Class AA 189 Pounds Championship Bracket | |||||
Preliminary Round | First Round | Quarterfinals | Semifinals | Finals | Champion |
DJ Bruce, Naperville (North) | DJ Bruce, Naperville (North) 13-6 |
DJ Bruce, Naperville (North) 13-0 |
Jerome Ward, Chicago (St. Rita) 5-4 OT |
Jerome Ward, Chicago (St. Rita) 7-2 |
|
Chris Flaugher, Edwardsville (H.S.) | Chris Flaugher, Edwardsville (H.S.) F 4:52 |
||||
Gavin Kurtz, Ottawa (Twp.) | |||||
Tyler Mancuso, New Lenox (Providence C) | Tyler Mancuso, New Lenox (Providence C) 11-10 |
||||
Marco Porcelli, Des Plaines (Maine West) | Marco Porcelli, Des Plaines (Maine West) 15-7 |
||||
Jake Goedken, Maple Park (Kaneland) | |||||
Brett Gunderson, Hoffman Estates (H.S.) | Brett Gunderson, Hoffman Estates (H.S.) 6-4 |
Jerome Ward, Chicago (St. Rita) F 5:11 |
|||
Emilio Ibarra, Rock Falls | Emilio Ibarra, Rock Falls 11-7 |
||||
Tim Kamp, Wood River (East Alton-W) | |||||
Jerome Ward, Chicago (St. Rita) | Jerome Ward, Chicago (St. Rita) TF 18-2 6:00 |
||||
Jeff White, Metamora | Jeff White, Metamora F 4:20 |
||||
Rob Vizza, Norridge (Ridgewood) | |||||
Steve Robbins, Bloomington (H.S.) | John Schoen, Chicago (Marist) 10-4 |
John Schoen, Chicago (Marist) 12-5 |
John Schoen, Chicago (Marist) 2-1 |
||
John Schoen, Chicago (Marist) | John Schoen, Chicago (Marist) 6-3 |
||||
Ben Perna, Palatine (Fremd) | |||||
Andy Heger, Elk Grove Village (E.G.) | Garrett Washington, Oswego (H.S.) 6-2 |
||||
Steve Kernats, Burbank (Reavis) | Garrett Washington, Oswego (H.S.) TF 17-2 5:02 |
||||
Garrett Washington, Oswego (H.S.) | |||||
Scott Penny, Granite City | Scott Penny, Granite City F 1:14 |
Scott Penny, Granite City 10-8 OT |
|||
Adam Gleixner, Schaumburg (H.S.) | Adam Gleixner, Schaumburg (H.S.) 2-1 |
||||
Jeremy Godina, Joliet (Twp.) | |||||
Adnan Kasapovic, Machesney Park (Harlem) | Ethan Winel, Lombard (Montini) 6-4 |
||||
Ethan Winel, Lombard (Montini) | Ethan Winel, Lombard (Montini) F 2:47 |
||||
Demetrios Vrettos, Berwyn-Cicero (Morton) |
Class AA 189 Pounds Consolation Bracket | |||||
Preliminary Round | First Round | Quarterfinals | Semifinals | Finals | Third Place |
DJ Bruce, Naperville (North) | DJ Bruce, Naperville (North) PREVIOUS DECISION |
Scott Penny, Granite City 14-12 OT |
|||
Tyler Mancuso, New Lenox (Providence C) | Chris Flaugher, Edwardsville (H.S.) 7-3 |
Chris Flaugher, Edwardsville (H.S.) 7-2 |
|||
Chris Flaugher, Edwardsville (H.S.) | |||||
Chris Flaugher, Edwardsville (H.S.) | |||||
Jeff White, Metamora | Brett Gunderson, Hoffman Estates (H.S.) 9-4 |
||||
Jeff White, Metamora | |||||
Brett Gunderson, Hoffman Estates (H.S.) | |||||
Garrett Washington, Oswego (H.S.) | Garrett Washington, Oswego (H.S.) F :15 |
Ethan Winel, Lombard (Montini) F :53 |
Scott Penny, Granite City PREVIOUS DECISION |
||
Ben Perna, Palatine (Fremd) | Ben Perna, Palatine (Fremd) 7-6 |
||||
Steve Robbins, Bloomington (H.S.) | |||||
Adam Gleixner, Schaumburg (H.S.) | Ethan Winel, Lombard (Montini) F 3:30 |
||||
Adam Gleixner, Schaumburg (H.S.) | |||||
Ethan Winel, Lombard (Montini) | |||||
Scott Penny, Granite City | |||||