Boys Basketball Season Summaries

* Last updated at 12:30 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1910-11

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rockford (H.S.) DQ 1 19 1   Ralph E. Vennum
Mt. Carroll DQ 2 13 6    
Granite City DQ 3        
Paris DQ 4 20 5   L.A. Pinckney & O.R. Jones
Jacksonville (H.S.) DQ   13 1   Harry Buland
Washington DQ   18 5   Benjamin Schrier

1911-12

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Batavia DQ 1 27 2   K.C. Merrick
Galesburg (H.S.) Q 2 14 5   T.W. Callihan
Granite City DQ 3        
Decatur (H.S.) DQ 4       William H. Duerr
Canton DQ   19 4   William Baird
Hillsboro DQ   13 4   Harry Beckemeyer
Mt. Carroll DQ          

1912-13

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Galesburg (H.S.) DQ 1 17 1   E.W. Hayes
Peoria (Manual) DQ 2 17 2   Charles Mason
Hillsboro DQ 3 10 4   Harry Beckemeyer
Abingdon DQ         Webster Barclay Rose
Mt. Vernon (H.S.) DQ   17 4   F.G. Warren
Winnetka (New Trier) DQ   11 5   Wilbur Childs

1913-14

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hillsboro DQ 1 16 5   D.O. Kime
Freeport (H.S.) DQ 2 17 1   Dan Dougherty
Normal (University) DQ 3 13 5   Jessie Lyon
Evanston (E. Academy) DQ 4        
Centralia (H.S.) DQ   21 1   Floyd Stables
Galesburg (H.S.) DQ   14 3   T.W. Callihan
Granite City DQ          
Peoria (Manual) DQ   9 8   Charles Mason

1914-15

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Freeport (H.S.) DQ 1 18 2   Dan Daugherty
Springfield (H.S.) DQ 2 12 8   Arthur Nevins
Shelbyville DQ 3 20 1   I.B. Potter
Carbondale (University) DQ 4 9 4   F.G. Warren
Decatur (H.S.) DQ   8 7    
Granite City DQ          
Naperville (H.S.) DQ   16 2   R.L. Beister
Rock Island (H.S.) DQ   13 4   Will C. Robb

1915-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Bloomington (H.S.) DQ 1 13 6   E.W. McClure
Robinson DQ 2 21 4   William Livingston
DuQuoin (H.S.) DQ 3 27 5   Howard Ross
Springfield (H.S.) DQ 4 15 7   Roy Wentz
Aurora (East) DQ   16 3   Walter Gunn
Canton DQ   13 7   Earl Smith
Granite City DQ          
Joliet (Twp.) DQ   14 3   Clarence Jones
Moline (H.S.) DQ   12 6   John McGough
Rockford (H.S.) DQ   19 2   Frank Winters
Shelbyville DQ   18 1   I.B. Potter

1916-17

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Springfield (H.S.) DQ 1 10 3   Roy Wentz
Belvidere (H.S.) DQ 2 13 6    
Bloomington (H.S.) DQ 3 15 3   Jack McCord
Peoria (Manual) DQ 4 14 6   Charles Mason
Aurora (East) DQ   9 5   Walter Gunn
Centralia (H.S.) DQ   24 4   Arthur Trout
Decatur (H.S.) DQ   10 5    
DuQuoin (H.S.) DQ   23 4   Howard Ross
Harvey (Thornton) DQ          
Lawrenceville DQ   17 13    
Rock Island (H.S.) DQ   17 2   Carl Anderson
Sullivan DQ   15 4   M.D. Abney

1917-18

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Centralia (H.S.) DQ 1 23 4   Arthur Trout
Normal (University) DQ 2 14 6   Francis James
Canton DQ 3 15 3   Fred Bourn
Shelbyville DQ 4 10 6   C.E. Brewbaker
Champaign (H.S.) DQ   10 4   Ken Coutchie
Clinton DQ   15 4   Carl Richards
DuQuoin (H.S.) DQ   21 7   Lowell "Pops" Dale
Elgin (H.S.) DQ   12 5   Ivan Doseff
Galesburg (H.S.) DQ   16 4   Joseph Blum
Jerseyville DQ         D.F. Wood
Lawrenceville DQ   13 8    
Rockford (H.S.) DQ   19 2   Frank Winters
Winnetka (New Trier) DQ   9 12   Wilbur Childs

1918-19

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rockford (H.S.) DQ 1 23 1   Frank J. Winters
Springfield (H.S.) DQ 2 14 10   Martin Shale
Peoria (H.S.) DQ 3 18 3   Salen Herke
Herrin (H.S.) DQ 4 19 4   M.L. Beanblossom
Alton (Sr.) DQ   22 2   Lewis Haight
Atwood DQ         Mathews
Barry DQ   18 6   M. Warston
Champaign (H.S.) DQ   13 4   Ken Coutchie
Dundee DQ   13 6   Walter Hanke
Flora DQ   11 6   E.W. Rodgers
Morris DQ   15 2   R.W. Crist
Rock Island (H.S.) DQ   12 2   W.E. Kimmel
Shelbyville DQ   10 8   George Hayes

1919-20

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mt. Vernon (H.S.) DQ 1 17 8   Floyd Stables
Canton DQ 2 23 4   R.A. Defenbaugh
Marion (H.S.) DQ 3 23 5   E.H. Schreiber
Olney (H.S.) DQ 4 23 6   Charles Van Cleve
Bloomington (H.S.) DQ   15 9   Frank Phillips
Centralia (H.S.) DQ   30 3   Arthur Trout
Champaign (H.S.) DQ   8 6   John Van Liew
Decatur (H.S.) DQ   11 7    
Elgin (H.S.) DQ   6 13   J.F. Jacks
Galesburg (H.S.) DQ   13 5   Robert H. Peters
Jerseyville DQ   25 9   D.F. Wood
Joliet (Twp.) DQ   9 6   R.A.P. Holderby
Peoria (Manual) DQ   9 7   Charles Mason
Rockford (H.S.) DQ   15 5   Frank Winters
Shelbyville DQ   15 8   W.W. Krumsick
Streator (Twp.) DQ   15 4   Lowell "Pops" Dale