Girls Badminton Season Summaries

* Last updated at 12:30 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (Arlington) D 1       Mary Lou Hundt
Oak Lawn (Community) D 2 12 0   Karen Dorne
Winnetka (New Trier East) D 3       Lee Kennicke
Northfield (New Trier West) D 4       Florence Malizola
Mt. Prospect (Prospect) D 5       Ruthann Normann
Orland Park (Sandburg) D 5       Kathy Hofferica
Riverside (R.-Brookfield) D 7       Molly Wilkins
Elmhurst (York)   7        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 9       Barbara Hackleman
Carol Stream (Glenbard North)   9        
Barrington D         Judy Gard
DeKalb D         Gertrude Brigham
Elk Grove Village (E.G.) D         Jeanne Kidd
Flossmoor (Homewood-F.) D         Barbara Vankus
Highland Park D         Richard Bilkey
Normal (University) D         Nancy Patterson
Springfield (Sacred Heart) D         Helen Dulle
Wheaton (North) D         Cheryl Ruceis

1977-78

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (Arlington) D 1       Mary Lou Hundt
Park Ridge (Maine South) D 2       Joyce Albrecht
Deerfield (H.S.)   3        
Winnetka (New Trier East) D 4       Lee Kennicke
Hinsdale (Central)   5        
Elmhurst (York) D 6       Bonnie Adams
Flossmoor (Homewood-F.) D 7       Barbara Vankus
Mt. Prospect (Prospect)   8       Ruthann Normann
Northfield (New Trier West) D 9       Florence Malizola
Palatine (H.S.) D 9       Kathy Crandall
Rolling Meadows D 9       Lynda Guttman
Waukegan (East) D 9       Carol Floros
Aurora (West Aurora) D         Deb Hopkins
Naperville (North) D         Charlene Ninos
New Holland (N.H.-Middletown) D         Sara McCawley
Oak Park (O.P.-River Forest) D         Barbara Hackleman
Orland Park (Sandburg) D         Paul Gilliland
Springfield (Sacred Heart) D         Helen Dulle
Wheaton (North) D         Russ Enlow

1978-79

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (Arlington) D 1       Mary Lou Hundt
Deerfield (H.S.) D 2       Ann Small
Winnetka (New Trier East) D 3       Lee Kennicke
Palatine (H.S.) D 4       Kathy Crandall
Riverside (R.-Brookfield) D 4 8 3   Molly Wilkens
Elmhurst (York)   6       Bonnie Adams
Northfield (New Trier West)   6       Florence Malizola
Oak Forest D 8       Bruce Pontow
Springfield (Sacred Heart) D 9       Helen Dulle
Waukegan (East) D 9       Carol Floros
Barrington   9        
Burbank (Reavis)   9 16 1   Mary Anne Yates
Chicago (Lourdes)   9        
Carol Stream (Glenbard North) D         Sandy Andeson
Downers Grove (North) D         Jack Hayes
Hinsdale (Central) D         Mary Ann Reeder
Joliet (St. Francis) D         Diane Barnes
Lake Forest (H.S.) D         Linda Atwell
Lansing (Thornton Fractional South) D         Joan Borich
Palos Heights (Shepard) D   13 6   Bob Sands
Park Ridge (Maine South) D         Joyce Albrecht
Wheaton (North) D         Cheryl Ruceis

1979-80

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (Arlington) D 1       Mary Lou Hundt
Palatine (H.S.) D 2       Kathy Crandall
Palos Heights (Shepard) D 3 17 2   Bob Sands
Oak Forest D 4       Bruce Pontow
Winnetka (New Trier East)   4       Lee Kennicke
Elmhurst (York) D 6       Bonnie Adams
Park Ridge (Maine South) D 7       Joyce Albrecht
Oak Park (O.P.-River Forest) D 8       Barbara Hackleman
Tinley Park (Andrew) D 9 6 10   Terry TerHaar
Wheaton (North) D 9       Cheryl Ruceis
Chicago (Lourdes)   9        
Barrington D         Judy Gard
Carol Stream (Glenbard North) D         Sandy Anderson
Deerfield (H.S.) D         Ann Small
Downers Grove (North) D         Jack Hayes
Lansing (Thornton Fractional South) D         Joan Borich
Springfield (Sacred Heart) D         Helen Dulle
Waukegan (East) D         Diane Furlan