Boys Baseball Tournament Scores

* Last updated at 8:54 am on Monday, June 12, 2017

Print this page

1939-40

Quarterfinals

Pekin 7, Fairbury 6 (12 inn.)

Champaign (H.S.) 8, Bluffs 4

Princeville 6, Bloomington (H.S.) 3

Belleville (Twp.) 11, Streator (Twp.) 7

Semifinals

Champaign (H.S.) 6, Pekin 1

Belleville (Twp.) 10, Princeville 0 (5 inn.)

Championship

Belleville (Twp.) 8, Champaign (H.S.) 3

1940-41

Quarterfinals

Peoria (Manual) 12, Champaign (H.S.) 7

Peoria (H.S.) 9, Springfield (Lanphier) 2

Collinsville 10, Bloomington (H.S.) 0 (5 inn.)

Streator (Twp.) 2, Berwyn-Cicero (Morton) 0

Semifinals

Peoria (H.S.) 8, Peoria (Manual) 2

Collinsville 10, Streator (Twp.) 3

Championship

Collinsville 10, Peoria (Manual) 8

1941-42

Quarterfinals

Streator (Twp.) 7, Champaign (H.S.) 4

Peoria (Manual) 6, Effingham (H.S.) 3

Madison 2, Kewanee (H.S.) 1 (6 inn.)

Oak Park (O.P.-River Forest) 8, Normal (Community) 0

Semifinals

Streator (Twp.) 6, Peoria (Manual) 1

Oak Park (O.P.-River Forest) 5, Madison 0

Championship

Oak Park (O.P.-River Forest) 7, Streator (Twp.) 2

1942-43

Semifinals

East St. Louis (Sr.) 10, Bloomington (H.S.) 0 (6 inn.)

Berwyn-Cicero (Morton) 6, Peoria (H.S.) 2

Championship

Berwyn-Cicero (Morton) 4, East St. Louis (Sr.) 2

1943-44

Quarterfinals

Peru (St. Bede) 14, Staunton 13

Maywood (Proviso) 11, Chicago (Lane) 7

Chicago (Marshall) 7, Peoria (H.S.) 1

East St. Louis (Central Catholic) 3, Chicago Heights (Bloom Twp.) 0

Semifinals

Maywood (Proviso) 7, Peru (St. Bede) 1

East St. Louis (Central Catholic) 8, Chicago (Marshall) 1

Championship

Maywood (Proviso) 9, East St. Louis (Central Catholic) 1

1944-45

Quarterfinals

Bloomington (H.S.) 6, Rutland 1

Chicago (Lane) 12, Quincy (Sr.) 2

Maywood (Proviso) 6, Springfield (Cathedral) 0

East St. Louis (Central Catholic) 6, Chicago (Kelly) 1

Semifinals

Chicago (Lane) 7, Bloomington (H.S.) 1

East St. Louis (Central Catholic) 5, Maywood (Proviso) 3

Championship

Chicago (Lane) 6, East St. Louis (Central Catholic) 1

1945-46

Quarterfinals

Chicago (Fenger) 1, Beardstown 0

Wood River (East Alton-W.R.) 4, Berwyn-Cicero (Morton) 3

Chicago (Kelly) 7, Peru (St. Bede) 3

Gorham 5, Galesburg (H.S.) 4 (9 inn.)

Semifinals

Chicago (Fenger) 10, Wood River (East Alton-W.R.) 3

Chicago (Kelly) 10, Gorham 0 (5 inn.)

Championship

Chicago (Fenger) 9, Chicago (Kelly) 2

1946-47

Quarterfinals

Peoria (Woodruff) 1, Summit (Argo) 0 (11 inn.)

Chicago (Gage Park) 3, Edwardsville (H.S.) 1

Belleville (Twp.) 12, Bloomington (H.S.) 2

LaSalle (L.-Peru) 5, Decatur (H.S.) 4

Semifinals

Peoria (Woodruff) 3, Chicago (Gage Park) 1

Belleville (Twp.) 7, LaSalle (L.-Peru) 1

Championship

Belleville (Twp.) 1, Peoria (Woodruff) 0 (7 inn.)

1947-48

Quarterfinals

Peoria (Spalding) 12, Danville (H.S.) 3

New Athens 6, Chicago (Kelly) 0

Granite City 2, Peoria (Manual) 1

Skokie (Niles) 6, Downers Grove (H.S.) 5 (11 inn.)

Semifinals

New Athens 6, Peoria (Spalding) 4

Granite City 7, Skokie (Niles) 2

Championship

Granite City 4, New Athens 1

1948-49

Quarterfinals

Des Plaines (Maine) 4, Chicago (Austin) 3

Collinsville 2, Springfield (Lanphier) 1

Belleville (Twp.) 5, Summit (Argo) 4

Peoria (Manual) 6, Normal (University) 2

Semifinals

Des Plaines (Maine) 3, Collinsville 1

Belleville (Twp.) 4, Peoria (Manual) 2

Championship

Belleville (Twp.) 7, Des Plaines (Maine) 2

1949-50

Quarterfinals

Elgin (H.S.) 3, Springfield (Cathedral) 1

Peoria (Manual) 7, Bloomington (H.S.) 4

Chicago (Austin) 11, DuQuoin (H.S.) 1 (4 1/2 inn.)

LaGrange (Lyons) 10, Granite City 0 (5 inn.)

Semifinals

Peoria (Manual) 13, Elgin (H.S.) 0 (5 inn.)

LaGrange (Lyons) 8, Chicago (Austin) 4

Championship

Peoria (Manual) 6, LaGrange (Lyons) 0 (7 1/2 inn.)

1950-51

Quarterfinals

Pekin 8, Streator (Twp.) 7

Decatur (H.S.) 5, Murphysboro 2

Waukegan (H.S.) 2, Chicago (Lane) 1

Alton (Sr.) 16, LaSalle (L.-Peru) 2 (6 inn.)

Semifinals

Pekin 3, Decatur (H.S.) 0

Alton (Sr.) 3, Waukegan (H.S.) 0

Championship

Pekin 11, Alton (Sr.) 5

1951-52

Quarterfinals

Quincy (Notre Dame) 4, Waukegan (H.S.) 0

Gorham 2, Pekin 1 (10 inn.)

Berwyn-Cicero (Morton) 4, Edwardsville (H.S.) 3

Chicago (Fenger) 5, Taylorville 4

Semifinals

Quincy (Notre Dame) 4, Gorham 0

Berwyn-Cicero (Morton) 7, Chicago (Fenger) 4

Championship

Berwyn-Cicero (Morton) 5, Quincy (Notre Dame) 3

1952-53

Quarterfinals

Bloomington (H.S.) 3, Waukegan (H.S.) 2

Chicago (C. Vocational) 5, Pekin 3

Murphysboro 6, Decatur (H.S.) 5

Maywood (Proviso) 5, Edwardsville (H.S.) 3

Semifinals

Bloomington (H.S.) 5, Chicago (C. Vocational) 0

Maywood (Proviso) 5, Murphysboro 3

Championship

Maywood (Proviso) 7, Bloomington (H.S.) 3

1953-54

Quarterfinals

Chicago (Bowen) 4, Anna (A.-Jonesboro) 1

Litchfield 5, Peoria (H.S.) 1

Winnetka (New Trier) 3, Calumet City (Thornton Fractional) 2

Belleville (Twp.) 4, Peoria (Manual) 1

Semifinals

Chicago (Bowen) 4, Litchfield 1

Belleville (Twp.) 4, Winnetka (New Trier) 0

Championship

Belleville (Twp.) 7, Chicago (Bowen) 0

1954-55

Quarterfinals

North Chicago 2, Decatur (H.S.) 0

East St. Louis (Sr.) 4, Peoria (H.S.) 2

Chicago (Schurz) 11, Anna (A.-Jonesboro) 1 (6 inn.)

Joliet (Twp.) 2, Galesburg (H.S.) 1 (10 inn.)

Semifinals

North Chicago 4, East St. Louis (Sr.) 0

Chicago (Schurz) 4, Joliet (Twp.) 2

Championship

Chicago (Schurz) 2, North Chicago 1

1955-56

Quarterfinals

Bartonville (Limestone) 2, Litchfield 0

Freeburg 10, Charleston 5

DuQuoin (H.S.) 2, Blue Island 1

Chicago (Lane) 12, Belvidere (H.S.) 0

Semifinals

Freeburg 11, Bartonville (Limestone) 0

Chicago (Lane) 7, DuQuoin (H.S.) 0

Championship

Chicago (Lane) 5, Freeburg 3

1956-57

Quarterfinals

Mt. Carmel 7, Danville (H.S.) 2

Chicago (Lane) 3, Bloomington (Trinity) 1

Waukegan (H.S.) 3, Rock Island (Alleman) 1

Maywood (Proviso) 6, Staunton 0

Semifinals

Mt. Carmel 5, Chicago (Lane) 3

Maywood (Proviso) 1, Waukegan (H.S.) 0

Championship

Maywood (Proviso) 12, Mt. Carmel 1

1957-58

Quarterfinals

Olney (East Richland) 4, Taylorville 1

Des Plaines (Maine) 11, Chicago (Tuley) 4

Danville (H.S.) 2, East Moline (United) 1

Skokie (Niles) 16, Highland 5

Semifinals

Des Plaines (Maine) 13, Olney (East Richland) 1 (6 inn.)

Skokie (Niles) 4, Danville (H.S.) 3 (12 inn.)

Championship

Des Plaines (Maine) 3, Skokie (Niles) 2 (8 inn.)

1958-59

Quarterfinals

Peoria (Manual) 13, Taylorville 0 (5 inn.)

Des Plaines (Maine) 3, Waukegan (H.S.) 0

Belleville (Twp.) 9, DuQuoin (H.S.) 1

Chicago (Harrison) 3, Danville (H.S.) 2

Semifinals

Des Plaines (Maine) 4, Peoria (Manual) 0

Chicago (Harrison) 6, Belleville (Twp.) 4

Championship

Des Plaines (Maine) 8, Chicago (Harrison) 1

1959-60

Quarterfinals

Elmhurst (York) 3, Springfield (Feitshans) 1

Chicago (Lane) 9, Charleston 0

Litchfield 8, East Moline (United) 5

Waukegan (H.S.) 11, Bridgeport 1 (5 inn.)

Semifinals

Elmhurst (York) 9, Chicago (Lane) 3

Waukegan (H.S.) 5, Litchfield 0

Championship

Elmhurst (York) 5, Waukegan (H.S.) 4

1960-61

Quarterfinals

Peoria (H.S.) 10, Chicago (Kelly) 2

Cicero (Morton East) 10, Skokie (Niles) 3

Canton 7, Decatur (Eisenhower) 1

Wood River (East Alton-W.R.) 4, Marion (H.S.) 2

Semifinals

Cicero (Morton East) 12, Peoria (H.S.) 2 (4 1/2 inn.)

Wood River (East Alton-W.R.) 11, Canton 10

Championship

Cicero (Morton East) 20, Wood River (East Alton-W.R.) 0

1961-62

Quarterfinals

LaGrange (Lyons) 9, Minooka 1

Taylorville 3, Centralia (H.S.) 0

Decatur (Eisenhower) 2, Galesburg (H.S.) 1

Rockford (East) 8, Chicago (Schurz) 7

Semifinals

LaGrange (Lyons) 8, Taylorville 1

Decatur (Eisenhower) 6, Rockford (East) 3

Championship

Decatur (Eisenhower) 3, LaGrange (Lyons) 2

1962-63

Quarterfinals

Danville (H.S.) 4, Chicago (Schurz) 0

Des Plaines (Maine West) 3, Peoria (H.S.) 1

Granite City 8, Streator (Twp.) 3

Lockport (Twp.) 14, Mound City 0 (4 1/2 inn.)

Semifinals

Des Plaines (Maine West) 9, Danville (H.S.) 7 (8 inn.)

Granite City 6, Lockport (Twp.) 4

Championship

Des Plaines (Maine West) 3, Granite City 1

1963-64

Quarterfinals

Pekin 3, Chicago (Taft) 2

Skokie (Niles West) 4, Rockford (Boylan Catholic) 0

Springfield (Griffin) 4, Rock Island (Alleman) 3

Danville (H.S.) 1, Marion (H.S.) 0

Semifinals

Skokie (Niles West) 3, Pekin 2 (8 inn.)

Springfield (Griffin) 3, Danville (H.S.) 2

Championship

Springfield (Griffin) 6, Skokie (Niles West) 5

1964-65

Quarterfinals

Arlington Heights (St. Viator) 5, Peru (St. Bede) 3

Waterloo (H.S.) 5, River Grove (Holy Cross) 0

Decatur (MacArthur) 5, Jacksonville (H.S.) 4

Peoria (Manual) 3, Chicago (Lane) 0 (12 inn.)

Semifinals

Arlington Heights (St. Viator) 8, Waterloo (H.S.) 0

Peoria (Manual) 9, Decatur (MacArthur) 1

Championship

Peoria (Manual) 4, Arlington Heights (St. Viator) 2

1965-66

Quarterfinals

Galesburg (H.S.) 3, Danville (H.S.) 2

Northbrook (Glenbrook North) 10, Murphysboro 0 (6 inn.)

Alton (Sr.) 7, Chicago (Austin) 6

Park Ridge (Maine South) 13, Rock Island (Alleman) 0 (5 inn.)

Semifinals

Northbrook (Glenbrook North) 7, Galesburg (H.S.) 1 (11 inn.)

Park Ridge (Maine South) 8, Alton (Sr.) 6

Championship

Northbrook (Glenbrook North) 15, Park Ridge (Maine South) 2

1966-67

Quarterfinals

Peoria (Manual) 4, Newton 3 (10 inn.)

Chicago (Mather) 4, Cairo 0

Waukegan (H.S.) 11, Peru (St. Bede) 4

LaGrange (Lyons) 7, Roxana 1

Semifinals

Peoria (Manual) 11, Chicago (Mather) 5

LaGrange (Lyons) 1, Waukegan (H.S.) 0

Championship

LaGrange (Lyons) 5, Peoria (Manual) 0

1967-68

Quarterfinals

Peoria (Manual) 7, Berwyn (Morton West) 4

Skokie (Niles East) 10, Chicago (Lane) 8

Rockford (Guilford) 6, Albion (Edwards County) 5

Champaign (Central) 7, Springfield (Griffin) 3

Semifinals

Peoria (Manual) 8, Skokie (Niles East) 3

Rockford (Guilford) 3, Champaign (Central) 1

Championship

Peoria (Manual) 9, Rockford (Guilford) 3

1968-69

Quarterfinals

Chicago (Schurz) 4, Newton 3 (12 inn.)

Highland Park 3, Alton (Sr.) 2

Naperville (H.S.) 4, LaSalle (L.-Peru) 2

Pekin 11, DuQuoin (H.S.) 0

Semifinals

Chicago (Schurz) 4, Highland Park 3

Pekin 8, Naperville (H.S.) 2

Championship

Chicago (Schurz) 6, Pekin 3

1969-70

Quarterfinals

Elgin (H.S.) 4, Bloomington (H.S.) 2

Bradley (B.-Bourbonnais) 3, Mounds (Meridian) 0 (8 inn.)

Cicero (Morton East) 2, Pekin 1

Chicago (Lane) 5, Granite City 4

Semifinals

Bradley (B.-Bourbonnais) 5, Elgin (H.S.) 4

Cicero (Morton East) 5, Chicago (Lane) 1

Championship

Cicero (Morton East) 7, Bradley (B.-Bourbonnais) 3 (11 inn.)

1970-71

Quarterfinals

Macon 5, Nashville 0

Chicago (Lane) 2, Piasa (Southwestern) 1

Waukegan (H.S.) 2, Quincy (Sr.) 1 (8 inn.)

Rockford (West) 1, Kankakee (Eastridge) 0 (11 inn.)

Semifinals

Macon 6, Chicago (Lane) 4

Waukegan (H.S.) 10, Rockford (West) 0 (6 inn.)

Championship

Waukegan (H.S.) 4, Macon 2

1971-72

Quarterfinals

Skokie (Niles West) 3, Olney (East Richland) 0

Marissa 6, Canton 4 (10 inn.)

Kankakee (Eastridge) 1, Chicago (Lane) 0

Alton (Sr.) 7, Granville (Putnam County) 3

Semifinals

Skokie (Niles West) 5, Marissa 2

Alton (Sr.) 5, Kankakee (Eastridge) 4

Championship

Skokie (Niles West) 4, Alton (Sr.) 3 (9 inn.)

1972-73

Quarterfinals

Villa Park (Willowbrook) 5, Raymond (Lincolnwood) 0

Chicago (Hubbard) 10, Galesburg (H.S.) 8

Aurora (West Aurora) 5, Lincoln 1

Belleville (West) 3, Joliet (West) 1

Semifinals

Chicago (Hubbard) 11, Villa Park (Willowbrook) 8

Belleville (West) 10, Aurora (West Aurora) 0 (6 inn.)

Championship

Chicago (Hubbard) 3, Belleville (West) 0

1973-74

Quarterfinals

Northbrook (Glenbrook North) 4, Chicago (Tuley) 1

Harvey (Thornton) 3, Aurora (West Aurora) 0

O'Fallon (H.S.) 9, Anna (A.-Jonesboro) 5

East Peoria 5, Mattoon 1

Semifinals

Northbrook (Glenbrook North) 6, Harvey (Thornton) 5 (8 inn.)

East Peoria 4, O'Fallon (H.S.) 2

Championship

Northbrook (Glenbrook North) 4, East Peoria 3 (8 inn.)

1974-75

Quarterfinals

Joliet (Central) 2, Aurora (West Aurora) 1 (9 inn.)

Decatur (MacArthur) 1, Belleville (East) 0 (8 inn.)

Skokie (Niles West) 9, Chicago (Steinmetz) 1

Springfield (H.S.) 4, Quincy (Catholic Boys) 2

Semifinals

Joliet (Central) 3, Decatur (MacArthur) 2

Skokie (Niles West) 13, Springfield (H.S.) 0 (6 inn.)

Championship

Skokie (Niles West) 7, Joliet (Central) 4

1975-76

Quarterfinals

Chicago (Brother Rice) 5, Canton 1

Aurora (West Aurora) 6, Chicago (C. Vocational) 3

O'Fallon (H.S.) 4, Danville (H.S.) 3 (10 inn.)

Libertyville 7, Albion (Edwards County) 3

Semifinals

Chicago (Brother Rice) 3, Aurora (West Aurora) 2

Libertyville 8, O'Fallon (H.S.) 2

Championship

Chicago (Brother Rice) 5, Libertyville 4

1976-77

Quarterfinals

Decatur (Stephen Decatur) 8, Nokomis 4

Maywood (Proviso East) 5, Chicago (Lake View) 2

Joliet (Catholic Academy) 3, Canton 1

Lombard (Glenbard East) 4, Belleville (East) 1

Semifinals

Maywood (Proviso East) 4, Decatur (Stephen Decatur) 2

Lombard (Glenbard East) 2, Joliet (Catholic Academy) 1

Championship

Maywood (Proviso East) 2, Lombard (Glenbard East) 0

1977-78 (A)

Quarterfinals

New Lenox (Providence Catholic) 5, Cullom (Tri-Point) 3

Robinson 7, Camp Point (Central) 3

New Athens 12, Granville (Putnam County) 0 (6 inn.)

Vienna 7, Alton (Marquette) 4

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 7, Robinson 1

New Athens 11, Vienna 0 (5 inn.)

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 5, New Athens 4

1977-78 (AA)

Quarterfinals

Chicago (Kennedy) 5, River Grove (Holy Cross) 3

Peoria (Richwoods) 12, Belleville (East) 2

Mundelein (H.S.) 2, Joliet (West) 0

Chicago (Marist) 8, Springfield (Lanphier) 3

Semifinals

Peoria (Richwoods) 11, Chicago (Kennedy) 3

Chicago (Marist) 8, Mundelein (H.S.) 2

Championship

Chicago (Marist) 5, Peoria (Richwoods) 3

1978-79 (A)

Quarterfinals

Normal (University) 8, Cobden 0

Camp Point (Central) 4, Decatur (St. Teresa) 2

New Athens 11, Virden 1 (5 inn.)

New Lenox (Providence Catholic) 3, Henry (H.-Senachwine) 0

Semifinals

Normal (University) 10, Camp Point (Central) 8

New Athens 9, New Lenox (Providence Catholic) 5

Championship

New Athens 4, Normal (University) 3

1978-79 (AA)

Quarterfinals

Hillside (Proviso West) 5, Bartonville (Limestone) 2 (9 inn.)

Oak Forest 5, Granite City (North) 4

Palatine (Fremd) 8, Chicago (Clemente) 5

Mt. Carmel 3, Aurora (West Aurora) 0

Semifinals

Hillside (Proviso West) 3, Oak Forest 2

Mt. Carmel 2, Palatine (Fremd) 0

Championship

Hillside (Proviso West) 5, Mt. Carmel 1

1979-80 (A)

Quarterfinals

Effingham (St. Anthony) 2, Normal (University) 1

Alton (Marquette) 7, Beardstown 0

Mt. Carmel 3, Peoria (Bergan) 2

Genoa (G.-Kingston) 3, Marissa 0

Semifinals

Alton (Marquette) 9, Effingham (St. Anthony) 1

Mt. Carmel 6, Genoa (G.-Kingston) 4

Championship

Alton (Marquette) 8, Mt. Carmel 7

1979-80 (AA)

Quarterfinals

Bartonville (Limestone) 5, Barrington 3

Winnetka (New Trier East) 6, Joliet (Catholic Academy) 0

Collinsville 3, Oak Forest 2

Edwardsville (H.S.) 9, Chicago (C. Vocational) 1

Semifinals

Bartonville (Limestone) 7, Winnetka (New Trier East) 4

Collinsville 12, Edwardsville (H.S.) 7

Championship

Collinsville 7, Bartonville (Limestone) 3

1980-81 (A)

Quarterfinals

Wolf Lake (Shawnee) 5, Peotone 3

Aurora (Central Catholic) 5, Peoria (Bergan) 0

Decatur (St. Teresa) 5, Alton (Marquette) 4

Carlyle 7, Quincy (Notre Dame) 3

Semifinals

Aurora (Central Catholic) 10, Wolf Lake (Shawnee) 0 (5 inn.)

Carlyle 9, Decatur (St. Teresa) 2

Championship

Carlyle 3, Aurora (Central Catholic) 1

1980-81 (AA)

Quarterfinals

Joliet (Catholic Academy) 4, Wauconda 0

Chicago (Brother Rice) 7, Chicago (Clemente) 3

Bartonville (Limestone) 8, Centralia (H.S.) 1

Oak Park (O.P.-River Forest) 11, Lincoln 0

Semifinals

Chicago (Brother Rice) 7, Joliet (Catholic Academy) 4

Oak Park (O.P.-River Forest) 12, Bartonville (Limestone) 9

Championship

Oak Park (O.P.-River Forest) 8, Chicago (Brother Rice) 3

1981-82 (A)

Quarterfinals

New Lenox (Providence Catholic) 13, Granville (Putnam County) 5

Maroa (M.-Forsyth) 4, Beardstown 1

Hillsboro 1, Peotone 0 (8 inn.)

Metropolis (Massac County) 9, New Athens 4

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 13, Maroa (M.-Forsyth) 8

Hillsboro 7, Metropolis (Massac County) 0

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 7, Hillsboro 4

1981-82 (AA)

Quarterfinals

Dolton (Thornridge) 13, Chicago (Clemente) 2 (6 inn.)

Springfield (Griffin) 1, Peoria (Spalding) 0

Darien (Hinsdale South) 9, Berwyn (Morton West) 7

Edwardsville (H.S.) 1, Elk Grove Village (E.G.) 0

Semifinals

Springfield (Griffin) 8, Dolton (Thornridge) 2

Darien (Hinsdale South) 12, Edwardsville (H.S.) 2 (5 inn.)

Championship

Darien (Hinsdale South) 5, Springfield (Griffin) 2

1982-83 (A)

Quarterfinals

Eldorado 3, Knoxville 2

Aurora (Central Catholic) 6, Sparta 2

Beecher City 10, Beardstown 3

Herscher 8, Alton (Marquette) 5

Semifinals

Aurora (Central Catholic) 11, Eldorado 10

Beecher City 4, Herscher 2

Championship

Aurora (Central Catholic) 13, Beecher City 0

1982-83 (AA)

Quarterfinals

Joliet (West) 3, Winnetka (New Trier) 0

Collinsville 8, Peoria (Richwoods) 2

Chicago (Simeon) 7, Chicago (Brother Rice) 6

Waukegan (West) 6, Danville (H.S.) 4

Semifinals

Collinsville 9, Joliet (West) 4

Waukegan (West) 8, Chicago (Simeon) 5

Championship

Waukegan (West) 2, Collinsville 0

1983-84 (A)

Quarterfinals

Alton (Marquette) 7, Roanoke (R.-Benson) 6

Manito (Forman) 5, Eldorado 4

Aurora (Central Catholic) 5, Danville (Schlarman) 0

Effingham (St. Anthony) 2, Waterloo (H.S.) 0

Semifinals

Alton (Marquette) 5, Manito (Forman) 4

Aurora (Central Catholic) 8, Effingham (St. Anthony) 1

Championship

Alton (Marquette) 7, Aurora (Central Catholic) 4

1983-84 (AA)

Quarterfinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 6, Lockport (Twp.) 4

Burbank (Reavis) 11, Palatine (Fremd) 0 (6 inn.)

Morton 16, Belleville (West) 5 (6 inn.)

Taylorville 8, Chicago (Schurz) 5

Semifinals

Burbank (Reavis) 6, Oak Park (O.P.-River Forest) 5

Morton 20, Taylorville 8 (6 inn.)

Championship

Morton 9, Burbank (Reavis) 7

1984-85 (A)

Quarterfinals

Eldorado 5, Addison (Driscoll) 3

Litchfield 6, Maroa (M.-Forsyth) 0

Quincy (Notre Dame) 3, Warren 1

Braidwood (Reed-Custer) 15, Waltonville 0 (5 inn.)

Semifinals

Litchfield 10, Eldorado 5

Braidwood (Reed-Custer) 7, Quincy (Notre Dame) 4

Championship

Braidwood (Reed-Custer) 5, Litchfield 0

1984-85 (AA)

Quarterfinals

Springfield (H.S.) 3, Rock Island (H.S.) 1

Belleville (East) 5, Hoffman Estates (H.S.) 1

Oak Forest 5, Naperville (North) 1

Oak Park (O.P.-River Forest) 7, Chicago (Simeon) 0

Semifinals

Springfield (H.S.) 10, Belleville (East) 4

Oak Forest 1, Oak Park (O.P.-River Forest) 0

Championship

Oak Forest 6, Springfield (H.S.) 2

1985-86 (A)

Quarterfinals

Rochester 6, Quincy (Notre Dame) 3

Eldorado 2, Genoa (G.-Kingston) 0

Effingham (St. Anthony) 5, Roanoke (R.-Benson) 1

Marissa 11, Kankakee (McNamara) 1 (5 inn.)

Semifinals

Eldorado 6, Rochester 5

Marissa 7, Effingham (St. Anthony) 3

Championship

Marissa 4, Eldorado 3

1985-86 (AA)

Quarterfinals

Barrington 5, Oak Forest 4

Belleville (East) 7, East Moline (United) 2

Oak Park (O.P.-River Forest) 10, New Lenox (Providence Catholic) 9

Chicago (Fenger) 3, Mt. Zion 1

Semifinals

Barrington 6, Belleville (East) 2

Chicago (Fenger) 5, Oak Park (O.P.-River Forest) 4

Championship

Barrington 12, Chicago (Fenger) 2 (5 inn.)

1986-87 (A)

Quarterfinals

Cobden 6, Stanford (Olympia) 2

Roanoke (R.-Benson) 5, Chicago (St. Benedict) 4

Manito (Forman) 7, Teutopolis 1

Columbia 7, Rochester 4

Semifinals

Cobden 9, Roanoke (R.-Benson) 2

Columbia 6, Manito (Forman) 1

Championship

Columbia 12, Cobden 1 (5 inn.)

1986-87 (AA)

Quarterfinals

Springfield (Griffin) 14, Chicago (C. Vocational) 1 (5 inn.)

Belleville (East) 14, Galesburg (H.S.) 5

Burbank (St. Laurence) 9, LaGrange (Lyons) 2

Barrington 16, Aurora (West Aurora) 4

Semifinals

Springfield (Griffin) 7, Belleville (East) 2

Barrington 6, Burbank (St. Laurence) 2

Championship

Springfield (Griffin) 9, Barrington 1

1987-88 (A)

Quarterfinals

Waterloo (H.S.) 5, Aurora (Central Catholic) 2

Peru (St. Bede) 10, Mahomet (M.-Seymour) 0 (6 inn.)

Alton (Marquette) 10, Manito (Forman) 9

Fithian (Oakwood) 6, Carmi 4

Semifinals

Peru (St. Bede) 8, Waterloo (H.S.) 6

Alton (Marquette) 9, Fithian (Oakwood) 5

Championship

Peru (St. Bede) 6, Alton (Marquette) 3

1987-88 (AA)

Quarterfinals

Galesburg (H.S.) 3, Glenview (Glenbrook South) 0

Chicago (Marist) 4, Springfield (Griffin) 2

Barrington 17, Chicago (Clemente) 4 (5 inn.)

Edwardsville (H.S.) 4, Joliet (Catholic Academy) 0

Semifinals

Galesburg (H.S.) 6, Chicago (Marist) 1

Barrington 9, Edwardsville (H.S.) 6

Championship

Galesburg (H.S.) 21, Barrington 4 (5 inn.)

1988-89 (A)

Quarterfinals

Freeburg 3, Monmouth (H.S.) 2 (9 inn.)

Argenta (A.-Oreana) 5, Alton (Marquette) 2

Kankakee (McNamara) 7, Westmont 6

Anna (A.-Jonesboro) 14, Manito (Forman) 4 (5 inn.)

Semifinals

Freeburg 9, Argenta (A.-Oreana) 4

Kankakee (McNamara) 12, Anna (A.-Jonesboro) 9

Third Place

Anna (A.-Jonesboro) 10, Argenta (A.-Oreana) 8

Championship

Freeburg 13, Kankakee (McNamara) 1 (5 inn.)

1988-89 (AA)

Quarterfinals

Galesburg (H.S.) 11, Lisle (Benet Academy) 0 (5 inn.)

Harrisburg 4, Tinley Park (Andrew) 3

Schaumburg (H.S.) 3, Winnetka (New Trier) 2

Chicago (Clemente) 5, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 3

Semifinals

Harrisburg 5, Galesburg (H.S.) 3

Schaumburg (H.S.) 7, Chicago (Clemente) 4

Third Place

Galesburg (H.S.) 13, Chicago (Clemente) 3 (6 inn.)

Championship

Harrisburg 3, Schaumburg (H.S.) 2 (8 inn.)

1989-90 (A)

Quarterfinals

Lexington 6, McLeansboro 3

Lewistown 6, Maroa (M.-Forsyth) 2

Piasa (Southwestern) 9, Dunlap 0

Dupo 14, Addison (Driscoll) 3

Semifinals

Lexington 6, Lewistown 4

Dupo 10, Piasa (Southwestern) 3

Third Place

Lewistown 4, Piasa (Southwestern) 0 (1 inn.)

Championship

Lexington 6, Dupo 4

1989-90 (AA)

Quarterfinals

Joliet (Catholic Academy) 10, Machesney Park (Harlem) 3

Oak Park (O.P.-River Forest) 6, Mundelein (Carmel) 4

Chicago (Simeon) 9, Lansing (Thornton Fractional South) 7

Edwardsville (H.S.) 3, Champaign (Centennial) 0

Semifinals

Joliet (Catholic Academy) 3, Oak Park (O.P.-River Forest) 2

Edwardsville (H.S.) 8, Chicago (Simeon) 1

Third Place

Oak Park (O.P.-River Forest) 4, Chicago (Simeon) 3

Championship

Edwardsville (H.S.) 4, Joliet (Catholic Academy) 1 (9 inn.)

1990-91 (A)

Quarterfinals

Addison (Driscoll) 10, Dunlap 1

Harrisburg 10, Lewistown 1

Belleville (Althoff Catholic) 8, Normal (University) 2

Effingham (St. Anthony) 4, Gillespie 2

Semifinals

Harrisburg 2, Addison (Driscoll) 1

Belleville (Althoff Catholic) 10, Effingham (St. Anthony) 9

Third Place

Addison (Driscoll) 3, Effingham (St. Anthony) 0

Championship

Belleville (Althoff Catholic) 7, Harrisburg 2

1990-91 (AA)

Quarterfinals

Edwardsville (H.S.) 11, Machesney Park (Harlem) 6

Aurora (West Aurora) 10, Elgin (Larkin) 4

Oak Park (O.P.-River Forest) 6, Chicago (Schurz) 0

South Holland (Thornwood) 4, Bradley (B.-Bourbonnais) 1

Semifinals

Edwardsville (H.S.) 16, Aurora (West Aurora) 7

South Holland (Thornwood) 4, Oak Park (O.P.-River Forest) 1

Third Place

Oak Park (O.P.-River Forest) 5, Aurora (West Aurora) 1

Championship

South Holland (Thornwood) 10, Edwardsville (H.S.) 3

1991-92 (A)

Quarterfinals

Danville (Schlarman) 3, Quincy (Notre Dame) 0

Addison (Driscoll) 10, Riverton 1

Effingham (St. Anthony) 5, Okawville 2

Harrisburg 8, Peru (St. Bede) 1

Semifinals

Addison (Driscoll) 10, Danville (Schlarman) 1

Harrisburg 8, Effingham (St. Anthony) 0

Third Place

Effingham (St. Anthony) 3, Danville (Schlarman) 2

Championship

Addison (Driscoll) 7, Harrisburg 2

1991-92 (AA)

Quarterfinals

Lockport (Twp.) 2, Rantoul 0

Tinley Park (Andrew) 14, Chicago (Harlan) 3

Woodstock (H.S.) 3, Evanston (Twp.) 1

Belleville (West) 4, Morris 1

Semifinals

Tinley Park (Andrew) 12, Lockport (Twp.) 8

Belleville (West) 12, Woodstock (H.S.) 6

Third Place

Woodstock (H.S.) 9, Lockport (Twp.) 7

Championship

Tinley Park (Andrew) 12, Belleville (West) 1

1992-93 (A)

Quarterfinals

Riverton 2, Norridge (Ridgewood) 1 (8 inn.)

Lewistown 10, Gardner (G.-South Wilmington) 0 (6 inn.)

Steeleville 3, Henry (H.-Senachwine) 1

Carmi (C.-White County) 6, Robinson 0

Semifinals

Lewistown 5, Riverton 3

Steeleville 2, Carmi (C.-White County) 1

Third Place

Carmi (C.-White County) 2, Riverton 1

Championship

Lewistown 3, Steeleville 2

1992-93 (AA)

Quarterfinals

Crystal Lake (South) 11, Chicago (Harlan) 1 (5 inn.)

Morris 2, Belleville (West) 1

Elmhurst (York) 12, Winnetka (New Trier) 3

Burbank (St. Laurence) 6, Decatur (MacArthur) 5

Semifinals

Morris 1, Crystal Lake (South) 0

Elmhurst (York) 17, Burbank (St. Laurence) 3

Third Place

Burbank (St. Laurence) 6, Crystal Lake (South) 4

Championship

Elmhurst (York) 5, Morris 4 (9 inn.)

1993-94 (A)

Quarterfinals

Lewistown 11, Argenta (A.-Oreana) 1

Kankakee (McNamara) 6, Staunton 0

Addison (Driscoll) 7, Carmi (C.-White County) 1

Nashville 6, Seneca 5 (8 inn.)

Semifinals

Lewistown 10, Kankakee (McNamara) 2

Addison (Driscoll) 3, Nashville 2 (13 inn.)

Third Place

Kankakee (McNamara) 5, Nashville 3

Championship

Addison (Driscoll) 6, Lewistown 0

1993-94 (AA)

Quarterfinals

Morton 9, Belvidere (H.S.) 1

Chicago (Lane) 4, Mundelein (Carmel) 1

Joliet (Catholic Academy) 4, O'Fallon (H.S.) 1

South Holland (Thornwood) 2, Glenview (Glenbrook South) 1

Semifinals

Morton 11, Chicago (Lane) 1 (5 inn.)

Joliet (Catholic Academy) 7, South Holland (Thornwood) 6 (8 inn.)

Third Place

South Holland (Thornwood) 14, Chicago (Lane) 8

Championship

Joliet (Catholic Academy) 10, Morton 0

1994-95 (A)

Quarterfinals

Harrisburg 10, Maroa (M.-Forsyth) 0 (5 inn.)

Roanoke (R.-Benson) 13, Stronghurst (Southern) 0 (5 inn.)

Pleasant Plains 6, DuQuoin (H.S.) 4

Byron 8, Herscher 4

Semifinals

Roanoke (R.-Benson) 5, Harrisburg 4

Byron 11, Pleasant Plains 6

Third Place

Pleasant Plains 7, Harrisburg 6 (9 inn.)

Championship

Roanoke (R.-Benson) 8, Byron 2

1994-95 (AA)

Quarterfinals

Chatham (Glenwood) 1, DeKalb 0

Oak Park (O.P.-River Forest) 6, New Lenox (Providence Catholic) 3

Morris 8, Barrington 4

Chicago (Clemente) 7, Mt. Vernon (H.S.) 4

Semifinals

Chatham (Glenwood) 4, Oak Park (O.P.-River Forest) 2

Morris 11, Chicago (Clemente) 4

Third Place

Oak Park (O.P.-River Forest) 16, Chicago (Clemente) 6 (6 inn.)

Championship

Morris 12, Chatham (Glenwood) 4

1995-96 (A)

Quarterfinals

Normal (University) 2, Beardstown 1

Dupo 11, Lansing (Illiana Christian) 0 (5 inn.)

Strasburg (Stewardson-S.) 6, Eldorado 1

Mendota 9, Raymond (Lincolnwood) 3

Semifinals

Dupo 11, Normal (University) 0

Mendota 8, Strasburg (Stewardson-S.) 5

Championship

Dupo 14, Mendota 10

1995-96 (AA)

Quarterfinals

LaGrange (Lyons) 7, Chicago (Lane) 4 (10 inn.)

Aurora (Waubonsie Valley) 1, Belleville (East) 0

Chatham (Glenwood) 13, Orland Park (Sandburg) 3

Moline (H.S.) 7, Rolling Meadows 4

Semifinals

Aurora (Waubonsie Valley) 4, LaGrange (Lyons) 2

Chatham (Glenwood) 4, Moline (H.S.) 0

Third Place

LaGrange (Lyons) 5, Moline (H.S.) 4

Championship

Chatham (Glenwood) 7, Aurora (Waubonsie Valley) 5

1996-97 (A)

Quarterfinals

Rock Island (Alleman) 3, Stanford (Olympia) 2

Addison (Driscoll) 10, Teutopolis 7

Olney (East Richland) 5, Waterloo (Gibault Catholic) 2

Williamsville 4, Seneca 3

Semifinals

Addison (Driscoll) 12, Rock Island (Alleman) 2

Williamsville 1, Olney (East Richland) 0

Third Place

Olney (East Richland) 8, Rock Island (Alleman) 3

Championship

Addison (Driscoll) 8, Williamsville 6

1996-97 (AA)

Quarterfinals

Rock Island (H.S.) 6, Tinley Park (Andrew) 2 (8 inn.)

Schaumburg (H.S.) 3, Chicago (Clemente) 0

Mattoon 9, Winnetka (New Trier) 8

Lockport (Twp.) 7, Belleville (West) 0

Semifinals

Schaumburg (H.S.) 11, Rock Island (H.S.) 0 (5 inn.)

Lockport (Twp.) 6, Mattoon 0

Third Place

Rock Island (H.S.) 5, Mattoon 4

Championship

Schaumburg (H.S.) 5, Lockport (Twp.) 4 (9 inn.)

1997-98 (A)

Quarterfinals

Sullivan 7, Lewistown 1

Greenville 2, Woodstock (Marian) 0

Normal (University) 11, Carmi (C.-White County) 0 (5 inn.)

Granville (Putnam County) 5, Rochester 4

Semifinals

Sullivan 6, Greenville 2

Normal (University) 7, Granville (Putnam County) 6

Third Place

Greenville 8, Granville (Putnam County) 2

Championship

Normal (University) 10, Sullivan 0 (6 inn.)

1997-98 (AA)

Quarterfinals

Chicago (Simeon) 10, Olney (East Richland) 0 (5 inn.)

Edwardsville (H.S.) 14, Oak Park (O.P.-River Forest) 4

Tinley Park (Andrew) 7, Ottawa (Twp.) 1

Barrington 4, Lockport (Twp.) 1

Semifinals

Edwardsville (H.S.) 4, Chicago (Simeon) 1

Tinley Park (Andrew) 5, Barrington 2

Third Place

Barrington 12, Chicago (Simeon) 0 (5 inn.)

Championship

Edwardsville (H.S.) 10, Tinley Park (Andrew) 2

1998-99 (A)

Quarterfinals

Metropolis (Massac County) 11, Nashville 10

Herscher 4, Addison (Driscoll) 3

Ottawa (Marquette) 4, Stanford (Olympia) 3

Teutopolis 3, Pleasant Plains 2 (8 inn.)

Semifinals

Herscher 10, Metropolis (Massac County) 3

Teutopolis 6, Ottawa (Marquette) 4

Third Place

Metropolis (Massac County) 10, Ottawa (Marquette) 6

Championship

Herscher 8, Teutopolis 3

1998-99 (AA)

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) 11, Edwardsville (H.S.) 1

Tinley Park (Andrew) 3, Mundelein (Carmel) 2

St. Charles (H.S.) 4, Champaign (Centennial) 1

Rock Island (H.S.) 13, Chicago (Simeon) 3 (5 inn.)

Semifinals

Winnetka (New Trier) 15, Tinley Park (Andrew) 14

St. Charles (H.S.) 10, Rock Island (H.S.) 0 (5 inn.)

Championship

St. Charles (H.S.) 12, Winnetka (New Trier) 3

1999-00 (A)

Quarterfinals

Teutopolis 10, Stanford (Olympia) 3

Addison (Driscoll) 9, DuQuoin (H.S.) 2

Eldorado 4, Dunlap 3

Pleasant Plains 4, Mendota 3

Semifinals

Addison (Driscoll) 6, Teutopolis 3

Pleasant Plains 5, Eldorado 2

Third Place

Teutopolis 13, Eldorado 8

Championship

Pleasant Plains 10, Addison (Driscoll) 9

1999-00 (AA)

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) 4, Edwardsville (H.S.) 3

Palatine (Fremd) 12, Chicago (De La Salle) 4

Joliet (Catholic Academy) 11, Mahomet (M.-Seymour) 6

Moline (H.S.) 9, Chicago (Lane) 0

Semifinals

Winnetka (New Trier) 12, Palatine (Fremd) 2 (5 inn.)

Joliet (Catholic Academy) 4, Moline (H.S.) 3 (9 inn.)

Third Place

Moline (H.S.) 7, Palatine (Fremd) 6

Championship

Winnetka (New Trier) 8, Joliet (Catholic Academy) 6

2000-01 (A)

Quarterfinals

Armstrong 6, Addison (Driscoll) 5

Monmouth (H.S.) 4, Byron 0

Benton 9, Pleasant Plains 4

Newton 4, Freeburg 2

Semifinals

Monmouth (H.S.) 12, Armstrong 6

Newton 2, Benton 1 (8 inn.)

Third Place

Armstrong 9, Benton 7

Championship

Newton 12, Monmouth (H.S.) 2 (6 inn.)

2000-01 (AA)

Quarterfinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 8, Carpentersville (Dundee-Crown) 4 (8 inn.)

LaGrange (Lyons) 3, Bartonville (Limestone) 2

Bradley (B.-Bourbonnais) 8, Mt. Vernon (H.S.) 2

Chicago (Marist) 20, Chicago (Lane) 0 (5 inn.)

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 14, LaGrange (Lyons) 4 (6 inn.)

Bradley (B.-Bourbonnais) 8, Chicago (Marist) 1

Third Place

Chicago (Marist) 7, LaGrange (Lyons) 6 (8 inn.)

Championship

Bradley (B.-Bourbonnais) 5, Oak Park (O.P.-River Forest) 2

2001-02 (A)

Quarterfinals

Freeburg 6, Flora 1

Lombard (Montini) 9, Rock Falls 7

Anna (A.-Jonesboro) 6, Coal City 2

Stanford (Olympia) 5, Beardstown 2

Semifinals

Freeburg 10, Lombard (Montini) 4

Stanford (Olympia) 15, Anna (A.-Jonesboro) 5

Third Place

Lombard (Montini) 3, Anna (A.-Jonesboro) 1

Championship

Stanford (Olympia) 4, Freeburg 3 (8 inn.)

2001-02 (AA)

Quarterfinals

Tinley Park (Andrew) 12, Bartonville (Limestone) 2

Orland Park (Sandburg) 9, Glen Ellyn (Glenbard West) 1

Mundelein (H.S.) 14, Chicago (Clemente) 4 (6 inn.)

Edwardsville (H.S.) 4, St. Charles (East) 3

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 11, Tinley Park (Andrew) 1 (5 inn.)

Edwardsville (H.S.) 4, Mundelein (H.S.) 3 (8 inn.)

Third Place

Tinley Park (Andrew) 7, Mundelein (H.S.) 6

Championship

Orland Park (Sandburg) 5, Edwardsville (H.S.) 0

2002-03 (A)

Quarterfinals

Harrisburg 2, Beardstown 0

Mendota 5, Trenton (Wesclin) 0

Wilmington 2, Armstrong 1

Fairbury (Prairie Central) 6, Taylor Ridge (Rockridge) 2

Semifinals

Harrisburg 7, Mendota 5

Wilmington 8, Fairbury (Prairie Central) 0

Third Place

Mendota 12, Fairbury (Prairie Central) 1

Championship

Wilmington 7, Harrisburg 5

2002-03 (AA)

Quarterfinals

LaGrange (Lyons) 7, Orland Park (Sandburg) 6

Chatham (Glenwood) 4, Chicago (Mt. Carmel) 3 (9 inn.)

Rockford (Boylan Catholic) 7, Crystal Lake (Central) 4

Lake Forest (H.S.) 10, Belleville (East) 1

Semifinals

LaGrange (Lyons) 3, Chatham (Glenwood) 1

Rockford (Boylan Catholic) 4, Lake Forest (H.S.) 2

Third Place

Lake Forest (H.S.) 10, Chatham (Glenwood) 0 (5 inn.)

Championship

LaGrange (Lyons) 15, Rockford (Boylan Catholic) 6

2003-04 (A)

Quarterfinals

Pleasant Plains 3, Woodstock (Marian) 2

Quincy (Notre Dame) 7, Lansing (Illiana Christian) 1

Wilmington 8, Eureka 4

Harrisburg 5, Teutopolis 2

Semifinals

Quincy (Notre Dame) 11, Pleasant Plains 1 (5 inn.)

Harrisburg 17, Wilmington 3 (6 inn.)

Third Place

Wilmington 7, Pleasant Plains 5

Championship

Harrisburg 11, Quincy (Notre Dame) 7

2003-04 (AA)

Quarterfinals

Mundelein (Carmel) 7, Batavia 1

Niles (Notre Dame) 13, Normal (Community) 7

Joliet (Catholic Academy) 2, Chicago (St. Rita) 1

St. Charles (East) 4, Edwardsville (H.S.) 2

Semifinals

Niles (Notre Dame) 11, Mundelein (Carmel) 10

Joliet (Catholic Academy) 7, St. Charles (East) 4

Third Place

Mundelein (Carmel) 13, St. Charles (East) 3 (6 inn.)

Championship

Niles (Notre Dame) 6, Joliet (Catholic Academy) 4

2004-05 (A)

Quarterfinals

Lombard (Montini) 2, Nashville 1 (8 inn.)

Williamsville 4, Woodstock (Marian) 0

Wilmington 7, Rock Island (Alleman) 2

Teutopolis 6, Auburn 2

Semifinals

Lombard (Montini) 5, Williamsville 4

Wilmington 1, Teutopolis 0

Third Place

Teutopolis 5, Williamsville 4

Championship

Wilmington 12, Lombard (Montini) 0 (5 inn.)

2004-05 (AA)

Quarterfinals

Bartonville (Limestone) 9, Aurora (Waubonsie Valley) 8

Chicago (Mt. Carmel) 9, Oak Park (O.P.-River Forest) 6

Barrington 10, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 8

Lockport (Twp.) 6, Schaumburg (H.S.) 2

Semifinals

Chicago (Mt. Carmel) 6, Bartonville (Limestone) 2

Lockport (Twp.) 15, Barrington 1 (6 inn.)

Third Place

Barrington 11, Bartonville (Limestone) 1 (5 inn.)

Championship

Lockport (Twp.) 8, Chicago (Mt. Carmel) 4

2005-06 (A)

Quarterfinals

Trenton (Wesclin) 6, Carmi (C.-White County) 2

Columbia 13, Danville (Schlarman) 1 (5 inn.)

Addison (Driscoll) 2, Sherrard 0

Chillicothe (Illinois Valley Central) 14, Richmond (R.-Burton) 4 (5 inn.)

Semifinals

Trenton (Wesclin) 3, Columbia 1 (8 inn.)

Chillicothe (Illinois Valley Central) 6, Addison (Driscoll) 4

Third Place

Addison (Driscoll) 10, Columbia 9

Championship

Chillicothe (Illinois Valley Central) 8, Trenton (Wesclin) 3

2005-06 (AA)

Quarterfinals

Chicago (St. Patrick) 8, Bartonville (Limestone) 7

O'Fallon (H.S.) 2, LaGrange (Lyons) 1

Minooka 12, Rockford (Boylan Catholic) 1 (5 inn.)

Naperville (Central) 1, Elk Grove Village (E.G.) 0

Semifinals

Chicago (St. Patrick) 2, O'Fallon (H.S.) 1

Naperville (Central) 9, Minooka 0

Championship

Naperville (Central) 2, Chicago (St. Patrick) 0

2006-07 (A)

Quarterfinals

Columbia 4, Braidwood (Reed-Custer) 2 (8 inn.)

Beardstown 7, Argenta (A.-Oreana) 5

Pinckneyville 12, Elgin (Westminster Christian) 1

Melrose Park (Walther Lutheran) 4, Olney (East Richland) 1

Semifinals

Columbia 4, Beardstown 1

Pinckneyville 5, Melrose Park (Walther Lutheran) 3

Third Place

Melrose Park (Walther Lutheran) 12, Beardstown 1 (5 inn.)

Championship

Columbia 3, Pinckneyville 1

2006-07 (AA)

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) 8, Buffalo Grove 0

Chicago (Brother Rice) 9, Carpentersville (Dundee-Crown) 8

Naperville (Neuqua Valley) 7, Edwardsville (H.S.) 3

Washington 5, Chicago (St. Rita) 4

Semifinals

Winnetka (New Trier) 7, Chicago (Brother Rice) 2

Naperville (Neuqua Valley) 11, Washington 0 (5 inn.)

Third Place

Washington 10, Chicago (Brother Rice) 6

Championship

Naperville (Neuqua Valley) 5, Winnetka (New Trier) 1

2007-08 (1A)

Semifinals

Marissa 10, Tuscola 2

Jacksonville (Routt) 6, Granville (Putnam County) 2

Third Place

Granville (Putnam County) 5, Tuscola 4 (5 inn.)

Championship

Jacksonville (Routt) 13, Marissa 3 (5 inn.)

2007-08 (2A)

Semifinals

Stanford (Olympia) 4, Coal City 1 (5 inn.)

Chillicothe (Illinois Valley Central) 3, Pinckneyville 2

Third Place

Pinckneyville 4, Coal City 0 (5 inn.)

Championship

Stanford (Olympia) 6, Chillicothe (Illinois Valley Central) 1

2007-08 (3A)

Semifinals

Highland 1, Crystal Lake (Central) 0

Rock Falls 5, Joliet (Catholic Academy) 1

Third Place

Joliet (Catholic Academy) 7, Crystal Lake (Central) 0

Championship

Highland 6, Rock Falls 2

2007-08 (4A)

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 11, Wheaton (North) 1 (6 inn.)

Crystal Lake (Prairie Ridge) 7, Naperville (Neuqua Valley) 1

Third Place

Naperville (Neuqua Valley) 4, Wheaton (North) 3

Championship

Crystal Lake (Prairie Ridge) 3, Oak Park (O.P.-River Forest) 2

2008-09 (1A)

Semifinals

Raymond (Lincolnwood) 8, London Mills (Spoon River Valley) 3

Marissa 5, Lanark (Eastland) 3

Third Place

London Mills (Spoon River Valley) 11, Lanark (Eastland) 3

Championship

Raymond (Lincolnwood) 3, Marissa 1

2008-09 (2A)

Semifinals

Stanford (Olympia) 11, Watseka 0

Edwardsville (Metro-East Lutheran) 7, Morrison 5

Third Place

Morrison 4, Watseka 3 (8 inn.)

Championship

Stanford (Olympia) 8, Edwardsville (Metro-East Lutheran) 1

2008-09 (3A)

Semifinals

Chatham (Glenwood) 2, LaSalle (L.-Peru) 1 (8 inn.)

Joliet (Catholic Academy) 4, Grayslake (Central) 1

Third Place

Grayslake (Central) 9, LaSalle (L.-Peru) 1

Championship

Joliet (Catholic Academy) 3, Chatham (Glenwood) 2

2008-09 (4A)

Semifinals

Chicago (St. Rita) 4, O'Fallon (H.S.) 0

Winnetka (New Trier) 3, Cary (C.-Grove) 2

Third Place

O'Fallon (H.S.) 3, Cary (C.-Grove) 2

Championship

Winnetka (New Trier) 4, Chicago (St. Rita) 3

2009-10 (1A)

Semifinals

Goreville 4, Downs (Tri-Valley) 3

Elgin (Westminster Christian) 12, Lebanon 8

Third Place

Lebanon 7, Downs (Tri-Valley) 3 (5 inn.)

Championship

Elgin (Westminster Christian) 15, Goreville 5 (6 inn.)

2009-10 (2A)

Semifinals

Teutopolis 9, Elmhurst (Immaculate Conception) 4

Harrisburg 7, Chillicothe (Illinois Valley Central) 1

Third Place

Chillicothe (Illinois Valley Central) 6, Elmhurst (Immaculate Conception) 4 (5 inn.)

Championship

Teutopolis 5, Harrisburg 1

2009-10 (3A)

Semifinals

Chatham (Glenwood) 17, Joliet (Catholic Academy) 5 (5 inn.)

DeKalb 6, Woodstock (Marian) 1

Third Place

Woodstock (Marian) 8, Joliet (Catholic Academy) 3 (4 inn.)

Championship

Chatham (Glenwood) 11, DeKalb 1 (6 inn.)

2009-10 (4A)

Semifinals

Naperville (Central) 6, Lincolnshire (Stevenson) 4

Chicago (St. Rita) 7, Huntley 6

Third Place

Lincolnshire (Stevenson) 5, Huntley 0 (3 inn.)

Championship

Naperville (Central) 10, Chicago (St. Rita) 4

2010-11 (1A)

Semifinals

Carrollton 8, Tremont 4

Lanark (Eastland) 2, Goreville 1

Third Place

Goreville 10, Tremont 9

Championship

Carrollton 8, Lanark (Eastland) 1

2010-11 (2A)

Semifinals

Melrose Park (Walther Lutheran) 15, DuQuoin (H.S.) 2 (5 inn.)

Teutopolis 6, Prophetstown 4

Third Place

DuQuoin (H.S.) 4, Prophetstown 4 (6 inn.) (tie)

Championship

Teutopolis 4, Melrose Park (Walther Lutheran) 0

2010-11 (3A)

Semifinals

Oak Forest 3, LaGrange Park (Nazareth Academy) 1

Maple Park (Kaneland) 8, Waterloo (H.S.) 2

Third Place

Waterloo (H.S.) 6, LaGrange Park (Nazareth Academy) 1

Championship

Maple Park (Kaneland) 11, Oak Forest 3

2010-11 (4A)

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 9, Mt. Prospect (Prospect) 1

LaGrange (Lyons) 4, Chicago (Mt. Carmel) 1

Third Place

Mt. Prospect (Prospect) 2, Chicago (Mt. Carmel) 1

Championship

LaGrange (Lyons) 8, New Lenox (Providence Catholic) 3

2011-12 (1A)

Semifinals

Effingham (St. Anthony) 6, Alton (Marquette) 2

Tuscola 10, Lena (L.-Winslow) 2

Third Place

Alton (Marquette) 6, Lena (L.-Winslow) 2

Championship

Effingham (St. Anthony) 6, Tuscola 1

2011-12 (2A)

Semifinals

Rock Island (Alleman) 2, Herscher 1

Normal (University) 8, Trenton (Wesclin) 3

Third Place

Herscher 8, Trenton (Wesclin) 2

Championship

Normal (University) 5, Rock Island (Alleman) 4

2011-12 (3A)

Semifinals

LaSalle (L.-Peru) 5, Troy (Triad) 2

Chicago Heights (Marian) 3, LaGrange Park (Nazareth Academy) 0

Third Place

LaGrange Park (Nazareth Academy) 2, Troy (Triad) 1

Championship

Chicago Heights (Marian) 10, LaSalle (L.-Peru) 2

2011-12 (4A)

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 8, Fox Lake (Grant) 2

LaGrange (Lyons) 6, Minooka 2

Third Place

Fox Lake (Grant) 7, Minooka 1

Championship

Oak Park (O.P.-River Forest) 4, LaGrange (Lyons) 3

2012-13 (1A)

Semifinals

Granville (Putnam County) 3, Sidell (Jamaica) 1

Waterloo (Gibault Catholic) 9, Wolf Lake (Shawnee) 2

Third Place

Wolf Lake (Shawnee) 2, Sidell (Jamaica) 1

Championship

Waterloo (Gibault Catholic) 6, Granville (Putnam County) 2

2012-13 (2A)

Semifinals

Lisle (Sr.) 2, Teutopolis 1

Pleasant Plains 4, Eureka 2

Third Place

Teutopolis 7, Eureka 0

Championship

Lisle (Sr.) 10, Pleasant Plains 1

2012-13 (3A)

Semifinals

Wheaton (St. Francis) 6, Grayslake (Central) 3

Joliet (Catholic Academy) 4, Mt. Vernon (H.S.) 0

Third Place

Grayslake (Central) 1, Mt. Vernon (H.S.) 0

Championship

Joliet (Catholic Academy) 5, Wheaton (St. Francis) 0

2012-13 (4A)

Semifinals

Chicago (Mt. Carmel) 8, Naperville (Neuqua Valley) 0

Libertyville 9, St. Charles (East) 6

Third Place

St. Charles (East) 6, Naperville (Neuqua Valley) 4

Championship

Chicago (Mt. Carmel) 2, Libertyville 1

2013-14 (1A)

Semifinals

Bluford (Webber) 5, New Athens 4 (10 inn.)

Crete (Illinois Lutheran) 1, Argenta (A.-Oreana) 0

Third Place

Argenta (A.-Oreana) 7, New Athens 1

Championship

Crete (Illinois Lutheran) 12, Bluford (Webber) 2 (6 inn.)

2013-14 (2A)

Semifinals

Pleasant Plains 5, Freeburg 2

Byron 6, Westmont 2

Championship

Pleasant Plains 7, Byron 1 (5 inn.)

2013-14 (3A)

Semifinals

Lemont (H.S.) 8, Metamora 3

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 3, Grayslake (Central) 2 (10 inn.)

Third Place

Metamora 10, Grayslake (Central) 1

Championship

Lemont (H.S.) 2, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 1

2013-14 (4A)

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 8, Crystal Lake (Prairie Ridge) 7

Chicago (St. Rita) 3, South Elgin 2

Third Place

South Elgin 6, Crystal Lake (Prairie Ridge) 5

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 4, Chicago (St. Rita) 1

2014-15 (1A)

Semifinals

Cobden 6, Fulton (H.S.) 2

Okawville 5, Bethany (Okaw Valley) 3

Third Place

Fulton (H.S.) 11, Bethany (Okaw Valley) 7

Championship

Cobden 9, Okawville 3

2014-15 (2A)

Semifinals

Rockford (R. Christian) 2, Peru (St. Bede) 1

Williamsville 4, Teutopolis 1

Third Place

Teutopolis 4, Peru (St. Bede) 1

Championship

Rockford (R. Christian) 6, Williamsville 2

2014-15 (3A)

Semifinals

LaGrange Park (Nazareth Academy) 2, Wheaton (St. Francis) 1

Highland 13, Chicago (Morgan Park) 0

Third Place

Wheaton (St. Francis) 5, Chicago (Morgan Park) 4

Championship

Highland 7, LaGrange Park (Nazareth Academy) 6

2014-15 (4A)

Semifinals

Chicago (Mt. Carmel) 5, Algonquin (Jacobs) 2

New Lenox (Providence Catholic) 1, Oak Park (O.P.-River Forest) 0

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 6, Chicago (Mt. Carmel) 5

2015-16 (1A)

Semifinals

Somonauk 4, Catlin (Salt Fork) 3

Goreville 8, Okawville 6

Third Place

Okawville 5, Catlin (Salt Fork) 0

Championship

Goreville 17, Somonauk 7 (5 inn.)

2015-16 (2A)

Semifinals

St. Joseph (S.J.-Ogden) 12, Murphysboro 5

Braidwood (Reed-Custer) 4, Rockford (Lutheran) 3

Third Place

Rockford (Lutheran) 4, Murphysboro 3

Championship

Braidwood (Reed-Custer) 7, St. Joseph (S.J.-Ogden) 6 (8 inn.)

2015-16 (3A)

Semifinals

Lemont (H.S.) 10, Arlington Heights (St. Viator) 2

Springfield (H.S.) 13, Bartonville (Limestone) 0 (5 inn.)

Third Place

Bartonville (Limestone) 6, Arlington Heights (St. Viator) 0 (6 inn.)

Championship

Lemont (H.S.) 10, Springfield (H.S.) 0 (6 inn.)

2015-16 (4A)

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 7, Plainfield (North) 4

Mundelein (H.S.) 10, St. Charles (North) 4

Third Place

St. Charles (North) 6, Plainfield (North) 5 (6 inn.)

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 10, Mundelein (H.S.) 3

2016-16 (1A)

Semifinals

Peoria Heights 4, Goreville 3

Valmeyer 7, Somonauk 4

Third Place

Goreville 10, Somonauk 3

Championship

Peoria Heights 6, Valmeyer 2

2016-16 (2A)

Semifinals

St. Joseph (S.J.-Ogden) 5, Palos Heights (Chicago Christian) 2

Teutopolis 11, Orion 0

Third Place

Palos Heights (Chicago Christian) 9, Orion 0

Championship

Teutopolis 10, St. Joseph (S.J.-Ogden) 2

2016-16 (3A)

Semifinals

Chicago Heights (Marian) 4, Champaign (Central) 3

Arlington Heights (St. Viator) 11, 6Aurora (Marmion Academy) 1

Third Place

Aurora (Marmion Academy) 7, Champaign (Central) 1

Championship

Arlington Heights (St. Viator) 10, Chicago Heights (Marian) 8

2016-16 (4A)

Semifinals

Crystal Lake (South) 9, Winnetka (New Trier) 3

Edwardsville (H.S.) 3, Burbank (St. Laurence) 1

Third Place

Burbank (St. Laurence) 11, 6Winnetka (New Trier) 6

Championship

Crystal Lake (South) 8, Edwardsville (H.S.) 3