Girls Track & Field Sectional at Beardstown 2015-16
These results were submitted by the tournament or meet manager. If you notice an error or omission, please let us know immediately.
These results are posted as a convenience to fans and media, and need to be checked by the IHSA Office for accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
The results on this page include only those entries advancing to the state finals.
The meet manager has submitted complete results in a PDF document.
|
|
Team scores
1 |
Pleasant Plains |
121 |
2 |
Camp Point (Central) |
81 |
3 |
Rushville (R.-Industry) |
65 |
4 |
Mendon (Unity) |
51 |
5 |
Winchester |
50 |
6 |
Pittsfield |
46 |
7 |
Liberty |
45 |
8 |
Pleasant Hill |
27 |
9 |
Meredosia (M.-Chambersburg) |
14 |
10 |
Payson (Seymour) |
13 |
11 |
Beardstown |
12 |
12 |
White Hall (North Greene) |
10 |
13 |
Warsaw |
8 |
13 |
Jacksonville (Routt) |
8 |
15 |
Virginia |
3 |
4x800-Meter Relay
|
|
|
Pleasant Plains |
1 |
10:10.99 |
Liberty |
2 |
10:11.02 |
Warsaw |
3 |
10:14.21 |
4x100-Meter Relay
|
|
|
Camp Point (Central) |
1 |
51.14 |
Pleasant Plains |
2 |
51.15 |
4x200-Meter Relay
|
|
|
Pleasant Plains |
1 |
1:50.03 |
Camp Point (Central) |
2 |
1:50.97 |
4x400-Meter Relay
|
|
|
Pleasant Plains |
1 |
4:12.76 |
Mendon (Unity) |
2 |
4:14.53 |
|
Long Jump
Lauren Glick (So.) |
Camp Point (Central) |
1 |
16-06.50 |
Amber Clouser (Sr.) |
Pleasant Plains |
2 |
16-01.50 |
Pole Vault
Kailey Orwig (So.) |
Rushville (R.-Industry) |
1 |
8-04.00 |
Madison Plumer (Sr.) |
Rushville (R.-Industry) |
2 |
8-04.00 |
High Jump
Hope Tewes (Sr.) |
Pleasant Plains |
1 |
5-03.00 |
Madeline Ward (Sr.) |
Rushville (R.-Industry) |
2 |
5-01.00 |
Kayden Miller (Sr.) |
Mendon (Unity) |
3 |
5-01.00 |
Shot Put
Chandler Hayden (Fr.) |
Pittsfield |
1 |
39-04.50 |
Rachel Clowers (Sr.) |
Pleasant Hill |
2 |
37-04.50 |
Ellie Lamb (Fr.) |
Rushville (R.-Industry) |
3 |
36-08.00 |
Katie Abell (Fr.) |
Jacksonville (Routt) |
4 |
35-10.00 |
Triple Jump
Hope Tewes (Sr.) |
Pleasant Plains |
1 |
32-06.00 |
Kristen Wieneke (Jr.) |
Pleasant Hill |
2 |
32-02.00 |
Discus Throw
Rachel Clowers (Sr.) |
Pleasant Hill |
1 |
134-04.00 |
Chandler Hayden (Fr.) |
Pittsfield |
2 |
108-10.00 |
Ellie Lamb (Fr.) |
Rushville (R.-Industry) |
3 |
108-09.00 |
3200-Meter Run
Katelyn Robbins (Fr.) |
Liberty |
1 |
11:47.24 |
Megan Lee (Jr.) |
Camp Point (Central) |
2 |
12:33.91 |
100-Meter High Hurdles
Gracie Briney (Jr.) |
Rushville (R.-Industry) |
1 |
17.64 |
Emma Welch (So.) |
Meredosia (M.-Chambersburg) |
2 |
18.43 |
100-Meter Dash
Zakila Wiskirchen (So.) |
Camp Point (Central) |
1 |
12.85 |
Kortney Klockenga (Fr.) |
Pleasant Plains |
2 |
13.43 |
800-Meter Run
Sydney Bauer (Fr.) |
Pittsfield |
1 |
2:24.97 |
Megan Adams (So.) |
Mendon (Unity) |
2 |
2:25.45 |
400-Meter Dash
Brianna Evans (Jr.) |
White Hall (North Greene) |
1 |
1:04.42 |
Leah Turner (Fr.) |
Camp Point (Central) |
2 |
1:04.95 |
300-Meter Low Hurdles
Kailey Orwig (So.) |
Rushville (R.-Industry) |
1 |
49.74 |
Lauren Glick (So.) |
Camp Point (Central) |
2 |
51.44 |
1600-Meter Run
Megan Adams (So.) |
Mendon (Unity) |
1 |
5:36.74 |
Katelyn Robbins (Fr.) |
Liberty |
2 |
5:42.72 |
200-Meter Dash
Zakila Wiskirchen (So.) |
Camp Point (Central) |
1 |
26.70 |
Hope Tewes (Sr.) |
Pleasant Plains |
2 |
27.55 |
|