Girls Badminton Medalists

* Last updated at 7:34 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

2000-01

singles

Place Name School Score
1 Erin Hois Downers Grove (South) 11-1, 11-0
2 Yvonne Cheng Naperville (North)  
3 Meredith Siler Tinley Park (Andrew) 8-11, 11-7, 11-9
4 Carissa Niemann Darien (Hinsdale South)  
5 Shanika Young Aurora (East) 11-7, 11-4
6 Sydney Siegel Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Jessica Peterson & Kate Swenson Hinsdale (Central) 15-10, 15-13
2 Christine Dutton & Beth Gedonius Tinley Park (Andrew)  
3 Jenny Bekkedal & Abby Kalal Downers Grove (North) 5-15, 15-10, 15-13
4 Archana Lakshman & Sara Svoboda Downers Grove (North)  
5 Lindsay Ladd & Jen Zalud Wheaton (W. Warrenville South) 15-13, 14-17, 15-1
6 Sally Craig & Kerry Fitzgerald Tinley Park (Andrew)  

2001-02

singles

Place Name School Score
1 Carissa Niemann Darien (Hinsdale South)  
2 Marissa Betley Tinley Park (Andrew)  
3 Kerry Krause Oak Forest  
4 Tara Goodwin Lockport (Twp.)  
5 Kumiko Kinugawa St. Charles (North)  
6 Kelly Maund Palatine (H.S.)  

doubles

Place Name School Score
1 Nicole LaVallie & Marissa Smith Downers Grove (North)  
2 Heidi Garbe & Jennie Miller Aurora (West)  
3 Kim Burnham & Debi Misra Wheaton (W. Warrenville South)  
4 Allison Betley & Tiffany Wright Tinley Park (Andrew)  
5 Kylie Canaday & Heather VanHoegarden Darien (Hinsdale South)  
6 Jenny Bekkedal & Emily Kalal Downers Grove (North)  

2002-03

singles

Place Name School Score
1 Carissa Niemann Darien (Hinsdale South) 11-3, 11-1
2 Jessica DeBruler Downers Grove (North)  
3 Nicole LaVallie Downers Grove (North) 11-8, 11-1
4 Jessica George Tinley Park (Andrew)  
5 Carlie VanBruggen Tinley Park (Andrew) 11-3, 5-11, 11-6
6 Cathy Cheng Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Emily Kalal & Laura Svoboda Downers Grove (North) 15-6, 15-12
2 Katie Loresch & Sarah Vegter Villa Park (Willowbrook)  
3 Katherine Chou & Vania Wang Naperville (Central) 4-15, 15-7, 15-1
4 Nicole Duran & Vicky Orlova Aurora (West)  
5 Suzie Bermann & Shintau Lin Deerfield 15-12, 15-7
6 Cindy Hsieh & Celine Thum Palatine (Fremd)  

2003-04

singles

Place Name School Score
1 Iliana Nikova Park Ridge (Maine East) 11-3, 11-8
2 Celine Thum Palatine (Fremd)  
3 Tiffanie Kimura Glenview (Glenbrook South) 11-5, 7-11, 11-1
4 Jessica DeBruler Downers Grove (North)  
5 Amy Pauly Darien (Hinsdale South) 1-11, 11-3, 11-4
6 Ariel Rogers Evanston (Twp.)  

doubles

Place Name School Score
1 Julie Knorr & Naomi Miller Winnetka (New Trier) 15-9, 15-5
2 Anna Bielanska & Mary Bielanska Burbank (Reavis)  
3 Jennifer Lin & Shirley Yu Naperville (North) 15-7, 15-12
4 Lauryn England & Anna Yan Hinsdale (Central)  
5 Meghan LaVallie & Laura Svoboda Downers Grove (North) 15-10, 13-15, 15-8 (
6 Lauren DeBerry & Megan Fitzgerald Tinley Park (Andrew)  

2004-05

singles

Place Name School Score
1 Karishma Kollipara Chicago (Latin) 11-5, 11-2
2 Amy Pauly Darien (Hinsdale South)  
3 Saori Nakagawa Schaumburg (H.S.) 11-4, 11-0
4 Leah Witkov Downers Grove (South)  
5 Iliana Nikova Park Ridge (Maine East) 11-6, 11-0
6 Stephanie Miarecki Frankfort (Lincoln-Way East)  

doubles

Place Name School Score
1 Katie Batkiewicz & Meghan LaVallie Downers Grove (North) 15-13, 15-11
2 Anna Bielanska & Mary Bielanska Burbank (Reavis)  
3 Sarah Haas & Naomi Miller Winnetka (New Trier) 15-8, 8-15, 15-2
4 Courtney Brooks & Kim Wiskup Aurora (West)  
5 Jennifer Lin & Shirley Yu Naperville (North) 15-11, 7-15, 15-10
6 Angela Hsieh & Jeanne Liu Naperville (Central)  

2005-06

singles

Place Name School Score
1 Karishma Kollipara Hinsdale (Central) 11-2, 11-1
2 Kim Jaros Downers Grove (North)  
3 Lindsay Gibbel Mt. Prospect (Prospect) 11-2, 11-9
4 Leah Witkov Downers Grove (South)  
5 Rebecca Davis Villa Park (Willowbrook) 11-4, 11-7
6 Katie Greune Tinley Park (Andrew)  

doubles

Place Name School Score
1 Christine Kim & Gloria Kim Glenview (Glenbrook South) 15-12, 15-11
2 Courtney Brooks & Jenny Nguyen Aurora (West)  
3 Janine Henry & Jennifer Henry Lockport (Twp.) 15-8, 15-5
4 Olivia Byjos & Christina Linden Buffalo Grove  
5 Alexandra Siedlecki & Caitlyn Wott Darien (Hinsdale South) 15-8, 15-12
6 Sarah Hong & Judy Hsieh Palatine (Fremd)  

2006-07

singles

Place Name School Score
1 Lindsay Gibbel Mt. Prospect (Prospect) 11-6, 11-7
2 Karishma Kollipara Hinsdale (Central)  
3 Christine Kim Glenview (Glenbrook South) 11-5, 11-5
4 Judy Hseih Palatine (Fremd)  
5 Jenna Langhorst Palatine (Fremd) 11-2, 11-8
6 Lanette Niemann Darien (Hinsdale South)  

doubles

Place Name School Score
1 Joanna Stachulak & Ni Van Burbank (Reavis) 15-10, 15-5
2 Kristina Bacevicius & Lindsay Kamphuis Tinley Park (Andrew)  
3 Lauren Henry & Jenny Nguyen Aurora (West) 15-5, 15-12
4 Stephanie Gretsch & Shannon LaVallie Downers Grove (North)  
5 Nicole Miller & Amanda Schwartz Glen Ellyn (Glenbard West) 15-4, 15-12
6 Deepa Ramadurai & Caitlyn Wott Darien (Hinsdale South)  

2007-08

singles

Place Name School Score
1 Karishma Kollipara Hinsdale (Central) 21-13 21-10
2 Kelly Byar New Lenox (Lincoln-Way Central)  
3 Jenna Langhorst Palatine (Fremd) 21-9 21-18
4 Stephanie Chang Naperville (North)  
5 Ashley Lepcin Wheeling 21-14 8-21 21-18
6 Alexis Ward Hinsdale (Central)  

doubles

Place Name School Score
1 Anjylla Foster & Deepa Ramadurai Darien (Hinsdale South) 21-12 21-15
2 Ashton Nisbet & Heather Nisbet Buffalo Grove  
3 Kerry Sullivan & Samantha Wei Lincolnshire (Stevenson) 21-19 23-21
4 Nikki Patel & Katie Van Grondelle Palatine (H.S.)  
5 Rose Binder & Shannon LaVallie Downers Grove (North) 21-19 19-21 21-17
6 Renee Cheng & Hanting Wang Naperville (Central)  

2008-09

singles

Place Name School Score
1 Jenna Langhorst Palatine (Fremd) 21-14, 20-22, 21-13
2 Kelly Byar New Lenox (Lincoln-Way Central)  
3 Erica Lee Palatine (Fremd) 21-18, 21-13
4 Melissa Chang Naperville (North)  
5 Michelle Wang Naperville (Central) 21-9, 21-13
6 Karolina Sabaliauska Wheeling  

doubles

Place Name School Score
1 Ashton Nisbet & Heather Nisbet Buffalo Grove 21-13, 22-20
2 Renee Cheng & Hanting Wang Naperville (Central)  
3 Kate Fitzgerald & Lindsay Kamphuis Tinley Park (Andrew) 21-16, 21-18
4 Samantha Chevelier & Nikki Pelletier New Lenox (Lincoln-Way Central)  
5 Hannah Doren & Eunice Kim Winnetka (New Trier) 9-21, 21-18, 22-20
6 Katie Van Grondelle & Maggie Van Grondelle Palatine (H.S.)  

2009-10

singles

Place Name School Score
1 Allison Doren Winnetka (New Trier) 18-21, 20-22
2 Courtney Lai Winnetka (New Trier)  
3 Addie Danchisin Downers Grove (North) 22-20, 13-21, 21-16
4 Kim Martini Rolling Meadows  
5 Erica Lee Palatine (Fremd) 21-15, 21-9, 21-13
6 Princess Clemente Tinley Park (Andrew)  

doubles

Place Name School Score
1 Hannah Doren & Eunice Kim Winnetka (New Trier) 23-21, 16-21, 19-21
2 Ashton Nisbet & Heather Nisbet Buffalo Grove  
3 Mari Georgiadis & Dora Saclarides Winnetka (New Trier) 17-21, 21-12, 24-22
4 Nell Boyd & Michelle Byjos Buffalo Grove  
5 Katie VanGrondelle & Maggie VanGrondelle Palatine (H.S.) 21-13, 21-9
6 Olivia Schwartz & Abbey White Glen Ellyn (Glenbard West)  

2010-11

singles

Place Name School Score
1 Mari Georgiadis Winnetka (New Trier) 21-15, 21-5
2 Loran Pasko Lansing (Thornton Fractional South)  
3 Katie Wagner Orland Park (Sandburg) 21-17, 21-13
4 Jessica Glennon New Lenox (Lincoln-Way Central)  
5 Kara Kentner Orland Park (Sandburg) 21-17, 21-16
6 Ellen Lin Naperville (North)  

doubles

Place Name School Score
1 Tomoyo Tsurumi & Maggie Van Grondelle Palatine (H.S.) 21-19, 23-21
2 Mary Kate Monahan & Kara Redmer Villa Park (Willowbrook)  
3 Melissa McNish & Kym Tisder Lansing (Thornton Fractional South) 22-20, 21-18
4 Melissa Carrington & Theresa Lacek Burbank (Reavis)  
5 Nell Boyd & Michelle Byjos Buffalo Grove 21-14, 21-9
6 Emily Cai & Taylor Seplowin Lincolnshire (Stevenson)  

2011-12

singles

Place Name School Score
1 Ellen Lin Naperville (North) 21-14, 21-16
2 Wan Wan Liu Lincolnshire (Stevenson)  
3 Renee Olson Tinley Park (Andrew) 21-16, 21-8
4 Rachel Anderson Wheaton (W. Warrenville South)  
5 Maggie Van Grondelle Palatine (H.S.) 21-18, 21-16
6 Annie Huang Palatine (Fremd)  

doubles

Place Name School Score
1 Emma Adcock & Brittany DeClouette Darien (Hinsdale South) 21-6, 15-21, 21-17
2 Neha Chandan & Madeline Vaccaro Bradley (B.-Bourbonnais)  
3 Jenna Pasko & Shannon Pollard Lansing (Thornton Fractional South) 21-13, 21-18
4 Marissa Mangala & Dena Zayed Burbank (Reavis)  
5 Noreen Caporusso & Shea Gallus Mt. Prospect (Prospect) 21-16, 13-21, 21-17
6 Kelly Owens & JiYoung Seo Palatine (Fremd)  

2012-13

singles

Place Name School Score
1 Stephanie Lin LaGrange (Lyons) 16-21, 21-16, 21-17
2 Emma Adcock Darien (Hinsdale South)  
3 Alisa Liu Naperville (Central) 12-21, 10-15 Inj forfeit
4 Jessica Gomez Lansing (Thornton Fractional South)  
5 Audrey Mang Winnetka (New Trier) 21-19, 21-14
6 Angela Wu Palatine (Fremd)  

doubles

Place Name School Score
1 Marissa Mangala & Denna Zayed Burbank (Reavis) 13-21, 22-20, 21-18
2 Jenna Pasko & Shannon Pollard Lansing (Thornton Fractional South)  
3 Emily Buhle & Emily Planek Downers Grove (North) 21-17, 11-21, 21-13
4 Emily Cai & Yein Lee Lincolnshire (Stevenson)  
5 Jessica Bachleda & Riyan Yanes Burbank (Reavis) 21-14, 21-19
6 Julie Jambrone & Mary Zawlocki Buffalo Grove  

2013-14

singles

Place Name School Score
1 Stephanie Lin LaGrange (Lyons) 22-20, 21-13
2 Judy Yang Darien (Hinsdale South)  
3 Jessica Gomez Lansing (Thornton Fractional South) 21-9, 22-20
4 Angela Wu Palatine (Fremd)  
5 Jessica Hu Naperville (North) 21-12, 21-18
6 Allison Ma Naperville (Central)  

doubles

Place Name School Score
1 Cassie Breshock & Jenna Pasko Lansing (Thornton Fractional South) 21-19, 23-21
2 Julie Jambrone & Katelyn Sommers Buffalo Grove  
3 Jessica Hirsh & Stephanie Venturelli Mt. Prospect (Prospect) 14-21, 21-19, 22-20
4 Mady Berns & Madison Fortman Buffalo Grove  
5 Suzi Choi & Annie Parng Palatine (Fremd) 21-19, 21-11
6 Samantha McClary & Amy Wey Hinsdale (Central)  

2014-15

singles

Place Name School Score
1 Stephanie Lin LaGrange (Lyons) 16-21, 21-18, 21-13
2 Judy Yang Darien (Hinsdale South)  
3 Jessica Hu Naperville (North) 14-21, 21-11, 21-18
4 Lauren Ho Naperville (Neuqua Valley)  
5 Vaishali Manoharan Aurora (Waubonsie Valley) 15-21, 21-11, 21-7
6 Surya Nair Naperville (Central)  

doubles

Place Name School Score
1 Julie Jambrone & Katelyn Sommers Buffalo Grove 21-10, 21-11
2 Emily Spoolstra & Hannah Spoolstra Elmhurst (York)  
3 Jessica Hirsh & Stephanie Venturelli Mt. Prospect (Prospect) 21-19, 21-10
4 Suzi Choi & Stephanie Mbi Palatine (Fremd)  
5 Eva Chen & Katherine Chung Naperville (Neuqua Valley) 21-17, 21-17
6 Jackie Cameli & Jenna Stobbe Darien (Hinsdale South)  

2015-16

singles

Place Name School Score
1 Judy Yang Darien (Hinsdale South) 25-23, 22-20
2 Lauren Ho Naperville (Neuqua Valley)  
3 Surya Nair Naperville (Central) 21-16, 21-11
4 Jenny Li Palatine (Fremd)  
5 Rei Uemaki Oak Park (O.P.-River Forest) 21-14, 21-19
6 Vaishali Manoharan Aurora (Waubonsie Valley)  

doubles

Place Name School Score
1 Eva Chen & Sophia Li Naperville (Neuqua Valley) 21-12, 21-16
2 Joyce Chen & Shrinithi Venkatesan Naperville (Neuqua Valley)  
3 Tori Appelt & Allison MacDonald Buffalo Grove 14-21, 21-11, 21-11
4 Clara Duan & Clare Jiang Naperville (North)  
5 Haley Egelhof & Jessica Miller Lockport (Twp.) 21-9, 21-17
6 Jacque Cameli & Caroline Lee Darien (Hinsdale South)  

2016-17

singles

Place Name School Score
1 Esther Shi Lincolnshire (Stevenson) 21-13, 21-11
2 Emma Lin Naperville (North)  
3 Judy Yang Darien (Hinsdale South) 16-21, 21-13, 22-20
4 Kellie Liu Palatine (Fremd)  
5 Lauren Ho Naperville (Neuqua Valley) 21-18, 21-19
6 Vaishali Manoharan Aurora (Waubonsie Valley)  

doubles

Place Name School Score
1 Joyce Chen & Shrinithi Venkatesan Naperville (Neuqua Valley) 21-17, 21-13
2 May Ling & Jenny Yang Lincolnshire (Stevenson)  
3 Nitya Nagarajan & Allison Yu Aurora (Metea Valley) 10-21, 21-19, 22-20
4 Megan Gamber & Katie Jarosz Buffalo Grove  
5 Hannah Chen & Sharon Wu Palatine (Fremd) 21-17, 21-16
6 Angela Li & Lana Millman Hinsdale (Central)