St. Charles (East) Boys Wrestling Regional Results
Posted Saturday, February 4, 2006 at 7:38 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Score Head Coach
1 Batavia 199
2 Sycamore 131.5
3 St. Charles East 126
4 Kaneland 111.5
5 Marmion Academy 105
6 DeKalb 99
7 Geneva 86
8 St. Charles North 31
9 Burlington Central 28.5
103 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Mike Mahan Jr. Batavia 36-3 10 -0
2 Sean Szatkowski So. kaneland 30-8
3 Danial Mercandante Fr. St. Charles East 32-7 Dec 10-4
4 Andrew Mott Sr. Marmiom Academy 28-5
112 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Seaver Mattison Sr. DeKalb 35-1 7-0
2 Jeff Straka So. Kaneland 21-4
3 Alex Saunders Fr. Geneva 28-11 7-1
4 Matt Grange So. Marmion Academy 32-8
119 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Jon Escamilla Jr. Batavia 29-9 6-4
2 Andrew Saunders Jr. Geneva 31-1
3 Arturo Tochimani Sr. St. Charles East 29-8 Fall 2:38
4 Sam Michaels Sr. Sycamore 15-20
125 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 kyle reilly Jr. Geneva 26-7 FAll 3:24
2 Quinn Jahns Jr. Kaneland 25-7
3 Pat Olchawa Sr. Batavia 10-7 5-4
4 Sean Akins Fr. Sycamore 27-14
130 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Darin Forbes Sr. Sycamore 31-9 8-2
2 Chris Adrian Jr. Marmion 29-11
3 Andrew Castillo Sr. kaneland 27-11 Fall 1:53
4 Chris Sedgwick Sr. Batavia 17-22
135 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Brett Bullock Jr. Batavia 32-9 3-2
2 Andy Boltz Sr. Sycamore 34-9
3 Frank Williams Sr. marmion 33-5 6-2
4 David Meija Jr. Geneva 28-9
140 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Brodie Wentworth Sr. Sycamore 15-4 10-0
2 Josh Hetland So. DeKalb 24-15
3 David Sauer So. Batavia 14-12 15-5
4 Josh Scheffert Jr. Marmion 28-10
145 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Joe Parisi Sr. Marmion 35-7 2-1
2 Andrew Vyhnanek Sr. St. Charles East 26-8
3 Mark Charipar Sr. BAtavia 28-13 4-3
4 Lin Stacy So. St. Charles North 16-12
152 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Jake Springer Jr. St. Charles East 33-5 Default
2 Marcus Docter Sr. Sycamore 23-5
3 Andrew Sauer Jr. Batavia 29-10 6-4 OT
4 Troy Jorgensen Jr. Kaneland 28-13
160 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Greg Schroeder Sr. Batavia 32-9 6-1
2 Nick Klein Jr. Geneva 33-6
3 David Longwell Sr. Marmion 32-9 6-1
4 Joe Shearer Sr. Sycamore 19-18
171 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Frank Savegnago Jr. St. Charles East 23-7 6-2
2 Loren Legorreta Jr. DeKalb 19-12
3 Bill Byrd So. Sycamore 13-15 3-2
4 Matt McCarter So. Batavia 10-17
189 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Jake Goedken Jr. Kaneland 30-10 13-4
2 Neil Wilcox Sr. St. Charles East 25-11
3 Zack Federman Sr. St. Charles North 11-14 Fall 1:29
4 Zack Zenzen Sr. DeKalb 10-10
215 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 kevin McFarland Jr. Batavia 34-4
2 jason Schepler So. Sycamore 30-12
3 Jared Lyle Sr. Burlington Central 33-3
4 David Hernandez Sr. Marmion 23-17
275 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Nick Cooper Sr. DeKalb 19-5 FAll 3:26
2 Joe Pozzi Sr. Batavia 22-13
3 Ben fabrizius So. Kaneland 18-13 7-3
4 Maxx Parcell Jr. Geneva 17-20
|