Chester Girls Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 12, 2006 at 9:54 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Manager's Notenone
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Chester Jennifer Stumpe 95
2 Nashville David Fischer 86
3 Columbia Ernie Kopp 74
4 Breese Central Greg Kruse 58
5 Pinckneyville Lindy Rushing 56
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Amanda Backes Sr. Breese Central 16'5"
2 Brooke Hogrefe So. Waterloo Gibault 15'8"
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1 Jenna Hammel Sr. Chester 8'9"
2 Dana Fischer So. Nashville 8'6"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Nicole Search So. Chester 5'2"
2 Abby Diercks Sr. Steeleville 4'10"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Erica LeVault Jr. Sesser 36'1"
2 Dani Helmers Fr. Chester 35'9"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Amanda Backes Sr. Breese Central 35'5"
2 Kirstin Osborn So. DuQuoin 34'0"
3 Jessica Ibendahl So. Nashville 33'5"
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Beth Deien Sr. Red Bud 100'8"
2 Kristi Frederking So. Nashville 99'0"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1 Columbia 1:55.65
2 Chester 1:55.76
3 Breese Central 1:55.84
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1 Breese Central 10:23.91
2 Nashville 10:26.99
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1 Pinckneyville 51.47
2 Nashville 53.14
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Stephanie Harres Sr. Columbia 11:51.58
2 Melanie Gilbert Sr. Chester 12:26.08
100-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Anna Marchetti Sr. Christopher 16.62
2 Chelsea Nosalik Fr. Sesser 16.70
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Kimberly Spencer So. Pinckneyville 12.50
2 Camille Jones Jr. Sparta 13.16
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Shanna MacLagan Jr. Columbia 2:26.75
2 Jacque Risley Sr. Chester 2:27.96
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1 Sparta 1:52.82
2 Pinckneyville 1:53.60
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Jessica Ibendahl So. Nashville 1:00.75
2 Tess Shubert Fr. Okawville 1:02.65
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Jessie Zarlingo Jr. Columbia 49.53
2 Irene Faust So. Dupo 50.46
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Stephanie Harres Sr. Columbia 5:33.33
2 Kc Root So. Breese Central 5:44.14
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Kimberly Spencer So. Pinckneyville 25.99
2 Jennifer Bauersachs Jr. Pinckneyville 27.52
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1 Nashville 4:14.87
2 Columbia 4:16.64
|