Downers Grove (North) Girls Track & Field Sectional Results
Posted Saturday, May 13, 2000 at 2:37 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Hinsdale (Central) Pat Richards 137
2 LaGrange (Lyons Twp.) Pam VanderWeden 108
3 Downers Grove (North) Bruce Ritter 68
4 Darien (Hinsdale South) Sue Howard 49.6
5 Downers Grove (South) Kurt Nank 47.6
6 Chicago (Mother McAuley) Stan Bartecki 31
7 Summit (Argo) Mary Piotrowski 22
8 Burbank (Richards) Carleton Rolland 21
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Mindy Hogle Sr. Darien (Hinsdale South) 106' 6"
2 Sara Mae O'Mara Jr. Hinsdale (Central) 102' 11"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Mimi Mitrius Jr. Downers Grove (South) 5'2"
2 Lauren Carkhuff Jr. Darien (Hinsdale South) 4'10"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Sara Mae O'Mara Jr. Hinsdale (Central) 37'10"
2 Arheera Colbert Sr. Chicago (Mother McAuley) 36'3 1/2"
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Katherine Johnson So. LaGrange (Lyons Twp.) 16'10 1/4"
2 Amy Fumagalli Jr. Darien (Hinsdale South) 16' 9 1/4"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Katherine Johnson So. LaGrange (Lyons Twp.) 36' 1/4"
2 Lauren Carkhuff Jr. Darien (Hinsdale South) 35' 2"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1 LaGrange (Lyons Twp.) 1:52.9
2 Downers Grove (North) 1:53.0
3200-Meter Relay
Pl School Time
1 Hinsdale (Central) 9:38.8
2 Chicago (Mother McCauley) 9:41.2
3 Downers Grove (South) 9:44.0
400-Meter Relay
Pl School Time
1 Hinsdale (Central) 50.6
2 LaGrange (Lyons Twp.) 50.6
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Delilah DiCrescenzo Jr. Burbank (Queen of Peace) 11.28.2
2 Jennifer VanCara Jr. LaGrange (Lyons Twp.) 11.52.9
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Janelle Wettour So. Hinsdale (Central) 16.0
2 Katherine Johnson So. LaGrange (Lyons Twp.) 16.4
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Sherida Simmons Fr. Oak Lawn (Richards) 12.8
2 Krystal Wallace So. Chicago (Maria) 12.9
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Audrey Giesler Sr. Downers Grove (North) 2:16.9
2 Courtney Tumpach Jr. Downers Grove (North) 2:19.3
3 Irandi Gunawardene Sr. Hinsdale (Central) 2:20.4
800-Meter Relay
Pl School Time
1 Hinsdale (Central) 1:46.6
2 LaGrange (Lyons Twp.) 1:47.1
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Kim Leja Jr. Summit (Argo) 58.0
2 Melissa Storm So. Oak Lawn (Community) 1:01.4
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Ashley Devick Jr. Hinsdale (Central) 48.4
2 Amy Bobb Sr. Chicago (Mother McAuley) 48.6
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Delilah DiCrescenzo Jr. Burbank (Queen of Peace) 5:14.9
2 Cristina Sisson Sr. Hinsdale (Central) 5:17.6
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Kim Leja Jr. Summit (Argo) 26.4
2 Michelle Stevens Jr. Hinsdale (Central) 26.7
1600-Meter Relay
Pl School Time
1 Downers Grove (North) 4:03.6
2 Hinsdale (Central) 4:04.3
3 LaGrange (Lyons Twp.) 4:06.7
|