Girls Badminton Medalists

* Last updated at 7:34 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1976-77

singles

Place Name School Score
1 Ann French Elmhurst (York) 11-4, 12-10
2 Judy Vilchuck Oak Lawn (Community)  
3 Sandy Keenan Evanston (Twp.)  
4 Leslie Grabitz Arlington Heights (Arlington)  
5 Jean Rezny Mt. Prospect (Prospect)  
6 Lisa Young Mt. Prospect (Prospect)  

doubles

Place Name School Score
1 Janet Haberkorn & Karen Zobel Arlington Heights (Arlington) 15-10, 15-17, 15-8
2 Lisa Pugsley & Kris Richey Arlington Heights (Arlington)  
3 Ann Meeker & Ginny Morris Winnetka (New Trier East)  
4 K.C. Cunningham & Jeni Gorman Oak Lawn (Community)  
5 Mary Machala & Judy Vargos Oak Lawn (Community)  
6 Lynn Giunta & Marj Plumb Carol Stream (Glenbard North)  

1977-78

singles

Place Name School Score
1 Ann French Elmhurst (York) 11-3, 11-7
2 Lisa Young Mt. Prospect (Prospect)  
3 Karen Zobel Arlington Heights (Arlington)  
4 Sue Gonnella Park Ridge (Maine East)  
5 Janet Haberkorn Arlington Heights (Arlington)  
6 Sue Schwaba Deerfield  

doubles

Place Name School Score
1 Lyn Chisholm & Sue Schopf Deerfield 15-9, 3-1
2 Sara Denham & Pam Digati Park Ridge (Maine South)  
3 Janet Ackerman & Gena Weber Arlington Heights (Arlington)  
4 Sharna Trier & Pam Tyska Hinsdale (Central)  
5 Sue McGrew & Sally Solberg Winnetka (New Trier East)  
6 Linda Bergles & Sue Lindemann Des Plaines (Maine West)  

1978-79

singles

Place Name School Score
1 Linda French Elmhurst (York) 11-2, 11-3
2 Sandy Colby Chicago (Lourdes)  
3 Dawn Oxley Riverside (R.-Brookfield)  
4 Sue Schwaba Deerfield  
5 Sandy Mueller Arlington Heights (Arlington)  
6 Marian Masek Oak Park (O.P.-River Forest)  

doubles

Place Name School Score
1 Lynn Lavalle & Marianne Patch Palatine (H.S.) 3-0, 15-5
2 Kim Bornman & Judy Haberkorn Arlington Heights (Arlington)  
3 Gena Weber & Carol Wenzel Arlington Heights (Arlington)  
4 Lyn Chisholm & Sue Schopf Deerfield  
5 Dede Alstrom & Emily Kirsch Northfield (New Trier West)  
6 Laura Dronzek & Barb Shelgren Deerfield  

1979-80

singles

Place Name School Score
1 Sandy Colby Chicago (Lourdes) 0-3, 11-7, 11-6
2 Linda French Elmhurst (York)  
3 Sandy Mueller Arlington Heights (Arlington)  
4 Gena Weber Arlington Heights (Arlington)  
5 Karen Avery Palos Heights (Shepard)  
6 Weezie Kerr Winnetka (New Trier East)  

doubles

Place Name School Score
1 Dona Weber & Carol Wenzel Arlington Heights (Arlington) 18-14, 15-8
2 Donna Garritson & Maria Mandarino Palatine (H.S.)  
3 Sara Lenhart & Stefanie Nelson Northfield (New Trier West)  
4 Martha Berlin & Sarah Hanlon Winnetka (New Trier East)  
5 Sue Newquist & Shelly Tesher Oak Forest  
6 Karin Plaza & Sheila Smith Park Ridge (Maine South)  

1980-81

singles

Place Name School Score
1 Linda French Elmhurst (York) 11-1, 11-0
2 Dona Weber Arlington Heights (Arlington)  
3 Jamie Eggerman Palos Heights (Shepard)  
4 Lisa Bauer Chicago (Curie)  
5 Mariels Almeda Mundelein (H.S.)  
6 Christy Adams Winnetka (New Trier East)  

doubles

Place Name School Score
1 Amy Rasmussen & Carol Wenzel Arlington Heights (Arlington) 15-11, 10-15
2 Cheri Nelson & Karen Vislisel Deerfield  
3 Liz Butler & Sue Campbell Winnetka (New Trier East)  
4 Anne DiCesare & Kathryn Scannell Northfield (New Trier West)  
5 Carrie Bruce & Shannon Wilson Northfield (New Trier West)  
6 Mari Schmitz & Kristie Schryver Oak Lawn (Community)  

1981-82

singles

Place Name School Score
1 Linda French Elmhurst (York) 11-3, 11-4
2 Lisa Bauer Chicago (Curie)  
3 Carrie Bruce Winnetka (New Trier)  
4 Jordan West Palatine (H.S.)  
5 Mona Valdez Tinley Park (Andrew)  
6 Liz Kurka Mt. Prospect (Prospect)  

doubles

Place Name School Score
1 Liz Butler & Anna DiCesare Winnetka (New Trier) 15-11, 10-15, 15-10
2 Liz Carlson & Colleen Patton Palatine (H.S.)  
3 Stacey Miller & Cathy Olsono Aurora (West)  
4 Denise Dzik & Aurora Zurlo Des Plaines (Maine West)  
5 Kris Fults & Sandra Rudnik Elmhurst (York)  
6 Pattie Schiele & Maureen Tibbetts Mt. Prospect (Prospect)  

1982-83

singles

Place Name School Score
1 Mona Valdez Tinley Park (Andrew) 11-2, 7-11, 12-11
2 Kristy Swain Hoffman Estates (Conant)  
3 Lisa Bauer Chicago (Curie)  
4 Meegan Niemczyk Palatine (Fremd)  
5 Caryn Mohan Orland Park (Sandburg)  
6 Julie Torrence Arlington Heights (Arlington)  

doubles

Place Name School Score
1 Denise Dzik & Aurora Zurlo Des Plaines (Maine West) 15-11, 11-15, 15-9
2 Patty Raniere & Ann Sorensen Park Ridge (Maine East)  
3 Liz Carlson & Colleen Patton Palatine (H.S.)  
4 Joan O'Sullivan & Margaret Szymanski Arlington Heights (Arlington)  
5 Stacey Miller & Christy Ostrander Aurora (West)  
6 Carolyn Frissell & Toni Moffett Oak Park (O.P.-River Forest)  

1983-84

singles

Place Name School Score
1 Kristy Solberg Winnetka (New Trier) 11-5, 11-5
2 Kate Trieschmann Winnetka (New Trier)  
3 Julie Torrence Arlington Heights (Arlington)  
4 Kristy Swain Hoffman Estates (Conant)  
5 Mary Seacker Oak Park (O.P.-River Forest)  
6 Julie Daw Aurora (West)  

doubles

Place Name School Score
1 Pam Kay & Christy White Winnetka (New Trier) 15-8, 15-10
2 Blair Anton & Janet Coleman Winnetka (New Trier)  
3 Sarah Olson & Sue Payer Palatine (H.S.)  
4 Joan O'Sullivan & Julie Wittkoff Arlington Heights (Arlington)  
5 Denise Massei & Patti Messenich Lansing (Thornton Fractional South)  
6 Kathy Byrne & Donna Giesler Barrington  

1984-85

singles

Place Name School Score
1 Kristy Swain Hoffman Estates (Conant) 11-5, 11-9
2 Julie Daw Aurora (West)  
3 Kathy Furtak Palatine (H.S.)  
4 Stephana Phillips Des Plaines (Maine West)  
5 Tory Carroll Winnetka (New Trier)  
6 Beth Hansen Oak Lawn (Richards)  

doubles

Place Name School Score
1 Jeanne Hsieh & Sharon Tracy Palatine (H.S.) 15-7, 15-11
2 Michele Andre & Jenny Rauch Palatine (H.S.)  
3 Karilyn Neuendank & Caroline Orr Evanston (Twp.)  
4 Barb Rathbun & Patti Sajdak Palos Heights (Shepard)  
5 Kari Grouwinkel & Kristin Ryden Mt. Prospect (Prospect)  
6 Mary McEnerney & Lara Meinhelt Mt. Prospect (Prospect)  

1985-86

singles

Place Name School Score
1 Carrie Goerne Des Plaines (Maine West) 11-1, 11-5
2 Amy Geraldson Evanston (Twp.)  
3 Amy Bahlenhorst Oak Forest  
4 Terry Hibner Joliet (Central)  
5 Carla Marshack Deerfield  
6 Holly Royster Glen Ellyn (Glenbard South)  

doubles

Place Name School Score
1 Michele Andre & Jenny Rauch Palatine (H.S.) 15-10, 15-10
2 Nancy Killian & Alison Young Rolling Meadows  
3 Patricia Miersch & Cheryl Tibbetts Mt. Prospect (Prospect)  
4 Liesel Krebs & Stephanie Pinske Des Plaines (Maine West)  
5 Kristen Grassi & Kristin Ritt Villa Park (Willowbrook)  
6 Dani Cunningham & Tina Evangelista Winnetka (New Trier)  

1986-87

singles

Place Name School Score
1 Carla Marshack Deerfield 5-11, 11-4, 11-2
2 Cheryl Piszczek Arlington Heights (Hersey)  
3 Amy Geraldson Evanston (Twp.)  
4 Virginia Grunwald Downers Grove (North)  
5 Lori Lichay Carol Stream (Glenbard North)  
6 Janet Vinci Orland Park (Sandburg)  

doubles

Place Name School Score
1 Wendy Marquardt & Susie Volkert Winnetka (New Trier) 15-7, 17-15
2 Amy Richards & Lori Stoffel Aurora (West)  
3 Jenny Bregenzer & Stacy Spletzer Mt. Prospect (Prospect)  
4 Stephanie Bohm & Tanya Saarva Deerfield  
5 Stephanie Pinske & Deanna Serino Des Plaines (Maine West)  
6 Cathy Gosanko & Julie Zajicek Roselle (Lake Park)  

1987-88

singles

Place Name School Score
1 Carla Marshack Deerfield 10-12, 11-7, 11-7
2 Janet Vinci Orland Park (Sandburg)  
3 Lori Stoffel Aurora (West)  
4 Becky Pontow Glenview (Glenbrook South)  
5 Angel Santoro Des Plaines (Maine West)  
6 Liz Goodwin Evanston (Twp.)  

doubles

Place Name School Score
1 Stephanie Bohm & Tanya Saarva Deerfield 15-9, 15-6
2 Dani Cunningham & Becky Schumann Winnetka (New Trier)  
3 Stephanie Pinske & Deanna Serino Des Plaines (Maine West)  
4 Jenny Bregenzer & Stacy Spletzer Mt. Prospect (Prospect)  
5 Barb Kalemba & Halina Kalemba Des Plaines (Maine West)  
6 Teresa Bahaveolos & Debbie Pruim Tinley Park (Andrew)  

1988-89

singles

Place Name School Score
1 Britt Johnson Arlington Heights (Hersey) 11-8, 11-1
2 Jenny Link Palatine (H.S.)  
3 Jenny Ebenroth Lockport (Twp.)  
4 Kerry Norton Mt. Prospect (Prospect)  
5 Sue Connor Downers Grove (North)  
6 Karen Wiederholt Arlington Heights (Hersey)  

doubles

Place Name School Score
1 Heather Leahy & Ellie White Winnetka (New Trier) 10-15, 15-10, 15-11
2 Teresa Bahaveolos & Debbie Pruim Tinley Park (Andrew)  
3 Kari Evans & Jenni Long Aurora (West)  
4 Colleen McKeown & Stacey Sander Palatine (H.S.)  
5 Maeve O'Meara & Marcy Ring Evanston (Twp.)  
6 Sheryl Dworak & Madeleine Ramos Tinley Park (Andrew)  

1989-90

singles

Place Name School Score
1 Angela Zemla Palatine (H.S.) 11-6, 11-0
2 Heather Leahy Winnetka (New Trier)  
3 Sara Marshack Deerfield  
4 Tiffany Miller McHenry  
5 Kris Sitar Joliet (Central)  
6 Ellie White Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Tammy Bartley & Kerri Rak Lockport (Twp.) 15-7, 15-10
2 Kari Evans & Jennifer Schmitt Aurora (West)  
3 Amy Murin & Carole Wittemann Hinsdale (Central)  
4 Heidi Bustard & Clare Crawford Downers Grove (North)  
5 Kyoko Ando & Mary Ritchie Winnetka (New Trier)  
6 Melissa Evangelista & Donna Jaksich Tinley Park (Andrew)  

1990-91

singles

Place Name School Score
1 Viva Pongchiewboon Tinley Park (Andrew) 8-11, 11-7, 11-7
2 Angela Zemla Palatine (H.S.)  
3 Lana Kofron Palos Heights (Shepard)  
4 Linda Li Evanston (Twp.)  
5 Cathy Urwin Orland Park (Sandburg)  
6 Angie Kwit Lockport (Twp.)  

doubles

Place Name School Score
1 Sue Brodnan & Anne Mekel Palatine (H.S.) 17-15, 15-7
2 Yuka Hachiuma & Karen Wiederholt Arlington Heights (Hersey)  
3 Amy Murin & Carole Wittemann Hinsdale (Central)  
4 Kris Barr & Dani Paquette Palatine (H.S.)  
5 Erika Faust & Anna Hong Glenview (Glenbrook South)  
6 Kristine Pelletier & Teresa Roczniak Tinley Park (Andrew)  

1991-92

singles

Place Name School Score
1 Malin Persson Country Club Hills (Hillcrest) 11-6, 12-9
2 Linda Li Evanston (Twp.)  
3 Donna Beach Naperville (Central)  
4 Amy Frazier Orland Park (Sandburg)  
5 Becky Radfar Flossmoor (Homewood-F.)  
6 Margaret Vida Mt. Prospect (Prospect)  

doubles

Place Name School Score
1 Anne Mekel & Jeanne Smith Palatine (H.S.) 15-6, 15-5
2 Donna Lahey & Michelle Miller Palos Heights (Shepard)  
3 Carla Murphy & Sabina Yun Evanston (Twp.)  
4 Angie Evans & Erin MacMillan Aurora (West)  
5 Cathy Fong & Karen Wiederholt Arlington Heights (Hersey)  
6 Stephanie Anderson & Nikki Toyama Evanston (Twp.)  

1992-93

singles

Place Name School Score
1 Keisha Kuharski Wheaton (W. Warrenville South) 11-8, 11-8
2 Angy Wanke Barrington  
3 Katy Perrone Winnetka (New Trier)  
4 Jodie Harroun Tinley Park (Andrew)  
5 Amy Frazier Orland Park (Sandburg)  
6 Beata Muszynski Roselle (Lake Park)  

doubles

Place Name School Score
1 Kelly Avery & Michelle Moore Palos Heights (Shepard) 17-16, 15-8
2 Angie Evans & Erin MacMillan Aurora (West)  
3 Julie Jones & Karen Slatkey Des Plaines (Maine West)  
4 Nella Desai & Traci Gardner Hinsdale (Central)  
5 Amy Antoniolli & Seema Limaye Hinsdale (Central)  
6 Pam Fredrick & Kristi Olson Tinley Park (Andrew)  

1993-94

singles

Place Name School Score
1 Keisha Kuharski Wheaton (W. Warrenville South) 12-11, 11-0
2 Mandy Converse Tinley Park (Andrew)  
3 Liz Meloy Evanston (Twp.)  
4 Alyson Yost Evanston (Twp.)  
5 Donna Maier Naperville (Central)  
6 Lindsay Habiwak Deerfield  

doubles

Place Name School Score
1 Sue Burgeson & Shannon Roby Tinley Park (Andrew) 15-11, 15-4
2 Janet Darguzas & Ankhe McDonald Flossmoor (Homewood-F.)  
3 Robin Solfisburg & Lori Theis Aurora (West)  
4 Beata Muszynski & Helen Pelc Roselle (Lake Park)  
5 Amy Happ & Jenny Miller Winnetka (New Trier)  
6 Dana DeVries & Courtney McKeen Palos Heights (Shepard)  

1994-95

singles

Place Name School Score
1 Liz Meloy Evanston (Twp.) 11-1, 11-7
2 Adrienne Davis Lockport (Twp.)  
3 Jillian Elder McHenry  
4 Kori Feldman Downers Grove (North)  
5 Belinda Schmitt Schaumburg (H.S.)  
6 Kate Bradford Buffalo Grove  

doubles

Place Name School Score
1 Robin Solfisburg & Lori Theis Aurora (West) 15-12, 15-17, 15-8
2 Allison Braitkrus & Tamara Goodwin Lockport (Twp.)  
3 Kelly Krolak & Karen Smith Lansing (Thornton Fractional South)  
4 Cathy Luna & Christine Skarr Villa Park (Willowbrook)  
5 Katy Crihfield & Beth Miller Evanston (Twp.)  
6 Donna Fong & Sheila Haaker Arlington Heights (Hersey)  

1995-96

singles

Place Name School Score
1 Adrienne Davis Lockport (Twp.) 11-6, 11-2
2 Karen Chou Naperville (North)  
3 Mary Moore Palos Heights (Shepard)  
4 Selma Kurtagic Arlington Heights (Hersey)  
5 Becky Miska Tinley Park (Andrew)  
6 Katie Goodwin Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Carrie Groskopf & Creary Malcolm Deerfield 15-10, 15-6
2 Kathy Kittikamron & Rupal Malani Winnetka (New Trier)  
3 Vanessa Pavlik & Linh Truong Arlington Heights (Hersey)  
4 Asmea Judeh & Ana Pinon Oak Lawn (Community)  
5 Beth Newton & Linda Szerszen Palatine (H.S.)  
6 Nirali Patel & Sandra Wu Downers Grove (South)  

1996-97

singles

Place Name School Score
1 Katie Goodwin Winnetka (New Trier) 11-6, 11-6
2 Christina Ladd Wheaton (W. Warrenville South)  
3 Selma Kurtagic Arlington Heights (Hersey)  
4 Kelly Quinn Hinsdale (Central)  
5 Ursula Szczelina Park Ridge (Maine South)  
6 Kim Repsold Evanston (Twp.)  

doubles

Place Name School Score
1 Miwa Kuniwake & Randi Osterman Lincolnshire (Stevenson) 15-7, 11-5, 15-6
2 Kate Fogelberg & Kate Riley Evanston (Twp.)  
3 Molly DeCock & Lesley Seeger Evanston (Twp.)  
4 Kelly Boucher & Kim Knapp Downers Grove (North)  
5 Heather Dorn & Tiffany Harms Villa Park (Willowbrook)  
6 Alicia Choi & Jane Yoo Winnetka (New Trier)  

1997-98

singles

Place Name School Score
1 Erin Hois Downers Grove (South) 11-1, 11-4
2 Christina Ladd Wheaton (W. Warrenville South)  
3 Nicki Maag Palatine (H.S.)  
4 Alicia Choi Winnetka (New Trier)  
5 Shannon Pohl Mt. Prospect (Prospect)  
6 Lynette Steinhauser Villa Park (Willowbrook)  

doubles

Place Name School Score
1 Amy Ma & Flynn Wethall Arlington Heights (Hersey) 11-6, 11-8
2 Molly DeCock & Kim Repsold Evanston (Twp.)  
3 Linda Chen & Anne DeGeest Hinsdale (Central)  
4 Sarah Bressner & Nirali Patel Downers Grove (South)  
5 Kim Berg & Nicole Stojak LaGrange (Lyons)  
6 Reena Desai & Gina Oka Hinsdale (Central)  

1998-99

singles

Place Name School Score
1 Miwa Kuniwake Lincolnshire (Stevenson) 13-10, 11-7
2 Colleen Treacy Naperville (Central)  
3 Yvonne Cheng Naperville (North) 13-10, 4-11, 11-8
4 Jennie Ripoli Tinley Park (Andrew)  
5 Smitha Ballal Darien (Hinsdale South) 11-2, 6-11, 11-3
6 Amy Stephansen Villa Park (Willowbrook)  

doubles

Place Name School Score
1 April Niemann & Alison Orendach Darien (Hinsdale South) 17-16, 15-11
2 Valerie Hornback & Erica Verpaele Villa Park (Willowbrook)  
3 Whitney Pickle & Natalie Santelli St. Charles (H.S.) 15-6, 13-15, 17-14
4 Sara Harris & Priscilla Ing Downers Grove (North)  
5 Karyn Gehrig & Kristine Peters Wheaton (W. Warrenville South) 10-15, 15-8, 15-4
6 Kim Berg & Lee Gonzalez LaGrange (Lyons)  

1999-00

singles

Place Name School Score
1 Erin Hois Downers Grove (South) 11-0, 11-0
2 Kate Geaman Mt. Prospect (Prospect)  
3 Sarah Sammit Schaumburg (H.S.) 11-9, 11-7
4 Yvonne Cheng Naperville (North)  
5 Jennie Ripoli Tinley Park (Andrew) 11-9, 11-6
6 Angie Presbitero Tinley Park (Andrew)  

doubles

Place Name School Score
1 Sara Harris & Abby Kalal Downers Grove (North) 15-5, 15-7
2 Meredith Siler & Becky Staneart Tinley Park (Andrew)  
3 Karen Kmiec & April Niemann Darien (Hinsdale South) 15-8, 15-8
4 Nicole Armstrong & Karen Peretti Lockport (Twp.)  
5 Sophie Degeest & Jessica Peterson Hinsdale (Central) 17-15, 7-15, 15-10
6 Kristen Gallagher & Katy Robb Barrington