Table of Titles: Girls Badminton

* Last updated at 10:31 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

This table includes all IHSA Girls Badminton titles and trophies won, sorted by times qualified for state finals, trophies won, and championships won.

A few titles may be missing (complete list of missing titles). If you have additions for your school, please let us know.

* Indicates that the listing includes one or more predecessor schools with a different name.

Key to titles: Qual – team qualifier for state finals (does not include super-sectionals), Troph – trophies won; 1st, 2nd, 3rd, 4th – place in state finals (4th place trophy awarded in bracketed team sports only); Top10 – top 10 finishes (or top 4 in bracketed team sports); CPL – Public League champion (only when an automatic qualifier), Super – super-sectional, Sect – sectional, Reg – regional, Dist – district.

School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
*Winnetka (New Trier) 0 17 8 1 8 0 33 0 0 23 0 5
Tinley Park (Andrew) 0 14 6 3 5 0 26 0 0 30 0 1
Palatine (H.S.) 0 9 4 3 2 0 19 0 0 14 0 5
Downers Grove (North) 0 9 3 2 4 0 21 0 0 22 0 3
Villa Park (Willowbrook) 0 7 2 3 2 0 15 0 0 28 0 0
Evanston (Twp.) 0 7 1 3 3 0 16 0 0 15 0 0
Arlington Heights (Arlington) 0 6 5 1 0 0 8 0 0 1 0 6
Darien (Hinsdale South) 0 6 3 2 1 0 17 0 0 18 0 0
Palatine (Fremd) 0 5 2 1 2 0 11 0 0 15 0 0
Deerfield (H.S.) 0 4 1 2 1 0 17 0 0 16 0 2
Des Plaines (Maine West) 0 4 1 1 2 0 7 0 0 8 0 1
Mt. Prospect (Prospect) 0 4 0 2 2 0 17 0 0 15 0 2
Palos Heights (Shepard) 0 4 0 2 2 0 11 0 0 10 0 2
Lansing (Thornton Fractional South) 0 3 2 1 0 0 7 0 0 11 0 4
Hinsdale (Central) 0 3 1 1 1 0 20 0 0 24 0 2
Lockport (Twp.) 0 3 1 0 2 0 13 0 0 17 0 2
Naperville (North) 0 3 1 0 2 0 9 0 0 12 0 1
Buffalo Grove 0 3 0 3 0 0 8 0 0 10 0 0
Naperville (Neuqua Valley) 0 2 2 0 0 0 2 0 0 3 0 0
Aurora (West Aurora) 0 2 0 0 2 0 18 0 0 14 0 2
Elmhurst (York) 0 2 0 2 0 0 10 0 0 12 0 4
Arlington Heights (Hersey) 0 2 0 1 1 0 9 0 0 7 0 0
New Lenox (Lincoln-Way Central) 0 2 0 2 0 0 4 0 0 8 0 0
Orland Park (Sandburg) 0 1 1 0 0 0 12 0 0 11 0 4
Lincolnshire (Stevenson) 0 1 1 0 0 0 10 0 0 16 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Naperville (Central) 0 1 0 1 0 0 9 0 0 21 0 0
Park Ridge (Maine South) 0 1 0 1 0 0 4 0 0 5 0 3
Downers Grove (South) 0 1 0 1 0 0 3 0 0 2 0 0
LaGrange (Lyons) 0 1 0 0 1 0 3 0 0 3 0 0
Oak Lawn (Community) 0 1 0 1 0 0 3 0 0 5 0 2
Oak Park (O.P.-River Forest) 0 0 0 0 0 0 6 0 0 14 0 5
*Wheaton (W. Warrenville South) 0 0 0 0 0 0 6 0 0 13 0 1
Burbank (Reavis) 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0
Northfield (New Trier West) 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 3
Hoffman Estates (Conant) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 4 0 1
McHenry 0 0 0 0 0 0 3 0 0 7 0 0
Oak Forest 0 0 0 0 0 0 3 0 0 1 0 3
Schaumburg (H.S.) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 10 0 0
Barrington 0 0 0 0 0 0 2 0 0 8 0 2
Bradley (B.-Bourbonnais) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 3 0 0
Chicago (Lourdes) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Flossmoor (Homewood-F.) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 2
Glenview (Glenbrook South) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 4 0 0
Oak Lawn (Richards) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 4 0 1
Park Ridge (Maine East) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 1
Riverside (R.-Brookfield) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 3 0 2
*Waukegan (H.S.) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 3 0 5
Wheeling 0 0 0 0 0 0 2 0 0 4 0 0
Aurora (East) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 6 0 0
Aurora (Metea Valley) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Carol Stream (Glenbard North) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 10 0 3
Chicago (Curie) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Country Club Hills (Hillcrest) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Franklin Park-Northlake (Leyden) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
Glen Ellyn (Glenbard West) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 4 0 0
*Joliet (Twp.) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
Rolling Meadows 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 2
Roselle (Lake Park) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 11 0 0
Springfield (Sacred Heart-Griffin) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 5
St. Charles (East) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0
Wheaton (North) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 4
Addison (A. Trail) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Bensenville (Fenton) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
Calumet City (Thornton Fractional North) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 0 0
DeKalb 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Elgin (H.S.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
Elk Grove Village (E.G.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 1
Frankfort (Lincoln-Way East) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Geneva 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Glen Ellyn (Glenbard South) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 1
Highland Park 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Joliet (Catholic Academy) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Lake Forest (H.S.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 1
Lombard (Glenbard East) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0
New Holland (N.H.-Middletown) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
New Lenox (Lincoln-Way West) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
Normal (University) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Romeoville (H.S.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Streamwood 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Summit (Argo) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Zion (Z.-Benton) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0