Boys Baseball Season Summaries

* Last updated at 8:28 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1980-81 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Carlyle RSQ 1 28 4   Gary Wheeler
Aurora (Central Catholic) RSQ 2 28 4   Jim Schmid
Alton (Marquette) RSQ   19 10   Greg DeCourcey
Decatur (St. Teresa) RSQ   15 8   Terry Howley
Peoria (Bergan) RSQ   22 15 1 Rich Coleman
Peotone RSQ   14 7   Greg Oliver
Quincy (Notre Dame) RSQ   23 6   Jim Wosman
Wolf Lake (Shawnee) RSQ   28 9   Jan Dishinger
Augusta (Southeastern) R   25 6   Dave Swisegood
Braidwood (Reed-Custer) R   30 8   Jerry Cougill
Buckley (B.-Loda) R          
Carmi R   9 3   Tom Mears
Casey R          
Eureka R   21 11   Mick Simenc
Glasford (Illini Bluffs) R          
Havana R   25 4   Dick Lounsberry
Hillsboro R          
Lexington R   23 6   Ed Heineman
Marengo R   18 8   Schmid
Metropolis (Massac County) R          
New Athens R   23 15   Bob Matzenbacher
New Lenox (Providence Catholic) R          
Niantic (N.-Harristown) R          
Pawnee R   19 2   Don Smargiassi
Peru (St. Bede) R   24 12   John Bellino
Shelbyville R   13 5   Rick Woolverton
Waltonville R          
Waterloo (H.S.) R          
Wheaton (St. Francis) R          

1980-81 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) RSQ 1 30 4   Jack Kaiser
Chicago (Brother Rice) RSQ 2 32 17   George Sedlacek
Bartonville (Limestone) RSQ   30 11   Bob Schmitt
Centralia (H.S.) RSQ   25 8   Don Walker
Chicago (Clemente) PQ   26 12 2 Rich Tomoleoni
Joliet (Catholic Academy) RSQ   45 9 1 Jack Schimanski
Lincoln RSQ   21 9   Sam Madonia
Wauconda RSQ   34 8   Gary Simeon
Belleville (East) R   26 6   Larry Patton
Burbank (Reavis) R   29 7   Ron Czarnecki
Charleston R   20 6   Bill Monken
Chicago (St. Patrick) R          
Chicago Heights (Bloom Twp.) R   24 16   Mike Pohlman
Collinsville R         Russ Keene
Darien (Hinsdale South) R          
Evanston (Twp.) R          
Freeport (H.S.) R          
Galesburg (H.S.) R   20 9   Gary Bruington
Glen Ellyn (Glenbard West) R          
Granite City (North) R          
Lansing (Thornton Fractional South) R   18 15 1 Bill Anderson
LaSalle (L.-Peru) R   24 9   Huby Sarver
Libertyville R   19 9   Ernie Ritta
Northbrook (Glenbrook North) R          
Palatine (Fremd) R          
Peoria (Spalding) R          
Springfield (Griffin) R          
St. Charles (H.S.) R   26 8   Wayne DeMaar
Urbana (H.S.) R          

1981-82 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
New Lenox (Providence Catholic) RSQ 1 42 16   Jaime Garcia
Hillsboro RSQ 2 20 10 2 Harland Scheibal
Beardstown RSQ   16 16   Ed Lewis
Granville (Putnam County) RSQ   24 7   Ken Jenkins
Maroa (M.-Forsyth) RSQ   24 2   Fred Thompson
Metropolis (Massac County) RSQ   28 7 1 Bob Beck
New Athens RSQ   25 7   Bob Matzenbacher
Peotone RSQ   16 5   Greg Oliver
Addison (Driscoll) R   28 5   Rod Molek
Alton (Marquette) R   23 4   Greg DeCourcey
Aurora (Central Catholic) R   27 4   Jim Schmid
Chenoa R          
Columbia R   15 12   Jim Stuart
Eldorado R   14 4   Danny Stevens
Genoa (G.-Kingston) R   23 2 1 Steve Stirlen
Gorham R          
Manito (Forman) R          
Mt. Carmel R          
Nashville R          
Peoria Heights R   30 3   Dick Wetzler
Petersburg (PORTA) R   26 4   Bob Brady
Pontiac R   23 10   Dan McMillan
Robinson R   18 5   Jack Brady
Shelbyville R         Rick Woolverton
Stonington R          
Teutopolis R          
Toluca R          
Warren R   17 3   Jim Nielsen
Williamsville R   12 11   Gerald Timm

1981-82 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Darien (Hinsdale South) RSQ 1 26 10   David Lindley
Springfield (Griffin) RSQ 2 31 7   Robin Cooper
Berwyn (Morton West) RSQ   18 12   Roger Hahn
Chicago (Clemente) PQ   27 18 1 Rich Tomoleoni
Dolton (Thornridge) RSQ   27 4   Wally Shatkowski
Edwardsville (H.S.) RSQ   23 24   Tom Pile
Elk Grove Village (E.G.) RSQ   17 9   Larry Peddy
Peoria (Spalding) RSQ   28 11   Dave Lang
Aurora (West Aurora) R   16 11   Arnie Verbic
Belleville (East) R   29 6   Larry Patton
Bradley (B.-Bourbonnais) R   27 4   Dick Carley
Burbank (St. Laurence) R   16 10   Bob Fabrizio
Charleston R   20 10   Harold Royer
Chicago (Brother Rice) R   22 16   George Sedlacek
Collinsville R         Russ Keene
Decatur (MacArthur) R         Jim Cline
Des Plaines (Maine West) R   18 5   Al Carstens
Galesburg (H.S.) R   18 11   Gary Bruington
Joliet (Catholic Academy) R          
Lake Zurich R   16 12   Bill Donnan
Libertyville R   15 10   Ernie Ritta
Morton R   31 8   Mike McDonald
Murphysboro R   12 7   Richard Spiller
Naperville (Central) R   20 10   Bill Seiple
Oak Park (O.P.-River Forest) R   18 11 2 Jack Kaiser
Rockford (Auburn) R          
Streator (Twp.) R   17 11   Phil Hadley
Urbana (H.S.) R          
Winnetka (New Trier) R          

1982-83 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Aurora (Central Catholic) RSQ 1 23 6   Mark Lindo
Beecher City RSQ 2 18 6   David Markwell
Alton (Marquette) RSQ   26 3   Greg DeCourcey
Beardstown RSQ   21 4   Ed Lewis
Eldorado RSQ   16 5   Danny Stevens
Herscher RSQ   19 2   Ed Sennett
Knoxville RSQ   20 2   Mike Kemmer
Sparta RSQ   14 12   Roger Gerlach
Augusta (Southeastern) R   28 3   Dave Swisegood
Bushnell (B.-Prairie City) R   10 9   Dave Taylor
Chadwick R          
Danville (Schlarman) R          
Decatur (St. Teresa) R          
Elmhurst (Immaculate Conception) R          
Freeburg R         Gary Hearne
Granville (Putnam County) R   11 14   Ken Jenkins
Greenville R   10 5 1 Don Stout
Johnsburg R   13 10   Meyers
Lexington R   24 7   Ed Heineman
Litchfield R   13 7   Dennis Scobbie
Manito (Forman) R          
Metropolis (Massac County) R          
Mt. Carmel R          
Mt. Pulaski R         Mike Struna
Palos Heights (Chicago Christian) R   12 10   Will Slager
Pawnee R   17 7   Don Smargiassi
Roanoke (R.-Benson) R   16 3   Bill Zeman
Robinson R   15 5   Jack Brady
Saunemin R          
Shelbyville R         Rick Woolverton
Wolf Lake (Shawnee) R          
Woodlawn R   29 5   Steve Morris

1982-83 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Waukegan (West) RSQ 1 22 7   Rick Mowen
Collinsville RSQ 2 22 9 1 Russ Keene
Chicago (Brother Rice) RSQ   28 8   George Sedlacek
Chicago (Simeon) PQ   23 7   Leroy Franklin
Danville (H.S.) RSQ   18 9   Rich Dowers
Joliet (West) RSQ   28 4   Craig Spiers
Peoria (Richwoods) RSQ   19 9   Ty Franklin
Winnetka (New Trier) RSQ   26 6   Ron Klein
Aurora (West Aurora) R   21 9 2 Arnie Verbic
Barrington R   23 7   Kirby Smith
Chicago (De La Salle) R          
Chicago Heights (Bloom Twp.) R   14 12   Mike Pohlman
Edwardsville (H.S.) R   29 12   Tom Pile
Elmhurst (York) R   18 11   Erl Ellingson
Lansing (Thornton Fractional South) R   17 3 3 Bill Anderson
Mattoon R   13 7   Bob Wiman
Mt. Zion R   23 4   Ed Neighbors
Murphysboro R   10 3   Richard Spiller
Naperville (North) R   21 8 1 Paul Ryan
Oak Park (Fenwick) R   21 10   Dave Hogan
O'Fallon (H.S.) R   31 5   Robert Hodgdon
Park Ridge (Maine East) R          
Pekin R   17 7   Bob Beal
River Grove (Holy Cross) R          
Rock Island (Alleman) R   11 11   Jim Murphy
Rockford (East) R          
Rolling Meadows R   16 8   Al Otto
Springfield (Griffin) R          
Washington R         Brian Wisher

1983-84 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Alton (Marquette) RSQ 1 18 12   Greg DeCourcey
Aurora (Central Catholic) RSQ 2 27 5   Mark Lindo
Danville (Schlarman) RSQ   22 7   Randy Skaggs
Effingham (St. Anthony) RSQ   22 5   Dave Bartlett
Eldorado RSQ   26 3   Danny Stevens
Manito (Forman) RSQ   22 4   Randy Cihlar
Roanoke (R.-Benson) RSQ   13 5   Bill Zeman
Waterloo (H.S.) RSQ   22 5   Lon Fulte
Addison (Driscoll) R   26 5   Rod Molek
Arcola R          
Augusta (Southeastern) R   30 4   Dave Swisegood
Beardstown R          
Braidwood (Reed-Custer) R   27 4   Jerry Cougill
Breese (Mater Dei) R   20 3   Dennis Trame
Chadwick R   18 4   Gary Franke
Flora R   13 9   Jim Miglin
Freeburg R   11 17   Sid Allen
Gillespie R   12 4   Sam Stewart
Goreville R          
Granville (Putnam County) R   23 6   Ken Jenkins
Kankakee (McNamara) R          
LaGrange Park (Nazareth Academy) R          
Lexington R   23 5   Ed Heineman
Maroa (M.-Forsyth) R   16 4   Fred Thompson
Mt. Pulaski R         Mike Struna
Newton R          
Peoria (Bergan) R          
Petersburg (PORTA) R   13 9   Bob Brady
Stillman Valley R   26 3   Rob Engleman
Tamms (Egyptian) R   12 17   Bill Biggerstaff
Waltonville R          
Williamsville R   16 5   Gerald Timm

1983-84 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Morton RSQ 1 25 11   Mike McDonald
Burbank (Reavis) RSQ 2 33 5   Ron Czarnecki
Belleville (West) RSQ   19 10   Chuck Hasenstab
Chicago (Schurz) PQ   23 12 1 Cliff Pierce
Lockport (Twp.) RSQ   32 5   Clyde Odle
Oak Park (O.P.-River Forest) RSQ   30 8   Jack Kaiser
Palatine (Fremd) RSQ   24 5   Terry Gellinger
Taylorville RSQ   15 7   Jim Banko
Alton (Sr.) R   22 7   Felix Macias
Aurora (West Aurora) R   23 9   Arnie Verbic
Bradley (B.-Bourbonnais) R   27 6   Dick Carley
Buffalo Grove R   18 9 1 Bill Wurl
Carpentersville (Dundee-Crown) R          
Charleston R   21 6   Harold Royer
Danville (H.S.) R   17 8   Rich Dowers
East St. Louis (Sr.) R          
Elmhurst (York) R   16 16   Dave Trayser
Glen Ellyn (Glenbard West) R          
Herrin (H.S.) R          
Hillside (Proviso West) R   28 8   Sam Lima
Midlothian (Bremen) R   28 6   Tom Johnson
Niles (Notre Dame) R          
Oak Forest R   15 7 1 Andy Scianna
Peoria (Richwoods) R          
Rock Island (H.S.) R          
Springfield (Southeast) R         Larry Chaney
Washington R         Brian Wisher
Waukegan (East) R          
Woodstock (H.S.) R          

1984-85 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Braidwood (Reed-Custer) RSQ 1 30 4 1 Jerry Cougill
Litchfield RSQ 2 22 8   Dennis Scobbie
Addison (Driscoll) RSQ   25 11   Rod Molek
Eldorado RSQ   24 7   Danny Stevens
Maroa (M.-Forsyth) RSQ   24 2   Fred Thompson
Quincy (Notre Dame) RSQ   26 8   Ray Heilmann
Waltonville RSQ   21 2   Gil Bernard
Warren RSQ   19 4   Jim Nielsen
Alton (Marquette) R   22 5   Greg DeCourcey
Augusta (Southeastern) R   33 2   Dave Swisegood
Breese (Central) R   13 15   Al Warnecke
Danville (Schlarman) R          
Findlay R         Mike Reynolds
Flora R   13 7   Jim Miglin
Freeburg R   17 11   Sid Allen
Glasford (Illini Bluffs) R          
Goreville R   22 6 1 Jerry Qualls
Granville (Putnam County) R   24 9   Ken Jenkins
Havana R   10 10   Dick Lounsberry
Herscher R   23 10   Mike Hatfield
Lemont (H.S.) R          
Lexington R   31 4   Ed Heineman
Marengo R   12 13   Schmid
Marissa R   20 5   Lee Schulte
Metropolis (Massac County) R          
Monmouth (H.S.) R          
Newton R          
Pana (H.S.) R          
Riverton R   17 9   Don Alton
Sidell (Jamaica) R   13 2   Gary Hansgen
Varna (Mid-County) R          
Yorkville (H.S.) R   22 12 1 Eric Miller

1984-85 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Forest RSQ 1 36 1   Andy Scianna
Springfield (H.S.) RSQ 2 29 10   Dan Callahan
Belleville (East) RSQ   24 13   Larry Patton
Chicago (Simeon) PQ   23 5   Leroy Franklin
Hoffman Estates (H.S.) RSQ   21 9   Ray Gawron
Naperville (North) RSQ   28 5   Paul Ryan
Oak Park (O.P.-River Forest) RSQ   35 4   Jack Kaiser
Rock Island (H.S.) RSQ   19 9   Gary Bender
Cahokia (H.S.) R          
Charleston R   27 5   Harold Royer
Chicago (De La Salle) R          
Chicago Heights (Marian) R   21 12   Ron Guagenti
Danville (H.S.) R   23 8   Rich Dowers
Deerfield (H.S.) R          
Downers Grove (North) R          
East Peoria R   20 9   J. Dyke
Elgin (Larkin) R          
Glenview (Glenbrook South) R          
Harrisburg R   18 4   Jay Thompson
LaGrange (Lyons) R          
LaSalle (L.-Peru) R   26 4   Huby Sarver
Mt. Zion R   26 10   Ed Neighbors
New Lenox (Providence Catholic) R          
Oswego (H.S.) R   21 7   Dave Elko
Peoria (Spalding) R          
Rockford (Guilford) R   17 11   Jim Ely
Roxana R   11 18   Joe Huff
South Holland (Thornwood) R          
Waukegan (East) R          

1985-86 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Marissa RSQ 1 28 5 1 Lee Schulte
Eldorado RSQ 2 27 7   Danny Stevens
Effingham (St. Anthony) RSQ   22 12   Alan Millburg
Genoa (G.-Kingston) RSQ   24 4   Steve Stirlen
Kankakee (McNamara) RSQ   22 8   Terry Granger
Quincy (Notre Dame) RSQ   25 8   Jim Shields
Roanoke (R.-Benson) RSQ   21 5   Bill Zeman
Rochester RSQ   23 6   Tim Katzmark
Alton (Marquette) R   26 8   Greg DeCourcey
Anna (A.-Jonesboro) R   27 4   Rick Bittle
Aurora (Central Catholic) R   31 4   Mark Lindo
Braidwood (Reed-Custer) R   25 12   Jerry Cougill
Breese (Mater Dei) R   19 7   Dennis Trame
Casey R          
Chicago (Luther North) R   21 16   Tom Wiemann
Danville (Schlarman) R          
Freeburg R   19 12   Fred Blumberg
Grayville R   24 5   Tony Haywood
Havana R   15 8   Dick Lounsberry
Lansing (Illiana Christian) R          
Lexington R   29 6   Ed Heineman
Maroa (M.-Forsyth) R   19 7   Fred Thompson
Niantic (N.-Harristown) R          
Nokomis R          
Okawville R   23 11   David Luechtefeld
Peoria (Bergan) R   22 14   Jerry Rashid
Peru (St. Bede) R   24 7 1 John Bellino
Shannon R          
Sidell (Jamaica) R   12 5   Gary Hansgen
Tremont R   21 5   Jim Workman Jr.
Vienna R   37 7   Bob Trover
Warsaw R          

1985-86 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Barrington RSQ 1 33 5   Kirby Smith
Chicago (Fenger) PQ 2 33 6   Tom Lyons
Belleville (East) RSQ   30 8   Larry Patton
East Moline (United) RSQ   27 8   Craig Manwaring
Mt. Zion RSQ   30 7   Ed Neighbors
New Lenox (Providence Catholic) RSQ   34 4 1 Jaime Garcia
Oak Forest RSQ   34 4   Andy Scianna
Oak Park (O.P.-River Forest) RSQ   31 11   Jack Kaiser
Belleville (Althoff Catholic) R   23 8   Al Foppe
Carbondale (H.S.) R          
Chicago (St. Rita) R   33 6   Mike Moyzis
Chicago Heights (Marian) R   27 8   Ron Guagenti
Downers Grove (South) R   31 7   Rudy Boker
Edwardsville (H.S.) R   24 12   Tom Pile
LaGrange (Lyons) R          
Mattoon R   23 6   Bob Wiman
Naperville (Central) R   25 7   Bill Seiple
Normal (Community) R          
Oswego (H.S.) R   26 11   Dave Elko
Ottawa (Twp.) R          
Pekin R   19 9   Bob Beal
Quincy (Sr.) R          
Rockford (Auburn) R          
Schaumburg (H.S.) R   20 13   Paul Groot
Skokie (Niles West) R   22 9   George Galla
Tinley Park (Andrew) R   24 11   Frank Ganser
Washington R         Brian Wisher
Waukegan (West) R   19 11   Rick Mowen
Winnetka (New Trier) R          

1986-87 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Columbia RSQ 1 28 8   Jim Stuart
Cobden RSQ 2 38 1   Blayne Smith
Chicago (St. Benedict) RSQ   24 6   Bob Carlson
Manito (Forman) RSQ   29 6   Randy Cihlar
Roanoke (R.-Benson) RSQ   19 12   Bill Zeman
Rochester RSQ   26 6   Tim Katzmark
Stanford (Olympia) RSQ   21 13   Jerry Webb
Teutopolis RSQ   20 3   Ron Kautzner
Argenta (A.-Oreana) R   21 7   Tom Saunches
Augusta (Southeastern) R   27 6   Dave Swisegood
Aurora (Central Catholic) R   27 7   Mark Lindo
Carlyle R   18 5   Gary Wheeler
Danville (Schlarman) R          
East Dubuque R          
Eldorado R   23 7   Danny Stevens
Gillespie R   16 9 1 Sam Stewart
Havana R   15 5   Dick Lounsberry
Herscher R   25 6   Mike Hatfield
Huntley R          
Kankakee (McNamara) R          
Lansing (Illiana Christian) R          
Marissa R   21 10   Lee Schulte
Monmouth (H.S.) R          
Mt. Carmel R          
Newman R          
Niantic (N.-Harristown) R          
Piasa (Southwestern) R   14 10   Jim Siemer
Quincy (Notre Dame) R          
Robinson R   18 12   Mike Shimer
Spring Valley (Hall) R   13 14   Gary Vicini
Ullin (Century) R          
Waltonville R          

1986-87 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Springfield (Griffin) RSQ 1 37 4   Ron Wojcicki
Barrington RSQ 2 31 5   Kirby Smith
Aurora (West Aurora) RSQ   26 7   Dave Rowell
Belleville (East) RSQ   30 11   Larry Patton
Burbank (St. Laurence) RSQ   29 9   Ron Unavitch
Chicago (C. Vocational) PQ   21 11   Thomas Haas
Galesburg (H.S.) RSQ   18 14   Gary Bruington
LaGrange (Lyons) RSQ   28 10   Terry Sullivan
Bloomington (H.S.) R   20 9   Rich Krueger
Carbondale (H.S.) R          
Chicago Heights (Marian) R   16 16   Ron Guagenti
East Peoria R   25 9   J. Dyke
Effingham (H.S.) R   21 7   Larry Micenheimer
Evanston (Twp.) R          
Granite City R          
Lansing (Thornton Fractional South) R   22 8   Bill Anderson
Libertyville R   25 9   Jim Panther
Lincoln R   28 6   Mike Swingle
Lincolnshire (Stevenson) R   30 5   Bob Mackey
Lockport (Twp.) R   30 9   Clyde Odle
Lombard (Montini) R   28 6   William Leeberg
Mt. Prospect (Prospect) R   24 9   Larry Pohlman
Naperville (Central) R   21 14   Bill Seiple
Oak Lawn (Richards) R          
Oak Park (O.P.-River Forest) R   35 4   Jack Kaiser
Peoria (Woodruff) R          
Rockford (Boylan Catholic) R   20 13   Jerry Kerrigan
Streator (Twp.) R   17 15   Gary Masley
Troy (Triad) R   30 5   Mike Scroggins

1987-88 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Peru (St. Bede) RSQ 1 25 4   John Bellino
Alton (Marquette) RSQ 2 29 11   Greg DeCourcey
Aurora (Central Catholic) RSQ   26 8   Mark Lindo
Carmi RSQ   27 1   Don Garrett
Fithian (Oakwood) RSQ   18 9   Bob Sermak
Mahomet (M.-Seymour) RSQ   23 7   Mike Scholz
Manito (Forman) RSQ   33 2   Randy Chilar
Waterloo (H.S.) RSQ   26 9   Lon Fulte
Albion (Edwards County) R   14 5   John Duncan
Augusta (Southeastern) R   32 6   Dave Swisegood
Beardstown R          
Cobden R   28 12   Blayne Smith
Cullom (Tri-Point) R   18 7   Jim Workman
Effingham (St. Anthony) R   28 4   Dave Bartlett
Farmington R   15 12   Greg Basalay
Freeburg R   25 8   Fred Blumberg
Genoa (G.-Kingston) R   22 5   Steve Stirlen
Gillespie R   17 8   Sam Stewart
Lanark (Eastland) R          
Metropolis (Massac County) R          
Momence R          
Newton R          
Normal (University) R         Jim Scott
Norridge (Ridgewood) R   17 9   Tony Pappone
Palos Heights (Chicago Christian) R   16 10 1 Bill Hofman
Pawnee R   21 3   Dan Martin
Peoria (Bergan) R   18 18   Jerry Rashid
Pittsfield R   21 6   Bruce Everetts
Riverton R   20 11   Don Alton
Trenton (Wesclin) R          
Villa Grove R          
Woodlawn R   34 4   Don Walker

1987-88 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Galesburg (H.S.) RSQ 1 32 5   Gary Bruington
Barrington RSQ 2 28 8   Kirby Smith
Chicago (Clemente) PQ   25 12   Rich Tomoleoni
Chicago (Marist) RSQ   32 9   Don Kuehner
Edwardsville (H.S.) RSQ   31 9   Tom Pile
Glenview (Glenbrook South) RSQ   19 15   Jeff Aaron
Joliet (Catholic Academy) RSQ   34 6   Jack Schimanski
Springfield (Griffin) RSQ   20 20   Ron Wojcicki
Aurora (West Aurora) R         Dave Rowell
Bartonville (Limestone) R          
Burbank (Reavis) R   17 17 1 Ron Czarnecki
Carbondale (H.S.) R          
Country Club Hills (Hillcrest) R          
Crete (C.-Monee) R   25 9   Gene Cahan
Downers Grove (South) R   24 13   Rudy Boker
East St. Louis (Sr.) R          
Freeport (H.S.) R         Dan Humay
Highland Park R          
Lincoln R   26 7   Mike Swingle
Mattoon R   15 15   Bob Wiman
Mt. Vernon (H.S.) R   21 7 1 Ferrell Wiman
Mundelein (Carmel) R   24 10   Joe Pudlo
Naperville (Central) R   24 11   Bill Seiple
Normal (Community) R          
Oak Park (Fenwick) R   28 6   Dave Hogan
Oak Park (O.P.-River Forest) R   26 12   Jack Kaiser
Ottawa (Twp.) R          
Palatine (H.S.) R          
Peoria (Woodruff) R          

1988-89 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Freeburg RSQ 1 34 3   Fred Blumberg
Kankakee (McNamara) RSQ 2 25 11   Terry Granger
Anna (A.-Jonesboro) RSQ 3 28 6   Rick Bittle
Argenta (A.-Oreana) RSQ 4 24 3   Tom Saunches
Alton (Marquette) RSQ   23 12   Greg DeCourcey
Manito (Forman) RSQ   18 14   Randy Cihlar
Monmouth (H.S.) RSQ   25 7   Dan Hogan
Westmont RSQ   20 17   John Dacey
Albion (Edwards County) R   14 6   John Duncan
Buckley (B.-Loda) R          
Camp Point (Central) R   20 9   Jeff Owens
Carlyle R   12 7   Gary Wheeler
Coal City R   14 12   Pat Halloran
Dupo R   20 6   Jerry Devany
Elgin (St. Edward) R          
Gillespie R   13 10   Sam Stewart
Harvard R          
Lombard (Montini) R   23 9   William Leeberg
Morrison R   20 5   Gus Linke
Newman R   12 5   Brad Hatfill
Normal (University) R         Jim Scott
Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) R         David Carroll
Quincy (Notre Dame) R   20 11   Lonny Lemon
Riverton R   13 10   Don Alton
Roanoke (R.-Benson) R   15 9   Bill Zeman
Robinson R   18 13   Mike Shimer
Shelbyville R   12 12   Joe Thompson
Spring Valley (Hall) R   20 7   Gary Vicini
Springfield (Ursuline) R   15 6   Dave Ferrrenburg
Vienna R   27 9   Bob Trover
Virginia R          
Woodlawn R          

1988-89 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Harrisburg RSQ 1 32 1   Jay Thompson
Schaumburg (H.S.) RSQ 2 25 11   Paul Groot
Galesburg (H.S.) RSQ 3 28 7   Gary Bruington
Chicago (Clemente) PQ 4 25 12   Rich Tomoleoni
Lisle (Benet Academy) RSQ   31 9   Marty Wiora
Springfield (Sacred Heart-Griffin) RSQ   24 12   Ron Wojcicki
Tinley Park (Andrew) RSQ   31 4 1 Frank Ganser
Winnetka (New Trier) RSQ   26 9   Ron Klein
Aurora (Waubonsie Valley) R   29 3   Lin Dailey
Belleville (Althoff Catholic) R   22 11   Al Foppe
Champaign (Centennial) R   20 10   Benny Bryan
Chicago (De La Salle) R          
Crete (C.-Monee) R   20 14   Gene Cahan
Darien (Hinsdale South) R          
Des Plaines (Maine West) R   15 16 1 Jim Spiggos
Edwardsville (H.S.) R   31 6   Tom Pile
Elgin (Larkin) R          
Elmwood Park R          
Freeport (H.S.) R         Dan Humay
Joliet (Central) R          
Libertyville R   31 7 1 Jim Panther
Mattoon R   17 5   Bob Wiman
Mt. Vernon (H.S.) R   17 12   Ferrell Wiman
Mt. Zion R   27 5   Ed Neighbors
Oak Forest R   24 6   Andy Scianna
Oak Park (Fenwick) R   21 16   Dave Hogan
Ottawa (Twp.) R          
Pekin R   22 9   Bob Beal
Peoria (H.S.) R          

1989-90 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lexington RSQ 1 25 3   Ed Moore
Dupo RSQ 2 22 7   Jerry Devany
Lewistown RSQ 3 26 3   Ned Graham
Piasa (Southwestern) RSQ 4 25 4   Jim Siemer
Addison (Driscoll) RSQ   29 6   Rod Molek
Dunlap RSQ   20 5   Tom Wooden
Maroa (M.-Forsyth) RSQ   21 4   Fred Thompson
McLeansboro RSQ   14 4   Gary Burzynski
Anna (A.-Jonesboro) R   15 10   Rick Bittle
Ashland (A-C Central) R          
Augusta (Southeastern) R   16 6   Dave Swisegood
Aurora (Central Catholic) R   26 4   Mark Lindo
Braidwood (Reed-Custer) R   25 3   Jerry Cougill
Buffalo (Tri-City) R   20 5   Bill Lamkey
Casey (C.-Westfield) R          
Crescent City (Crescent-Iroquois) R          
Effingham (St. Anthony) R   19 6   Dave Bartlett
Fithian (Oakwood) R   14 10   Bob Sermak
Lansing (Illiana Christian) R          
Lawrenceville R   12 8   Jeff Trickett
Milledgeville R   14 6   Gary Franke
Monmouth (H.S.) R          
Mt. Olive R   18 1   Terry Marietta
Nashville R          
Quincy (Notre Dame) R          
Sidell (Jamaica) R   9 4   Gary Hansgen
Spring Valley (Hall) R   13 9   Gary Vicini
Tremont R   17 7   Jim Workman Jr.
Trenton (Wesclin) R          
Vienna R   25 9   Bob Trover
Waterloo (H.S.) R          
Wauconda R          

1989-90 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Edwardsville (H.S.) RSQ 1 32 3   Tom Pile
Joliet (Catholic Academy) RSQ 2 25 6   Joe Rodeghero
Oak Park (O.P.-River Forest) RSQ 3 30 7   Jack Kaiser
Chicago (Simeon) PQ 4 28 6   Leroy Franklin
Champaign (Centennial) RSQ   17 7   Benny Bryan
Lansing (Thornton Fractional South) RSQ   20 6 1 Bill Anderson
Machesney Park (Harlem) RSQ   25 2   Don Tresemer
Mundelein (Carmel) RSQ   25 8   Charles Gandolfi
Aurora (West Aurora) R         Dave Rowell
Belleville (West) R   19 9   Chuck Hasenstab
Carol Stream (Glenbard North) R          
Chicago (Mt. Carmel) R          
Darien (Hinsdale South) R          
East Peoria R   18 10   Dave Rogers
Elgin (H.S.) R          
Evanston (Twp.) R          
Highland R   20 7   Frank Stillwagon
Lake Forest (H.S.) R   27 5   Tom Myers
Marion (H.S.) R          
Moline (H.S.) R   12 12 1 Bill Baltzell
New Lenox (Lincoln-Way) R   23 7   Dave Bernhard
Oak Forest R   20 6   Andy Scianna
Ottawa (Twp.) R          
Paris R          
Peoria (Notre Dame) R   28 5   Jerry Rashid
Rolling Meadows R   10 1   Bill Nieldbala
Springfield (H.S.) R   23 13   Jim Steinwart
Westchester (St. Joseph) R          
Woodstock (H.S.) R