Waukegan (H.S.) Boys Wrestling Regional Results
Posted Saturday, February 4, 2006 at 8:30 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Score Head Coach
1 Grant (Fox Lake) 258.00 Ryan Geist
2 Warren (Gurnee) 170.5 Mark Tiffany
3 Waukegan 161.5 Steve Welter
4 Lake Forest 71.5
Zion Benton 71.5
6 Antioch 51 Wilbur Borrero
7 Lakes (Lake Villa) 50.5 Curt Onstad
8 Johnsburg 29 Coach Zim
9 North Chicago 0 Andrew Watson
103 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Danny Deligio Jr. Grant (Fox Lake) 31-3 Fall 1:36
2 Conner Drew Fr. Warren (Gurnee) 22-4
3 Ryan Vendegna Fr. Johnsburg 32-6 Fall 1:05
4 Alex Sanchez Fr. Waukegan 5-6
112 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Sammy Deligio Jr. Grant (Fox Lake) 27-11 Dec 3-2
2 Matt Holmes Fr. Lakes (Lake Villa) 21-5
3 Dylan Fonder So. Waukegan 15-9 Fall 3:13
4 Jim Baruffi So. Warren (Gurnee) 21-15
119 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 John Deneen Sr. Grant (Fox Lake) 35-2 Fall 1:06
2 Zimri Garcia Fr. Warren (Gurnee) 29-7
3 Marvin Reddick Jr. Waukegan 19-15 Fall 5:13
4 Robby Lindstrom So. Antioch 10-18
125 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Jimmy Kennedy Sr. Grant (Fox Lake) 37-0 T- Fall 5:27
2 Max Gailey Jr. Lake Forest 28-8
3 Blake Johnson Sr. Warren (Gurnee) 23-11 Maj Dec 12-0
4 Ryan Malo Sr. Zion Benton 26-15
130 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Izzy Montemayor So. Grant (Fox Lake) 36-3 Dflt 5:03
2 Jon Gonzalez Jr. Warren (Gurnne) 31-9
3 Graham Ludmer Sr. Lake Forest 27-17 Dec 5-0 WO
4 Trevillis Thomas So. Zion Benton 16-14
135 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Brian Deyoung Sr. Lake Forest 29-10 Dec 7-4
2 Fredrick Collins Sr. Waukegan 25-15
3 Shelby Temple So. Grant (Fox Lake) 22-15 Fall 1:08
4 Mike Butler Sr. Johnsburg 7-25
140 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Lucky Ferguson Jr. Grant (Fox Lake) 22-7 Dec 8-4 OT
2 James Cole Sr. Zion Benton 32-7
3 Robert Tilton Jr. Warren (Gurnee) 14-9 Dec 9-3 WO
4 Jose Garza Sr. Waukegan 12-14
145 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Brennan Drew Jr. Warren (Gurnee) 34-3 Fall 3:42
2 Israel Figueroa Sr. Waukegan 27-6
3 Joel Montemayor Sr. Grant (Fox Lake) 31-12 Fall 3:53
4 Chris Habjan So. Lake Forest 10-26
152 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Joe Barczak Jr. Grant (Fox Lake) 34-3 Dec 8-1
2 Joseph Dunn Jr. Waukegan 29-11
3 Mike Connor Sr. Lake Forest 23-10 Dec 9-5
4 Jake Dietmeyer So. Warren (Gurnee) 24-15
160 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Justin Carlson Jr. Warren (Gurnee) 32-6 Dec 3-2
2 Mike Dace Jr. Grant (Fox Lake) 26-6
3 Mark Bon So. Waukegan 23-18 Dec 4-0
4 Joey Mysliwiec So. Antioch 6-14
171 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Willie Brooks Sr. Warren (Gurnee) 32-4 Dec 15-8
2 Delmar Dade Sr. Zion Benton 28-11
3 Alan Nyre So. Antioch 9-11 Dec 3-2 OT
4 Rick Howell Jr. Grant (Fox Lake) 17-21
189 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Curtis Hines Sr. Waukegan 33-2 Dec 6-2
2 Matt Simon Sr. Grant (Fox Lake) 27-12
3 Ben Rehm Jr. Lakes (Lake Villa) 25-13 Fall 1:28
4 Ben Jansen Jr. Zion Benton 14-21
215 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Dennis Walsh Sr. Waukegan 35-4 Fall 5:02
2 Sid Estrada So. Warren (Gurnee) 30-11
3 Lee Hernandez Jr. Grant (Fox Lake) 18-20 Dec 10-7
4 James Patterson Jr. Zion Benton 13-16
275 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Jon Bon Sr. Waukegan 21-6 Dec 4-3 OT
2 Nicoy Tatham Sr. Grant (Fox Lake) 20-16
3 Tyler Hall Jr. Lakes (Lake Villa) 23-7 Fall 3:34
4 Andy Kloster So. Antioch 9-17
|