Boys Basketball Season Summaries

* Last updated at 8:28 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1920-21

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Marion (H.S.) DQ 1 26 4   E.H. Schreiber
Rockford (H.S.) DQ 2 18 2   E.U. McDonald
Winnetka (New Trier) DQ 3 18 6   Wilbur Childs
Batavia DQ 4 23 3   C.O. Samuelson
Champaign (H.S.) DQ   17 3   John Van Liew
Charleston DQ   16 5   Leland Colvin
Collinsville DQ   20 1   John Hawkins
Decatur (H.S.) DQ   21 4    
Elgin (H.S.) DQ   13 5   Paul Church
Fairbury DQ         Ned Whitesell
Flora DQ   15 9   Rex Dale
Galesburg (H.S.) DQ   16 4   D.V. Kieth
Macomb DQ         Wilson
Moline (H.S.) DQ   12 7   George Senneff
Mt. Carmel DQ   11 3   Clifford Kane
Mt. Vernon (H.S.) DQ   20 3   Floyd Stables
Peoria (H.S.) DQ   24 2   Salen Herke
Pittsfield DQ   23 8   George Foltz
Springfield (H.S.) DQ   8 10   William Baird
Streator (Twp.) DQ   17 4   Lowell "Pops" Dale
Trenton DQ         Herman Eisenmayer

1921-22

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Centralia (H.S.) DSQ 1 26 4   Arthur Trout
Atwood DSQ 2 21 1   Lawrence Hamilton
Rockford (H.S.) DSQ 3 19 1   E.U. McDonald
Peoria (H.S.) DSQ 4 24 6   Salen Herke
Athens D   25 8   H.V. Porter
Bloomington (H.S.) D   22 2   Guy Morrison
Bridgeport D   22 6    
Canton D   23 7   Mark Peterman
Collinsville D   15 4   John Hawkins
Earlville D          
Elgin (H.S.) D   13 5   Paul Church
Forrest D          
Freeport (H.S.) D   11 4   Glenn Holmes
Galesburg (H.S.) D   16 4   D.V. Kieth
Greenville D          
Jacksonville (H.S.) D   18 2   John Mitchell
Joliet (Twp.) D   12 4   Harbert Cramer
Kansas D          
Kinderhook D          
LaSalle (L.-Peru) D   13 10   Howard Fellows
Macomb (Western) D         Unknown
Marion (H.S.) D   23 2   E.H. Shreiber
Moline (H.S.) D   10 7   George Senneff
Morrisonville D          
Olney (H.S.) D   24 6   Charles Van Cleve
Villa Grove D          
Watseka D   15 2   H.R. Gerhardt
West Frankfort (Frankfort) D   23 4   E.W. Ebbler
Winnetka (New Trier) D          

1922-23

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Villa Grove DSQ 1 23 2   Curtis Pulliam
Rockford (H.S.) DSQ 2 19 1   E.U. McDonald
Canton DSQ 3 19 6   Mark Peterman
Greenville DSQ 4 20 6   L.G. Baker
Altamont D   16 7    
Aurora (West Aurora) D   6 8   Ralph Fletcher
Avon D          
Bement D   12 6   W.S. Bodman
Bloomington (H.S.) D   17 4   A.W. Schimmel
Cambridge D          
Chandlerville D          
Chesterfield D          
Cornell D          
Elgin (H.S.) D   18 4   Paul Church
Flora D   20 6   Byron Cully
Galesburg (H.S.) D   15 6   D.V. Kieth
Hoopeston D          
Joliet (Twp.) D   17 6   Harbert Cramer
LaSalle (L.-Peru) D   15 5   Howard Fellows
Marion (H.S.) D   27 3   D.W. Smith
Mason City D   24 4    
Mt. Pulaski D   16 3   Earl Beebe
Mt. Vernon (H.S.) D   19 6   Howard Ross
Orangeville D          
Paris D   12 6   William Frazier
Peoria (Manual) D   22 2   Leon Miller
Pittsfield D   13 9   Eddy
Robinson D   16 9   Harvey Long
Streator (Twp.) D   15 7   Lowell "Pops" Dale
Taylorville D   14 3   W.C. Foedisch
Watseka D   15 2   Ross Petty
West Frankfort (Frankfort) D         E.W. Ebbler
Winnetka (New Trier) D   14 6    

1923-24

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elgin (H.S.) DSQ 1 25 3   Mark Wilson
Athens DSQ 2 29 1   H.V. Porter
Canton DSQ 3 26 8   Mark Peterman
West Frankfort (Frankfort) DSQ 4       E.W. Ebbler
Averyville D          
Avon D          
Batavia D          
Belleville (Twp.) D   19 4   F.J. Friedli
Bethany D          
Bloomington (H.S.) D   23 4   A.W. Schimmel
Bridgeport D   20 8    
Centralia (H.S.) D   26 7   Arthur Trout
Champaign (H.S.) D   14 5   Les Moyer
Chicago Heights (Bloom Twp.) D   12 3   Angus Cotton
Chrisman D   22 7    
Cornell D          
Elburn D          
Flora D   13 10   Byron Cully
Galesburg (H.S.) D   21 2   Gillespie
Gardner (G.-South Wilmington) D          
Marion (H.S.) D   21 4   Dick Browne
Metcalf D          
Metropolis D          
Moline (H.S.) D   18 5   George Senneff
Morrisonville D          
Mt. Pulaski D   13 6   Earl Beebe
Pekin D   10 6   Ned Whitesell
Quincy (Sr.) D   11 7   C.R. Danielson
Rockford (H.S.) D          
Savanna D   15 8   W.F. Hafeman
Streator (Twp.) D   24 8   Lowell "Pops" Dale
Toluca D          
Trenton D          
Waukegan (H.S.) D   20 2   Willard Muehl
Waverly D          

1924-25

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elgin (H.S.) DSQ 1 24 2   Cliff Adams
Champaign (H.S.) DSQ 2 21 5   Les Moyer
Canton DSQ 3 26 8   Mark Peterman
Marion (H.S.) DSQ 4 19 11   Bryan Emmert
Anna (A.-Jonesboro) D   18 8    
Athens D   34 3   H.V. Porter
Centralia (H.S.) D   28 7   Arthur Trout
Decatur (H.S.) D   22 12    
East Lynn D          
Elburn D          
Eureka D   15 9   M.W. Alford
Freeport (H.S.) D   17 3   Glenn Holmes
Galesburg (H.S.) D   12 9   Gillespie
Harrisburg D   15 11   William J. Blue Foster
Hutsonville D   19 6   Harold Allison
Industry D          
Jacksonville (H.S.) D   14 7   John Mitchell
Lexington D   17 5    
Macomb D          
Moline (H.S.) D   14 7   George Senneff
Mt. Morris D          
Mt. Vernon (H.S.) D   28 4   Howard Ross
Normal (Community) D          
Ottawa (Twp.) D   15 7   Grant Stenger
Pana (H.S.) D   22 7   Lew Stephens
Pawnee D          
Peoria (H.S.) D   27 3   Salen Herke
Pocahontas D          
Quincy (Sr.) D   13 6   C.R. Danielson
Streator (Twp.) D   23 8   Lowell "Pops" Dale
Sumner D          
Watseka D         Ross Petty
Waukegan (H.S.) D   18 3   Willard Muehl
West Frankfort (Frankfort) D   13 8   E.W. Ebbler
Westfield D          
Wheaton (H.S.) D          
Williamsville D   19 12   Charles Gipson

1925-26

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Freeport (H.S.) DSQ 1 19 2   Glenn Holmes
Canton DSQ 2 23 12   Mark Peterman
Flora DSQ 3 28 4   C.F. "Red" Hollopeter
Athens DSQ 4 36 3   H.V. Porter
Anna (A.-Jonesboro) D   20 4    
Beardstown D          
Beason D   17 7   Wayne Dickey
Belvidere (H.S.) D   22 4   Smith
Casey D          
Centralia (H.S.) D   16 15   Arthur Trout
Champaign (H.S.) D   17 7   Les Moyer
Christopher D          
Collinsville D   19 6   Willard Larson
Cornell D          
Danville (H.S.) D   11 9   Bill Hoff
Elgin (H.S.) D   18 3   Cliff Adams
Galesburg (H.S.) D   19 5   Gillespie
Greenville D          
Harrisburg D   18 11   James Dolley
Harvey (Thornton) D   9 9   Harold Iddings
Hinckley D          
Jacksonville (H.S.) D   17 4   John Mitchell
Joliet (Twp.) D   13 11   Paul Becker
LaSalle (L.-Peru) D   11 10   Howard Fellows
Macomb (Western) D         Ralph Barclay
Mansfield D          
Marion (H.S.) D   25 5   Earl Bland
Mason City D   23 5    
Moline (H.S.) D   15 8   George Senneff
Morrison D   12 7   Leonard Sharp
Mt. Carmel D   24 2   Cliff Garrett
Mt. Vernon (H.S.) D   25 4   Howard Ross
Nokomis D   21 7   H.I. Mayes
Normal (University) D   19 10   Franklin Johnson
Peoria (Manual) D   21 5   Leon Miller
Quincy (Sr.) D   10 9   C.R. Danielson
Savanna D   23 2   W.F. McCarthy
Streator (Twp.) D   20 12   Lowell "Pops" Dale
Tremont D          
Windsor D          
Winnetka (New Trier) D          
Witt D   21 6    

1926-27

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mt. Carmel DSQ 1 31 2   Cliff Garrett
Peoria (H.S.) DSQ 2 22 1   Salen Herke
East St. Louis (Sr.) DSQ 3 15 5   William Frazier
Champaign (H.S.) DSQ 4 21 8   Les Moyer
Athens DSQ   23 6   H.V. Porter
Mt. Olive DSQ   23 7   J.L. Moore
Rockford (H.S.) DSQ   20 3   James Laude
St. Charles (H.S.) DSQ   15 5   William "Tom" Wallace
Berwyn-Cicero (Morton) D   17 2   H. K. Long
Bethany D          
Canton D   32 8   Mark Peterman
Carlinville D   16 7    
Centralia (H.S.) D   21 5   Arthur Trout
Chandlerville D          
Cornell D          
Elburn D          
Flora D   15 13   C.F. "Red" Hollopeter
Galesburg (H.S.) D   12 5   Gillespie
Greenville D          
Harrisburg D   13 11   William J. Blue Foster
Herrin (H.S.) D   8 12   Ivan Palmer
Hutsonville D   17 11   Pleasant Huffman
Jacksonville (H.S.) D   13 8   John Mitchell
Joliet (Twp.) D   16 3   Paul Becker
Kankakee (Sr.) D          
LaSalle (L.-Peru) D   20 5   Howard Fellows
Lincoln D   19 7   Roy Anderson
Loda D   24 7   Leo Changnon
Macomb (Western) D         Ralph Barclay
Madison D   12 10   Paul Rohl
Manito D          
Moline (H.S.) D   13 10   George Senneff
Mound City D          
Mt. Morris D          
Normal (University) D   28 5   Franklin Johnson
Pinckneyville D          
Pleasant Hill D          
Quincy (Sr.) D   12 5   C.R. Danielson
Sterling (H.S.) D   18 3   Hugh Whaley
Streator (Twp.) D   18 8   Lowell "Pops" Dale
Sumner D          
Taylorville D   9 7   Joe McAdam
Villa Grove D          
West Frankfort (Frankfort) D   20 6   Bryan C. Doolen
Westfield D          
Westville D   19 6   Clayton Miller
Wheaton (H.S.) D          
Winnetka (New Trier) D          

1927-28

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Canton DSQ 1 37 7   Mark Peterman
Aurora (West Aurora) DSQ 2 20 5   Ralph Fletcher
Witt DSQ 3 37 2   Joseph Kilpatrick
Griggsville DSQ 4 22 8   Ross Nichol
Benton DSQ   28 6   H.B. Tabor
Hutsonville DSQ   27 5   Pleasant Huffman
Rochelle DSQ   19 8   Forrest Birks
Streator (Twp.) DSQ   19 11   Lowell "Pops" Dale
Alvin D          
Bloomington (H.S.) D   12 10   Jean Harrison
Carbondale (H.S.) D   17 9   R.E. Gadske
Carlyle D          
Casey D          
Champaign (H.S.) D   16 12   Les Moyer
Chandlerville D          
Collinsville D   22 6   Willard Larson
Cornell D          
Danville (H.S.) D   17 4   Bill Hoff
Elkville D          
Enfield D          
Flora D   21 6   Bert Dancey
Galena (H.S.) D          
Galesburg (H.S.) D   15 5   Volk
Jacksonville (Illinois School for the Deaf) D          
Joliet (Twp.) D   12 8   Paul Becker
Kankakee (Sr.) D          
Kansas D          
Karnak D          
Kewanee (H.S.) D   12 12   Louis Slimmer
LaGrange (Lyons) D   14 9   Oliver Stenger
Latham D          
Lebanon D   23 6   Berry
Macomb (Western) D         Ralph Barclay
Manito D          
Marion (H.S.) D   21 7   Perce Welcome
Mason City D   19 6   Joe Axelson
McNabb (Swaney) D          
Mt. Carmel D   30 5   Cliff Garrett
Mt. Pulaski D   18 6   Kenneth Conrey
Mt. Vernon (H.S.) D   22 5   Howard Ross
Orion D          
Paxton D          
Peoria (H.S.) D   25 3   Salen Herke
Pleasant Hill D          
Quincy (Sr.) D   13 9   C.R. Danielson
Roanoke D   20 4   Charles Thompson
Rockford (H.S.) D          
Salem D   18 14   Fred Corray
St. Charles (H.S.) D          
Staunton D   21 6   Carroll McBride
Sterling (H.S.) D   15 1   Hugh Whaley
Sycamore (H.S.) D   26 1   Jess Shrout
Thebes D          
Waukegan (H.S.) D   17 2   R.D. Brown

1928-29

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Johnston City DSQ 1 29 3   Larue Van Meter
Champaign (H.S.) DSQ 2 28 4   Les Moyer
Freeport (H.S.) DSQ 3 18 6   Adolph Rupp
Peoria (H.S.) DSQ 4 27 4   Salen Herke
Lincoln DSQ   23 4   Roy Anderson
Mt. Carmel DSQ   24 7   Cliff Garrett
Wheaton (H.S.) DSQ   20 4   Grant Stenger
Witt DSQ   31 6   Lawrence Fornecker
Anna (A.-Jonesboro) D   16 12    
Ashland D          
Athens D   12 20   Sam Sulivan
Beardstown D          
Belleville (Twp.) D   17 8   F.J. Friedli
Benton D   21 7   H.B. Tabor
Canton D   30 7   Mark Peterman
Carlyle D          
Centralia (H.S.) D   23 3   Arthur Trout
Chicago (Harrison) D          
Danvers D          
Decatur (H.S.) D   17 5   Gay Kintner
Dundee D   13 8   Eugene de Lacey
Elkhart D   19 10   Ernest Smith
Farina D          
Flora D   19 11   Bert Dancey
Galesburg (H.S.) D   22 6   Volk
Gillespie D         George Graul
Granite City D          
Harrisburg D   10 12   William J. Blue Foster
Joliet (Twp.) D   15 6   Paul Becker
Kankakee (Sr.) D          
Lanark D          
Macomb (Western) D         Ralph Barclay
Malden D          
Marshall D          
Minonk D          
Moline (H.S.) D   14 9   George Senneff
Morrison D   18 4   Leonard Sharp
Ogden D          
Olney (H.S.) D   21 7   Charles Van Cleve
Orion D          
Pekin D   15 10   Glenn Haussler
Penfield D          
Pinckneyville D          
Pleasant Hill D   22 6   Coach Elder
Pontiac D          
Potomac D          
Quincy (Sr.) D   13 7   Worrell Van Coombs
Rochelle D          
Shelbyville D   17 9   William A. Bishop
Simpson D          
Streator (Twp.) D   16 12   Lowell "Pops" Dale
Sycamore (H.S.) D   25 5   Jess Shrout
Waukegan (H.S.) D   17 5   Ralph Fletcher
White Hall D          
Windsor D          

1929-30

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Peoria (Manual) DSQ 1 24 2   Telfer Mead
Bloomington (H.S.) DSQ 2 20 4   Jean Harrison
Olney (H.S.) DSQ 3 33 6   Charles Van Cleve
Beardstown DSQ 4 31 3   Arthur Driver
Abingdon DSQ   14 5   Raymond Johnson
Atwood DSQ   26 4   Clarence Rogers
Carbondale (H.S.) DSQ   32 3   R.E. Gadske
Waterman DSQ   28 3   Ernie Eveland
Athens D   23 14   Sam Sulivan
Buncombe D          
Canton D   21 9   Archie Chadd
Centralia (H.S.) D   12 17   Arthur Trout
Champaign (H.S.) D   25 8   Les Moyer
Chatsworth D          
Chesterfield D          
Chicago (Harrison) D          
Chicago Heights (Bloom Twp.) D   16 8   Cecil M. Sarff
Cissna Park D   30 2   Brooks Courtright
Dundee D   23 7   Eugene de Lacey
DuQuoin (H.S.) D   19 7    
Freeport (H.S.) D   20 4   Adolph Rupp
Galatia D          
Harvey (Thornton) D   15 9   Jack Lipe
Hillsboro D   29 2   Joe Fearheiley
Johnston City D   25 6   LaRue VanMeter
Kewanee (H.S.) D   14 8   Ross Anderson
Kinmundy D          
Macon D   22 5   Doc Evans
Madison D   12 6   Paul Rohl
McNabb (Swaney) D          
Monmouth (H.S.) D   15 9   Warren Taylor
Morris D         J. S. Crabtree
Mt. Pulaski D   21 6   George Dertinger
Mt. Vernon (H.S.) D   16 7   Howard Ross
Nebo D          
New Berlin D         John Vernon "J.V." Kirby
Ogden D          
Pekin D   16 12   Glenn Haussler
Polo D          
Princeton D   14 7   Doc Nance
Quincy (Sr.) D   17 3   Selmer "Sam" Storby
Rock Falls D   21 2   Akley
Rock Island (H.S.) D   19 4   Robert Burgitt
Savanna D   15 9   W.F. McCarthy
Seneca D          
Shelbyville D   12 12   William A. Bishop
Sparta D   19 8   Graham
Springfield (H.S.) D   15 13   Mark Peterman
St. Francisville D          
Thebes D          
Urbana (H.S.) D   18 8   Lew Stephens
Vandalia D   22 6    
Waukegan (H.S.) D   15 3   Ralph Fletcher
Westfield D          
Wheaton (H.S.) D          
Witt D