Braidwood (Reed-Custer) Girls Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 12, 2000 at 10:43 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Manager's NoteThe meet was run in intermittent rain. At one point it was suspended for one-half hour due to lightning.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1st Lansing (Illiana Christian) Deb Top 96
2nd Yorkville Sue Gierzynski 89.5
3rd Braidwood (Reed-Custer) Scott Ward 75
4th South Holland (Seton Academy) Peg Haney 59
5th Seneca Corey Christenson 55.5
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1st Rachel Sokn So. Seneca 109'11-1/2"
2nd Debbie Novotney Jr. Seneca 104'8"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Jennifer Hoffman So. Seton Academy 5'2"
2nd Jenny Mandac So. Reed-Custer 5'0"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1st Tonya Winter Fr. Seneca 34'4"
2nd Sarah Dieck Sr. Illiana Christian 33'3"
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Kensey Corbin Fr. Plano 15'8-3/4"
2nd Becky Shepkowski Sr. Coal City 15'7-1/2"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Lauren Hedenschoug Jr. Reed-Custer 34'8-1/4"
2nd Nicki Marczewski Fr. Coal City 33'1-1/2"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1st Yorkville 1:56.2
2nd Seton Academy 1:59.2
3200-Meter Relay
Pl School Time
1st Illiana Christian 10:18.2
2nd Plano 10:27.7
400-Meter Relay
Pl School Time
1st Seton Academy 52.44
2nd Illiana Christian 52.60
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Leslie McCue So. Reed-Custer 11:50.8
2nd Jackie Marquardt Fr. Reed-Custer 13:05.5
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1st Sarah Dieck Sr. Illiana Christian 16.02
2nd Jenin Robinson Fr. Plano 16.17
3rd Jenny Mandac So. Reed-Custer 16.22
4th Jenna Close So. Seneca 16.34
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Sue Abbring Jr. Illiana Christian 12.85
2nd Simone Thorton So. Seton Academy 13.03
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Stephanie Rieckert So. Yorkville 2:27.58
2nd Sandy Hoekstra So. Chicago Christian 2:27.84
800-Meter Relay
Pl School Time
1st Seton Academy 1:51.92
2nd Yorkville 1:52.31
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Stephanie Rieckert So. Yorkville 1:03.04
2nd Myki Banning Jr. Wilmington 1:04.04
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1st Ashly Floyd So. Yorkville 48.18
2nd Jenny Mandac So. Reed-Custer 48.75
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Leslie McCue So. Reed-Custer 5:25.69
2nd Kim Fowler So. Ottawa Marquette 5:31.72
3rd Kristen Zaininger Jr. Plano 5:36.86
4th Kim Davis Sr. Chicago Christian 5:37.2
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Sue Abbring Jr. Illiana Christian 26.77
2nd Jennifer Hoffman So. Seton Academy 27.08
1600-Meter Relay
Pl School Time
1st Sandwich 4:24.68
2nd Yorkville 4:25.15
|