Erie Girls Track & Field Sectional Results
Posted Saturday, May 13, 2006 at 9:44 am
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Manlius (Bureau Valley) Dale Donner 127
2 Erie (Coop) Don Robinson 97
3 Plano Adam West 74
4 Amboy ( Coop) Randy Koehler 62
5 Morrison Steve Wilkins 42
6 Sterling (Newman Central Catholic) Val Gassman 41
7 Princeton Pat Hodge 32
8 Fulton High School Jason Snyder 26
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Stephanie Harrod Jr. Manlius (Bureau Valley) 15-06.75
2 Rachel Ward Jr. Morrison 15-06.25
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1 Lauren Gunawan Jr. Manlius (Bureau Valley 8-06
2tie Emily Meyers Sr. Erie Coop 8-00
2tie Katie Hovey Sr. Erie Coop 8-00
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Kelly Tenboer Jr. Morrison 5-02
2 Amber Greer Jr. Erie (Coop) 5-02
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Catherine Schamberger Sr. Amboy (Coop) 39-06.50
2 Kari Haines Sr. Granville (Putnam County) 38-06.50
3 Madison Lebahn Sr. Manlius (Bureau Valley) 36-09.75
4 Amanda Streeter So. Port Byron (Riverdale) 36-01.00
5 Alyssa Hopps Fr. Amboy (Coop) 35-06.00
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Tara VanZuiden Jr. Fulton High School 33-01.00
2 Erin Halpin Sr. Erie Coop 32-07.50
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Madison Lebahn Sr. Manlius (Bureau Valley) 129-05
2 Michelle Schallhorn Sr. Amboy (Coop) 111-04
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1 Erie (Coop) 1:54.0
2 Plano 1:54.6
3 Sterling (Newman Central Catholic) 1:54.9
4 Princeton 1:55.0
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1 Manlius (Bureau Valley) 9:53.2
2 Port Byron (Riverdale) 9:54.0
3 Sterling (Newman Central Catholic) 10:17.8
4 Princeton 10:23.0
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1 Erie (Coop) 51.4
2 Manlius (Bureau Valley) 52.0
3 Princeton 52.0
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Megan Johnson Jr. Plano 12:05.3
2 Torrie Hagel Sr. Erie (Coop) 12:24.4
100-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Kelly Tenboer Jr. Morrison 15.7
2 Nicky Leahy Sr. Somonauk 16.0
3 Kari Naaktgeboren Jr. Manlius (Bureau Valley) 16.1
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Tatum Geerts Jr. Fulton High School 13.30
2 Sara Zaleski Sr. Somonauk 13.30
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Katie Cooper Jr. Plano 2:24.3
2 Angie Bickett Jr. Manlius (Bureau Valley) 2:27.1
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1 Erie (Coop) 1:47.7
2 Sterling (Newman Central Catholic) 1:51.0
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Amanda Trancoso Fr. Sterling (Newman Central Catholic) 60.7
2 Laura DeBolt Sr. Plano 61.3
3 Aprille Froelich Jr. Amboy (Coop) 61.7
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Kelly Tenboer Jr. Morrison 49.1
2 Katie Cooper Jr. Plano 50.1
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Megan Johnson Jr. Plano 5:45.1
2 Taylor Grant Fr. Manlius (Bureau Valley) 5:49.2
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Jenny Redell Sr. Erie (Coop) 27.3
2 Heather Friedlein So. Mendota 27.6
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1 Erie (Coop) 4:08.2
2 Manlius ( Bureau Valley) 4:08.5
3 Plano 4:09.8
4 Port Byron (Riverdale) 4:09.9
5 Princeton 4:13.4
6 Sterling (Newman Central Catholic) 4:14.6
7 Amboy (Coop) 4:17.3
|