Lewistown Girls Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 12, 2000 at 10:06 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1ST SCIOTA (NORTHWESTERN) COOP ANGIE SMITH 94
2ND MACOMB RANDY AMES 82
3RD LEWISTOWN KEITH KITTELL 49
4TH MASON CITY (ILLINI CENTRAL) PAMELA WALSH 46
5TH BUSHNELL-PRAIRIE CITY JEFFREY FLATER 45
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1st JENNIFER WOLF So. BUSHNELL-PRAIRIE CITY 118'7
2ND LYDIA BRUNS Sr. SCIOTA (NORTHWESTERN) COOP 108'1
3RD AMY SAMUELL Sr. LEWISTOWN HIGH SCHOOL 106'4
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1ST CHRISSY PAGE Sr. ROSEVILLE 5'0"
2ND MEGHAN SPARROW So. SCIOTA (NORTHWESTERN)COOP 4'10"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1ST LYDIA BRUNS Sr. SCIOTA (NORTHWESTERN)COOP 35'10"
2ND ALISHA DILTS Sr. FARMINGTON 35'10"
3RD JENNIFER WOLF So. BUSHNELL-PRAIRIE CITY 35'3"
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1ST MEGAN STONEKING Jr. MACOMB 16'6"
2ND SUMMER ALLENSWORTH Jr. HAMILTON 16'5"
3RD RONNI BEEBE Sr. LEWISTOWN 16'2"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1ST TABITHA KEIME CUBA 34'6"
2ND SUMER ALLENSWORTH Jr. HAMILTON 33'4 1/2"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1ST SCIOTA (NORTHWESTERN) COOP 1:54.4
2ND LEWISTOWN 1:57.2
3200-Meter Relay
Pl School Time
1ST SCIOTA (NORTHWESTERN) COOP 10.34.0
2ND CARTHAGE 10.47.9
400-Meter Relay
Pl School Time
1ST MACOMB 51.65
2ND MASON CITY (ILLINI CENTRAL) 52.84
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1ST ELIZABETH BOOMER MACOMB 12:18.1
2ND LACEY FECHT Jr. CARTHAGE 12:35.0
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1ST ASHLEY McMILLAN Sr. MACOMB 15.0
2ND HEATHER CARL Jr. CARTHAGE 15.2
2ND LISA CARTER Sr. MACOMB 15.2
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1ST SUMER ALLENSWORTH Jr. HAMILTON 12.56
2ND LACEY WILLIAMSON Jr. MASON CITY (ILLINI CENTRAL) 12.78
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1ST ANDREA GUENGERICH So. MANITO (MIDWEST CENTRAL) 2:24
2ND ASHLEY LUKEN Fr. DELAVAN 2:24.5
800-Meter Relay
Pl School Time
1ST MASON CITY (ILLINI CENTRAL) 1:52.5
2ND LEWISTOWN 1:52.5
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1ST KRISTEN VANCIL Jr. STRONGHURST (SOUTHERN) 1:00.6
2ND CINDI BROWNLEE Sr. WARSAW 1:01.5
3RD PAM WOLF Fr. ROSEVILLE 1:01.6
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1ST ASHLEY McMILLAN Sr. MACOMB :46.0
2ND LISA CARTER Sr. MACOMB :47.1
3RD JENNIFER LINK So. SCIOTA (NORTHWESTERN) COOP :47.7
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1ST ASHLEY LUKIN Fr. DELAVAN 5:26.3
2ND ANDREA GUENGRICH So. MANITO (MIDWEST CENTRAL) 5:37.3
3RD ELIZABETH BOOMER Jr. MACOMB 5:38.4
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1ST SUMER ALLENSWORTH Jr. HAMILTON :26.5
2ND MEGHAN SPARROW So. SCIOTA (NORTHWESTERN) COOP :26.9
1600-Meter Relay
Pl School Time
1ST LEWISTOWN 4:10.4
2ND MACOMB 4:11.2
3RD SCIOTA (NORTHWESTERN) COOP 4:13.8
|