Boys Basketball Tournament Scores

* Last updated at 10:15 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1970-71

Super-Sectionals

Benton 60, Nashville 52

Oak Lawn (Community) 66, Winnetka (New Trier East) 54

Springfield (Lanphier) 81, Peoria (Woodruff) 68

Rockford (Boylan Catholic) 64, Elgin (Larkin) 54

Kewanee (H.S.) 60, Quincy (Catholic Boys) 59

Dolton (Thornridge) 73, Chicago (Harlan) 63

Paris 77, Granite City 48

Danville (H.S.) 62, Normal (University) 61

Quarterfinals

Oak Lawn (Community) 71, Benton 58

Springfield (Lanphier) 92, Rockford (Boylan Catholic) 78

Dolton (Thornridge) 63, Kewanee (H.S.) 58

Danville (H.S.) 63, Paris 61

Semifinals

Oak Lawn (Community) 69, Springfield (Lanphier) 65

Dolton (Thornridge) 57, Danville (H.S.) 47

Third Place

Danville (H.S.) 77, Springfield (Lanphier) 57

Championship

Dolton (Thornridge) 52, Oak Lawn (Community) 50

1971-72 (A)

Super-Sectionals

Mounds (Meridian) 56, DuQuoin (H.S.) 55

Elgin (St. Edward) 56, Shabbona 54 (OT)

Streator (Woodland) 52, Palos Heights (Chicago Christian) 51 (OT)

Thomson 84, Farmington (East) 73

Raymond (Lincolnwood) 83, Chrisman 78

Gibson City 69, Normal (University) 61

Lawrenceville 71, Lovejoy 63

Quincy (Catholic Boys) 78, Piasa (Southwestern) 66

Quarterfinals

Mounds (Meridian) 54, Elgin (St. Edward) 52

Thomson 72, Streator (Woodland) 56

Raymond (Lincolnwood) 68, Gibson City 66

Lawrenceville 57, Quincy (Catholic Boys) 56

Semifinals

Mounds (Meridian) 81, Thomson 74

Lawrenceville 75, Raymond (Lincolnwood) 68

Third Place

Raymond (Lincolnwood) 90, Thomson 69

Championship

Lawrenceville 63, Mounds (Meridian) 57

1971-72 (AA)

Super-Sectionals

Dolton (Thornridge) 74, Lockport (Central) 46

Collinsville 78, Mascoutah 69

Evanston (Twp.) 62, North Chicago 60

Peoria (Manual) 61, Rock Island (Alleman) 51

Hinsdale (Central) 66, LaGrange (Lyons) 59

Aurora (East) 93, Hoffman Estates (Conant) 53

Chicago (Crane) 75, Chicago (Marshall) 63

Quincy (Sr.) 76, Kankakee (Eastridge) 70

Quarterfinals

Dolton (Thornridge) 95, Collinsville 66

Peoria (Manual) 82, Evanston (Twp.) 53

Aurora (East) 83, Hinsdale (Central) 81

Quincy (Sr.) 87, Chicago (Crane) 71

Semifinals

Dolton (Thornridge) 71, Peoria (Manual) 52

Quincy (Sr.) 107, Aurora (East) 96

Third Place

Aurora (East) 74, Peoria (Manual) 66

Championship

Dolton (Thornridge) 104, Quincy (Sr.) 69

1972-73 (A)

Super-Sectionals

Cerro Gordo 59, Morrisonville 49

St. Anne 81, Toluca 62

Ridgway 57, Pinckneyville 56

Petersburg (PORTA) 77, Mendon (Unity) 72

Maple Park (Kaneland) 37, Ottawa (Marquette) 35

Fulton (H.S.) 38, Bushnell (B.-Prairie City) 37

Bloomington (Central Catholic) 68, Danville (Schlarman) 58

Venice 71, Marshall 66

Quarterfinals

St. Anne 88, Cerro Gordo 70

Ridgway 85, Petersburg (PORTA) 79

Maple Park (Kaneland) 42, Fulton (H.S.) 35

Venice 55, Bloomington (Central Catholic) 53

Semifinals

Ridgway 73, St. Anne 51

Maple Park (Kaneland) 46, Venice 34

Third Place

Venice 73, St. Anne 66

Championship

Ridgway 54, Maple Park (Kaneland) 51

1972-73 (AA)

Super-Sectionals

Moline (H.S.) 67, Pekin 46

Chicago (Hirsch) 55, Chicago (Parker) 53

Lincoln 61, Bradley (B.-Bourbonnais) 49

Lockport (Central) 62, Chicago Heights (Bloom Twp.) 47

Elgin (H.S.) 67, Maywood (Proviso East) 66

Aurora (West Aurora) 60, Rockford (West) 52

Collinsville 77, Murphysboro 68

Winnetka (New Trier East) 54, Skokie (Niles West) 50

Quarterfinals

Chicago (Hirsch) 57, Moline (H.S.) 50

Lockport (Central) 62, Lincoln 54

Aurora (West Aurora) 54, Elgin (H.S.) 49 (2 OT)

Winnetka (New Trier East) 61, Collinsville 59

Semifinals

Chicago (Hirsch) 83, Lockport (Central) 67

Winnetka (New Trier East) 39, Aurora (West Aurora) 33

Third Place

Aurora (West Aurora) 67, Lockport (Central) 45

Championship

Chicago (Hirsch) 65, Winnetka (New Trier East) 51

1973-74 (A)

Super-Sectionals

Cerro Gordo 75, Strasburg (Stewardson-S.) 67

Lawrenceville 63, Venice 57

Lexington 64, Watseka 63

Palos Heights (Chicago Christian) 49, Spring Valley (Hall) 40

Quincy (Catholic Boys) 70, Franklin 66

Prophetstown 77, Monmouth (H.S.) 60

Ottawa (Marquette) 78, South Beloit 39

Ridgway 79, Ullin (Century) 49

Quarterfinals

Lawrenceville 77, Cerro Gordo 72 (2 OT)

Palos Heights (Chicago Christian) 60, Lexington 57 (OT)

Quincy (Catholic Boys) 55, Prophetstown 44

Ottawa (Marquette) 50, Ridgway 47

Semifinals

Lawrenceville 56, Palos Heights (Chicago Christian) 43

Ottawa (Marquette) 65, Quincy (Catholic Boys) 52

Third Place

Palos Heights (Chicago Christian) 71, Quincy (Catholic Boys) 62

Championship

Lawrenceville 54, Ottawa (Marquette) 53

1973-74 (AA)

Super-Sectionals

Chicago Heights (Bloom Twp.) 83, Olympia Fields (Rich Central) 69

Arlington Heights (Hersey) 39, Waukegan (H.S.) 31

Danville (H.S.) 66, Quincy (Sr.) 60

Peoria (H.S.) 54, Freeport (H.S.) 51

Maywood (Proviso East) 67, Elgin (H.S.) 57

Chicago (Morgan Park) 84, Chicago (Phillips) 73

Oswego (H.S.) 64, Crystal Lake (H.S.) 47

Breese (Mater Dei) 66, Belleville (West) 60

Quarterfinals

Chicago Heights (Bloom Twp.) 56, Arlington Heights (Hersey) 51

Peoria (H.S.) 68, Danville (H.S.) 67

Maywood (Proviso East) 75, Chicago (Morgan Park) 55

Breese (Mater Dei) 63, Oswego (H.S.) 49

Semifinals

Chicago Heights (Bloom Twp.) 67, Peoria (H.S.) 66

Maywood (Proviso East) 64, Breese (Mater Dei) 42

Third Place

Peoria (H.S.) 80, Breese (Mater Dei) 55

Championship

Maywood (Proviso East) 61, Chicago Heights (Bloom Twp.) 56

1974-75 (A)

Super-Sectionals

Morrisonville 64, Hume (Shiloh) 59

Venice 59, Carmi 58 (3 OT)

Buda (Western) 51, Lemont (H.S.) 46

Watseka 65, Normal (University) 59

Eldorado 58, Cairo 53

Chatham (Glenwood) 54, Quincy (Catholic Boys) 51 (OT)

Port Byron (Riverdale) 42, Bushnell (B.-Prairie City) 33

Elmhurst (Timothy Christian) 58, South Beloit 34

Quarterfinals

Venice 47, Morrisonville 41

Watseka 63, Buda (Western) 57

Eldorado 65, Chatham (Glenwood) 60

Elmhurst (Timothy Christian) 48, Port Byron (Riverdale) 18

Semifinals

Venice 57, Watseka 49

Elmhurst (Timothy Christian) 52, Eldorado 42

Third Place

Watseka 74, Eldorado 65

Championship

Venice 65, Elmhurst (Timothy Christian) 46

1974-75 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (Phillips) 65, Chicago (Morgan Park) 60

Waukegan (H.S.) 50, Park Ridge (Maine South) 41

Rockford (Auburn) 58, Aurora (West Aurora) 45

Peoria (Richwoods) 94, Sterling (H.S.) 63

East St. Louis (Sr.) 89, Olney (East Richland) 77

Bloomington (H.S.) 71, Decatur (Eisenhower) 63

Maywood (Proviso East) 72, Franklin Park (East Leyden) 60

Chicago Heights (Bloom Twp.) 57, New Lenox (Lincoln-Way) 30

Quarterfinals

Chicago (Phillips) 67, Waukegan (H.S.) 61

Peoria (Richwoods) 65, Rockford (Auburn) 52

East St. Louis (Sr.) 73, Bloomington (H.S.) 66

Chicago Heights (Bloom Twp.) 57, Maywood (Proviso East) 56

Semifinals

Chicago (Phillips) 86, Peoria (Richwoods) 69

Chicago Heights (Bloom Twp.) 68, East St. Louis (Sr.) 55

Third Place

East St. Louis (Sr.) 83, Peoria (Richwoods) 75

Championship

Chicago (Phillips) 76, Chicago Heights (Bloom Twp.) 48

1975-76 (A)

Super-Sectionals

Oneida (ROVA) 58, Port Byron (Riverdale) 52

Bloomington (Central Catholic) 58, Watseka 57

Aurora (Marmion Academy) 71, Winnebago 61

Lawrenceville 59, Lebanon 50

Havana 64, Pleasant Plains 59

Buda (Western) 48, Palos Heights (Chicago Christian) 46

Eldorado 71, Cairo 56

Mt. Pulaski 67, Westville 65

Quarterfinals

Oneida (ROVA) 49, Bloomington (Central Catholic) 46

Lawrenceville 66, Aurora (Marmion Academy) 61

Buda (Western) 64, Havana 54

Mt. Pulaski 76, Eldorado 66

Semifinals

Oneida (ROVA) 77, Lawrenceville 70

Mt. Pulaski 74, Buda (Western) 56

Third Place

Lawrenceville 65, Buda (Western) 57

Championship

Mt. Pulaski 59, Oneida (ROVA) 58

1975-76 (AA)

Super-Sectionals

Dolton (Thornridge) 66, Flossmoor (Homewood-F.) 64 (OT)

Aurora (West Aurora) 53, McHenry 40

Marion (H.S.) 76, Edwardsville (H.S.) 74

Decatur (Eisenhower) 75, Normal (Community) 65 (OT)

Chicago (Morgan Park) 75, Chicago (C. Vocational) 60

Galesburg (H.S.) 52, Moline (H.S.) 47

Wilmette (Loyola Academy) 50, Skokie (Niles West) 44

Oak Park (O.P.-River Forest) 71, Elgin (H.S.) 55

Quarterfinals

Aurora (West Aurora) 82, Dolton (Thornridge) 52

Decatur (Eisenhower) 81, Marion (H.S.) 66

Chicago (Morgan Park) 53, Galesburg (H.S.) 48

Oak Park (O.P.-River Forest) 56, Wilmette (Loyola Academy) 53 (OT)

Semifinals

Aurora (West Aurora) 63, Decatur (Eisenhower) 51

Chicago (Morgan Park) 59, Oak Park (O.P.-River Forest) 58

Third Place

Oak Park (O.P.-River Forest) 73, Decatur (Eisenhower) 61

Championship

Chicago (Morgan Park) 45, Aurora (West Aurora) 44

1976-77 (A)

Super-Sectionals

Aurora (Central Catholic) 48, Maple Park (Kaneland) 42

Roanoke (R.-Benson) 69, Palos Heights (Chicago Christian) 53

Mt. Pulaski 86, Monticello 59

Crescent City (Crescent-Iroquois) 42, Normal (University) 33

Eldorado 75, Marissa 68

Pleasant Plains 71, Hamilton 60

Madison 72, Robinson 48

Morrison 54, Aledo 53

Quarterfinals

Aurora (Central Catholic) 68, Roanoke (R.-Benson) 59

Mt. Pulaski 72, Crescent City (Crescent-Iroquois) 50

Eldorado 73, Pleasant Plains 57

Madison 65, Morrison 49

Semifinals

Aurora (Central Catholic) 77, Mt. Pulaski 61

Madison 65, Eldorado 61 (OT)

Third Place

Eldorado 76, Mt. Pulaski 72

Championship

Madison 71, Aurora (Central Catholic) 55

1976-77 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (Phillips) 77, Chicago (Westinghouse) 65

Burbank (St. Laurence) 57, Flossmoor (Homewood-F.) 53

Barrington 58, Lisle (Benet Academy) 56

Peoria (H.S.) 58, Ottawa (Twp.) 44

Springfield (Lanphier) 64, Kankakee (Eastridge) 47

Northfield (New Trier West) 69, Chicago (Gordon Tech) 55

Chicago (De La Salle) 83, Chicago (Weber) 71

Collinsville 64, Carbondale (H.S.) 56

Quarterfinals

Burbank (St. Laurence) 56, Chicago (Phillips) 50

Peoria (H.S.) 67, Barrington 40

Springfield (Lanphier) 62, Northfield (New Trier West) 59

Chicago (De La Salle) 67, Collinsville 66

Semifinals

Peoria (H.S.) 69, Burbank (St. Laurence) 48

Springfield (Lanphier) 60, Chicago (De La Salle) 56

Third Place

Chicago (De La Salle) 65, Burbank (St. Laurence) 47

Championship

Peoria (H.S.) 72, Springfield (Lanphier) 62

1977-78 (A)

Super-Sectionals

Effingham (St. Anthony) 76, Lebanon 69 (OT)

Dakota 58, Bushnell (B.-Prairie City) 34

Havana 59, Piasa (Southwestern) 47

Sullivan 69, Mt. Pulaski 59

New Lenox (Providence Catholic) 51, Marengo 47

Ottawa (Marquette) 69, Chicago (Providence-St. Mel) 68

Mason City 60, Hoopeston (H.-East Lynn) 56

Nashville 67, Metropolis 55

Quarterfinals

Effingham (St. Anthony) 59, Dakota 57

Havana 72, Sullivan 49

New Lenox (Providence Catholic) 63, Ottawa (Marquette) 56

Nashville 69, Mason City 56

Semifinals

Havana 69, Effingham (St. Anthony) 56

Nashville 55, New Lenox (Providence Catholic) 52

Third Place

New Lenox (Providence Catholic) 52, Effingham (St. Anthony) 47

Championship

Nashville 54, Havana 38

1977-78 (AA)

Super-Sectionals

Collinsville 79, Olney (East Richland) 58

Northfield (New Trier West) 77, Chicago (Gordon Tech) 63

Ottawa (Twp.) 52, Peoria (H.S.) 45

Lockport (Twp.) 59, Chicago Heights (Bloom Twp.) 48

Westchester (St. Joseph) 71, Barrington 59

Chicago (Westinghouse) 71, Chicago (Manley) 68

Danville (H.S.) 65, Lincoln 59 (OT)

Rockford (East) 70, Lisle (Benet Academy) 55

Quarterfinals

Collinsville 71, Northfield (New Trier West) 56

Lockport (Twp.) 49, Ottawa (Twp.) 43

Westchester (St. Joseph) 63, Chicago (Westinghouse) 60

Rockford (East) 61, Danville (H.S.) 48

Semifinals

Lockport (Twp.) 55, Collinsville 53

Westchester (St. Joseph) 60, Rockford (East) 56

Third Place

Collinsville 96, Rockford (East) 65

Championship

Lockport (Twp.) 64, Westchester (St. Joseph) 47

1978-79 (A)

Super-Sectionals

Madison 98, Fairfield 82

Havana 65, Pittsfield 55

Carrier Mills (C.M.-Stonefort) 50, Nashville 48

Riverton 61, Decatur (St. Teresa) 47

Elmhurst (Timothy Christian) 64, Oregon 48

Brimfield 53, Lena (L.-Winslow) 52

Bloomington (Central Catholic) 68, Watseka 63

New Lenox (Providence Catholic) 50, Kewanee (Wethersfield) 34

Quarterfinals

Havana 75, Madison 66

Riverton 67, Carrier Mills (C.M.-Stonefort) 52

Elmhurst (Timothy Christian) 74, Brimfield 43

New Lenox (Providence Catholic) 67, Bloomington (Central Catholic) 51

Semifinals

Havana 42, Riverton 35

New Lenox (Providence Catholic) 33, Elmhurst (Timothy Christian) 21

Third Place

Elmhurst (Timothy Christian) 42, Riverton 40 (2 OT)

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 46, Havana 33

1978-79 (AA)

Super-Sectionals

East Moline (United) 69, Peoria (H.S.) 61

East St. Louis (Sr.) 71, Effingham (H.S.) 59

Park Ridge (Maine South) 65, Northfield (New Trier West) 64

Chicago (De La Salle) 65, Barrington 62

Lisle (Benet Academy) 60, Rockford (Auburn) 51

Lockport (Twp.) 43, Chicago Heights (Bloom Twp.) 20

Quincy (Sr.) 47, Joliet (Catholic Academy) 46

Chicago (Manley) 88, Chicago (Westinghouse) 83 (2 OT)

Quarterfinals

East Moline (United) 64, East St. Louis (Sr.) 56

Park Ridge (Maine South) 37, Chicago (De La Salle) 27

Lisle (Benet Academy) 43, Lockport (Twp.) 39

Quincy (Sr.) 75, Chicago (Manley) 63

Semifinals

Park Ridge (Maine South) 77, East Moline (United) 76 (OT)

Quincy (Sr.) 53, Lisle (Benet Academy) 51 (2 OT)

Third Place

Lisle (Benet Academy) 69, East Moline (United) 60

Championship

Park Ridge (Maine South) 83, Quincy (Sr.) 67

1979-80 (A)

Super-Sectionals

Mt. Pulaski 50, Tuscola 43

Okawville 58, Benton 56

Chicago (Luther South) 64, DePue 55

Pittsfield 44, Augusta (Southeastern) 39 (2 OT)

Peoria (Bergan) 56, Sterling (Newman Central Catholic) 55

Gibson City 56, Normal (University) 53

Elmhurst (Timothy Christian) 46, Franklin Grove (F. Center) 30

Madison 74, Lawrenceville 68 (OT)

Quarterfinals

Okawville 55, Mt. Pulaski 53

Chicago (Luther South) 61, Pittsfield 38

Peoria (Bergan) 66, Gibson City 55

Madison 47, Elmhurst (Timothy Christian) 44

Semifinals

Chicago (Luther South) 59, Okawville 57

Peoria (Bergan) 57, Madison 51

Third Place

Okawville 77, Madison 63

Championship

Chicago (Luther South) 56, Peoria (Bergan) 51

1979-80 (AA)

Super-Sectionals

Aurora (West Aurora) 68, Rockford (Jefferson) 48

Peoria (Richwoods) 64, Moline (H.S.) 51

Chicago (De La Salle) 58, Hoffman Estates (Conant) 36

Effingham (H.S.) 74, East St. Louis (Lincoln) 58

Chicago (Gordon Tech) 58, Northfield (New Trier West) 51

Lincoln 67, Springfield (Southeast) 57

Downers Grove (South) 54, Olympia Fields (Rich Central) 52

Chicago (Manley) 67, Chicago (Collins) 55

Quarterfinals

Aurora (West Aurora) 44, Peoria (Richwoods) 43

Effingham (H.S.) 68, Chicago (De La Salle) 56

Lincoln 66, Chicago (Gordon Tech) 47

Chicago (Manley) 55, Downers Grove (South) 54

Semifinals

Effingham (H.S.) 55, Aurora (West Aurora) 43

Chicago (Manley) 59, Lincoln 45

Third Place

Aurora (West Aurora) 68, Lincoln 63

Championship

Chicago (Manley) 69, Effingham (H.S.) 61

1980-81 (A)

Super-Sectionals

Cairo 77, Pinckneyville 42

Granville (Putnam County) 66, Marengo 49

Madison 80, Lawrenceville 56

New Lenox (Providence Catholic) 56, Chicago (Luther South) 46

Pana (H.S.) 46, Atwood (A.-Hammond) 45

Liberty 56, Pittsfield 43

Dunlap 40, Warren 34

Danville (Schlarman) 53, Glasford (Illini Bluffs) 50

Quarterfinals

Cairo 77, Granville (Putnam County) 64

Madison 45, New Lenox (Providence Catholic) 43

Liberty 67, Pana (H.S.) 61

Dunlap 59, Danville (Schlarman) 50

Semifinals

Madison 70, Cairo 51

Dunlap 46, Liberty 45

Third Place

Cairo 81, Liberty 54

Championship

Madison 58, Dunlap 47

1980-81 (AA)

Super-Sectionals

Wheaton (Central) 65, LaGrange (Lyons) 61

Effingham (H.S.) 77, East St. Louis (Sr.) 61

Quincy (Sr.) 72, Kankakee (Westview) 44

Antioch 35, Palatine (H.S.) 34

Winnetka (New Trier East) 61, Evanston (Twp.) 58

Chicago (Westinghouse) 79, Chicago (Marshall) 66

Maywood (Proviso East) 69, Chicago (Marist) 67

Moline (H.S.) 70, Chillicothe (Illinois Valley Central) 68

Quarterfinals

Wheaton (Central) 38, Effingham (H.S.) 33

Quincy (Sr.) 75, Antioch 50

Chicago (Westinghouse) 62, Winnetka (New Trier East) 60

Maywood (Proviso East) 74, Moline (H.S.) 62

Semifinals

Quincy (Sr.) 65, Wheaton (Central) 34

Maywood (Proviso East) 72, Chicago (Westinghouse) 66

Third Place

Chicago (Westinghouse) 53, Wheaton (Central) 47

Championship

Quincy (Sr.) 68, Maywood (Proviso East) 39

1981-82 (A)

Super-Sectionals

Lawrenceville 67, Vandalia 61

Benton 69, Okawville 68

Herscher 65, Chicago (Providence-St. Mel) 59

Flanagan 60, Cissna Park 40

Maple Park (Kaneland) 69, Granville (Putnam County) 62

Havana 44, Pittsfield 37

Stonington 56, Tolono (Unity) 54

Monmouth (H.S.) 86, Chadwick 61

Quarterfinals

Lawrenceville 75, Benton 62

Herscher 51, Flanagan 36

Havana 72, Maple Park (Kaneland) 49

Monmouth (H.S.) 81, Stonington 59

Semifinals

Lawrenceville 47, Herscher 45 (OT)

Monmouth (H.S.) 56, Havana 55

Third Place

Herscher 46, Havana 36

Championship

Lawrenceville 67, Monmouth (H.S.) 53

1981-82 (AA)

Super-Sectionals

East St. Louis (Lincoln) 64, Murphysboro 50

Arlington Heights (Arlington) 68, Highland Park 59

Westchester (St. Joseph) 52, Palatine (H.S.) 50 (OT)

Chicago (Marshall) 58, Chicago (Crane) 48

Lisle (Benet Academy) 56, Rockford (Boylan Catholic) 43

Quincy (Sr.) 80, Danville (H.S.) 63

Peoria (Manual) 71, Rock Island (H.S.) 66

Chicago (Mendel) 59, Elmhurst (York) 47

Quarterfinals

East St. Louis (Lincoln) 60, Arlington Heights (Arlington) 46

Chicago (Marshall) 79, Westchester (St. Joseph) 59

Quincy (Sr.) 65, Lisle (Benet Academy) 45

Chicago (Mendel) 53, Peoria (Manual) 51

Semifinals

East St. Louis (Lincoln) 57, Chicago (Marshall) 54

Chicago (Mendel) 53, Quincy (Sr.) 52

Third Place

Quincy (Sr.) 62, Chicago (Marshall) 61

Championship

East St. Louis (Lincoln) 56, Chicago (Mendel) 50

1982-83 (A)

Super-Sectionals

Tiskilwa 65, Mt. Morris 55

Flanagan 87, Hoopeston (H.-East Lynn) 60

Nokomis 49, Tuscola 47 (2 OT)

McLeansboro 52, Okawville 47

Chicago (Providence-St. Mel) 52, Palos Heights (Chicago Christian) 50

Lawrenceville 62, Madison 48

Havana 58, Brussels 37

Freeport (Aquin) 72, Oneida (ROVA) 66

Quarterfinals

Flanagan 51, Tiskilwa 33

McLeansboro 62, Nokomis 36

Lawrenceville 56, Chicago (Providence-St. Mel) 54

Havana 56, Freeport (Aquin) 51

Semifinals

Flanagan 39, McLeansboro 34

Lawrenceville 54, Havana 50

Third Place

McLeansboro 58, Havana 52

Championship

Lawrenceville 44, Flanagan 39

1982-83 (AA)

Super-Sectionals

Elgin (H.S.) 71, Crystal Lake (South) 64

Chicago (Marshall) 67, Chicago (Collins) 62 (2 OT)

Westchester (St. Joseph) 49, Arlington Heights (Arlington) 38

Peoria (H.S.) 55, Ottawa (Twp.) 48

Lisle (Benet Academy) 45, Winnetka (New Trier) 35

Harvey (Thornton) 53, Chicago (De La Salle) 37

Springfield (Lanphier) 46, Lockport (Twp.) 45

East St. Louis (Lincoln) 53, Benton 49

Quarterfinals

Chicago (Marshall) 59, Elgin (H.S.) 46

Peoria (H.S.) 71, Westchester (St. Joseph) 60

Harvey (Thornton) 56, Lisle (Benet Academy) 43

Springfield (Lanphier) 55, East St. Louis (Lincoln) 47

Semifinals

Peoria (H.S.) 58, Chicago (Marshall) 57

Springfield (Lanphier) 54, Harvey (Thornton) 52

Third Place

Harvey (Thornton) 65, Chicago (Marshall) 60

Championship

Springfield (Lanphier) 57, Peoria (H.S.) 53

1983-84 (A)

Super-Sectionals

McLeansboro 53, Breese (Mater Dei) 51

Hinckley (H.-Big Rock) 80, Winnebago 65

Lena (L.-Winslow) 65, Monmouth (H.S.) 53

Carrollton 67, Havana 58

Mt. Pulaski 60, Chrisman 46

Hoopeston (H.-East Lynn) 51, Toluca 48 (OT)

Flora 62, Madison 52

Chicago (Providence-St. Mel) 81, Kankakee (McNamara) 51

Quarterfinals

McLeansboro 64, Hinckley (H.-Big Rock) 35

Lena (L.-Winslow) 83, Carrollton 53

Mt. Pulaski 61, Hoopeston (H.-East Lynn) 54

Chicago (Providence-St. Mel) 81, Flora 48

Semifinals

McLeansboro 61, Lena (L.-Winslow) 39

Mt. Pulaski 76, Chicago (Providence-St. Mel) 74

Third Place

Chicago (Providence-St. Mel) 79, Lena (L.-Winslow) 65

Championship

McLeansboro 57, Mt. Pulaski 50

1983-84 (AA)

Super-Sectionals

Benton 60, Collinsville 52

Evanston (Twp.) 71, Buffalo Grove 67

Westchester (St. Joseph) 60, St. Charles (H.S.) 50

Harvey (Thornton) 63, Chicago (Weber) 42

Champaign (Centennial) 66, Joliet (West) 59

Aurora (West Aurora) 69, Rockford (East) 56

Rock Island (H.S.) 51, Peoria (Manual) 49

Chicago (Simeon) 44, Chicago (Robeson) 42

Quarterfinals

Evanston (Twp.) 65, Benton 63 (OT)

Westchester (St. Joseph) 52, Harvey (Thornton) 50

Aurora (West Aurora) 73, Champaign (Centennial) 44

Chicago (Simeon) 48, Rock Island (H.S.) 44

Semifinals

Evanston (Twp.) 58, Westchester (St. Joseph) 56

Chicago (Simeon) 67, Aurora (West Aurora) 58

Third Place

Aurora (West Aurora) 55, Westchester (St. Joseph) 54

Championship

Chicago (Simeon) 53, Evanston (Twp.) 47

1984-85 (A)

Super-Sectionals

Pittsfield 49, Warsaw 47

Hoopeston (H.-East Lynn) 65, Mason City 60

Chicago (Providence-St. Mel) 117, Dwight 69

Princeville 57, Dakota 56

Chrisman 57, Mt. Pulaski 45

Madison 47, Flora 45

Harvard 75, Ohio 62

Anna (A.-Jonesboro) 69, DuQuoin (H.S.) 68

Quarterfinals

Hoopeston (H.-East Lynn) 60, Pittsfield 58

Chicago (Providence-St. Mel) 89, Princeville 56

Chrisman 73, Madison 62

Harvard 74, Anna (A.-Jonesboro) 61

Semifinals

Chicago (Providence-St. Mel) 83, Hoopeston (H.-East Lynn) 72

Chrisman 62, Harvard 55

Third Place

Hoopeston (H.-East Lynn) 84, Harvard 70

Championship

Chicago (Providence-St. Mel) 95, Chrisman 63

1984-85 (AA)

Super-Sectionals

Springfield (Lanphier) 82, Bolingbrook 74

Chicago (Simeon) 65, Chicago (Carver) 54

Flossmoor (Homewood-F.) 58, Elgin (H.S.) 42

Rockford (Boylan Catholic) 67, Aurora (East) 65

Chicago (Mt. Carmel) 37, Franklin Park-Northlake (Leyden) 34

Arlington Heights (Hersey) 71, Mundelein (Carmel) 48

Ottawa (Twp.) 67, Peoria (Richwoods) 65

Cahokia (H.S.) 66, Carbondale (H.S.) 59

Quarterfinals

Springfield (Lanphier) 52, Chicago (Simeon) 48

Flossmoor (Homewood-F.) 39, Rockford (Boylan Catholic) 36

Chicago (Mt. Carmel) 56, Arlington Heights (Hersey) 43

Cahokia (H.S.) 81, Ottawa (Twp.) 66

Semifinals

Springfield (Lanphier) 65, Flossmoor (Homewood-F.) 54

Chicago (Mt. Carmel) 60, Cahokia (H.S.) 51

Third Place

Flossmoor (Homewood-F.) 56, Cahokia (H.S.) 46

Championship

Chicago (Mt. Carmel) 46, Springfield (Lanphier) 44 (2 OT)

1985-86 (A)

Super-Sectionals

Hoopeston (H.-East Lynn) 68, Roanoke (R.-Benson) 45

Winchester 53, Warsaw 49

Westmont 78, St. Anne 59

Teutopolis 75, Venice 73

Ohio 74, Marengo 64

Decatur (St. Teresa) 64, Pana (H.S.) 58

Kewanee (H.S.) 75, Annawan 52

West Frankfort (Frankfort) 60, DuQuoin (H.S.) 58

Quarterfinals

Hoopeston (H.-East Lynn) 51, Winchester 38

Teutopolis 76, Westmont 45

Ohio 73, Decatur (St. Teresa) 50

West Frankfort (Frankfort) 64, Kewanee (H.S.) 59 (OT)

Semifinals

Teutopolis 58, Hoopeston (H.-East Lynn) 43

Ohio 45, West Frankfort (Frankfort) 43

Third Place

Hoopeston (H.-East Lynn) 68, West Frankfort (Frankfort) 58

Championship

Teutopolis 82, Ohio 45

1985-86 (AA)

Super-Sectionals

Rockford (Boylan Catholic) 60, Wheaton (North) 56

Peoria (Manual) 70, Rock Island (H.S.) 58

Evanston (Twp.) 71, Mundelein (Carmel) 65

Chicago (King) 49, Chicago (Simeon) 46

Carbondale (H.S.) 58, East St. Louis (Lincoln) 55

Olympia Fields (Rich Central) 77, Palatine (Fremd) 47

Romeoville (H.S.) 65, Decatur (Stephen Decatur) 46 (forfeited)

Westchester (St. Joseph) 61, Chicago (Leo) 49

Quarterfinals

Peoria (Manual) 49, Rockford (Boylan Catholic) 41

Chicago (King) 64, Evanston (Twp.) 62

Olympia Fields (Rich Central) 54, Carbondale (H.S.) 43

Romeoville (H.S.) 51, Westchester (St. Joseph) 50 (forfeited)

Semifinals

Chicago (King) 79, Peoria (Manual) 62

Olympia Fields (Rich Central) 73, Romeoville (H.S.) 56

Third Place

Peoria (Manual) 75, Romeoville (H.S.) 57

Championship

Chicago (King) 47, Olympia Fields (Rich Central) 40

1986-87 (A)

Super-Sectionals

Elgin (St. Edward) 63, Mendota 59

Chrisman 86, Buffalo (Tri-City) 61

Venice 72, Newton 61

Pearl City 56, Cambridge 53

Okawville 36, Carterville 34

Watseka 73, Clinton 60

Ottawa (Marquette) 80, Chicago (Providence-St. Mel) 77 (OT)

Beardstown 59, Auburn 58

Quarterfinals

Chrisman 69, Elgin (St. Edward) 56

Venice 81, Pearl City 33

Okawville 75, Watseka 56

Beardstown 69, Ottawa (Marquette) 61

Semifinals

Venice 53, Chrisman 45

Okawville 49, Beardstown 35

Third Place

Chrisman 57, Beardstown 48

Championship

Venice 56, Okawville 54

1986-87 (AA)

Super-Sectionals

Rockford (Boylan Catholic) 64, Winnetka (New Trier) 52

Westchester (St. Joseph) 77, Chicago (Leo) 65

Elgin (H.S.) 71, Aurora (East) 66 (OT)

Chicago (King) 93, Chicago (Crane) 66

Oak Forest 62, Evanston (Twp.) 60

East St. Louis (Lincoln) 35, Mt. Vernon (H.S.) 26

Peoria (Manual) 67, Rock Island (H.S.) 63

Quincy (Sr.) 43, Lockport (Twp.) 42

Quarterfinals

Westchester (St. Joseph) 85, Rockford (Boylan Catholic) 67

Chicago (King) 70, Elgin (H.S.) 58

East St. Louis (Lincoln) 64, Oak Forest 58

Quincy (Sr.) 61, Peoria (Manual) 59 (OT)

Semifinals

Chicago (King) 60, Westchester (St. Joseph) 58

East St. Louis (Lincoln) 55, Quincy (Sr.) 49

Third Place

Westchester (St. Joseph) 72, Quincy (Sr.) 65

Championship

East St. Louis (Lincoln) 79, Chicago (King) 62

1987-88 (A)

Super-Sectionals

Pana (H.S.) 73, Tuscola 67

Beardstown 55, Pittsfield 51

Forreston 81, Sandwich 63

St. Elmo 54, Teutopolis 53

Lena (L.-Winslow) 54, Peoria (Bergan) 50

Melrose Park (Walther Lutheran) 60, Kankakee (McNamara) 48

Watseka 76, Stanford (Olympia) 62

Pinckneyville 53, Carmi 43

Quarterfinals

Pana (H.S.) 63, Beardstown 34

St. Elmo 75, Forreston 67

Melrose Park (Walther Lutheran) 59, Lena (L.-Winslow) 46

Pinckneyville 83, Watseka 64

Semifinals

Pana (H.S.) 61, St. Elmo 51

Pinckneyville 94, Melrose Park (Walther Lutheran) 72

Third Place

Melrose Park (Walther Lutheran) 71, St. Elmo 62 (OT)

Championship

Pana (H.S.) 62, Pinckneyville 58

1987-88 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (Simeon) 66, Chicago (King) 59

Chicago (St. Francis de Sales) 67, Westchester (St. Joseph) 58

Chicago Heights (Bloom Trail) 58, Joliet (Catholic Academy) 56

Rock Island (H.S.) 60, Rockford (Boylan Catholic) 56

Evanston (Twp.) 66, Gurnee (Warren) 61

East St. Louis (Lincoln) 69, Centralia (H.S.) 41

Peoria (Manual) 86, Jacksonville (H.S.) 66

Aurora (East) 72, Palatine (Fremd) 68 (OT)

Quarterfinals

Chicago (St. Francis de Sales) 60, Chicago (Simeon) 57 (OT)

Rock Island (H.S.) 69, Chicago Heights (Bloom Trail) 52

East St. Louis (Lincoln) 80, Evanston (Twp.) 56

Peoria (Manual) 75, Aurora (East) 62

Semifinals

Chicago (St. Francis de Sales) 58, Rock Island (H.S.) 56 (OT)

East St. Louis (Lincoln) 67, Peoria (Manual) 50

Third Place

Peoria (Manual) 59, Rock Island (H.S.) 42

Championship

East St. Louis (Lincoln) 60, Chicago (St. Francis de Sales) 52

1988-89 (A)

Super-Sectionals

East St. Louis (Assumption) 73, Flora 71 (3 OT)

Fairbury (Prairie Central) 87, Downs (Tri-Valley) 47

White Hall (North Greene) 66, Quincy (Notre Dame) 59

Carlyle 63, Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) 58

Wheaton (St. Francis) 75, Aurora (A. Christian) 53

Mendota 64, Marengo 61

Rock Island (Alleman) 54, Orion 49

Tuscola 86, Springfield (Calvary) 84

Quarterfinals

Fairbury (Prairie Central) 68, East St. Louis (Assumption) 58

Carlyle 67, White Hall (North Greene) 46

Wheaton (St. Francis) 72, Mendota 61

Rock Island (Alleman) 75, Tuscola 54

Semifinals

Carlyle 67, Fairbury (Prairie Central) 62

Rock Island (Alleman) 58, Wheaton (St. Francis) 41

Third Place

Fairbury (Prairie Central) 72, Wheaton (St. Francis) 46

Championship

Carlyle 65, Rock Island (Alleman) 56

1988-89 (AA)

Super-Sectionals

Chicago (King) 67, Chicago (Simeon) 57

Dolton (Thornridge) 70, Chicago (Gordon Tech) 67

East St. Louis (Lincoln) 55, Mt. Vernon (H.S.) 47

Aurora (East) 84, Palatine (Fremd) 65

Chicago Heights (Bloom Twp.) 69, Joliet (Central) 68

Peoria (H.S.) 60, Jacksonville (H.S.) 43

Rock Island (H.S.) 55, Rockford (Boylan Catholic) 47

Winnetka (New Trier) 64, Gurnee (Warren) 54

Quarterfinals

Chicago (King) 63, Dolton (Thornridge) 46

East St. Louis (Lincoln) 72, Aurora (East) 70

Peoria (H.S.) 62, Chicago Heights (Bloom Twp.) 61

Rock Island (H.S.) 52, Winnetka (New Trier) 47

Semifinals

East St. Louis (Lincoln) 60, Chicago (King) 57

Peoria (H.S.) 52, Rock Island (H.S.) 47

Third Place

Chicago (King) 76, Rock Island (H.S.) 58

Championship

East St. Louis (Lincoln) 59, Peoria (H.S.) 57 (3 OT)

1989-90 (A)

Super-Sectionals

Trenton (Wesclin) 72, Flora 63

Shelbyville 85, Findlay 67

Aurora (A. Christian) 89, Kankakee (McNamara) 72

Farmington 89, Hanover (River Ridge) 72

Fairbury (Prairie Central) 54, Normal (University) 49

Marengo 79, Mendota 53

Pittsfield 62, Mendon (Unity) 53

Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) 54, Waltonville 46

Quarterfinals

Trenton (Wesclin) 67, Shelbyville 52

Aurora (A. Christian) 48, Farmington 42

Fairbury (Prairie Central) 70, Marengo 51

Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) 74, Pittsfield 50

Semifinals

Trenton (Wesclin) 83, Aurora (A. Christian) 71

Fairbury (Prairie Central) 54, Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) 52

Third Place

Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) 48, Aurora (A. Christian) 45

Championship

Trenton (Wesclin) 83, Fairbury (Prairie Central) 78 (2 OT)

1989-90 (AA)

Super-Sectionals

Elgin (H.S.) 71, Sterling (H.S.) 64

East St. Louis (Lincoln) 51, Marion (H.S.) 47 (OT)

Aurora (West Aurora) 45, Hoffman Estates (Conant) 44

Chicago (King) 83, Chicago (Westinghouse) 48

Chicago (Gordon Tech) 82, Blue Island (Eisenhower) 80

Rolling Meadows 68, Arlington Heights (Hersey) 64

Chicago Heights (Bloom Twp.) 65, Joliet (West) 49

Quincy (Sr.) 58, Peoria (Manual) 57

Quarterfinals

East St. Louis (Lincoln) 64, Elgin (H.S.) 54

Chicago (King) 66, Aurora (West Aurora) 58

Chicago (Gordon Tech) 72, Rolling Meadows 70

Quincy (Sr.) 54, Chicago Heights (Bloom Twp.) 51

Semifinals

Chicago (King) 60, East St. Louis (Lincoln) 49

Chicago (Gordon Tech) 71, Quincy (Sr.) 62

Third Place

East St. Louis (Lincoln) 61, Quincy (Sr.) 60

Championship

Chicago (King) 65, Chicago (Gordon Tech) 55