Boys Basketball Tournament Scores

* Last updated at 10:15 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1907-08

First Round

Hinsdale (Twp.) 60, Riverside (R.-Brookfield) 9

Mt. Carroll 47, Geneva 20

Rock Island (H.S.) 31, Evanston (Twp.) 23

Oak Park (O.P.-River Forest) 58, St. Charles (H.S.) 27

Quarterfinals

Peoria (H.S.) 41, Wheaton (H.S.) 26

Hinsdale (Twp.) 34, Mt. Carroll 29

Rock Island (H.S.) 50, LaSalle (L.-Peru) 9

Semifinals

Peoria (H.S.) 32, Hinsdale (Twp.) 24

Rock Island (H.S.) 36, Oak Park (O.P.-River Forest) 28

Third Place

Oak Park (O.P.-River Forest) 41, Hinsdale (Twp.) 27

Championship

Peoria (H.S.) 48, Rock Island (H.S.) 29

1908-09

Quarterfinals

Bloomington (H.S.) 30, Centralia (H.S.) 19

Hinsdale (Twp.) 56, Mt. Carroll 7

Washington 42, Joliet (Twp.) 25

Rock Island (H.S.) 42, Mt. Vernon (H.S.) 11

Semifinals

Hinsdale (Twp.) 21, Bloomington (H.S.) 14

Consolation Round

Mt. Carroll 44, Centralia (H.S.) 17

Joliet (Twp.) 28, Mt. Vernon (H.S.) 25

Semifinals

Washington 20, Rock Island (H.S.) 12

Consolation Round

Mt. Carroll 33, Joliet (Twp.) 32

Rock Island (H.S.) 33, Bloomington (H.S.) 21

Mt. Carroll 26, Rock Island (H.S.) 9

Championship

Hinsdale (Twp.) 18, Washington 13

Consolation Round

Washington 64, Mt. Carroll 13

1909-10

Quarterfinals

Bloomington (H.S.) 36, Nokomis 17

Rock Island (H.S.) 27, Mt. Vernon (H.S.) 24

Semifinals

Bloomington (H.S.) 52, Mt. Sterling 10

Rock Island (H.S.) 37, Hinsdale (Twp.) 27

Consolation Round

Hinsdale (Twp.) 44, Mt. Sterling 22

Third Place

Hinsdale (Twp.) 26, Mt. Vernon (H.S.) 21

Championship

Bloomington (H.S.) 32, Rock Island (H.S.) 25

1910-11

Quarterfinals

Rockford (H.S.) 39, Jacksonville (H.S.) 23

Paris 42, Washington 21

Semifinals

Rockford (H.S.) 44, Granite City 30

Mt. Carroll 58, Paris 30

Third Place

Granite City 44, Paris 35

Championship

Rockford (H.S.) 60, Mt. Carroll 15

1911-12

Quarterfinals

Batavia 32, Canton 23

Granite City 39, Hillsboro 27

Decatur (H.S.) 27, Galesburg (H.S.) 26

Consolation Round

Hillsboro 32, Canton 31 (OT)

Galesburg (H.S.) 33, Hillsboro 27

Semifinals

Batavia 29, Granite City 26

Galesburg (H.S.) 36, Decatur (H.S.) 23

Third Place

Granite City 38, Decatur (H.S.) 31

Championship

Batavia 28, Galesburg (H.S.) 25

1912-13

Quarterfinals

Galesburg (H.S.) 39, Mt. Vernon (H.S.) 33

Winnetka (New Trier) 33, Hillsboro 19

Peoria (Manual) 47, Abingdon 20

Semifinals

Galesburg (H.S.) 37, Winnetka (New Trier) 30

Peoria (Manual) 29, Hillsboro 24

Championship

Galesburg (H.S.) 37, Peoria (Manual) 36

1913-14

Quarterfinals

Evanston (E. Academy) 49, Galesburg (H.S.) 23

Hillsboro 43, Granite City 40

Normal (University) 29, Peoria (Manual) 27

Freeport (H.S.) 33, Centralia (H.S.) 30

Semifinals

Hillsboro 37, Evanston (E. Academy) 31

Freeport (H.S.) 32, Normal (University) 20

Third Place

Normal (University) 31, Evanston (E. Academy) 23

Championship

Hillsboro 42, Freeport (H.S.) 19

1914-15

Quarterfinals

Springfield (H.S.) 21, Rock Island (H.S.) 19 (OT)

Shelbyville 30, Naperville (H.S.) 20

Carbondale (University) 22, Decatur (H.S.) 21

Freeport (H.S.) 41, Granite City 20

Semifinals

Springfield (H.S.) 27, Shelbyville 10

Freeport (H.S.) 38, Carbondale (University) 14

Third Place

Shelbyville 33, Carbondale (University) 8

Championship

Freeport (H.S.) 27, Springfield (H.S.) 11

1915-16

First Round

Moline (H.S.) 34, Canton 33 (OT)

DuQuoin (H.S.) 40, Shelbyville 25

Joliet (Twp.) 43, Granite City 22

Quarterfinals

Robinson 24, Aurora (East) 19

Springfield (H.S.) 18, Rockford (H.S.) 11

Bloomington (H.S.) 16, Joliet (Twp.) 11

DuQuoin (H.S.) 30, Moline (H.S.) 15

Semifinals

Robinson 14, DuQuoin (H.S.) 13

Bloomington (H.S.) 19, Springfield (H.S.) 13

Third Place

DuQuoin (H.S.) 33, Springfield (H.S.) 13

Championship

Bloomington (H.S.) 25, Robinson 17

1916-17

First Round

DuQuoin (H.S.) 24, Harvey (Thornton) 23

Bloomington (H.S.) 18, Decatur (H.S.) 12

Lawrenceville 31, Centralia (H.S.) 23

Peoria (Manual) 27, Aurora (East) 19

Quarterfinals

Springfield (H.S.) 34, Rock Island (H.S.) 23

Bloomington (H.S.) 15, DuQuoin (H.S.) 10

Peoria (Manual) 20, Lawrenceville 9

Belvidere (H.S.) 24, Sullivan 16

Semifinals

Springfield (H.S.) 14, Bloomington (H.S.) 9

Belvidere (H.S.) 16, Peoria (Manual) 6

Third Place

Bloomington (H.S.) 20, Peoria (Manual) 9

Championship

Springfield (H.S.) 32, Belvidere (H.S.) 11

1917-18

First Round

DuQuoin (H.S.) 21, Rockford (H.S.) 18

Elgin (H.S.) 26, Winnetka (New Trier) 25

Centralia (H.S.) 32, Galesburg (H.S.) 30

Normal (University) 28, Champaign (H.S.) 18

Lawrenceville 23, Clinton 18

Quarterfinals

Shelbyville 18, DuQuoin (H.S.) 17

Centralia (H.S.) 37, Elgin (H.S.) 15

Normal (University) 30, Lawrenceville 26 (3 OT)

Canton 35, Jerseyville 27 (OT)

Semifinals

Centralia (H.S.) 25, Shelbyville 23 (OT)

Normal (University) 20, Canton 19

Third Place

Canton 20, Shelbyville 19

Championship

Centralia (H.S.) 35, Normal (University) 29

1918-19

First Round

Champaign (H.S.) 23, Alton (Sr.) 19

Springfield (H.S.) 30, Morris 15

Shelbyville 28, Atwood 26 (OT)

Herrin (H.S.) 18, Rock Island (H.S.) 14

Rockford (H.S.) 31, Flora 10

Quarterfinals

Peoria (H.S.) 50, Barry 15

Springfield (H.S.) 18, Champaign (H.S.) 9

Herrin (H.S.) 16, Shelbyville 15

Rockford (H.S.) 37, Dundee 10

Semifinals

Springfield (H.S.) 20, Peoria (H.S.) 18

Rockford (H.S.) 19, Herrin (H.S.) 14

Third Place

Peoria (H.S.) 24, Herrin (H.S.) 10

Championship

Rockford (H.S.) 39, Springfield (H.S.) 20

1919-20

First Round

Canton 16, Peoria (Manual) 14 (2 OT)

Joliet (Twp.) 40, Streator (Twp.) 25

Olney (H.S.) 43, Champaign (H.S.) 24

Galesburg (H.S.) 25, Shelbyville 23

Marion (H.S.) 23, Decatur (H.S.) 17

Rockford (H.S.) 45, Centralia (H.S.) 41

Bloomington (H.S.) 35, Jerseyville 29

Mt. Vernon (H.S.) 25, Elgin (H.S.) 13

Quarterfinals

Canton 35, Joliet (Twp.) 19

Olney (H.S.) 33, Galesburg (H.S.) 22

Marion (H.S.) 22, Rockford (H.S.) 20

Mt. Vernon (H.S.) 25, Bloomington (H.S.) 24

Semifinals

Canton 37, Olney (H.S.) 18

Mt. Vernon (H.S.) 15, Marion (H.S.) 13

Third Place

Marion (H.S.) 29, Olney (H.S.) 20

Championship

Mt. Vernon (H.S.) 18, Canton 14

1920-21

Preliminary Round

Batavia 27, Mt. Carmel 22

Collinsville 21, Fairbury 15

Flora 24, Moline (H.S.) 22

Galesburg (H.S.) 29, Charleston 7

Marion (H.S.) 15, Elgin (H.S.) 14 (OT)

First Round

Streator (Twp.) 42, Trenton 14

Rockford (H.S.) 45, Pittsfield 13

Batavia 31, Peoria (H.S.) 26

Collinsville 19, Flora 17

Marion (H.S.) 19, Galesburg (H.S.) 15 (2 OT)

Macomb 38, Springfield (H.S.) 19

Winnetka (New Trier) 34, Decatur (H.S.) 31

Champaign (H.S.) 37, Mt. Vernon (H.S.) 27

Quarterfinals

Rockford (H.S.) 29, Streator (Twp.) 28

Batavia 24, Collinsville 9

Marion (H.S.) 25, Macomb 15

Winnetka (New Trier) 29, Champaign (H.S.) 28

Semifinals

Rockford (H.S.) 32, Batavia 21

Marion (H.S.) 26, Winnetka (New Trier) 24 (OT)

Third Place

Winnetka (New Trier) 33, Batavia 28

Championship

Marion (H.S.) 24, Rockford (H.S.) 23

1921-22

Semifinals

Centralia (H.S.) 31, Rockford (H.S.) 23

Atwood 17, Peoria (H.S.) 15

Third Place

Rockford (H.S.) 45, Peoria (H.S.) 26

Championship

Centralia (H.S.) 24, Atwood 16

1922-23

Semifinals

Rockford (H.S.) 36, Greenville 23

Villa Grove 38, Canton 23

Third Place

Canton 12, Greenville 10

Championship

Villa Grove 32, Rockford (H.S.) 29

1923-24

Semifinals

Elgin (H.S.) 16, Canton 14

Athens 26, West Frankfort (Frankfort) 19

Third Place

Canton 30, West Frankfort (Frankfort) 6

Championship

Elgin (H.S.) 28, Athens 17

1924-25

Semifinals

Champaign (H.S.) 23, Marion (H.S.) 15

Elgin (H.S.) 31, Canton 15

Third Place

Canton 33, Marion (H.S.) 17

Championship

Elgin (H.S.) 25, Champaign (H.S.) 17

1925-26

Semifinals

Canton 20, Flora 18

Freeport (H.S.) 21, Athens 15

Third Place

Flora 23, Athens 14

Championship

Freeport (H.S.) 24, Canton 13

1926-27

Quarterfinals

East St. Louis (Sr.) 26, Rockford (H.S.) 12

Peoria (H.S.) 42, St. Charles (H.S.) 15

Champaign (H.S.) 34, Mt. Olive 21

Mt. Carmel 35, Athens 19

Semifinals

Peoria (H.S.) 33, East St. Louis (Sr.) 11

Mt. Carmel 35, Champaign (H.S.) 24

Third Place

East St. Louis (Sr.) 25, Champaign (H.S.) 20

Championship

Mt. Carmel 24, Peoria (H.S.) 18

1927-28

Quarterfinals

Witt 33, Streator (Twp.) 31 (OT)

Canton 23, Benton 11

Aurora (West Aurora) 28, Rochelle 14

Griggsville 22, Hutsonville 21

Semifinals

Canton 19, Witt 17

Aurora (West Aurora) 31, Griggsville 24

Third Place

Witt 40, Griggsville 26

Championship

Canton 18, Aurora (West Aurora) 9

1928-29

Quarterfinals

Champaign (H.S.) 43, Mt. Carmel 30

Freeport (H.S.) 30, Wheaton (H.S.) 28

Peoria (H.S.) 27, Witt 18

Johnston City 14, Lincoln 9

Semifinals

Champaign (H.S.) 40, Freeport (H.S.) 24

Johnston City 19, Peoria (H.S.) 15

Third Place

Freeport (H.S.) 27, Peoria (H.S.) 15

Championship

Johnston City 30, Champaign (H.S.) 21

1929-30

Quarterfinals

Bloomington (H.S.) 20, Abingdon 19

Olney (H.S.) 21, Carbondale (H.S.) 18

Beardstown 29, Waterman 27 (4 OT)

Peoria (Manual) 18, Atwood 16

Semifinals

Bloomington (H.S.) 33, Olney (H.S.) 23

Peoria (Manual) 31, Beardstown 25

Third Place

Olney (H.S.) 27, Beardstown 18

Championship

Peoria (Manual) 38, Bloomington (H.S.) 25

1930-31

Quarterfinals

Chicago (Harrison) 44, Mt. Vernon (H.S.) 33

Decatur (H.S.) 24, Collinsville 23

Galesburg (H.S.) 30, Peoria (Manual) 22

Johnston City 23, Rantoul 14

Semifinals

Decatur (H.S.) 27, Chicago (Harrison) 20

Galesburg (H.S.) 28, Johnston City 27

Third Place

Chicago (Harrison) 28, Johnston City 26 (OT)

Championship

Decatur (H.S.) 30, Galesburg (H.S.) 26

1931-32

Quarterfinals

Canton 19, Springfield (H.S.) 12

Lawrenceville 31, Rantoul 21

Kewanee (H.S.) 12, Benton 11

Berwyn-Cicero (Morton) 29, Hillsboro 12

Semifinals

Canton 24, Lawrenceville 20

Berwyn-Cicero (Morton) 28, Kewanee (H.S.) 20

Third Place

Lawrenceville 27, Kewanee (H.S.) 19

Championship

Berwyn-Cicero (Morton) 30, Canton 16

1932-33

Quarterfinals

Springfield (H.S.) 30, Hutsonville 15

Gillespie 25, Chicago (Lake View) 23

Harvey (Thornton) 39, Mahomet 28

Benton 23, Canton 21 (2 OT)

Semifinals

Springfield (H.S.) 17, Gillespie 14

Harvey (Thornton) 28, Benton 19

Third Place

Benton 36, Gillespie 18

Championship

Harvey (Thornton) 14, Springfield (H.S.) 13

1933-34

First Round

Charleston 36, Freeport (H.S.) 14

Quincy (Sr.) 31, Centralia (H.S.) 23

Moline (H.S.) 26, Lawrenceville 21

Urbana (H.S.) 33, Peoria (H.S.) 30

Equality 21, Marion (H.S.) 20

Chicago (Marshall) 37, Champaign (H.S.) 17

Chicago (Lane) 13, Springfield (H.S.) 11 (3 OT)

Harvey (Thornton) 42, Streator (Twp.) 21

Quarterfinals

Quincy (Sr.) 29, Charleston 20

Moline (H.S.) 25, Urbana (H.S.) 20

Equality 33, Chicago (Marshall) 17

Harvey (Thornton) 40, Chicago (Lane) 18

Semifinals

Quincy (Sr.) 39, Moline (H.S.) 18

Harvey (Thornton) 30, Equality 20

Third Place

Equality 38, Moline (H.S.) 26

Championship

Quincy (Sr.) 39, Harvey (Thornton) 27

1934-35

First Round

Moline (H.S.) 34, Joliet (Twp.) 15

Quincy (Sr.) 27, Rockford (H.S.) 24

Springfield (H.S.) 26, Mt. Carmel 21

Champaign (H.S.) 25, Highland Park (Deerfield-Shields) 21

Harvey (Thornton) 43, Marion (H.S.) 30

Peoria (H.S.) 40, Danville (H.S.) 22

Hillsboro 45, Pinckneyville 24

Pekin 39, Galesburg (H.S.) 31

Quarterfinals

Moline (H.S.) 31, Quincy (Sr.) 30

Springfield (H.S.) 28, Champaign (H.S.) 16

Harvey (Thornton) 45, Peoria (H.S.) 28

Pekin 37, Hillsboro 19

Semifinals

Springfield (H.S.) 23, Moline (H.S.) 20

Harvey (Thornton) 35, Pekin 20

Third Place

Pekin 22, Moline (H.S.) 16

Championship

Springfield (H.S.) 24, Harvey (Thornton) 19

1935-36

First Round

Fulton (H.S.) 25, Paris 19

Mt. Pulaski 22, Joliet (Twp.) 16

Danville (H.S.) 28, Centralia (H.S.) 26 (OT)

Moline (H.S.) 32, Aurora (West Aurora) 19

Johnston City 24, Maywood (Proviso) 18

Vandalia 40, Zeigler 36

Decatur (H.S.) 17, Peoria (Manual) 13

Hull 35, Chicago (New Phillips) 23

Quarterfinals

Mt. Pulaski 32, Fulton (H.S.) 18

Danville (H.S.) 31, Moline (H.S.) 29 (OT)

Johnston City 30, Vandalia 26

Decatur (H.S.) 30, Hull 27

Semifinals

Danville (H.S.) 36, Mt. Pulaski 33

Decatur (H.S.) 20, Johnston City 19

Third Place

Johnston City 32, Mt. Pulaski 20

Championship

Decatur (H.S.) 26, Danville (H.S.) 22

1936-37

First Round

Vandalia 28, Zeigler 26

Joliet (Twp.) 31, Athens 24

Chicago (Wells) 23, Galesburg (H.S.) 20

Collinsville 34, Carbondale (H.S.) 23

Woodstock (H.S.) 37, Oblong 31

Pekin 25, Rushville 24

Moline (H.S.) 24, Dundee 23

Decatur (H.S.) 21, LaSalle (L.-Peru) 10

Quarterfinals

Joliet (Twp.) 43, Vandalia 19

Collinsville 20, Chicago (Wells) 18

Pekin 27, Woodstock (H.S.) 26

Decatur (H.S.) 14, Moline (H.S.) 11

Semifinals

Joliet (Twp.) 28, Collinsville 26

Decatur (H.S.) 23, Pekin 15

Third Place

Collinsville 31, Pekin 18

Championship

Joliet (Twp.) 40, Decatur (H.S.) 20

1937-38

First Round

Johnston City 32, Champaign (H.S.) 26

Chicago (Von Steuben) 32, Granite City 31

Galesburg (H.S.) 23, Rock Island (H.S.) 21

Braidwood (Reed-Custer) 27, Glen Ellyn (Glenbard) 19

Carbondale (H.S.) 36, Rockford (H.S.) 30

Paris 33, Decatur (H.S.) 20

Harrisburg 36, Milton 25

Dundee 36, Pekin 29

Quarterfinals

Chicago (Von Steuben) 29, Johnston City 27

Braidwood (Reed-Custer) 35, Galesburg (H.S.) 30

Paris 24, Carbondale (H.S.) 22 (2 OT)

Dundee 38, Harrisburg 26

Semifinals

Braidwood (Reed-Custer) 38, Chicago (Von Steuben) 24

Dundee 51, Paris 36

Third Place

Paris 30, Chicago (Von Steuben) 20

Championship

Dundee 36, Braidwood (Reed-Custer) 29

1938-39

First Round

Wood River (East Alton-W.R.) 34, Moline (H.S.) 22

Berwyn-Cicero (Morton) 42, Chicago (Lane) 37

Rockford (H.S.) 50, Canton 24

Zeigler 21, Roodhouse 11

Champaign (H.S.) 41, Dwight 30

Centralia (H.S.) 37, Bradley 31

Paris 25, Flora 22

Peoria (Woodruff) 45, Gillespie 39

Quarterfinals

Wood River (East Alton-W.R.) 33, Berwyn-Cicero (Morton) 19

Rockford (H.S.) 47, Zeigler 34

Centralia (H.S.) 41, Champaign (H.S.) 35

Paris 51, Peoria (Woodruff) 42

Semifinals

Rockford (H.S.) 43, Wood River (East Alton-W.R.) 27

Paris 39, Centralia (H.S.) 30

Third Place

Wood River (East Alton-W.R.) 34, Centralia (H.S.) 28

Championship

Rockford (H.S.) 53, Paris 44

1939-40

First Round

Champaign (H.S.) 44, Chicago (Crane) 25

Salem 55, Beardstown 29

Herrin (H.S.) 30, Chicago Heights (Bloom Twp.) 25

Paris 36, Taylorville 35 (OT)

Moline (H.S.) 28, Casey 23

Lewistown 31, Hebron 30

Dundee 72, Rushville 47

Granite City 45, Streator (Twp.) 31

Quarterfinals

Champaign (H.S.) 34, Salem 30

Herrin (H.S.) 29, Paris 22

Moline (H.S.) 49, Lewistown 32

Granite City 35, Dundee 30

Semifinals

Herrin (H.S.) 21, Champaign (H.S.) 17

Granite City 41, Moline (H.S.) 38

Third Place

Moline (H.S.) 51, Champaign (H.S.) 33

Championship

Granite City 24, Herrin (H.S.) 22

1940-41

Quarterfinal Tournament — Semifinals

Carbondale (H.S.) 27, Mattoon 25

Centralia (H.S.) 45, Paris 24

Waterman 27, Freeport (H.S.) 12

Berwyn-Cicero (Morton) 46, Rockford (East) 32

Canton 40, Streator (Twp.) 22

Sterling (H.S.) 50, Athens 21

Urbana (H.S.) 44, Collinsville 36

Pittsfield 29, Springfield (Feitshans) 19

Quarterfinal Tournament — Championship

Centralia (H.S.) 54, Carbondale (H.S.) 20

Quarterfinal Tournament — Third Place

Freeport (H.S.) 29, Rockford (East) 27

Quarterfinal Tournament — Championship

Berwyn-Cicero (Morton) 39, Waterman 25

Quarterfinal Tournament — Third Place

Athens 46, Streator (Twp.) 35

Quarterfinal Tournament — Championship

Canton 29, Sterling (H.S.) 28

Quarterfinal Tournament — Third Place

Collinsville 44, Springfield (Feitshans) 28

Quarterfinal Tournament — Championship

Urbana (H.S.) 50, Pittsfield 30

Semifinals

Berwyn-Cicero (Morton) 30, Centralia (H.S.) 29

Urbana (H.S.) 39, Canton 38 (OT)

Third Place

Centralia (H.S.) 67, Canton 37

Championship

Berwyn-Cicero (Morton) 32, Urbana (H.S.) 31

1941-42

First Round

Paris 64, Urbana (H.S.) 40

Streator (Twp.) 45, Normal (Community) 34

Decatur (H.S.) 53, Dixon (H.S.) 37

Berwyn-Cicero (Morton) 47, Springfield (Cathedral) 32

Centralia (H.S.) 42, West Frankfort (Frankfort) 28

Wood River (East Alton-W.R.) 35, Chicago (Lindblom) 19

Freeport (H.S.) 42, Moline (H.S.) 24

Olney (H.S.) 47, Quincy (Sr.) 40

Quarterfinals

Paris 43, Streator (Twp.) 32

Berwyn-Cicero (Morton) 49, Decatur (H.S.) 45

Centralia (H.S.) 31, Wood River (East Alton-W.R.) 29

Freeport (H.S.) 29, Olney (H.S.) 24

Semifinals

Paris 28, Berwyn-Cicero (Morton) 21

Centralia (H.S.) 45, Freeport (H.S.) 42

Third Place

Freeport (H.S.) 31, Berwyn-Cicero (Morton) 30

Championship

Centralia (H.S.) 35, Paris 33

1942-43

First Round

Elgin (H.S.) 60, Rockford (West) 56

Wood River (East Alton-W.R.) 55, Pekin 49

Moline (H.S.) 45, Anna (A.-Jonesboro) 30

West Frankfort (Frankfort) 55, Decatur (H.S.) 39

Salem 49, Canton 47

Champaign (H.S.) 33, Quincy (Sr.) 32

Paris 74, Joliet (Twp.) 40

Chicago (Kelvyn Park) 45, Kewanee (H.S.) 30

Quarterfinals

Elgin (H.S.) 44, Wood River (East Alton-W.R.) 40

Moline (H.S.) 39, West Frankfort (Frankfort) 37

Salem 49, Champaign (H.S.) 46 (OT)

Paris 45, Chicago (Kelvyn Park) 34

Semifinals

Moline (H.S.) 45, Elgin (H.S.) 39

Paris 53, Salem 50

Third Place

Salem 69, Elgin (H.S.) 58

Championship

Paris 46, Moline (H.S.) 37

1943-44

First Round

Anna (A.-Jonesboro) 55, Marseilles 34

Elgin (H.S.) 39, Pekin 38

Rockford (West) 71, Kankakee (Sr.) 22

Chicago (South Shore) 62, Quincy (Sr.) 38

Canton 47, West Frankfort (Frankfort) 39

Champaign (H.S.) 44, Mt. Carmel 32

Taylorville 52, East St. Louis (Sr.) 34

Kewanee (H.S.) 36, Paris 34

Quarterfinals

Elgin (H.S.) 65, Anna (A.-Jonesboro) 38

Chicago (South Shore) 39, Rockford (West) 33

Champaign (H.S.) 57, Canton 42

Taylorville 51, Kewanee (H.S.) 30

Semifinals

Elgin (H.S.) 48, Chicago (South Shore) 47

Taylorville 40, Champaign (H.S.) 36

Third Place

Chicago (South Shore) 52, Champaign (H.S.) 34

Championship

Taylorville 56, Elgin (H.S.) 33

1944-45

First Round

Somonauk 44, Carbondale (H.S.) 35

Champaign (H.S.) 47, Berwyn-Cicero (Morton) 46

Quincy (Sr.) 46, Springfield (H.S.) 38

Peoria (H.S.) 38, Flora 36

Galesburg (H.S.) 45, West Frankfort (Frankfort) 42

Decatur (H.S.) 77, Collinsville 45

Elgin (H.S.) 44, Rockford (East) 39

Moline (H.S.) 35, Chicago (Senn) 32

Quarterfinals

Champaign (H.S.) 77, Somonauk 28

Quincy (Sr.) 54, Peoria (H.S.) 46

Decatur (H.S.) 73, Galesburg (H.S.) 72 (OT)

Moline (H.S.) 41, Elgin (H.S.) 39

Semifinals

Champaign (H.S.) 50, Quincy (Sr.) 32

Decatur (H.S.) 62, Moline (H.S.) 46

Third Place

Quincy (Sr.) 49, Moline (H.S.) 47

Championship

Decatur (H.S.) 62, Champaign (H.S.) 54

1945-46

First Round

Decatur (H.S.) 59, Pana (H.S.) 41

Dundee 56, Quincy (Sr.) 49

Centralia (H.S.) 50, Kewanee (H.S.) 36

Robinson 47, Pontiac 44

Rockford (East) 74, Chicago (Tilden) 53

Collinsville 50, Springfield (Cathedral) 28

Marion (H.S.) 42, Calumet City (Thornton Fractional) 38 (OT)

Champaign (H.S.) 49, Galesburg (H.S.) 40

Quarterfinals

Dundee 55, Decatur (H.S.) 48

Centralia (H.S.) 63, Robinson 50

Rockford (East) 43, Collinsville 37

Champaign (H.S.) 55, Marion (H.S.) 43

Semifinals

Centralia (H.S.) 45, Dundee 44 (OT)

Champaign (H.S.) 53, Rockford (East) 47

Third Place

Dundee 59, Rockford (East) 53

Championship

Champaign (H.S.) 54, Centralia (H.S.) 48

1946-47

First Round

Collinsville 48, Flora 37

Pekin 54, Marseilles 47

Dundee 69, Springfield (H.S.) 47

Champaign (H.S.) 52, Murphysboro 39

Paris 70, Beardstown 33

Chicago (South Shore) 43, Galesburg (H.S.) 37

Kewanee (H.S.) 56, Rockford (East) 53

Pinckneyville 45, Aurora (East) 34

Quarterfinals

Pekin 42, Collinsville 41

Champaign (H.S.) 47, Dundee 45

Paris 49, Chicago (South Shore) 37

Pinckneyville 47, Kewanee (H.S.) 26

Semifinals

Champaign (H.S.) 73, Pekin 53

Paris 57, Pinckneyville 50

Third Place

Pinckneyville 47, Pekin 42

Championship

Paris 58, Champaign (H.S.) 37

1947-48

First Round

Springfield (Cathedral) 57, Harvey (Thornton) 50

Pinckneyville 45, Moline (H.S.) 35

Pekin 50, LaSalle (L.-Peru) 46

Marion (H.S.) 65, Collinsville 60

LaGrange (Lyons) 61, Hillsboro 44

Canton 41, Quincy (Sr.) 37

Rockford (East) 54, Champaign (H.S.) 53 (OT)

Chicago (Marshall) 54, Robinson 49

Quarterfinals

Pinckneyville 58, Springfield (Cathedral) 36

Pekin 53, Marion (H.S.) 45

LaGrange (Lyons) 45, Canton 41

Rockford (East) 51, Chicago (Marshall) 49

Semifinals

Pinckneyville 36, Pekin 31

Rockford (East) 61, LaGrange (Lyons) 54

Third Place

Pekin 45, LaGrange (Lyons) 38

Championship

Pinckneyville 65, Rockford (East) 39

1948-49

First Round

Decatur (H.S.) 82, Pittsfield 48

Mt. Vernon (H.S.) 54, Johnston City 52

Chicago (Tilden) 68, Oneida (ROVA) 41

Aurora (West Aurora) 45, Elgin (H.S.) 42

Moline (H.S.) 64, Rockford (West) 38

Nashville 43, Ottawa (Twp.) 39

Pekin 60, Robinson 52

Hillsboro 45, Champaign (H.S.) 44 (OT)

Quarterfinals

Mt. Vernon (H.S.) 71, Decatur (H.S.) 51

Aurora (West Aurora) 34, Chicago (Tilden) 33

Nashville 33, Moline (H.S.) 31

Hillsboro 45, Pekin 39

Semifinals

Mt. Vernon (H.S.) 37, Aurora (West Aurora) 31

Hillsboro 50, Nashville 43

Third Place

Aurora (West Aurora) 49, Nashville 39

Championship

Mt. Vernon (H.S.) 45, Hillsboro 39

1949-50

First Round

Chicago (Tilden) 46, Sterling (H.S.) 35

Elgin (H.S.) 75, Lawrenceville 40

Freeport (H.S.) 69, Paris 56

Mt. Vernon (H.S.) 65, Peoria (Spalding) 48

Quincy (Sr.) 62, Taylorville 42

Collinsville 69, Kewanee (H.S.) 52

Danville (H.S.) 69, Monmouth (H.S.) 49

Bradley (B.-Bourbonnais) 67, Johnston City 55

Quarterfinals

Elgin (H.S.) 59, Chicago (Tilden) 50

Mt. Vernon (H.S.) 86, Freeport (H.S.) 61

Collinsville 54, Quincy (Sr.) 46

Danville (H.S.) 59, Bradley (B.-Bourbonnais) 52

Semifinals

Mt. Vernon (H.S.) 57, Elgin (H.S.) 49

Danville (H.S.) 62, Collinsville 60

Third Place

Elgin (H.S.) 81, Collinsville 65

Championship

Mt. Vernon (H.S.) 85, Danville (H.S.) 61