Boys Baseball Season Summaries

* Last updated at 8:28 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1970-71

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Waukegan (H.S.) RSQ 1 19 6   Jack Mallory
Macon RSQ 2 18 4   L.C. Sweet
Chicago (Lane) PQ   32 6   Ed Papciak
Kankakee (Eastridge) RSQ   19 7   Bill Enochs
Nashville RSQ   14 10   Roger Hake
Piasa (Southwestern) RSQ   12 8   Dick Well
Quincy (Sr.) RSQ   25 10   Gary Zbornak
Rockford (West) RSQ   27 6   Chuck Wild
Bartonville (Limestone) R          
Bloomington (H.S.) R   21 7   Bob Spahn
Carmi R   9 3   Tom Mears
Cicero (Morton East) R          
DeKalb R          
Edwardsville (H.S.) R   12 13   Gregor
Elgin (H.S.) R          
Galesburg (H.S.) R          
Granville (Putnam County) R   27 4   Joe Massino
Lincoln R   19 7   John Ryman
Mattoon R          
Metropolis R          
Midlothian (Bremen) R          
Naperville (H.S.) R          
Orland Park (Sandburg) R          
Pekin R   26 11   Rich Lee
Potomac R          
Raymond (Lincolnwood) R          
Roselle (Lake Park) R   20 6 1 Norb Wesolowski
Skokie (Niles West) R   15 6   Jim Phipps
Valmeyer R          

1971-72

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Skokie (Niles West) RSQ 1 23 2   Jim Phipps
Alton (Sr.) RSQ 2 20 8   Wayne Tyler
Canton RSQ   26 4   Ron Fahnestock
Chicago (Lane) PQ   27 2   Ed Papciak
Granville (Putnam County) RSQ   23 7   Joe Massino
Kankakee (Eastridge) RSQ   23 7   Bill Enochs
Marissa RSQ   31 5 1 Lee Schulte
Olney (East Richland) RSQ   13 5   Bill Millspaugh
Arlington Heights (St. Viator) R          
Berwyn (Morton West) R          
Camp Point (Central) R          
Campbell Hill (Trico) R          
Chicago Heights (Bloom Twp.) R   13 3   Sam Piazza
Danville (H.S.) R   18 4   Bob Kay
DeKalb R          
Dundee R          
Galesburg (H.S.) R          
Harrisburg R          
Highland R   12 12   Steve Ford
Highland Park R          
Jacksonville (H.S.) R          
Lexington R   12 5   Don Eiker
Lincoln R   12 8   John Ryman
Marion (H.S.) R          
Olympia Fields (Rich Central) R   16 3 2 Chuck Colin
Pekin R   23 14   Rich Lee
Rockford (Jefferson) R          
Springfield (H.S.) R   22 12   John Staats
Wheaton (Central) R          

1972-73

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Hubbard) PQ 1 28 3   Tom Skubich
Belleville (West) RSQ 2 25 7   Chuck Hasenstab
Aurora (West Aurora) RSQ   17 7 1 Bob Plaskas
Galesburg (H.S.) RSQ   20 4   Bob Beal
Joliet (West) RSQ   18 7   Frank Miller
Lincoln RSQ   18 10   John Ryman
Raymond (Lincolnwood) RSQ   16 6   Cal Hubbard
Villa Park (Willowbrook) RSQ   16 10   Lloyd Scholl
Beardstown R          
Canton R          
Champaign (Centennial) R   3 5    
Chatham (Glenwood) R          
Collinsville R          
Elgin (H.S.) R          
Granville (Putnam County) R   25 5   Joe Massino
Gurnee (Warren) R          
Jerseyville (Jersey) R          
Lansing (Thornton Fractional South) R   24 4   Bill Anderson
Lexington R   13 2   Don Eiker
Marion (H.S.) R          
Maywood (Proviso East) R          
Mt. Vernon (H.S.) R   10 6   Ferrell Wiman
Murphysboro R   14 9   Bill Helmer
Pekin R   26 7   Rich Lee
Robinson R   17 6   Larry Higgins
Rockford (West) R   20 10   Chuck Wild
Roselle (Lake Park) R   20 5   Norb Wesolowski
Skokie (Niles West) R   22 1   Jim Phipps
Wilmington R   9 16   Selden Marquart

1973-74

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Northbrook (Glenbrook North) RSQ 1 21 4   Ken Mularski
East Peoria RSQ 2 20 10   Fritz Millard
Anna (A.-Jonesboro) RSQ   30 4   John Lipe
Aurora (West Aurora) RSQ   20 5   Bob Plaskas
Chicago (Tuley) PQ   24 7   Rich Tomoleoni
Harvey (Thornton) RSQ   23 7   Frank Eclles
Mattoon RSQ   15 9   Bob Wiman
O'Fallon (H.S.) RSQ   22 6 1 Galen Henson
Arlington Heights (Forest View) R          
Belleville (West) R   16 8   Chuck Hasenstab
Canton R          
Cicero (Morton East) R          
Danville (H.S.) R   18 8   Bob Kay
Fairfield R          
Galesburg (H.S.) R   15 6   Gary Bruington
Glen Ellyn (Glenbard South) R   17 6    
Highland R   25 3   Steve Ford
Jerseyville (Jersey) R          
Johnston City R         Larry Harris
Joliet (Central) R   27 4   Jerry Pius
Kankakee (McNamara) R   32 12   Rich Zinanni
Lexington R   13 1   Don Eiker
Machesney Park (Harlem) R          
Macon R          
Quincy (Catholic Boys) R          
Rockford (West) R   25 5   Ken MacKenzie
Spring Valley (Hall) R          
Springfield (H.S.) R   20 6   John Staats
Zion (Z.-Benton) R   2 1   Larry Crochiani

1974-75

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Skokie (Niles West) RSQ 1 25 1   Jim Phipps
Joliet (Central) RSQ 2 36 4   Jerry Pius
Aurora (West Aurora) RSQ   18 4   Bob Plaskas
Belleville (East) RSQ   18 9   Larry Patton
Chicago (Steinmetz) PQ   22 11   Ronald Christopher
Decatur (MacArthur) RSQ   15 3   Ray DeMoulin
Quincy (Catholic Boys) RSQ   16 4   Steve Spanish
Springfield (H.S.) RSQ   20 12   John Staats
Barrington R   21 11   Joe Plaskas
Canton R          
Chicago (Quigley South) R   23 8   Bill Bonk
Danville (H.S.) R   20 6   Bob Kay
Dolton (Thornridge) R   14 8   Wally Shatkowski
Elmhurst (York) R   10 15   Erl Ellingson
Hillsboro R          
Jacksonville (Routt) R          
Libertyville R   22 5   Ernie Ritta
Marion (H.S.) R          
Morris R          
Nashville R          
O'Fallon (H.S.) R   23 3   Galen Henson
Olney (East Richland) R   14 5   Bill Millspaugh
Peoria (H.S.) R          
Peru (St. Bede) R          
River Grove (Holy Cross) R          
Rock Island (Alleman) R   10 10   Bob Carroll
Rockford (Boylan Catholic) R   20 4   Gregg Marinelli
Strasburg (Stewardson-S.) R          
Wheaton (W.-Warrenville) R          

1975-76

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Brother Rice) RSQ 1 36 6   George Sedlacek
Libertyville RSQ 2 32 5   Ernie Ritta
Albion (Edwards County) RSQ   15 4   John Keener
Aurora (West Aurora) RSQ   24 12   Bob Plaskas
Canton RSQ   31 5   Ron Fahnestock
Chicago (C. Vocational) PQ   18 5   Henry Soltysinski
Danville (H.S.) RSQ   21 8   Bob Kay
O'Fallon (H.S.) RSQ   28 4   Robert Hodgdon
Barrington R   29 8   Joe Plaskas
Bartonville (Limestone) R          
Belleville (East) R   18 9   Larry Patton
Carol Stream (Glenbard North) R          
Carterville R         Bernard Decker
Champaign (Central) R   17 7   Charlie Due
Charleston R   21 5   Bill Monken
Decatur (MacArthur) R          
Elmhurst (York) R   12 10   Erl Ellingson
Gillespie R          
Joliet (West) R   20 10   Frank Miller
Kankakee (Eastridge) R          
Macomb R   21 6   Wayne Steward
Marion (H.S.) R          
Park Ridge (Maine South) R          
Rock Island (Alleman) R   18 12   Jim Murphy
Springfield (Lanphier) R          
St. Charles (H.S.) R   20 10   Wayne DeMaar
Summit (Argo) R          
Winchester R   18 2   David Pfeiffer

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maywood (Proviso East) RSQ 1 20 5   Terry Ryser
Lombard (Glenbard East) RSQ 2 22 4   Paul Morris
Belleville (East) RSQ   18 13   Larry Patton
Canton RSQ   22 15   Bill Leitze
Chicago (Lake View) PQ   21 7   Dave Shlemon
Decatur (Stephen Decatur) RSQ   15 10   Mike Buttz
Joliet (Catholic Academy) RSQ   26 7   Robert Gifford
Nokomis RSQ   20 5   Bob Davis
Arlington Heights (Arlington) R          
Barrington R          
Chicago (Marist) R   25 13   Don Kuehner
Chicago (Quigley South) R   23 16   Bill Bonk
Chillicothe (Illinois Valley Central) R   23 10   Marty Ogburn
Danville (H.S.) R   19 5   Bob Kay
Edwardsville (H.S.) R   21 10   Bill Funkhouser
Galesburg (H.S.) R   14 10   Gary Bruington
Kankakee (McNamara) R          
Lake Forest (H.S.) R   22 8   Ronald Moreland
LaSalle (L.-Peru) R   19 9   Huby Sarver
Machesney Park (Harlem) R          
Macomb R   25 3   Wayne Steward
Mattoon R          
Mt. Vernon (H.S.) R   12 9   Ferrell Wiman
Naperville (Central) R          
Nashville R          
Springfield (Lanphier) R          
Ullin (Century) R          
Winchester R   15 3   David Pfeiffer
Winnetka (New Trier East) R          

1977-78 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
New Lenox (Providence Catholic) RSQ 1 23 10   Jaime Garcia
New Athens RSQ 2 28 4   Charlie Schierer
Alton (Marquette) RSQ   20 8 1 Greg DeCourcey
Camp Point (Central) RSQ   16 2   Harry Elbe
Cullom (Tri-Point) RSQ   19 1   Jim Workman
Granville (Putnam County) RSQ   13 7 1 Mike Kilmartin
Robinson RSQ   14 9   Jack Brady
Vienna RSQ   34 4   Tom Cole
Braidwood (Reed-Custer) R   17 12   Jerry Cougill
Carlyle R   24 7   Gary Wheeler
Chenoa R          
Decatur (St. Teresa) R          
Freeburg R         Gary Hearne
Genoa (G.-Kingston) R   15 7   Wayne Buzzell
Kankakee (McNamara) R          
Kincaid (South Fork) R          
Knoxville R   13 6   Dick Atterberry
Lawrenceville R          
Lombard (Montini) R   20 5   William Leeberg
Mulberry Grove R   20 5   Steve Jackson
New Holland (N.H.-Middletown) R          
Nokomis R          
Pinckneyville R          
Princeville R          
Ridgway R          
Rushville R          
Table Grove (VIT) R          
Teutopolis R          
Westville R   13 7   Jeff Moore
Williamsville R   15 1   Kevin Kyes

1977-78 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Marist) RSQ 1 38 4   Don Kuehner
Peoria (Richwoods) RSQ 2 21 12 1 Ty Franklin
Belleville (East) RSQ   14 14 1 Larry Patton
Chicago (Kennedy) PQ   19 7   Richard Gaberik
Joliet (West) RSQ   15 6   Frank Miller
Mundelein (H.S.) RSQ   20 9   Neil McLouglin
River Grove (Holy Cross) RSQ   23 13   Donald Halverson
Springfield (Lanphier) RSQ   17 6   Bob Clifford
Arlington Heights (St. Viator) R          
Barrington R   26 3   Kirby Smith
Bethalto (Civic Memorial) R   13 7 1 Ron Middleton
Burbank (St. Laurence) R   18 6   Bob Fabrizio
Canton R   25 15   Bill Leitze
Champaign (Central) R   14 3   Charlie Due
Collinsville R          
Decatur (MacArthur) R          
DeKalb R          
Harrisburg R          
LaSalle (L.-Peru) R         Huby Sarver
Lombard (Glenbard East) R   11 10   Paul Morris
Maywood (Proviso East) R          
Newton R          
Niles (Notre Dame) R          
Peoria (Manual) R          
Richton Park (Rich South) R          
South Holland (Thornwood) R          
St. Charles (H.S.) R   21 5   Wayne DeMaar
Wheaton (W.-Warrenville) R          
Winnetka (New Trier East) R          

1978-79 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
New Athens RSQ 1 25 2 2 Bob Matzenbacher
Normal (University) RSQ 2 20 8 1 Jim Scott
Camp Point (Central) RSQ   24 3   Harry Elbe
Cobden RSQ   26 2   Blayne Smith
Decatur (St. Teresa) RSQ   17 5 1 Terry Howley
Henry (H.-Senachwine) RSQ   22 12   Robert Newell
New Lenox (Providence Catholic) RSQ   26 6 1 Jaime Garcia
Virden RSQ   14 9   Jerry Lane
Alton (Marquette) R   22 6   Greg DeCourcey
Assumption R          
Breese (Mater Dei) R   13 6 1 Dennis Trame
Buckley (B.-Loda) R          
Chadwick R   15 7   Jack Fritz
Coal City R   6 9   Ken P. Miller
Danville (Schlarman) R          
Fairfield R          
Freeburg R         Gary Hearne
Glasford (Illini Bluffs) R          
Havana R   19 11   Dick Lounsberry
Kankakee (McNamara) R          
Monmouth (H.S.) R          
Odin R   27 8   Jim Mulvaney
Princeville R   18 3   Jerry Rashid
Raymond (Lincolnwood) R         Alan Seidel
Robinson R   10 10   Jack Brady
Teutopolis R          
Vienna R   24 8   Tom Cole
Wheaton (St. Francis) R          
Williamsville R   11 5   Kevin Kyes

1978-79 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hillside (Proviso West) RSQ 1 25 6   Bill Sutherland
Mt. Carmel RSQ 2 17 2   Larry Lockhart
Aurora (West Aurora) RSQ   22 5 1 Arnie Verbic
Bartonville (Limestone) RSQ   24 11   Bob Schmitt
Chicago (Clemente) PQ   20 11   Rich Tomoleoni
Granite City (North) RSQ   20 7   Bob Stegemeier
Oak Forest RSQ   26 7   Andy Scianna
Palatine (Fremd) RSQ   19 11   Terry Gellinger
Belleville (East) R   17 12   Larry Patton
Canton R   18 15   Bill Leitze
Chicago (Gordon Tech) R          
Chicago (Marist) R   30 12   Don Kuehner
Collinsville R          
Crete (C.-Monee) R   21 3   Garry Campbell
Danville (H.S.) R   17 6   Bob Kay
Darien (Hinsdale South) R          
Dolton (Thornridge) R   19 7   Wally Shatkowski
Elgin (Larkin) R          
Freeport (H.S.) R         Dan Humay
Joliet (East) R          
LaSalle (L.-Peru) R   16 9   Huby Sarver
Libertyville R   15 7 1 Ernie Ritta
Marion (H.S.) R          
Niles (Notre Dame) R          
Normal (Community) R          
Peoria (H.S.) R          
Springfield (H.S.) R   16 3   John Staats
Wheaton (W.-Warrenville) R          
Wheeling R          

1979-80 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Alton (Marquette) RSQ 1 31 5   Greg DeCourcey
Mt. Carmel RSQ 2 23 6   Larry Lockhart
Beardstown RSQ   19 12   Ed Lewis
Effingham (St. Anthony) RSQ   16 7   Greg Wolk
Genoa (G.-Kingston) RSQ   22 6 1 Wayne Buzzell
Marissa RSQ   17 6 1 Lee Schulte
Normal (University) RSQ   13 15   Jim Scott
Peoria (Bergan) RSQ   23 14   Rick Coleman
Armstrong R          
Aurora (Central Catholic) R   20 6   Jim Schmid
Casey R          
Chadwick R   17 9   Jack Fritz
Decatur (St. Teresa) R          
Elmhurst (Timothy Christian) R          
Eureka R         Mick Simenc
Gillespie R   8 8   Sam Stewart
Hillsboro R          
Kankakee (McNamara) R          
Macon R          
Mounds (Meridian) R          
New Lenox (Providence Catholic) R          
Okawville R   33 7   David Luechtefeld
Peru (St. Bede) R   17 14 1 John Bellino
Plymouth R   24 3   Dave Swisegood
Strasburg (Stewardson-S.) R          
Virginia R          
Waltonville R          
Williamsville R   13 2   Kevin Kyes
Wilmington R   11 13   Tom Menozi
Wolf Lake (Shawnee) R          

1979-80 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Collinsville RSQ 1 33 4 1 Russ Keene
Bartonville (Limestone) RSQ 2 29 9   Bob Schmitt
Barrington RSQ   25 6   Kirby Smith
Chicago (C. Vocational) PQ   18 1   Henry Soltysinski
Edwardsville (H.S.) RSQ   26 9 1 Bill Funkhouser
Joliet (Catholic Academy) RSQ   38 9   Jack Schimanski
Oak Forest RSQ   22 9 2 Andy Scianna
Winnetka (New Trier East) RSQ   25 7   Ron Klein
Arlington Heights (Hersey) R          
Aurora (West Aurora) R   23 6   Arnie Verbic
Belleville (Althoff Catholic) R          
Belvidere (H.S.) R   16 9 2 Ken Anderson
Carbondale (H.S.) R          
Chicago (Quigley South) R   22 12   Bill Bonk
Chicago (Weber) R          
Chicago Heights (Bloom Twp.) R   26 6   Mike Pohlman
Dolton (Thornridge) R   23 9   Wally Shatkowski
Downers Grove (South) R   9 13   Rudy Boker
Effingham (H.S.) R   16 5   Larry Micenheimer
LaGrange (Lyons) R   17 12 1 Dick Leiber
LaSalle (L.-Peru) R   16 14   Huby Sarver
Mattoon R   11 13   Bob Wiman
Normal (Community) R          
Park Ridge (Maine South) R          
Peoria (Richwoods) R          
Rock Island (Alleman) R   20 9   Jim Murphy
Roselle (Lake Park) R   11 17   Norb Wesolowski
Springfield (H.S.) R   15 7   John Staats
Waukegan (West) R   14 9   Rick Mowen