Boys Baseball Season Summaries

* Last updated at 8:28 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1950-51

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Pekin DSQ 1 18 6   Harry Anderson
Alton (Sr.) DSQ 2 16 3   Tony Jurisiz
Chicago (Lane) PQ   19 2   George Wallenta
Decatur (H.S.) DSQ   15 5   G.C. Galbreath
LaSalle (L.-Peru) DSQ   14 4   Walter Tyler
Murphysboro DSQ   12 2   Elmer Ziegler
Streator (Twp.) DSQ   18 7   Len Mueller
Waukegan (H.S.) DSQ   9 10   Ted Damos
Aviston D          
Belleville (Twp.) D          
Bloomington (H.S.) D   16 4   Howard Saar
Calumet City (Thornton Fractional) D          
Canton D          
Champaign (H.S.) D   7 9   Ray "Curly" Grierson
Cowden D          
Elgin (H.S.) D   10 1    
Harrisburg D          
Jacksonville (H.S.) D          
Kankakee (Sr.) D          
Maywood (Proviso) D          
Mt. Vernon (H.S.) D   6 4   Scott Gill
Newark D   0 0   Wayne Gilbertson
Petersburg D         Leonard Greathouse
Princeville D          
Quincy (Notre Dame) D          
Rockford (West) D   9 4   John Wyeth
Skokie (Niles) D          
Staunton D   1 1   Joe Jurkanin
Valmeyer D          

1951-52

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Berwyn-Cicero (Morton) DSQ 1 20 2   George Fencl
Quincy (Notre Dame) DSQ 2 17 1   Pete Affre
Chicago (Fenger) PQ   9 2   Harry Dixon
Edwardsville (H.S.) DSQ   16 2   Joe Lucco
Gorham DSQ   17 3   Benn Dunn
Pekin DSQ   20 5   Harry Anderson
Taylorville DSQ   14 3   Edward Bland
Waukegan (H.S.) DSQ         Ted Damos
Carmi D   5 8   Ken Hurt
Christopher D          
Danville (H.S.) D   14 1   Bill Christy
Decatur (H.S.) D          
Dupo D          
East St. Louis (Sr.) D          
Elgin (H.S.) D   13 2    
Galesburg (H.S.) D          
Harvey (Thornton) D          
Joliet (Catholic Academy) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Loda D          
Normal (University) D          
Pana (H.S.) D          
Peoria (Spalding) D          
Pittsfield D         Melvin Kuethe
Rockford (West) D   10 4   Chuck Wild
Salem D          
Staunton D   1 1   Joe Jurkanin
Williamsville D         Ray Page
Winnetka (New Trier) D          

1952-53

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maywood (Proviso) DSQ 1       D.B. Appleton
Bloomington (H.S.) DSQ 2 17 5   Howard Saar
Chicago (C. Vocational) PQ         Lloyd Pekelsma
Decatur (H.S.) DSQ         Dave Batthauer
Edwardsville (H.S.) DSQ   17 4   Joe Lucco
Murphysboro DSQ         Elmer Ziegler
Pekin DSQ   9 11   Harry Anderson
Waukegan (H.S.) DSQ         Ted Damos
Canton D          
Charleston D   9 4   Jim Peerman
Chicago Heights (Bloom Twp.) D   9 11   Bert Moore
Dakota D          
DuQuoin (H.S.) D          
East St. Louis (Sr.) D          
Elgin (H.S.) D   13 2 1  
Elmhurst (York) D   12 5   H. Kieffer
Galesburg (H.S.) D          
Kankakee (Sr.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Madison D          
Marion (H.S.) D          
Mt. Vernon (H.S.) D   3 3   Scott Gill
Pittsfield D         Melvin Kuethe
Quincy (Sr.) D          
Salem D          
Shipman D          
Springfield (H.S.) D         Herb Scheffler
Washington D          
Woodstock (H.S.) D          

1953-54

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Belleville (Twp.) DSQ 1       Al Budde
Chicago (Bowen) PQ 2       Harry Pritikin
Anna (A.-Jonesboro) DSQ         Jack Stephens
Calumet City (Thornton Fractional) DSQ         George Sobek
Litchfield DSQ         Bob Horton
Peoria (H.S.) DSQ         Bruce Saurs
Peoria (Manual) DSQ         Ed Stonebock
Winnetka (New Trier) DSQ         Tige Lightner
Aurora (Marmion Academy) D         Joe Nardone
Buckley (B.-Loda) D          
Charleston D   9 9   Jim Peerman
Dakota D          
Danville (H.S.) D   15 3   Bill Christy
Decatur (H.S.) D          
DuQuoin (H.S.) D          
Elmhurst (York) D   14 6   H. Kieffer
Flora D   16 3   ZC Herrald
Galesburg (H.S.) D          
Granite City D          
Jacksonville (H.S.) D          
Kankakee (Sr.) D          
Marion (H.S.) D          
Mt. Vernon (H.S.) D   4 2   Scott Gill
Normal (Community) D          
Peoria (Woodruff) D          
Pittsfield D         Melvin Kuethe
Quincy (Notre Dame) D          
Rockford (West) D   13 4   Chuck Wild
Wood River (East Alton-W.R.) D   10 3   Chick Summers

1954-55

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Schurz) PQ 1 9 2   Gene Nowak
North Chicago DSQ 2 19 4   Guy Curtright
Anna (A.-Jonesboro) DSQ         Jack Stephens
Decatur (H.S.) DSQ         Dave Batthauer
East St. Louis (Sr.) DSQ         Louis Dehner
Galesburg (H.S.) DSQ         Charles Bednar
Joliet (Twp.) DSQ         Herman Walser
Peoria (H.S.) DSQ         Bruce Saurs
Bloomington (H.S.) D   11 8   Howard Saar
Canton D          
Carrier Mills D          
Danville (H.S.) D   13 5   Bill Christy
Downers Grove (H.S.) D          
DuQuoin (H.S.) D          
East Dubuque D          
Edwardsville (H.S.) D   16 11   Joe Lucco
Elgin (H.S.) D   10 5    
Freeburg D   12 0   Austin Mulkey
Highland D   11 4   Ed Hilbert
Kankakee (Sr.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Litchfield D          
Maywood (Proviso) D          
Olney (East Richland) D   11 5   Bill Millspaugh
Pittsfield D   12 8 1 Melvin Kuethe
Quincy (Sr.) D          
Rockford (West) D   11 4   Chuck Wild
Springfield (H.S.) D   15 5   Herb Scheffler
Streator (Twp.) D   12 5   Gaston Freeman

1955-56

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Lane) PQ 1 20 1   George Wallenta
Freeburg DSQ 2 18 7   Ron Herrin
Bartonville (Limestone) DSQ         Fritz Millard
Belvidere (H.S.) DSQ   19 5   Joe Lewis
Blue Island DSQ   11 5   Ivan Schultz
Charleston DSQ   21 5   Dick Campbell
DuQuoin (H.S.) DSQ   22 4   R.P. Hibbs
Litchfield DSQ   18 4   Bob Horton
Aviston D          
Bloomington (Trinity) D         Lou Marketti
Canton D          
Champaign (H.S.) D   18 6   Tommy Stewart
Chicago Heights (Bloom Twp.) D   9 5   Fred Jacobeit
Collinsville D          
Donovan D          
Downers Grove (H.S.) D          
Flora D   11 5   Warren Collier
Freeport (H.S.) D         Eugene Marks
Gorham D          
Maywood (Proviso) D          
Peru (St. Bede) D          
Pittsfield D         Melvin Kuethe
Quincy (Notre Dame) D          
Rock Island (Alleman) D         Frank Kozel
Rushville D          
Salem D          
Springfield (Cathedral) D          
Wayne City D          
Winnetka (New Trier) D          

1956-57

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maywood (Proviso) RSQ 1       D.B. Appleton
Mt. Carmel RSQ 2 14 3   Roy Gatewood
Bloomington (Trinity) RSQ   11 3   John Keegan
Chicago (Lane) PQ   19 1   George Wallenta
Danville (H.S.) RSQ   15 4   Bill Christy
Rock Island (Alleman) RSQ         Frank Kozel
Staunton RSQ   16 3   Fred Brenzel
Waukegan (H.S.) RSQ   11 12   Ted Damos
Aurora (Marmion Academy) R   10 5   Joe Nardone
Belleville (Twp.) R          
Chicago Heights (Bloom Twp.) R   11 3   Fred Jacobeit
Colchester R          
Decatur (St. Teresa) R          
Farmington R   11 4   Walter Grebe
Freeport (H.S.) R         Eugene Marks
Joliet (Catholic Academy) R          
Kankakee (Sr.) R          
Lincoln R   4 5   Paul Johnson
Litchfield R          
Mattoon R          
McHenry R          
Murphysboro R         B. Plumlee
New Athens R   16 14   Ed Thies
Normal (Community) R          
Peru (St. Bede) R          
Quincy (Notre Dame) R          
Riverton R          
Salem R          
Washington R          

1957-58

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Des Plaines (Maine) RSQ 1 20 2   Al Carstens
Skokie (Niles) RSQ 2 20 5   Jim Phipps
Chicago (Tuley) PQ   17 8   Max Nieberg
Danville (H.S.) RSQ   24 2   Bill Christy
East Moline (United) RSQ   15 7   Bob Ewbank
Highland RSQ   15 4   Ed Hilbert
Olney (East Richland) RSQ   13 4   Bill Millspaugh
Taylorville RSQ   19 3   Edward Bland
Batavia R          
Belleville (Twp.) R          
Bloomington (Trinity) R         John Keegan
Decatur (Eisenhower) R          
DuQuoin (H.S.) R          
Edwardsville (H.S.) R   21 5   Joe Lucco
Evergreen Park R   19 5 1 Bob Appelby
Freeport (H.S.) R         Eugene Marks
Gorham (Mississippi Valley) R          
Hinsdale (Twp.) R          
Jacksonville (H.S.) R          
Macomb R          
Mattoon R          
Mt. Vernon (H.S.) R   4 6   Scott Gill
Nokomis R          
North Chicago R   17 6   Guy Curtright
Peoria (Manual) R          
Rockford (East) R          
Spring Valley (Hall) R         Richard Nesti
Streator (Twp.) R   13 2   Jack Stephens

1958-59

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Des Plaines (Maine) RSQ 1 22 3   Al Carstens
Chicago (Harrison) PQ 2 17 3   Al Charnes
Belleville (Twp.) RSQ   26 3   Al Budde
Danville (H.S.) RSQ   22 4   Bill Christy
DuQuoin (H.S.) RSQ   16 7   Edward Moody
Peoria (Manual) RSQ         Ed Stonebock
Taylorville RSQ   19 4   Edward Bland
Waukegan (H.S.) RSQ   14 7   Ted Damos
Albion (Edwards County) R   14 2   Ray Miller
Bement R   6 3   Gene Ward
Calumet City (Thornton Fractional) R          
Clinton R          
DeKalb R          
East Moline (United) R          
Edwardsville (H.S.) R   16 9   Joe Lucco
Fairfield R          
Freeport (H.S.) R         Eugene Marks
Greenville R   11 6   Gordon Rodgers
Joliet (Catholic Academy) R          
Macomb R          
Maywood (Proviso East) R          
Mt. Sterling (Brown County) R   11 5   Don Pilger
Peotone R          
Rockford (West) R   12 9   Chuck Wild
Saybrook (S.-Arrowsmith) R          
Springfield (H.S.) R         Herb Scheffler
Staunton R   16 6   Fred Brenzel
Toluca R          
Vienna R   15 1   Carroll Belcher

1959-60

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) RSQ 1 14 10   Erl Ellingson
Waukegan (H.S.) RSQ 2 14 8   Ted Damos
Bridgeport RSQ   9 3   Ray Estes
Charleston RSQ   15 3   Paul Foreman
Chicago (Lane) PQ   20 2   Ed Papciak
East Moline (United) RSQ   9 6   Lou Matykiewicz
Litchfield RSQ   17 3   Bill Edwards
Springfield (Feitshans) RSQ   23 1   Bob Kyes
Amboy R          
Carbondale (H.S.) R   12 8   Reid Martin
Clinton R          
DeKalb R          
Donovan R          
East St. Louis (Sr.) R          
Freeport (H.S.) R         Eugene Marks
Galesburg (H.S.) R          
Highland Park R          
Joliet (Catholic Academy) R          
Lockport (Twp.) R   14 4   Bill Kappmeyer
New Athens R   15 15 3 Bob Leigh
Normal (Community) R          
Pekin R   17 7   Harry Anderson
Peoria (Manual) R          
Peru (St. Bede) R          
Pittsfield R   11 8   Toby Smith
Quincy (Christian Brothers) R          
Valmeyer R          
Wheaton (H.S.) R          
Wolf Lake (Shawnee) R