

Stanford (Olympia) 77, Armstrong 54

Williamsville 62, Findlay 55

Quarterfinals

McLeansboro 72, Effingham (St. Anthony) 50

Seneca 54, Orangeville 44

Pittsfield 77, Rockford (Lutheran) 64

Williamsville 52, Stanford (Olympia) 50 (OT)

Semifinals

Seneca 52, McLeansboro 42

Pittsfield 42, Williamsville 25

Third Place

McLeansboro 63, Williamsville 44

Championship

Pittsfield 45, Seneca 35

1990-91 (AA)

Super-Sectionals

Libertyville 61, Winnetka (New Trier) 39

Country Club Hills (Hillcrest) 82, Aurora (Waubonsie Valley) 71

Carbondale (H.S.) 81, Collinsville 71

Maywood (Proviso East) 75, South Holland (Thornwood) 66

Batavia 61, Mt. Prospect (Prospect) 48

Chicago (Marshall) 58, Chicago (Westinghouse) 38

Peoria (Manual) 77, Danville (H.S.) 50

Rock Island (H.S.) 69, Elgin (Larkin) 57

Quarterfinals

Libertyville 68, Country Club Hills (Hillcrest) 57

Maywood (Proviso East) 77, Carbondale (H.S.) 66

Chicago (Marshall) 56, Batavia 46

Peoria (Manual) 89, Rock Island (H.S.) 60

Semifinals

Maywood (Proviso East) 47, Libertyville 44

Peoria (Manual) 68, Chicago (Marshall) 55

Third Place

Chicago (Marshall) 67, Libertyville 65

Championship

Maywood (Proviso East) 68, Peoria (Manual) 61

1991-92 (A)

Super-Sectionals

Normal (University) 56, Clifton (Central) 35

Sherrard 55, Hanover (River Ridge) 52

Fairfield 51, Freeburg 39

Augusta (Southeastern) 77, Virden 50

Benton 54, Cairo 53

Chicago (St. Martin de Porres) 71, Addison (Driscoll) 54

Findlay 62, Springfield (Calvary) 55

Elgin (St. Edward) 85, Princeton 73

Quarterfinals

Normal (University) 55, Sherrard 34

Augusta (Southeastern) 59, Fairfield 44

Benton 64, Chicago (St. Martin de Porres) 50

Findlay 74, Elgin (St. Edward) 60

Semifinals

Normal (University) 63, Augusta (Southeastern) 50

Findlay 83, Benton 74

Third Place

Benton 76, Augusta (Southeastern) 69

Championship

Findlay 61, Normal (University) 45

1991-92 (AA)

Super-Sectionals

Collinsville 49, Mt. Vernon (H.S.) 46

Maywood (Proviso East) 63, Dolton (Thornridge) 55

Chicago (Westinghouse) 76, Chicago (King) 68

Aurora (East) 62, Palatine (Fremd) 50

Rockford (Boylan Catholic) 70, Elgin (Larkin) 54

Bradley (B.-Bourbonnais) 75, Country Club Hills (Hillcrest) 50

Peoria (Richwoods) 67, Danville (H.S.) 53

Lincolnshire (Stevenson) 75, Northbrook (Glenbrook North) 73 (3 OT)

Quarterfinals

Maywood (Proviso East) 53, Collinsville 51

Chicago (Westinghouse) 63, Aurora (East) 42

Rockford (Boylan Catholic) 49, Bradley (B.-Bourbonnais) 47

Peoria (Richwoods) 86, Lincolnshire (Stevenson) 75

Semifinals

Maywood (Proviso East) 64, Chicago (Westinghouse) 47

Peoria (Richwoods) 47, Rockford (Boylan Catholic) 46

Third Place

Chicago (Westinghouse) 96, Rockford (Boylan Catholic) 69

Championship

Maywood (Proviso East) 42, Peoria (Richwoods) 31

1992-93 (A)

Super-Sectionals

Cairo 70, Okawville 66

Dakota 79, Kewanee (H.S.) 67

Normal (University) 48, Fairbury (Prairie Central) 43

Chicago (Hales Franciscan) 59, Chicago (St. Martin de Porres) 56 (OT)

Staunton 65, Bridgeport (Red Hill) 64 (2 OT)

Riverton 79, Arthur 64

Mendota 69, Elgin (St. Edward) 64

Hamilton 44, Pittsfield 39

Quarterfinals

Cairo 74, Dakota 54

Chicago (Hales Franciscan) 63, Normal (University) 49

Staunton 52, Riverton 43

Hamilton 75, Mendota 59

Semifinals

Chicago (Hales Franciscan) 69, Cairo 67

Staunton 52, Hamilton 42

Third Place

Cairo 80, Hamilton 68

Championship

Staunton 66, Chicago (Hales Franciscan) 62

1992-93 (AA)

Super-Sectionals

Palatine (Fremd) 66, Naperville (Central) 59

Bradley (B.-Bourbonnais) 68, Lockport (Twp.) 58

Rockford (Guilford) 55, LaSalle (L.-Peru) 48

Edwardsville (H.S.) 58, Centralia (H.S.) 45

Danville (H.S.) 59, Springfield (H.S.) 40

Northbrook (Glenbrook North) 70, Libertyville 68 (2 OT)

Chicago (King) 77, Chicago (Westinghouse) 52

Maywood (Proviso East) 76, Harvey (Thornton) 66

Quarterfinals

Palatine (Fremd) 50, Bradley (B.-Bourbonnais) 48

Rockford (Guilford) 48, Edwardsville (H.S.) 40

Danville (H.S.) 60, Northbrook (Glenbrook North) 40

Chicago (King) 82, Maywood (Proviso East) 54

Semifinals

Rockford (Guilford) 60, Palatine (Fremd) 58

Chicago (King) 69, Danville (H.S.) 38

Third Place

Danville (H.S.) 42, Palatine (Fremd) 36

Championship

Chicago (King) 79, Rockford (Guilford) 42

1993-94 (A)

Super-Sectionals

Eureka 85, Watseka 63

Riverton 55, Sullivan 52

Kewanee (H.S.) 53, Hanover (River Ridge) 48

Chicago (St. Martin de Porres) 64, Aurora (A. Christian) 45

Pinckneyville 53, Herrin (H.S.) 49

Teutopolis 67, Belleville (Althoff Catholic) 53

Hamilton 45, Ashland (A-C Central) 44

Rockford (Lutheran) 65, Princeton 43

Quarterfinals

Eureka 52, Riverton 50

Chicago (St. Martin de Porres) 73, Kewanee (H.S.) 60

Pinckneyville 55, Teutopolis 54

Rockford (Lutheran) 56, Hamilton 52

Semifinals

Eureka 58, Chicago (St. Martin de Porres) 50

Pinckneyville 80, Rockford (Lutheran) 43

Third Place

Chicago (St. Martin de Porres) 63, Rockford (Lutheran) 45

Championship

Pinckneyville 67, Eureka 65

1993-94 (AA)

Super-Sectionals

Peoria (Manual) 65, Danville (H.S.) 56

Chicago (Westinghouse) 59, Chicago (King) 58

Rockford (Boylan Catholic) 63, Geneseo (Darnall) 59

Libertyville 61, Chicago (Weber) 52

Joliet (Twp.) 72, Downers Grove (South) 59

Carbondale (H.S.) 86, Collinsville 78

LaGrange (Lyons) 48, Chicago (Brother Rice) 40

Hoffman Estates (Conant) 69, Naperville (North) 56

Quarterfinals

Peoria (Manual) 81, Chicago (Westinghouse) 76

Rockford (Boylan Catholic) 79, Libertyville 70

Carbondale (H.S.) 92, Joliet (Twp.) 80

LaGrange (Lyons) 59, Hoffman Estates (Conant) 51

Semifinals

Peoria (Manual) 80, Rockford (Boylan Catholic) 67

Carbondale (H.S.) 70, LaGrange (Lyons) 54

Third Place

LaGrange (Lyons) 56, Rockford (Boylan Catholic) 42

Championship

Peoria (Manual) 61, Carbondale (H.S.) 60

1994-95 (A)

Super-Sectionals

Kinderhook (West Pike) 68, Carrollton 51

Strasburg (Stewardson-S.) 64, Lebanon 53

Normal (University) 42, Mahomet (M.-Seymour) 32

Harrisburg 51, Breese (Mater Dei) 43

Shelbyville 80, Tolono (Unity) 72

Rock Island (Alleman) 57, Orion 50

Rockford (Lutheran) 62, Yorkville (H.S.) 45

Aurora (A. Christian) 65, Chicago (Tabernacle Christian) 61

Quarterfinals

Kinderhook (West Pike) 86, Strasburg (Stewardson-S.) 64

Normal (University) 59, Harrisburg 39

Rock Island (Alleman) 74, Shelbyville 66

Aurora (A. Christian) 64, Rockford (Lutheran) 44

Semifinals

Normal (University) 91, Kinderhook (West Pike) 67

Aurora (A. Christian) 63, Rock Island (Alleman) 61

Third Place

Kinderhook (West Pike) 74, Rock Island (Alleman) 70

Championship

Normal (University) 56, Aurora (A. Christian) 54

1994-95 (AA)

Super-Sectionals

Northbrook (Glenbrook North) 47, Gurnee (Warren) 44

Joliet (Twp.) 76, Downers Grove (South) 64

Arlington Heights (Hersey) 73, St. Charles (H.S.) 58

Peoria (Manual) 74, Quincy (Sr.) 63

Edwardsville (H.S.) 53, Centralia (H.S.) 52

Rock Island (H.S.) 72, Rockford (Boylan Catholic) 67

Chicago (Farragut) 71, Chicago (Carver) 62

Harvey (Thornton) 66, Westchester (St. Joseph) 41

Quarterfinals

Joliet (Twp.) 42, Northbrook (Glenbrook North) 39

Peoria (Manual) 64, Arlington Heights (Hersey) 36

Rock Island (H.S.) 75, Edwardsville (H.S.) 56

Harvey (Thornton) 46, Chicago (Farragut) 43

Semifinals

Peoria (Manual) 62, Joliet (Twp.) 60

Harvey (Thornton) 56, Rock Island (H.S.) 55

Third Place

Rock Island (H.S.) 69, Joliet (Twp.) 59

Championship

Peoria (Manual) 65, Harvey (Thornton) 53

1995-96 (A)

Super-Sectionals

Shelbyville 77, Tuscola 44

Mendota 77, Elgin (St. Edward) 64

Macomb 72, Pittsfield 59

Rock Island (Alleman) 63, Sherrard 44

Breese (Mater Dei) 51, Golconda (Pope County) 41

Lawrenceville 74, Freeburg 68 (OT)

Chicago (Providence-St. Mel) 62, Chicago (St. Martin de Porres) 51

Paxton (P.-Buckley-Loda) 70, Manito (Midwest Central) 66

Quarterfinals

Shelbyville 53, Mendota 52

Rock Island (Alleman) 61, Macomb 43

Breese (Mater Dei) 73, Lawrenceville 58

Paxton (P.-Buckley-Loda) 65, Chicago (Providence-St. Mel) 64 (OT)

Semifinals

Shelbyville 59, Rock Island (Alleman) 48

Breese (Mater Dei) 55, Paxton (P.-Buckley-Loda) 51 (OT)

Third Place

Rock Island (Alleman) 58, Paxton (P.-Buckley-Loda) 41

Championship

Shelbyville 58, Breese (Mater Dei) 45

1995-96 (AA)

Super-Sectionals

Peoria (Manual) 72, Springfield (Lanphier) 59

Hinsdale (Central) 60, Flossmoor (Homewood-F.) 45

Belleville (East) 57, Highland 50

Winnetka (New Trier) 65, Deerfield (H.S.) 56

Harvey (Thornton) 47, Hillside (Proviso West) 38

Rock Island (H.S.) 73, Rockford (Boylan Catholic) 66

Hoffman Estates (H.S.) 52, Aurora (West Aurora) 42

Chicago (Westinghouse) 55, Chicago (Farragut) 46

Quarterfinals

Peoria (Manual) 60, Hinsdale (Central) 53

Winnetka (New Trier) 70, Belleville (East) 58

Harvey (Thornton) 51, Rock Island (H.S.) 34

Chicago (Westinghouse) 42, Hoffman Estates (H.S.) 41

Semifinals

Peoria (Manual) 53, Winnetka (New Trier) 41

Harvey (Thornton) 69, Chicago (Westinghouse) 54

Third Place

Chicago (Westinghouse) 60, Winnetka (New Trier) 58

Championship

Peoria (Manual) 57, Harvey (Thornton) 51

1996-97 (A)

Super-Sectionals

Spring Valley (Hall) 70, Elgin (St. Edward) 51

Nashville 60, Harrisburg 47

Madison 52, Carmi (C.-White County) 38

Normal (University) 73, Fairbury (Prairie Central) 61

Williamsfield 66, Rock Island (Alleman) 65

Chicago (St. Francis de Sales) 69, Kankakee (McNamara) 56

Nokomis 74, Tolono (Unity) 36

Warsaw 68, Pleasant Plains 66 (OT)

Quarterfinals

Spring Valley (Hall) 57, Nashville 55

Normal (University) 68, Madison 60

Chicago (St. Francis de Sales) 65, Williamsfield 53

Warsaw 64, Nokomis 51

Semifinals

Spring Valley (Hall) 68, Normal (University) 54

Warsaw 73, Chicago (St. Francis de Sales) 59

Third Place

Normal (University) 60, Chicago (St. Francis de Sales) 59

Championship

Warsaw 92, Spring Valley (Hall) 85 (OT)

1996-97 (AA)

Super-Sectionals

Niles (Notre Dame) 40, Deerfield (H.S.) 33

Rockford (Boylan Catholic) 56, Moline (H.S.) 54

Mt. Vernon (H.S.) 60, Alton (Sr.) 53

Aurora (West Aurora) 45, Hoffman Estates (Conant) 32

Hinsdale (Central) 48, Richton Park (Rich South) 37

Harvey (Thornton) 40, Oak Park (Fenwick) 33

Chicago (Whitney Young) 72, Chicago (Manley) 50

Peoria (Manual) 57, Springfield (H.S.) 49

Quarterfinals

Rockford (Boylan Catholic) 58, Niles (Notre Dame) 40

Aurora (West Aurora) 71, Mt. Vernon (H.S.) 53

Harvey (Thornton) 77, Hinsdale (Central) 61

Peoria (Manual) 51, Chicago (Whitney Young) 46

Semifinals

Aurora (West Aurora) 60, Rockford (Boylan Catholic) 55

Peoria (Manual) 65, Harvey (Thornton) 62

Third Place

Harvey (Thornton) 76, Rockford (Boylan Catholic) 51

Championship

Peoria (Manual) 47, Aurora (West Aurora) 43

1997-98 (A)

Super-Sectionals

Nauvoo (N.-Colusa) 59, Ashland (A-C Central) 56

Chrisman 50, Rochester 37

Nashville 51, Harrisburg 31

Farmington 66, Rock Falls 62

Spring Valley (Hall) 70, Marengo 42

Teutopolis 61, Farina (South Central) 40

Normal (University) 64, Armstrong 55

Chicago (Leo) 66, Chicago (St. Francis de Sales) 55

Quarterfinals

Nauvoo (N.-Colusa) 59, Chrisman 52

Farmington 57, Nashville 54

Spring Valley (Hall) 52, Teutopolis 44

Chicago (Leo) 64, Normal (University) 59 (OT)

Semifinals

Nauvoo (N.-Colusa) 48, Farmington 47

Spring Valley (Hall) 56, Chicago (Leo) 46

Third Place

Farmington 55, Chicago (Leo) 45

Championship

Nauvoo (N.-Colusa) 45, Spring Valley (Hall) 39

1997-98 (AA)

Super-Sectionals

Elgin (H.S.) 69, Naperville (North) 58

Chicago (Whitney Young) 67, Chicago (King) 46

Joliet (Twp.) 64, Oak Lawn (Richards) 63

Quincy (Sr.) 72, Peoria (Manual) 52

Galesburg (H.S.) 68, Rockford (Boylan Catholic) 63

Centralia (H.S.) 51, East St. Louis (Lincoln) 41

Des Plaines (Maine West) 74, Zion (Z.-Benton) 44

Oak Park (Fenwick) 75, Olympia Fields (Rich Central) 56

Quarterfinals

Chicago (Whitney Young) 68, Elgin (H.S.) 50

Quincy (Sr.) 66, Joliet (Twp.) 53

Galesburg (H.S.) 71, Centralia (H.S.) 56

Des Plaines (Maine West) 76, Oak Park (Fenwick) 64

Semifinals

Chicago (Whitney Young) 62, Quincy (Sr.) 34

Galesburg (H.S.) 73, Des Plaines (Maine West) 70

Third Place

Quincy (Sr.) 66, Des Plaines (Maine West) 63

Championship

Chicago (Whitney Young) 61, Galesburg (H.S.) 56

1998-99 (A)

Super-Sectionals

Normal (University) 65, Lexington 42

Waterloo (Gibault Catholic) 67, Johnston City 62

Quincy (Notre Dame) 55, Pittsfield 51

Riverton 78, Tolono (Unity) 63

Rock Falls 72, Farmington 59

Chicago (Providence-St. Mel) 58, Coal City 50

Plano 57, Forreston 54

Carmi (C.-White County) 49, Hillsboro 42

Quarterfinals

Waterloo (Gibault Catholic) 67, Normal (University) 47

Quincy (Notre Dame) 59, Riverton 56

Rock Falls 47, Chicago (Providence-St. Mel) 44

Plano 40, Carmi (C.-White County) 38 (OT)

Semifinals

Waterloo (Gibault Catholic) 65, Quincy (Notre Dame) 37

Rock Falls 64, Plano 50

Third Place

Quincy (Notre Dame) 69, Plano 65

Championship

Rock Falls 45, Waterloo (Gibault Catholic) 43

1998-99 (AA)

Super-Sectionals

Gurnee (Warren) 61, Park Ridge (Maine South) 31

Lincoln 54, Peoria (Manual) 50

Schaumburg (H.S.) 60, Aurora (East) 54 (OT)

Rock Island (H.S.) 75, Rockford (Boylan Catholic) 65

East St. Louis (Sr.) 72, Mt. Vernon (H.S.) 58

Westchester (St. Joseph) 49, Dolton (Thornridge) 39

Chicago (King) 59, Chicago (Westinghouse) 39

Country Club Hills (Hillcrest) 70, Downers Grove (North) 65

Quarterfinals

Gurnee (Warren) 59, Lincoln 43

Schaumburg (H.S.) 55, Rock Island (H.S.) 51

Westchester (St. Joseph) 66, East St. Louis (Sr.) 61

Chicago (King) 49, Country Club Hills (Hillcrest) 46 (OT)

Semifinals

Gurnee (Warren) 69, Schaumburg (H.S.) 53

Westchester (St. Joseph) 59, Chicago (King) 40

Third Place

Chicago (King) 67, Schaumburg (H.S.) 58

Championship

Westchester (St. Joseph) 61, Gurnee (Warren) 51

1999-00 (A)

Super-Sectionals

Nashville 58, Metropolis (Massac County) 49

Teutopolis 57, Okawville 44

Manlius (Bureau Valley) 58, Aurora (A. Christian) 39

Fairbury (Prairie Central) 45, Mason City (Illini Central) 34

Pleasant Plains 71, Pittsfield 54

Kankakee (McNamara) 64, Westmont 53

Riverton 56, Tolono (Unity) 46

Rock Falls 57, Rock Island (Alleman) 51

Quarterfinals

Teutopolis 48, Nashville 41 (OT)

Manlius (Bureau Valley) 69, Fairbury (Prairie Central) 65

Pleasant Plains 66, Kankakee (McNamara) 47

Riverton 52, Rock Falls 49

Semifinals

Teutopolis 60, Manlius (Bureau Valley) 42

Pleasant Plains 78, Riverton 68 (3 OT)

Third Place

Manlius (Bureau Valley) 65, Riverton 62

Championship

Pleasant Plains 56, Teutopolis 43

1999-00 (AA)

Super-Sectionals

East St. Louis (Sr.) 48, Mt. Vernon (H.S.) 35

Winnetka (New Trier) 51, Gurnee (Warren) 43

Chicago (Gordon Tech) 55, Chicago (St. Ignatius College Prep) 46

Aurora (West Aurora) 67, Glen Ellyn (Glenbard South) 46

Rock Island (H.S.) 50, Rockford (Boylan Catholic) 41

Peoria (Richwoods) 46, Quincy (Sr.) 43

Chicago (Westinghouse) 82, Chicago (Whitney Young) 60

Chicago Heights (Bloom Twp.) 42, Chicago (Brother Rice) 40

Quarterfinals

East St. Louis (Sr.) 68, Winnetka (New Trier) 48

Aurora (West Aurora) 74, Chicago (Gordon Tech) 64

Peoria (Richwoods) 48, Rock Island (H.S.) 44

Chicago (Westinghouse) 74, Chicago Heights (Bloom Twp.) 48

Semifinals

Aurora (West Aurora) 43, East St. Louis (Sr.) 39

Chicago (Westinghouse) 43, Peoria (Richwoods) 35

Third Place

East St. Louis (Sr.) 70, Peoria (Richwoods) 47

Championship

Aurora (West Aurora) 60, Chicago (Westinghouse) 57

2000-01 (A)

Super-Sectionals

Fairbury (Prairie Central) 58, Mason City (Illini Central) 55

Pinckneyville 59, Harrisburg 44

Westmont 48, Momence 45

Columbia 68, Effingham (St. Anthony) 59 (OT)

Pana (H.S.) 81, Macon (Meridian) 59

Farmington 70, Rock Falls 56

Macomb 48, Pleasant Plains 46

Manlius (Bureau Valley) 60, Huntley 43

Quarterfinals

Pinckneyville 71, Fairbury (Prairie Central) 44

Westmont 67, Columbia 65 (OT)

Pana (H.S.) 66, Farmington 62

Manlius (Bureau Valley) 65, Macomb 51

Semifinals

Pinckneyville 77, Westmont 61

Pana (H.S.) 66, Manlius (Bureau Valley) 59

Third Place

Manlius (Bureau Valley) 70, Westmont 61

Championship

Pinckneyville 77, Pana (H.S.) 50

2000-01 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (Morgan Park) 67, Chicago (Crane) 60

Alton (Sr.) 62, Belleville (West) 59

Peoria (Richwoods) 48, Mt. Zion 44

South Holland (Thornwood) 60, New Lenox (Lincoln-Way) 44

Schaumburg (H.S.) 78, Zion (Z.-Benton) 59

Aurora (West Aurora) 63, St. Charles (East) 59

Moline (H.S.) 45, Cary (C.-Grove) 42 (OT)

LaGrange (Lyons) 52, Chicago (St. Patrick) 48 (OT)

Quarterfinals

Chicago (Morgan Park) 64, Alton (Sr.) 50

South Holland (Thornwood) 65, Peoria (Richwoods) 36

Schaumburg (H.S.) 64, Aurora (West Aurora) 51

LaGrange (Lyons) 44, Moline (H.S.) 40

Semifinals

South Holland (Thornwood) 49, Chicago (Morgan Park) 46

Schaumburg (H.S.) 58, LaGrange (Lyons) 57

Third Place

Chicago (Morgan Park) 56, LaGrange (Lyons) 44

Championship

Schaumburg (H.S.) 66, South Holland (Thornwood) 54

2001-02 (A)

Super-Sectionals

Herrin (H.S.) 49, Pinckneyville 39

Farmington 57, Rock Falls 53

Tolono (Unity) 70, Warrensburg (W.-Latham) 54

Robinson 47, Trenton (Wesclin) 31

Bloomington (Central Catholic) 59, Cissna Park 55

Pleasant Plains 75, Macomb 59

Chicago (Providence-St. Mel) 46, Chicago (Hales Franciscan) 34

Manlius (Bureau Valley) 48, Yorkville (H.S.) 47

Quarterfinals

Herrin (H.S.) 60, Farmington 52

Tolono (Unity) 64, Robinson 57 (OT)

Pleasant Plains 60, Bloomington (Central Catholic) 53 (OT)

Manlius (Bureau Valley) 60, Chicago (Providence-St. Mel) 53

Semifinals

Herrin (H.S.) 52, Tolono (Unity) 45

Pleasant Plains 65, Manlius (Bureau Valley) 36

Third Place

Manlius (Bureau Valley) 64, Tolono (Unity) 55

Championship

Pleasant Plains 50, Herrin (H.S.) 47 (OT)

2001-02 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (Westinghouse) 62, Chicago (Farragut) 58

Carol Stream (Glenbard North) 68, Aurora (West Aurora) 65

Highland Park 41, Barrington 38

Winnetka (New Trier) 60, Maywood (Proviso East) 51

Springfield (Lanphier) 58, Pekin 53

South Holland (Thornwood) 46, Joliet (Twp.) 45

Centralia (H.S.) 79, East St. Louis (Sr.) 49

Moline (H.S.) 51, Rockford (Boylan Catholic) 49 (OT)

Quarterfinals

Chicago (Westinghouse) 71, Carol Stream (Glenbard North) 48

Winnetka (New Trier) 59, Highland Park 48

Springfield (Lanphier) 66, South Holland (Thornwood) 50

Centralia (H.S.) 51, Moline (H.S.) 37

Semifinals

Chicago (Westinghouse) 63, Winnetka (New Trier) 46

Springfield (Lanphier) 56, Centralia (H.S.) 52

Third Place

Centralia (H.S.) 75, Winnetka (New Trier) 64

Championship

Chicago (Westinghouse) 76, Springfield (Lanphier) 72

2002-03 (A)

Super-Sectionals

Cissna Park 42, Tremont 41

Warrensburg (W.-Latham) 50, Monticello 49

Breese (Central) 53, Paris 51

Chicago (Hales Franciscan) 66, Addison (Driscoll) 57

Auburn 63, Mt. Sterling (Brown County) 54

Mt. Carroll 59, Abingdon 48

Lisle (Sr.) 52, Princeton 51

Cairo 73, Benton 69

Quarterfinals

Warrensburg (W.-Latham) 63, Cissna Park 50

Chicago (Hales Franciscan) 65, Breese (Central) 47

Mt. Carroll 69, Auburn 62

Cairo 73, Lisle (Sr.) 52

Semifinals

Chicago (Hales Franciscan) 62, Warrensburg (W.-Latham) 45

Mt. Carroll 73, Cairo 64

Third Place

Warrensburg (W.-Latham) 58, Cairo 56

Championship

Chicago (Hales Franciscan) 58, Mt. Carroll 53

2002-03 (AA)

Super-Sectionals

Evanston (Twp.) 65, Chicago (Hubbard) 61

Belleville (West) 39, Troy (Triad) 34

Chicago (Von Steuben) 65, Chicago (Brother Rice) 56

Peoria (H.S.) 67, Lincoln 41

Downers Grove (South) 67, Batavia 49

South Holland (Thornwood) 76, Burbank (St. Laurence) 70

Johnsburg 51, East Moline (United) 22

Northbrook (Glenbrook North) 71, Zion (Z.-Benton) 55

Quarterfinals

Evanston (Twp.) 58, Belleville (West) 50

Peoria (H.S.) 63, Chicago (Von Steuben) 43

South Holland (Thornwood) 46, Downers Grove (South) 44

Northbrook (Glenbrook North) 47, Johnsburg 24

Semifinals

Peoria (H.S.) 58, Evanston (Twp.) 48

South Holland (Thornwood) 40, Northbrook (Glenbrook North) 39

Third Place

Northbrook (Glenbrook North) 73, Evanston (Twp.) 65

Championship

Peoria (H.S.) 45, South Holland (Thornwood) 43

2003-04 (A)

Super-Sectionals

Peoria (P. Christian) 47, Pleasant Plains 42

Metropolis (Massac County) 47, Pinckneyville 46

St. Anne 51, Downs (Tri-Valley) 43

Winnebago 57, Rock Falls 56

Chicago (Leo) 67, Niles (Northridge Prep) 36

Breese (Central) 61, Carrollton 44

Quincy (Notre Dame) 62, Rock Island (Alleman) 50

Pana (H.S.) 62, Olney (East Richland) 58

Quarterfinals

Peoria (P. Christian) 79, Metropolis (Massac County) 65

Winnebago 62, St. Anne 60

Chicago (Leo) 59, Breese (Central) 43

Quincy (Notre Dame) 87, Pana (H.S.) 66

Semifinals

Winnebago 68, Peoria (P. Christian) 55

Chicago (Leo) 70, Quincy (Notre Dame) 55

Third Place

Quincy (Notre Dame) 87, Peoria (P. Christian) 73

Championship

Chicago (Leo) 65, Winnebago 57

2003-04 (AA)

Super-Sectionals

Carbondale (H.S.) 58, East St. Louis (Sr.) 56

Chicago (Simeon) 60, Westchester (St. Joseph) 56

Chicago (Farragut) 53, Chicago (Von Steuben) 44

Peoria (H.S.) 69, Mt. Zion 54

Moline (H.S.) 58, Crystal Lake (Prairie Ridge) 45

Flossmoor (Homewood-F.) 41, Harvey (Thornton) 36

Aurora (West Aurora) 40, Downers Grove (South) 36

Hoffman Estates (H.S.) 54, Waukegan (H.S.) 45

Quarterfinals

Carbondale (H.S.) 65, Chicago (Simeon) 46

Peoria (H.S.) 42, Chicago (Farragut) 40

Flossmoor (Homewood-F.) 41, Moline (H.S.) 34

Aurora (West Aurora) 47, Hoffman Estates (H.S.) 42

Semifinals

Peoria (H.S.) 58, Carbondale (H.S.) 47

Flossmoor (Homewood-F.) 58, Aurora (West Aurora) 46

Third Place

Aurora (West Aurora) 68, Carbondale (H.S.) 50

Championship

Peoria (H.S.) 53, Flossmoor (Homewood-F.) 47

2004-05 (A)

Super-Sectionals

Flora 69, Tuscola 58

Seneca 55, Colfax (Ridgeview) 44

Chicago (Hales Franciscan) 82, Lisle (Sr.) 61 (forfeited)

Nashville 55, Bluford (Webber) 45

Eureka 53, Manito (Midwest Central) 50

Liberty 52, Farmington 51

Breese (Central) 42, Rochester 24

Winnebago 60, Rock Falls 56

Quarterfinals

Seneca 45, Flora 39

Chicago (Hales Franciscan) 65, Nashville 57 (forfeited)

Liberty 49, Eureka 47

Winnebago 71, Breese (Central) 66

Semifinals

Chicago (Hales Franciscan) 54, Seneca 36 (forfeited)

Winnebago 73, Liberty 60

Third Place

Seneca 55, Liberty 33

Championship

Chicago (Hales Franciscan) 78, Winnebago 62 (forfeited)

2004-05 (AA)

Super-Sectionals

Carbondale (H.S.) 64, Alton (Sr.) 60

Chicago (Crane) 58, Winnetka (New Trier) 40

Harvey (Thornton) 46, Flossmoor (Homewood-F.) 40

Downers Grove (South) 85, Naperville (Central) 61

Northbrook (Glenbrook North) 70, Waukegan (H.S.) 58

Chicago (Brother Rice) 59, Maywood (Proviso East) 58

Rockford (Jefferson) 73, Elgin (Larkin) 60

Lincoln 47, Washington 46

Quarterfinals

Carbondale (H.S.) 78, Chicago (Crane) 55

Downers Grove (South) 39, Harvey (Thornton) 37

Northbrook (Glenbrook North) 68, Chicago (Brother Rice) 47

Rockford (Jefferson) 51, Lincoln 40

Semifinals

Carbondale (H.S.) 53, Downers Grove (South) 42

Northbrook (Glenbrook North) 51, Rockford (Jefferson) 33

Third Place

Downers Grove (South) 57, Rockford (Jefferson) 44

Championship

Northbrook (Glenbrook North) 63, Carbondale (H.S.) 51

2005-06 (A)

Super-Sectionals

Chillicothe (Illinois Valley Central) 54, Forreston 22

Chicago (North Lawndale Charter) 74, Chicago (CICS/Longwood) 59

Maroa (M.-Forsyth) 51, Cissna Park 50

Carlyle 56, Liberty 37

Seneca 64, Winnebago 29

Teutopolis 53, Nokomis 44

Macomb 44, Riverton 29

Pinckneyville 58, McLeansboro (Hamilton County) 39

Quarterfinals

Chillicothe (Illinois Valley Central) 58, Chicago (North Lawndale Charter) 40

Maroa (M.-Forsyth) 70, Carlyle 55

Seneca 47, Teutopolis 41

Pinckneyville 54, Macomb 40

Semifinals

Chillicothe (Illinois Valley Central) 57, Maroa (M.-Forsyth) 54

Seneca 44, Pinckneyville 38

Third Place

Maroa (M.-Forsyth) 58, Pinckneyville 49

Championship

Seneca 47, Chillicothe (Illinois Valley Central) 44

2005-06 (AA)

Super-Sectionals

Aurora (West Aurora) 67, Lockport (Twp.) 61

Peoria (Richwoods) 70, Bloomington (H.S.) 55

South Holland (Thornwood) 40, Flossmoor (Homewood-F.) 38 (3 OT)

Schaumburg (H.S.) 67, Rock Falls 52

Chicago (Simeon) 67, Maywood (Proviso East) 57

Northbrook (Glenbrook North) 48, Gurnee (Warren) 41

Chicago (Marshall) 83, Wilmette (Loyola Academy) 61

Edwardsville (H.S.) 53, East St. Louis (Sr.) 41

Quarterfinals

Peoria (Richwoods) 70, Aurora (West Aurora) 59

South Holland (Thornwood) 40, Schaumburg (H.S.) 35

Chicago (Simeon) 61, Northbrook (Glenbrook North) 44

Chicago (Marshall) 65, Edwardsville (H.S.) 54

Semifinals

Peoria (Richwoods) 39, South Holland (Thornwood) 26

Chicago (Simeon) 69, Chicago (Marshall) 56

Third Place

Chicago (Marshall) 85, South Holland (Thornwood) 60

Championship

Chicago (Simeon) 31, Peoria (Richwoods) 29 (OT)

2006-07 (A)

Super-Sectionals

Maroa (M.-Forsyth) 48, St. Joseph (S.J.-Ogden) 43

Savanna (West Carroll) 61, Monmouth (M.-Roseville) 57

Teutopolis 55, Moweaqua (Central A & M) 45

Nashville 76, Mt. Carmel 46

Farmington 77, Monticello 67

Mt. Sterling (Brown County) 44, Breese (Central) 38

Chicago (North Lawndale Charter) 76, St. Anne 65

Granville (Putnam County) 43, Byron 30

Quarterfinals

Maroa (M.-Forsyth) 64, Savanna (West Carroll) 36

Teutopolis 43, Nashville 38

Farmington 43, Mt. Sterling (Brown County) 35

Chicago (North Lawndale Charter) 57, Granville (Putnam County) 41

Semifinals

Maroa (M.-Forsyth) 58, Teutopolis 49 (2 OT)

Chicago (North Lawndale Charter) 50, Farmington 41

Third Place

Teutopolis 51, Farmington 38

Championship

Maroa (M.-Forsyth) 59, Chicago (North Lawndale Charter) 56

2006-07 (AA)

Super-Sectionals

Lockport (Twp.) 53, Glen Ellyn (Glenbard West) 50

O'Fallon (H.S.) 63, Decatur (Eisenhower) 60

Lincolnshire (Stevenson) 58, Gurnee (Warren) 54

Rockford (Boylan Catholic) 46, Hoffman Estates (Conant) 42

Chicago (Marshall) 66, Evanston (Twp.) 55

Lincoln 50, Peoria (Richwoods) 44

Harvey (Thornton) 59, Country Club Hills (Hillcrest) 47

Chicago (Simeon) 75, Westchester (St. Joseph) 61

Quarterfinals

O'Fallon (H.S.) 48, Lockport (Twp.) 45

Lincolnshire (Stevenson) 57, Rockford (Boylan Catholic) 41

Chicago (Marshall) 60, Lincoln 51

Chicago (Simeon) 80, Harvey (Thornton) 58

Semifinals

O'Fallon (H.S.) 65, Lincolnshire (Stevenson) 51

Chicago (Simeon) 56, Chicago (Marshall) 44

Third Place

Chicago (Marshall) 57, Lincolnshire (Stevenson) 52

Championship

Chicago (Simeon) 77, O'Fallon (H.S.) 54

2007-08 (1A)

Super-Sectionals

Lewistown 57, Madison 52

St. Anne 64, Lanark (Eastland) 44

Warrensburg (W.-Latham) 54, Fisher 28

Nokomis 56, Okawville 44

Semifinals

St. Anne 52, Lewistown 45

Nokomis 36, Warrensburg (W.-Latham) 33

Third Place

Warrensburg (W.-Latham) 62, Lewistown 51

Championship

St. Anne 67, Nokomis 61

2007-08 (2A)

Super-Sectionals

Olney (East Richland) 60, Stanford (Olympia) 45

Peoria (Manual) 76, Savanna (West Carroll) 48

Pinckneyville 56, Trenton (Wesclin) 38

Chicago (North Lawndale Charter) 45, Palos Heights (Chicago Christian) 42

Semifinals

Peoria (Manual) 53, Olney (East Richland) 47

Chicago (North Lawndale Charter) 47, Pinckneyville 44

Third Place

Olney (East Richland) 55, Pinckneyville 46

Championship

Chicago (North Lawndale Charter) 56, Peoria (Manual) 42

2007-08 (3A)

Super-Sectionals

Washington 56, Sterling (H.S.) 40

Chicago (Marshall) 84, North Chicago 54

Champaign (Central) 44, Mt. Vernon (H.S.) 37

Chicago (Simeon) 43, Calumet City (Thornton Fractional North) 40

Semifinals

Chicago (Marshall) 63, Washington 57

Chicago (Simeon) 51, Champaign (Central) 46

Third Place

Champaign (Central) 70, Washington 65

Championship

Chicago (Marshall) 69, Chicago (Simeon) 61

2007-08 (4A)

Super-Sectionals

Evanston (Twp.) 50, Chicago (Mt. Carmel) 40

Zion (Z.-Benton) 64, Elgin (H.S.) 50

Lockport (Twp.) 50, O'Fallon (H.S.) 47

Oak Lawn (Richards) 63, Naperville (Neuqua Valley) 42

Semifinals

Zion (Z.-Benton) 54, Evanston (Twp.) 51

Oak Lawn (Richards) 58, Lockport (Twp.) 41

Third Place

Evanston (Twp.) 56, Lockport (Twp.) 52

Championship

Oak Lawn (Richards) 67, Zion (Z.-Benton) 63

2008-09 (1A)

Super-Sectionals

Lewistown 60, Winchester 42

Woodlawn 47, Okawville 30

Macon (Meridian) 76, Colfax (Ridgeview) 62

Annawan 61, Newark 52

Semifinals

Woodlawn 56, Lewistown 44

Macon (Meridian) 51, Annawan 47

Third Place

Lewistown 50, Annawan 35

Championship

Macon (Meridian) 63, Woodlawn 53

2008-09 (2A)

Super-Sectionals

Winnebago 69, Princeton 41

South Holland (Seton Academy) 69, Chicago (Hales Franciscan) 52

Metropolis (Massac County) 62, Breese (Central) 59

Marshall 65, Stanford (Olympia) 62

Semifinals

South Holland (Seton Academy) 83, Winnebago 58

Metropolis (Massac County) 60, Marshall 43

Third Place

Marshall 66, Winnebago 55

Championship

South Holland (Seton Academy) 83, Metropolis (Massac County) 63

2008-09 (3A)

Super-Sectionals

Chicago (North Lawndale Charter) 87, North Chicago 46

Champaign (Centennial) 65, Belleville (Althoff Catholic) 60

Oswego (H.S.) 60, Rock Island (H.S.) 59

Chicago (Leo) 51, Chicago (Brooks) 48

Semifinals

Champaign (Centennial) 66, Chicago (North Lawndale Charter) 65

Oswego (H.S.) 56, Chicago (Leo) 55

Third Place

Chicago (North Lawndale Charter) 91, Chicago (Leo) 77

Championship

Champaign (Centennial) 61, Oswego (H.S.) 59

2008-09 (4A)

Super-Sectionals

Waukegan (H.S.) 68, Northbrook (Glenbrook North) 46

Carpentersville (Dundee-Crown) 64, Naperville (Neuqua Valley) 59

Chicago (Whitney Young) 62, Chicago (Hyde Park) 47

Harvey (Thornton) 71, Belleville (East) 44

Semifinals

Waukegan (H.S.) 67, Carpentersville (Dundee-Crown) 46

Chicago (Whitney Young) 59, Harvey (Thornton) 54

Third Place

Harvey (Thornton) 73, Carpentersville (Dundee-Crown) 52

Championship

Chicago (Whitney Young) 69, Waukegan (H.S.) 66

2009-10 (1A)

Super-Sectionals

Catlin 59, Peoria Heights 38

Lanark (Eastland) 70, Newark 57

Sesser (S.-Valier) 53, Woodlawn 44 (OT)

Madison 48, Lewistown 45

Semifinals

Catlin 48, Lanark (Eastland) 38

Sesser (S.-Valier) 58, Madison 40

Third Place

Madison 75, Lanark (Eastland) 56

Championship

Catlin 55, Sesser (S.-Valier) 42

2009-10 (2A)

Super-Sectionals

Peoria (Manual) 63, Winnebago 52 (OT)

Breese (Central) 53, Murphysboro 42

Robinson 81, Decatur (St. Teresa) 60

Chicago (Hales Franciscan) 70, Elmhurst (Timothy Christian) 55

Semifinals

Peoria (Manual) 39, Breese (Central) 38

Robinson 64, Chicago (Hales Franciscan) 61

Third Place

Chicago (Hales Franciscan) 80, Breese (Central) 70

Championship

Robinson 76, Peoria (Manual) 68 (OT)

2009-10 (3A)

Super-Sectionals

Peoria (Richwoods) 61, Oswego (H.S.) 44

Chicago (Marshall) 63, Arlington Heights (St. Viator) 51

Country Club Hills (Hillcrest) 70, Chicago (Robeson) 60

Champaign (Centennial) 80, Cahokia (H.S.) 74

Semifinals

Peoria (Richwoods) 67, Chicago (Marshall) 61

Country Club Hills (Hillcrest) 49, Champaign (Centennial) 42

Third Place

Chicago (Marshall) 73, Champaign (Centennial) 59

Championship

Country Club Hills (Hillcrest) 58, Peoria (Richwoods) 55

2009-10 (4A)

Super-Sectionals

Chicago (Simeon) 58, Lisle (Benet Academy) 50 (2 OT)

O'Fallon (H.S.) 53, Joliet (Twp.) 50

Chicago (Whitney Young) 63, Park Ridge (Maine South) 39

Waukegan (H.S.) 75, Bartlett 61

Semifinals

Chicago (Simeon) 48, O'Fallon (H.S.) 42

Chicago (Whitney Young) 60, Waukegan (H.S.) 58

Third Place

Waukegan (H.S.) 85, O'Fallon (H.S.) 78

Championship

Chicago (Simeon) 51, Chicago (Whitney Young) 36

2010-11 (1A)

Super-Sectionals

Winchester 45, Orion 43

Woodlawn 50, Mounds (Meridian) 41

Newark 60, Forreston 47

Mackinaw (Deer Creek-M.) 45, Chrisman 40

Semifinals

Winchester 48, Woodlawn 27

Newark 52, Mackinaw (Deer Creek-M.) 32

Third Place

Woodlawn 52, Mackinaw (Deer Creek-M.) 37

Championship

Newark 57, Winchester 35

2010-11 (2A)

Super-Sectionals

Rockford (R. Christian) 53, Chillicothe (Illinois Valley Central) 51

Chicago (Hales Franciscan) 67, Aurora (A. Christian) 35

Murphysboro 41, Breese (Central) 34

Pittsfield 43, Teutopolis 42

Semifinals

Chicago (Hales Franciscan) 56, Rockford (R. Christian) 43

Murphysboro 49, Pittsfield 35

Third Place

Rockford (R. Christian) 44, Pittsfield 38

Championship

Chicago (Hales Franciscan) 61, Murphysboro 47

2010-11 (3A)

Super-Sectionals

Chicago (Brooks) 61, Chicago (Lindblom) 42

Rock Island (H.S.) 72, Aurora (Central Catholic) 55

Centralia (H.S.) 48, Morton 44

North Chicago 78, Chicago (Crane) 66

Semifinals

Rock Island (H.S.) 55, Chicago (Brooks) 36

Centralia (H.S.) 59, North Chicago 55

Third Place

Chicago (Brooks) 66, North Chicago 52

Championship

Rock Island (H.S.) 50, Centralia (H.S.) 40 (2 OT)

2010-11 (4A)

Super-Sectionals

Lombard (Glenbard East) 63, Rockford (Auburn) 51

Chicago (Simeon) 74, Chicago (Farragut) 61

Normal (Community) 59, Crete (C.-Monee) 48

Gurnee (Warren) 56, Skokie (Niles North) 50

Semifinals

Chicago (Simeon) 56, Lombard (Glenbard East) 53

Gurnee (Warren) 55, Normal (Community) 43

Third Place

Lombard (Glenbard East) 57, Normal (Community) 50

Championship

Chicago (Simeon) 48, Gurnee (Warren) 39

2011-12 (1A)

Super-Sectionals

Carrollton 58, Brimfield 48

Mason City (Illini Central) 55, Fisher 40

Woodlawn 62, Mounds (Meridian) 48

Winnetka (North Shore Country Day) 41, Sterling (Newman Central Catholic) 35

Semifinals

Carrollton 45, Mason City (Illini Central) 44

Woodlawn 62, Winnetka (North Shore Country Day) 44

Third Place

Mason City (Illini Central) 51, Winnetka (North Shore Country Day) 48

Championship

Woodlawn 48, Carrollton 45

2011-12 (2A)

Super-Sectionals

Rockford (Lutheran) 72, Minonk (Fieldcrest) 46

Normal (University) 60, Teutopolis 59

South Holland (Seton Academy) 61, Chicago (Providence-St. Mel) 51

Breese (Central) 37, Harrisburg 30

Semifinals

Normal (University) 55, Rockford (Lutheran) 52

Breese (Central) 57, South Holland (Seton Academy) 47

Third Place

Rockford (Lutheran) 55, South Holland (Seton Academy) 51

Championship

Breese (Central) 53, Normal (University) 47

2011-12 (3A)

Super-Sectionals

Springfield (Lanphier) 79, East St. Louis (Sr.) 75

North Chicago 91, Chicago (Marshall) 81

Country Club Hills (Hillcrest) 47, Chicago (DuSable) 44

Peoria (H.S.) 77, Rockford (East) 59

Semifinals

North Chicago 74, Springfield (Lanphier) 67

Peoria (H.S.) 60, Country Club Hills (Hillcrest) 50

Third Place

Country Club Hills (Hillcrest) 72, Springfield (Lanphier) 67

Championship

Peoria (H.S.) 72, North Chicago 64

2011-12 (4A)

Super-Sectionals

Maywood (Proviso East) 62, Aurora (West Aurora) 51

Rockford (Auburn) 49, Gurnee (Warren) 43

Chicago Heights (Bloom Twp.) 53, Edwardsville (H.S.) 41

Chicago (Simeon) 59, Evanston (Twp.) 34

Semifinals

Maywood (Proviso East) 55, Rockford (Auburn) 45

Chicago (Simeon) 45, Chicago Heights (Bloom Twp.) 35

Third Place

Rockford (Auburn) 57, Chicago Heights (Bloom Twp.) 46

Championship

Chicago (Simeon) 50, Maywood (Proviso East) 48

2012-13 (1A)

Super-Sectionals

Madison 66, Payson (Seymour) 60

Nokomis 57, Junction (Gallatin County) 54

Lanark (Eastland) 51, Newark 41

Mason City (Illini Central) 50, Cissna Park 39

Semifinals

Madison 51, Lanark (Eastland) 50

Mason City (Illini Central) 52, Nokomis 38

Third Place

Nokomis 44, Lanark (Eastland) 42

Championship

Mason City (Illini Central) 55, Madison 44

2012-13 (2A)

Super-Sectionals

Harrisburg 77, Teutopolis 66

Winnebago 74, Monmouth (M.-Roseville) 53

South Holland (Seton Academy) 46, Chicago (Providence-St. Mel) 45

St. Joseph (S.J.-Ogden) 59, Riverton 47

Semifinals

South Holland (Seton Academy) 62, Winnebago 37

Harrisburg 53, St. Joseph (S.J.-Ogden) 43

Third Place

Winnebago 67, St. Joseph (S.J.-Ogden) 54

Championship

Harrisburg 50, South Holland (Seton Academy) 44

2012-13 (3A)

Super-Sectionals

Bartonville (Limestone) 55, Wheaton (St. Francis) 50

Chicago (Morgan Park) 77, Country Club Hills (Hillcrest) 44

Chicago (Orr) 63, North Chicago 49

Cahokia (H.S.) 56, Chatham (Glenwood) 48

Semifinals

Chicago (Morgan Park) 70, Bartonville (Limestone) 49

Cahokia (H.S.) 56, Chicago (Orr) 46

Third Place

Bartonville (Limestone) 58, Chicago (Orr) 49

Championship

Chicago (Morgan Park) 63, Cahokia (H.S.) 48

2012-13 (4A)

Super-Sectionals

Maywood (Proviso East) 62, Aurora (West Aurora) 52

Chicago (Simeon) 63, Winnetka (New Trier) 54

Edwardsville (H.S.) 68, Chicago Heights (Marian) 49

Lincolnshire (Stevenson) 73, Rockford (Boylan Catholic) 67

Semifinals

Chicago (Simeon) 68, Maywood (Proviso East) 56

Lincolnshire (Stevenson) 60, Edwardsville (H.S.) 49

Third Place

Edwardsville (H.S.) 57, Maywood (Proviso East) 56

Championship

Chicago (Simeon) 58, Lincolnshire (Stevenson) 40

2013-14 (1A)

Super-Sectionals

Heyworth 72, Champaign (St. Thomas More) 62

Sesser (S.-Valier) 57, Dieterich 48

Mendon (Unity) 67, Waterloo (Gibault Catholic) 49

Mooseheart 59, Lanark (Eastland) 41

Semifinals

Heyworth 57, Sesser (S.-Valier) 51

Mooseheart 74, Mendon (Unity) 61

Third Place

Mendon (Unity) 59, Sesser (S.-Valier) 43

Championship

Mooseheart 63, Heyworth 47

2013-14 (2A)

Super-Sectionals

Petersburg (PORTA) 58, Paris 49

Nashville 51, Teutopolis 45

Bloomington (Central Catholic) 77, Sterling (Newman Central Catholic) 65

Chicago (Providence-St. Mel) 50, Chicago (Hales Franciscan) 46

Semifinals

Nashville 62, Petersburg (PORTA) 43

Bloomington (Central Catholic) 51, Chicago (Providence-St. Mel) 45

Third Place

Chicago (Providence-St. Mel) 71, Petersburg (PORTA) 36

Championship

Bloomington (Central Catholic) 76, Nashville 62 (3 OT)

2013-14 (3A)

Super-Sectionals

Rockford (Lutheran) 71, Peoria (Notre Dame) 60

Lincoln 40, Cahokia (H.S.) 37

Chicago (Morgan Park) 68, Chicago (Bogan) 67

Chicago (Orr) 71, North Chicago 68

Semifinals

Lincoln 45, Rockford (Lutheran) 42

Chicago (Morgan Park) 52, Chicago (Orr) 46

Third Place

Chicago (Orr) 55, Rockford (Lutheran) 45

Championship

Chicago (Morgan Park) 59, Lincoln 49

2013-14 (4A)

Super-Sectionals

Chicago (Whitney Young) 58, Wilmette (Loyola Academy) 32

Lincolnshire (Stevenson) 63, Rockford (Auburn) 49

Edwardsville (H.S.) 65, Chicago Heights (Marian) 60

Lisle (Benet Academy) 62, Carol Stream (Glenbard North) 59

Semifinals

Chicago (Whitney Young) 75, Lincolnshire (Stevenson) 68

Lisle (Benet Academy) 38, Edwardsville (H.S.) 33

Third Place

Lincolnshire (Stevenson) 70, Edwardsville (H.S.) 63

Championship

Chicago (Whitney Young) 46, Lisle (Benet Academy) 44

2014-15 (1A)

Super-Sectionals

Mounds (Meridian) 51, Casey (C.-Westfield) 40

Forreston 67, Chicago (St. Francis de Sales) 53

Colfax (Ridgeview) 57, Flanagan (F.-Cornell) 38

Brimfield 53, Okawville 38

Semifinals

Mounds (Meridian) 50, Forreston 35

Brimfield 53, Colfax (Ridgeview) 34

Third Place

Colfax (Ridgeview) 53, Forreston 35

Championship

Brimfield 56, Mounds (Meridian) 52

2014-15 (2A)

Super-Sectionals

Decatur (St. Teresa) 56, Bloomington (Central Catholic) 35

Taylor Ridge (Rockridge) 46, Elgin (St. Edward) 39

Chicago (Uplift) 67, Chicago (Hales Franciscan) 61

Breese (Mater Dei) 64, Carterville 38

Semifinals

Decatur (St. Teresa) 50, Taylor Ridge (Rockridge) 39

Chicago (Uplift) 72, Breese (Mater Dei) 50

Third Place

Taylor Ridge (Rockridge) 52, Breese (Mater Dei) 47

Championship

Chicago (Uplift) 53, Decatur (St. Teresa) 47

2014-15 (3A)

Super-Sectionals

Chicago (Morgan Park) 64, Country Club Hills (Hillcrest) 53

Belleville (Althoff Catholic) 79, Mahomet (M.-Seymour) 49

Rockford (Lutheran) 49, Peoria (Manual) 41

Westchester (St. Joseph) 39, Chicago (St. Patrick) 38

Semifinals

Belleville (Althoff Catholic) 82, Chicago (Morgan Park) 74

Westchester (St. Joseph) 55, Rockford (Lutheran) 38

Third Place

Chicago (Morgan Park) 87, Rockford (Lutheran) 56

Championship

Westchester (St. Joseph) 67, Belleville (Althoff Catholic) 63

2014-15 (4A)

Super-Sectionals

Bolingbrook 50, Aurora (West Aurora) 49

Lincolnshire (Stevenson) 62, Riverside (R.-Brookfield) 45

Geneva 57, Roselle (Lake Park) 52 (2 OT)

Normal (Community) 64, Chicago (Simeon) 50

Semifinals

Lincolnshire (Stevenson) 63, Bolingbrook 43

Normal (Community) 38, Geneva 36

Third Place

Bolingbrook 63, Geneva 42

Championship

Lincolnshire (Stevenson) 57, Normal (Community) 40

2015-16 (1A)

Super-Sectionals

LeRoy 58, Newark 50

Liberty 41, Waterloo (Gibault Catholic) 37

Woodlawn 63, Patoka 42

Chicago (Leo) 55, Brimfield 51

Semifinals

LeRoy 48, Liberty 32

Chicago (Leo) 46, Woodlawn 45

Third Place

Liberty 57, Woodlawn 51 (OT)

Championship

LeRoy 38, Chicago (Leo) 35

2015-16 (2A)

Super-Sectionals

Breese (Central) 67, Teutopolis 52

St. Joseph (S.J.-Ogden) 56, Pleasant Plains 43

Chicago (Hales Franciscan) 62, Chicago (Orr) 58

Taylor Ridge (Rockridge) 51, Aurora (A. Christian) 40

Semifinals

St. Joseph (S.J.-Ogden) 60, Breese (Central) 48

Taylor Ridge (Rockridge) 45, Chicago (Hales Franciscan) 43

Third Place

Breese (Central) 71, Chicago (Hales Franciscan) 58

Championship

St. Joseph (S.J.-Ogden) 61, Taylor Ridge (Rockridge) 43

2015-16 (3A)

Super-Sectionals

New Lenox (Lincoln-Way West) 68, Chicago (Morgan Park) 60

Peoria (Manual) 61, Rockford (Boylan Catholic) 58

Westchester (St. Joseph) 52, Norridge (Ridgewood) 35

Belleville (Althoff Catholic) 83, Springfield (Southeast) 69

Semifinals

New Lenox (Lincoln-Way West) 45, Peoria (Manual) 41

Belleville (Althoff Catholic) 66, Westchester (St. Joseph) 62

Third Place

Peoria (Manual) 56, Westchester (St. Joseph) 55 (OT)

Championship

Belleville (Althoff Catholic) 62, New Lenox (Lincoln-Way West) 37

2015-16 (4A)

Super-Sectionals

Rockford (Auburn) 57, Hoffman Estates (Conant) 43

Chicago (Curie) 65, Niles (Notre Dame) 62

Chicago (Simeon) 66, East Moline (United) 36

Lisle (Benet Academy) 67, Joliet (West) 59

Semifinals

Chicago (Curie) 55, Rockford (Auburn) 53

Lisle (Benet Academy) 49, Chicago (Simeon) 48

Third Place

Chicago (Simeon) 83, Rockford (Auburn) 55

Championship

Chicago (Curie) 65, Lisle (Benet Academy) 59

2016-16 (1A)

Super-Sectionals

Chicago (C. Hope Academy) 50, East Dubuque 33

Effingham (St. Anthony) 52, Woodlawn 50

Okawville 46, Mendon (Unity) 40

Newark 43, Colfax (Ridgeview) 32

Semifinals

Effingham (St. Anthony) 43, Chicago (C. Hope Academy) 34

Okawville 63, Newark 48

Third Place

Chicago (C. Hope Academy) 60, Newark 46

Championship

Effingham (St. Anthony) 49, Okawville 46 (OT)

2016-16 (2A)

Super-Sectionals

Kankakee (McNamara) 79, Rockford (R. Christian) 75

Mt. Carmel 61, Alton (Marquette) 40

Chicago (Orr) 72, Chicago (Collins Academy) 34

Monticello 51, Quincy (Notre Dame) 49

Semifinals

Mt. Carmel 67, Kankakee (McNamara) 55

Chicago (Orr) 62, Monticello 44

Third Place

Kankakee (McNamara) 58, Monticello 53

Championship

Chicago (Orr) 59, Mt. Carmel 39

2016-16 (3A)

Super-Sectionals

Oak Park (Fenwick) 65, Arlington Heights (St. Viator) 36

Bloomington (H.S.) 69, Marengo 46

Chicago (Morgan Park) 54, Country Club Hills (Hillcrest) 43

Springfield (Lanphier) 64, Centralia (H.S.) 38

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 67, Bloomington (H.S.) 52

Chicago (Morgan Park) 60, Springfield (Lanphier) 53

Third Place

Bloomington (H.S.) 62, Springfield (Lanphier) 56

Championship

Chicago (Morgan Park) 69, Oak Park (Fenwick) 67 (OT)

2016-16 (4A)

Super-Sectionals

Chicago (Whitney Young) 67, Evanston (Twp.) 59

Palatine (Fremd) 36, Algonquin (Jacobs) 35 (OT)

Bolingbrook 83, Naperville (North) 57

Chicago (Simeon) 76, Edwardsville (H.S.) 64

Semifinals

Chicago (Whitney Young) 53, Palatine (Fremd) 47

Chicago (Simeon) 60, Bolingbrook 50

Third Place

Bolingbrook 70, Palatine (Fremd) 66

Championship

Chicago (Whitney Young) 60, Chicago (Simeon) 50 (OT)