Chester Girls Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 12, 2000 at 9:54 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Nashville Wendy Porter 83
2 Chester Jack Herschbach 63
2 Greenville Judy Debatin 63
4 Breese (Central) Greg Kruse 51.5
5 Freeburg R. Wayne Wiseman 47
6 Sparta Gregory D. Jones 42
7 Columbia Scott Horner 37.5
8 Breese (Mater Dei) Connie Frierdich 30
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Amanda McQuaid Jr. Nashville 107' 1"
2 Cheryl Haas Sr. Trenton (Weslin) 105' 6"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Marietta Lessley Sr. Sparta 5' 4"
2 Brittany Heins Sr. Chester 5' 4"
3 Erin Zukosky Sr. Edwardsville (Metro-East Luthern) 5' 2"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Heidi Woods Jr. Greenville 36' 3 1/4"
2 Toya Kelly Jr. Sparta 31' 5"
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Jessica Roth Jr. Chester 16' 8 1/2"
2 Alison Redden Jr. Edwardsville (MetroEast Luthern) 16' 1"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Jennifer Edd Jr. Greenville 34' 2 1/4"
2 Jessica Roth Jr. Chester 34' 1"
3 Amanda Studnicki Sr. Wood River (East Alton-W.R.) 33' 10"
4 Brittany Heins Sr. Chester 33' 8 1/4"
5 Erin Zukosky Sr. Edwardsville (Metro-East Luthern) 33' 8"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1 Nashville 1:54.8
2 Columbia 1:56.2
3200-Meter Relay
Pl School Time
1 Freeburg 10:20.5
2 Breese (Central) 10:23.0
400-Meter Relay
Pl School Time
1 Chester 52.0
2 Nashville 52.6
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Priscilla Peach So. Roxana 12:41.4
2 Jessica Peach So. Columbia 13:04.5
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Stacy Deuser Sr. Trenton (Wesclin) 15.4
2 Leslie York Jr. Greenville 17.0
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Tika Ward Jr. Sparta 12.5
2 Jamie Sellers So. Red Bud 12.8
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Beth Heimann Sr. Breese (Central) 2:17.4
2 Mindy Kuhl Sr. Breese (Mater Dei) 2:25.9
800-Meter Relay
Pl School Time
1 Greenville 1:52.7
2 Chester 1:52.8
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Melissa Pytlinski Sr. Nashville 1:00.2
2 Angela Patton So. Nashville 1:02.5
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Diane Varel Fr. Breese (Central) 50.6
2 Amanda Grant Sr. Roxana 50.8
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Mindy Kuhl Sr. Breese (Mater Dei) 5:34.6
2 Erin Anderson Fr. Freeburg 5:59.3
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Tika Ward Jr. Sparta 28.0
2 Jamie Sellers So. Red Bud 28.1
1600-Meter Relay
Pl School Time
1 Nashville 4:14.6
2 Breese (Central) 4:15.0
|